Vlad Vakov „Vnútorné príbehy II.“
Mgr. et. Mgr. art. Vladimír Vakov (1986) hosťuje so svojou výstavou umeleckých diel v priestoroch galérie ATELIÉR POPPRAT, v centre mesta Poprad v Pasáži ALFA, na Nám. sv. Egídia. Výstava začala vernisážou 8. 11. a potrvá do 4. 12. 2019.
Narodil sa v Považskej Bystrici. V rokoch 2002 – 2006 študoval na ZSŠS v Lednických Rovniach, odbor dizajn a brúsenie skla. V rokoch 2009 – 2015 absolvoval KU v Ružomberku, odbor učiteľstvo výtvarného umenia a histórie u prof. J. Kudličku a v rokoch 2016 – 2018 získal titul Mgr. art. na Akadémii umení, Fakulte výtvarných umení v Banskej Bystrici, v Ateliéri kresby a klasických maliarskych disciplín u prof. Ľ. Hološku. Od roku 2019 je členom Umeleckej besedy slovenskej. Venuje sa maľbe, kresbe, kolážam, poézii, denníkovým záznamom. Žije v Považskej Bystrici.
Pre čerstvého absolventa (2018) Akadémie umení, Fakulty výtvarných umení v Banskej Bystrici VLADA VAKOVA je príznačný širokospektrálny záber umeleckých aktivít. Siahajú od maľby, kresby, koláže, cez denníkové záznamy až po vlastnú tvorbu poézie.
Jeho výtvarný program sa formuje v záujme o svet a prostredie, ktoré ho obklopujú. Intenzívne si uvedomuje, že príroda je nevyčerpateľným zdrojom námetov, motívov, foriem, tvarov a farieb. Či už je to krajina, architektúra, prvky a detaily prírodného priestoru, predmety a zátišia z ateliéru, všetko zhmotňuje do zaujímavej skratky. Je samozrejmé, že jeho umelecký prejav sa vyvíja postupne, zreje a hľadá si vlastný, osobitý svet vyjadrovacích prostriedkov. Predovšetkým postupne úspešne eliminuje rezíduá vplyvu silnej osobnosti profesora Ľudovíta Hološku, u ktorého študoval.
Vlad Vakov je veľmi citlivý pozorovateľ, ktorý sa koncentruje na podstatu, analyzuje ale aj sumarizuje, snaží sa zachytiť v líniách, tvaroch a farbách základ motívu, jeho dušu. Ale zaujímavo výtvarne rieši aj fragmenty a detaily reality. Jeho olejomaľby (krajiny, zátišia, figurálne kompozície) sú tvarovo veľmi kompaktné, vystihujú základnú hmotu zobrazovaného motívu, farby sú výrazné a vyvolávajú príjemné emócie. Hutný maliarsky rukopis, rozvážne ukladanie farebnej hmoty, jemné štruktúry a pevné línie sú pre súčasnú autorovu maliarsku tvorbu príznačné.
Kresby ceruzou sú uvoľnenejšie, stíšené do meditatívnejších podôb, plné metafor. Majú svoju špecifickú atmosféru. Sú to vlastne veľmi citlivé, chvejivé záznamy prežitého, precíteného. Vyvolávajú stopy spomienok, asociácií a skrytých tajomstiev.
Veľmi zaujímavým okruhom autorovej tvorby sú denníkové záznamy, ktorých počet už presahuje 20. Sú syntézou textov, farebných koláží, kresieb, materiálov, štruktúr, farieb a riešia vzťah slova a obrazu. Umelec veľmi intenzívne a neprestajne cíti potrebu zaznamenať každodenné vizuálne vnemy, myšlienky, inšpirácie. No nielen tie. V denníkoch vlastné literárne zápisky, poetické texty a výpisky z literatúry rôznych žánrov dotvára kresbami, kolážami, farbami, škvrnami. No s denníkmi výtvarne pracuje aj ďalej. Segmenty zápiskov skenovaním zväčšuje a dodatočne ich opäť dotvára maľbou, kolážou
V tvorbe Vladimíra Vakova je sympatický živý, aktívny záujem a senzitívny prístup ku všetkému, čo ho obklopuje. Svoje umelecké vizuálne reflexie citlivo zaznamenáva na ploche obrazu a často spája so svojimi literárnymi úvahami. Sympatické je to, že nám otvára nové príbehy, pohľady na okolitý svet. Zamýšľa sa nad kontúrami nášho pestrofarebného života, výtvarne ich rozvíja, komentuje, povyšuje na estetický zážitok a týmto svojim svojbytným umeleckým prejavom obohacuje naše vnímanie a nenecháva nás ľahostajnými.
Danica Lovišková
Zanechajte nám komentár