Stibnit / antimonit – kameň osobnej moci

14. novembra 2021

Stibnit sa nazýva aj antimonit. Striebristokovový modrosivý nepriesvitný a nepriehľadný stibnit má predĺžené, vrúbkované prizmatické kryštály a často sa nachádza vo forme masy alebo ihličkovitých zhlukov. Často možno nájsť aj pokrivené a pozahýbané kryštály stibnitu. Je ťažký a mäkký, s vysokým kovovým leskom, ktorý však pôsobením vzduchu čoskoro zanikne a kryštály nadobudnú farbistý povrch.

AJ: stibnite, NJ: Stibnit, Antimonsulfid Antimonit, Antimonglanz alebo Grauspießglanz, FraJ: stibine, ŠpaJ: estibina , estibnita, TalJ: antimonite

Až do 17. storočia sa antimonit označoval latinsky stibium alebo antimonium. Grécke označenie anthemon (kvet) sa vzťahovalo na stonkovitý vzhľad stibnitu a označenie stibium, stimmi a stibi zaviedol v Ríme pôsobiaci farmakológ gréckeho pôvodu Pedanius Dioscorides. Vo vrcholnom období alchýmie v 16. storočí sa stibnit označoval Lupus metallorum, teda Vlk kovov, pretože antimón dokáže vytavené zlato oddeliť od zvyšku roztaveného kovu a zdanlivo „zožrať“. Talianski baníci z bane Cetine v Toskánsku označovali stibnit na základe jeho čierneho lesku za “minerale diabolico“, teda diabolský minerál. Anglické označenie Stibnite sa objavuje okolo roku 1854.

V starom Ríme sa používal stibnit rozomletý na prášok ako púder, zmiešaný s olejom alebo tukom ako farba na vlasy a na oči (očná linka), aby sa oči zdali väčšie. Takto sa v Číne a Japonsku používal až do konca 19. storočia. V krajinách, ktoré nemali stibnit, sa miesto neho na to využíval galenit.

Chemický vzorec Sb2S3. Kryštálová štruktúra ortokombická. Tvrdosť podľa Mohsa 2 – 2.5 (topí sa už pri plameni zápalky). Špecifická hustota 4.63 – 4.7. Náleziská sú Rumunsko, Rakúsko, Kirgizstan, Čína (Hunan), Bolívia, Južná Afrika, Japonsko, Taliansko, USA (Kalifornia).

Najväčšie kryštály stibnitu pochádzajú z Japonska (asi 60 cm) a Číny (do 1m).

Mystické vlastnosti:

Podľa Simmonsa a Ahsianovej je stibnit kameň osobnej moci – a to rovnako v jej dobrom i zlom prejave. Zvyšuje našu osobnú moc, ale treba sa mať na pozore a používať ju rozumne. Jeho energia podporuje zhmotnenie prianí, ale musíte si byť celkom na čistom, čo vlastne chcete dosiahnuť, inak môžete byť nepríjemne prekvapení výsledkom!

Stibnit má stabilizujúcu energiu, ktorá nám pomáha zladiť sa s energiou nášho okolia. Pomáha nám zbaviť sa pocitu nehybnosti a nepružnosti. Ukotvuje nás a dáva nám pocit vnútorného kľudu. Umožňuje nám spirituálne sa otvoriť aj priamo zo stavu plného vedomia.

Podľa Melody sa stibnit dá použiť na stabilizovanie finančnej situácie (Simmons-Ahsianová hovoria, že cez vytváranie nových príležitostí na získanie blahobytu), podporuje nerušený vstup do meditatívneho stavu (toto nemôžem potvrdiť), počas meditácií a psychickej práce nás chráni pred inými energiami a posilňuje našu auru, až pôsobí ako nepreniknuteľný štít okolo nášho fyzického tela.

Aj keď má stilbit paličkovitý tvar, jeho kryštály neusmerňujú energiu nejakým špecifickým smerom.

Stibnit odháňa „votrelcov“ – nežiadúcu energiu. Preto sa používa na psychickú ochranu a na vytvorenie bezpečeného priestoru pre meditáciu, pri spánku a práci so snami, pri astrálnom putovaní alebo v šamanskej práci.

Je úzko spojený s transformáciou, smrťou a znovuzrodením. Pomáha nám robiť zásadné zmeny v našom živote a dokáže zablokovať neodbytné myšlienky, napríklad aj pochybnosti. (Ja ho používam napríklad na zablokovanie vnútorného monológu.) Pomáha nám spoznať, čo je pre nás vhodné a dobré a čo nie. Takto nám pomáha brať minulé príkoria ako lekcie, z ktorých sa môžeme poučiť.

Stibnit je vhodný pre ľudí, ktorí majú problém povedať „nie“, ale aj pre tých, ktorí sa chcú odpútať od partnera, ale on na nich ešte stále lipne.

Stibnit je podľa niektorých zdrojov pomôckou pre preniknutie do ríše minerálov, zvierat a rastlín a pre získavanie informácií z tejto ríše. Zmierňuje naše obavy zo skúmania neobvyklých vecí a sveta energie a iných bytostí a pomáha pretrhnúť nitky, ktoré nás spútavajú ešte z minulých životov. Podporuje psychické zmúdrievanie a prepojenie so zvyšným svetom energie. Prináša nám informácie o duši, jej štruktúre a spirituálnej realite.

Vo vzťahoch nám dáva väčšie pochopenie pre partnera i pre to, ako možno vzťah zlepšiť. Dodáva nám výdrž a činorodosť vo vzťahoch.

O stibnite sa hovorí, že je to totemový kameň pre totemové zviera Vlk. Za to vďačíme Melody a nedokážem odhadnúť, nakoľko to bola jej mylná interpretácia názvu „Vlk kovov“. Ale odvtedy sa hovorí, že stibnit je totemový kameň, prinášajúci výdrž vlka pri astrálnom putovaní.

Niektoré zdroje ho spájajú s koreňovou čakrou, iné so sakrálnou. Moja práca so stibnitom dokazuje veľmi silné pôsobenie v sakrálnej čakre, kde vytvára pocit tepla, ktorý potom stúpa až k solárnemu plexu a nadol do nôh. Niektoré zdroje hovoria aj o účinku na hrdelnú čakru, jemný dotyk na srdcovej čakre a na Treťom oku (vraj napomáha meditácii), ba jeden zdroj ho priraďoval aj ku korunnej čakre, ale mne sa jeho energiu nepodarilo nikdy vytiahnuť vyššie než po solárny plexus. Simmons a Ahsianová ho spájajú so všetkými čakrami.

Jeho elementom je pravdepodobne Zem. Spája sa so znameniami Škorpióna a Kozorožca a numerologicky vibruje s číslom 8 – číslom hojnosti a osobnej moci.

Keď skombinujete stibnit s meďou, fluoritom a herkimerom, dostanete vhodný amulet pre magickú ochranu, ktorý nielen ochráni pred psychickým a energetickým útokom, ale aj zvyšuje našu hladinu energie, hojí minulé „rany“ a recirkuluje liečiacu energiu.

Liečiace vlastnosti: Stibnit pomáha pri problémoch s pažerákom a žalúdkom, lieči infekcie v tele i v ranách, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, zlepšuje krvný tlak, brzdí výkyvy pulzu, pomáha pri zápche, kašli, bolestiach hlavy a hystérii.

Špeciálne upozornenia:

Stibnit je toxický – je príbuzný s arzénom a desaťkrát jedovatejší ako olovo, navyše obsahuje síru. Keď sa antimón dostane do krvi, zabíja. Žalúdok a črevo ho však vstrebávajú ťažšie a pri požití vyvoláva hlavne napínanie na zvracanie. Preto sa z neho môžu elixíry robiť len nepriamou metódou!

Pri pokusoch na zvieratách prejavil antimóntrioxid karcinogénne účinky, takže ľudia s alergiami by ho nemali nosiť ani priamo na koži.

Na vzhľad si ho možno pomýliť s bizmutinitom a pyroluzitom.

Na vzduchu začernie, stratí striebristý lesk a jeho povrch začne hrať farbami.

Kto chce použiť stibnit na zvýšenie svojej osobnej moci a zhmotnenie svojich želaní, mal by ho kombinovať s vltavínom, aby zhmotňoval len tie priania, ktoré sú v jeho skutočnom záujme. Vltavín pôsobí ako “bezpečnostná poistka”. Na zvyšovanie osobnej moci sa stibnit dobre kombinuje s kupritom, heliodorom a kupritom.

Pre kontakt s vyššími energiami je vhodné stibnit kombinovať s vltavínom, tibetským tektitom, líbijským zlatým tektitom alebo pallasitom.

Pri zhmotňovaní finančných prianí je dobré kombinovať stibnit so sodalitom, ktorý nám pomôže urobiť rozumné rozhodnutia. Sfalerit zas vytvára vnútorný “detektor”, ktorý nám povie, či to, čo chceme, je pre nás skutočne aj dobré. 

Antimonit – skamenený kvet

Dnes si predstavíme kryštál, ktorý údajne zvyšuje našu osobnú moc a prispieva k splneniu našich prianí – antimonit.

Antimonit, známý také jako stibnit (případně leštěnec antimonový), je kosočtverečný minerál, který vytváří nádherné stébelnaté až paprsčité agregáty. Velice vzácně se vyskytuje i celistvý.

Názov tohto pozoruhodného kameňa bol odvodený z gréckeho výrazu „anthemón“, čo v preklade znamená „kvetina“. Ide o hlavnú rudu antimónu, ktorý sa používa predovšetkým na výrobu akumulátorov a rôznych zliatin.

Antimonit zmírňuje obavy a podporuje vnitřní klid. Usnadňuje meditace i astrální cestování a pomůže vám vyrovnat se s různými životními změnami. Podle některých dokonce umožňuje navázat komunikaci s magickou říší zvířat, rostlin a minerálů.

Antimonit lze doporučit všem, kteří se potýkají s nějakou infekcí. Je také vhodný pro doplňkovou léčbu poruch žaludku či jícnu. Uvolňuje svalovou strnulost, detoxikuje a urychluje hojení ran.

Poznámka: antimonit je toxický, takže je potrebné pracovať s ním opatrne. Pokiaľ nebude v nejakom obale (alebo si nevezmete rukavice), nezabudnite si potom dôkladne umyť ruky!

ANTIMONIT

Alebo /stibnit/ –  vytvára prizmatické kryštály, často s pozdĺžnym ryhovaním. Vyskytuje sa však aj v ihlicovitej, zrnitej alebo steblovitej forme. Bežne tvorí masívne (hrubo až jemnozrnné) agregáty.

Jeho farba aj vryp sú olovenosivé až čierne. Antimonit je nepriehľadný a má kovový lesk 

Pôvodom pochádza s vesmíru podľa DNA zo Zeta Reticuli

Minerály pôvod DNA s vesmíru

ANDROMEDA

Akvamarín

Akvamarín

Pávia ruda

Beryl

Rodonit

Chryzokol (Andromeda/Pleiades)

Zafír, modrý

koral

Koral

Obsidián snehových vločiek

Dumortierit

Sodalit

Kyanit

Spinel

Larimar

Turmalín, zelený

Llanoit

turmalín ružový

Turmalín, ružový

Onyx,

žltý Zirkón

APOLLONIA

Boji kameň

Dolomit

Kalcit

pyrit

Pyrit

Číry kremeň

Spudomene (kunzit)

Diopsid

kameň Zebra

ARCTURUS

Angelit

Ortoklas

Krvavý kameň

Scapolit

granát

Bornit

Striebro

Kordierit

Staurolit

Granát

Sugilit

Magnezit

Vanadinit

Obsidián

ORION

Amazonit

jaspis

Jaspis z leopardej kože

Jantár

Magnetit

Aventurín

modrý malachit

Aventurín

zelený Peridot

Brazilanit

Sfén

Smaragd

Síra

Grafit

tigrie oko modrý

Hematit

Tigrie oko žltý

Jaspis žltý

Unakit

PLEJADY

ametyst

Achát všetky odrody

Lapis lazuli

Ametyst

Lepidolit

Anglesit

Mesačný kameň

Apatit

Mesačný kameň dúhový

Azurit

mačacie oko

Fenakit

Mačacie oko

Rodokrozit

Chryzokol (Plejády/Andromeda)

Ruženín

Fluorit všetky odrody

Rutilovaný kremeň

Sádrove

Rutil

Herkimerský diamant

Thullit

Moldavit-Vltavín

Howlit

PVILA

Aragonit

Moldavit-Vltavín

SIRIUS

Alexandrit

perla(Vega/Sirius)

Karneol

Rhyolit

Chalkopyrit

Rubín

Citrín

Sardonyx

Medený dymový kremeň

Zlato

Tigrie oko červené

Žula

Tyrkys

Hiddenit

Jaspis červený

Wavellit

Nefrit

zelený Wulfenit

Jaspis červený

VEGA

Chryzopras

perla (Vega/Sirius)

Topaz žltý Topás – svetlo boha Ra

Danburit

Topaz žltý

ZETA

Stibnit

Foto: bonky.sk: kremeň, aventurin, sodalit, žltý nefrit, obsidián, červený jaspis, ametyst, lazurit, unakit, tigrie oko

Neznámy bojovník svetla

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Nové dekréty „diktátora a tyrana“

19.10.2021 Minsk: V Bielorusku zasadala vláda ( celý záznam je verejne dostupný ) a pán prezident Lukašenko doslova „rozniesol“ úradníkov, podnikateľov, ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Už si sa nechal zabodať?

Vo včerajšej relácii RTVS O 5 minút 12  na  otázku moderátora: „Nepodcenila vláda liečenie Covidu?“ minister hospodárstva Sulík odpovedal: „….že ...
Životný štýl

KNIHA NEVEDOMOSTI: ROSTAS & STANĚK

Mimoriadny literárny počin je na svete – dvaja známi slovenskí autori sa spojili, aby čitateľom priniesli najkomplexnejší pohľad na pôvod ...
Životný štýl

Dámske snehule: Viete, aké modely budú v sezóne 2023/2024 najviac trendy?

reklamný článok Ak by sme mali vybrať zimné topánky s najdlhšou tradíciou, boli by to práve snehule. Nosili ich ženy a muži ...
KNIHYŽivotný štýl

Návrat Tartárie

Počuli ste už niekedy o záhadnej Veľkej Tartárii? Rozľahlej a neznámej krajine, ktorá pokrývala značnú Ázie? Je to len starodávna legenda, výmysel ...
Životný štýl

Guess – zistite, čo je nové v sortimente tejto módnej značky

reklamný článok Vstúpte s nami do fascinujúceho sveta módy s jednou z najpopulárnejších značiek – Guess. Táto módna ikona nám ...
Životný štýl

Kovbojské čižmy na zimu – 5 nápadov na jedinečný styling

Zima môže byť studená, ale to neznamená, že musíte obetovať svoj štýl v prospech tepla. Kovbojské čižmy, tradičný symbol divokého ...
KNIHYŽivotný štýl

ZÁHADNÁ TARTÁRIA

Ešte nedávno, pred pár rokmi bolo slovo Tartária pre väčšinu ľudí úplne neznáme. Až v posledných rokoch sa začali verejne ...
Životný štýl

Práca s hlinou uvoľňuje emócie a pomáha porozumieť sebe a druhým

Práca s hlinou uvoľňuje emócie a pomáha porozumieť sebe a druhým, deti a seniori otvorili svoje srdcia Práca s hlinou je fascinujúca, plná tvorivosti, ...
Životný štýl

Zábavné tričká pre priateľov - šíria smiech jedno tričko za druhým!

reklamný článok Zase sa blíži sviatok vášho priatelia či niekoho z blízkych a vy neviete vymyslieť darček? Niekedy je vskutku ...
NÁZORŽivotný štýl

RENDEZ-VOUS V MONAKU – Tibor Eliot Rostas

Špeciálna relácia s Adrianou Krajníkovou a Tiborom Eliotom Rostasom natáčaná v najhustejšie obývanom mieste na planéte Zem. Pri príležitosti X. ...
Životný štýl

MUDr. Jan Miklánek: "Do kávy mlieko na rakvu veko"

V skratke chce pán doktor povedať: „Do kávy mlieko na rakvu veko.“ MUDr. Jan Miklánek: „Nesmel som o tom písať, ...