Trumpov sľub ukončiť vojnu by mohol ponechať Ukrajine len málo možností
Jednou z otázok je, či nová administratíva a Európa poskytnú bezpečnostné záruky, aby zabránili Rusku zabrať ďalšie územia?
Pred dvoma rokmi generál Mark A. Milley, vtedajší hlavný vojenský poradca prezidenta Bidena, naznačil, že ani Rusko, ani Ukrajina nemôžu vyhrať vojnu. Dohodnuté urovnanie, tvrdil, je jedinou cestou k mieru. Jeho vyjadrenia vyvolali medzi vysokými predstaviteľmi rozruch. Výhra novozvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa však mení predpoveď generála Milleyho na skutočnosť.
Trump dal jasne najavo svoje znechutenie z toho, že naďalej pomáha Ukrajine získať späť územie zabrané Ruskom, čím sa dohoda o urovnaní sporu stala jedinou reálnou možnosťou. Vzostup Donalda J. Trumpa, keď Ukrajina utrpí straty na bojisku, v skutočnosti znamená menší priestor pre Ukrajinu na manévrovanie. Jednou z najväčších neznámych pre Ukrajinu je, či Trumpova administratíva a Európa poskytnú nejaké bezpečnostné záruky, ktoré by zabránili Rusku pokúsiť sa zabrať ďalšie územia.
Trump povedal, že vojnu rýchlo ukončí, aj keď nevysvetlil ako. Ale zvolený viceprezident JD Vance načrtol plán, ktorý by Rusku umožnil ponechať si ukrajinské územie, ktoré zabralo. Telefonát tesne po voľbách medzi Donaldom J. Trumpom a prezidentom Volodymyrom Zelenským z Ukrajiny vrhol málo svetla na otázku bezpečnostných záruk. Asistenti oboch mužov jednoducho opísali tón hovoru ako „pozitívny“.
Niektorí predstavitelia Bidenovej administratívy navrhli, aby sa v zostávajúcich dvoch mesiacoch, ktoré majú na pomoc Ukrajine, podnikli asertívnejšie opatrenia, ako napríklad umožnenie tejto krajine použiť rakety dlhšieho doletu dodané USA na prvý úder vo vnútri Ruska. V posledných dňoch Joe Biden povolil použitie týchto rakiet, známych ako ATACMS, pre armádne taktické raketové systémy. Ukrajina ich podľa ukrajinských predstaviteľov použila v utorok na úder na muničný sklad na juhozápade Ruska.
Minister obrany Lloyd J. Austin v stredu uviedol, že Bidenova administratíva schválila zásobovanie Ukrajiny americkými protipechotnými mínami na posilnenie obrany proti ruským útokom, keď sa predné línie na východe Ukrajiny ohýbali. Ale kroky Bidena na poslednú chvíľu poskytnúť Ukrajine zbrane, o ktoré už roky žiadala, sa na bojisku pravdepodobne veľa nezmenia. Biely dom uviedol, že pred nástupom Trumpa do úradu vyčlení zvyšných 9 miliárd dolárov na bezpečnostnú pomoc. Z tejto sumy plánuje vláda poskytnúť Ukrajine zbrane a muníciu v hodnote niečo vyše 7 miliárd dolárov zo zásob Pentagonu a približne 2,1 miliardy dolárov na objednávku ďalších zbraní od amerických dodávateľov obrany. Na stretnutiach v Kyjeve minulý mesiac pán Austin a najvyšší ukrajinskí vojenskí predstavitelia diskutovali o tom, ktoré zbrane a muníciu Spojené štáty pravdepodobne pošlú v nasledujúcich piatich mesiacoch – alebo zhruba do marca – aby si ukrajinskí velitelia mohli podľa toho rozpočítať svoje vojnové plány.
Samozrejme, nová administratíva by mohla tieto zásielky pozastaviť. Predstavitelia Pentagonu však vyjadrili presvedčenie, že pre Trumpovu administratívu by bolo náročné pozastaviť pomoc, ktorá už bola schválená Kongresom a uvedená do pohybu. V rámci ďalšej zmeny tento mesiac Pentagon uviedol, že ruší zákaz pre amerických vojenských dodávateľov nasadzovať sa na Ukrajinu, aby pomohli tamojšej armáde udržiavať a opravovať zbrojné systémy dodané USA, najmä stíhačky F-16 a protivzdušnú obranu Patriot.
Ministerstvo obrany žiada o ponuky pre malý počet dodávateľov, ktorí by boli ďaleko od frontových línií a nebojovali by proti ruským silám, uviedol predstaviteľ Pentagonu. Predstavitelia Pentagonu sa snažia zadávať zákazky skôr, ako Biden odíde z úradu, hoci tento proces zvyčajne trvá štyri až deväť mesiacov. Niekoľko amerických spoločností už má na Ukrajine personál, ktorý plní zmluvy pre ukrajinskú vládu.
Rozhodnutie administratívy povoliť Ukrajine používať rakety ATACMS na útoky v Rusku bolo veľkou zmenou v politike USA. Čiastočne to bolo reakciou na rozhodnutie Ruska zatiahnuť do vojny severokórejských vojakov, uviedli predstavitelia. Joe Biden a jeho poprední pomocníci opakovane odmietli takéto žiadosti Ukrajiny s odôvodnením, že Pentagon má k dispozícii len málo rakiet a že Ukrajina môže efektívnejšie zasiahnuť ciele hlboko v Rusku pomocou jednosmerných útočných bezpilotných lietadiel, ktoré vyrába vo veľkých množstvách.
Ale eskalačné riziko, že by Ukrajine umožnilo zaútočiť na Rusko zbraňami dodanými USA, sa po zvolení Donalda J. Trumpa zmenšilo, domnievajú sa predstavitelia Bidenovej administratívy, počítajúc s tým, že ruský prezident Vladimir V. Putin vie, že na nový musí čakať len dva mesiace administratívy. Predpokladá sa, že pán Trump vníma Rusko priaznivejšie a jeho voľba riaditeľa národnej spravodajskej služby, Tulsi Gabbard, často opakovala diskusie Kremľa. Dokonca aj s dodatočnou pomocou, predstavitelia spravodajskej komunity, ako aj Pentagonu tvrdia, že pre Ukrajinu bude ťažké znovu získať pôdu, ktorú Rusko v posledných mesiacoch neustále zaberalo.
Ukrajina stráca územie na východe a jej sily v regióne Kursk na západe Ruska boli čiastočne zatlačené, keď sa do boja zapojili severokórejskí regrúti. Pokles morálky medzi ukrajinskými vojakmi a neistota ohľadom Donalda J. Trumpa tiež naďalej ohrozujú ich vojnové úsilie. Ukrajinská armáda má problémy s náborom vojakov a vybavením nových jednotiek. Počet jeho vojakov zabitých v akcii, asi 57 000, predstavuje polovicu ruských strát, ale je významný pre oveľa menšiu krajinu. Americké špionážne agentúry usúdili, že urýchlenie dodávok zbraní, streliva a materiálu pre Ukrajinu len málo zmení priebeh vojny v krátkodobom horizonte, uviedli americkí predstavitelia, ktorí boli informovaní o spravodajstve.
Ale urýchlenie amerických zbraní v ubúdajúcich mesiacoch Bidenovej administratívy by mohlo Ukrajine pomôcť presadiť prímerie alebo líniu prímeria, ak by došlo k dohode, uviedli predstavitelia. Jediná bezpečnostná záruka zlatého štandardu, ktorú Ukrajina chce, je pozvanie do NATO. Za Bidena sa to však nepodarilo a pozvanie počas prezidentovania Donalda J. Trumpa je nepravdepodobné. Americkí a európski predstavitelia teda diskutujú o odstrašovaní ako o možnej bezpečnostnej záruke pre Ukrajinu, ako je napríklad hromadenie konvenčného arzenálu dostatočného na zasiahnutie trestuhodnej rany, ak Rusko poruší prímerie. Viacerí predstavitelia dokonca navrhli, že Biden by mohol Ukrajine vrátiť jadrové zbrane, ktoré jej odobrali po páde Sovietskeho zväzu. To by bol okamžitý a obrovský odstrašujúci prostriedok. Ale takýto krok by bol komplikovaný a mal by vážne dôsledky.
Andrij Zagorodnyuk, bývalý ukrajinský minister obrany, v rozhovore povedal, že pre úspešné prímerie musia Ukrajina a jej spojenci zvrátiť tempo na frontovej línii, aby stanovili podmienky pre rozhovory. Ukrajina musí mať v zálohe aj dostatočnú palebnú silu, aby odradila akékoľvek porušovanie prímeria, povedal, napríklad s arzenálom zbraní s dlhším doletom, aby spôsobili okamžité škody, ak Rusko obnoví nepriateľské akcie. Ukrajinská armáda, aj keď je teraz na zadnej nohe, vydržala viac ako dva a pol roka proti väčšiemu a silnejšiemu protivníkovi. „Skutočnosť, že sme absolvovali 10 kôl s Mikeom Tysonom, je úspech,“ povedal Zagorodnyuk. Ale to bolo s miliardami dolárov v amerických a európskych zbraniach. Zásoby sa teraz blížia k vyschnutiu, tvrdia predstavitelia na oboch stranách Atlantiku.
Verzia tohto článku sa objavila v tlačenej verzii 22. novembra 2024, sekcia A, strana 6 newyorského vydania s titulkom: Trumpov sľub opúšťa Kyjev s niekoľkými možnosťami
Zdroj: z 21.11.2024 TheNewYorkTimes ..
,
Zanechajte nám komentár