Prvý riadiaci výbor CURI III. za účasti troch krajov
Iniciatíva v PSK pokračuje 3. etapou
Strategický rozvoj
Cielené aktivity Prešovského samosprávneho kraja pre zvýšenie výkonnosti regiónov v rámci iniciatívy dobiehajúcich regiónov Catching-up Regions pokračujú. Prvé tohtoročné stretnutie zástupcov tejto iniciatívy sa uskutočnilo online začiatkom februára.
V rámci online zasadnutia riadiaceho výboru iniciatívy Catching-up Regions spolu rokovali 9. a 10. februára zástupcovia Európskej komisie (DG REGIO), experti Svetovej banky, zástupcovia ministerstiev, vedenie a pracovné tímy samosprávnych krajov a ďalší zainteresovaní aktéri. V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa aktivity v rámci tejto iniciatívy realizujú už tretí rok, v Banskobystrickom kraji beží druhý rok iniciatívy a najnovšie vstúpil do iniciatívy Košický samosprávny kraj, ktorý mal na tomto riadiacom výbore svoju premiéru.
Prvé tohtoročné online stretnutie bolo rozdelené na dva dni. Medzinárodní i slovenskí experti spolu s odborníkmi Prešovského, Banskobystrického a Košického samosprávneho kraja prezentovali progres v rámci aktivít, ktoré vykonávajú vo svojich komponentoch. Keďže niektoré témy sa v rámci krajov prelínajú, bol program zostavený tak, aby sa rovnaké témy odprezentovali spoločne, čo výrazne prispeje k vzájomnej informovanosti a výmene know-how medzi zamestnancami samospráv.
K prienikovým témam patrila najmä téma marginalizovaných rómskych komunít, keďže všetky tri kraje majú najvyšší podiel rómskej komunity v rámci Slovenska. Cieľom aktivít je podporiť a zlepšiť kvalitu života týchto obyvateľov, zabezpečiť im základný hygienický štandard, sprístupniť im možnosť vzdelávania a voľnočasových aktivít a mnohým napomôcť aj k riešeniu otázky bývania. V rámci PSK si už vybrané pilotné obce mali možnosť podať prvé žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci integrovanej výzvy Operačného programu Ľudské zdroje.
Medzi ďalšiu z kľúčových prelínajúcich sa tém a zároveň aj kompetenciu samosprávnych krajov patrí téma školstva. Na úrade PSK sme sa v tejto iniciatíve zamerali na zvyšovanie kvality stredného odborného vzdelávania. V prvých dvoch rokoch iniciatívy sa nám podarilo uskutočniť integrovanú operáciu pre pilotné prostredie piatich vybraných stredných odborných škôl v pôsobnosti kraja prostredníctvom prípravy výziev a následne aj podávania žiadostí o NFP v rámci troch operačných programov. Výsledkom sú rekonštrukcie priestorov, modernizácia materiálno-technického vybavenia škôl, ako aj nákup moderných technológií, ktoré budú čiastočne slúžiť na praktickú výučbu žiakov, čím sa zintenzívni spolupráca malých a stredných podnikateľov s jednotlivými odbornými školami.
Pre tretiu etapu iniciatívy PSK predstavil zoznam ďalších 12 škôl, v ktorých plánuje pokračovať v podobných investíciách. Zároveň v kraji prebieha aj národný projekt, ktorý je jedným z výstupov CuRI a zameriava sa na analýzu vzdelávacích potrieb zamestnancov a žiakov, na inováciu školských vzdelávacích programov a zvýšenie atraktivity odborného vzdelávania.
Prvý deň stretnutia zakončila téma integrovaného modelu zdravotných a sociálnych služieb pre seniorov, ktorej sa venuje Banskobystrický kraj. Druhý deň stretnutia otvorila téma geoinfraštruktúry priestorových údajov, kde je PSK lídrom medzi krajskými samosprávami pokiaľ ide o využívanie otvorených údajov. Nasledovala téma výskumu a vývoja a integrovanej dopravy, ktoré riešia ostatné dva kraje.
Posledné dva bloky boli venované pilotnému regiónu Snina, kde kraj pripravuje investície na zlepšenie kvality života a rozvoja turizmu a zamestnanosti v tomto regióne. V tejto časti Slovenska obyvatelia ešte stále nemajú prístup k pitnej vode a kanalizácii, preto bola v rámci iniciatívy identifikovaná práve táto oblasť Sniny a okolia, kde sa PSK rozhodol podať pomocnú ruku starostom dotknutých obcí. Aktuálne sa v regióne začali vykonávať hydrogeologické prieskumné vrty v Uličskom Krivom a testovanie prameňa v obci Zboj, postupne sa budú tieto vrty realizovať aj v ďalších dolinách. Všetky výdavky s tým súvisiace uhradí PSK.
Rovnako kraj plánuje zainvestovať do výstavby a modernizácie častí turistického chodníka s názvom „Poloniny Trail“, ktorý bude v budúcnosti poskytovať možnosti pre celú škálu aktivít vrátane pešej turistiky, kempovania, cykloturistiky, jazdeckej turistiky, pozorovania vtákov a divej zveri, a pod. Celý okruh cca 90 km bol rozdelený na tri etapy. Aktuálne sa rieši majetkovoprávne vysporiadanie 1. etapy na úsekoch Ulič-Uličské Krivé a Snina-Stakčín. Zároveň sa ide pripravovať projektová dokumentácia na 2. etapu modernizáciu cesty okolo Stariny a tiež na zostávajúce zvyšné úseky Poloniny Trail. Všetky výdavky súvisiace s výstavbou a modernizáciou si plánuje kraj prefinancovať z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.
Súčasťou komponentu je aj podpora malých a stredných podnikov v pilotnom regióne pre oblasť cestovného ruchu. V tejto súvislosti je aktuálne vyhlásená špeciálna výzva s cieľom naštartovania služieb a zamestnanosti vo vybraných regiónoch PSK.
Catching-up Regions je iniciatívou na pomoc dobiehajúcim regiónom na podporu ich rastu a inovácií, odstránenie prekážok pre lepšie využívanie európskych fondov a na zvýšenie prínosu investícií. Iniciatívu od roku 2015 realizuje Európska komisia v spolupráci so Svetovou bankou. Pilotne bola realizovaná vo viacerých regiónoch Poľska a Rumunska, na Slovensku bol do nej v roku 2018 pilotne vybraný Prešovský samosprávny kraj, v roku 2019 Banskobystrický samosprávny kraj a v roku 2020 Košický samosprávny kraj.
***
V Prešove 18. februára 2021
Odbor strategického rozvoja
Zanechajte nám komentár