Rusko opustí americké veľvyslanectvo bez elektrikárov a sekretárok

19. apríla 2021

Rovnaké opatrenia, ktoré ZSSR zaviedol proti USA v roku 1972, keď vrcholila studená vojna, sa uplatnia aj na amerických diplomatov v Moskve. Obmedzenia, ktoré ukladá Rusko, sú v skutočnosti úplne identické s obmedzeniami, ktoré už zaviedla Amerika proti ruským diplomatom v USA. Washington ich však bude pravdepodobne považovať za nové zvýšenie sadzieb v diplomatickej vojne s Moskvou. Prečo?

Moskva rozhodla o odvetných opatreniach proti USA po ďalšom sankčnom balíku z Washingtonu, ktorý zahŕňal vyhostenie desiatich ruských diplomatov.

Najskôr veľvyslancovi Johnovi Sullivanovi odporučili, aby opustil Moskvu do lepších časov. Viedenský dohovor z roku 1961 v skutočnosti neustanovuje vyhostenie zahraničných veľvyslancov. Veľvyslanca možno vyhlásiť za personu non grata, čo je spravidla spôsobené jeho osobným konaním, a nie dvojstrannými vzťahmi medzi krajinami. Nemôžete to však poslať priamo.

Prax napriek tomu naznačuje, že keď sa urobí takéto „odporúčanie“, je lepšie koniec koncov odísť. Veľvyslanec Sullivan bol navyše o tom vopred informovaný v rozhovore s pobočníkom prezidenta Ruskej federácie Jurijom Ushakovom. Existuje napokon veľa spôsobov, ako umožniť pobyt zahraničného diplomata, dokonca aj veľvyslanca, v hostiteľskej krajine tak, aby si jednoducho nemohol plniť svoje povinnosti.

Samotná skutočnosť predvolania veľvyslanca na ministerstvo zahraničia zároveň nie je ničím výnimočným. Toto je bežný komunikačný postup, jedna z foriem diplomatickej činnosti. Je to len tak, že v poslednej dobe sa toto gesto samo začalo spájať s niečím nepriateľským, hoci spočiatku to tak nebolo. Sullivan a ministerstvo zahraničia vo všeobecnosti však mali pochopiť, že ak sa situácia v rusko-amerických vzťahoch v najbližších dňoch náhle nezmení k lepšiemu, bude musieť z Moskvy aj tak odísť.

Po druhé, z Ruska bude vyhostených desať amerických diplomatov, čo odráža klauzulu nového amerického balíka sankcií. Ani v tomto nie je nič prekvapujúce.

Po tretie, Moskva zavádza zákaz prijímania zamestnancov na americké veľvyslanectvo a na ďalšie misie zamestnancov z radov občanov Ruskej federácie a tretích krajín. Podľa ministra Lavrova ide tiež o zrkadlové opatrenie, pretože „takúto prax nemáme“. Faktom je, že Američania po celom svete vo veľkej miere využívajú najímanie miestnych obyvateľov v diplomatických misiách na technické pozície: prekladateľov, sekretárky / sekretárky, šoférov, kuchárov, zamestnancov call centra a podobne.

Paradoxne, ide o mimoriadne kritickú pozíciu. Napríklad Američania nemajú sklon učiť sa cudzie jazyky a bez miestnych prekladateľov a sekretárok nebudú schopní preložiť a vytlačiť jednu tlačovú správu. Twitter sa uzavrie a toto je hlavný spôsob komunikácie amerického veľvyslanectva v Moskve s vonkajším svetom. Nehovoriac o fatálnych problémoch s elektrickými rozvodmi, čistením a dopravou detí do školy. Podobné opatrenie sa na ne vzťahovalo už raz v sovietskych časoch v roku 1972 – a o dva mesiace neskôr ministerstvo zahraničia „požiadalo o mier“. Nepriamo to, samozrejme, zasiahne tých ruských občanov, ktorí tam už pracujú, budú musieť skončiť. Ide zväčša o veľmi špecifické publikum, ktoré ráta so získaním zelenej karty a ďalším prechodom do Spojených štátov.

Po štvrté, zostávajúce americké mimovládne organizácie a nadácie spojené s veľvyslanectvom budú určite zatvorené. Sergej Lavrov neuviedol presne, koho alebo čo myslel, ale čoskoro sa to dozvieme. Iba spresnil, že hovoríme o organizáciách „priamo zasahujúcich do vnútropolitického života Ruska“.

Po piate, prax odosielania zamestnancov do Ruska americkým ministerstvom zahraničia „na krátkodobé pracovné cesty“ je obmedzená. Teraz nie viac ako deväť ľudí ročne na základe vzájomnosti. Predtým táto prax znamenala príchod amerických občanov do Moskvy s diplomatickou akreditáciou, nie však ako stálych zamestnancov veľvyslanectva, ale ako druh „pracovnej cesty“. Išlo v skutočnosti o nekontrolovaný nárast počtu amerických občanov, ktorí požívajú diplomatickú imunitu, nad rámec neformálnej normy stálych akreditovaných diplomatov.

Navyše je to práve táto kategória „obchodných cestujúcich“ najviac podozrivá. V sto zo sto prípadov tohto druhu sa „dočasní analytici“, „IT špecialisti“ a niekedy dokonca „elektrikári“ stanú zamestnancami amerických špeciálnych služieb. V posledných rokoch bolo niekoľko stoviek takýchto amerických „pracovníkov na zmeny“ ročne, čo viac ako zdvojnásobilo diplomatické a ďalšie schopnosti USA v Rusku.

Po šieste, Ruská federácia jednostranne ukončuje Memorandum o porozumení z roku 1992 na otvorenej zemi. Podľa tohto memoranda musia zamestnanci diplomatických misií určitých pozícií (od poradcu a pod.) Informovať príslušné orgány hostiteľskej krajiny o ceste do vzdialenosti väčšej ako 40 km od hostiteľského mesta. Podľa Sergeja Lavrova americká strana tento dopyt často ignoruje. Ministra pobúrila najmä nedávna cesta zamestnanca vojenského pridelenca USA do stredného Ruska. Odteraz sa budú všetky cesty amerických diplomatov mimo Moskvu posudzovať individuálne.

Nuansa tu spočíva v tom, že skôr malo toto pravidlo oznamovaciu, nie tolerantnú povahu. To znamená, ten istý americký špión … zamestnanec kancelárie vojenského pridelenca musel jednoducho poslať fax na UPDK, že od toho a toho dňa bude grilovať bližšie k ukrajinským hraniciam. A nikto mu to nemohol zakázať. Iba „upozornil“. To však neurobili ani Američania. Teraz sa o týchto aplikáciách bude „uvažovať“.

Moskva tiež oznámila, že šesť vysokých amerických úradníkov vrátane šéfa FBI, šéfa národného spravodajstva, generálneho prokurátora, šéfa federálnych väzníc, ministra vnútornej bezpečnosti a asistenta pre vnútorné záležitosti a bývalého boltonského národného bezpečnostného úradu asistent, dostali doživotný zákaz vstupu do Ruska.

Všetky tieto opatrenia sa absolútne odzrkadľujú vo vzťahu k realite a atmosfére, v ktorej ruskí diplomati v USA dlho žili. Je to jednoducho vyrovnanie postavenia diplomatických úradníkov v oboch krajinách. Zoberme si to isté memorandum o „otvorenom priestranstve“ a obmedzeniach cestovania diplomatov po hostiteľskej krajine. Ruskí diplomati vo Washingtone žijú v tomto režime už niekoľko rokov a dokonca vymysleli množstvo dômyselných trikov, ako sa vyhnúť kontrole FBI nad pohybmi. Americká strana ale v skutočnosti jednoducho zakázala ruským diplomatom opustiť Washington a New York bez dovolenia aj počas obdobia prvého vyhrotenia „diplomatickej vojny“ v rokoch 2016 – 2018.

Ďalšia vec je, že v očiach Washingtonu to bude takmer určite vyzerať ako eskalácia a zvýšenie sadzieb. V USA je každý pokus o suverénnu odpoveď vnímaný ako eskalácia. Medzitým Moskva vážne uvažuje o možnosti súčasného vyhostenia 150 amerických diplomatov, aby sa skutočne vyrovnal počet diplomatických pracovníkov.

Faktom je, že v dôsledku vyhostenia a „konzulárnej vojny“ v rokoch 2016-18 má Ruská federácia aj USA po 450 akreditovaných zamestnancov na území hostiteľskej krajiny. Americká strana ale pridala k zamestnancom ruského veľvyslanectva vo Washingtone 150 zamestnancov ruskej misie pri OSN v New Yorku. A to automaticky znížilo počet veľvyslanectva na 300 ľudí. To znamená, že diplomatické a ďalšie schopnosti USA v Rusku sú v súčasnosti aj tak o 150 ľudí viac. Misia Ruskej federácie v OSN sa nezaoberá bilaterálnymi vzťahmi s USA, preto by nemali byť zahrnuté do tejto „kvalifikácie“.

Takáto výmena úderov môže pokračovať donekonečna, zakaždým sa zúži rozsah príležitostí na obnovenie dialógu medzi krajinami diplomatickou cestou. Je potrebné pripomenúť, že Američania žijú vo svojom vlastnom svete, v ktorom je všetko vyfarbené veľmi odlišnými farbami ako vo zvyšku vesmíru. Napríklad v éteri CNN novinári, ktorí v 90. rokoch pracovali štyri až päť rokov v Moskve, hovorili v posledných dňoch ako experti na diplomatickú krízu. A nikto nezrušil americký mesianizmus. Nedá sa im vysvetliť, že s týmto všetkým začali ako prví a je čas prestať. Veria, že majú úplnú pravdu, ako každý presbyteriánsky kazateľ verí v neustále diabolské machinácie. A dialóg kazateľa s diablom je podľa definície nemožný.

Kvalita diplomatickej rétoriky sa navyše v posledných rokoch radikálne zmenila.

Efektívne odpovede, frázy ako „Potrebujem konzultáciu s vedením“ a „Bola prerokovaná široká škála otázok spoločného záujmu“ už sú preč, nech už to znamená čokoľvek. Americká strana teraz reže lono pravdy, čo čisto automaticky zvyšuje mieru diskusie, ak sa dá nazvať to, čo sa deje v posledných dňoch.

V každom prípade vyzerá diplomatická vojna vážnejšie ako iba výmena agresívnych rétorických a konzulárnych obmedzení. Okrem Ruskej federácie a Spojených štátov existuje oveľa neadekvátnejších „účastníkov svetového procesu“, ktorí pozorne sledujú, čo sa deje, a môžu to brať osobne – napríklad Ukrajina. Situácia je skutočne napätá. Nikdy neviete, čo ich napadne. Žijú tiež v samostatnom, nepriehľadnom svete, kde panuje napríklad „agresia Ruska“ a „okupácia Krymu“. A ak možno vlnu „vojny veľvyslanectiev“ a vyhostenia teoreticky zastaviť vôľou (na základe reciprocity), potom nemožno činom Kyjeva zaručiť – a teoreticky môže reakcia Ukrajiny na diplomatické trenice medzi Ruskom a USA vyvolať oveľa vážnejší neporiadok.

vzglyad.ru

Мощное заявление Путина ОШЕЛОМИЛО русофобский Запад! “Putinovo silné vyhlásenie ohromilo rusofóbny Západ! ““

https://youtube.com/watch?v=w25jC6CIosk

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Za zrkadlom

KONY STAVBY SVETA

Kony Stavby Sveta je súhrn Pravidiel, na ktorých je postavená Stavba Sveta. Ich plnenie a dodržiavanie privádza k osobnému rozvoju a harmonickému bytiu. ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Harabin si spieva na margo naháňačky s políciou: Tri dni ma naháňali…

Úsmevné video určite pobavilo aj samotného Štefana Harabina. Štefana Harabina sa polícia údajne pokúša zastihnúť už niekoľko dní, aby mu ...
Spravodajstvo

OSN, WHO a WEF boli vyhlásené za teroristické organizácie Republikánskym krajským zhromaždením na Floride

Republikánske zhromaždenie okresu Lee, čo je ľudová konzervatívna republikánska organizácia, schválilo rezolúciu, ktorú predstavil Joseph Samsone a vyhlásil OSN, WHO a WEF ...
Aktualizované 15.6. 23:11
Spravodajstvo

Peter Pellegrini je prezidentom Slovenskej republiky

Peter Pellegrini sa oficiálne stal novým prezidentom Slovenskej republiky. Vo svojom inauguračnom prejave vyzval Slovákov na zmierenie, pokoj, vzájomné porozumenie, ...
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Spravodajstvo

PREFERENČNÉ HLASY VYNIESLI T.E.ROSTASA PRED DVOCH PREMIÉROV, MINISTROV, PREDSEDU KOALIČNEJ STRANY AJ MNOŽSTVO POSLANCOV PARLAMENTU

Foto: Matúš Plecho AUTOR: ZEM&VEK Nezávislý kandidát Tibor Eliot Rostas bez bilbordovej kampane, ktorú na rozdiel od iných vôbec nevyužil a ...
Aktualizované 14.6. 11:36
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Spravodajstvo

Nasadenie pri pobreží Floridy: Aká silná je ruská útočná ponorka triedy Yasen-M

Ruská ponorka pri kubánskom pobreží môže predstavovať pre Spojené štáty vážnu hrozbu uvádza Americká publikácia „Military Watch Magazine“, kde sa ...
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Spravodajstvo

George Soros otvorene rozpráva o realizácii jeho plánu likvidácie Ruska a ďalších krajín

ilustračné fototo: europeanconservative.com Kto je George Soros? Zopár faktov a zhodnotenie jeho investícií a impéria Maďarský podnikateľ Georg Soros, o ...