Rusko opustí americké veľvyslanectvo bez elektrikárov a sekretárok

19. apríla 2021

Rovnaké opatrenia, ktoré ZSSR zaviedol proti USA v roku 1972, keď vrcholila studená vojna, sa uplatnia aj na amerických diplomatov v Moskve. Obmedzenia, ktoré ukladá Rusko, sú v skutočnosti úplne identické s obmedzeniami, ktoré už zaviedla Amerika proti ruským diplomatom v USA. Washington ich však bude pravdepodobne považovať za nové zvýšenie sadzieb v diplomatickej vojne s Moskvou. Prečo?

Moskva rozhodla o odvetných opatreniach proti USA po ďalšom sankčnom balíku z Washingtonu, ktorý zahŕňal vyhostenie desiatich ruských diplomatov.

Najskôr veľvyslancovi Johnovi Sullivanovi odporučili, aby opustil Moskvu do lepších časov. Viedenský dohovor z roku 1961 v skutočnosti neustanovuje vyhostenie zahraničných veľvyslancov. Veľvyslanca možno vyhlásiť za personu non grata, čo je spravidla spôsobené jeho osobným konaním, a nie dvojstrannými vzťahmi medzi krajinami. Nemôžete to však poslať priamo.

Prax napriek tomu naznačuje, že keď sa urobí takéto „odporúčanie“, je lepšie koniec koncov odísť. Veľvyslanec Sullivan bol navyše o tom vopred informovaný v rozhovore s pobočníkom prezidenta Ruskej federácie Jurijom Ushakovom. Existuje napokon veľa spôsobov, ako umožniť pobyt zahraničného diplomata, dokonca aj veľvyslanca, v hostiteľskej krajine tak, aby si jednoducho nemohol plniť svoje povinnosti.

Samotná skutočnosť predvolania veľvyslanca na ministerstvo zahraničia zároveň nie je ničím výnimočným. Toto je bežný komunikačný postup, jedna z foriem diplomatickej činnosti. Je to len tak, že v poslednej dobe sa toto gesto samo začalo spájať s niečím nepriateľským, hoci spočiatku to tak nebolo. Sullivan a ministerstvo zahraničia vo všeobecnosti však mali pochopiť, že ak sa situácia v rusko-amerických vzťahoch v najbližších dňoch náhle nezmení k lepšiemu, bude musieť z Moskvy aj tak odísť.

Po druhé, z Ruska bude vyhostených desať amerických diplomatov, čo odráža klauzulu nového amerického balíka sankcií. Ani v tomto nie je nič prekvapujúce.

Po tretie, Moskva zavádza zákaz prijímania zamestnancov na americké veľvyslanectvo a na ďalšie misie zamestnancov z radov občanov Ruskej federácie a tretích krajín. Podľa ministra Lavrova ide tiež o zrkadlové opatrenie, pretože „takúto prax nemáme“. Faktom je, že Američania po celom svete vo veľkej miere využívajú najímanie miestnych obyvateľov v diplomatických misiách na technické pozície: prekladateľov, sekretárky / sekretárky, šoférov, kuchárov, zamestnancov call centra a podobne.

Paradoxne, ide o mimoriadne kritickú pozíciu. Napríklad Američania nemajú sklon učiť sa cudzie jazyky a bez miestnych prekladateľov a sekretárok nebudú schopní preložiť a vytlačiť jednu tlačovú správu. Twitter sa uzavrie a toto je hlavný spôsob komunikácie amerického veľvyslanectva v Moskve s vonkajším svetom. Nehovoriac o fatálnych problémoch s elektrickými rozvodmi, čistením a dopravou detí do školy. Podobné opatrenie sa na ne vzťahovalo už raz v sovietskych časoch v roku 1972 – a o dva mesiace neskôr ministerstvo zahraničia „požiadalo o mier“. Nepriamo to, samozrejme, zasiahne tých ruských občanov, ktorí tam už pracujú, budú musieť skončiť. Ide zväčša o veľmi špecifické publikum, ktoré ráta so získaním zelenej karty a ďalším prechodom do Spojených štátov.

Po štvrté, zostávajúce americké mimovládne organizácie a nadácie spojené s veľvyslanectvom budú určite zatvorené. Sergej Lavrov neuviedol presne, koho alebo čo myslel, ale čoskoro sa to dozvieme. Iba spresnil, že hovoríme o organizáciách „priamo zasahujúcich do vnútropolitického života Ruska“.

Po piate, prax odosielania zamestnancov do Ruska americkým ministerstvom zahraničia „na krátkodobé pracovné cesty“ je obmedzená. Teraz nie viac ako deväť ľudí ročne na základe vzájomnosti. Predtým táto prax znamenala príchod amerických občanov do Moskvy s diplomatickou akreditáciou, nie však ako stálych zamestnancov veľvyslanectva, ale ako druh „pracovnej cesty“. Išlo v skutočnosti o nekontrolovaný nárast počtu amerických občanov, ktorí požívajú diplomatickú imunitu, nad rámec neformálnej normy stálych akreditovaných diplomatov.

Navyše je to práve táto kategória „obchodných cestujúcich“ najviac podozrivá. V sto zo sto prípadov tohto druhu sa „dočasní analytici“, „IT špecialisti“ a niekedy dokonca „elektrikári“ stanú zamestnancami amerických špeciálnych služieb. V posledných rokoch bolo niekoľko stoviek takýchto amerických „pracovníkov na zmeny“ ročne, čo viac ako zdvojnásobilo diplomatické a ďalšie schopnosti USA v Rusku.

Po šieste, Ruská federácia jednostranne ukončuje Memorandum o porozumení z roku 1992 na otvorenej zemi. Podľa tohto memoranda musia zamestnanci diplomatických misií určitých pozícií (od poradcu a pod.) Informovať príslušné orgány hostiteľskej krajiny o ceste do vzdialenosti väčšej ako 40 km od hostiteľského mesta. Podľa Sergeja Lavrova americká strana tento dopyt často ignoruje. Ministra pobúrila najmä nedávna cesta zamestnanca vojenského pridelenca USA do stredného Ruska. Odteraz sa budú všetky cesty amerických diplomatov mimo Moskvu posudzovať individuálne.

Nuansa tu spočíva v tom, že skôr malo toto pravidlo oznamovaciu, nie tolerantnú povahu. To znamená, ten istý americký špión … zamestnanec kancelárie vojenského pridelenca musel jednoducho poslať fax na UPDK, že od toho a toho dňa bude grilovať bližšie k ukrajinským hraniciam. A nikto mu to nemohol zakázať. Iba „upozornil“. To však neurobili ani Američania. Teraz sa o týchto aplikáciách bude „uvažovať“.

Moskva tiež oznámila, že šesť vysokých amerických úradníkov vrátane šéfa FBI, šéfa národného spravodajstva, generálneho prokurátora, šéfa federálnych väzníc, ministra vnútornej bezpečnosti a asistenta pre vnútorné záležitosti a bývalého boltonského národného bezpečnostného úradu asistent, dostali doživotný zákaz vstupu do Ruska.

Všetky tieto opatrenia sa absolútne odzrkadľujú vo vzťahu k realite a atmosfére, v ktorej ruskí diplomati v USA dlho žili. Je to jednoducho vyrovnanie postavenia diplomatických úradníkov v oboch krajinách. Zoberme si to isté memorandum o „otvorenom priestranstve“ a obmedzeniach cestovania diplomatov po hostiteľskej krajine. Ruskí diplomati vo Washingtone žijú v tomto režime už niekoľko rokov a dokonca vymysleli množstvo dômyselných trikov, ako sa vyhnúť kontrole FBI nad pohybmi. Americká strana ale v skutočnosti jednoducho zakázala ruským diplomatom opustiť Washington a New York bez dovolenia aj počas obdobia prvého vyhrotenia „diplomatickej vojny“ v rokoch 2016 – 2018.

Ďalšia vec je, že v očiach Washingtonu to bude takmer určite vyzerať ako eskalácia a zvýšenie sadzieb. V USA je každý pokus o suverénnu odpoveď vnímaný ako eskalácia. Medzitým Moskva vážne uvažuje o možnosti súčasného vyhostenia 150 amerických diplomatov, aby sa skutočne vyrovnal počet diplomatických pracovníkov.

Faktom je, že v dôsledku vyhostenia a „konzulárnej vojny“ v rokoch 2016-18 má Ruská federácia aj USA po 450 akreditovaných zamestnancov na území hostiteľskej krajiny. Americká strana ale pridala k zamestnancom ruského veľvyslanectva vo Washingtone 150 zamestnancov ruskej misie pri OSN v New Yorku. A to automaticky znížilo počet veľvyslanectva na 300 ľudí. To znamená, že diplomatické a ďalšie schopnosti USA v Rusku sú v súčasnosti aj tak o 150 ľudí viac. Misia Ruskej federácie v OSN sa nezaoberá bilaterálnymi vzťahmi s USA, preto by nemali byť zahrnuté do tejto „kvalifikácie“.

Takáto výmena úderov môže pokračovať donekonečna, zakaždým sa zúži rozsah príležitostí na obnovenie dialógu medzi krajinami diplomatickou cestou. Je potrebné pripomenúť, že Američania žijú vo svojom vlastnom svete, v ktorom je všetko vyfarbené veľmi odlišnými farbami ako vo zvyšku vesmíru. Napríklad v éteri CNN novinári, ktorí v 90. rokoch pracovali štyri až päť rokov v Moskve, hovorili v posledných dňoch ako experti na diplomatickú krízu. A nikto nezrušil americký mesianizmus. Nedá sa im vysvetliť, že s týmto všetkým začali ako prví a je čas prestať. Veria, že majú úplnú pravdu, ako každý presbyteriánsky kazateľ verí v neustále diabolské machinácie. A dialóg kazateľa s diablom je podľa definície nemožný.

Kvalita diplomatickej rétoriky sa navyše v posledných rokoch radikálne zmenila.

Efektívne odpovede, frázy ako „Potrebujem konzultáciu s vedením“ a „Bola prerokovaná široká škála otázok spoločného záujmu“ už sú preč, nech už to znamená čokoľvek. Americká strana teraz reže lono pravdy, čo čisto automaticky zvyšuje mieru diskusie, ak sa dá nazvať to, čo sa deje v posledných dňoch.

V každom prípade vyzerá diplomatická vojna vážnejšie ako iba výmena agresívnych rétorických a konzulárnych obmedzení. Okrem Ruskej federácie a Spojených štátov existuje oveľa neadekvátnejších „účastníkov svetového procesu“, ktorí pozorne sledujú, čo sa deje, a môžu to brať osobne – napríklad Ukrajina. Situácia je skutočne napätá. Nikdy neviete, čo ich napadne. Žijú tiež v samostatnom, nepriehľadnom svete, kde panuje napríklad „agresia Ruska“ a „okupácia Krymu“. A ak možno vlnu „vojny veľvyslanectiev“ a vyhostenia teoreticky zastaviť vôľou (na základe reciprocity), potom nemožno činom Kyjeva zaručiť – a teoreticky môže reakcia Ukrajiny na diplomatické trenice medzi Ruskom a USA vyvolať oveľa vážnejší neporiadok.

vzglyad.ru

Мощное заявление Путина ОШЕЛОМИЛО русофобский Запад! “Putinovo silné vyhlásenie ohromilo rusofóbny Západ! ““

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Za zrkadlom

KONY STAVBY SVETA

Kony Stavby Sveta je súhrn Pravidiel, na ktorých je postavená Stavba Sveta. Ich plnenie a dodržiavanie privádza k osobnému rozvoju a harmonickému bytiu. ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Harabin si spieva na margo naháňačky s políciou: Tri dni ma naháňali…

Úsmevné video určite pobavilo aj samotného Štefana Harabina. Štefana Harabina sa polícia údajne pokúša zastihnúť už niekoľko dní, aby mu ...
Aktualizované 5.10. 22:10
Spravodajstvo

Putin odhalil pravdu o satanizme západných lídrov, čo drancujú svet a ničia slobodu

Mike Adams, Natural News Ruský prezident Vladimír Putin v plamennom prejave, ktorý udáva tón ruskému postoju proti západnému „Impériu lží“, odhalil ...
Aktualizované 5.10. 21:05
Spravodajstvo

Lipšic je spolupáchateľom Dušana Dedečka

FB Jano Stanko Štefan Harabin: vyjadrenie vo videu k dopravnej nehode, ktorá bola spáchaná agresívnym opitým vodičom, sekretárom generálneho riaditeľa ...
Spravodajstvo

Premiér plače na zlom hrobe - Dana Meager

Nárast cien po ruskej invázii je klamstvo. Začalo sa to otvorením Slovenska cudzím investíciám a rozpredajom strategických podnikov, najmä energetických. ...
Aktualizované 5.10. 23:32
Spravodajstvo

Návrat ruských krajín a svätá vojna

Veľký geopolitický posun po víťazstve na Ukrajine Autor: Vadim Rogozhin Prijatie dvoch regiónov Ukrajiny do Ruskej federácie je osudovou historickou udalosťou ...
Aktualizované 5.10. 21:30
Spravodajstvo

Celoslovenské stretnutie Okrúhly stôl 2

DRUHÉ CELOSLOVENSKÉ STRETNUTIE NÁRODNÉHO OBRODENIA V sobotu 1.októbra 2022 sa v Pribinovej dvorane pri Nitre uskutočnilo druhé zasadnutie okrúhlehostola v ...
Aktualizované 5.10. 00:08
Spravodajstvo

Americký senátor Richard Black vyhlásil, že kancelár Scholz musel dať súhlas americkej CIA a Pentagonu na zničenie oboch vetví plynovodu Nord Stream! 

Jeho názor podporil americký profesor a autor ruskej šokovej ekonomickej transformácie z 90. rokov Jeffrey Sachs, keď vyhlásil, že existujú ...
Aktualizované 5.10. 00:18
Spravodajstvo

Harabin: Nikto nepovedal, že PUTIN spáchal trestný čin okrem vyšetrovateľa

Nikto nepovedal, že PUTIN spáchal trestný čin okrem vyšetrovateľa. Vysvetľuje sudca Štefan HARABIN Diskusné štúdio Miroslava Kantnera v rozhovore s ...
Aktualizované 4.10. 23:22
Spravodajstvo

Masoví vrahovia – vakcinačná mafia platená Big Pharmou ide po krku lekárom Liptákovi a Jancovi pre upozornenie ľudí na podvodnú plandémiu a odhalenie vražedného Covid „očkovania“

foto: Lekár Peter Lipták v roku 2020 na jednom z občianskych protestov proti pandemickým opatreniam vlády. (Foto: Pavol Kel) Štátne orgány ...
Aktualizované 4.10. 00:50
Spravodajstvo

Prejav Sergeja Lavrova na plenárnom zasadnutí Štátnej dumy 3. októbra 2022

Vystúpenie oficiálneho zástupcu prezidenta Ruskej federácie ministra zahraničných vecí Ruskej federácie S. V. Lavrova na plenárnom zasadnutí Štátnej dumy Federálneho ...
Aktualizované 4.10. 00:01
Spravodajstvo

Aljaška patrí Rusku! Zatiaľ čo Biden v záchvate poblúznenia hovoril pri tlačovke s mŕtvymi, vplávala spojená rusko-čínska flotila do vôd USA!

Zatiaľ čo ste demonštrovali koncom septembra na Václaváku proti Fialovej Drahote, diali sa vo svete veci, z ktorých ide rozum ...