Putin podráždil Západ novým partnerstvom

15. augusta 2022

Ilustračné foto: Erdogan a Putin. Zdroj: Alexander Nikoľsky/RIA

Spolupráca medzi prezidentmi Ruska a Turecka poburuje západné krajiny, píše Steven Erlanger pre The New York Times.

„Tento vzťah vyvoláva veľké podráždenie medzi Erdoganovými spojencami v NATO, pretože vytvára značnú medzeru v hrádzi sankcií, ktorú sa Západ snaží zo všetkých síl vybudovať,“ píše NYT.

Želanie tureckého lídra nepokaziť vzťahy s Ruskom je podľa autora spôsobené pripravenosťou Moskvy na obojstranne výhodnú spoluprácu.

Novinár pripomína, že Turecko odmietlo podporovať západné sankcie a skúma možnosť spolupráce s ruskými bankami, ktoré sa dostali pod obmedzenia, a tiež ochotne prijíma platby ruskými kreditnými kartami. Ankara navyše získava prístup k lacnej energii a zisky z obchodov s ruskými spoločnosťami.

Pre Erdogana je obzvlášť dôležitý súhlas Ruska s jeho akciami na potlačenie kurdského separatizmu v Sýrii, kde Moskva podporuje vládu Bašára al-Asada, dodal Erlanger.

Erdogan však pred budúcoročnými voľbami čelí politickým ťažkostiam, keďže turecká ekonomika kolabuje a centrálna banka nemá takmer žiadne devízy.

„Vzájomné výzvy zblížili oboch prezidentov ako nikdy predtým. Za posledné tri týždne sa stretli dvakrát,“ uzavrel publicista svoj komentár.

Kadyrov apeloval na krajiny, ktoré sa snažia zničiť RF: „naučte sa byť priateľmi s Ruskom“

Ilustračné foto: R. Kadyrov. Zdroj: Tlačová služba prezidenta Čečenskej republiky

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov poradil Západu, aby sa naučil byť priateľom s Ruskom

Šéf Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyzval západné krajiny, aby prehodnotili svoj postoj k Rusku a naučili sa s ním spolupracovať. Napísal o tom na kanáli Telegram.

Podľa čečenského lídra si západný svet stále neuvedomuje, že moderné Rusko už dávno prestalo byť „Gorbačovovým zväzkom republík“ a „Jeľcinovým územím vybudovaným na puči, deficite a bankrote“.

Kadyrov: Toto je už iné Rusko

„Toto je už iné, silné a mocné Rusko a vy, západní politici, musíte prehodnotiť nie stratégiu rozpadu Ruskej federácie, ale postoj k spolupráci s krajinou, ktorá sa zmenila z vyplienenej a ponižovanej Západom za posledných dvadsať rokov do štátu s mocnou politickou štruktúrou, reorganizovaný s prihliadnutím na strategické ciele, zocelený a nehybný,“ vysvetlil Kadyrov.

Poznamenal, že západní kolegovia by sa nemali hádať s Ruskom a citoval Vladimira Putina, o ktorom povedal, že ak si niekto chce odhryznúť z krajiny, zostane bez zubov.

Naučte sa byť priateľmi s Ruskom – vaše vlastné zuby budú zdravšie,“ uzavrela hlava Čečenska.

-red3-

zdroj

Maďarsko nie je proti tomu, aby sa stalo plynárenským uzlom v Európe miesto Nemecka

Putin urobil ďalší krok už dávnejšie, ktorý na Západe nepredvídali.
Zatiaľ čo Spojené štáty brzdia Nemecko v certifikácii „Nord Stream 2“ v Európe, sa našiel politik, ktorý sa rozhodol využiť tieto rozpory v prospech svojich národných záujmov.

Viktor Orban je politik so „železnými guľami“, ktorý sa nebojí polemizovať so Spojenými štátmi a smelo obhajuje záujmy svojej krajiny a občanov, vďaka čomu je vo svojej vlasti veľmi obľúbený. Na to, ako sa mu darí úspešne vyjednávať s Putinom, sa pravdepodobne mnohí politickí predstavitelia v Európe pozerajú závistlivo.

Jeho ďalším krokom bola cesta na rokovania s Putinom, kde požiadal o navýšenie dodávok plynu o 1 miliardu metrov kubických. Zrejme sa mu páči predávať plyn na Ukrajinu a privyrábať si a nebráni sa podľa tejto schémy predávať plyn aj do ďalších európskych krajín, ktoré trpia rusofobiou.
Je zrejmé, že táto dohoda medzi Gazpromom a Maďarskom bola pripravovaná už dlho, pretože Maďarsko nedávno odmietalo nakupovať plyn cez Ukrajinu, ktorá tak zostala bez možnosti reverzu a zisku prostredníctvom tranzitu.

Veľmi obojstranne výhodná spolupráca: Gazprom bude mať dlhodobé zmluvy s Maďarskom a Maďarsko bude prepredávať plyn do Európy a otvárať priemyselné podniky, ktoré sú v iných krajinách v troskách.
Pre Ruskú federáciu je táto dohoda dôležitá aj preto, že núti nemecké úrady premýšľať o splnení svojich záväzkov. Koniec koncov, pokiaľ SP-2 nebude uvedený do prevádzky alebo pokiaľ odloží jeho sprevádzkovanie, potom sa tento projekt môže stať pre Putina nezaujímavým, zvlášť keď náklady naň sú už dávno zaplatené.

Nemecký biznis si bude „ruvať vlasy“ a nadávať svojim politikom, až sa Maďarsko stane plynárenským uzlom a možno bude dokonca predávať plyn Nemec-ku. Sporiví Nemci to „neprežijú“.
Putin týmto krokom opäť postaví americké úrady do hlúpej pozície. Image USA už v Nemecku nie je vysoké a pokiaľ budú Nemci nakupovať ruský plyn v Maďarsku, imidž Američanov bude ešte nižšie.
Dohoda medzi Ruskom a Maďarskom zahŕňa výstavbu železnice, pôžičku 2 miliardy dolárov a spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky.

Spolupráca medzi Maďarskom a Ruskou federáciou umožní Rusku využiť politické páky na NATO a na Ukrajinu. Okrem toho má Orbán dlhodobo nároky na ukrajinské úrady (maďarská menšina).
A v tomto obchode ide hlavne o to, že príklad vodcu Maďarska ukazuje ostatným lídrom EÚ a jej obyvateľom, že spolupracovať s Ruskou federáciou je výhodné a všetci z toho len ťažia.
Ak si ostatné európske krajiny vezmú príklad z Maďarska, bude to pre Spojené štáty „strašný sen“. A Rusko bude môcť túto spoluprácu využiť na rozvoj svojej krajiny.
Teraz uvidíme, ako sa politický tlak USA prenesie z Nemecka do Maďarska.
Avšak ako vždy majú USA minimálne jeden ťah oneskorenia. Hrať proti Putinovi je ťažké.
….kto príde do Moskvy nabudúce?

prebrané

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Spoločnosť narazí na žulový múr a roztriedi ľudí na tých, ktorí sa nechcú zmeniť a na tých, ktorí sa zmeniť chcú, a tí vytvoria základ novej spoločnosti

Ani sme si nevšimli, že nám vypršal čas. Spojené štáty, podľa jednej štúdie, majú len tento a budúci rok na to, ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

REVANŠIZMUS MINISTROV OBRANY ŠVÉDSKA, FRANCÚZSKA A NEMECKA, ABY SA UKRAJINA POMSTILA RUSOM ZA HISTORICKÉ PORÁŽKY ZÁPADNÝCH ARMÁD U BORODINA, POLTAVY A V II. SVETOVEJ VOJNE!

Dmitrij Gordon a Oleksej Arestovič v rozhovore o revanšizme globalistov UKRAJINA/EU: Absurdná dráma Havlovho formátu vo vojnovom obleku. Tak by sa ...
Spravodajstvo

JUDr. ADRIANA KRAJNÍKOVÁ: „AMNESTIA JE NAJHORŠIE RIEŠENIE! JUDr. PETER WEIS: „AMNESTIA JE DOBRÝ NÁPAD!“

AMNESTIA NA PRIESTUPKY je PODVOD NA OBČANOV! Nie je to obvinenie páchateľov, ale obvinenie obetí. Čítajte pozorne aj medzi riadkami… ...
Spravodajstvo

KTO SÚ „STRÁŽCOVIA PRAVDY“ NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH?

AUTOR: MIROSLAV HEREDOŠ „STRÁŽCOVIA PRAVDY“ Priatelia, pripravili sme celkom rozsiahli článok na tému kto sú organizácie, ktoré „sliedia“ po sociálnych ...
Spravodajstvo

Róbert Švec reaguje na rozhodnutie KDH podporiť v prezidentských voľbách Korčoka

Šok? Ale kdeže! Každý kto sleduje politickú scénu vie, že KDH už dávno nie je konzervatívne a slovo kresťanské má ...
Spravodajstvo

PROGRESÍVNI UNTERWASSERMANI

Ľuboš BLAHA: PROGRESÍVNI UNTERWASSERMANI Po Ódorovi sa odhalil ďalší spiaci agent Progresívcov – Sajfova žena Ostrihoňová. Vraj nezávislá moderátorka RTVS. ...
Aktualizované 21.2. 12:25
Spravodajstvo

Netvor Šimečka chce seniorom odobrať 13. dôchodky

Štefan Harabin: upozorňuje na vnútrogeneračný konflikt, ktorý vyvoláva satanské Progresívne Slovensko, idúce proti morálke, proti mravnosti a proti tradíciám Slovenska! ...
Aktualizované 24.2. 00:57
Spravodajstvo

Palestína ďakuje Čínskemu drakovi

Nastal zlom v doterajších pozíciách čínskej neutrality Myslím že to vystihuje aj veta: „Čína začala postupovať v dôsledku sebavedomia a ...
Spravodajstvo

BOJ O CHARAKTER ŠTÁTU – HARABIN – PELLEGRINI – KORČOK ?

Prezidentská šnúra ŠTEFAN HARABIN – Spišská Nová Ves 18.2.2024 Nedeľa, 18.2.2024, príjemné stretnutie so spoluobčanmi, voličmi Štefana Harabina, poslucháčmi mojej ...
Spravodajstvo

KDH hnutie Satanov

Je KDH „Satanistické hnutie“? Mnohí si kladú túto otázku hlavne teraz, pred prezidentskými voľbami… Postup Kresťanskodemokratického hnutia v otázke podpory ...
Spravodajstvo

Stanovisko Róberta Šveca k hlasovaciemu lístku

Krátke, ale výstižné stanovisko Róberta Šveca, ktorým reaguje na ďalší prešľap kompetentných voči jeho osobe v prezidentských voľbách. Róbert Švec: ...
Aktualizované 24.2. 01:29
Spravodajstvo

Chaos v úrade predsedu parlamentu

Všetkého schopné plechovice v talároch Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky odobria všetko: Štefan Harabin, kandidát na prezidenta SR komentuje rozhodnutie ...