Putin podráždil Západ novým partnerstvom

15. augusta 2022

Ilustračné foto: Erdogan a Putin. Zdroj: Alexander Nikoľsky/RIA

Spolupráca medzi prezidentmi Ruska a Turecka poburuje západné krajiny, píše Steven Erlanger pre The New York Times.

„Tento vzťah vyvoláva veľké podráždenie medzi Erdoganovými spojencami v NATO, pretože vytvára značnú medzeru v hrádzi sankcií, ktorú sa Západ snaží zo všetkých síl vybudovať,“ píše NYT.

Želanie tureckého lídra nepokaziť vzťahy s Ruskom je podľa autora spôsobené pripravenosťou Moskvy na obojstranne výhodnú spoluprácu.

Novinár pripomína, že Turecko odmietlo podporovať západné sankcie a skúma možnosť spolupráce s ruskými bankami, ktoré sa dostali pod obmedzenia, a tiež ochotne prijíma platby ruskými kreditnými kartami. Ankara navyše získava prístup k lacnej energii a zisky z obchodov s ruskými spoločnosťami.

Pre Erdogana je obzvlášť dôležitý súhlas Ruska s jeho akciami na potlačenie kurdského separatizmu v Sýrii, kde Moskva podporuje vládu Bašára al-Asada, dodal Erlanger.

Erdogan však pred budúcoročnými voľbami čelí politickým ťažkostiam, keďže turecká ekonomika kolabuje a centrálna banka nemá takmer žiadne devízy.

„Vzájomné výzvy zblížili oboch prezidentov ako nikdy predtým. Za posledné tri týždne sa stretli dvakrát,“ uzavrel publicista svoj komentár.

Kadyrov apeloval na krajiny, ktoré sa snažia zničiť RF: „naučte sa byť priateľmi s Ruskom“

Ilustračné foto: R. Kadyrov. Zdroj: Tlačová služba prezidenta Čečenskej republiky

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov poradil Západu, aby sa naučil byť priateľom s Ruskom

Šéf Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyzval západné krajiny, aby prehodnotili svoj postoj k Rusku a naučili sa s ním spolupracovať. Napísal o tom na kanáli Telegram.

Podľa čečenského lídra si západný svet stále neuvedomuje, že moderné Rusko už dávno prestalo byť „Gorbačovovým zväzkom republík“ a „Jeľcinovým územím vybudovaným na puči, deficite a bankrote“.

Kadyrov: Toto je už iné Rusko

„Toto je už iné, silné a mocné Rusko a vy, západní politici, musíte prehodnotiť nie stratégiu rozpadu Ruskej federácie, ale postoj k spolupráci s krajinou, ktorá sa zmenila z vyplienenej a ponižovanej Západom za posledných dvadsať rokov do štátu s mocnou politickou štruktúrou, reorganizovaný s prihliadnutím na strategické ciele, zocelený a nehybný,“ vysvetlil Kadyrov.

Poznamenal, že západní kolegovia by sa nemali hádať s Ruskom a citoval Vladimira Putina, o ktorom povedal, že ak si niekto chce odhryznúť z krajiny, zostane bez zubov.

Naučte sa byť priateľmi s Ruskom – vaše vlastné zuby budú zdravšie,“ uzavrela hlava Čečenska.

-red3-

zdroj

Maďarsko nie je proti tomu, aby sa stalo plynárenským uzlom v Európe miesto Nemecka

Putin urobil ďalší krok už dávnejšie, ktorý na Západe nepredvídali.
Zatiaľ čo Spojené štáty brzdia Nemecko v certifikácii „Nord Stream 2“ v Európe, sa našiel politik, ktorý sa rozhodol využiť tieto rozpory v prospech svojich národných záujmov.

Viktor Orban je politik so „železnými guľami“, ktorý sa nebojí polemizovať so Spojenými štátmi a smelo obhajuje záujmy svojej krajiny a občanov, vďaka čomu je vo svojej vlasti veľmi obľúbený. Na to, ako sa mu darí úspešne vyjednávať s Putinom, sa pravdepodobne mnohí politickí predstavitelia v Európe pozerajú závistlivo.

Jeho ďalším krokom bola cesta na rokovania s Putinom, kde požiadal o navýšenie dodávok plynu o 1 miliardu metrov kubických. Zrejme sa mu páči predávať plyn na Ukrajinu a privyrábať si a nebráni sa podľa tejto schémy predávať plyn aj do ďalších európskych krajín, ktoré trpia rusofobiou.
Je zrejmé, že táto dohoda medzi Gazpromom a Maďarskom bola pripravovaná už dlho, pretože Maďarsko nedávno odmietalo nakupovať plyn cez Ukrajinu, ktorá tak zostala bez možnosti reverzu a zisku prostredníctvom tranzitu.

Veľmi obojstranne výhodná spolupráca: Gazprom bude mať dlhodobé zmluvy s Maďarskom a Maďarsko bude prepredávať plyn do Európy a otvárať priemyselné podniky, ktoré sú v iných krajinách v troskách.
Pre Ruskú federáciu je táto dohoda dôležitá aj preto, že núti nemecké úrady premýšľať o splnení svojich záväzkov. Koniec koncov, pokiaľ SP-2 nebude uvedený do prevádzky alebo pokiaľ odloží jeho sprevádzkovanie, potom sa tento projekt môže stať pre Putina nezaujímavým, zvlášť keď náklady naň sú už dávno zaplatené.

Nemecký biznis si bude „ruvať vlasy“ a nadávať svojim politikom, až sa Maďarsko stane plynárenským uzlom a možno bude dokonca predávať plyn Nemec-ku. Sporiví Nemci to „neprežijú“.
Putin týmto krokom opäť postaví americké úrady do hlúpej pozície. Image USA už v Nemecku nie je vysoké a pokiaľ budú Nemci nakupovať ruský plyn v Maďarsku, imidž Američanov bude ešte nižšie.
Dohoda medzi Ruskom a Maďarskom zahŕňa výstavbu železnice, pôžičku 2 miliardy dolárov a spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky.

Spolupráca medzi Maďarskom a Ruskou federáciou umožní Rusku využiť politické páky na NATO a na Ukrajinu. Okrem toho má Orbán dlhodobo nároky na ukrajinské úrady (maďarská menšina).
A v tomto obchode ide hlavne o to, že príklad vodcu Maďarska ukazuje ostatným lídrom EÚ a jej obyvateľom, že spolupracovať s Ruskou federáciou je výhodné a všetci z toho len ťažia.
Ak si ostatné európske krajiny vezmú príklad z Maďarska, bude to pre Spojené štáty „strašný sen“. A Rusko bude môcť túto spoluprácu využiť na rozvoj svojej krajiny.
Teraz uvidíme, ako sa politický tlak USA prenesie z Nemecka do Maďarska.
Avšak ako vždy majú USA minimálne jeden ťah oneskorenia. Hrať proti Putinovi je ťažké.
….kto príde do Moskvy nabudúce?

prebrané

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Spoločnosť narazí na žulový múr a roztriedi ľudí na tých, ktorí sa nechcú zmeniť a na tých, ktorí sa zmeniť chcú, a tí vytvoria základ novej spoločnosti

Ani sme si nevšimli, že nám vypršal čas. Spojené štáty, podľa jednej štúdie, majú len tento a budúci rok na to, ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

REVANŠIZMUS MINISTROV OBRANY ŠVÉDSKA, FRANCÚZSKA A NEMECKA, ABY SA UKRAJINA POMSTILA RUSOM ZA HISTORICKÉ PORÁŽKY ZÁPADNÝCH ARMÁD U BORODINA, POLTAVY A V II. SVETOVEJ VOJNE!

Dmitrij Gordon a Oleksej Arestovič v rozhovore o revanšizme globalistov UKRAJINA/EU: Absurdná dráma Havlovho formátu vo vojnovom obleku. Tak by sa ...
Aktualizované 4.10. 00:01
Spravodajstvo

Aljaška patrí Rusku! Zatiaľ čo Biden v záchvate poblúznenia hovoril pri tlačovke s mŕtvymi, vplávala spojená rusko-čínska flotila do vôd USA!

Zatiaľ čo ste demonštrovali koncom septembra na Václaváku proti Fialovej Drahote, diali sa vo svete veci, z ktorých ide rozum ...
Aktualizované 2.10. 23:16
Spravodajstvo

Povzbudzujúca aktualizácia od Dr. Reinera Fuellmicha po falošných obvineniach

Milí priatelia z celého sveta, v posledných mesiacoch bol spustený zradný útok proti jednému z najvplyvnejších ľudí v celosvetovom hnutí ...
Spravodajstvo

PRAHA, 28.9.2022, MASOVÁ DEMONŠTRÁCIA „ČESKÁ REPUBLIKA NA PRVNÍM MÍSTĚ“

PRAHA, 28.9.2022, 14.00 hod. MASOVÁ DEMONŠTRÁCIA  „ČESKÁ REPUBLIKA NA PRVNÍM MÍSTĚ“ AKTUALIZÁCIA: Piatok, 30.9.2022 V Prahe bola v stredu 28.9.2022 ...
Aktualizované 3.10. 01:01
Spravodajstvo

Falošná vlajka nastražená v plynovode Nord Stream a boj USA s Ruskom o Európsku úniu

Poškodenie plynovodu Nord Stream. Kto za tým skutočne stojí a aké následky to bude mať? Odpoveď hľadá nezávislý novinár James ...
Aktualizované 1.10. 00:00
Spravodajstvo

DOKUMENT: Harabin žiada Žilinku zrušiť rozhodnutie o obvinení za hanobenie ukrajinského národa

Harabinove obvinenie za výrok o Putinovi je založený na nasledujúcom právnom idiótizme – podľa Lipšica, Honza, Nociara, prokurátorov špeciálnej prokuratúry, Piknu, ...
Aktualizované 2.10. 17:47
Spravodajstvo

Fauci sa priznal: "konšpirácie" sa opäť ukázali ako pravda - Ján Lakota

K vírusu boli pridané ďalšie prvky, ktoré ho spravili mimoriadne nebezpečným a to Fauci vedel. Vedel, že je vírus cielene ...
Aktualizované 3.10. 01:09
Spravodajstvo

Rossija! Rossija! Obrovské skandovanie a spojené ruky na symbol jednoty spečatili na historickom slávnostnom ceremoniáli v Kremli pristúpenie 4 ukrajinských oblastí do Ruskej federácie! 

Vladimír Putin ponúkol Kyjevu poslednú možnosť na mierové konanie, ale Zelenský namiesto toho podpísal zrýchlenú žiadosť o vstup Ukrajiny do ...
Aktualizované 3.10. 23:43
Spravodajstvo

Premiér plače na zlom hrobe - Dana Meager

Nárast cien po ruskej invázii je klamstvo. Začalo sa to otvorením Slovenska cudzím investíciám a rozpredajom strategických podnikov, najmä energetických. ...
Aktualizované 30.9. 23:10
Spravodajstvo

Podnet Harabina na § 363 ods. 1 Tr. por. vo vzťahu k výroku o Putinovi

JUDr. Štefan HRABABIN: prostredníctvom svojho advokáta sa dožaduje u generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku o zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní. ...
Spravodajstvo

Mrzni, porazíš Putina a zachrániš svetový mier! A niekto neviditeľný zariadi, aby si mrznúť mohol...

Anna Belousovová na svojom FB statuse krátko, jasne a výstižne vysvetlila, o čo ide v našom reálnom živote, ak by ...