Putin podráždil Západ novým partnerstvom

15. augusta 2022

Ilustračné foto: Erdogan a Putin. Zdroj: Alexander Nikoľsky/RIA

Spolupráca medzi prezidentmi Ruska a Turecka poburuje západné krajiny, píše Steven Erlanger pre The New York Times.

„Tento vzťah vyvoláva veľké podráždenie medzi Erdoganovými spojencami v NATO, pretože vytvára značnú medzeru v hrádzi sankcií, ktorú sa Západ snaží zo všetkých síl vybudovať,“ píše NYT.

Želanie tureckého lídra nepokaziť vzťahy s Ruskom je podľa autora spôsobené pripravenosťou Moskvy na obojstranne výhodnú spoluprácu.

Novinár pripomína, že Turecko odmietlo podporovať západné sankcie a skúma možnosť spolupráce s ruskými bankami, ktoré sa dostali pod obmedzenia, a tiež ochotne prijíma platby ruskými kreditnými kartami. Ankara navyše získava prístup k lacnej energii a zisky z obchodov s ruskými spoločnosťami.

Pre Erdogana je obzvlášť dôležitý súhlas Ruska s jeho akciami na potlačenie kurdského separatizmu v Sýrii, kde Moskva podporuje vládu Bašára al-Asada, dodal Erlanger.

Erdogan však pred budúcoročnými voľbami čelí politickým ťažkostiam, keďže turecká ekonomika kolabuje a centrálna banka nemá takmer žiadne devízy.

„Vzájomné výzvy zblížili oboch prezidentov ako nikdy predtým. Za posledné tri týždne sa stretli dvakrát,“ uzavrel publicista svoj komentár.

Kadyrov apeloval na krajiny, ktoré sa snažia zničiť RF: „naučte sa byť priateľmi s Ruskom“

Ilustračné foto: R. Kadyrov. Zdroj: Tlačová služba prezidenta Čečenskej republiky

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov poradil Západu, aby sa naučil byť priateľom s Ruskom

Šéf Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyzval západné krajiny, aby prehodnotili svoj postoj k Rusku a naučili sa s ním spolupracovať. Napísal o tom na kanáli Telegram.

Podľa čečenského lídra si západný svet stále neuvedomuje, že moderné Rusko už dávno prestalo byť „Gorbačovovým zväzkom republík“ a „Jeľcinovým územím vybudovaným na puči, deficite a bankrote“.

Kadyrov: Toto je už iné Rusko

„Toto je už iné, silné a mocné Rusko a vy, západní politici, musíte prehodnotiť nie stratégiu rozpadu Ruskej federácie, ale postoj k spolupráci s krajinou, ktorá sa zmenila z vyplienenej a ponižovanej Západom za posledných dvadsať rokov do štátu s mocnou politickou štruktúrou, reorganizovaný s prihliadnutím na strategické ciele, zocelený a nehybný,“ vysvetlil Kadyrov.

Poznamenal, že západní kolegovia by sa nemali hádať s Ruskom a citoval Vladimira Putina, o ktorom povedal, že ak si niekto chce odhryznúť z krajiny, zostane bez zubov.

Naučte sa byť priateľmi s Ruskom – vaše vlastné zuby budú zdravšie,“ uzavrela hlava Čečenska.

-red3-

zdroj

Maďarsko nie je proti tomu, aby sa stalo plynárenským uzlom v Európe miesto Nemecka

Putin urobil ďalší krok už dávnejšie, ktorý na Západe nepredvídali.
Zatiaľ čo Spojené štáty brzdia Nemecko v certifikácii „Nord Stream 2“ v Európe, sa našiel politik, ktorý sa rozhodol využiť tieto rozpory v prospech svojich národných záujmov.

Viktor Orban je politik so „železnými guľami“, ktorý sa nebojí polemizovať so Spojenými štátmi a smelo obhajuje záujmy svojej krajiny a občanov, vďaka čomu je vo svojej vlasti veľmi obľúbený. Na to, ako sa mu darí úspešne vyjednávať s Putinom, sa pravdepodobne mnohí politickí predstavitelia v Európe pozerajú závistlivo.

Jeho ďalším krokom bola cesta na rokovania s Putinom, kde požiadal o navýšenie dodávok plynu o 1 miliardu metrov kubických. Zrejme sa mu páči predávať plyn na Ukrajinu a privyrábať si a nebráni sa podľa tejto schémy predávať plyn aj do ďalších európskych krajín, ktoré trpia rusofobiou.
Je zrejmé, že táto dohoda medzi Gazpromom a Maďarskom bola pripravovaná už dlho, pretože Maďarsko nedávno odmietalo nakupovať plyn cez Ukrajinu, ktorá tak zostala bez možnosti reverzu a zisku prostredníctvom tranzitu.

Veľmi obojstranne výhodná spolupráca: Gazprom bude mať dlhodobé zmluvy s Maďarskom a Maďarsko bude prepredávať plyn do Európy a otvárať priemyselné podniky, ktoré sú v iných krajinách v troskách.
Pre Ruskú federáciu je táto dohoda dôležitá aj preto, že núti nemecké úrady premýšľať o splnení svojich záväzkov. Koniec koncov, pokiaľ SP-2 nebude uvedený do prevádzky alebo pokiaľ odloží jeho sprevádzkovanie, potom sa tento projekt môže stať pre Putina nezaujímavým, zvlášť keď náklady naň sú už dávno zaplatené.

Nemecký biznis si bude „ruvať vlasy“ a nadávať svojim politikom, až sa Maďarsko stane plynárenským uzlom a možno bude dokonca predávať plyn Nemec-ku. Sporiví Nemci to „neprežijú“.
Putin týmto krokom opäť postaví americké úrady do hlúpej pozície. Image USA už v Nemecku nie je vysoké a pokiaľ budú Nemci nakupovať ruský plyn v Maďarsku, imidž Američanov bude ešte nižšie.
Dohoda medzi Ruskom a Maďarskom zahŕňa výstavbu železnice, pôžičku 2 miliardy dolárov a spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky.

Spolupráca medzi Maďarskom a Ruskou federáciou umožní Rusku využiť politické páky na NATO a na Ukrajinu. Okrem toho má Orbán dlhodobo nároky na ukrajinské úrady (maďarská menšina).
A v tomto obchode ide hlavne o to, že príklad vodcu Maďarska ukazuje ostatným lídrom EÚ a jej obyvateľom, že spolupracovať s Ruskou federáciou je výhodné a všetci z toho len ťažia.
Ak si ostatné európske krajiny vezmú príklad z Maďarska, bude to pre Spojené štáty „strašný sen“. A Rusko bude môcť túto spoluprácu využiť na rozvoj svojej krajiny.
Teraz uvidíme, ako sa politický tlak USA prenesie z Nemecka do Maďarska.
Avšak ako vždy majú USA minimálne jeden ťah oneskorenia. Hrať proti Putinovi je ťažké.
….kto príde do Moskvy nabudúce?

prebrané

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Spoločnosť narazí na žulový múr a roztriedi ľudí na tých, ktorí sa nechcú zmeniť a na tých, ktorí sa zmeniť chcú, a tí vytvoria základ novej spoločnosti

Ani sme si nevšimli, že nám vypršal čas. Spojené štáty, podľa jednej štúdie, majú len tento a budúci rok na to, ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

REVANŠIZMUS MINISTROV OBRANY ŠVÉDSKA, FRANCÚZSKA A NEMECKA, ABY SA UKRAJINA POMSTILA RUSOM ZA HISTORICKÉ PORÁŽKY ZÁPADNÝCH ARMÁD U BORODINA, POLTAVY A V II. SVETOVEJ VOJNE!

Dmitrij Gordon a Oleksej Arestovič v rozhovore o revanšizme globalistov UKRAJINA/EU: Absurdná dráma Havlovho formátu vo vojnovom obleku. Tak by sa ...
Spravodajstvo

Žiadame Slovenskú akadémiu vied o dištancovanie sa od perverznej a nekvalitnej učebnice

Žiadosť o dištancovanie sa od perverznej a nekvalitnej učebnice Asociácia za život a rodinu o.z. iniciovala túto petíciu predseda SAV ...
Aktualizované 5.6. 10:21
Spravodajstvo

Plandémia 3: Veľké prebudenie 

Tento dokumentárny zážitok skladá zakázané kúsky skladačky, aby odhalil celkový obraz toho, čo sa skutočne deje vo svete. Veľké prebudenie má ...
Spravodajstvo

Pozvánka na AntiGLOBSEC 2023

SHO pozýva na AntiGLOBSEC 2023: Vojnových štváčov nebudeme tolerovať na území nášho štátu Dámy a páni, v dňoch 29. až ...
Aktualizované 6.6. 23:19
Spravodajstvo

MEGALOMÁNSKY TUNEL NA ŠTÁTNY ROZPOČET A BEZPEČNOSTNÁ HROZBA VYŠE 21 MILIÓNOV EUR - Čaputovej korupcia z našich peňazí

MEGALOMÁNSKY TUNEL NA ŠTÁTNY ROZPOČET A BEZPEČNOSTNÁ HROZBA! VYŠE 21 MILIÓNOV EUR NA USÍDLENIE MIGRANTOV NA SLOVENSKO POD TAKTOVKOU ČAPUTOVEJ ...
Spravodajstvo

Mierová výzva od občanov sa na Globsec nedostala

Zistili sme, že na Globsecu 2023 sa zúčastňujú len osoby, ktoré veľmi pravdepodobne žiadnu mierovú zmluvu, či mierové návrhy neprednesú. ...
Spravodajstvo

PhDr. Marta Danielová, predsedníčka Rady pre mediálne služby, zneužíva právomoc verejného činiteľa na šikanovanie rádia SLOBODNÝ VYSIELAČ

Všetko, čo sa na Slovensku deje, má svoju previazanosť a kauzálnu „logickosť“. Po vypuknutí umelo vytvorenej pandémie Covid 19 (Cov je ...
Spravodajstvo

Najlepší v covide na svete | Jaroslav Turánek

Odrazu český Reflex píše: bola to pandémia rúšok, vakcín, lockdownov a nie covidu. Prečo náhle takto otočili? Rozhovor s farmakológom ...
Aktualizované 5.6. 09:38
Spravodajstvo

HROBÁRKA SLOVENSKEJ REPUBLIKY – AKTIVISTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ. Svojimi “žalmami” žiada zahraničie o intervenciu proti Slovákom

Bezpečnostnou hrozbou pre Slovensko je fanatická aktivistka Zuzana Čaputová Na portáli POLITICO.eu vyšiel dňa 3.6.2023 článok s názvom „Slovensku hrozí, že ...
Aktualizované 6.6. 12:34
Spravodajstvo

Reakcia Harabina na obžalobu: Považujem to za ideálnu prezidentskú kampaň. Presne ako u Trumpa

Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na expredsedu Najvyššieho súdu a exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Dôvodom je status, ktorý napísal vlani vo ...
Spravodajstvo

Dmitrij Medvedev nedávno vravel, prečo Ukrajina zmizne…

Medvedev: “Teraz je čas povedať, ako Ukrajina zmizne, ako aj aké je riziko obnovenia konfliktu v Európe a vo svete.” ...