Putin podráždil Západ novým partnerstvom

15. augusta 2022

Ilustračné foto: Erdogan a Putin. Zdroj: Alexander Nikoľsky/RIA

Spolupráca medzi prezidentmi Ruska a Turecka poburuje západné krajiny, píše Steven Erlanger pre The New York Times.

„Tento vzťah vyvoláva veľké podráždenie medzi Erdoganovými spojencami v NATO, pretože vytvára značnú medzeru v hrádzi sankcií, ktorú sa Západ snaží zo všetkých síl vybudovať,“ píše NYT.

Želanie tureckého lídra nepokaziť vzťahy s Ruskom je podľa autora spôsobené pripravenosťou Moskvy na obojstranne výhodnú spoluprácu.

Novinár pripomína, že Turecko odmietlo podporovať západné sankcie a skúma možnosť spolupráce s ruskými bankami, ktoré sa dostali pod obmedzenia, a tiež ochotne prijíma platby ruskými kreditnými kartami. Ankara navyše získava prístup k lacnej energii a zisky z obchodov s ruskými spoločnosťami.

Pre Erdogana je obzvlášť dôležitý súhlas Ruska s jeho akciami na potlačenie kurdského separatizmu v Sýrii, kde Moskva podporuje vládu Bašára al-Asada, dodal Erlanger.

Erdogan však pred budúcoročnými voľbami čelí politickým ťažkostiam, keďže turecká ekonomika kolabuje a centrálna banka nemá takmer žiadne devízy.

„Vzájomné výzvy zblížili oboch prezidentov ako nikdy predtým. Za posledné tri týždne sa stretli dvakrát,“ uzavrel publicista svoj komentár.

Kadyrov apeloval na krajiny, ktoré sa snažia zničiť RF: „naučte sa byť priateľmi s Ruskom“

Ilustračné foto: R. Kadyrov. Zdroj: Tlačová služba prezidenta Čečenskej republiky

Šéf Čečenska Ramzan Kadyrov poradil Západu, aby sa naučil byť priateľom s Ruskom

Šéf Čečenskej republiky Ramzan Kadyrov vyzval západné krajiny, aby prehodnotili svoj postoj k Rusku a naučili sa s ním spolupracovať. Napísal o tom na kanáli Telegram.

Podľa čečenského lídra si západný svet stále neuvedomuje, že moderné Rusko už dávno prestalo byť „Gorbačovovým zväzkom republík“ a „Jeľcinovým územím vybudovaným na puči, deficite a bankrote“.

Kadyrov: Toto je už iné Rusko

„Toto je už iné, silné a mocné Rusko a vy, západní politici, musíte prehodnotiť nie stratégiu rozpadu Ruskej federácie, ale postoj k spolupráci s krajinou, ktorá sa zmenila z vyplienenej a ponižovanej Západom za posledných dvadsať rokov do štátu s mocnou politickou štruktúrou, reorganizovaný s prihliadnutím na strategické ciele, zocelený a nehybný,“ vysvetlil Kadyrov.

Poznamenal, že západní kolegovia by sa nemali hádať s Ruskom a citoval Vladimira Putina, o ktorom povedal, že ak si niekto chce odhryznúť z krajiny, zostane bez zubov.

Naučte sa byť priateľmi s Ruskom – vaše vlastné zuby budú zdravšie,“ uzavrela hlava Čečenska.

-red3-

zdroj

Maďarsko nie je proti tomu, aby sa stalo plynárenským uzlom v Európe miesto Nemecka

Putin urobil ďalší krok už dávnejšie, ktorý na Západe nepredvídali.
Zatiaľ čo Spojené štáty brzdia Nemecko v certifikácii „Nord Stream 2“ v Európe, sa našiel politik, ktorý sa rozhodol využiť tieto rozpory v prospech svojich národných záujmov.

Viktor Orban je politik so „železnými guľami“, ktorý sa nebojí polemizovať so Spojenými štátmi a smelo obhajuje záujmy svojej krajiny a občanov, vďaka čomu je vo svojej vlasti veľmi obľúbený. Na to, ako sa mu darí úspešne vyjednávať s Putinom, sa pravdepodobne mnohí politickí predstavitelia v Európe pozerajú závistlivo.

Jeho ďalším krokom bola cesta na rokovania s Putinom, kde požiadal o navýšenie dodávok plynu o 1 miliardu metrov kubických. Zrejme sa mu páči predávať plyn na Ukrajinu a privyrábať si a nebráni sa podľa tejto schémy predávať plyn aj do ďalších európskych krajín, ktoré trpia rusofobiou.
Je zrejmé, že táto dohoda medzi Gazpromom a Maďarskom bola pripravovaná už dlho, pretože Maďarsko nedávno odmietalo nakupovať plyn cez Ukrajinu, ktorá tak zostala bez možnosti reverzu a zisku prostredníctvom tranzitu.

Veľmi obojstranne výhodná spolupráca: Gazprom bude mať dlhodobé zmluvy s Maďarskom a Maďarsko bude prepredávať plyn do Európy a otvárať priemyselné podniky, ktoré sú v iných krajinách v troskách.
Pre Ruskú federáciu je táto dohoda dôležitá aj preto, že núti nemecké úrady premýšľať o splnení svojich záväzkov. Koniec koncov, pokiaľ SP-2 nebude uvedený do prevádzky alebo pokiaľ odloží jeho sprevádzkovanie, potom sa tento projekt môže stať pre Putina nezaujímavým, zvlášť keď náklady naň sú už dávno zaplatené.

Nemecký biznis si bude „ruvať vlasy“ a nadávať svojim politikom, až sa Maďarsko stane plynárenským uzlom a možno bude dokonca predávať plyn Nemec-ku. Sporiví Nemci to „neprežijú“.
Putin týmto krokom opäť postaví americké úrady do hlúpej pozície. Image USA už v Nemecku nie je vysoké a pokiaľ budú Nemci nakupovať ruský plyn v Maďarsku, imidž Američanov bude ešte nižšie.
Dohoda medzi Ruskom a Maďarskom zahŕňa výstavbu železnice, pôžičku 2 miliardy dolárov a spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky.

Spolupráca medzi Maďarskom a Ruskou federáciou umožní Rusku využiť politické páky na NATO a na Ukrajinu. Okrem toho má Orbán dlhodobo nároky na ukrajinské úrady (maďarská menšina).
A v tomto obchode ide hlavne o to, že príklad vodcu Maďarska ukazuje ostatným lídrom EÚ a jej obyvateľom, že spolupracovať s Ruskou federáciou je výhodné a všetci z toho len ťažia.
Ak si ostatné európske krajiny vezmú príklad z Maďarska, bude to pre Spojené štáty „strašný sen“. A Rusko bude môcť túto spoluprácu využiť na rozvoj svojej krajiny.
Teraz uvidíme, ako sa politický tlak USA prenesie z Nemecka do Maďarska.
Avšak ako vždy majú USA minimálne jeden ťah oneskorenia. Hrať proti Putinovi je ťažké.
….kto príde do Moskvy nabudúce?

prebrané

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Spoločnosť narazí na žulový múr a roztriedi ľudí na tých, ktorí sa nechcú zmeniť a na tých, ktorí sa zmeniť chcú, a tí vytvoria základ novej spoločnosti

Ani sme si nevšimli, že nám vypršal čas. Spojené štáty, podľa jednej štúdie, majú len tento a budúci rok na to, ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

REVANŠIZMUS MINISTROV OBRANY ŠVÉDSKA, FRANCÚZSKA A NEMECKA, ABY SA UKRAJINA POMSTILA RUSOM ZA HISTORICKÉ PORÁŽKY ZÁPADNÝCH ARMÁD U BORODINA, POLTAVY A V II. SVETOVEJ VOJNE!

Dmitrij Gordon a Oleksej Arestovič v rozhovore o revanšizme globalistov UKRAJINA/EU: Absurdná dráma Havlovho formátu vo vojnovom obleku. Tak by sa ...
Aktualizované 30.1. 16:03
Spravodajstvo

Dokáže SNS zamiešať volebné karty a dostať sa do parlamentu?

Na snímke predseda SNS Andrej Danko Mário Micenko Ak by sa SNS nakoniec predsa len podarilo preliezť do parlamentu, urobilo ...
Aktualizované 30.1. 15:40
Spravodajstvo

Ako prezident by som ako prvé navštívil Rusko

Štefan Harabin: Ako prezident by navštívil Ruskú federáciu a nadviazal výhodnú spoluprácu pre Slovensko práve tam JUDr. Štefan Harabin dostal ...
Aktualizované 31.1. 03:04
Spravodajstvo

Lipšic: "s cizí ženou v cizím pokoji"

Potulky po Prahe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v spoločnosti mladej dámy. Je ňou prokurátorka Martina Kellerová, Lipšicova podriadená. Štefan Harabin: ...
Spravodajstvo

Polícia vypočula Józsefa Berényiho, podnet na generálnu prokuratúru sme rozšírili o ďalšie podozrivé osoby

Obr.: Členovia zastupiteľstva TTSK: J. Berényi, Jozef Viskupič, Stanislav Pravda, Július Fekiač Príklad bezohľadnej maďarizácie v Dunajskej Strede pod vedením ...
Aktualizované 31.1. 15:41
Spravodajstvo

Kyjev usporiadal vo Vatikáne náboženskú a politickú show

REGNUM Vo Vatikáne hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, ako píše talianske vydanie Il Matino, „šokoval európskych pacifistov volajúcich ...
Aktualizované 29.1. 20:35
Spravodajstvo

Arcibiskup Viganò prináša dôležitý odkaz celému svetu

(Foto/Video: Rumble) „Ak je kriminálny útok na ľudstvo globálny, odpor musí byť tiež globálny.“  Arcibiskup Viganò vyzýva svetových vodcov, politikov ...
Aktualizované 29.1. 21:56
Spravodajstvo

Konferencia o delení Ruska po víťaznej vojne zvolaná do Bruselu na 31. januára! 

Následník Habsburg na nej bude mať svojho zástupcu, a budete sa diviť, kto to bude! EÚ sa rozpadne, dúfajme, skôr, než ...
Aktualizované 31.1. 01:44
MOR HO!Spravodajstvo

Zákony prírody ako kritérium pre posúdenie vzťahu zákonného a spravodlivého v praxi

V našom poslednom rozhovore s Dušanom Lukášikom sme rozoberali jeho, podľa môjho názoru originálny prístup k stanoveniu hodnotového systému spoločnosti, systému, ktorý je ...
Aktualizované 31.1. 21:14
Spravodajstvo

Diamantový rez: Neuveriteľná zhoda pomerov volebných výsledkov prezidentských volieb vo Francúzsku, na Slovensku a teraz aj v Česku naznačuje desivé sprisahanie alebo dôsledok genetiky?

Diamantový rez: Neuveriteľná zhoda pomerov volebných výsledkov prezidentských volieb vo Francúzsku, na Slovensku a teraz aj v Česku naznačuje desivé ...
Aktualizované 31.1. 18:35
Spravodajstvo

MALÉRY SLAMENÉHO EDA A JEHO KÁMOŠA

Podvody s DPH za 53.000.000,- EUR siahajú až k odvolanému premiérovi Hegerovi Kaňku obvinila NAKA v prípade podozrenia z karuselového ...