Prečo urobil Tucker Carlson rozhovor s Vladimirom Putinom?

8. februára 2024

Rozhovor potvrdil aj tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmytro Peskov.

Ide o prvý Putinov súkromný rozhovor so západným novinárom od rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.

Podľa Carlsona bude rozhovor v neupravenej podobe uvedený na jeho webovej stránke Tucker Carlson Network a neskôr aj na sociálnej sieti X, kde má novinár obrovskú sledovanosť. Carlson poďakoval majiteľovi X Elonovi Muskovi, ktorý podľa neho sľúbil, že nebude blokovať rozhovor, a povedal, že očakáva, že sa ho západné vlády pokúsia cenzurovať. „Urobiť takýto rozhovor je samozrejme plné rizík,“ naznačil Carlson a tvrdí, že Bidenova administratíva sa snažila zabrániť v zorganizovaní rozhovoru.

Tucker Carlson sa opakovane so súcitom vyjadril o Vladimirovi Putinovi. Jeho politické názory zdieľajú mnohí konzervatívni Američania, ktorí sú nespokojní s mnohomiliardovou americkou podporou Ukrajine. Carlson krátko pred ruskou inváziou vyhlásil, že „hlavným cieľom americkej zahraničnej politiky sa stala nenávisť voči Putinovi“ a vyzval svoje publikum, aby sa pýtalo prečo.

„Nazval ma niekedy Putin rasistom? Vyhrážal sa mi vyhodením za to, že s ním nesúhlasím?“ – spýtal sa novinár. Keď sa ruské jednotky začali sústreďovať na hraniciach s Ukrajinou, Carlson povedal: „Toto sú férové ​​otázky a odpoveď na ne je nie. Vladimir Putin nič z toho neurobil.“ Po ruskej invázii mierne zmenil tón a počas jednej zo svojich relácií povedal: „Vladimir Putin začal túto vojnu… On je vinný za to, čo dnes vidíme na Ukrajine.“

Carlson sa zároveň netají antipatiou voči prezidentovi Ukrajiny Zelenskému, označil ho za diktátora a hovoril o ňom veľmi nepríjemne. Americké médiá obvinil z „korupcie“, že sa nechcú rozprávať s Putinom a ochotne uverejňujú rozhovory s Volodymyrom Zelenským, ktoré nazval „lichotivými rečami“, ktoré by vtiahli Spojené štáty do vojny vo východnej Európe. „Toto nie je žurnalistika – toto je štátna propaganda,“ rozhorčil sa.

Hlavný moderátor medzinárodného spravodajstva CNN Christian Amanpour označil Carlsonove vyhlásenia za absurdné. „Je to absurdné – neustále žiadame o rozhovor (s Putinom), robíme to už mnoho rokov,“ citoval ju British Daily Telegraph. Steve Rosenberg, ruský redaktor BBC, potvrdil , že BBC za posledných 18 mesiacov predložila Kremľu niekoľko takýchto žiadostí a vždy dostala odpoveď „nie“.

Podľa Carlsona organizácia jeho rozhovoru s Putinom trvala mnoho mesiacov a robí to výlučne preto, aby informoval Američanov a predložil im rôzne názory. „Nie sme tu, pretože milujeme Vladimira Putina, sme tu, pretože milujeme Spojené štáty a chceme zostať úspešní a slobodní,“ povedal Carlson v Moskve.

„Nenaliehame na vás, aby ste súhlasili s tým, čo Putin v tomto rozhovore povie, ale vyzývame vás, aby ste si to pozreli,“ povedal. „Mali by ste vedieť toľko, koľko zvládnete, a potom sa ako slobodný občan a nie otrok, môžete rozhodovať sami“.

Na Ukrajine podľa neho prebieha vojna, ktorá zmenila svet, a Američania o nej nemajú dostatok informácií. Tucker Carlson dodal, že požiadal aj o rozhovor so Zelenským.

Carlson

Carlson sa dostal na vrchol popularity v Spojených štátoch a stal sa mimoriadne vplyvnou hviezdou televízneho kanála Fox, kde v rokoch 2016 až 2023 moderoval večernú politickú televíznu reláciu Tucker Carlson Tonight, ktorej sledovanosť niekedy presiahla 5 miliónov divákov. Jeho kariéra v tomto televíznom kanáli, ktorý tradične podporuje republikánov, sa však skončila celkom náhle. Ráno 24. apríla 2023 bol Tucker Carlson prepustený z Fox News. Takýto zvrat zjavne nečakal, keďže deň predtým publiku sľúbil, že v ten večer pôjde do vysielania.

Oficiálne dôvod prepustenia neuviedli, americká tlač však napísala, že rozhodnutie šéfa korporácie Ruperta Murdocha podnietila žaloba podaná v súvislosti s Carlsonovou správou o zabratí Kapitolu prívržencami Donalda Trumpa dňa 6. januára 2021 a odvysielanie Trumpových nepravdivých tvrdení, že jeho porážka vo voľbách v roku 2020 bola výsledkom podvodu.

Carlson opustil Fox News šesť dní po tom, čo spoločnosť Fox Corporation, ktorá kanál vlastní, súhlasila s mimosúdnym vyrovnaním 787,5 milióna dolárov s výrobcom hlasovacích zariadení a softvéru Dominion Voting Systems. Táto spoločnosť podala žalobu na Fox Corp. za to, o čom sa domnievajú, že kanál vysielal ohováračské tvrdenia Trumpa a jeho podporovateľov, že výsledky prezidentských volieb v roku 2020 boli sfalšované, a to aj s použitím hlasovacích zariadení.

Carlson po prepustení z Foxu nestratil na popularite: na sociálnej sieti X má stále obrovské publikum vďačných zástancov krajne pravicových názorov a fanúšikov konšpiračných teórií. 54-ročný Tucker Carlson naďalej podporuje Donalda Trumpa. Nevyhýba sa ani konšpiračným teóriám a najmä uviedol, že vláda USA má mimozemskú vesmírnu loď, zopakoval tzv. „výmysly ruských úradov o amerických laboratóriách na výrobu biologických zbraní na Ukrajine“ a obvinil Washington zo spoluúčasti na vyhodení plynovodov „North stream“ do vzduchu .

Ruské štátne médiá pravidelne odkazujú na Carlsona ako na novinára, ktorý „hovorí pravdu“ a často ho citujú. Agentúra pre analýzu médií „Shmakov.Media“ vypočítala pre telegramový kanál „Ostrozhno Novosti“, že za posledný týždeň ruské štátne médiá a kanály Z spomenuli Karlsona približne 2 050-krát.

Carlson sa často pýta: „Ktorá župa je ku kresťanom ústretovejšia, Ukrajina alebo Rusko?“ To je správna otázka. Prečo sa to nikto nesmie opýtať? Najmä v novembri šíril údajne fejk o zákaze pravoslávnej cirkvi na Ukrajine a prenasledovaní kresťanov, interpretoval iniciatívu prijať v parlamente zákon o zákaze činnosti cirkví na Ukrajine s centrom riadenia v Moskve. Pozorovatelia pripisovali činy novinára práci amerických lobistov najatých predstaviteľmi ruskej pravoslávnej cirkvi.

Medzi slávnych politikov, s ktorými nedávno robil rozhovor, patrí maďarský premiér Viktor Orbán a nový argentínsky prezident Javier Millay. Tucker Carlson sa stal prvým západným novinárom, ktorý urobil rozhovor s Putinom po začatí totálnej ruskej agresie proti Ukrajine.

Námestníčka ministra obrany Ukrajiny 2021-2023 Hanna Malyar pri tejto príležitosti napísala, že ruské informačné prostredie má radosť z rozhovoru známeho amerického novinára s Putinom. Podľa nej existujú také demokratické praktiky, ktoré môžu viesť k deštrukcii nositeľov demokratických hodnôt.

„Putinov rozhovor s kýmkoľvek mimo Ruskej federácie je uznaním jeho statusu a otvorením Pandorinej skrinky… Jediný rozhovor, ktorý je v tejto situácii bezpečný, je výsluch v Haagu.“

Súhlasí s ňou Petro Andrjuščenko, poradca starostu Mariupolu. „Americký analóg Solovyova, Skabeeva a Sharia – Tucker Carlson robí rozhovor s Putinom,“ napísal na telegrame.

Nezabudol pripomenúť, že Carlson nie je prvým Američanom, ktorému sa to podarilo. Už ho predbehol a vo forme filmu natočil rozhovor oscarový režisér Oliver Stone. Snáď je ale prvým od už spomínanej invázie, ktorá začala vo februári pred dvomi rokmi.

Poslanec Európskeho parlamentu Guy Verhofstadt vyzval na zavedenie sankcií so zákazom vstupu do EÚ voči bývalému moderátorovi americkej Fox News Tuckerovi Carlsonovi kvôli jeho rozhovoru s ruským diktátorom Vladimirom Putinom a rovnako vyzval aby zvážila uvalenie „zákazu vstupu“ na Carlsona, označil ho za „hlásnu trúbu“ bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa a Putina a dodal: „Pretože Putin je vojnový zločinec a EÚ sankcionuje každého, kto mu pomôže, zdá sa logické, že ministerstvo zahraničných vecí by sa malo zaoberať aj jeho prípadom.“

Bývalý europoslanec Luis Garicano pre Newsweek povedal, že súhlasí s Verhofstadtovým postojom. „Už to nie je novinár, ale propagandista najhnusnejšieho režimu na európskej pôde, ktorý je najnebezpečnejší pre náš mier a bezpečnosť,“ povedal o Carlsonovi.

Carlson povedal, že „čoskoro“ zverejní rozhovor s ruským diktátorom a hlavne vysvetlil svoju motiváciu pre rozhovor v utorok vo video správe: „Väčšina Američanov netuší, prečo Putin napadol Ukrajinu, ani aké má teraz ciele.“

Roman Kirsch

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

MOR HO!

OČKOVANÍ POTREBUJÚ POMOC

Z VAKCÍN SA STALA PRE OČKOVANÝCH RUSKÁ RULETA RACIONÁLNA VIERA PREDSTAVUJE RIEŠENIE PROBLÉMU Vláda sa uzniesla o vytvorení komisie, ktorá zhodnotí spôsob ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ministerka kultúry oznámila kontrolu fondov

Martina Šimkovičová: Takto sa šafárilo s dotáciami v kultúre! Sporná je Šimečkova nadácia i Audiovizuálny fond Audiovizuálny fond reagoval trestným oznámením. ...
Aktualizované 1.3. 14:18
Spravodajstvo

Z posolstva prezidenta V.V. Putina Federálnemu zhromaždeniu

Vladimír Putin v prejave pred federálnym zhromaždením varoval, že ak dôjde k intervencii vojsk NATO na Ukrajinu a k útoku ...
Aktualizované 1.3. 22:11
Spravodajstvo

Ameronacisti a pohrobkovia nemeckého  Wehrmachtu úmyselne vedú medzi Slovanmi vyhladzovaciu vojnu

Šéf pracovnej skupiny pre koordináciu pomoci Kyjevu na nemeckom ministerstve obrany Christian Freuding povedal, že pre veľké straty bude musieť ...
Aktualizované 1.3. 20:32
Spravodajstvo

Americký letec Aaron Bushnell sa upálil pred izraelskou ambasádou vo Washingtone

Americký iba 25-ročný letec, ktorý slúžil v 70. spravodajskom, sledovacom a prieskumnom krídle vzdušných síl sa upálil pred izraelskou ambasádou ...
Spravodajstvo

PANDEMICKÁ ZMLUVA S WHO – OBRAZ KONŠTANTNEJ INFEKČNOSTI PRIESTORU a POTREBY GLOBÁLNEJ „OCHRANY“

ZMLUVA EURÓPSKEJ ÚNIE S WHO MÁ VYTVORIŤ OBRAZ KONŠTANTNEJ INFEKČNOSTI PRIESTORU A PREVZATIE RIADENIA ŠTÁTU DO RÚK FARMACEUTICKÝCH SPOLOČNOSTÍ Takto ...
Aktualizované 3.3. 00:06
Spravodajstvo

Štefan Harabin je "KING"

Štefan HARABIN, slovenský občiansky kandidát na prezidenta SR dnes dosiahol prvenstvo vkladov Štefan HARABIN je od dnes prvý. Slováci a ...
Aktualizované 3.3. 01:20
Spravodajstvo

Štefan Harabin - divácke otázky | Na telo PLUS

Na telo plus -Štefan Harabin Hosťom najnovšieho Na telo PLUS z 27. 2. 2024 je prezidentský kandidát Štefan Harabin. Opýtame ...
Spravodajstvo

Otvorený list Robertovi Ficovi, predsedovi vlády SR: "Prehodnotenie zmluvy SR s NATO"

Prehodnotenie Severoatlantickej zmluvy č.301/2004 Z. z. paktu NATO, zo dňa 29. marca 2004 na základe článku 13 Vážený pán predseda vlády ...
Spravodajstvo

Chaos v úrade predsedu parlamentu

Všetkého schopné plechovice v talároch Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky odobria všetko: Štefan Harabin, kandidát na prezidenta SR komentuje rozhodnutie ...
Spravodajstvo

T. E. Rostas: Covidové amnestie sú neprípustné, zločiny spáchané „coronacistami“ sú nepremlčateľné

Tibor Eliot Rostas, vydavateľ a šéfredaktor mesačníka Zem & Vek vo svojom videu upozorňuje na covidový teror páchaný v čase ...
Aktualizované 1.3. 20:27
Spravodajstvo

Vypukla obrovská panika! Neidentifikovateľné zariadenie sa oddelilo od ruskej tajnej družice a vstúpilo na paralelnú obežnú dráhu

Je zrejmé, že Rusko je pripravené vo Vesmíre zlikvidovať všetky satelity USA a NATO   Objekt sa oddelil od ruskej ...