Irina Yarovaya: parlamentné vyšetrovanie aktivít biologických laboratórií na Ukrajine vzbudilo záujem vo svete a obavy v USA

20. júla 2022
Podpredsedníčka Štátnej dumy Irina Yarovaya

Spolupredsedkyňa parlamentnej komisie pre vyšetrovanie aktivít amerických biologických laboratórií na Ukrajine zdôraznila, že americké médiá nedávno začali kampaň zameranú na diskreditáciu Ruska zverejnením, že ruské ozbrojené sily údajne použijú biologickú zbraň.

Zasadnutie komisie sa konalo v Rade federácie. Na stretnutí sa zúčastnil námestník ministra školstva a vedy Alexej Medvedev a náčelník jednotiek ruskej jadrovej, biologickej a chemickej ochrany Igor Kirillov.

„Naša komisia už analyzovala zhromaždené dôkazy. Zároveň však zisťujeme a vyšetrujeme stále viac nových skutočností, ktoré budú zahrnuté do nášho spisu,“ povedala Irina Yarovaya, spolupredsedníčka komisie a podpredsedníčka Štátnej dumy.

Pripomenula, že 16. júla bola v otvorených zdrojoch zverejnená informácia, že v mestách Rubižne a Severodoneck sa našli biologické laboratóriá. Dodala, že boli odobraté materiály a vzorky, čo je „veľmi dôležité, pretože by mohli byť objektívnym dôkazom nebezpečných aktivít USA na Ukrajine“.

„Vidíme, že naše parlamentné vyšetrovanie vzbudilo záujem vo svete a vážne znepokojenie Spojených štátov amerických,“ zdôraznila Irina Yarovaya.

Podpredsedníčka Štátnej dumy upozornila na skutočnosť, že 7. júla existovalo nariadenie vlády Ruskej federácie o podpísaní Memoranda o porozumení medzi Ruskom a Bieloruskom v otázkach zaistenia biologickej bezpečnosti.

„Som presvedčená, že takýchto dokumentov bude viac. Naše parlamentné vyšetrovanie a súčasné aktivity Ruska na medzinárodných platformách v otázkach zabezpečenia rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti definitívne dokazujú, že Rusko bolo a stále zostáva spoľahlivým partnerom v oblasti biologickej bezpečnosti,“ zdôraznila spolupredsedkyňa komisie.

Irina Yarovaya tiež upozornila na skutočnosť, že 15. júla ruské veľvyslanectvo v Spojených štátoch amerických oznámilo, že americké médiá začali kampaň zameranú na diskreditáciu Ruska „zverejnením, že údajne použije biologické zbrane“.

„To znamená, že obavy a nervozita, ktoré sme vyvolali odhalením nebezpečných aktivít Pentagonu na Ukrajine, sú akousi odpoveďou,“ zdôraznila podpredsedníčka Štátnej dumy a dodala, „môže byť aj odpoveďou na naše pozvanie námestníčky štátnej tajomníčky Victorie Nulandovej, aby odpovedala na otázky Komisie. Takáto reakcia dokazuje, že americké úrady sa snažia odvrátiť pozornosť od svojich nebezpečných aktivít, ale svojim tradičným spôsobom šírenia falošných a nepodložených obvinení.

Podľa Iriny Yarovaya odpovede na otázky o nových chorobách a epidémiách, ktoré sa objavujú vo svete, treba hľadať v amerických vojenských biologických laboratóriách a skúmavkách.

„Je úplne jasné, že v tomto novom prípade opičích kiahní by sme mali nájsť, v ktorom laboratóriu Pentagonu sa táto choroba objavila a prečo sa dnes šíri po celom svete,“ zdôraznila.

Spolupredsedníčka Komisie vzala na vedomie spoluprácu s Ministerstvom obrany Ruskej federácie. Vzorky krvi ukrajinských vojakov zozbierané Komisiou a poskytnuté ruskému ministerstvu obrany potvrdili skutočnosť, že „Pentagon už dlhší čas vykonával experimenty a pracoval s vojenským kontingentom na Ukrajine“.

„Odhalili sme tieto fakty a myslím si, že čím viac takýchto informácií budeme svetu prezentovať, tým viac budeme svedkami agresívnej reakcie amerických úradov. Musíme byť na to pripravení, ale som presvedčená, že dokument, ktorý pošleme spolu s Konstantinom I. Kosačevom, aby sme informovali skupiny priateľstva a ostatné parlamenty o predbežných výsledkoch našej činnosti, ako viete, že som už predstavila správu do komory. Príslušná správa bola pripravená aj v Rade federácie,“ povedala Irina Yarovaya a dodala, že oba dokumenty budú zaslané všetkým parlamentom prostredníctvom skupín priateľstva, aby informovali kolegov.

Irina Yarovaya zdôraznila, že rozhodnutie prezidenta uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu umožnilo „pozastaviť nebezpečné vojensko-biologické aktivity Pentagonu na území Ukrajiny“.

Pripomenula, že pre efektívnu prácu komisie boli vytvorené štyri pracovné skupiny: pre medicínu, právo, bezpečnosť, informácie a vedecká poradná rada, ktoré by pomohli prediskutovať dôležité otázky v rôznych formátoch s odborníkmi, zainteresovanými ministerstvami a rezortmi, analyzovať dokumenty a materiály.

„Chcem vám predstaviť materiály, ktoré už Komisia preštudovala. Ide o dokumenty, ktoré sme najpodrobnejšie analyzovali a preložili z angličtiny a ukrajinčiny úplné texty všetkých dohôd, ktoré sa našli počas ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine,“ uviedol spolupredseda komisie.

„Našou úlohou bolo nielen využívať dokumenty ministerstva obrany, ale samostatne pracovať na získavaní ďalších dôkazov,“ zdôraznila podpredsedníčka Štátnej dumy a dodala, že komisia identifikovala všetkých svedkov, ktorí poskytli výhradné dôkazy o činnosti vojenské laboratóriá na Ukrajine. Podľa Iriny Yarovaya takáto práca odhalila skutočnosti  významného porušenia bezpečnostných požiadaviek v týchto laboratóriách na Ukrajine.

„Dnes môžeme povedať, že tieto činnosti vykonávali vysokokvalifikovaní špecialisti Pentagonu. Bolo zapojených niekoľko špeciálnych služieb, ktoré boli pridružené k Pentagonu a slúžili ako školitelia na Ukrajine,“ povedala Irina Yarovaya.

Komisia zistila digitálnymi kódmi dôkazov, že títo špecialisti mali odborné skúsenosti s vývojom biologických zbraní, ako poznamenal spolupredseda Komisie.

Irina Yarovaya tiež informovala o fakte bioterorizmu, ktorý sa odohral na území Slavyanoserbského regiónu LPR. Vo veci bolo začaté príslušné trestné stíhanie.

„Mám na mysli distribúciu falošných bankoviek, ktoré boli infikované veľmi nebezpečným, vysoko patogénnym kmeňom ázijskej tuberkulózy,“ spresnila Irina Yarovaya.

Spolupredsedníčka komisie okrem kauzy s bankovkami informovala o činnosti veterinárneho laboratória v Mariupole, ktoré bolo najskôr mimo dohľadu armády: boli odhalené patogény chorôb netypických pre veterinárnu medicínu, ako týfus, paratýfus, perfringens. Ako dodala Irina Yarovaya, špecialisti študujú 124 zadržaných kmeňov.

„Prvýkrát sme v dokumentoch, ktoré zaistilo ministerstvo obrany, odhalili skutočnosti, že na ukrajinských vojakoch sa robili nebezpečné experimenty . Tieto dokumenty obsahujú informáciu, že v prípade nepriaznivého účinku musela Ukrajina informovať americkú stranu do 72 hodín. V prípade úmrtia opravára – do jedného dňa,“ povedala Irina Yarovaya.

Ako povedal spolupredseda Komisie, žiadne humanitárne projekty nemajú takéto dôsledky.

Podľa Iriny Yarovaya Komisia tiež odhalila, že ukrajinské úrady zakázali Bezpečnostnej službe Ukrajiny kontrolovať činnosť biologických laboratórií s cieľom skryť bezpečnostné hrozby pred občanmi krajiny. Kyjevské úrady navyše zámerne zatajili informácie o vojensko-biologických aktivitách Spojených štátov amerických na Ukrajine. Tieto skutočnosti pomohla odhaliť analýza správ Komisie, ktoré pripravila Ukrajina a Spojené štáty americké a ktoré boli za posledných 10 rokov predložené sekretariátu OSN o implementácii Dohovoru o zákaze biologických zbraní, spolupredsedom Komisie pridané.

Parlamentná komisia získava dokumenty, ktoré potvrdili aj početné skutočnosti o vývoze vzoriek ľudského tkaniva, nebezpečných patogénov a ich prenášačov na prenos z Ukrajiny do európskych krajín a USA. Podľa Iriny Yarovaya sa americkým špecialistom a ich spojencom podarilo získať najmenej 16 000 biologických vzoriek, viac ako 140 nádob s exoparazitmi netopierov – roztočmi.

Komisia vytvára spis s cieľom systematizovať prípady trestnej činnosti a kvalifikovať ich, dodala podpredsedníčka Štátnej dumy.

Irina Yarovaya opäť upozornila na skutočnosť, že americké vojenské biologické laboratóriá sú skutočnými súčasťami tajných vojenských zariadení NATO a môžu byť kedykoľvek použité ako testovacie miesto pre bakteriologické útoky. To je obzvlášť nebezpečné, pretože patogény, o ktoré sa zaujímali Spojené štáty, boli exotické, pre Ukrajinu netypické, ako vírusy Zika a Ebola, ako aj kiahne.

Irina Yarovaya v tejto súvislosti opätovne navrhla venovať pozornosť a kontrolovať implementáciu prijatého zákona o biologickej bezpečnosti a spolu s vládou prijať ďalšie kroky na rozšírenie okruhu relevantných potrebných opatrení.

„Vzhľadom na aktivity Spojených štátov nielen na Ukrajine, svet má vážne dôvody na to, aby sa tým znepokojoval a urobil ďalšiu analýzu,“ zdôraznil spolupredseda komisie.

Na záver Irina Yarovaya informovala, že Komisia bude pokračovať vo svojej práci a bude pripravená predložiť dokumentáciu a záverečnú správu na jeseň.

Zasadnutie parlamentnej komisie pre vyšetrovanie činnosti biologických laboratórií USA na Ukrajine

Vytvorenie parlamentnej komisie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie pre vyšetrovanie okolností súvisiacich s vytvorením biologických laboratórií americkými špecialistami na území Ukrajiny iniciovala Štátna duma. Predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin opakovane zdôraznil potrebu skúmania činnosti biologických laboratórií USA .

Komisia pozostáva zo 14 poslancov Štátnej dumy a 14 senátorov. Spolupredsedníčkami komisie sú podpredsedníčka Štátnej dumy Irina Yarovaya a podpredseda Rady federácie Konstantin Kosachev.

duma.ru

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Uctievanie mŕtvych koní

autor obrázku: Antonio Francesco Migliori Ceffalo Douglas Macgregor Európania vidia zrážku s Ruskom ako rastúcu pravdepodobnosť. Prezidentovi Bidenovi to zrejme nenapadlo. ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Imaginárna vojna

Začalo to, keď Bidenov režim a tlač nesprávne prezentovali ruské ciele na Ukrajine. Všetko ostatné z toho vyplynulo. Čo robili politické ...
Spravodajstvo

Konšpiračné médiá a predsedníčka Rady sudcov Kosová

Všetkým ústavným činiteľom, ústavným orgánom prokuratúre, justícii, parlamentným a mimo parlamentným politickým subjektom, tretiemu sektoru a občianskej verejnosti:  Naleteli ste na habaďúru nálepky ...
Aktualizované 23.5. 09:00
Spravodajstvo

"Dráčik" ostro kritizuje a stránka "Hoaxy a podvody" ministerstva vnútra reaguje

Bratislava 22. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot FB) Po atentáte na premiéra Roberta Fica začali pribúdať príspevky a články hodnotiace udalosť ako ...
Spravodajstvo

TIBOR ELIOT ROSTAS: IBA VÍZIA NÁS SPOJÍ

Foto: screen video zvtv Tibor Eliot Rostas je na pokračujúcej návšteve Číny, kam ho pozvala jej vláda. Je presvedčený o ...
Spravodajstvo

Výzva vláde Slovenskej republiky a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

Národná rada Slovenskej republiky (© insider, web: imhd.sk) V posledných rokoch, minimálne od roku 2014, sme boli svedkami boja proti ...
Aktualizované 25.5. 09:59
Spravodajstvo

Kvalifikácia skutku streľby na Roberta Fica

mája 23, 2024 Pozor (postreh)! Generál Žilinka vyhlásil na kamery, že trestný skutok proti Robertovi Ficovi má byť kvalifikovaný ako pokus ...
Aktualizované 25.5. 02:41
Spravodajstvo

PETÍCIA za zrušenie strany PROGRESÍVNE SLOVENSKO 

PETÍCIA ZA ZRUŠENIE STRANY PROGRESÍVNE SLOVENSKO TU Vážení občania, S hlbokým znepokojením sledujeme činnosti a vyjadrenia politickej strany Progresívne Slovensko. ...
Aktualizované 25.5. 12:08
Spravodajstvo

T.E.ROSTAS DNES V ČÍNE NA ZASADNUTÍ OBCHODNEJ RADY ČÍNA – STREDNÁ A VÝCHODNÁ EURÓPA

Foto: Matúš Plecho V čínskom meste Ningbo v provincii Zhejiang, sa konalo 8. zasadnutie obchodnej rady Čína-CEEC. V rámci svojej ...
Aktualizované 25.5. 11:51
Spravodajstvo

Prezidentský mandát alebo "svojvôľa" Zelenského

„Všetci sme tu,“ hovorí Zelenskyj, Ukrajinec z Kyjeva Volebný mandát prezidenta Volodymyra Zelenského vypršal 20. mája. V médiách sa začínajú ...
Spravodajstvo

AKO A EKO ĎALEJ SLOVENSKO?

Ako a eko ďalej Slovensko po atentáte na premiéra? Atentát zatiaľ nateraz úspešne (ako pre koho?) preživšieho premiéra slovenskej vlády ...
Spravodajstvo

Modlitba za Fica

Modlitba za Roberta Fica Vážení spoluobčania, pán Fico je vo vážnom zdravotnom stave. Navrhujem, aby sme mu pomohli získať „silu“ ...