Imaginárna vojna

21. júla 2022

Začalo to, keď Bidenov režim a tlač nesprávne prezentovali ruské ciele na Ukrajine. Všetko ostatné z toho vyplynulo.

Čo robili politické kliky, „spravodajská komunita“ a tlač, ktorá obom slúži, keď sa tzv. vojna na Ukrajine, o ktorej neustále hovorili, ukázala byť imaginárna s Marvel komiksovým konfliktom a malým reálnym základom? 

Americký prezident Joe Biden po vyjadrení k ruskej invázii na Ukrajinu, 24. februára 
(Biely dom, Adam Schultz)

Premýšľal som o tom od začiatku ruskej intervencie 24. februára. Vedel som, že odpoveď bude zaujímavá, keď konečne jednu budeme mať. Teraz máme jednu. Ak si berieme ako vládou kontrolovaného sprievodcu New York Times, výsledkom je variant, ktorý sme videli ako rozuzlenie fiaska Russiagate: Tí, ktorí vyrábajú ortodoxie, ako aj súhlas, sa plazia bočnými dverami.

Mohol by som vám povedať, že nemám v úmysle vyzdvihovať Times v tejto divokej šikane, okrem iného niekdajšie, ale už neplatné noviny sú naďalej mimoriadne zlé vo svojich klamstvách a klamstvách, keď nič netušiacim čitateľom vnucujú oficiálnu, no imaginárnu verziu vojny.

Ako si správne podozrievaví čitatelia Consortium News spomenú, Vladimir Putin mal jasno, keď svetu oznámil zámery Ruska na začiatku intervencie. Boli dva: Ruské sily išli na Ukrajinu, aby ju „demilitarizovali a denacifikovali“, teda dvojicu obmedzených, definovaných cieľov.

Bystrý čitateľ týchto komentárov v nedávnom vlákne komentárov poukázal na to, že ruský prezident opäť dokázal, nech si o ňom ktokoľvek čokoľvek iné myslí, je typom sústredeného štátnika s vynikajúcim prehľadom histórie. Na Postupimskej konferencii v júli 1945 Rada spojeneckej kontroly vyhlásila svoj povojnový účel v Nemecku ako „štyri D“. Boli to denacifikácia, demilitarizácia, demokratizácia a decentralizácia.

Pravdu nezastavíš…

Dajme Davidovi Thompsonovi, ktorý ma upozornil na tento historický odkaz, zaslúžený riadok:

„Putinovo zopakovanie princípov denacifikácie a demilitarizácie ustanovených na Postupimskej konferencii nie je len nejakým kurióznym tipom na históriu. Vytýčil Spojeným štátom a Spojenému kráľovstvu znak, že dohoda dosiahnutá v Postupime v roku 1945 je stále relevantná a platná…“

Ruský prezident, ktorého celý argument so Západom je, že spravodlivý a stabilný poriadok v Európe musí slúžiť bezpečnostným záujmom všetkých strán, jednoducho zopakoval ciele, na dosiahnutie ktorých sa transatlantická aliancia kedysi podpísala. Inými slovami, poukazoval na hrubé pokrytectvo spomínanej aliancie, keď vyzbrojuje ideologických potomkov nemeckých nacistov.

Zľava britský premiér Winston Churchill, americký prezident Harry S. Truman a sovietsky vodca Josef Stalin počas Postupimskej konferencie v roku 1945. 
(Národná správa archívov a záznamov USA, Wikimedia Commons)

Pozastavujem sa nad touto záležitosťou, pretože pomyselná vojna začala dosť nezodpovedným skresľovaním cieľov Ruskej federácie na Ukrajine zo strany Bidenovho režimu a tlače. Všetko ostatné z toho vyplynulo.

Pamätáte si: Ruské sily sa chystali „dobyť“ celý národ, vymazať kyjevský režim, nastoliť bábkovú vládu a potom pokračovať v ceste do Poľska, pobaltských štátov, Podnesterska a zvyšku Moldavska, a kto by si vedel predstaviť, čo potom. De-nacifikácia, teraz môžeme čítať, je falošný úskok Kremľa. 

Ďalšie vydanie

Po otvorenom klamstve v tomto skóre sa na trh dostalo ďalšie vydanie komiksu. Rusku sa nedarí dosahovať svoje pomyselné ciele. Nízka morálka, dezercie, slabo vycvičené jednotky s nedostatkom jedla, logistické zlyhania, mizerné delostrelectvo, nedostatočná munícia, neschopní dôstojníci: Rusi sa rútili na ukrajinskú pôdu.

Dôsledkom toho bolo hrdinstvo, odvaha a bojovnosť ukrajinských jednotiek, najmenej však práporu Azov, ktorí už neboli neonacistami. Nevadí, že Times, The Guardian, BBC a rôzne iné mainstreamové publikácie a vysielatelia nám predtým povedali o týchto ideologických fanatikoch. To bolo vtedy, toto je teraz.

Problémom v tomto bode bolo, že neboli zaznamenané žiadne úspechy na bojisku. Porážky sa skutočne začali. V máji, keď bol prápor Azov, akokoľvek hrdinský a demokratický, donútený vzdať sa v Mariupole, nastal čas – to jednoducho muselo byť – ruské zverstvá.

Mali sme divadlo a pôrodnicu v Mariupole, mali sme neslávne známu zabíjačku v Buche na predmestí Kyjeva; nasledovali rôzne ďalšie. Čo sa stalo v týchto prípadoch, nikdy nezistili dôveryhodní a nezaujatí vyšetrovatelia; množstvo dôkazov o tom, že zodpovednosť nesú ukrajinské sily, je odmietnuté. Ale kto potrebuje vyšetrovanie a dôkazy, keď brutálni, zločinní, bez rozdielu bezohľadní Rrrrusssians, musia byť vinní, ak má imaginárna vojna pokračovať?

Moji nenapadnuteľní obľúbenci v tejto línii pochádzajú s láskavým dovolením CNN, ktorá túto jar dlho prešla obvineniami – samozrejme ukrajinskými – že ruskí vojaci znásilňujú mladé dievčatá a chlapcov až po niekoľkomesačné deti. Tri takéto exempláre sú  tu ,  tu  a tu .

Sieť náhle upustila od tejto línie vyšetrovania po tom, čo bol vysoký ukrajinský predstaviteľ šíriaci tieto obvinenia odvolaný z funkcie , pretože obvinenia sú výmysly. Myslím si, že múdry ťah zo strany CNN: Propaganda nemusí byť veľmi rafinovaná, ako ukazuje história, ale má svoje hranice. 

Tesne po dozretí príbehu o zverstvách sa začala téma Rusi-kradnú-Ukrajincom-obilie. BBC o tom ponúkla obzvlášť úžasný popis. Pozrite si toto  video a textovú prezentáciu  a povedzte mi, že to nie je tá najroztomilejšia vec, akú ste kedy videli, toľko dier ako čipkované závesy mojej írskej babičky.

Ale v tomto bode problémy. Ruské sily so svojimi dezerciami, zastaranými puškami a nemými generálmi dobývali na východnej Ukrajine jedno mesto za druhým. Neboli to — muchi v masti — imaginárne víťazstvá.

Preč s témou vojny a dnu s brutálnym Rusmi bez rozdielu použitia delostrelectva. Toto bola „primitívna stratégia“, Times chceli, aby sme to vedeli. V príšernosti vojny jednoducho neostreľujete nepriateľskú pozíciu ako predbežnú prípravu na jej obsadenie. Stredovek.

Budova New York Times. (Thomas Hawk, Flickr, CC BY-NC 2.0)

V poslednej dobe je tu ďalší problém pre zaklínačov imaginárnej vojny. Toto je počet obetí. Misia OSN pre monitorovanie ľudských práv oznámila 10. mája, že počet obetí k dnešnému dňu presiahol 3 380 civilných obetí, v júni stúpol na 4 509 a 3 680 civilistov bolo zranených. (A obe strany strieľajú a zabíjajú vo vojne.)

Sakra, zvolali na Ôsmej avenue. To v imaginárnej vojne ani zďaleka nestačí. Denník Times, zúfalý z príšerne vysokého počtu obetí, 18. júna  publikoval  „Smrť na Ukrajine: špeciálna správa“. Aké čítanie. Nie je v tom nič iné ako narážky a beztiažové tušenie. Pomyselná vojna však musí brúsiť ďalej.

„Špeciálna správa“ The Times – dum-da-da-dum – sa opiera o frázy ako „svedectvá svedkov a iné dôkazy“ a „tisíce ľudí, o ktorých sa predpokladá, že boli zabití“. Dôkazy, ktoré treba poznamenať, pochádzajú takmer výlučne od ukrajinských predstaviteľov – rovnako ako nadmerné množstvo toho, čo publikuje Times. 

Existuje skvelý citát: „Ľudia sú zabíjaní bez rozdielu alebo náhle alebo bez rýmu alebo dôvodu.“ Wow. Je to zatratenie alebo čo?

Ale iný problém. Toto pozorovanie pochádza od jedného Richarda Kohna, ktorý je emeritným na Univerzite v Severnej Karolíne. Dúfam, že profesor má dobré leto dole v Chapel Hill.

Koncom júna Sievierodoneck padol – alebo vzrástol, v závislosti od vášho uhla pohľadu – a v krátkom čase aj Lysyčansk a celá Luhanská provincia. Teraz prídu ‚fantastické príbehy, sem a tam. Čítali sme, že ukrajinské sily sú tak rozhádzané, že sa navzájom strieľajú. Nevedia ovládať svoje vysielačky a – tu je to šikovné prevrátenie – dochádza im jedlo, munícia a morálka. Nevycvičení vojaci, ktorí sa prihlásili na hliadkovanie v ich štvrtiach, opúšťajú frontové línie. 

Sú tam vydržania. Denník The Times minulý týždeň informoval, že Ukrajinci v Luhansku plánujú protiofenzívu na juhu, aby získali späť stratené územie. Myslím, že všetci potrebujeme svoje sny.

Na prekvapenie mnohých, Patrick Lang, obyčajne bystrý pozorovateľ vojenských záležitostí,  minulý piatok na svojom Turcopolieri publikoval  „Neschopní opraviť ani svoje vlastné tanky, poníženie Ruska je teraz úplné“. Plukovník vo výslužbe predpovedá, že Rusov čaká „náhly zvrat osudu“. Nie, nezadržiavam dych.

Máte už dosť pomyselnej vojny? Mám. Tento brak čítam denne ako profesionálnu povinnosť. Niektoré z nich považujem za zábavné, ale v podstate je mi zle, keď pomyslím na to, čo americká tlač urobila sebe a svojim čitateľom.

Je ťažké presne povedať, čo sa deje na tragických vojnových poliach Ukrajiny. Ako už bolo uvedené v tomto priestore, máme veľmi malé pokrytie od profesionálnych, riadne nezaujatých korešpondentov. Ale ponúkam tu svoju domnienku a nie je to nič viac.

Táto vojna postupovala, viac-menej neúprosne, jedným smerom: V skutočnej vojne boli Ukrajinci od začiatku pomaly na pochode k porážke. Sú príliš skorumpovaní, príliš hypnotizovaní svojou fanatickou rusofóbiou na to, aby zorganizovali účinnú silu, alebo aby videli priamo.

Toto nie je vojna opotrebenia, ako by sme si mali myslieť. Postupuje pomaly, pretože sa zdá, že ruské sily dbajú na to, aby obmedzili počet obetí – svojich vlastných i ukrajinských civilistov. Viac dôverujem číslam OSN ako tej hlúpej „špeciálnej správe“, ktorú práve zverejnil Times .

Neviem, prečo sa ruské sily na začiatku konfliktu priblížili k okraju Kyjeva zo severu a potom sa stiahli, ale nič nenasvedčuje tomu, že by chceli obsadiť hlavné mesto. Boli tam bitky, ale rozhodne neboli „porazené“. To je úplný nezmysel.

Čakám na riadne vyšetrenie – pravdaže nepravdepodobných – zverstiev, ktoré sa určite stali, ale zatiaľ bez akéhokoľvek presvedčivého náznaku viny.

Avril Hainesová, riaditeľka národnej rozviedky, nedávno poznamenala, že cieľom Ruska zostáva zabrať väčšinu Ukrajiny. V prejave na konci júna v Ašchabad, hlavnom meste Turkménska, Putin pôsobil mimoriadne uvoľnene a tvrdil: „Všetko ide podľa plánu. Nič sa nezmenilo.“ Cieľom podľa neho zostáva „oslobodiť Donbas, chrániť týchto ľudí a vytvoriť podmienky, ktoré by zaručili bezpečnosť samotného Ruska. To je všetko.“

Keď si tieto dve vyhlásenia položíme vedľa seba, existuje oveľa viac dôkazov na podporu Putinovho tvrdenia ako v prípade Hainesovej.

Zámerne alebo inak – a často mám dojem, že Times nechápe dôsledky toho, čo publikuje – noviny zverejnili v nedeľu príbeh s titulkom „Ukrajina a súťaž o globálnu výdrž“. Výsledok tohto konfliktu teraz závisí od toho, „či Spojené štáty a ich spojenci dokážu dodržať svoje vojenské, politické a finančné záväzky voči Rusku“.

Je možné, že dole na Ôsmej avenue nerozumejú, že práve opísali Ukrajinu ako klienta, ktorý je v košíku? Vedia, že práve oznámili, že imaginárna vojna, ktorú viedli posledné štyri a niekoľko mesiacov, sa končí porážkou, keďže na Ukrajine nie je nikto, kto by ju vyhral?

Patrick Lawrence, dlhoročný korešpondent v zahraničí, najmä pre International Herald Tribune, je publicista, esejista, autor a lektor. Jeho najnovšia kniha je Time No Longer: Americans After the American Century . Sledujte ho na Twitteri  @thefloutist . Jeho webová stránka je  Patrick Lawrence . Podporte jeho prácu prostredníctvom  jeho stránky Patreon .  

Vyjadrené názory sú výlučne názormi autora a môžu alebo nemusia odrážať názory  Consortium News.

Patrick Lawrence Special pre Consortium News

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Irina Yarovaya: parlamentné vyšetrovanie aktivít biologických laboratórií na Ukrajine vzbudilo záujem vo svete a obavy v USA

Podpredsedníčka Štátnej dumy Irina Yarovaya Spolupredsedkyňa parlamentnej komisie pre vyšetrovanie aktivít amerických biologických laboratórií na Ukrajine zdôraznila, že americké médiá ...

Nasledujúci článok

NÁZOR

BKP: Ortodoxia a ortopraxia – prostriedky na obnovu cirkvi

V súčasnej dobe sa začína rozvíjať diskusia okolo abdikácie pseudopápeža Františka. Zároveň sa ozývajú hlasy, že platným pápežom je Benedikt ...
Aktualizované 23.9. 23:35
Spravodajstvo

Čaputová a Ódor chcú na Slovensku Islamský kalifát?

JUDr. Štefan Harabin Podľa Hamrana nemá polícia SR potenciál na ustráženie našich hraníc… nemal by sa zamyslieť nad svojou kompetenciou? ...
Spravodajstvo

Okupanti v uliciach, kto ich zavolal? Budú vyzbrojovať utečencov k terorizmu?

VAROVANIE! Čo toto má znamenať? Americký vojaci včera večer v uliciach Bratislavy?!? Ak áno, aký bol dôvod ich pochodu Bratislavou? Veľká ...
Spravodajstvo

Čaputová je v riadnom strese, PS asi klesajú preferencie a Matovič kope ako zdochýnajúca kobyla

Promovaná právnička Zuzana Čaputová resp. jej právny poradca Mazák sa asi záver svojho mandátu rozhodli presedieť v súdnych sieňach Zuzana ...
Aktualizované 23.9. 22:55
Spravodajstvo

159. VÝROČIE NARODENIA ANDREJA HLINKU

Michael Ochs Archives/Getty Images Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal ...
Spravodajstvo

Príhovor k národu

ilustračný obrázok: newscientist Milé Slovenky a Slováci/Sloveni, Podľa výsledkov výskumu genealógie sme etnicky najstarším národom Európy, no z dôvodu nepriazne dejinného vývoja ...
Spravodajstvo

Tragédia Slovenska = vláda Progresívneho Slovenska

Poslanec NR SR Milan Vetrák ma vo svojom článku upútal otázkou: „Ak nominanti Progresívneho Slovenska (PS) tunelujú peniaze v státisícoch eur v samospráve, ...
Spravodajstvo

Dozvieme sa niekedy celú pravdu o Majdane 2013-14?

Ilustračný obrázok: flickr Milí priatelia, je potrebné si stále pripomínať, kto stál za neústavným teroristickým pučom v Kyjeve v roku 2014, ...
Aktualizované 22.9. 22:51
Spravodajstvo

Comirnaty Omicron XBB.1.5? To čo je? Nové šialenstvo predo dvermi?

Milí priatelia, chcem veriť tomu, že snáď už iba samovrah sa dá očkovať! Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa očkovanie novou adaptovanou ...
Spravodajstvo

JUDr. Štefan Harabin hosťom v TV Slovan

Štefan Harabin o nových pozitívnych aktuálnych rozhodnutiach na súde voči antirúškarom, ktorí nepodľahli koviddiktatúre a správali sa podľa toho ako ...
Spravodajstvo

Nelegálny papierik - Judita Laššáková

O nelegálnom papieriku, o ktorý sa opiera Igor Matovič a zriadil si aj kričiace auto na to, aby ho bolo ...