Vladimir Putin odpovedal na otázky k článku „O historickej jednote Rusov a Ukrajincov“

25. júla 2021

Otázka : Vážený pán predseda, veľmi vám ďakujem za to, že ste našli príležitosť odpovedať na otázky týkajúce sa vášho známeho článku o ukrajinských otázkach. Toto je moja prvá otázka, ak môžem. Prečo ste sa rozhodli napísať tento článok práve v tomto čase?

Prezident Ruska Vladimir Putin: Rozhodol som sa pripraviť tento materiál pred časom, vlastne. Už niekoľko mesiacov nad tým premýšľam.

Názov tohto materiálu, alebo „článok“, je iba konvenciou, pretože je to stále niečo viac, ako iba článok.  Je to analytický materiál založený na historických faktoch, udalostiach a historických dokumentoch.

Prečo som vôbec mal tento nápad? V každodennom živote pracujeme, vychovávame svoje deti, venujeme sa hobby. Spravidla nad problémami v tomto článku veľmi nerozmýšľame. Situácia si však vyžadovala, aby sme sa pozornejšie pozerali na svet, v ktorom žijeme, kto sme a aké vzťahy máme s najbližšími príbuznými a susedmi. Táto myšlienka teda vznikla v tejto súvislosti.

Ale prečo som to začal práve v tomto konkrétnom čase? Pretože podmienky, ktoré sa formujú, sú zásadne odlišné od tých, ktoré boli len nedávno. Existujú indície, že sa presadzuje protiruská agenda, a to nás samozrejme bude znepokojovať.

Áno, samozrejme, každá krajina má právo zvoliť si vlastnú cestu, niet pochýb. Ale viete, je to rovnaké ako u každého človeka. Je slobodný, ale existuje známa formulka: sloboda každého človeka je obmedzená slobodou iného človeka. Ak to odporuje slobode inej osoby, je potrebné brať do úvahy určité limity a obmedzenia. To isté platí pre krajiny. Ak vidíme, že sa vytvárajú určité hrozby, najmä v oblasti bezpečnosti, musíme sa určite rozhodnúť, čo s tým urobíme. A toto je úprimný rozhovor o všetkých predmetoch, ktoré som práve spomenul.

Existujú však aj určité okolnosti, ktoré ma prinútili predstaviť tento materiál dnes. Napokon, na Ukrajine je veľa ľudí, milióny ľudí, ktorí chcú obnoviť vzťahy s Ruskom. Som si istý, že ich sú milióny. Existujú aj politické sily, ktoré sa v tomto ohľade zasadzujú za normalizáciu. Podľa toho, čo vidíme, sú však pripravení o každú príležitosť na uskutočnenie svojich politických cieľov. Jednoducho sú odstránené z politickej scény nesystémovými a nelegálnymi metódami. Niektorí sú jednoducho zabití na uliciach a potom po tomto druhu trestného činu nikto nepátra po zločincovi. Alebo sú ľudia upálení zaživa, ako napríklad tragické udalosti v Odese.

Celoštátne médiá sú uzavreté a ľudia sú uväznení v domácom väzení, ako je to teraz v prípade pána Medvedčuka. Ukrajinské orgány indikatívne podnikajú úplne nezákonné kroky, ktoré sú dokonca mimo ich právomoci. Inými slovami, týmto silám nie je poskytnutá žiadna šanca na legálnu politickú prácu. Je to ďalšia okolnosť, ktorú považujem za veľmi dôležitú.

A na záver – rád by som sa vrátil k tomu, čím som začal – je v podstate dôležité, aby sme všetci pochopili súčasnú situáciu na základe historických súvislostí jej koreňov.

Otázka: Pre koho je váš článok určený, predovšetkým pre „nich“ alebo „nás“?

Vladimir Putin: Nerozdeľujem ľudí na „nich“ a „nás“. V článku tiež píšem, že sme spoločná entita, a preto je určený pre nás všetkých, vrátane tých, ktorí žijú v modernom Rusku, tých, ktorí žijú v modernej Ukrajine a sponzorov súčasného politického vedenia Ukrajiny. Mali by tiež vedieť, čo sme a čo si o sebe myslíme. Som presvedčený, že je to dôležité pre nás všetkých.

Otázka: Spomenuli ste jednu z „časovaných bômb“ v sovietskej ústave. Znamená to, že existovali aj iné časové bomby? Čo Ste mali na mysli?

Vladimir Putin: V článku som otvorene povedal, že najnebezpečnejšou časovanou bombou je právo sovietskych republík na slobodný odchod zo zjednotenej krajiny.

Chcel by som povedať, že keď sa po prvej svetovej vojne narodil Sovietsky zväz, aj boľševické vedenie bolo v tejto veci rozdelené. Vo svojom článku som o tom podrobne nepísal, pretože verím, že také podrobnosti by boli nadbytočné. Stalin, ktorý bol za túto sféru činnosti v boľševickej strane zodpovedný, mal však veľké rozdiely s Leninom. Stalin pri vzniku Sovietskeho zväzu trval na zásade autonómie a domnieval sa, že všetky ostatné sovietske republiky, ktoré vznikli v bývalej ríši, musia byť začlenené, áno, začlenené do RSFSR.

Lenin mal inú perspektívu. Hovoril o rovnosti všetkých republík, ktorá by nemala byť začlenená do Ruskej federácie (RSFSR), ale mala by s ňou zakladať nové štáty za rovnakých podmienok. Stalin to označil za národný liberalizmus a otvorene polemizoval s Leninom.

Mimochodom, ak si prečítame niektoré dokumenty, uvidíme, že Leninov postoj bol taký, že Stalin mal v konečnom dôsledku pravdu, ale bolo predčasné o tom hovoriť. A Lenin urobil ústupky národným republikám, ako to opísal Stalin. Sám Stalin uviedol, že ruský federalizmus je obdobím prechodu k socialistickému centrizmu.

To je vlastne to, čo boľševici skutočne robili, pretože Sovietsky zväz, ktorý bol formálne federáciou, alebo možno dokonca konfederáciou, ak vezmeme do úvahy právo vystúpiť, bol v podstate mimoriadne unitárny centralizovaný štát. Právo vystúpiť bolo samozrejme jednou z časovaných bômb.

A druhou časovanou bombou, ktorú som tiež spomenul, bola vedúca úloha Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, jej réžia a primárna úloha. Prečo? Pretože sa ukázalo, že strana bola jediná vec, ktorá udržiavala celú krajinu pohromade ako jeden štát. Ako som písal v článku, akonáhle sa strana začala zvnútra rozpadávať, rozbila sa celá krajina.

Boli tam aj iné časové bomby. Možno si o tom ešte povieme neskôr.

Otázka : Písali ste o protiruskom projekte. Kedy sa to začalo a týka sa to iba Ukrajiny?

Vladimir Putin: Samozrejme, že nie. Podrobnosti sú tu. Projekt začal v rokoch 17 -tého a 18 tého storočia v poľsko-litovskom spoločenstve. Neskôr ho zneužilo poľské národné hnutie a pred prvou svetovou vojnou ho využívalo Rakúsko-Uhorsko. Cieľ bol celkom jednoduchý, ako som napísal: rozdeľuj a panuj. Pred prvou svetovou vojnou mali potenciálni súperi Ruska jednoduchý cieľ – iba oslabiť krajinu. Dôsledne sledovali tento cieľ, propagovali protiruskú koncepciu a oddelili časť jedného národa, aby oslabili svojho rivala. Prečo boľševici museli tento koncept zobrať na vedomie a implementovať ho pri budovaní únie, nie je historicky jasné.

Možno by v tom čase bolo logickejšie spojiť krajinu, najmä preto, lebo verili, že ide o prechodné obdobie. Nechali to však tak a bohužiaľ časované bomby nakoniec vybuchli.

Všetko sa to teda začalo dávno, počas stredoveku, a trvá to dodnes. Jednoducho recyklujú staré schémy. História sa opakuje.

Otázka : Bolo by správne povedať, že trojjediní ľudia sú už dávno preč a nikdy v budúcnosti nebudú existovať?

Vladimir Putin Nie, samozrejme, že nie. Viete, v sovietskych časoch boli pokusy o odstránenie náboženstva medzi našimi ľuďmi. Podarilo sa im to? Keď vypukla Veľká vlastenecká vojna, Vyacheslav Molotov počas svojho rozhlasového prejavu oslovil národ ako „spoluobčanov“. Ale Joseph Stalin, ktorý hovoril potom, čo sme si všetci uvedomili hroziacu katastrofu vojny, ktorú rozpútalo nacistické Nemecko, hovoril o národe ako o „bratoch a sestrách“. Takto si ľudia v kostole hovoria. Neskôr bol patriarchát obnovený. Cirkev dnes hrá v spoločnosti svoju zaslúženú úlohu.

Nie je to preč; trojjedinosť našich ľudí nikdy nebola a nikdy nebude preč, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažia za použitia rovnakých schém ako v 17 tom a 18 tom storočí.

Hovoril som o tom s bieloruským prezidentom. Povedal, že keď hrá hokej a členovia tímu sa hnevajú, pretože niekto urobí chybu, v zápale kričia: „No tak, nechápeš? Nie si Rus? “ Frázy ako táto, vychádzajú bez rozmýšľania zo srdca. Aj na Ukrajine sú milióny takýchto ľudí. Takže nie, nezmizne a nikdy nevymizne.

Otázka: Pred niekoľkými mesiacmi vydal Zelenský vyhlásenie v ruštine a poznamenal, že o všetkom už bolo na Ukrajine rozhodnuté a že ide vlastnou cestou. Myslíte si, že táto cesta sa bude alebo nebude križovať s Ruskom?

Vladimir Putin: To neznamená naše pretínajúce sa cesty, ale skôr vzájomne závislé a pretkané osudy miliónov ľudí žijúcich na súčasnej Ukrajine a v súčasnom Rusku. To sa rovná historickému a duchovnému prelínaniu našich národov, ktoré sa vyvíjalo storočia. To, čo hovoria úradujúce orgány, nemá nič spoločné s ľuďmi. Úrady hovoria o ich vlastnej osobnej voľbe. To však nevyhnutne neznamená, že táto voľba je konečná.

Otázka: Vo svojom článku hovoríte, že tí, ktorí vyskúšajú a využijú ľudí žijúcich na našich historických územiach proti Rusku, zničia svoju vlastnú krajinu. Komu to hovoríte?

Vladimir Putin: Keď sa vrátim k Vašej prvej otázke, prečo sa tento materiál objavil práve teraz, venoval by som sa tejto záležitosti z iného uhla. Tento materiál sa objavil po príprave a prijatí zákona o pôvodnom obyvateľstve. Zopakujem podstatu veci. Zákon vyhlasuje ruských obyvateľov žijúcich na historických ruských územiach za cudzincov. Orgány ich v skutočnosti začínajú vyhosťovať z tohto územia. Toto sa deje. To bol teda jeden z faktorov, ktoré ma motivovali k napísaniu článku.

Komu je toto všetko určené a čo som mal na mysli, keď som hovoril o tom, čo sme práve spomenuli, rád by som poznamenal jeden aspekt: ​​Je nepravdepodobné, že by ľudia žijúci na Ukrajine hľadeli pokojne na súčasných vládcov, ktorí sa dostanú k moci pod určitými sloganmi a ktorí neskôr zmenia svoju farbu rovnako ako chameleóni a bránia úplne odlišné pozície. Spravidla bránia záujmy svojich nadriadených a tých, ktorí financujú ich zotrvanie pri moci, skôr ako záujmy ukrajinského ľudu.

Otázka: Prezident Zelenský povedal, že s vami môže o tomto článku diskutovať počas osobného stretnutia. Počas pobytu v Berlíne veľa hovoril o spoločnosti Nord Stream a potrebe diskutovať o téme tranzitu plynu na nadchádzajúcom samite v Normandii. Čo na to poviete?

Vladimir Putin: Ak chcú viesť diskusiu, myslím si, že by si mali oddýchnuť, pozorne si prečítať článok, analyzovať ho a preskúmať niektoré archívne materiály. Myslím, že to je presne to, čo urobia, a nájdu si niečo, o čom by sa mohli porozprávať. Keď poviem „oni“, mám na mysli politické vedenie dnešnej Ukrajiny. Tieto debaty prebiehajú už dlho. S týmto článkom je ťažké polemizovať, pretože je čestný a v skutočnosti vychádza z historických dokumentov. Môžu byť predmetom rôznych interpretácií, je to pravda. Ale základom článku sú historické archívy.

Čo môžem povedať o probléme s plynom? Rusko, Gazprom, sme podpísali päťročný kontrakt na dodávku určitého množstva ruského zemného plynu našim zákazníkom v Európe cez Ukrajinu. Normandský formát a ďalšie podobné formáty sú politické platformy na diskusiu o situácii na juhovýchode Ukrajiny. Nemajú nič spoločné s komerčnými projektmi ako Nord Stream alebo Nord Stream 2, alebo s tranzitom nášho plynu cez územie Ukrajiny. Napriek všetkým súčasným ťažkostiam sa Rusko zaviazalo k určitým povinnostiam vyplývajúcim z tejto zmluvy a bude ich plne dodržiavať.

Otázka : Sovietsky zväz nezahŕňal iba Ukrajinu, ale aj Kazachstan, Bielorusko a mnoho ďalších republík. Na základe článku, ktorý vzťahový model považujete za najudržateľnejší v budúcnosti?

Vladimir Putin: Nezávisí to iba od nás. Na medzinárodnej scéne je budovanie určitého typu vzťahov aj medzi najbližšími susedmi vždy kompromisom. Naším cieľom nie je nikoho nútiť, aby prijal určitý model. Hľadáme kompromis.

Mám na mysli toto: nezáleží nám na tom, ako bude susedný štát – v tomto prípade Ukrajina – formovať svoju zahraničnú politiku a plán. Dôležité je (a to isté som povedal aj o slobode), aby pre nás nikto nerobil problémy alebo hrozby. Vidíme však, že vojenský rozvoj tohto územia začína, čo je znepokojujúce. Viackrát som vyjadril svoj názor na túto otázku. A myslím si, že naše obavy budú nakoniec zainteresovanými stranami vypočuté. Nakoniec to nerobí Ukrajina. Deje sa to na ukrajinskom území a ľudia sú využívaní. Naozaj dúfam, že naše obavy budú brané vážne.

Pokiaľ ide o ďalšie krajiny, ak naznačujete, že sa v nich diskutuje o vývoji týchto republík – v tomto prípade o tejto republike, potom sa rovnakým spôsobom vyvinuli aj ďalšie republiky. Áno, je to tak. Ale všimol som si tam, že súčasné Rusko uznáva súčasné geopolitické skutočnosti. Poznali sme súčasnú geopolitickú realitu.

Prirodzene, máme obavy z hypotetických hrozieb. Ale udržiavame spojenecké a priateľské vzťahy ako s Kazachstanom a mnohými ďalšími bývalými sovietskymi republikami, s niektorými z nich spolupracujeme na bilaterálnom základe absolútne priateľským spôsobom. S niektorými z nich sme vytvorili hospodárske spojenectvá. Vytvorili sme tiež obranné spojenectvá vrátane Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti alebo najskôr colnej únie a potom Euroázijskej hospodárskej únie. Nikoho tam neťaháme. Opakujem, hľadáme kompromisné riešenia, ktoré vytvoria situáciu, s ktorou sú naši partneri spokojní. To predstavuje komplikovaný koordinačný proces. Ale sme trpezliví a hľadáme vzájomne prijateľné riešenia, ktoré vyhovujú všetkým nám. Toto je ideálny scenár.

Uvidíte sami: Európska únia sa naďalej rozvíja a nikto ju neporovnáva so Sovietskym zväzom. Aj keď som to už spomenul, počet povinných rozhodnutí prijatých Európskym parlamentom presahuje počet podobných povinných rozhodnutí prijatých Najvyšším sovietskym parlamentom ZSSR. So Sovietskym zväzom ich nikto neporovnáva. Toto je dobrovoľné podnikanie. Budeme úplne spokojní, ak dokážeme udržiavať priateľské a stabilné vzťahy aj v bilaterálnom formáte. A sme pripravení na to, opakujem ešte raz, pri súčasnom uznaní súčasnej geopolitickej reality. Situácia je ešte lepšia, ak vytvoríme podobné vzťahy, aké máme s Kazachstanom alebo Bieloruskom, s ktorými budujeme štát Únie, je to ešte lepšie. Sme pripravení aj na takúto hlbokú spoluprácu.

Mimochodom, hovoríme tu o štáte Rusko-Bielorusko. Nejde o stav v priamom zmysle slova, ale skôr o určitú úroveň integrácie. Ak porovnáme štát Rusko-Bielorusko s Európskou úniou, EÚ sa môže pochváliť oveľa hlbšími úrovňami integrácie. Tieto úrovne sú oveľa hlbšie. Majú spoločnú menu, mimoriadne silnú colnú úniu atď. Majú tiež spoločný priestor a stanovujú bezvízový styk. Dosiaľ sa nám nepodarilo dosiahnuť úrovne EÚ; zároveň si krajiny EÚ úplne zachovávajú svoju suverenitu. Toto však uľahčuje ľuďom život, vytvára určité podmienky pre hospodársky rozvoj a zvyšuje našu spoločnú konkurencieschopnosť. Ak sa vzťahy v tejto súvislosti vyvinú, budeme ich samozrejme podporovať.

thesaker

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Článok Vladimíra Putina „O historickej jednote Rusov a Ukrajincov“

Počas nedávnej priamej linky, keď sa ma pýtali na rusko-ukrajinské vzťahy, som povedal, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Mnoho zaujímavých udalostí v Rusku

Uplynulý týždeň bol v Rusku pomerne intenzívny – došlo k mnohým zaujímavým udalostiam a dnes sa zmienim o troch: Putin ...
NÁZOR

Na vedomie Zuzane Dolinkovej, Petrovi Pellegrinimu a ďalším, ktorí nás ťahajú do nezmyselnej HRY na pandémie

Paul V. Podolay je výskumný pracovník, podnikateľ, politik, publicista a bývalý slovenský automobilový pretekár. Je čestným reprezentantom Bratislavskej župy pre Slobodný ...
Aktualizované 11.10. 08:03
NÁZOR

Harabin: Poškodené chromozómy v rodine Šimečkovcov

Foto: inernet
NÁZOR

Štefan Harabin | Kto ťahá za nitky politických bábok?

Hosťom tohto živého vysielania „KONCEPTUÁLNĚ“ bol bývalý minister spravodlivosti a vicepremiér Slovenskej republiky Štefan Harabin. Kto je za oponou a ...
Aktualizované 9.10. 23:29
NÁZOR

Mnoho zdravotných problémov pripisovaných long covidu je v skutočnosti dôsledkom očkovania proti tejto chorobe - Tomáš Fürst

„Cenzúra a orgie lží okolo covidu boli šialene kontraproduktívne a poškodili spoločnosť asi viac, než covid sám,“ uzavrel predchádzajúcu časť ...
NÁZOR

Progresívny psychopat Makovický odporúčal magorom z publika ísť zavraždiť Roberta Fica

Europoslanec Blaha: „Progresívny psychopat menom Makovický odporúčal magorom v publiku, že musia ísť Roberta Fica zavraždiť. Kde je polícia, preboha? ...
NÁZOR

Archívy taja kde mali vybuchnúť atómovky?

Tajné archívy hovoria: Kde u nás mali vybuchnúť americké atómovky? Pracovali na nich aj Česi. Kľúč k Hitlerovmu tajomstvu už ...
NÁZOR

Kto vyčistí Augiášov chliev v práve, justícii a politike na Slovensku? - Doc. Ján Dudáš

Rozhovor s doc. Ing. Jánom Dudášom, DrSc., …aj o kritickom pohľade na širokospektrálny vývoj inteligencie… O stave a smerovaní spoločnosti ...
NÁZOR

Otvorený list na podporu Petra Kotlára

Foto: poslanec NRSR Peter Kotlár (SNS) Prinášame vám otvorený list na podporu Petra Kotlára v plnom znení bez redakčných zásahov ...
NÁZOR

Slovania majú svoje poslanie. Symbolika a jej význam, hrdosť na korene. 

Miloš Zverina – Slavica: Slovania majú svoje poslanie. Symbolika a jej význam, hrdosť na korene. Slovania. Slovieni. Viete, aký je ...
NÁZOR

Drahí kolegovia lekári!

Foto: Dr. med. Martin Jančuška a MUDr. Peter Kotlár Obraciam sa na vás všetkých a prosím, aby tí, ktorí si ešte ...