Gedeon Majunke – 100. rokov od úmrtia významného architekta
100. rokov od úmrtia významného architekta Gedeona Majunkeho
Gedeon Wilhelm Majunke sa narodil 9. mája 1854 v Spišskej Sobote a pochádzal zo starej spišskej rodiny. Matkou bola Johana rodená Kniznerová a otcom Anton Majunke. Gedeon sa narodil ako štvrté zo siedmich detí. Bol mimoriadne nadaný. V rokoch 1873–1881 študoval vo Viedni dve školy naraz architektúru na stavebnej fakulte Vysokej školy technickej a na Akadémii výtvarných umení u profesorov Theophila von Hansena a Friedricha von Schmidta. Následne krátko pôsobil na panstve grófa Emanuela Andrássyho v Betliari. Po prijatí zákazky od Kežmarskej bankovej účastinnej spoločnosti na výstavbu Dolného Smokovca sa natrvalo usadil v Spišskej Sobote, kde pôsobil nielen ako architekt, ale aj ako stavebný podnikateľ (vlastnil parnú pílu). Prvé ocenenie získal ešte ako študent za návrh „ideálneho múzea“. Majunkeho architektonické realizácie vo Vysokých Tatrách (viac ako 30 stavieb) výrazne poznačili krajinu tatranského regiónu a vtisli jej nezameniteľný charakter, ktorý dodnes môžeme obdivovať ako typickú tatranskú hrazdenú architektúru.
Zo stavieb, ktoré naprojektoval, možno spomenúť poľovnícky kaštieľ postavený pre knieža Christiana Krafta Hohenlohe-Öhringen vo Vyšných Hágoch, Sanatórium Dr. Ghura v Tatranskej Polianke, Hotel Lomnica a Kúpeľný dom v Tatranskej Lomnici, či Vilu Kalinčiak, Vilu Sládkovič v Dolnom Smokovci, staničné budovy Tatranskej elektrickej železnice, liečebné domy v Kvetnici.
Venoval sa aj architektúre sakrálnych stavieb, a to rímskokatolícky Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci, Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa v Dolnom Smokovci, Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Tatranskej Lomnici. Navrhol Téryho chatu v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Podľa jeho návrhov boli realizované prestavby rodinných domov na Námestí v Spišskej sobote, ale aj v iných spišských mestách ako Levoča, Kežmarok, Poprad, Spišská Nová Ves. Jeho eklektický štýl, v ktorom sa miešali prvky neoklasicizmu, neorenesancie so secesiou dávajú ráz noblesnosti spišským mestám.
V dome na námestí v Spišskej Sobote, kde žil a pracoval sa v suterénne nachádzajú jeho vtipné kresby realizované na stenách pivničky, verejnosti zatiaľ neprístupné.(foto: Anna Ondrušeková)
Bol aktívne činný aj ako verejný činiteľ – bol členom správnej rady Spišskej župy, predsedom Stavebnej komisie Uhorského karpatského spolu a mnohých iných organizácií. Pričinil sa o zavedenie elektrického prúdu do rodinných domov v Spišskej Sobote ešte počas Rakúsko-uhorskej monarchie (19.10.1918).
Zomrel 10. apríla 1921 v Spišskej Sobote, kde je aj pochovaný.
Táto výrazná osobnosť podtatranského, ale aj celého spišského regiónu, dosiaľ nedocenená, by si zaslúžila podrobné hodnoverné preskúmanie a následné vydanie publikácie.
Tatranská galéria si dnes pripomína 100. výročie úmrtia Gedeona Majunkeho. Zároveň pripájame zoznam niektorých stavieb a mapku výskytu v jednotlivých tatranských osadách.
ANNA ONDRUŠEKOVÁ, riaditeľka Tatranskej galérie
Zanechajte nám komentár