Rozjímanie o živote s múdrymi ženami Annou Hogenovou a Clarou Lewitovou – Duše K
Pútavé rozprávanie Jaroslava Duška a jeho hostí Anny Hogenovej a Clary Lewitovej + beseda s divákmi
Koncept telesnosti – Karteziánsky rozpor medzi telom a dušou je základným predpokladom dnešnej doby. Maurice Jean Jacques Merleau-Ponty (1908–1961), francúzsky filozof a verejný intelektuál, (bol popredným akademickým zástancom existencializmu a fenomenológie v povojnovom Francúzsku) hovoril, že existuje schéma, prepájajúca telo s dušou väzbou, ktorá je v tele najdôležitejšia. Je to vlastne stav, kedy sme schopní šialene veľa činností a pohybov robiť odrazu, pričom sa nám to zdá ako jednoduchosť. Ale to je práve v tele tá najväčšia záhada, čomu hovoríme komprezencia (suprítomnosť), ktorú nám podľa Pontyho pomáha pochopiť čas, teda hovorí o časovom tele, čiže telo je akoby nejakým malým vesmírom vo veľkom vesmíre.
Pravda sa stáva istotou – certitudo a myslenie je vždy zamarené na predmet. Sme v tom vychovaní, napr. lékari pozerajújí na nemoc karteziánsky – hľadajú príčinu (pritom podľa feno – pokiaľ chceme porozumieť nemoci, musíme ju chápať ako odpoveď.
Descartes rozdelil svet na dve substancie, teda na telo a dušu. Res extensá (telo) objekt X rescogitans (duša) subjekt = chyba!? Dal ich do protikladu, akoby jedno s druhým nesúvisí (nič nefunguje ako celok); Zmierenie tejto duality môže urobiť len Boh, povedal Descartes a aj to čo nie je objektom sa dá poznávať (Patočka o tom píše najviac).
Zanechajte nám komentár