Trumpov projekt „Zlatej kupoly“ mení vesmír na arénu ozbrojenej konfrontácie
Trump oznamuje nový zámer „Golden Dome“ akási Zlatá kupola vytvárajúca protiraketový štít.
Ako jeho nový systém protiraketovej obrany ohrozuje bezpečnosť Ruska a sveta?
Minulý týždeň, 20. mája, americký prezident Donald Trump oznámil začiatok vývoja nového systému protiraketovej obrany s názvom Zlatá kupola. Nazval ho „historickým a dokonalým projektom“ a médiá tieto plány prirovnali k programu Ronalda Reagana Hviezdne vojny z 80. rokov.
Vladimír Putin a Si Ťin-pching navyše v spoločnom vyhlásení s obavami poznamenali, že nový program by mohol rozšíriť preteky v zbrojení vo vesmíre.
Čo je projekt Golden Dome? Je to technologický prielom alebo rozvoj existujúcich projektov?
Zatiaľ Zlatá kupola existuje len na papieri a jej realizácia si bude vyžadovať stovky miliárd dolárov. Politológ, výskumný pracovník Centra pre medzinárodnú bezpečnosť pri Inštitúte svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov (IMEMO) Ruskej akadémie vied, expert Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti (RIAC) a spoluzakladateľ telegramového kanála Vatfor Dmitrij Stefanovič povedal o podstate projektu, jeho politických a technologických rizikách, možnej reakcii Ruska a vplyve na globálnu bezpečnosť

Dmitrij Stefanovič: Súdiac podľa dostupných údajov, Zlatý dóm je „systém systémov“.
Projekt bude kombinovať existujúce a perspektívne prostriedky na zachytenie všetkých typov útočných zbraní schopných dosiahnuť územie USA. V projekte sa neočakávajú žiadne revolučné technologické pokroky.
Kľúčové zmeny spočívajú v zmene politického a koncepčného rámca.
Dá sa Zlatá kupola porovnať s programom Ronalda Reagana Hviezdne vojny?
Áno, ide o podobné projekty v tomto duchu. Ale je medzi nimi zásadný rozdiel. Za Ronalda Reagana sa pozornosť sústredila na ochranu Spojených štátov pred sovietskymi balistickými raketami s jadrovými hlavicami.
Teraz – zo všetkých prostriedkov vzdušného a vesmírneho útoku s akýmkoľvek bojovým vybavením, vrátane rakiet s nejadrovými hlavicami. Z pohľadu USA hrozba pochádza z najmenej štyroch krajín: Ruska, Číny, Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a Iránu.
Čo je program Ronalda Reagana s názvom Hviezdne vojny?
Strategická obranná iniciatíva (SDI) bol rozsiahly americký program protiraketovej obrany, ktorý v roku 1983 navrhol Ronald Reagan s cieľom zabrániť jadrovým útokom Sovietskeho zväzu na americké územie.
Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť vedecký a technický základ pre vývoj rozsiahleho systému protiraketovej obrany s prvkami umiestnenými vo vesmíre, ktorý by eliminoval alebo aspoň obmedzil možné ničenie pozemných a námorných cieľov z vesmíru.
Keďže mala byť významná časť systému umiestnená vo vesmíre, médiá prezývku Ronaldovho projektu „Hviezdne vojny“ dali na počesť slávnej série filmov režiséra Georgea Lucasa, ktorej prvé epizódy sa objavili na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia.
Podľa niektorých odborníkov nebolo možné projekt realizovať vzhľadom na technológiu tých rokov; mohlo to byť vydieranie pre Sovietsky zväz, aby ho prinútili vynaložiť ešte viac peňazí na preteky v zbrojení na pozadí rastúcich ekonomických problémov.
Program v roku 1993 zrušil americký prezident Bill Clinton. Strategická obranná iniciatíva, ktorá ho realizovala, však naďalej existovala. V roku 2002 na jej základe vznikla Agentúra pre protiraketovú obranu USA, ktorá existuje dodnes.
Aké realistické je spustenie projektu? Aké prekážky stoja v ceste?
Do konca prezidentského funkčného obdobia Donalda Trumpa, teda do roku 2029, môžeme očakávať len ukážky jednotlivých prvkov „Zlatej kupoly“ – napríklad vesmírnych interceptorov alebo integrácie ďalších jednotlivých subsystémov.
Ide o veľmi drahý a rozsiahly projekt. To je jeho hlavná obťažnosť.
Okrem toho existujú badateľné rozpory aj v samotnej administratíve v prístupoch k implementácii programu. Stávka je na inovácie od malých súkromných spoločností, ale nie je isté, či sa im podarí vynájsť čarovný prútik a dosiahnuť potrebný výsledok.

Ako sa má Zlatý dóm financovať? A akú úlohu by mohli zohrať Elon Musk alebo Peter Thiel ?
Toto je kľúčová otázka, najmä vzhľadom na vyhlásenia Donalda Trumpa a členov jeho tímu o znižovaní vládnych výdavkov vo všeobecnosti a najmä vojenských výdavkov.
Elon Musk, Peter Thiel a ďalší technologickí magnáti chcú najprv zarobiť peniaze, ako to robili predtým. Podľa klebiet by jednotlivé prvky a subsystémy Zlatého dómu mohli byť vytvorené súkromnými podnikmi s následným predajom „predplatného“ štátu. Takýto prístup by mohol rozložiť náklady na roky a ukázať sa ako výhodnejší pre rozpočet.
Panuje na projekte konsenzus naprieč stranami? Aké sú vyhliadky na jeho realizáciu po Donaldovi Trumpovi?
Toto je určite dlhodobý projekt. Americká tradícia však ukazuje, že bez ohľadu na stranícku príslušnosť prezidentov sa pri zmene administratívy zachováva kontinuita strategických programov – ofenzívnych aj obranných.
Zlatá kupola prelamuje nevyslovené tabu o priamom prepojení protiraketovej obrany s ruskými a čínskymi raketami, ako aj o umiestňovaní stíhacích rakiet vo vesmíre. A nasledujúce administratívy budú musieť len naďalej dodržiavať novo schválené prístupy.

Aký je cieľ Donalda Trumpa? Ako tento projekt zapadá do jeho mierotvorných vyhlásení o potrebe ukončiť všetky konflikty vo svete?
Naopak, toto je typická koncepcia „mieru prostredníctvom sily“ pre Donalda Trumpa a jeho tím. Dôsledne zdôrazňujú, že USA by nemali rozptyľovať svoje úsilie o posilnenie medzinárodného mieru, ale naopak by sa mali sústrediť na kľúčové oblasti.
Sám Donald Trump chce, aby jeho oponenti nepochybovali o možnosti drvivého a bezodpovedného amerického úderu. Takýto prístup však podkopáva strategickú stabilitu založenú na vzájomnej zraniteľnosti, najmä medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
Mohla by byť Zlatá kupola spojená s rokovaniami o Ukrajine ?
Neexistuje priame prepojenie, ale nepriame existuje. Špeciálna vojenská operácia (SVO) a ďalšie konflikty posledných rokov preukázali ničivú silu raketových zbraní. Zároveň ukázali možnosť aspoň znížiť účinnosť takýchto úderov vytvorením viacvrstvového a integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany (PVO a PRO).

Aký má projekt vplyv na globálnu bezpečnosť a kontrolu zbrojenia?
Toto je vážny destabilizujúci faktor. Stimuluje začiatok pretekov v zbrojení a komplikuje vyhliadky akýchkoľvek rokovaní o strategickej stabilite. USA však stále nebudú schopné vytvoriť nepreniknuteľný obranný systém.
Ale v čom je tento projekt hypoteticky nebezpečný pre Rusko a Čínu? Proti komu bude systém namierený predovšetkým?
USA uvádzajú štyri krajiny ako zdroje hrozieb, ktoré majú alebo plánujú zasiahnuť americké územie. Ktorá z nich je prioritou, je druhoradá otázka. Predtým sa predpokladalo, že Rusko a Čína budú obmedzené predovšetkým garantovaným odvetným jadrovým úderom. Teraz sa situácia komplikuje.

Ako môže Rusko reagovať na vytvorenie Zlatej kupoly?
Od začiatku 21. storočia, po odchode USA od Zmluvy o protibalistických raketách (ABM) Rusko rozvíjalo svoje strategické jadrové sily v očakávaní možných politických a technologických zmien v oblasti protiraketovej obrany, ktoré by mohli spochybniť potenciál ruských rakiet. V marci 2018 bolo predvedených niekoľko nových systémov. Napríklad Avangard s hypersonickou kĺzavou okrídlenou jednotkou je už v prevádzke. Okrídlený Burevestnik a podvodný Poseidon s jadrovými elektrárňami sa pripravujú na nasadenie. Tradičné medzikontinentálne balistické strely (ICBM) sa stávajú čoraz sofistikovanejším bojovým vybavením. Zároveň sa posilňujú aj systémy leteckej obrany, hoci neexistuje úplný analóg Zlatej kupoly.
SVO demonštrovala, aké ťažké je zorganizovať účinnú obranu proti raketám a dronom v rozsahu viac-menej veľkého štátu.
A mohla by realizácia projektu viesť k obnoveniu dialógu medzi Ruskom a Spojenými štátmi o strategickej stabilite?
Naopak, tento dialóg to komplikuje. Hoci vo všeobecnosti existuje téma na rokovania. Vo všeobecnosti sú postoje jasné. Rusko presadzuje „bezpečnostnú rovnicu“, čo zahŕňa celé spektrum zbraní. USA však zatiaľ neprejavili žiadny záujem. Zároveň, súdiac podľa informácií z amerických médií, sa v rámci vývoja „Zlatého dómu“ plánovalo preskúmať vplyv projektu na strategickú stabilitu vo vzťahoch s Ruskom a Čínou.

Ako reagujú ľudia v Číne na Zlatú kupolu?
V Číne bola reakcia mimoriadne negatívna.
Budovanie jadrového arzenálu sa pravdepodobne zrýchli, a to kvantitatívne aj kvalitatívne.
Zdroj:

Zanechajte nám komentár