Rusko s Ukrajinou môžu uzatvoriť mierovú dohodu, obsahom ktorej je 15 bodov

17. marca 2022
Foto: Strana.ua

AUTOR: EUGEN RUSNÁK

Včera sa skončil už tretí týždeň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Ukrajinské média informovali, že americký senát tiež včera v noci jednomyseľne prijal rezolúciu, odsudzujúcu ruského prezidenta Vladimíra Putina ako vojnového zločinca. Novinári citovali správu agentúry Reuters. V priebehu dňa hlavnými témami ukrajinských médií boli ozbrojené zrážky a ostreľovanie v jednotlivých regiónoch, ako aj priebeh rokovaní ruskej a ukrajinskej delegácie a pokusy dohodnúť sa na zastavení paľby. 

Ráno hlava Vinnickej oblasti Sergej Borzov vo videovystúpení informoval, že ruská armáda raketami zasiahla objekt, ale našťastie ostreľovanie nespôsobili žiadne obete ne životoch. Niektoré média spresnili, že to bol útok na objekt vojenskej infraštruktúry. „Dnes bola nepokojná noc. V dôsledku raketovej paľby bol poškodený jeden objekt. V súčasnosti nie sú žiadne obete“, citovali Borzova domáci novinári.

O desiatej hodine, tesne pred začiatkom ďalšieho kola rokovaní ruskej a ukrajinskej delegácie poradca hlavy prezidentskej kancelárie Michail Podoľak uviedol, „že dispozícia strán sa mení v prospech Ukrajiny…“ Média citovali aj ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, ktorý komentoval rokovania s Ukrajinou a podotkol, že „nie sú ľahké, ale existuje určitá nádej na kompromis…“ Ukrajinskí novinári podčiarkli, že v zásade hovoria to isté aj ukrajinskí vyjednávači.

O pol jedenástej média referovali správy z Európskej únie, že „vojna na Ukrajine už zapríčinila potravinovú paniku v Európskej únii. Slnečnicový olej a výrobky z múky sú zmietané z regálov. V pobaltských štátoch sú problémy so soľou…“ Na práve poludnie vystúpil poradca prezidenta Alexej Arestovič, ktorý informoval o situácii na frontoch. Podčiarkol, že nedošlo ku žiadnym zmenám.

O pol druhej média citovali vyhlásenia niektorých amerických politikov, ktoré tvrdili, že v Bielom dome diskutujú o dodávkach „vražedných dronov“ Switchblade na Ukrajinu. „Americké riadené strely môžu presne zasiahnuť tanky a delostrelectvo zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov“, citovali ukrajinské média správy NBC News, ktoré sa odvolali na svoje zdroje v americkom Kongrese.

Ukrajinskí novinári tiež citovali správy európskych médií o tom, že nemecká vláda v komentári k myšlienke vyslania mierových síl NATO na Ukrajinu uviedla, že je proti vyslaniu akýchkoľvek príslušníkov armády NATO na Ukrajinu. Tiež informovali o tom, že  Výbor ministrov Rady Európy sa rozhodol vylúčiť Rusko z organizácie. Niektoré média nezabudli pripomenúť, že ešte 24 hodín predtým Moskva sama podala žiadosť o vystúpenie z Rady Európy…

Pred druhou hodinou popoludní s novým prejavom vystúpil prezident Zelenský, ktorý komentoval aktuálnu situáciu a rokovania s Ruskom. „Môžeme a mali by sme rokovať o spravodlivom, ale čestnom mieri pre Ukrajinu. O skutočných bezpečnostných zárukách, ktoré budú fungovať. Je to ambiciózna a ťažká úloha. Je to dlhá cesta, ale som si istý, že my, Ukrajinci, dokážeme všetko. My, Ukrajinci, môžeme vyhrať a vrátiť sa k mieru. Do sveta, ktorý všetci tak veľmi chceme“, citovali prezidenta domáci novinári. Informovali aj o tom, že Zelenský sa prihovoril ku Kongresu USA. Vyzval „na uzavretie amerických prístavov pre ruský tovar a prijímanie ďalších opatrení na zastavenie Ruska…“

O druhej hodine vo svojej ďalšej správe Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny uviedol, že „ruské vojnové lode ostreľovali pobrežie Čierneho mora v okolí miest Lebedevka, Sanžejka, Zaliv a Beleňkoje…“ Niektoré média poznamenali, že útokom sa podrobili objekty vojenskej infraštruktúry, čo nebolo spomenuté v správe Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny… V priebehu dňa niektoré ukrajinské média popreli správy o tom, že ruské jednotky zatýkali primátorov obsadených miest. Zistilo sa, že ruské velenie pozývalo primátorov týchto miest na rokovania o novej situácii, o činnosti samosprávy za nových podmienok, potom sa všetci primátori vrátili domov a pokračovali vo svojej činnosti na úradoch.

Pred sedemnástou hodinou ukrajinské média citovali správu Financial Times, v ktorej sa hovorí, že sa „Ukrajina a Rusko sa dohodli na pláne neutrality Kyjeva, ktorý obsahuje 15 bodov a ktorý umožní zastaviť paľbu a odviesť ruské vojska z Ukrajiny“. Informácie Financial Times sa zakladajú na správach troch ľudí, ktorí sa zúčastňujú na rokovaniach ruskej a ukrajinskej delegácií. Financial Times, prirodzene, neuvádza mená týchto ľudí, ale ani podrobnosti aspoň niektorých z 15 bodov dohody medzi Ruskom a Ukrajinou.

O siedmej večer Michail Podoľak označil zverejnenú Financial Times informáciu o pláne pre neutralitu Ukrajiny, ktorý obsahuje 15 bodov, za „koncept“: „Je to koncept, ktorý demonštruje požiadavky ruskej strany a nič viac. Ukrajinská strana má vlastné pozície. Jediné, čo na tejto etape potvrdzujeme, je to zastavenie paľby, odchod ruských vojsk a garancie bezpečnosti, ktoré poskytne rad štátov“, vysvetlil Podoľak. Nevysvetlil však, prečo Financial Times zverejnili podľa neho iba ruskú verziu.

Večer Hlavné byro vyšetrovaní zverejnilo informácie, že zadržalo jedného z ukrajinských diplomatov, ktorý sa z krajiny snažil vyviezť 140 tisíc dolárov, 68 tisíc eur a 12 kilogramov zlatých prútov a 13,8 kilogramov zlatých klenot. Celý tento „poklad“ bol konfiškovaný a použitý na potreby ukrajinskej armády.

Ukrajinské média tiež citovali vyhlásenia amerického prezidenta Joeho Bidena, ktorý deklaroval, že USA tento týždeň odovzdajú Ukrajine „obrannú pomoc za asi 1 miliardu dolárov, ktorá zahŕňa 800 systémov protivzdušnej obrany Stinger, 9 tisíc protitankových komplexov Javelin a iných druhov, 100 bezpilotných lietadiel, 100 granátometov, 7 tisíc kusov streleckých zbraní, 20 miliónov nábojov, po 25 tisíc obrnených viest a prílb“.

V komentároch pod článkami však viacerí čitatelia internetových médií prizvukovali, že tým, že USA a členské štáty EÚ posielajú zbrane na Ukrajinu, vlády týchto krajín iba podporujú, predlžujú  a rozdúchavajú ozbrojený konflikt a nijako nenapomáhajú nastoleniu mieru. Čitatelia podotýkali, že USA a európske krajiny by radšej od oboch strán konfliktu mali rezolútne žiadať okamžité zastavenie paľby a mierové rokovania – namiesto toho, aby posielali zbrane do vojnou zachvátenej krajiny a prilievali takto olej do ohňa…

Ukrajinské média tiež informovali o protirečivých správach o likvidácii budovy Dramatického divadla v Mariupoli, kde ozbrojenci Azova a príslušníci iných ukrajinských dobrovoľníckych jednotiek v pivnici udržiavali veľký počet civilistov, využívajúc ich ako živý štít, ktorý by prekážal útoku ruských vojsk. Mnohé ukrajinské zdroje uviedli, že ruské letectvo zhodilo bombu na budovu divadla a zničilo ju, zabilo množstvo civilistov. Niektoré ukrajinské média však, zakladajúc sa na správach svedkov z Mariupolu a na vyhlásení ruského velenia, uviedlo, že budovu do vzduchu vyhodili príslušníci bataliónu Azov, aby danou provokáciou celú vinu za smrť civilistov zvalili na ruskú armádu.

foto: ukranews.com

Časť ukrajinskej verejnosti včera zaujal aj „návrat“ populárnej komentátorky a politologičky denníka Strana Olesji Medvedevovej, ktorá sa na niekoľko dní „stratila“ a zverejňovala svoje tradičné video komentáre, ktoré vždy boli mimoriadne kvalitné, profesionálne a presné. Novinárka sama vysvetlila, prečo niekoľko dní bola „nezvestná“. Prezradila, že na ňu začali „poľovať“ príslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny a tajných služieb, preto, aby sa vyhla zatknutiu, bola nútená emigrovať do, ako podčiarkla, neutrálnej krajiny a z azylu pokračuje vo svojej ťažkej, nebezpečnej, ale dôležitej práci.

Pripomenula, že pred niekoľkými rokmi jej Služba bezpečnosti Ukrajiny a tajné služby robili problémy, zorganizovali ozajstný „hon na čarodejnice“, niekoľkokrát robili prehliadky v redakcii a v jej byte a v súčasnej situácii chceli umlčať čestnú a profesionálnu novinárku, ktorá poctivo robí svoju prácu. Sarkasticky podotkla, aká je sloboda slova a médií na Ukrajine. Veď to poznajú aj v iných krajinách… Ako vždy mimoriadne pravdivo a jasne komentovala aktuálne dianie na Ukrajine, o čom sa môžu presvedčiť tí naši čitatelia, ktorí ovládajú ruštinu. 

Tu je čerstvý komentár perfektnej ukrajinskej novinárky Olesji Medvedevovej.

Zdroje:

 1. Третья неделя войны. Обстановка на фронте, ситуация в городах, продолжение переговоров. Обновляется, Strana, 16.3.2022
 2. “Київ вистоїть”: головнокомандувач ЗСУ розповів про серйозний захист столиці, UNIAN, 16.3.2022
 3. У Міноборони розповіли, які інформаційні засідки роблять окупанти для обману українців, UNIAN, 16.3.2022
 4. Країни НАТО знову зберуться на позачерговому засіданні через ситуацію в Україні, UNN, 16.3.2022
 5. Глава НАБУ Ситник переховується у Львові під охороною – Денисенко, UNN, 16.3.2022
 6. Атака на Запоріжжя: сирена не спрацювала, бо ворог стріляв з невеликої відстані, Ukrinform, 16.3.2022
 7. Україна сподівається, що Міжнародний суд ООН сьогодні накаже росії припинити війну, Ukrinform, 16.3.2022
 8. Європу закликали “прикрутити” транзит газу через “Північний потік-1”: як це допоможе Україні, Obozrevatel, 16.3.2022
 9. Настає найнебезпечніша фаза війни України з Росією, Захід має показати силу, – Волкер, Obozrevatel, 16.3.2022
 10. США зобов’язані надати Україні літаки та засоби ПРО та ППО, Obozrevatel, 16.3.2022
 11. Сенат США единогласно провозгласил Путина военным преступником, Ukranews, 16.3.2022
 12. Зеленський зустрівся з прем’єрами Польщі, Чехії та Словенії у Києві, Європейська правда, 16.3.2022
 13. Сенат США проголосив Путіна воєнним злочинцем, Європейська правда, 16.3.2022
 14. Британська розвідка поділилася оцінкою військової ситуації в Україні, Українська правда, 16.3.2022
 15. Спецгрупа СБУ та прокурорів шукає Медведчука по всій Україні, Українська правда, 16.3.2022
 16. В Сер­ге­евке составляют список желающих эва­ку­иро­вать­ся в Молдавию, Timer Odess, 16.3.2022
 17. Россия продолжает готовить десант под Одессой и старается разведать систему ПВО, Timer Odess, 16.3.2022
 18. Угроза Кривому Рогу и Вышгороду, призрак нейтралитета. Как прошел 21-й день войны
 19. Отказ от НАТО и уменьшение вооружения, вывод войск РФ. Украина и РФ договорились по 15 пунктам перемирия – FT
 20. https://www.youtube.com/watch?v=5CtcyRraeHM&t=9s

zdroj

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Prečo? Martiny Kociánovej: Nenávisťou k láske? Pravdivé lži?

Historička, moderátorka, operná speváčka Martina Kociánová takmer denne vedie rozhovory s chytrými a vzdelanými ľuďmi a tak nadobudla pocit, že ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ukrajina graduje

S300 poputuje na Ukrajinu Štefan Harabin Žiaľ aj na Slovensku máme podobného nacistu. Je ním Mazurek, ktorý iba nedávno velebil ...
Aktualizované 17.7. 00:06
Spravodajstvo

Ostreľovači čakali až atentátnik začne strieľať

Na mieste streľby boli totiž svedkovia a jeden z nich poskytol autentický a necenzurovaný rozhovor pre britskú BBC, že spolu ...
NÁZORSpravodajstvo

ŠKANDÁL: Prezident a minister obrany ďakovali cudzím vojakom za to, že okupujú náš štát 

Siedmy slovenský prezident Pellegrini a minister obrany Kaliňák ďakujú cudzím vojakom na slovenskom území za to, že údajne posilnili našu ...
Spravodajstvo

Vojenská operácia na Ukrajine, deň 866 sa priamo dotýka aj nás

Alexander Polegenko/TASS Ruské ozbrojené sily včera začali skupinový úder na vojenské priemyselné objekty a letecké základne na Ukrajine, nešetrili ani ...
Spravodajstvo

Krajina, na území ktorej vojna prebieha, už prehráva.

Katastrofálna situácia na Ukrajine pohľadom ukrajinského novinára Vasyla Aleksandroviča Muravytského „Za dva roky Ukrajina utrpela také škody na infraštruktúre, priemysle, ...
Aktualizované 17.7. 00:51
Spravodajstvo

Smutná tvár Putina – je rozhodnuté

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia v Moskve Podľa Viktora Orbána smeruje ...
MOR HO!Spravodajstvo

Zaháji rezort zdravotníctva PROGRAMY PREVENCIE PRE OČKOVANÝCH VAKCÍNAMI mRNA? Existuje riešenie...

MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA BY MALO ZAHÁJIŤPROGRAMY PREVENCIE PRE OČKOVANÝCH VAKCÍNAMI mRNA S Dušanom Lukášikom vediem rozhovory na rôzne témy. Len nedávno sa ...
Spravodajstvo

Pellegrini pri návšteve Poľska ďakuje z pozície  predsedu, už nie je prezident?

Štefan Harabin: VLASTIZRADA! Prezident nepozná právo, nerešpektuje rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 2. 2. 2024 a porušuje medzinárodné ...
Spravodajstvo

Čo je známe o pokuse o atentát na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa

NEW YORK, 14. júla. /TASS/. Výstrely zazneli počas verejného prejavu pred prívržencami bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pensylvánii. Počas Trumpovho ...
Spravodajstvo

Liberálny progresivizmus je ako rakovina

Liberalizmus a liberálny progresivizmus sú ideológie pretavené do politík liberálnej demokracie, ktorá v materiálnom jadre ústavy nemá miesto. S odkazom na Čl. ...
Spravodajstvo

Tuší vôbec Pellegrini čo sa deje na Ukrajine?

Pellegrini na samite NATO opakuje floskuly západnej propagandy o ničím nevyprovokovanej ruskej agresii na Ukrajine a vojenskú pomoc neodmieta, ak ...