Ruské sily ničia vybavenie a personál ozbrojených síl Ukrajiny

28. júla 2023

„Všetky protiofenzívne pokusy zastavené“

Ukrajinské formácie zintenzívnili vojenské operácie v smere hlavného úderu – v Záporožskej oblasti, povedal ruský prezident Vladimir Putin 27. júla. VFU tu podľa neho využívalo strategické zálohy, ktoré útočiace formácie saturovali obrnenými vozidlami. Hlava štátu zdôraznila, že naši vojaci a dôstojníci ukázali najlepšie príklady hrdinstva, takže nepriateľ nebol úspešný ani v jednom zo sektorov. Odborníci poznamenávajú, že ruské jednotky musia odolať úderu a ukrajinské sily pravdepodobne nebudú schopné viesť také intenzívne bojové akcie dlhšie ako jeden týždeň. Ich činnosť ovplyvňujú aj silné údery rakiet a bezpilotných lietadiel na zadnú infraštruktúru, ktoré ruské ozbrojené sily spôsobujú takmer denne.

Na Ukrajine sa nepriateľstvo „výrazným spôsobom“ zintenzívnilo, hlavné udalosti sa odohrávajú v Záporožskom smere, povedal prezident Vladimir Putin televíznemu moderátorovi Pavlovi Zarubinovi, ktorý zverejnil úryvok z éteru.

Významný moment

V posledných dňoch sa nepriateľstvo výrazne zintenzívnilo, povedal Vladimir Putin. Vážne boje sa odohrali na Záporožskom smere, v priestore zodpovednosti 810. námornej brigády Čiernomorskej flotily a 71. pluku 42. divízie 58. armády Južného vojenského okruhu, prezident hl. Spresnila Ruská federácia. Ukrajinské formácie vrhli do boja 50 obrnených vozidiel.

Čiernomorská pechotaFoto: RIA Novosti / Alexey Maishev

Ako poznamenala hlava štátu, zničených bolo 39 jednotiek vrátane 26 tankov a 13 obrnených vozidiel. 60% zničenej techniky zasiahla paľba obranných jednotiek, 40% bojové lietadlá, uviedol vrchný veliteľ.

Vladimir Putin označil straty ukrajinskej armády:

Nepriateľ nebol úspešný v žiadnej z oblastí stretov. Všetky pokusy o protiofenzívu boli zastavené, nepriateľ bol odrazený s ťažkými stratami ,“ povedal Vladimir Putin. „Dnes sa pokúsili vyzdvihnúť opustené zničené vybavenie, ranených a telá mŕtvych, ktoré včera zanechali na bojisku, no aj ich rozohnali.

Podľa hlavy štátu stratili ukrajinské formácie v týchto bojoch vyše 200 ľudí.

„Žiaľ, ani my sme sa nezaobišli bez strát, no rozdiel je občas obrovský – viac ako 10-krát menší ako náš nepriateľ. Ešte raz opakujem a chcem to zdôrazniť: všetko, čo sa stalo za posledný deň, je názorným príkladom masového hrdinstva našich vojakov a dôstojníkov„, uzavrel ruský prezident.

Pred 80 rokmi v bitke pri Kursku utrpeli nemecké tankové jednotky oveľa menšie straty, povedal pre Izvestija vojenský expert Vasilij Dandykin.

„Toto je významný moment,“ povedal. „Môžu priviesť viac síl, ale naše lietadlá, Lancety, na nich zaútočia. Je to zbraň, z ktorej nemôžu uniknúť. Boje budú pokračovať, vrhnú dopredu nové jednotky a techniku. Vo všeobecnosti sme uhádli, aký bude smer ich úderu – do Tokmaku a prístup k Azovskému moru, aby sme zablokovali pozemný koridor na Krym.

Boje tu podľa odborníka potrvajú ešte niekoľko dní.

„Závisí to od toho, koľko má Ukrajina zásob zariadenia a ľudí,“ argumentuje. – Ale nepriateľ bude zastavený, ako aj v iných smeroch. Pokiaľ budú v presile. Oznámili, že celkovo bolo volaných milión, ale, samozrejme, menej na linke kontaktu. A nepochybujem, že naši obstoja – námorníci aj motorizovaní puškári.

Útoky na veliteľstvá a letiská

Ruské ozbrojené sily začali 27. júla sústredené údery diaľkovými, vzdušnými a námornými vysoko presnými zbraňami na letiskách, riadiacich a rozmiestňovacích strediskách VFU, montážnych dielňach a skladoch bezpilotných člnov, rakiet, zbraní a vojenské vybavenie prijaté z Európy a Spojených štátov amerických, hlásila armáda.

Cieľ bol dosiahnutý. Všetky pridelené objekty boli zasiahnuté, – uviedol oficiálny predstaviteľ ruského ministerstva obrany generálporučík Igor Konašenkov.

Okrem toho boli pri Starokonstantinove v Chmelnickém kraji zničené sklady leteckého paliva.

V oblastiach osád Chuguevo a Novopavlovka v regióne Dnepropetrovsk boli zničené dve radarové stanice na detekciu vzdušných cieľov P-18. Pri Malajskej Tokmačke v Záporožskej oblasti bol zasiahnutý sklad paliva 47. mechanizovanej brigády VFU.

Podľa zdrojov listu Izvestija oboznámených so situáciou ruské ozbrojené sily za posledných 24 hodín podnikli kombinované útoky na ukrajinské ciele. Prioritou je umiestnenie lietadlových lodí rakiet Storm Shadow, ako aj miesta skladovania tejto munície. Ukrajinská armáda tieto zariadenia starostlivo zamaskovala a lietadlá rozohnala. Lietadlá lietali zložitými trasami a rakety sa často prepravovali z jedného skladu do druhého. Ale ruské spravodajské zariadenia boli schopné identifikovať tieto objekty.

Podľa zdrojov bol útok uskutočnený vzdušnými a námornými riadenými strelami, pozemnými zbraňami dlhého doletu. Útokom sa stalo aj veliteľstvo, kde sa plánovalo použitie Storm Shadow a bezpilotných člnov. Ukrajinská protivzdušná obrana nesplnila svoju úlohu: prevažná väčšina rakiet zasiahla cieľ.

Vzdušná riadená strelaFoto: RIA Novosti / Ministerstvo obrany Ruskej federácie

Pravidelné údery na ukrajinské vojenské objekty vážne podkopávajú morálku postupujúcich nepriateľských jednotiek, povedal pre Izvestija vojenský expert Vladislav Shurygin.

„Všetky tieto štrajky veľmi vážne narúšajú logistiku,“ vysvetlil expert. – A bojové operácie sú predovšetkým logistika: včasná dodávka munície, paliva a rezerv. A keď je na toto všetko neustály vplyv, zamieša karty. Na druhej strane sa rieši úloha zbaviť Ukrajinu možnosti pracovať na našej infraštruktúre. Tretím cieľom je úloha dekapitácie vojenského systému. Ide o údery na veliteľské a riadiace a komunikačné centrá.

V priebehu posledných dvoch dní tiež jednotky ruských jednotiek v smere na Doneck zmarili štyri útoky AFU v oblasti osady Kleshcheevka.

DelostrelectvoFoto: RIA Novosti / Evgeny Bijatov

V južnom Doneckom zoskupenie Vostok odrazilo útok útočného oddielu ukrajinskej 35. brigády námornej pechoty pri obci Urozhaynoye v DĽR. Zničených bolo až 16 militantov a dve obrnené vozidlá.

V smere Záporoží utrpela VFU ťažké straty po neúspechu ofenzívy severne od Rabotina, do ktorej boli zapojené až tri práporové taktické skupiny zo strategických rezervných brigád. Nepriateľ obnovil bojaschopnosť a v noci nevykonával aktívne akcie.

Počas dňa v týchto oblastiach dosiahli straty VFU najmenej 795 osôb a 76 kusov techniky, z toho 28 tankov, obrnené auto Kozak, viacnásobný raketomet RM-70 Vampire českej výroby a dve húfnice FH70 vyrobené vo Veľkej Británii.

Centrum ide dopredu

Na severe zóny špeciálnej operácie vedú ruské jednotky úspešné protiútoky. Od 23. júla bol postup útočných oddielov skupiny vojsk „Stred“ v oblasti obce Sergeevka v smere Krasnolimansky až 12 km pozdĺž frontu a 3 km v hĺbke obrany nepriateľa, informovalo ruské ministerstvo obrany. Naše jednotky odrazili nepriateľské protiútoky.

„V Krasnolimanskom smere jednotky stredového zoskupenia vojsk, ktoré sa spoliehali na šikovne organizovaný palebný systém v kombinácii s inžinierskymi prekážkami, odrazili nepriateľský útok v smere osady Chervonaya Dibrova z LPR,“ povedal Igor Konashenkov, predstaviteľ a zástupca ruského ministerstva obrany.

PriekopaFoto: RIA Novosti

Počas tejto obrannej bitky bolo zničených viac ako 15 militantov, bojové vozidlo pechoty a auto.

Aj v Krasnolimanskom smere boli zasiahnuté pracovné sily a vybavenie VFU v oblastiach osád Nevskoye v LPR, Torskoye a Serebryanka v DĽR. Pri dedine Yampol v DĽR bol zničený muničný sklad brigády územnej obrany.

Aj v Krasnolimanskom smere boli zasiahnuté pracovné sily a vybavenie VFU v oblastiach osád Nevskoye v LPR, Torskoye a Serebryanka v DĽR. Pri dedine Yampol v DĽR bol zničený muničný sklad brigády územnej obrany.

Útočné oddiely 7. motostreleckého pluku Západnej skupiny síl vedú útočné operácie západne od obce Kuzemovka v LPR, pričom zaujímajú výhodnejšie pozície. Nepriateľské straty tam dosiahli 185 ukrajinských vojakov a deväť kusov techniky.

Počas dňa pokračovalo VFU v útokoch v smere Doneck a Južno-Doneck, informovalo ministerstvo obrany RF. Pri prvom z nich odrazili brániace sa jednotky Južnej skupiny síl deväť nepriateľských útokov v oblastiach osád Avdeevka, Marinka a severne od Kirova v DĽR.

Proces ničenia kolóny obrnených vozidiel Ozbrojených síl Ukrajiny bol natočený z dronu

Kolóna viac ako desiatky ukrajinských BMP-1 spadla do požiarnej pasce v smere na Záporožie. Výzbroj APU s pechotou, ktorá sa blížila k zákopom ruských jednotiek, narazila na míny a bola okamžite napadnutá delostreleckými a protitankovými systémami. Celá ukrajinská obrnená skupina bola zničená.

zdroj: iz.ru

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Putin opísal vzťahy s Afrikou príslovím na summite v Petrohrade

Prezident Ruska je optimistický, pokiaľ ide o budúcnosť vzťahov s africkými krajinami. Podľa Vladimíra Putina sú založené na silných vzťahoch priateľstva ...

Nasledujúci článok

NÁZOR

Unikne najväčšia organizovaná masová vražda v dejinách sveta zodpovednosti?

Paul Craig Roberts Zhromaždené dôkazy sú zdrvujúce, že Covid bol organizovanou pandémiou. Zámerné použitie chybného PCR testu, zámerné falošné hlásenie úmrtí ...
Aktualizované 23.5. 09:00
Spravodajstvo

"Dráčik" ostro kritizuje a stránka "Hoaxy a podvody" ministerstva vnútra reaguje

Bratislava 22. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot FB) Po atentáte na premiéra Roberta Fica začali pribúdať príspevky a články hodnotiace udalosť ako ...
Aktualizované 25.5. 11:51
Spravodajstvo

Prezidentský mandát alebo "svojvôľa" Zelenského

„Všetci sme tu,“ hovorí Zelenskyj, Ukrajinec z Kyjeva Volebný mandát prezidenta Volodymyra Zelenského vypršal 20. mája. V médiách sa začínajú ...
Spravodajstvo

TIBOR ELIOT ROSTAS: IBA VÍZIA NÁS SPOJÍ

Foto: screen video zvtv Tibor Eliot Rostas je na pokračujúcej návšteve Číny, kam ho pozvala jej vláda. Je presvedčený o ...
Aktualizované 25.5. 09:59
Spravodajstvo

Kvalifikácia skutku streľby na Roberta Fica

mája 23, 2024 Pozor (postreh)! Generál Žilinka vyhlásil na kamery, že trestný skutok proti Robertovi Ficovi má byť kvalifikovaný ako pokus ...
Spravodajstvo

Modlitba za Fica

Modlitba za Roberta Fica Vážení spoluobčania, pán Fico je vo vážnom zdravotnom stave. Navrhujem, aby sme mu pomohli získať „silu“ ...
Spravodajstvo

Konšpiračné médiá a predsedníčka Rady sudcov Kosová

Všetkým ústavným činiteľom, ústavným orgánom prokuratúre, justícii, parlamentným a mimo parlamentným politickým subjektom, tretiemu sektoru a občianskej verejnosti:  Naleteli ste na habaďúru nálepky ...
Spravodajstvo

Výzva vláde Slovenskej republiky a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

Národná rada Slovenskej republiky (© insider, web: imhd.sk) V posledných rokoch, minimálne od roku 2014, sme boli svedkami boja proti ...
Spravodajstvo

AKO A EKO ĎALEJ SLOVENSKO?

Ako a eko ďalej Slovensko po atentáte na premiéra? Atentát zatiaľ nateraz úspešne (ako pre koho?) preživšieho premiéra slovenskej vlády ...
Aktualizované 25.5. 02:41
Spravodajstvo

PETÍCIA za zrušenie strany PROGRESÍVNE SLOVENSKO 

PETÍCIA ZA ZRUŠENIE STRANY PROGRESÍVNE SLOVENSKO TU Vážení občania, S hlbokým znepokojením sledujeme činnosti a vyjadrenia politickej strany Progresívne Slovensko. ...
Aktualizované 25.5. 12:08
Spravodajstvo

T.E.ROSTAS DNES V ČÍNE NA ZASADNUTÍ OBCHODNEJ RADY ČÍNA – STREDNÁ A VÝCHODNÁ EURÓPA

Foto: Matúš Plecho V čínskom meste Ningbo v provincii Zhejiang, sa konalo 8. zasadnutie obchodnej rady Čína-CEEC. V rámci svojej ...