Prezidentom Českej republiky sa stal bývalý šéf vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. 

28. januára 2023

Novým prezidentom Českej republiky sa za masívnej podpory médií a Fialovej vlády stal bývalý šéf vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Babiš mu zagratuloval a teší sa na víťazstvo v najbližších parlamentných voľbách, ako šéf najpopulárnejšej politickej strany v štáte. Do volebného štábu víťaza dorazila na prekvapenie všetkých aj nadšená Čaputová, ktorá spustila svoj verklík o víťazstve slušnosti a pravdovravnosti

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel sa v marci stane štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky po Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi. Zároveň bude druhou hlavou štátu, ktorú si obyvatelia Česka sami vybrali v priamej voľbe.

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zvíťazil na základe neoficiálnych výsledkov v druhom kole prezidentských volieb v ČR so ziskom 58,32 hlasov. Porazeného kandidáta Andreja Babiša, expremiéra ČR a predsedu hnutia ANO, podporilo 41,67 percenta voličov. Vyplýva to z dát Českého štatistického úradu (ČSÚ) po sčítaní 100 percent okrskov.

Petr Pavel dostal 3.358.926 hlasov. Svojho protikandidáta tak predbehol o takmer milión hlasov. Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb dosiahla 70,25 percenta. Je to viac, ako v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2018, keď hlasovalo 66,18 percenta oprávnených voličov.

Pavel získal v druhom kole prezidentských volieb viac hlasov, ako ich získal súčasný prezident Miloš Zeman pri predchádzajúcich voľbách v rokoch 2013 i 2018, konštatuje ČT 24.

Armádny generál vo výslužbe sa vo svojom volebnom štábe poďakoval všetkým, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ho nevolili, ale prišli k voľbám. Ocenil, že im záleží na demokracii.

Pavel: V týchto voľbách vyhrali hodnoty ako sú pravda, dôstojnosť a pokora

Nevidím víťazov či porazených, v týchto voľbách vyhrali hodnoty, ako sú pravda, dôstojnosť a pokora. Som pripravený ich na Pražský hrad vrátiť. Povedal to Petr Pavel na tlačovej konferencii vo svojom volebnom štábe.

Poďakoval sa všetkým, ktorí ho volili, ale aj tým, ktorí ho nevolili, avšak prišli k voľbám. Ocenil, že im záleží na demokracii. „Rozumiem tomu, že sa mnohí cítia sklamaní, že ich favorit nevyhral. V tejto krajine nevidím víťazov či porazených voličov, ale vyhrali hodnoty, ako sú pravda, dôstojnosť a pokora,“ dodal s tým, že je pripravený ich vrátiť na Pražský hrad.

„Ale nezvládnem to sám,“ povedal s tým, že je potrebné presvedčiť všetkých, že návrat k týmto hodnotám pomôže zlepšiť kvalitu života v Česku. „Vy ste mi dnes pomohli urobiť prvý krok na ceste k zmene,“ doplnil.

Podľa Pavla by občania mali chcieť, aby v ČR nebola „blbá nálada“, ako to kedysi povedal Václav Havel, ale aby Česko bolo republikou pohody. „Myslím si, že na to máme a že to dokážeme,“ uviedol budúci český prezident.

„Za úspech vykonávania funkcie prezidenta budem považovať len náš spoločný úspech,“ doplnil na záver. Povedal, že väčšinu času nechce byť na Pražskom hrade, ale v podhradí medzi občanmi. Chce s nimi komunikovať o ich konkrétnych problémoch. „Nevidím osobu prezidenta ako niekoho, kto stojí na piedestáli,“ vysvetlil svoj zámer cestovať za občanmi.

Na otázku, či mu už telefonoval jeho protikandidát Andrej Babiš, odpovedal, že nevie. „Vzhľadom na to, že na Andreja číslo nemám, tak neviem, či mi volal,“ povedal.

Petr Pavel prejav:

Pavel sa v marci stane štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky po Václavovi Havlovi, Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi. Zároveň bude druhou hlavou štátu, ktorú si obyvatelia Česka sami vybrali v priamej voľbe.

Vy sa ma na niečo pýtate?! Uvoľnený Babiš zúčtoval s ČT

Po prvom kole sa v centrále hnutia ÁNO na Chodovom odohrala najškandálnejšia tlačovka, akú česká politika za dlhé roky nepamätala. Teraz, po porážke v druhom kole, pred novinárov nastúpil úplne iný Andrej Babiš. Uvoľnený, pokojný a až na záverečný výstup s redaktorom ČT Řezníčkom pozitívne naladený.

„Ďakujem všetkým za podporu na mítingoch, na sieti. Boli ste fantastickí,“  začal Andrej Babiš tlačovú konferenciu po tom, čo pogratuloval víťazovi a zaželal mu, aby bol prezidentom všetkých.

Ďakoval manželke Monike, jeho samotného vraj v kampani prekvapila, aj svojmu štábu.

Svojim voličom odkázal, nech nie sú sklamaní. „Nič nekončí. My, hnutie ÁNO, tu budeme stále pre vás.“

„Gratulujem pánovi Petrovi Pavlovi k víťazstvu. Uznávam porážku, blahoželám mu, že sa stane budúcim prezidentom Českej republiky,“  povedal Babiš po príchode do volebného štábu.

Doplnil, že mu praje, aby bol prezidentom všetkých.  „Aby bojoval za ich záujmy,“  dodal.

Súčasne poprosil všetkých svojich podporovateľov, aby akceptovali, že voľby prehral. A svojim voličom poďakoval za podporu. „Dosiahli sme famózny výsledok. Je to viac ako výsledok Spolu a PirSTANu v minulých snemovných voľbách,“  dodal.

Své odpůrce pak vyzval, aby se nezapojovali do násilí proti členům jeho týmu. Zmínil, že jeho pravá ruka Tünde Bartha byla v minulých dnech více na policii, než aby mu pomáhala s kampaní.

Babiš tiež naznačil, že hnutie ÁNO pôjde ďalej. Čo s ním bude, sa rozhodne na predsedníctve 8. februára. „Prajem vám svet bez Babiša. Zabudnite na Babiša. Skúste žiť bez Babiša. Prestaňte ráno vstávať s nenávisťou k Babišovi a zaspávať s ňou,“  povedal.

„Chcel by som podporiť všetkých našich podporovateľov, aby akceptovali, že som prehral a že máme nového prezidenta. Neboli ste to vy, kto robil rôzne ataky,“  obrátil sa na voliča. Pripomenul, že tu bol ničený majetok, konflikty osôb musela riešiť polícia a šéfka jeho kampane trávila v posledných dňoch viac času na políciu ako v štábe.

„Všetci videli, ako to bolo na námestiach,“  dodal ako reakciu na všetkých, ktorí z násilia vinili jeho kampaň.

Poprosil by, aby sa po voľbách všetko upokojilo obojstranne, aby sa prestali hádať rodiny, aby nedochádzalo k šialenostiam, ako že jeho voliči budú prichádzať o prácu, ako na sociálnych sieťach tiež zaznievalo. „Prosím, zastavme to násilie,“  žiadal prezidentský kandidát.

Život ide podľa Babiša ďalej. „Chcem podporiť všetkých voličov, aby nabudúce, v snemovných voľbách, dali hlas hnutiu ÁNO. Bol som kandidát hnutia ÁNO,“  zdôraznil. Bolo by podľa neho skvelé, keby hnutie bojujúce za záujmy občanov získalo celé dva milióny dvestotisíc hlasov, ktoré si pripísal v týchto voľbách.

„Je tu nová motivácia. Aby sme zásadným spôsobom vyhrali budúce voľby,“  vyzval Babiš, ktorý zostáva ako predseda ÁNO lídrom parlamentnej opozície.

Potom prejav odľahčil ďalšou výzvou na upokojenie:  „Zdravím celý Twitter. Prajem vám svet bez Babiša, skúste žiť bez neho. Skúste ráno vstať bez toho, že nenávidíte Babiša,“  navrhol.

A čo odkázal svojim sympatizantom? „Budem tu ďalej, pre všetkých z vás. Aj keď som prehral, ​​tak som motivovaný, aby hnutie ÁNO pokračovalo.“

Ocenil, že jeho súper v celom víťaznom prejave ani raz nevyslovil jeho meno. „Na rozdiel od iného pána,“  zmienil prejav premiéra Fialy, ktorý naopak urobil z porážky Babiša stredobod volieb a hovoril o konci Babišovej éry. Fiala tiež obvinil Babiša zo všetkých hnusných vecí tejto kampane vrátane útokov, ktorým čelil Babiš od priaznivcov Petra Pavla.

„Ale už budem dobrý, už mlčím,“  odovzdal Babiš slovo novinárom.

CNN Prima NEWS:  „Povedali ľudia, že vás nechcú?“

„Ako nechcú? Ja tam vidím dva milióny tristo osemdesiatšesť tisíc ľudí. Ono to tak asi nevyzerá,“  smial sa s pohľadom na obrazovku.

Jaká bude jeho budoucnost v ANO, to řekne předsednictvo 8. února.

Ďalšia otázka smerovala na prípadnú komunikáciu či spoluprácu s prezidentom Pavlom. „Ja som povedal, že ako prezident by som ponúkol spoluprácu pánovi premiérovi. Teraz je prezidentom pán Pavel, takže očakávam, že on osloví mňa,“  odkázal opozičný predák.

Pak se mikrofonu chopila Daniela Drtinová a zajímala se, zda podle Babiše výsledek voleb neukázal, že voliči dali najevo, že nechtějí, aby jim kandidát lhal.

„My si môžeme povedať, kto klamal a kto neklamal. Ja tu nechcem rozoberať, čo robili médiá, dnes máme veľký deň, máme oslavovať voľbu nového prezidenta,“  odpovedal v pokoji Babiš.

Hneď ďalšiu otázku mal za Českú televíziu Martin Řezníček. Jemu Babiš po otázke na ďalšiu komunikáciu s Petrom Pavlom zopakoval:  „Považujem za logické, že prezident by si mal povedať, či chce hovoriť so snemovnou opozíciou.“

A na druhú otázku zareagoval:  „Pane Řezníčku, ja sa čudujem, že po tom, čo ste predviedli v tej debate, na mňa hovoríte vôbec.“

Potom sa slovami  „hnutie ÁNO ide ďalej“  opustil pódium.

Viac vo videu:

Do volebného štábu Petra Pavla nečakane prišla Čaputová a spustila verklík pre „slušnoľudí“. Fiala ocenil jej prítomnosť

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla. Novozvolenému českému prezidentovi osobne zagratulovala a uviedla, že sa z jeho víťazstva mimoriadne teší, lebo v našom regióne pribudne hlava štátu, ktorá si ctí demokratické hodnoty a ktorej sila pramení v pokoji.

„Myslím si, že na svete nie sú dva národy, ktoré sú si tak blízke ako Česi a Slováci. Práve táto ľudská blízkosť je vlastne dôvodom, prečo sa spolu tešíme pri každej veľkej chvíli. A voľba prezidenta nesporne takouto veľkou chvíľou je,“ uviedla prezidentka Čaputová v štábe Petra Pavla po jeho zvolení.

Dodala, že víťazstvo novozvoleného prezidenta je zároveň víťazstvom nádeje. „Nádeje o tom, že slušnosť a pravdovravnosť nie je slabosťou, ale je silou, ktorá môže viesť k víťazstvu a to dokonca aj v politike,“ uzavrela.

Zuzana Čaputová dostala od Petra Pavla kvety a flanelovú košeľu (pozn. red.: flanelové košele sa stali symbolom Pavlovej kampane).

Viac vo videu:

Do volebného štábu víťaza českých prezidentských volieb Petra Pavla prišiel po Čaputovej v sobotu podvečer aj český premiér Petr Fiala. Prítomnosť slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej označil za „krásne gesto priateľstva“.

„Zvíťazil kandidát, ktorý mal v programe spájanie spoločnosti,“ vyhlásil český premiér. Zároveň dodal, že je mnoho vecí, na ktorých je potrebné sa dohovárať.

Fiala označil výsledok prezidentských volieb za Babišovu tretiu výraznú volebnú porážku

Viac vo videu:

V prezidentských voľbách v Českej republike zvíťazil občiansky kandidát, ktorý reprezentoval hodnoty.

Na tlačovej konferencii v sobotu to uviedol premiér Petr Fiala, ktorý výsledok volieb označil za tretiu výraznú volebnú porážku Andreja Babiša a verí, že je to začiatok konca Babišovej politickej kariéry v Česku.

Fiala zároveň poznamenal, že koniec Babišovej éry môže byť ešte „dlhý a nepríjemný“.

Máme za sebou jednu z najhorších a najodpornejších kampaní v našej novodobej histórii, zhodnotil prezidentskú kampaň pred prezidentskými voľbami.

„Populizmus sa priamo spojil s extrémizmom,“ vyhlásil Fiala a vymenoval, že v kampani sa objavili lži, vyvolávanie strachu aj spochybňovanie medzinárodných záväzkov ČR.

Zároveň vyzval politikov, verejne činné osobnosti i médiá, aby pomohli upokojiť situáciu v nasledujúcich mesiacoch. Pripomenul, že vojna na Ukrajine pokračuje a bude naďalej ovplyvňovať aj českú ekonomiku. Fiala vyjadril spokojnosť, že v tejto situácii bude na Pražskom hrade prezident, ktorý bude upokojovať konflikty.

Viac vo videu:


Kde vyhral Petr Pavel? A kde Andrej Babiš?

Česko je pri prezidentskej voľbe rozdelené na obce a mestá, kde výrazne vyhral Petr Pavel a na iné miesta, kde dominoval Andrej Babiš. Pozrite sa  TU, ako sa volilo vo vašej obci či meste.

Babiš vyhral. Len ste to nepochopili

KONTEXT PETRA HOLCE Peter Fiala by sa mal báť, že Babiš naštartuje svoj obytniak. Líder ÁNO v prezidentských voľbách uspel, len si to novinári nevšimli. To sú prvé dojmy komentátora Petra Holca, ktorý pre ParlamentníListy.cz nielen zhodnotil uskutočnené prezidentské voľby, ale načrtol, čo sa v českej politike bude diať ďalej.

Peter Pavel vyhral voľbu prezidenta. Čo to pre Česko znamená politicky?   

Žiaľ, ani netušíme, aký bude Pavel prezident, pretože ho politicky vôbec nepoznáme. Z jeho doterajšieho života vieme len to, že vie servilne slúžiť akémukoľvek režimu – totalite aj demokracii. A pretože bol kandidátom vlády Petra Fialu a premiér ho niekoľkokrát podporil aj osobne, servilne to jeho vláde aj jemu osobne bude určite splácať. Ostatne Pavol je dušou vojak, ako vidíme aj z jeho strojového a absolútne nekreatívneho prejavu, a v armáde platí lojalita. Pretože ale mávame prezidentov na dve päťročnice, súčasne s jeho zvolením už začala aj jeho kampaň za znovuzvolenie. Občas preto bude musieť prejaviť lojalitu aj iba k sebe a svojim voličom, ktorých získal viac ako celá vláda dohromady. Fialovu vládu preto sem tam aj naoko skritizuje. Nečakám ale, že by vládu kritizoval za jej totalitné maniere, ako je zavádzanie cenzúry, dohľad nad médiami alebo aktívne vyhľadávanie protištátnych živlov. Nakoniec čo tiež čakať od niekdajšieho aktívneho komunistu a člena silových zložiek totality, ktorý toto všetko svojou vtedajšou kariérou svedomito bránil?

Každopádne máme nového vládneho prezidenta, s ktorým nám nebezpečne mizne tradičná deľba moci. Vláde totiž po Strakovciach, Snemovni a Senáte novo patrí aj Hrad. A už čoskoro môže mať aj „svojho“ šéfa Ústavného súdu, pretože Pavol menuje toho nového. A ako ukázal v lete končiaci šéf súdu Pavel Rychetský, aj Ústavný súd môže „makať“ pre vládu, keď sa jeho vedenie jednoducho nebojí. A je tu ešte jedna vec, ktorá smrdí starou dobrou totalitou: okrem vlády je Pavel aj prezidentom väčšiny vládnych médií, kam patrí stále agresívnejšie predovšetkým Česká televízia, Zoznam Správy aj tituly Economie. Väčšina médií teraz bude pri moci držať nielen „svoju“ Fialovu vládu, ale aj jej prezidenta Pavla, ktoré budú chrániť pred nenávideným Babišom. Svojím spôsobom sme teda nakročili späť k totalite, tentoraz len v mene Fialových „hodnotových“ demokratov. A samozrejme aj ich spriatelené umelecké fronty, ktoré často pracujú pre Českú televíziu. A ktorá mimochodom svojou patetickou podporou Pavla znovu ukázala, prečo totality aj vďaka nej vždy nastupujú tak ľahko: jednoducho si aj Pavla premaľujete na Havla a v bare kolektívne zabudnete na to, že by niekedy mohol pracovať pre nejaký zlý režim.

Čo znamená prehra pre expremiéra a šéfa ÁNO Andreja Babiša?

V spomínaných vládnych médiách mu logicky vystavili politické partie, na ktoré sa dávno triasli. Pretože ale u ich novinárov platí, že im články namiesto myšlienok píšu osobné politické priania, tak nepochopili, že aj Babiš vyhral. Len inak. On do toho šiel preto, že ÁNO ako najsilnejšia strana jednoducho musela svojim voličom ponúknuť dôstojného kandidáta. Babiš sám iste tušil, že spojeného Antibabiša vo finále prezidentskej voľby najskôr neporazí, na to má veľmi vysokú tzv. negatívnu popularitu, ktorej sa inak pekne po slovensky hovorí aj nenávisť. Kandidatúru na prezidenta preto pojal ako pokračovanie svojej protivládnej mobilizácie, ktorú medzi ľuďmi úspešne robí už celý rok. A to aj vďaka výdatnej pomoci vládnych „demokratov“, ktorí sa správajú ako obyčajní totalitári. Babišovým cieľom vo voľbe bolo hlavne neutrpieť potupný masaker v štýle Danuše Nerudovej, to by ho pochopiteľne oslabilo. Lenže on skoro vyhral prvé kolo a v tom druhom ešte pridal nejakých 400 tisíc voličov. A oboje navyše urobil len vo svojom mene. A tiež ako jediný šéf politickej strany, ostatní kandidáti okrem Jaroslava Baštu totiž žiadne strany nemajú.

A čo horšie pre vládne strany: Babiš im práve predviedol, že vie mobilizovať nielen voličov ÁNO, ale aj ďalších opozičných strán vrátane tých mimosnemovných. A tí medzi voličmi držia tesnú väčšinu hlasov, čo Fialovu päťkoalíciu desí viac ako Rakúšan so Sikelou dohromady. Ak totiž niekto v nasledujúcich snemovných voľbách zmobilizuje túto mäsu, môže sa z vládnej päťkoalície znovu stať opoblok. Byť preto Fialou, ničoho sa nebojím tak, ako keď Babiš štartuje svoj obytniak a vyráža medzi voličov, pretože nás čaká nonstop mobilizácia. Jej prvým testom budú krajské voľby budúci rok a hlavná bitka medzi dvoma tábormi sa potom odohrá v nasledujúcich snemovných voľbách. Až po nich prípadne môžeme písať rôzna politická partia vrátane toho Babiša. A ešte k Fialovi: on je politológ, takže si mal sám Babiša zo všetkého najviac priať na Hrade. Po prvé by mu z parlamentnej politiky zmizol úhlavný nepriateľ, ktorého nevie sám poraziť. A po druhé by sa voči „nepriateľskému“ prezidentovi mohol permanentne vymedzovať, pretože aj Messi potrebuje na ihrisku súpera!

Petr Hájek & Michal Semín o výsledku prezidentské voľby

Volební studio Protiprod TV pro nepodvolené, jako „první pomoc“ pro každého:

Zdroj: cas.sk / trend.sk / novinky.cz / tvnoviny.sk / echo24.cz / parlamentnilisty.cz (1)(2) / info.sk / protiproud.info / YouTube

prebraté:  InfoVojna

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Za zrkadlom

Bengálsky hladomor: Ako Briti zosnovali najhoršiu genocídu v histórii ľudstva za účelom zisku

Autor: Rakhi Chakraborty „Nenávidím Indov. Sú zverský národ so zverským náboženstvom. Hladomor bol ich vlastnou vinou, že sa množili ako králiky.“ ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Tunelár Dzurinda sa vracia na miesto činu

Dzurinda tunelár Vážení priaznivci, Dzurindu a spol od hnitia v Leopoldove zachránil Čižnár tým, že odmietol trestne stíhať za pomoc ...
Spravodajstvo

Pellegrini v Poľsku podporuje Ukronacistov i najradikálnejších vojnových štváčov a Rusofóbov v Európe?

Poľský prezident Andrzej Duda (vpravo) víta slovenského prezidenta Petra Pellegriniho pred spoločným pracovným stretnutím vo Varšave 4. júla 2024. Milí ...
Spravodajstvo

Pellegrini pri návšteve Poľska ďakuje z pozície  predsedu, už nie je prezident?

Štefan Harabin: VLASTIZRADA! Prezident nepozná právo, nerešpektuje rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 2. 2. 2024 a porušuje medzinárodné ...
NÁZORSpravodajstvo

ŠKANDÁL: Prezident a minister obrany ďakovali cudzím vojakom za to, že okupujú náš štát 

Siedmy slovenský prezident Pellegrini a minister obrany Kaliňák ďakujú cudzím vojakom na slovenskom území za to, že údajne posilnili našu ...
Aktualizované 12.7. 12:46
Spravodajstvo

Krajina, na území ktorej vojna prebieha, už prehráva.

Katastrofálna situácia na Ukrajine pohľadom ukrajinského novinára Vasyla Aleksandroviča Muravytského „Za dva roky Ukrajina utrpela také škody na infraštruktúre, priemysle, ...
MOR HO!Spravodajstvo

Zaháji rezort zdravotníctva PROGRAMY PREVENCIE PRE OČKOVANÝCH VAKCÍNAMI mRNA? Existuje riešenie...

MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA BY MALO ZAHÁJIŤPROGRAMY PREVENCIE PRE OČKOVANÝCH VAKCÍNAMI mRNA S Dušanom Lukášikom vediem rozhovory na rôzne témy. Len nedávno sa ...
Aktualizované 13.7. 10:39
Spravodajstvo

Tuší vôbec Pellegrini čo sa deje na Ukrajine?

Pellegrini na samite NATO opakuje floskuly západnej propagandy o ničím nevyprovokovanej ruskej agresii na Ukrajine a vojenskú pomoc neodmieta, ak ...
Spravodajstvo

Liberálny progresivizmus je ako rakovina

Liberalizmus a liberálny progresivizmus sú ideológie pretavené do politík liberálnej demokracie, ktorá v materiálnom jadre ústavy nemá miesto. S odkazom na Čl. ...
Spravodajstvo

Vojenská operácia na Ukrajine, deň 866 sa priamo dotýka aj nás

Alexander Polegenko/TASS Ruské ozbrojené sily včera začali skupinový úder na vojenské priemyselné objekty a letecké základne na Ukrajine, nešetrili ani ...
Spravodajstvo

Obrat v rétorike Kyjeva. Zelenskyj odrazu „zabudol“ na hranice z roku 1991

autor: Vasyl Muravytskyj preklad: Imrich Kovačič Kyjevský režim, ktorého hlavným vojenským cieľom bolo dosiahnutie „hraníc z roku 1991“ (teda vrátenie ...
Aktualizované 15.7. 00:17
Spravodajstvo

Čo je známe o pokuse o atentát na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa

NEW YORK, 14. júla. /TASS/. Výstrely zazneli počas verejného prejavu pred prívržencami bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pensylvánii. Počas Trumpovho ...