Peková: Som politický trotl, moja kandidatúra je len gesto. Babiš je diktátor

6. septembra 2021

Česká molekulárna genetička Soňa Peková sa rozhodla kandidovať do Poslaneckej snemovne za hnutie Švajčiarskej demokracie. Aj tak sa sama považuje za politického trotla a tvrdia, že do Snemovne skutočne nechce a ide len o gesto. Uviedla to v rozhovore pre CNN Prima NEWS. Ďalej hodnotila fungovanie vlády Andreja Babiša, ktorého označila za diktátora. Česko pod jeho vládou podľa nej smeruje k neomarxistickej diktatúre. V rozhovore vysvetľuje ďalej i to, prečo boli jednotlivé vlny covidu spôsobené rozdielnym vírusom. Video TU

PREPIS ROZHOVORU:

Pani doktorka, rozhodla ste sa kandidovať do Poslaneckej snemovne za Švajčiarsku demokraciu. Prečo?
Asi budem vyzerať smiešne. Som úplne apolitický človek a vždy som bola. A to preto, že politika je hrozne špinavá a stále sa tam niekto s niekým mydlil a ma to nezaujímalo. Riešila som svoju prácu. Ale za posledný rok sledujem, že sa akási zmena deje, a nie len v tejto krajine. Krásna demokracia ako Austrália, Kanada, USA – všetko v nich zaniká v akejsi neomarxistickej diktatúre, ktorá je hnaná covidom a až akoby k nevoľníctvu. Ľuďom sa vnucujú veci, ktoré sú možno zbytočné. Predsa sme v roku 1989 štrngali kľúčmi za to, aby sme tu neokomunistickú diktatúru nemali. Bohužiaľ za rok a pol vlády u nás aj rôzne po svete neurobili jediný krok proti tomu, aby sa tak dialo. Ľudia, ktorí sú proti tomu, sú dehonestovaní a kritizovaní. Snažíme sa len pre naše deti zachrániť práva, na ktoré sa podľa mňa, veľmi útočí.

Prečo ste si vybrala práve Švajčiarskú demokraciu?
Vo Švajčiarskej demokracii je jedna klauzula, ktorá hovorí, že zákony si nemôžu politici robiť sami pre seba, čo sme tu rok a pol sledovali. Hlas ľudu úplne zaniká a je tu diktatúra niekoľkých málo ľudí.

Nezdieľam prejav Tomia Okamuru. Nemôžem sa k nemu ísť pritúliť. Som romantický typ

Švajčiarska demokracia ťažko bude mať úspech na elektorát, je to úplne mladé hnutie. Moje oznámenia je ale v tom, aby sa ľudia zamysleli nad tým, že to, čo sa teraz deje, nie je normálne. Ani vláda, ani opozícia neurobili nič proti tomu, aby ustali zvláštne plazivú covido-diktatúru. Je tu jeden človek, ktorý rozhoduje o tom, čo ľudí smú, alebo nie, a zatvára ich doma. Pripadám si ako dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha a som s týmto malým hnutím len preto, aby to prinútilo ľudí, aby sa pozreli na program strany, ktorá hovorí, že tu nemá byť diktatúra jedného človeka. Samozrejme Švajčiarsko nemá ani prezidenta, čo si myslím, že by tiež bolo veľmi príhodné.

Musím sa zastaviť u niekoľkých vecí, ktoré ste povedala. Neomarxistická diktatúra, ktorá sa podľa vás vracia. Nie je to až moc prehnané?
Neviem, možno áno, kiež by nebolo.

Na základe, čoho to tak cítite?
Tej sily vládnej ruky, ktorá rozhoduje, čo sa bude diať. Samozrejme sa tu objavujú aj strany, ktoré sú pre mladých možno hrozne sexy, pretože nezažili komunizmus. Pripadá im sexy, že sa bude všetko navzájom zdieľať.

Peková: Delta vám urobí len soplík. Žiadne rúška, všetci späť do školy a do práce

Na koho narážate?
Na stranu, ktorá má tak nekonvenčne vyzerajúceho predsedu pána Bartoša.

Prečo nepoviete Piráti?
Áno, tak Piráti. Hrá sa na to, že mladšia generácia nemá historickú pamäť. My, čo sme to zažili, tak nám to svetielko v hlave bliká – pozor, niečo sa vracia. Je potrebné, aby sa ľudia zamysleli a či im nepripadá, že sa demokracia okliešťuje.

Ivan Bartoš ani Piráti neboli vo vedení krajiny v čase covidu. Bol to Andrej Babiš a jeho hnutia ÁNO a ČSSD. Vnímate teda Andreja Babiša ako Karla Marxa, alebo ako to máme chápať?
Vnímam ho iba ako diktátora.

Vysvetlite nám to. Na základe čoho?
Má veľmi silné právomoci a rozhoduje o všetkom a možno aj o veciach, o ktorých by nemal. Neviem, či som jediná, kto ho vníma ako osobu diktátorského typu. Možno je to tak, ale vnímam to kvôli situácii všade vo svete, nie len u nás – napríklad v Austrálii. Prečo by ľudia demonštrovali, ak by boli spokojní s tými, ktorí im vládnu.

Tak to je asi celkom bežné, že vždy bude časť spoločnosti s vládou spokojná, a časť nie. To je súčasť demokracie.
To je možné, ale to, čo sa deje v napríklad v Austrálii je prehnané a zdá sa mi, že ľudia volajú o pomoc. Nemám vôbec záujem sa do Snemovne dostať, ide o gesto.

Vráťme sa späť do ČR. Povedala ste, že ste bola apolitická. Nie je to trochu pokrytecké vo chvíli, keď sa chystáte do politiky.
Ale ono to tak bolo. Dokonca som ani nechodila voliť.

Tak ako to, že si trúfate politickú reprezentáciu kritizovať, keď ste nechodila voliť?
Pretože to veľmi intenzívne sledujem za posledný rok a pol. To, čo sa deje, už je za hranou nehoráznosti, a preto som sa pripojila k tomuto malému hnutiu. Viem, že je to boj s veternými mlynmi, ale chcem ľuďom ukázať, aby sa zamysleli.

Môžete povedať konkrétne názory, čo podľa vás politická reprezentácia na čele s Andrejom Babišom urobila zle?
Sú to rôzne drastické opatrenia, ktoré prijímajú na základe odporúčaní „takzvaných“ odborníkov. Napríklad Václav Hořejší nemá vôbec žiadne skúsenosti s riešením pandémie, pán profesor Flegr je vynikajúci parazitológ, ale tiež nemá skúsenosti s epidémiami, skúsenosti nemá vôbec ani pán profesor Petr Stejskal. Títo ľudia by podľa mňa vôbec nemali do epidémie hovoriť.

Aké tri konkrétne veci teda vláde vyčítate a na základe čoho nazývate Andreja Babiša diktátorom?
Určite uzatvorenie a likvidácia strednej podnikateľskej triedy. Uzavretie malých obchodíkov. Pritom zostali otvorené tie veľké, kde funguje vzduchotechnika a vírus sa tam tak môže ľahko šíriť.

Nechcem Andereja Babiša obhajovať, ale tie opatrenia robil celý svet.
Áno a ja sa pýtam, prečo to robili? Vyzerá to, že celý svet mal záujem na tom, aby došlo k ekonomickému poškodeniu štátov. Boli rôzne pravidlá pre hráčov rôznych veľkostí.

Nebyť pandémie koronavírusu, išla by ste do politiky?
V živote nie, nikdy. Ani vo sne by ma to nenapadlo. Mala som buď možnosť neisť k voľbám, čo by mi prišlo nezodpovedné, alebo toto. Skutočne som úplný politický trotl a kandidujem za malú stranu práve preto, že celkom iste elektorát nedosiahneme. Urobila som to ako gesto, aby ľudia videli, že tu existuje aj niečo iné. Potrebujeme to, aby mal bežný človek aspoň trochu vplyv na to, čo sa tu deje. Politici sú samovládcovia, ktorým na ľuďoch nezáleží.

Prečo vás napríklad nelákala SPD? Referendum je niečo, čo sa táto strana snaží dlhodobo presadiť.
Niektoré osobnosti mi osobne nesedia. Nezdieľam prejav Tomia Okamuru. Nemôžem sa k nemu ísť pritúliť, pretože to nie je moja krvná skupina. Som renesančný typ a nemám rada agresiu. Ide jednoducho o gesto, ktoré má upozorniť na rozoberanie demokracie pod rukami. Covid už ma nezaujíma. Je to vopruz.

Pani doktorka, poďme ku covidu. Ide o tému, ktorá vás vyniesla do povedomia verejnosti. Zdá sa ale, že vaše prognózy, s ktorými ste prišla počas minulého roka sa nevyplnili a potvrdil sa práve opak. Hovorila ste napríklad, že žiadna druhá vlna nebude alebo, že covid do Vianoc úplne zmizne.
Začali sme sa veľa angažovať v marci 2020, kedy naše laboratórium začalo prvé vyšetrovať. V tom čase skutočnej pandémie, bola skôr mediálne hnaná, pretože skutočne chorých bolo minimum. Rukami nám prešlo 30 tisíc vzoriek …

Od kedy?
Od marca 2020 do marca 2021. Prvá vlna, ktorá bola tvorená vírusom, ktorý unikol z Wuchanu, skončila koncom mája. Naše dáta ukazujú, že leto bolo covidu prosté. Vyšetrovali sme ako blázni stovky vzoriek denne, ale keby sa vírus objavoval, tak by sme to videli. Vidieť pozitívneho pacienta v lete bolo vzácne. Laboratórne dáta vôbec neposkytli žiadny dôkaz, že by sa na jeseň malo niečo diať. Potom sa začali objavovať náhodné pozitivity. Potom pani doktorka Helena Jiřincová zo Štátneho zdravotného ústavu prišla s tým, že vlna, ktorá vystrelila nahor v septembri a októbri 2020 nie je ten istý vírus z marca, ale je to antigénne a geonomicky iný vírus.

Pred tým, že môžu prísť mutácie vírusu, varoval aj pán profesor Dušek. A informácie prichádzali aj zo zahraničia.
Mňa zaujíma odkiaľ to vedeli. Laboratórne dáta tomu, neposkytli žiadny dôkaz. Na začiatku som hovorila, že vírus má silný promótor, ktorý nevyzerá ako prírodného pôvodu a mutagenitu som predikovala. Hovorila som, že aj tvorba vakcíny proti takto heterogénnemu cieľu nie je na mieste.

Takže vakcína nie je potrebná?
Vírus je vždy napred. Kmene, ktoré sa tu objavujú, sú každý iný. Marker, ktorý tu bol v septembri a októbri neskôr zmizol a nahradil ho nový marker, ktorý žiadny z tých predchádzajúcich neniesol a vidíte ho ako prostrednú vlnu tých troch jesenných vĺn. Potom nastúpila britská vlna a bolo jasné, že je to iný vírus. A teraz máme lambda a gama, a je to preto, že ich genetický profil je iný. Vlny sa aj správajú inak.

Takže vy trváte na tom, že pôvodný vírus, ktorý tu bol na jar, tu už nie je.
Áno, ten tu skutočne nie je. Teraz máme vírus delta a ten je iný. Vírus, ktorý tu cirkuloval na jar 2020 zmizol a už sa nikdy neobjavil. Nemám vôbec žiadne vysvetlenie pre to, kde sa tu rôzne dištinktívne druhy objavili a ako sa tu tri, tak burácajúce vlny vzali. To, že to ľudia priviezli zo zahraničia, je variant, ale tí sa vracali aj v lete. Nemám na to žiadne vysvetlenie.

Peková: Covid je šmejd z laboratória, očkovanie proti nemu je absurdné

Takže aby sme vlny pochopili, tak by ste ich pomenovávali inak?
Jasne. Trebárs kmeň, ktorý detekovala pani doktorka Jiřincová, tak ten sa volal pražský alebo český, vlnka medzi tým žiadne meno nedostala a ten tretí sa volal britský.

Vzala by ste výrok o tom, že koronavírus do Vianoc zmizne, späť?
Modifikovala by som ho tak, že ak by sa jednalo len o kmeň, ktorý tu bol na jar, tak zmizol v máji. Každá vlna totiž trvá tak tri až štyri mesiace maximálne.

Nebolo to vaše vyjadrenie teda nešťastné?
Asi by som musela byť veštkyňa, keby som vedela, že sa tu na jeseň objavia tri ďalšie odlišné nové kmene. Neviem, kde sa vzali a nedokážem si to vysvetliť.

Ste trochu tajomná. Smerujete tým niekam? Snažíte sa nám povedať, že ho niekto umelo priviezol?
Nič mi nepodsúvajte.

Nepodsúvam, snažím sa to pochopiť.

Takže to, že to prirodzene zmutoval, nie je možné?

Budete pátrať po tom, aby ste to vysvetlenie našla?

Vrátim sa ešte k Snemovni. Pochopila som to tak, že ani nevidíte šancu, že by ste uspela.
 Vírus, ktorý tu cirkuloval na jar 2020, zmizol a už sa nikdy neobjavil

Nie je to skôr vaša snaha sa trochu zviditeľniť?

Máte vôbec nejakú predstavu, ako to v Snemovni funguje? Máte nejakú vlastnú víziu?

Povedala ste, že covid je vopruz. Ako by sme sa podľa vás ku covidu mali správať v nasledujúcich rokoch? Čo by ste vy robila vo chvíli, keby ste bola na mieste Andreja Babiša alebo kohokoľvek, kto bude budúcim premiérom.

Ale neumrie nás v tom výťahu 30 tisíc za rok.
Smola bola v tom, že kmene, ktoré sa tu objavili na jeseň boli veľmi dramatické. To, čo bolo predtým bolo nič.

Ale môže prísť aj niečo horšie.
Môže, ale nie každý vám niečo urobí. Delta je tiež potrebné nič, urobí vám soplíky.

Nie každému urobil len soplík, niekto na to zomrel.
Tak mal ale asi aj nejaké komorbidity.

Vedcov desí zmutovaný variant covidu z JAR. Je nákazlivejší a odolá vakcíne, tvrdí

Mnohým ľuďom zomreli členovia rodiny a povedať im toto. Nie je to trochu znevažovanie situácie?
Hovorím teraz o delte, ale nie o Brigite. Na jeseň boli naozaj dva dramatické kmene, ktoré to tu vymydlili. Nechcem to znevažovať. Ale delta, ktorá je tu teraz a kvôli ktorej pokračuje drakoniáda, ktorá začala, tak si ju vôbec nezaslúžia. Skutočne sa prejavuje tým, že ľudia majú nádchu. To nie je žiadny dôvod na to, aby sa spoločensky alebo ekonomicky likvidovala spoločnosť.

Ako by ste postupovala v otázkach povinného testovania a odporúčaného očkovania?

Deti sú podľa vás, do akého veku?
Deti do 35 rokov. Toto bola vždy veková kategória, kde boli riziká minimálne. Deti majú ísť do školy. To, že boli rok a pol pripútané k počítačom, tak je to nezvládnuteľná situácia. Hovorím z vlastnej skúsenosti, máme dieťa, ktoré má deväť. Ďalej očkovanie rizikovej populácie asi áno, ale s tým, že vakcína je revolučná a nikdy sa nepoužívala. Má to byť dobrovoľné, a nie žiadna propagandistické masírovanie – tenisky, iphone atď.

Ste vy očkovaná?
Nie a nepôjdem. Zvládla som covid dvakrát a som polomŕtva? Nie som. Nenechám sa psychicky vydeptať, že denne budem počuť, že umriem na covid.

cnnprimanews

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Za zrkadlom

Jezuitská infiltrácia a rozvrat všetkých národov!

Svetové dejiny nie sú sériou náhodných udalostí! Rímskokatolícka ríša organizuje všetok geopolitický terorizmus! Krvavá prísaha jezuitov = nenávisť Ríma voči ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Žilinka je politický slaboch

Žilinka je politický slaboch. Nestíha zjavný apartheid, nátlak a zneužívanie právomoci verejného činiteľa, napr. i Mikasa za nezákonné a neústavné covid opatrenia. ...
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Spravodajstvo

George Soros otvorene rozpráva o realizácii jeho plánu likvidácie Ruska a ďalších krajín

ilustračné fototo: europeanconservative.com Kto je George Soros? Zopár faktov a zhodnotenie jeho investícií a impéria Maďarský podnikateľ Georg Soros, o ...
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Spravodajstvo

Peter Pellegrini je prezidentom Slovenskej republiky

Peter Pellegrini sa oficiálne stal novým prezidentom Slovenskej republiky. Vo svojom inauguračnom prejave vyzval Slovákov na zmierenie, pokoj, vzájomné porozumenie, ...
Aktualizované 20.6. 23:49
Spravodajstvo

Čo je to pandémia?

Spochybňovanie pandémie Covid-19 je podľa ministerky zdravotníctva Dolinkovej neúctou k pozostalým obetí. „Najprv definujme, čo je to pandémia a potom ...
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Aktualizované 19.6. 01:03
Spravodajstvo

Porušovaním práv si ani Súdny dvor EÚ rešpekt nezíska

foto: archív Milí priatelia, v dole pripojenom článku SMERo-HLASu iba poukazujem na platný právny stav.Len a len preto, aby Pellegrini, ...
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Spravodajstvo

OSN, WHO a WEF boli vyhlásené za teroristické organizácie Republikánskym krajským zhromaždením na Floride

Republikánske zhromaždenie okresu Lee, čo je ľudová konzervatívna republikánska organizácia, schválilo rezolúciu, ktorú predstavil Joseph Samsone a vyhlásil OSN, WHO a WEF ...