Je nevyhnutná zmena?

16. decembra 2020

Táto otázka sa po svete šíri rýchlejšie než vírus! Hneď na začiatok napíšem, že nie som fanúšik rôznych konšpiračných teórií.  Už len preto, že keď si dám do súvisu niektoré tak označované, tak neviem, či niektoré „konšpirácie“ sú ešte konšpiráciami. Snažím sa oddeľovať fakty od bludov,  inými slovami, neverím, že Zem je plochá, že mimozemšťania nás permanentne navštevujú, že Američania nepristáli na Mesiaci …a pod. Je tu však jedna „konšpiračná teória“ s ktorou sa stretávam stále častejšie a nedá mi nevyjadriť sa k nej. Áno, uhádli ste. Týka sa koronavirusu. A  aj súvislosti  s globálnou politickou, ekonomickou a finančnou revolúciou, ktorú svojím príchodom inicioval a odpálil.

Začnem pekne zoširoka. Po prvej a hlavne druhej svetovej vojne západnému svetu hrozil obrovský chaos. Európa bola kompletne zničená a ekonomicky aj finančne vyčerpaná. Ako globálny víťaz z nej vyšli Spojené štáty americké. Tam skončila väčšina zásob zlata aj iného materiálneho i duchovného bohatstva. Rusko, ktoré malo viac menej najväčší podiel na vojenskej porážke fašistov sa muselo spamätávať z dôsledkov vojny, ako materiálne, tak aj duchovne. Svet sa rozdelil na dva tábory – Kapitalistický a komunistický.  Počas i po období studenej vojny Komunizmu bolo  výdatne pomáhané padnúť. Celý svet prešiel na kapitalizmus. Formy existencie človečenstva bez kontroly. A práve v absencii  ideologického  súpera-nepriateľa sa začali naplno ukazovať slabé miesta kapitalizmu. Kapitalistickou filozofiou vedená spoločnosť dala na prvé miesto peniaze, rast HDP a akciových indexov, aj za cenu toho, že reálni ľudia sa majú stále horšie. Medzera medzi pracujúcimi a bohatými sa začala prehlbovať, pokračovali sme v znečisťovaní Zeme a neúnosnom drancovaní prírodných zdrojov… Donekonečna? Systém začal stále viac a viac haprovať. Jedna kríza za druhou, jedna horšia ako druhá – všetky spôsobené nezodpovednosťou ľudí, ktorí to tam hore riadia.  Alebo  problém determinovaný skôr systémom samotným?  Princíp kapitalizmu je limitovaný svojim vlastným kanibalizmom. Guma, ktorá sa nedá nadlimitne naťahovať. Tak ako tak, na všetko vždy doplatili pracujúci. Bohatí bohatli, chudobní chudobneli. Ekonómovia začali upozorňovať, že niečo nie je v poriadku. Ale čo? A ako to napraviť? Ešte nie! Najprv je nutné dosiahnuť konečný stav. Konečné riešenie. Už to tu raz bolo. Liberalizmom strhnúť svetovládu na stranu elít. A potom, to už bude jedno, či niečo funguje, či nie. Či je niečo v poriadku, alebo nie. Už som tu uviedol výrazy konečný stav,  konečné riešenie v súvislosti s liberalizmom. Vychádzam aj z Yoshihiroa Francisa Fukuyamu, amerického politológa, ekonóma a spisovateľa narodeného 27. októbra 1952 a jeho tézy „konca dejín“, prezentovanej v  jeho knihe Koniec histórie a posledný človek. V nej tvrdí, že celosvetové šírenie liberálnych demokracií a kapitalizmu na voľnom trhu Západu a jeho životný štýl môže signalizovať konečný bod spoločensko-kultúrneho vývoja ľudstva a stať sa konečnou formou ľudskej vlády. Teda nie konca dejín sveta sensu stricto, ale jeho finálneho, kvalitatívneho charakteru. Dejiny sa mali byť podľa neho uzavrieť triumfom liberalizmu. Málo by to byť posledné, najideálnejšie a konečné smerovanie ľudstva. Najkomplexnejšia, naj-optimálnejšia, najdokonalejšia, najhumánnejšia sveto-názorová štruktúra. Naj, naj, ideológia…..

Prevratné desiate roky 21. storočia

Svet vstúpil do 21. storočia v znamení prasknutia dotcom bubliny. Začal sa rodiť internet tak, ako ho poznáme spolu s Googlom, Facebookom, Redditom, Amazonom a ďalšími technologickými gigantami. Svet bol odrazu menší, než kedykoľvek predtým. Tok myšlienok sa neporovnateľne zrýchlil, k dispozícii množstvo nových informácií a ďalšie sa vytvárali každý deň. Začala informačná revolúcia a pomocou nej ovplyvňovanie ľudstva .

Ľudia sa začali zobúdzať – nechcú ďalej zatvárať oči

Ďalej sme pokračovali v ničení našej planéty a zahlcovaním našich tiel jedmi, ktoré zničili naše zdravie, odpojili nás od emócií a začali pretvárať nás na robotov. Po päťdesiatich rokoch mlčania však začali silnieť aj alternatívne myšlienkové hnutia. Dnes tieto myšlienky padajú na úrodnú pôdu viac, než kedykoľvek predtým, pretože každý, kto nie je úplne zaslepený peniazmi , konzumom, mocou alebo inou drogou, cíti, že niečo nie je v poriadku.

Make orwell fiction again – spravte z Orwella zase iba fikciu

My (v ruskom originále ) je antiutopický román, napísaný ešte v roku 1920 autorom Jevgenijom Zamjatinom. Je jedným z autorových najlepších diel. Bol napísaný skôr ako iné antiutopické romány: Konec civilizácie, Farma zvierat, 1984 a pod., a väčšinu neskorších románov taktiež ovplyvnilo. Román My varuje pred odľudštením, mravným vakuom a umrtvením myslenia a predbehol kultový román 1984 od Orwella o 28 rokov. Pre nšu potrebu tu, nieje najpodstatnejšia originalita či prvenstvo oboch diel, ale posolstvo už dávno  v ních zakódované . Prognóza z ktorej je treba sa poučiť. Naša civilizácia potrebuje zmenu, inak všetko zničíme. Je smutné pozerať sa, ako sa distopické sci-fi filmy spred veľa rokov stali  dnes realitou. A ako rýchlo sa  myšlienky z kníh Georga Orwella„1984“  resp. Zamjatinového románu My uviedlo do praxe.

Takže… úprimne, neviem či je to, čo bude nasledovať v ďalších odstavcoch pravda, alebo iba ďalšia konšpiračná teória, ale jedno viem určite. Ak budeme ďalej sedieť v karanténe pri nete a pozerať televízne noviny, v ktorých iba rozosievajú strach, nič sa nezmení. Šanca, ktorú nám  paradoxne dáva koronavirus, sa pominie. Možno potom príde ďalšia , ale  možno  aj nie. Ale zatiaľ ešte nie je neskoro.

Dlhy v EÚ vs. USA – Ako sú na tom dve najsilnejšie svetové ekonomiky?

A teraz tá konšpirácia – Trump, Brexit, koronavirus… všetko to vraj bolo pripravené.

Takže, poďme k tej konšpiračnej teórii, o ktorej som písal na začiatku článku. Stále viac ľudí začína tvrdiť, že destabilizácia starého systému, ktorú zažívame v roku 2020, bola dopredu pripravená. A ak nie, tak to musí byť neskutočná zhoda okolností. Pretože ak ste si ešte nevšimli, celý ten starý finančno-ekonomicko-politický systém sa začal rozpadať. Môže za to veľa faktorov a žiaden z nich by to nespôsobil celé sám, takže poďme pekne poporiadku.

Smrť dolára ako svetovej rezervnej meny – Ako sa  na tom dá profitovať? Tak postupne.

Svet po krízach v rokoch 2000 a 2008

Ako som v minulosti upozornil, už v rokoch 2008-2009 kríza neprebehla tak, ako mala. Síce sa prejavila aj prepúšťaním i prepadom HDP a tak ďalej, ale firmám a celým štátom tvorcovia hospodárskej politiky „nedovolili“ zbankrotovať. Takže staré, choré a neefektívne sa nemohlo nahradiť novým, zdravím a efektívnejším. Niečo zdravé ostalo, ale spolu s chorým. Tá kríza teda v podstate bola zbytočná. Nesplnila svoju „očisťujúcu“ úlohu, ktorú  má mať,  každá cyklicky sa opakujúca kríza. Takže odvtedy sa nerovnováhy v ekonomikách ešte čoraz viac prehlbujú a nekontrolovane tlakujú. Svetoví  ekonomickí lídri  sa prejavy aj samotnú krízu snažia maskovať. Dá sa to však iba navonok. A aj to neúspešne. Dnes môžeme smelo konštatovať, že sme  už dospeli do stavu, keď tu „krízu“ v podstate máme už tu. Pozor, nepliesť si to so slovom recesia. Recesiu tu dosiaľ nemáme. A väčšina nedorozumení pramení práve zo zámeny týchto pojmov. Recesia je termín označujúci pokles HDP a  aj to dvakrát po sebe. A HDP, ako sme hore spomenuli, zatiaľ neklesá. Globálni, ekonomickí kormidelníci i svetovládní politici to nedovolujú. Ako sme už tu ukázali, recesiu nemáme. To však ale neznamená, že ekonomika je zdravá. Z kvalitatívneho pohľadu je ekonomika v kríze. Má totiž s výnimkou poklesu HDP všetky jej atribúty:

Predlženosť domácností. Predlženosť podnikov. Predlženosť štátov. Extrémne nízke úrokové sadzby. Extrémna emitovanie meny-tlač peňazí. Podrobnejšie som  sa touto problematikou zaoberal v  prednáškach na Université de Montpellier a v článku publikonanom v roku 2019-2020 „Návrat k neutrálnej hospodárskej politike by odhalil skutočný stav eurozóny“.  Systém  a vývoj tam popisovaný je zložitý a viacvrstvový. Je to komplex umelo poskladaných faktov, kde aktuálne potreby sú  podriaďované celkovému  a vzdialenámu cieľu podľa hesla „ Kde sa rúbe les, tam lietajú triesky“.

V prvých desiatich rokoch tohto tisícročia boli USA dominantnou svetovou veľmocou. Bohužiaľ, chamtivosť a zlé hospodárenie s dolármi spôsobilo hneď dve veľké krízy v priebehu desiatich rokov. Nepomohol ani fakt, že USA míňali obrovské peniaze na vývoj konvenčných zbraní.

Začali strácať silu kvôli zbytočným vojnám, do ktorých sa zaplietli, resp. ktoré vyvolali. Zlé hospodárenie a vysoké náklady na armádu spôsobili, že USA strácali dych a začali stracať aj dominantné postavenie vo svete. Amerika sa tak obrátila na svojich spojencov a dovolila im viac sa ekonomicky rozvinúť. Začala vznikať (hlavne) silná Európska Únia, Japonsko a Južná Kórea. Západný kapitalizmus musel prežiť za každú cenu! Dolár prestal byť jedinou svetovou rezervnou menou a stále viac sa rozmáhalo euro. Mnohými milovaný americký prezident Barrack Obama bol extrémne šikovný v posilňovaní zavedeného systému a svet si po finančnej kríze z roku 2008 užil desať rokov „prosperity.“

Prosperity, ktorá nás tak veľmi zaslepila a vtiahla do digitálneho sveta našich počítačov a smartfónov. Keď sú sociálne siete dôležitejšie než realita a peniaze dôležitejšie než naša budúcnosť, nič ľudstvo nezastaví v ceste do záhuby. Zdroje tejto planéty nie sú nekonečné. Všetci to vieme.  Okrem prepadávajúcej ekonomike aj ekológia na ruby. A tie plastové ostrovy v tichom oceáne sú už väčšie, než Francúzsko! Chamtivosť, arogancia a nie korona môže za príchod krízy!  Korona je len akási kulisa a marketingový ťah. Je j význam a dôsledok je absurdne  zväčšovaný. Čím viacej pozitívných, chorých a obetí, tym  menšia pozornosť na iné. Oveľa závažnejšie. Ale  účet bude vystavený nám všetkým.  A zaplatiť ho budeme musieť my.

Potom prišla destabilizácia systému

Systém sa zdal byť silnejší, než kedykoľvek predtým. Továrne produkovali 24 hodín denne 7 dní v týždni zbytočné hovadiny, ktoré sme s radosťou vymieňali za drahocenný čas strávený v nudnej práci, len aby sme ich o pár mesiacov vyhodili na stále sa zväčšujúcu hromadu odpadu.

Ale HDP rástlo, akcie naberali na hodnote a zo všetkých strán sa ozývalo, že takto to je správne. Začala sa rozmáhať depresia a ďalšie duševné choroby, na ktoré západná medicína nenašla odpoveď. Lieky prestali fungovať. ľudia chceli zmenu a tak začali robiť hlúpe rozhodnutia, len aby sa už niečo stalo.

A tak sa Briti rozhodli, že odídu z EÚ. Začala destabilizácia Európy.

A tak si Američania zvolili Trumpa, ktorý oslabil prosperujúcu ekonomiku úplne zbytočnými a nelogickými obchodnými vojnami. Začala destabilizácia USA. A ak sa zamyslíte, iste nájdete mnoho ďalších udalostí, ktoré nás z klamnej prosperity z roku 2015 dostali tam, kde sme dnes. Kríza sa prehlbuje. Akcie zase padajú! Záporné úrokové sadzby nebudú

A potom prišiel Koronavirus

Stále to však nestačilo. Poslednú ingredienciou, ktorá už definitívne ukázala, že tento systém z nás robí otrokov, je koronavirus. Choroba, na ktorú neexistuje liek a zatiaľ ani vakcína  ktorá sa podľa médií rýchlo šíri, rýchlo mutuje, zabíja najslabších a najviac otrávených jedincov (fajčiari, obézní a bohužiaľ aj starí ľudia) a hlavne, ktorá tu s nami s najväčšou pravdepodobnosťou ostane. Stále viac ľudí začína tvrdiť, že koronavirus neprečkáme. Koronavirus tu s nami bude už navždy a musíme sa s ním naučiť žiť. Už nemôžeme pokračovať po starom. Teraz sa všetko rozpadáva. Zaujímavá zhoda náhod, však? Dolár oslabuje a oslabuje aj Fiat. Dôvodov je viac. Rada len jedna. Nakupujte Bitcoin – radia experti a miliardári!

Koniec starého systému – Isto ho nahradí nový, ale ten musíme vytvoriť MY!

Ekonomika kolabuje, finančný systém rozožiera inflácia a ľudia ostali zatvorení doma. Ostali zatvorení, aby mohli premýšľať, sledovať, uvažovať… Mestá už nie sú bezpečné, a tak sme sa vybrali do prírody.  Večná príroda. Začíname si znova vážiť to, čo sme ešte donedávna bez mihnutia oka ničili. A prebúdzame sa do reality. Už aj Nemci  a iní protestujú proti karanténe! Zákonom im zakázali demonštrácie.

Záver

Opakujem… Ja fakt neviem, či bolo toto všetko pripravené. Či Trumpa do kresla dosadilo nejaké alternatívne hnutie, či niekto spôsobil Brexit s cieľom destabilizovať Európu a či bol COVID-19 umelo vytvorený v laboratóriu. Popravde o tom dosť pochybujem. Ale jedno viem určite.

Teraz máme šancu niečo zmeniť. Najprv v sebe a potom snáď aj tam vonku. Ako? No… mali by sme sa začať stretávať a rozprávať sa. Zdieľať medzi sebou naše poznatky. Nie cez internet, ale osobne! Ja viem, porušíme tým karanténu, ale aj tak to bude bezpečnejšie, než nákup v Tescu… Takže kde je problém?

Prosím, sledujte ďalej  „tieto konšpirácie“ i tento web.  Istotne sa tu skôr či neskôr objaví pozvánka na stretnutie. Tiež budem rád, ak  budete zazdieľať tento článok na vašich sociálnych sieťach, alebo ho pošlete niektorým vašim priateľom. Ak ste sa dočítali až sem, zrejme so mnou aspoň s z časti súhlasíte. Takže je na nás, aby sme sa dopracovali k niečomu čo dáva väčší zmysel. Táto úvaha, či konštatovanie je len akýsi  pokus o zjednodušené myšlienkové nasmerovanie. Ambíciou tohto článku bolo  vyvolať otázky, nie dávať odpovede. Pretože odpovede sú  obyčajne nebezpečné. Ale jednu odpoveď predsa.

Je čas na zmenu!

                                                                  Ladislav Hraško

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Ako vnímať pandémiu a ako naložiť s vládou?

Pour féliciter 2020 – keď sa rodí niečo nové, obyčajne hovoríme o šťastí. To čo priniesol začiatok dnes v advente ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Michail Kovaľčuk: V boji za svoju budúcnosť zatiaľ prehrávame s Amerikou

Túžbou vládnucich elít je vyšľachtiť nový poddruh. Z človeka rozumného (homo sapiens)  sa má stať človek služobný (homo servus) 25. ...
Spravodajstvo

"Dráčik" ostro kritizuje a stránka "Hoaxy a podvody" ministerstva vnútra reaguje

Bratislava 22. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot FB) Po atentáte na premiéra Roberta Fica začali pribúdať príspevky a články hodnotiace udalosť ako ...
Spravodajstvo

Výzva vláde Slovenskej republiky a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

Národná rada Slovenskej republiky (© insider, web: imhd.sk) V posledných rokoch, minimálne od roku 2014, sme boli svedkami boja proti ...
Spravodajstvo

AKO A EKO ĎALEJ SLOVENSKO?

Ako a eko ďalej Slovensko po atentáte na premiéra? Atentát zatiaľ nateraz úspešne (ako pre koho?) preživšieho premiéra slovenskej vlády ...
Spravodajstvo

Prezidentský mandát alebo "svojvôľa" Zelenského

„Všetci sme tu,“ hovorí Zelenskyj, Ukrajinec z Kyjeva Volebný mandát prezidenta Volodymyra Zelenského vypršal 20. mája. V médiách sa začínajú ...
Spravodajstvo

TIBOR ELIOT ROSTAS: IBA VÍZIA NÁS SPOJÍ

Foto: screen video zvtv Tibor Eliot Rostas je na pokračujúcej návšteve Číny, kam ho pozvala jej vláda. Je presvedčený o ...
Spravodajstvo

Konšpiračné médiá a predsedníčka Rady sudcov Kosová

Všetkým ústavným činiteľom, ústavným orgánom prokuratúre, justícii, parlamentným a mimo parlamentným politickým subjektom, tretiemu sektoru a občianskej verejnosti:  Naleteli ste na habaďúru nálepky ...
Spravodajstvo

T.E.ROSTAS DNES V ČÍNE NA ZASADNUTÍ OBCHODNEJ RADY ČÍNA – STREDNÁ A VÝCHODNÁ EURÓPA

Foto: Matúš Plecho V čínskom meste Ningbo v provincii Zhejiang, sa konalo 8. zasadnutie obchodnej rady Čína-CEEC. V rámci svojej ...
Spravodajstvo

Kvalifikácia skutku streľby na Roberta Fica

mája 23, 2024 Pozor (postreh)! Generál Žilinka vyhlásil na kamery, že trestný skutok proti Robertovi Ficovi má byť kvalifikovaný ako pokus ...
Aktualizované 29.5. 15:55
Spravodajstvo

Český premiér Fiala vo štvrtok udelí Jensovi Stoltenbergovi Rad Tomáša Garyka Masaryka

Lídri šestice krajín EÚ v spoločnom pražskom vyhlásení potvrdili záväzok pokračovať vo vojenskej podpore Ukrajiny. Do českej „muničnej iniciatívy“ sa ...
Spravodajstvo

PETÍCIA za zrušenie strany PROGRESÍVNE SLOVENSKO 

PETÍCIA ZA ZRUŠENIE STRANY PROGRESÍVNE SLOVENSKO TU Vážení občania, S hlbokým znepokojením sledujeme činnosti a vyjadrenia politickej strany Progresívne Slovensko. ...