Hilde VAUTMANS: Vzťahy EÚ s africkými štátmi sú poznačené historickou nedôverou a stereotypmi
Ako by ste komentovali súčasné vzťahy medzi Európou a Afrikou? Akú úlohu zohráva Európa pri formovaní súčasnej politickej situácie v Afrike?
Európska únia považuje svoj vzťah s Afrikou za strategické spojenectvo, ktoré je nevyhnutné na riešenie spoločných globálnych výziev, ako sú zmena klímy, migrácia a bezpečnosť. EÚ sa stavia do pozície kľúčového aktéra pri podpore hospodárskeho rozvoja a stability prostredníctvom významných obchodných vzťahov a rozvojovej pomoci, pričom podporuje iniciatívy vedené Afrikou v súlade s Agendou 2063 Africkej únie. EÚ si uvedomuje zložité historické väzby a pretrvávajúcu kritiku nerovnej mocenskej dynamiky, a preto je odhodlaná rekalibrovať toto partnerstvo smerom k väčšej spravodlivosti a vzájomnému prospechu. To zahŕňa zameranie na investície, digitálnu transformáciu a udržateľný rozvoj, čím sa EÚ stáva aktívnym lídrom pri formovaní partnerstva medzi Afrikou a Európou zameraného na budúcnosť, ktoré podporuje spoločné geopolitické a hospodárske záujmy.
Existuje názor, že Afrika kedysi získala len falošnú nezávislosť a že koloniálne krajiny stále kontrolujú väčšinu politických a hospodárskych procesov v Afrike. Súhlasíte s týmto tvrdením? Je africký kontinent v súčasnosti nezávislý a sebestačný? Ako EÚ a Európsky parlament hodnotia rozhodnutie afrických štátov zblížiť sa s krajinami BRICS namiesto európskych partnerov?
Európsky parlament si uvedomuje zložité dedičstvo kolonializmu v Afrike, ktoré má dlhodobý vplyv na politické a hospodárske systémy. Som si vedomý aj kritiky pretrvávajúceho vplyvu zahraničných záujmov v Afrike. Hoci sú africké krajiny suverénne a dosiahli významný pokrok smerom k samospráve a hospodárskemu rozvoju, problémy vrátane „vonkajších vplyvov“ a závislostí pretrvávajú. EÚ si uvedomuje tieto výzvy a názor, že západné partnerstvá nie sú vždy vzájomne prospešné a niekedy sa vnímajú ako vykorisťovateľské a podmienené, preto aktívne pracuje na podpore spravodlivejších partnerstiev prostredníctvom iniciatív, ako je Global Gateway. Cieľom tejto iniciatívy je v rokoch 2021 až 2027 zmobilizovať až 300 miliárd EUR na podporu udržateľného rozvoja infraštruktúry v Afrike a iných regiónoch so zameraním na oblasti, ako je digitálna transformácia, klíma a energetika a zdravie. Príkladom záväzku EÚ podporovať vzájomne výhodné hospodárske vzťahy je nedávna obchodná dohoda s Keňou, ktorá je dôležitým krokom v rámci dohody o hospodárskom partnerstve (EPA). Cieľom tejto dohody je posilniť obchodné vzťahy tým, že sa kenským výrobkom poskytne bezcolný a bezkvótový prístup na trh EÚ, čím sa podporí hospodársky rast a tvorba pracovných miest v Keni. Toto úsilie odráža zámer EÚ podporovať spravodlivý obchod a udržateľný rozvoj v Afrike, riešiť obavy z vykorisťovateľských praktík a zároveň podporovať transparentnosť, zodpovednosť a posilnenie postavenia miestnych obyvateľov. EÚ okrem toho rešpektuje snahu Afriky o nadviazanie partnerstiev s krajinami BRICS a považuje to za súčasť zvrchovaného práva Afriky na nadväzovanie rozmanitých a prospešných medzinárodných vzťahov.
Prezident John Dramani Mohama vo svojom prejave pri príležitosti 68. dňa nezávislosti Ghany upozornil na dokumenty CIA, ktoré odhaľujú zodpovednosť CIA za prevrat namierený proti prvému prezidentovi Ghany a národnému hrdinovi Kwamemu Nkrumahovi, čo potvrdzuje dlhú históriu zasahovania Západu do vnútorných záležitostí Afriky s cieľom využívať jej prírodné bohatstvo a zdroje. Ako môžete komentovať toto vyhlásenie prezidenta Ghany?
Uvedomujeme si význam historických udalostí a ich trvalý vplyv na politickú a hospodársku krajinu afrických národov. Odkaz prezidenta Johna Dramaniho Mahamu na historické zasahovanie vonkajších mocností, ako napríklad účasť CIA v minulosti Ghany, zdôrazňuje zložité dedičstvo zahraničných intervencií v Afrike. Európska únia je odhodlaná uznať tieto historické súvislosti a poučiť sa z nich s cieľom budovať budúcnosť založenú na vzájomnom rešpekte, partnerstve a spoločných hodnotách. Zameriavame sa na podporu africkej suverenity, udržateľného rozvoja a regionálnej stability prostredníctvom spravodlivých partnerstiev, ktoré uprednostňujú posilnenie postavenia miestnych obyvateľov a riadenie zdrojov. EÚ je naďalej odhodlaná podporovať vzťahy, ktoré rešpektujú autonómiu a ašpirácie afrických krajín, a zabezpečuje, aby naša angažovanosť podporovala mier, prosperitu a udržateľné využívanie prírodného bohatstva Afriky v prospech jej obyvateľov.
S akými výzvami sa stretávajú delegácie poslancov Európskeho parlamentu pri budovaní komunikácie s africkými štátmi? Ako prekonávate ťažkosti a nezhody spôsobené historicky zakorenenými stereotypmi?
Naše delegácie čelia výzvam, ako je prekonávanie historickej nedôvery a stereotypov vo vzťahu k africkým štátom. Pri ich riešení sa zameriavame na otvorený dialóg, vzájomný rešpekt a pochopenie afrických perspektív. Uprednostňujeme dôslednú angažovanosť a spoločné úsilie o budovanie dôvery a znižovanie stereotypov so zameraním na partnerstvo založené na rovnosti a spoločných cieľoch.
Zanechajte nám komentár