De-dolarizácia cesta ku globálnej finančnej slobode

1. októbra 2024

Americké dolárové zbrane sa vracajú, pretože BRICS a širší rozvojový svet napredujú v závislosti s obchodom a držbou dolárov.

Ekonomické a finančné sankcie majú často opačný účinok. Najpozoruhodnejším príkladom je zbrojenie dolára voči Rusku. Opatrenie vyvolalo celosvetové hnutie za de-dolarizáciu, čo je opak strategického zámeru represívneho kroku.

Historický nesprávny výpočet nezabránil americkému senátorovi Marcovi Rubiovi z Floridy v tom, aby v Kongrese predložil návrh zákona na potrestanie krajín, ktoré de-dolarizujú. Návrh zákona sa snaží zakázať finančným inštitúciám uľahčujúcim dedolarizáciu z globálneho dolárového systému.
Rubiov návrh zákona, zlovestne nazvaný Zákon o prevencii a zmiernení vyhýbania sa sankciám, by od amerických prezidentov vyžadoval, aby sankcionovali finančné inštitúcie využívajúce čínsky platobný systém CIPS, ruskú službu pre zasielanie finančných správ SPFS a ďalšie alternatívy k doláru orientovanému systému SWIFT.

Rubio nie je sám, kto sa zameriava na krajiny, ktoré sa uchádzajú o dedolarizáciu. Ekonomickí poradcovia prezidentského kandidáta Donalda Trumpa diskutujú o spôsoboch, ako potrestať krajiny, ktoré sa aktívne odkláňajú od dolára.

Trumpov tím navrhol „sankcionovať spojencov aj protivníkov, ktorí hľadajú aktívne spôsoby zapojenia sa do bilaterálneho obchodu s inými menami ako je dolár“. Porušovatelia by boli vystavení vývozným obmedzeniam, clám a „poplatkom za manipuláciu s menou.“

Prebudenie BRICS


Americkí politici a odborníci vo finančných médiách spočiatku odmietali dedolarizáciu. Tvrdili, že dolár sa používa v približne 80 % všetkých globálnych finančných transakciách. Žiadna iná mena sa ani nepribližuje. Zlomovým bodom sa však stali finančné sankcie proti Rusku, ktoré boli uvalené po ruskej vojenskej intervencii v ukrajinskom regióne Donbas v roku 2022. Trend de-dolarizácie sa rýchlo rozšíril a v súčasnosti sa už pravdepodobne stal nezvratným.

V máji tohto roku Asociácia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) oznámila plány na dedolarizáciu ich cezhraničného obchodu a používanie miestnych mien. Oznámenie urobilo len málo globálnych titulkov, ale ASEAN je obrovský obchodný blok pozostávajúci z desiatich krajín s celkovým počtom 600 miliónov ľudí.

Medzi ďalšie dohody na obídenie dolárového systému patria barterové obchody. Irán a Thajsko obchodujú s potravinami za ropu, zatiaľ čo Pakistan povolil výmenný obchod s Iránom, Afganistanom a Ruskom. Čína stavia v Iráne najmodernejšie letisko, za ktoré sa bude platiť ropou.

Kryptomeny sa tiež používajú na obídenie dolárového systému a vyhýbanie sa kontrole zo strany dlhej ruky amerického práva. Kryptomeny ako bitcoin umožňujú jednotlivcom anonymne posielať a prijímať finančné prostriedky odkiaľkoľvek na svete, mimo starého bankového systému.

De-dolarizácia je na poprednom mieste agendy BRICS, ktorá sa rýchlo stáva najväčším svetovým ekonomickým blokom.

Do roku 2022 mala skupina BRICS niekoľko jasne definovaných cieľov okrem spoločnej túžby vytvoriť protiváhu voči G7. Ale zbrojenie dolárového systému a zmrazenie 300 miliárd amerických dolárov v ruských rezervách držaných v západných bankách dali skupine ostré nové zameranie a účel.

BRICS začal ako nepravdepodobná koalícia. Piati zakladajúci členovia sa nachádzajú na troch rôznych kontinentoch a majú odlišné kultúry, politické štruktúry a ekonomické systémy. Zdieľajú BRICS, je ekonomicky riadený a nemá žiadny ideologický program. Zameriava sa predovšetkým na hospodársky rozvoj a spoluprácu. Jeho étos je založený na konsenze a reciprocite.

Čína je pre väčšinu krajín najväčším obchodným partnerom, čo z nej robí základnú ekonomickú základňu BRICS. Ako Čína postupne dedolarizuje, jej obchodní partneri budú pravdepodobne v rôznej miere nasledovať.

Čína je hlavným obchodným partnerom pre väčšinu krajín sveta. Je nevyhnutné, že ich vzájomný obchod postupne obíde dolár.


Petrodolár

Americkú kontrolu nad globálnym finančným systémom možno vysledovať do roku 1974, keď americká vláda presvedčila Saudskú Arábiu, aby predávala svoju ropu iba v dolároch. Dohoda nasledovala po rozhodnutí USA z roku 1971 o neplatení zlatého štandardu. Prezident Richard Nixon zatvoril takzvané zlaté okno, kde bolo možné vymeniť doláre za fyzické zlato.

USA viedli dve vojny súčasne – vojnu vo Vietname a vojnu proti chudobe – a vláda vydala viac dolárov a dlhov, než by sa dalo kryť zlatom. Petrodolár zaistil pokračujúci globálny dopyt globálne za doláre.
Dohoda vyžadovala, aby všetky krajiny dovážajúce ropu udržiavali dolárové rezervy. Krajiny vyvážajúce ropu investovali svoje dolárové prebytky do amerických dlhopisov a štátnych pokladníc, čím zabezpečili nepretržité financovanie amerického štátneho dlhu.

Stanovenie ceny ropy v dolároch spájalo globálnu ekonomiku s dolárovým systémom. Ropa predstavuje menej ako 10 % svetového obchodu, ale je nevyhnutná pre zvyšných 90 %.


Obavy z amerického dlhu


Kontrola nad svetovou rezervnou menou dáva USA významnú moc nad ostatnými krajinami. Kontroluje zapínacie a vypínacie rampy globálneho finančného systému a môže sankcionovať ktorúkoľvek krajinu, ktorú považuje za ekonomického alebo politického protivníka.

Okrem toho môže vláda poskytovať pôžičky do zahraničia vo svojej vlastnej mene. Medzinárodný menový fond požičiava peniaze krajinám, ktoré potrebujú dovážať základné veci ako ropu, potraviny a lieky, ale chýbajú im potrebné doláre.
Poskytovanie pôžičiek krajinám zvyčajne prichádza s prísnymi neoliberálnymi podmienkami, konkrétne s otvorením ekonomiky, privatizáciou verejných podnikov a liberalizáciou finančných trhov. Výsledky boli menej ako optimálne.

Pakistan, Argentína a Egypt sú stálymi klientmi MMF a ilustrujú, že krajiny len zriedkavo prosperujú tým, že sa zadlžia. V apríli tohto roku dostal Pakistan svoj najnovší balík pomoci vo výške 3 miliárd dolárov, čo je jeho 23. pôžička od MMF od roku 1958.

Petrodolár uľahčil USA financovanie dlhu a viedol k márnotratným výdavkom americkej vlády. V roku 1985, len desať rokov po petrodolárovej dohode, sa USA stali najväčším dlžníkom na svete.
V roku 1974 bol štátny dlh USA 485 miliárd dolárov alebo 31 % HDP. Tento rok štátny dlh presiahol 35 biliónov dolárov, čo predstavuje 120 % HDP.

Úrokové platby zo štátneho dlhu tento rok presiahnu 850 miliárd dolárov, čo z neho urobí najväčšiu položku v štátnom rozpočte, pred výdavkami na obranu a sociálnym zabezpečením. Bez výraznej korekcie kurzu vytlačí služba štátneho dlhu o niekoľko rokov všetky diskrečné výdavky.

Dlhová kríza podčiarkuje rastúce obavy USA z dedolarizácie. Menej používateľov dolára znamená menej kupcov amerického dlhu.

Investori dlho považovali americké dlhopisy za bezpečný prístav. Dlhopisy ponúkajú stabilný výnos a platbu garantuje vláda. V posledných rokoch sa však dopyt investorov po dlhodobom dlhu USA dostal pod tlak. Jasný znak problémov: dolár a zlato, ktoré sa roky obchodovali v úzkom pásme, sa začali rozchádzať.

Dolár a zlato sa pohybovali v tandeme až do masívnych stimulačných výdavkov zo strany Bidenovej administratívy v roku 2020. Zlato nestúpalo, dolár stratil hodnotu v porovnaní so zlatom, historicky globálnou kotvou bohatstva.


Obavy investorov sú založené na jednoduchej aritmetike. Ak USA emitujú viac dolárov/dlhu, ako odôvodňuje ekonomický rast, spôsobuje to infláciu. Keď sú výnosy dlhopisov 4% a inflácia 8%, dlhopisy sú stratovou investíciou, čo nie je dobré pre dôchodkové fondy a iných investorov s dlhodobými záväzkami.

Trh s dlhopismi v USA má hodnotu 50 biliónov dolárov, čo je podľa väčšiny ukazovateľov obrovská suma. Toto číslo však bledne v porovnaní s nominálnou hodnotou globálneho dolárového systému, ktorá je prakticky nevyčísliteľná, ale presahuje kvadrilión dolárov.
• Offshore tieňové bankovníctvo sa odhaduje na 65 biliónov dolárov
• Trh s derivátmi má hodnotu 800 biliónov dolárov
• Trh s tieňovým bankovníctvom v zahraničí má hodnotu 65 biliónov dolárov
• Trh s eurodolármi je 5 až 13 biliónov dolárov

De-dolarizácia znamená, že mnohé z biliónov dolárov plávajúcich po celom svete sa postupne vrátia domov. Keď sa krajiny posunú k obchodu s viacerými menami, dopyt po dolároch bude len klesať.
Doláre tečúce späť do USA nielenže podnietia infláciu, ale aj znížia počet potenciálnych kupcov amerického dlhu. Menej kupujúcich znamená vyššie úrokové platby, čo vedie k vyššiemu dlhu.


Zlato vs Bitcoin


Ekonómovia a politici navrhli rôzne opatrenia na zníženie dlhu USA na udržateľnú úroveň (predpokladá sa, že predstavuje približne 70 % HDP). Požadované drakonické škrty vo výdavkoch a vyššie dane sú však politicky nemožné.

Niekoľko ekonómov a politikov navrhlo tretí spôsob, ako sa vysporiadať so špirálou smrti dlhu: podoprieť súvahu USA pridaním Bitcoinu do národných rezerv. Americká vláda už vlastní viac ako 200 000 Bitcoinov z rôznych zabavení a bankrotov. Prezidentský kandidát Donald Trump sa zaviazal, že udrží Bitcoin v súvahe americkej vlády.

Šampióni kryptomien tvrdia, že bitcoin je stále lacný. Predpovedajú, že jeho hodnota by mohla dosiahnuť šesťciferné číslo, oproti 60 000 USD v posledných týždňoch. Krypto býci porovnávajú masívny nákup Bitcoinov s nákupom v Louisiane v 19. storočí, keď USA kúpili takmer tretinu americkej pôdy z Francúzska za 15 miliónov dolárov.

Prezidentský kandidát Robert F Kennedy Jr zašiel o krok ďalej, keď navrhol, aby vláda USA kúpila Bitcoiny ekvivalentné súčasným národným zlatým rezervám.

Bitcoin nasleduje dolárovú cenu zlata.

Americká vláda v súčasnosti vlastní tonáž zlata v hodnote približne 615 miliárd USD, čo je zlomok dlhu vo výške 35 biliónov USD. Pri súčasných cenách by vláda musela nakúpiť viac ako 9 miliónov Bitcoinov, aby zodpovedala hodnote svojich zlatých rezerv.

Najmä Kennedy Jr chce, aby vláda okrem Bitcoinu podporila dolár kombináciou aktív ako zlato, striebro a platina. „Kôš“ týchto aktív by sa stal novou triedou amerických dlhopisov. Nechať Bitcoin, aby zachránil dolár, by bolo iróniou. Kryptomena bola navrhnutá tak, aby obchádzala, ak nie podkopávala, dolár a systém fiat peňazí.

Rovnako ironické je, že Bitcoin je primárne denominovaný a oceňovaný v dolároch. To znamená, že čokoľvek sa stane s dolárom, ovplyvní Bitcoin denominovaný v dolároch. Zlato je na druhej strane v triede samo o sebe.

Ak sa dolár alebo bitcoin dostanú na nulu, majiteľovi nezostane nič. Ak zlato klesne na nulu, vlastník má stále zlato.

Kennedy Jr pravdepodobne správne predpokladá, že dolár bude musieť byť krytý pevnými aktívami. Ak sa tak nestane, dolár by mohol ísť cestou argentínskeho pesa alebo zimbabwianskeho dolára. Obe krajiny znehodnotili svoje meny prakticky na nulu. Zimbabwe sa nakoniec obrátilo na menu krytú zlatom, aby uvalilo na vládu fiškálnu disciplínu.

De-dolarizácia je prvou výzvou pre dolár od roku 1944, kedy sa na základe dohody z Bretton Woods stal dolár krytý zlatom referenčným bodom pre všetky ostatné meny. Vzhľadom na geopolitické napätie medzi krajinami BRICS a G7 je Bretton Woods II vysoko nepravdepodobné.

Namiesto toho budeme svedkami rastúceho počtu multimenových dohôd a v určitom okamihu spustenia obchodnej meny BRICS. Menová jednotka BRICS bude krytá aktívami, ale bude len digitálna. Nevydali by sa žiadne mince ani papierové peniaze.

Globálny finančný systém sa tak pravdepodobne rozdelí na tri časti: fiat systém vedený dolárom, multimenové dohody a obchodná mena vedená BRICS. Dolárový systém bude existovať popri ostatných dvoch systémoch, ale dolár bude pravdepodobne poslednou svetovou rezervnou menou.

Rezervné meny sú pozostatkom (neo)koloniálnej éry. Prospievajú predovšetkým korporáciám a bohatým. Systém viacerých mien bude v prvom rade prínosom pre krajiny, pretože im umožní prevziať zodpovednosť za vlastnú budúcnosť tým, že získajú späť svoju menovú a fiškálnu autonómiu.

od Jana Krikkeho

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Pozvánky

VERNISÁŽ VÝSTAVY OD BOHYNE K BOHORODIČKE, VDÝCHNUTÉ DUCHOM BOŽÍM

v Pravoslávnej bohosloveckej fakulte PU v Prešove Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovskej univerzity v Prešove, CYRILOMETODIADA, o. z., nadácia PRO PATRIA ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Covidové špinavosti odhalené Petrom Kotlárom v NR SR

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády na prešetrenie manažovania pandémie predložil závažnú správu postavenú na faktoch o smrtiacich dopadoch bodania mRNA vakcín ...
Aktualizované 13.10. 00:48
Spravodajstvo

Banderovci, Kaliňákova slabosť

Kaliňák sa na ceste do Indonézie sám usvedčil, že o slovenské zbrane je mimoriadny záujem v zahraničí. Naši výrobcovia tak ...
Spravodajstvo

Návrat temných duchov minulosti. Ak voláš dostatočne dlho a tvrdo

Fotka: Ostreľovanie civilných cieľov v Kurskej oblasti kyjevským režimom. To, čo robia ukrajinskí vojaci na území Kurskej oblasti v Rusku, ktorú ...
Spravodajstvo

Kaliňák zacielil na obyvateľov Strážskeho?

Kaliňák chystá zbrojovku nebývalej veľkosti aj rizík. Má stáť 350 miliónov a bude na výbušniny do ťažkej munície… píše denníkN JUDr. ...
MOR HO!Spravodajstvo

Pôsobenie biologickej zbrane v podobe populácie medveďa hnedého má posúdiť generálny prokurátor... dokedy pán Žilinka?

JUDr. Maroš Žilinka, GP „Petícia mor ho za záchranu lesa, vody v procese klimatických zmien a odstránenie ohrozenia človeka v ...
Spravodajstvo

Robert F. Kennedy podporuje Petra Kotlára, Roberta Fica a odmietnutie SR podpísanie zmluvy IHR

Ľuďom (členom) slovenskej vlády, Dr. Petrovi Kotlárovi a premiérovi Robertovi Ficovi, Chcem zablahoželať Dr. Petrovi Kotlárovi a premiérovi Robertovi Ficovi ...
Spravodajstvo

ZLOČIN V RÉŽII ŠTÁTU a ako funguje "SKUPINOVÝ MORALIZMUS"

Diskusia a krst knihy „Zločin v réžii štátu“ – české vydanie knihy nemeckého lekára a autora Dr. med. Guntera Franka, ...
Spravodajstvo

Petícia za vyhlásenie referenda naberá na sile: SHO má k dispozícii už takmer 60-tisíc podpisov

Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie referenda s nasledujúcou otázkou… Súhlasíte ...
Spravodajstvo

Prezident Pellegrini by nemal prepierať „špinavé prádlo“ domácej politiky v OSN a nemal by podliehať politickej slepote

Prezident Peter Pellegrini sa nechal nachytať ako malý chlapec. Na tlačovom brífingu počas návštevy v OSN v New Yorku vyhlásil, ...
Spravodajstvo

Róbert Švec a Pavol Slota v televízii aj tom, prečo nemá Slovensko uplatňovať sankcie voči Rusku

Televízia OTV odvysielala rozhovor s Róbertom Švecom, predsedom Slovenského Hnutia Obrody a Pavlom Slotom, predsedom strany DOMOV národná strana. Diskutovalo ...
Spravodajstvo

Covidové špinavosti odhalené Petrom Kotlárom v NR SR

Peter Kotlár, splnomocnenec vlády na prešetrenie manažovania pandémie predložil závažnú správu postavenú na faktoch o smrtiacich dopadoch bodania mRNA vakcín ...