Čo je cieľom represívnych opatrení covid teroru v SR?

29. apríla 2021

Slovania: Slováci, Moravania a časť Čechov sú posledným národom, ktorí sú nositeľmi čistej DNA.

Za stáročia sa nepodarilo Anglosasom zničiť rôznymi spôsobmi Slovákov nositeľov tejto čistej kristovskej DNA a preto zaviedli túto obrovskú očkovaciu propagandu. tzv. „plandemiu“ a za cenu toho, že obetujú aj celý národ, aby sa to mohlo uskutočniť, navyše majú z toho obrovský zisk. Na vakcinácii, testoch, respirátoroch a ďalšom zdravotníckom materiáli zarobia bilióny dolárov.

Bill Gates v nejednom svojom videu sa nechal počuť, že keď odvedie dobrú prácu s vakcínami, podarí sa mu znížiť obyvateľstvo planéty o 15 %

Zámerom globalistov je:

 • zničiť čistú kristovskú DNA
 • znížiť populáciu, hlavne národov s vysokým EQ a IQ
 • transhumanizmus – mRDNA vakcináciou pretransformovať ľudí na biorobotov

Toto je cieľ plánovanej genocídy láskyplnej ľudskej bytosti s kristovskou dušou čistou energiou. A nasadzovaním masiek je potrebné docieliť, teda, dehumanizovať človeka a zvykať nás na beztváre bioroboty.

Vlády sú priamo riadené anglosaskými elitami a samozrejme, sú za to aj platené.

Slováci študujte, pretože nevedomosť zabíja! tichá genocída

Politici a lekári vedeli, že vyhlásenie PAMDÉMIE s účelovým vyvolávaním STRACHU ako NÁSTROJOM ako dostať občanov dobrovoľne sa DAŤ ZAOČKOVAŤ EXPERIMENTOM, TECHNOLÓGIOU mRNA, bio-nanotechnológiou molekulárne genetických nožníc CRISPR/Cas9, medicínskym zásahom do ich DNA proti Sars Cov 2, aj kedykoľvek v čase ďalšími vakcínami od farmaceutických spoločnosti na úpravu ich GENÓMU pri iných chorobách s ich podpisom – súhlasom na právny formulár, že občan bol poučený.

ČAS EXISTENČNÝCH ZMIEN=rok 2020+2050, keď vo veľkej miere prispeli k tomu dve vedkyne Jennifer Doudna a Emmanuelle Charpentierová, ktoré získali v roku 2020 Nobelovu cenu za chémiu za objavenie technológie genetických nožníc CRISPR/Cas9 Táto technológia genetických vakcín, ktorými sa dobrovoľne očkujú aj Slováci UMOŽŇUJE NEUVERITEĽNÉ VECI, ĎALEKO za ETICKÝMI OBMEDZENIAMI a vyrieši aj problém ôsmich miliárd už nepotrebných. Náhrada za ľudí, viď. nové technológie.

MIND CONTROL – KONTROLA MYSLE + NANOTECHNOLÓGIA CRISPR/Cas9 + UMELÁ INTELIGENCIA rok 2020 až 2050 + GENETICKÉ vakcíny

V stredu 7. októbra 2020 bola pred poludním v priamom prenose vyhlásená Nobelova cena za chémiu. Ocenenie získali Emmanuelle Charpentier a Jennifer Doudna za vyvinutie metódy CRISPR / Cas9 – molekulárne genetických nožníc pre úpravu genómu.

Who really discovered CRISPR, Emmanuelle Charpentier and Jennifer Doudna or the Broad Institute? - BBC Science Focus Magazine

Inšpirácia u baktérií

Systém CRISPR / Cas9 predstavuje univerzálne možnosť, ako meniť DNA rastlín, živočíchov alebo mikroorganizmov s veľmi vysokou presnosťou . Od roku 2012 , kedy bol objav zverejnený, dostala vedecká komunita rýchlu, lacnú a hojne používanou metódu editácie genómu. CRISPR / Cas9 možno použiť in vitro ale aj in vivo .

Technológia CRISPR / Cas9 bola prevzatá z prirodzených regulačných mechanizmov baktérií. Emmanuelle Charpentier objavila v baktériu Streptococcus pyogenes predtým neznámu molekulu tracrRNA . Ukázalo sa, že tracrRNA je súčasť pradávneho imunitného systému baktérií CRISPR / Cas, ktorý bojuje proti napadnutiu vírusmi. Aby mohli baktérie rozpoznať vírus pri ďalšom útoku, uchovávajú si niektoré fragmenty vírusovej DNA v špecializovaných úsekoch – CRISPR – Clustered regularly Interspaced Short Palindromic Repeats. Baktérie používajú krátku sekvenciu RNA k rozpoznaniu vírusovej nukleovej kyseliny v kombinácii s enzýmom Cas. Môžu tak čeliť vírusu, ak zaútočí znova .

Nástroj na prepísanie kódu života

Charpentierová začala v roku 2011 spolupracovať s vedkyňou Jennifer Doudna . Spoločne sa im podarilo vytvoriť „genetickej molekulárnej nožnice“, ktoré boli jednoduchšie na použitie a udržali si presnú schopnosť rozštiepiť DNA v mieste, ktoré bolo určené.

Komisia Nobelovej ceny za chémiu zavolala v priamom prenose Emmanuelle Charpentier, aby mohla zodpovedať otázky novinárov. V komentári k jej víťazstvu uviedla, že keď sa dozvedela o tom, že získala Nobelovu cenu za chémiu, cítila veľa emócií. „Keď sa to stane, tak ste veľmi prekvapení a myslíte si, že to ani nie je pravda. Ale je to úplne zrejmá skutočnosť, „ dodala. Na otázku, či môže mať CRISPR / Cas9 priamy vplyv na boj s COVID-19 Charpentier odpovedala: „Metóda môže pomôcť pri vývoji vakcíny, ale nie sama o sebe, len nepriamo ako nástroj na identifikáciu alebo detekciu.“

Charpentier a Doudna sú prvé dve ženy, ktoré zdieľajú Nobelovu cenu za chémiu.

Zdroj:  The Nobel Prize

CRISPR / Cas9 otvára etické otázky

Gustafsson upozornil, že CRISPR / Cas9 je veľmi účinný nástroj a potrebuje striktné pravidlá, aby nedochádzalo k zneužitiu . Táto technika by totiž mohla byť zneužitá na editáciu genómu a k selekcii určitého typu populácie. O etických stránkach svojou metódy často hovorí aj samy vedkyňa, napríklad Doudnaová na to upozorňuje v rámci prednášky pre TED Talks .

Digitálne technológie menia životy ľudí. Cieľom digitálnej stratégie EÚ je zabezpečiť, aby z tejto transformácie mali prospech ľudia a podniky a aby sa zároveň dosiahol jej cieľ, a to zabezpečenie klimatickej neutrality Európy do roku 2050.

Komisia je odhodlaná vytvoriť z tejto dekády európske „digitálne desaťročie“. Európa musí teraz posilniť svoju digitálnu nezávislosť a stanoviť príslušné normy – namiesto toho, aby sa pridŕžala noriem iných – s jasným zameraním na údaje, technológie a infraštruktúru.

Proteín novej generácie Cas9 navrhnutý tak, aby poskytoval maximálnu efektivitu úprav CRISPR
TrueCut Cas9 Protein je navrhnutý tak, aby poskytoval trvale vyššiu efektivitu úprav v celom rade génových cieľov a typov buniek. 
Teraz ponúkame dve verzie nášho najvýkonnejšieho proteínu Cas9, aby sme lepšie splnili vaše ciele v oblasti úpravy genómu – 
Invitrogen TrueCut Cas9 v2 pre väčšinu bežných výskumných aplikácií a náš nový 
Gibco TrueCut Cas9 Protein (CTS-Prototype) pre predklinický výskum, ktorý vyžaduje nukleázu Cas9, ktorá sa vyrába s prísnymi špecifikáciami.

Elon Musk: Čipy do mozgu ľuďom začneme implantovať už tento rok

Mozgový implantát od spoločnosti Elona Muska, Neuralink, by mohli dostať prví ľudia už tento rok. O tom, či sa takého testu dočkáme aj na ľuďoch pochybovali mnohí, Musk je však presvedčený, že sa tak stane už onedlho.

Najnovší startup najbohatšieho muža planéty vyvíja bezdrôtový čip, ktorý má ľuďom teoreticky umožniť ovládanie elektroniky mysľou. Musk ho už dávnejšie opísal ako Fitbit v lebke s malými drôtikmi“.

Jeden z fanúšikov Elona Muska mu na Twitteri poslal správu, v ktorej mu vysvetlil, že mal pred 20 rokmi nehodu, po ktorej ochrnul. Je pripravený venovať svoje telo a myseľ na testy Neuralinku.

Elon mu odpísal: „Neuralink pracuje extrémne usilovne na bezpečnosti a veľmi úzko komunikuje s úradmi. Ak všetko pôjde podľa plánu, testy na ľuďoch spustíme možno už tento rok“.

Možnosti Neuralinku sú podľa slov Muska „takmer neobmedzené“ a v budúcnosti môže ľuďom umožniť konkurovať umelej inteligencii. Hlavný neurochirurg Neuralinku, doktor Matthew MacDougall, počas minuloročnej prezentácie potvrdil, že čip sa im zatiaľ podarilo implantovať len na povrch mozgu. Neskôr by ho chceli vložiť hlbšie, napríklad do okolia podlôžka (hypotalamus), ktoré je spojené s duševným zdravím.

Implantát od Neuralink môžu tento rok získať prví ľudia

Opica cez Neuralink hrala Pong

Musk je presvedčený, že zariadenie Neuralinku dokáže mozog „opätovne vycvičiť“ tak, aby napríklad zabudol na závislosť, depresiu alebo úzkosť. Najnovším počinom Neuralinku je implantácia čipu do mozgu opice.

Už teraz máme opicu s implantovaným čipom od Neuralink, ktorá dokáže mysľou hrať videohry,“ povedal Elon Musk. „Necíti bolesť a ani nevyzerá nijak nezvyčajne. Vôbec nie je vidieť miesto, ktorým sme čip implantovali,“ daodal.

Momentálne sa snažíme prísť na jednu vec. Chceme zistiť či dokážu opice medzi sebou v mysli hrať hru Pong. To by bolo celkom cool,“ poznamenal.

Spoločnosť Neuralink vznikla ešte v roku 2016. Práca na prvom prototype im trvala 4 roky. Vôbec prvý čip implantovali do prasaťa Gertrúdy. Musk na Twitteri povedal, že sa cíti zvláštne, keď sa snaží vytvoriť „snáď dobrú verziu Cyberpunku“.

androidportal

KORONA FALOŠNÝ POPLACH? Fakty a čísla

Smrtiaci vírus alebo chrípka? Zrejme žiadna téma dnešnej doby nevyvoláva toľko záujmu, kontroverzií a strachu ako koronavírus. Protichodné názory, falošné správy a politicky kontrolované informácie spôsobujú u ľudí zmätok. Rozdielne názorové prieniky vedú k nekonečným diskusiám.

Čo je pravda? Čo je fakt? Čo je vecou interpretácie?

Táto kniha prináša vecný pohľad na problém. Ponúka vedecky podložené informácie a fakty.

Kniha vám dáva možnosť vytvoriť si názor, ktorý po jej prečítaní dokážete odôvodniť na základe získaných poznatkov.

Autori:

Univ.-Prof. Dr. med. Sucharit Bhakdi je lekár-špecialista na mikrobiológiu a epidemiológiu infekcií. 22 rokov viedol Ústav lekárskej mikrobiológie a hygieny na Univerzite Johannesa Gutenberga v Mainzi. Pôsobil aj v oblasti starostlivosti o pacientov, ako výskumník a pedagóg. Publikoval viac ako 300 vedeckých prác v oblasti imunológie, bakteriológie, virológie a kardiovaskulárnych chorôb. Okrem mnohých ocenení mu bol udelený aj Rad za zásluhy spolkovej krajiny Porýnie-Falcko.

Prof. Dr. rer. nat. Karina Reiss je výskumníčka, ktorá prednáša vo výskumnom centre Quincke na Univerzite Christiana Albrechta v Kieli. Už viac ako 15 rokov pôsobí v oblasti biochémie, infekcií, bunkovej biológie a medicíny. Jej odbornú kvalifikáciu potvrdzuje viac ako 60 publikácií v medzinárodných časopisoch, za ktoré získala množstvo vyznamenaní a cien.

Sucharit Bhakdi, Karina Reissviac o autorovi

Stratégia VAKCINÁCIE = ThDr. René Belák čo je očkovanie mRNA vakcínou o čom média, politici odborníci, lekári neinformujú pred vakcináciou občanov : TU a prednášky TU a TU

Nenechajte si to ujsť = Mažú to cenzori

Uvediem sedem videí o vývoji UMELEJ inteligencie a moje predtuchy na dianie v blízkej budúcnosti, možno, že sa mýlim… TU NÁJDETE VÝVOJOVÉ TENDENCIE budúceho vývoja A PROGNÓZY zhodné s Chartou zeme, a ciele tajnej skupiny z radov okultnej ARISTOKRACIE, ochrancov životného prostredia či de-populácie ľudstva deklarované v POSOLSTVE z GEORGIA GUIDESTONES tu:

Dr. Stan Monteith – California Guidestones

The Georgia Guidestones

Na jednom z najvyšších vrchov v Elbert County, štát Georgia, stojí obrovský granitový monument. Vyryté v ôsmich rôznych jazykoch na štyroch obrovských kameňoch, podopierajúcich spoločný vrcholec, sa nachádza 10 vedúcich myšlienok, resp. prikázaní. Tento monument sa označuje ako The Georgia Guidestones, prípadne ako American Stonehenge. Aj keď väčšine ľudí relatívne neznáme, ide o dôležité spojenie s okultnou hierarchiou, dominujúcou svetu, v ktorom žijeme.

Pôvod tohto záhadného monumentu je zahalený tajomstvom, pretože nik nepozná pravú totožnosť človeka, či ľudí, ktorí o jeho stavbe rozhodli. Čo sa vie naisto, je to, že v júni 1979, dobre oblečený, výrečný cudzinec navštívil kanceláriu Elberton Granite Finishing Company a oznámil, že chce vybudovať pomník na zanechanie odkazu pre ľudstvo. Predstavil sa ako R. C. Christian, no zanedlho bolo zjavné, že nešlo o jeho skutočné meno. Uviedol, že reprezentuje skupinu ľudí, ktorá chce ponúknuť ľudstvu smerovanie, no do dnešného dňa, takmer dve desaťročia po tejto udalosti, nikto nevie, kým R. C. Christian skutočne bol, ani mená tých, ktorých reprezentoval. Evidentných je niekoľko vecí. Posolstvá vyryté v Georgia Guidestones sa zapodievajú štyrmi hlavnými oblasťami:

(1) Vláda a založenie svetovej vlády

(2) Kontrola populácie a reprodukcie

(3) Životné prostredie a vzťah človeka k prírode

(4) Spiritualita.

Vo verejnej knižnici v Elbertone som našiel knihu, napísanú človekom, nazývajúcim sa R. C. Christian. Objavil som, že monument, ktorého postavenie objednal, bol postavený ako uznanie Thomasovi Paineovi a okultnej filozófii, ktorú tento vyznával. A skutočne, Georgia Guidestones sú až dodnes využívané na okultné ceremónie a mystické oslavy. Je tragédiou, že iba jediný náboženský líder v oblasti mal odvahu proti American Stonehenge vystúpiť, a tento nedávno svoj duchovný úrad presťahoval.

POSOLSTVO GEORGIA GUIDESTONES

1. Udržiavať počet ľudí pod 500,000,000 v neustálej rovnováhe s prírodou.

2. Viesť rozmnožovanie s rozumom – zlepšujúc telesnú kondíciu a diverzitu.

3. Zjednotenie ľudstva v novom živom jazyku.

4. Ovládať vášeň – vieru – tradíciu a všetko s umierneným postojom.

5. Chrániť ľudí a národy spravodlivými zákonmi a súdmi.

6. Ponechať národom internú vládu, externé spory riešiť na svetovom súde.

7. Vyhýbať sa malicherným zákonom a zbytočným úradníkom.

8. Vyvažovať osobné práva sociálnymi povinnosťami.

9. Oceňovať pravdu – krásu – lásku – hľadať harmóniu s nekonečnom.

10. Nebyť rakovinou zeme – ponechať miesto prírode

Obmedzenie populácie na 500 miliónov si bude vyžadovať vyhladenie 9/10 obyvateľov sveta. Zmienka American Stonehenge o založení svetového súdu je predzvesťou medzinárodného súdneho tribunálu a snahy o vytvorenie svetovlády. Dôraz monumentu na zachovaní prírody predvída enviromentálne hnutie 90. rokov 20. storočia, a odkaz na “hľadanie harmónie s nekonečnom” odráža súčasné snahy nahradiť judeo-kresťanské názory novou spiritualitou.

gg1
The Age of Reason (Vek rozumu) bola kniha napísaná Thomasom Painom. Jej cieľom bolo zničiť judeo-kresťanské názory, na ktorých bola naša (americká – pozn.prekl.) republika založená.

Odkaz American Stonehenge bol taktiež predzvesťou súčasného trendu Trvalo udržateľného rozvoja. Aby ste boli schopní pochopiť, čo sa týmto myslí, vždy, keď počujete frázu “trvalo udržateľný rozvoj”, nahraďte ju výrazom “socializmus”. Neskôr v tomto syllabe sa oboznámite s kompletným znením Charty Zeme, ktorá bola vytvorená pod vedením Michaila Gorbačova a Maurice Stronga. V tomto dokumente nájdete dôraz na rovnaké základné otázky: kontrola reprodukcie, vláda sveta, dôležitosť prírody a životného prostredia, nová spiritualita. Podobnosť medzi ideami vyrytými v Georgia Guidestones a tými, ktoré vyznáva Charta Zeme, odrážajú spoločný pôvod oboch.

Yoko Ono, vdova po Johnovi Lennonovi, bola citovaná s odkazom na American Stonehenge, hovoriac:

“Chcem, aby ľudia vedeli o týchto kameňoch … Smerujeme k svetu, v ktorom možno sami seba zničíme, a možno zemeguľa prestane existovať… je príhodný čas na sebaupevnenie, poznajúc všetko to nádherné, čo sa v tejto krajine nachádza, a to symbolizujú Kamene z Georgie. ” (1)

Aký je skutočný význam American Stonehenge, a prečo je jeho tajný odkaz dôležitý? Pretože potvrdzuje fakt, že existuje tajný záujem na

(1) Dramatickom redukovaní svetovej populácie.

(2) Propagácii enviromentalizmu.

(3) Založení svetovlády.

(4) Propagácii novej duchovnosti.

Skupina, ktorá nechala Georgia Guidestones postaviť, je celkom iste jednou z mnohých podobných skupín pracujúcich na Novom Svetovom Poriadku, novom svetovom ekonomickom systéme a novej duchovnosti. V pozadí týchto skupín sa však nachádzajú temné duchovné sily. Bez pochopenia povahy týchto temných síl nie je možné pochopiť svetové udalosti.

Fakt, že väčšina Američanov o Georgia Guidestones čo o ich posolstve ľudstvu nikdy nepočula, odráža stupeň kontroly, ktorá dnes nad myslením amerického ľudu existuje. Toto posolstvo k vlastnej škode ignorujeme.

The Age of Reason (Vek rozumu) bola kniha napísaná Thomasom Painom. Jej cieľom bolo zničiť judeo-kresťanské názory, na ktorých bola naša (americká – pozn.prekl.) republika založená.

gg2

Otvor, ktorý v kameni vidíte, bol vyrytý v ústrednom kameni, aby sa cez neho dala kedykoľvek vidieť Polárka. Šlo o jednu z požiadaviek vyslovených R. C. Christianom pre vybudovanie American Stonehenge a odráža jeho posadnutosť s postavením hviezd, slnka a mesiaca. Okultisti ako čas svojich náboženských ceremónií často uctievajú súhvezdia a pohyb nebeských telies.

Zdroj: http://christianfreeman.wordpress.com/

OFICIÁLNA verzia : Earth Charter – Príloha: Charta Zeme Preambula :

Nachádzame sa v kritickom momente dejín Zeme, v čase, keď si ľudstvo musí zvoliť svoju budúcnosť. Tým, ako sa svet stáva stále viac vzájomne závislým a krehkým, budúcnosť predstavuje súčasne veľké nebezpečenstvo aj veľký prísľub. Ak máme postúpiť vpred, musíme rozpoznať, že
uprostred veľkolepej rozmanitosti kultúr a foriem života sme jednou ľudskou rodinou a jedným spoločenstvom Zeme so spoločným osudom. Musíme sa spojiť, aby sme vytvorili udržateľnú globálnu spoločnosť, založenú na úcte k prírode, k všeobecným ľudským právam, ekonomickej
spravodlivosti a kultúre mieru.

Za týmto účelom je bezpodmienečne nutné, aby sme my, národy
Zeme, vyhlásili svoju zodpovednosť voči sebe navzájom, voči širšiemu spoločenstvu života i voči budúcim generáciám.
Zem, náš domov. Ľudstvo je súčasťou nesmierneho rozvíjajúceho sa vesmíru. Zem, náš domov, oživuje jedinečné spoločenstvo života. Prírodné sily robia z existencie náročné a neisté dobrodružstvo, ale Zem poskytuje podstatné podmienky pre evolúciu života. Zachovanie spoločenstva života a prosperovanie ľudstva závisia na zachovaní zdravej biosféry so všetkými jej
ekologickými systémami, bohatou rozmanitosťou rastlín a živočíchov, úrodnou pôdou, čistými vodami a čistým ovzduším. Globálne životné prostredie a jeho konečné zdroje sú predmetom záujmu všetkého ľudstva. Ochrana vitality, rozmanitosti a krásy Zeme je našou posvätnou úlohou.
Globálna situácia.

Dominujúce vzorce výroby a spotreby spôsobujú devastáciu životného prostredia, vyčerpávanie zdrojov a masívne vymieranie druhov. Spoločenstvá sú ťažko narúšané. Výdobytky rozvoja sa nerozdeľujú spravodlivo a priepasť medzi bohatými a chudobnými sa prehlbuje. Rozšírená je nespravodlivosť, chudoba, nevedomosť a násilné konflikty, ktoré sú príčinou veľkého utrpenia. Bezprecedentný nárast ľudskej populácie preťažuje ekologické a sociálne systémy. Ohrozené sú základy globálnej bezpečnosti. Tieto trendy sú zlovestné – nie však nevyhnutné.
Výzvy, pred ktorými stojíme.

Záleží na nás: či si zvolíme globálne partnerstvo v starostlivosti o Zem a
o seba navzájom alebo budeme riskovať deštrukciu seba i rozmanitosti života. Sú potrebné zásadné zmeny v našich hodnotách, inštitúciách a spôsobe života. Musíme si uvedomiť, že po uspokojení základných potrieb je ľudský rozvoj primárne o tom ako „byť viac“ a nie „mať viac“.

Máme vedomosti i technológie, ktoré môžu zabezpečiť všetkých a zmenšiť naše vplyvy na životné prostredie. Vynárajúca sa globálna občianska spoločnosť vytvára nové príležitosti pre vybudovanie demokratického a humánneho sveta. Environmentálne, ekonomické, politické, sociálne a duchovné výzvy, ktorými čelíme, sú vzájomne prepojené a spoločne môžeme tvoriť riešenia dobré pre všetkých.
Všeobecná zodpovednosť. Aby sme tieto ambície uskutočnili, musíme sa rozhodnúť žiť s citom pre univerzálnu zodpovednosť, stotožňujúc sa s celým spoločenstvom Zeme, ako aj so svojimi miestnymi komunitami. Sme občanmi rôznych národov a súčasne tiež jedného sveta, v ktorom sa
spája miestne a globálne. Každý sa podieľa na zodpovednosti za súčasné i budúce dobro ľudskej rodiny i živého sveta ako celku. Duch ľudskej solidarity a spriaznenosť so všetkým živým sa posilnia, ak budeme žiť s úctou k tajomstvu života, s vďačnosťou za dar života a v pokore, pokiaľ ide
o miesto človeka v prírode.
Naliehavo potrebujeme zdieľať spoločnú víziu základných hodnôt, ktorá poskytne etický základ pre vznikajúce svetové spoločenstvo. Preto spoločne s nádejou prehlasujeme nasledovné vzájomne súvisiace princípy udržateľného života ako spoločnú normu, podľa ktorej sa má riadiť a hodnotiť správanie všetkých jednotlivcov, organizácií, firiem, vlád a nadnárodných inštitúcií.

Princípy

I. Úcta a starostlivosť o spoločenstvo života.

 1. Mať v úcte Zem a život v celej jeho rozmanitosti.
  203
  a) Uvedomiť si, že všetky bytosti sú vzájomne závislé, a že každá forma života má svoju hodnotu, bez ohľadu na jej užitočnosť pre človeka.
  b) Potvrdiť svoju vieru v inherentnú dôstojnosť všetkých ľudských bytostí a v intelektuálny, umelecký, etický a duchovný potenciál ľudstva.
 2. Starať sa o spoločenstvo života s porozumením, súcitom a láskou.
  a) Akceptovať, že s právom vlastniť, riadiť a využívať prírodné zdroje je spojená povinnosť zabrániť poškodzovaniu životného prostredia a chrániť práva ľudí.
  b) Potvrdiť, že s rastom slobody, vedomostí a moci prichádza zvýšená zodpovednosť za presadzovanie spoločného dobra.
 3. Budovať spravodlivé, participatívne, udržateľné a mierumilovné demokratické spoločnosti.
  a) Zabezpečiť, aby spoločenstvá na všetkých úrovniach zaručovali ľudské práva a základné svobody a poskytli každému príležitosť plne realizovať svoj potenciál.
  b) Presadzovať sociálnu a ekonomickú spravodlivosť, ktorá umožní všetkým dosiahnuť bezpečné, zmysluplné a ekologicky zodpovedné živobytie.
 4. Zachovať bohatstvo a krásu Zeme pre súčasné a budúce generácie.
  a) Uznať, že sloboda konania každej generácie je ohraničená potrebami budúcich generácií.
  b) Odovzdať budúcim generáciám hodnoty, tradície a inštitúcie, ktoré podporujú dlhodobý rozkvet ľudských a ekologických spoločenstiev Zeme.
  Na splnenie týchto štyroch rámcových záväzkov je nevyhnutné:
  II. Ekologická integrita
 5. Chrániť a obnoviť integritu ekologických systémov Zeme, s osobitným zreteľom na biologickú diverzitu a život udržujúce prírodné procesy.
  a) Na všetkých úrovniach prijať plány pre udržateľný rozvoj a regulatívy, ktoré urobia ochranu životného prostredia integrálnou súčasťou všetkých rozvojových iniciatív.
  b) Zakladať a chrániť životaschopné prírodné a biosférické rezervácie, vrátane divočín súše a mora, za účelom ochrany život udržujúcich systémov Zeme, udržania biodiverzity a zachovania nášho prírodného dedičstva.
  c) Podporovať zotavenie ohrozených druhov a ekosystémov.
  d) Kontrolovať a odstrániť nepôvodné alebo geneticky modifikované organizmy, ktoré poškodzujú pôvodné druhy a životné prostredie a brániť introdukcii takýchto škodlivých organizmov.
  e) Riadiť využívanie obnoviteľných zdrojov, ako je voda, pôda, lesné produkty a morský život spôsobmi, neprekročia mieru ich regenerácie a ochránia zdravie ekosystémov.
  f) Riadiť ťažbu a využívanie neobnoviteľných zdrojov ako sú minerály a fosílne palivá takými spôsobmi, ktoré minimalizujú ich vyčerpávanie a nebudú viesť k vážnym škodám na životnom prostredí.
 6. Predchádzať škodám je najlepšou metódou ochrany životného prostredia, a ak je poznanie obmedzené, postupovať uvážlivo.
  a) Konať, keď treba zabrániť možnosti vážneho alebo nevratného poškodenia životného prostredia, dokonca aj vtedy, ak je vedecké poznanie neúplné alebo nejednoznačné.
  b) Uložiť dôkazné bremeno na tých, ktorí tvrdia, že navrhovaná činnosť nespôsobí významné poškodenie, a uložiť zodpovedným osobám povinnosť nahradiť škodu na životnom prostredí.
  c) Zabezpečiť, aby sa pri procese rozhodovania zohľadňovali akumulované, dlhodobé, nepriame, diaľkové a globálne dôsledky ľudských činností.
  d) Predchádzať znečisťovaniu všetkých súčastí životného prostredia a nepripustiť hromadenie rádioaktívnych, toxických alebo iných nebezpečných látok.
  204
  e) Vyvarovať sa vojenských aktivít poškodzujúcich životné prostredie.
 7. Osvojiť si spôsoby výroby, spotreby a reprodukcie, ktoré chránia regeneračnú schopnosť Zeme, ľudské práva a prosperitu spoločnosti.
  a) Znižovať množstvo, opätovne používať a recyklovať materiály používané v systémoch výroby a spotreby, a zaistiť, aby bol zostávajúci odpad asimilovateľný ekologickými systémami.
  b) Energiu používať úsporne a efektívne a v rastúcej miere sa opierať o zdroje obnoviteľnej energie, ako je slnečná a veterná.
  c) Podporovať rozvoj, preberanie a spravodlivý prenos ekologicky vhodných technológií.
  d) Do predajných cien tovarov a služieb premietať v plnej miere environmentálne a sociálne náklady, a umožniť spotrebiteľom, aby sa zoznámili s výrobkami, ktoré spĺňajú najvyššie sociálne a environmentálne normy.
  e) Zaistiť všeobecnú dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorá podporuje reprodukčné zdravie a zodpovednú reprodukciu.
  f) Osvojiť si taký štýl života, ktorý kladie dôraz na kvalitu života a hmotný dostatok v obmedzenom svete.
 8. Urýchliť štúdium ekologickej udržateľnosti a podporovať otvorenú výmenu a široké uplatňovanie získaných poznatkov.
  a) Podporovať medzinárodnú vedeckú spoluprácu v odbore udržateľnosti, so zvláštnym zreteľom na potreby rozvojových krajín.
  b) Uznať a uchovať vo všetkých kultúrach tradičné poznatky a duchovnú múdrosť, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia a ľudského blahobytu.
  c) Zabezpečiť, aby informácie, životne dôležité pre zdravie ľudí a ochranu životného prostredia, vrátane genetických informácií, zostali verejne dostupné.
  III. Sociálna a ekonomická spravodlivosť
 9. Odstrániť chudobu ako etický, sociálny a environmentálny imperatív.
  a) Zaručiť právo na pitnú vodu, čisté ovzdušie, potravinovú bezpečnosť, neznečistenú pôdu, na prístrešie a bezpečnú sanitáciu rozdelením národných a medzinárodných zdrojov, ktoré sú k tomu potrebné.
  b) Umožniť každej ľudskej bytosti vzdelanie a zdroje, potrebné na zabezpečenie udržateľného živobytia, a poskytnúť sociálne zabezpečenie a záchranné siete tým, ktorí nie sú sami schopní zabezpečiť svoje prežitie.
  c) Všímať si zanedbávaných, ochraňovať zraniteľných, slúžiť tým, ktorí trpia a umožniť im, aby rozvinuli svoje schopnosti a išli za svojimi túžbami.
 10. Zaistiť, aby ekonomické činnosti a inštitúcie na všetkých úrovniach podporovali ľudský rozvoj spravodlivo a udržateľne.
  a) Podporovať spravodlivé rozdelenie bohatstva vo vnútri národov a medzi národmi.
  b) Podporovať intelektuálne, finančné, technické a sociálne zdroje rozvojových krajín a zbaviť ich bremena medzinárodného dlhu.
  c) Zabezpečiť, aby všetok obchod podporoval trvalo udržateľné využívanie zdrojov, ochranu životného prostredia a pokrokové normy práce.
  d) Požadovať, aby nadnárodné korporácie a medzinárodné finančné organizácie konali transparentne pre dobro ľudí a prinútiť ich k zodpovednosti za dôsledky ich činnosti.
 11. Postaviť sa za rodovú rovnosť a spravodlivosť ako predpoklad udržateľného rozvoja a zaistite všeobecný prístup k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti a ekonomickým príležitostiam.
  a) Zaistiť ľudské práva žien a dievčat a ukončiť všetko násilie voči nim.
  b) Podporovať aktívnu účasť žien vo všetkých aspektoch hospodárskeho, politického, 205 občianskeho, spoločenského a kultúrneho života ako plnohodnotných a rovnocenných partnerov, činiteľov v rozhodovaní, vedúcich pracovníkov a príjemcov dávok.
  c) Posilňovať rodiny a zaistiť bezpečie a láskyplnú starostlivosť o všetkých členov rodiny.
 12. Presadzovať právo všetkých bez rozdielu na prírodné a spoločenské prostredie, ktoré podporuje ľudskú dôstojnosť, telesné zdravie a duševnú pohodu, so zvláštnym zreteľom k právam pôvodných obyvateľov a menšín.
  a) Odstrániť všetky formy diskriminácie, založenej napríklad na rase, farbe pleti, pohlaví, sexuálnej orientácii, náboženstve, jazyku a národnostnom, etnickom alebo sociálnom pôvode.
  b) Potvrdiť právo pôvodného obyvateľstva na ich spiritualitu, poznanie, územie a zdroje, a s tým súvisiacu prax udržateľného živobytia.
  c) Mať v úcte a podporovať mladých ľudí našich spoločenstiev a umožniť im splniť ich podstatnú úlohu pri vytváraní udržateľných spoločností.
  d) Chrániť a obnovovať významné miesta kultúrneho a duchovného významu.
  IV. Demokracia, nenásilie a mier
 13. Posilňovať demokratické inštitúcie na všetkých úrovniach a zaistiť transparentnosť a zodpovednosť vládnej moci, vrátane účasti na rozhodovaní, a prístup k spravodlivosti.
  a) Presadzovať právo každého na jasnú a včasnú informáciu o záležitostiach životného prostredia a o všetkých rozvojových plánoch a aktivitách, ktoré by mohli do nich zasiahnuť alebo v ktorých ide o ich záujmy.
  b) Podporovať miestnu, regionálnu a globálnu občiansku spoločnosť a presadzovať zmysluplnú účasť všetkých zúčastnených jednotlivcov a organizácií na rozhodovaní.
  c) Chrániť právo na svobodu slova, prejavu, pokojného zhromažďovania, združovania a disentu.
  d) Zaviesť efektívny a účinný prístup k administratívnym a nezávislým súdnym procedúram, vrátane opravných prostriedkov a odškodnenia za poškodenie životného prostredia a hrozbu takéhoto poškodenia.
  e) Vylúčiť korupciu zo všetkých verejných i súkromných inštitúcií.
  f) Posilňovať miestne spoločenstvá tak, že sa im umožní starať sa o svoje životné prostredie a prideliť zodpovednosť za životné prostredie tým úrovniam moci, na ktorých sa môže vykonávať najefektívnejšie.
 14. Do formálneho vzdelávania a celoživotného vzdelávania začleniť vedomosti, hodnoty, a schopnosti potrebné pre udržateľný spôsob života.
  a) Poskytnúť všetkým, najmä deťom a mládeži príležitosť na vzdelanie, ktoré im umožní aktívne prispievať k trvalo udržateľnému rozvoju.
  b) Presadzovať vplyv umenia a humanitných odborov, ako aj vedy, na vzdelávanie pre udržateľnosť.
  c) Zvýrazniť úlohu masmédií pri zvyšovaní povedomia o ekologických a sociálnych výzvach.
  d) Byť si vedomí dôležitosti morálnej a duchovnej výchovy pre udržateľný život.
 15. Zaobchádzať so všetkými živými tvormi s úctou a ohľaduplne.
  a) Predchádzať krutosti voči zvieratám, ktoré sa chovajú v spoločnosti ľudí, a chrániť ich pred utrpením.
  b) Chrániť voľne žijúce zvieratá pred spôsobmi lovu, odchytu a rybolovu, ktoré pôsobia extrémne dlhé alebo zbytočné utrpenie.
  c) Vyvarovať sa alebo vylúčiť, pokiaľ možno v plnej miere, odchyt alebo ničenie druhov, ktoré nie sú cieľom lovu.
 16. Presadzovať kultúru tolerancie, nenásilia a mieru.
  a) Povzbudzovať a podporovať vzájomné porozumenie, solidaritu a spoluprácu medzi ľuďmi, v 206 národoch i medzi národmi.
  b) Používať komplexné stratégie na zabránenie násilným konfliktom a kooperatívne riešenie problémov pri zvládaní a riešení environmentálnych konfliktov a iných sporov.
  c) Demilitarizovať národné bezpečnostné systémy na úroveň obrannej, neútočnej pozície, a vojenské prostriedky vynaložiť na mierové účely, vrátane ekologickej obnovy.
  d) Odstrániť jadrové, biologické a toxické zbrane a iné zbrane hromadného ničenia.
  e) Zaistiť, aby využitie orbitálneho a vesmírneho priestoru slúžilo pre ochranu životného prostredia a mier.
  f) Uznať, že mier je jeden veľký celok, utvorený zo správneho vzťahu k sebe samému, k iným ľuďom, iným kultúram, iným životným formám, k Zemi a onomu širšiemu celku, ktorého je všetko súčasťou.
  Cesta vpred
  Ako nikdy predtým v dejinách nás spoločný osud vyzýva hľadať nový začiatok. Princípy Charty Zeme by mali viesť k takejto obnove. Aby sme ju dosiahli, musíme sa zaviazať k prijatiu a k presadzovaniu hodnôt a cieľov tejto Charty.
  Vyžaduje si to zmenu v mysli aj srdci. Vyžaduje to nový pocit globálnej vzájomnej závislosti a univerzálnej zodpovednosti. Musíme s predstavivosťou rozvíjať a uplatňovať víziu udržateľného spôsobu života v miestnom, národnom, regionálnom a globálnom meradle. Naša kultúrna rozmanitosť je drahocenným dedičstvom a rôzne kultúry nájdu svoje vlastné osobité cesty, ako túto víziu uskutočniť. Musíme prehĺbiť a rozšíriť globálny dialóg, ktorý umožnil vznik Charty Zeme, pretože sa musíme ešte veľa učiť z prebiehajúceho spoločného hľadania pravdy a múdrosti.
  V živote často dochádza k napätiu medzi dôležitými hodnotami. To môže znamenať ťažký výber riešení. Avšak musíme nájsť spôsob, ako zosúladiť rozmanitosť s jednotou, slobodu konania so spoločným dobrom, krátkodobé zámery s dlhodobými cieľmi. Každý jednotlivec, rodina, organizácia a spoločenstvo tu majú svoju životne dôležitú úlohu. Umenie, veda, náboženstvo, vzdelávacie inštitúcie, médiá, firmy, mimovládne organizácie a vlády sú vyzývané ponúknuť tvorivé vedenie.
  Partnerstvo vlády, občianskej spoločnosti a firiem je nevyhnutným základom pre efektívne riadenie.
  Pre vybudovanie udržateľného globálneho spoločenstva musia národy sveta obnoviť svoj záväzok k Spojeným národom, plniť svoje záväzky na báze existujúcich medzinárodných dohovorov a podporovať realizáciu princípov Charty Zeme pomocou medzinárodného právne záväzného nástroja pre životné prostredie a rozvoj.
  Kiež by sa naša doba mohla spomínať ako doba, v ktorej nastalo precitnutie k novej úcte k životu, pevné rozhodnutie dosiahnuť udržateľnosť, urýchlenie zápasu o právo a mier a radostnú oslavu
  života.

  –––––––––––––––––
  Vznik Charty Zeme
  Charta Zeme bola vytvorená nezávislou Komisiou Charty Zeme, ktorá bola ustanovená ako pokračovanie konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji konanej v roku 1992 v Rio de Janeiro (nazývanej aj Summit Zeme), aby vytvorila výzvu o hodnotách a princípoch pre udržateľnú budúcnosť na báze globálneho konsenzu. Dokument sa vyvíjal takmer desaťročie prostredníctvom širokého procesu medzinárodných konzultácií, ku ktorým prispelo viac ako päť tisíc ľudí. Chartu formálne podporili a prijali tisíce organizácií, vrátane UNESCO a IUCN (Svetového zväzu ochrany prírody).
  –––––––––––––––––
  Preložené podľa originálu: Earth Charter International, 2011: Earth Charter. [online]. cit. 2010-10-
  10, URL: http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/Read-the-Charter.html
  207
  Preklad: Ľudmila Sabová
  Ďalšie informácie o Charte Zeme je možné získať na adresách:
  http://www.earthcharterinaction.org/content/categories/Education/
  http://www.earthcharterinaction.org/invent/
  Chartu Zeme tiež môžete individuálne alebo ako organizácia podporiť na adrese:
  http://www.earthcharterinaction.org/content/pages/Endorse.

OZ Pán Občan

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

ŠKOLSKÁ KARTIČKA SLOBODY.

Vzdelávanie žiakov je zaručené prezenčnou formou. Dištančná forma je iba výnimka zo zaručenej prezenčnej formy. To z dôvodu na strane ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Čo sa to deje na našom svete?

Vážení bojovníci za slobodu,V posledných rokoch sa deje niečo pozoruhodného, že je doslova transformuje celý svet takým spôsobom, že sa ...
Spravodajstvo

George Soros otvorene rozpráva o realizácii jeho plánu likvidácie Ruska a ďalších krajín

ilustračné fototo: europeanconservative.com Kto je George Soros? Zopár faktov a zhodnotenie jeho investícií a impéria Maďarský podnikateľ Georg Soros, o ...
Spravodajstvo

Nasadenie pri pobreží Floridy: Aká silná je ruská útočná ponorka triedy Yasen-M

Ruská ponorka pri kubánskom pobreží môže predstavovať pre Spojené štáty vážnu hrozbu uvádza Americká publikácia „Military Watch Magazine“, kde sa ...
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Spravodajstvo

PREFERENČNÉ HLASY VYNIESLI T.E.ROSTASA PRED DVOCH PREMIÉROV, MINISTROV, PREDSEDU KOALIČNEJ STRANY AJ MNOŽSTVO POSLANCOV PARLAMENTU

Foto: Matúš Plecho AUTOR: ZEM&VEK Nezávislý kandidát Tibor Eliot Rostas bez bilbordovej kampane, ktorú na rozdiel od iných vôbec nevyužil a ...
Aktualizované 14.6. 11:36
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Spravodajstvo

OSN, WHO a WEF boli vyhlásené za teroristické organizácie Republikánskym krajským zhromaždením na Floride

Republikánske zhromaždenie okresu Lee, čo je ľudová konzervatívna republikánska organizácia, schválilo rezolúciu, ktorú predstavil Joseph Samsone a vyhlásil OSN, WHO a WEF ...
Aktualizované 15.6. 23:11
Spravodajstvo

Peter Pellegrini je prezidentom Slovenskej republiky

Peter Pellegrini sa oficiálne stal novým prezidentom Slovenskej republiky. Vo svojom inauguračnom prejave vyzval Slovákov na zmierenie, pokoj, vzájomné porozumenie, ...