Bývalý šéf NS SR Harabin: Vláda pokračuje v rozklade právneho štátu aj za podpory terajšej opozície

2. novembra 2021

Bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin v rozhovore okomentoval právnu situáciu na Slovensku, zhodnotil činnosť parlamentu z právneho hľadiska a vyjadril sa aj k súdnym procesom väzobne stíhaných nominantov SMERu

.JUDr. Štefan Harabin bol dlhoročný slovenský sudca Najvyššieho súdu SR (od roku 1991), minister spravodlivosti SR (2006-2003), predseda Najvyššieho súdu SR (1998-2003 a 2009-2014). Neúspešne kandidoval na funkciu prezidenta (2019) ako kresťanský a národný kandidát (3. miesto 307 823 hlasov (14,34 %) a ako volebný líder strany Vlasť nedokázal osloviť toľko voličov (2,93%), aby sa strana v roku 2020 dostala do parlamentu. A dodnes je osobou, ktorá sa často v éteri vyjadruje, ktorá svojimi výrokmi a právnymi výkladmi polarizuje spoločnosť. Preto sme ho oslovili ako majstra práva.

Pán Harabin, Vy ako bývalý dlhoročný sudca ste nás mnoho krát presvedčili aj vo vyhraných súdnych bojoch so štátom, že máte všetky zákony v malíčku. Neobracia sa Vám dnes žalúdok od krivenia práva na Slovensku?

Harabin: Niekedy nemám od toho ďaleko. Nedávno má prekvapila situácia na Najvyššom súde. Ako verejnosť, samozrejme bez rúška, som sa chcel zúčastniť na verejnom zasadnutí v kauze Rostas. V tejto spojitosti sú nahraté viaceré autentické videá, ktoré zachytili moje rozčúlenie sa nad tým, že príslušníci ZVJS, policajti Policajného zboru, ale aj predseda senátu Paluda neovládajú Ústavu, zákony, vrátane Trestného poriadku, hoci prisahali na ich dodržiavanie a na znak toho, že sú nositelia štátnej moci, preto obliekajú uniformy, resp. talár. A to verejne prezentujú pred občanmi priamo na takej pôde ako je Najvyšší súd SR, ktorý by mal byť svätyňou dodržiavania Ústavy, zákonov a rešpektovania základných ľudských práv a slobôd.

Sorošovské skorumpované média mi vytýkali, že som zvýšil hlas, resp. kričal. Vzhľadom na závažnosť a intenzitu ich trestnej činnosti (spáchali na pôde najvyššieho súdu zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa) môj hlas bol veľmi mierny. Viete si predstaviť ako bude kričať matka v nemocnici, kde privedie dieťa na ošetrenie a lekár ho zavraždí pred jej očami?

Čaputová ma kopíruje. Už tiež nenosí rúško.

Na obrázku môže byť 4 ľudia a stojaci ľudia

Zastavme sa u porušovania Ústavy SR. Vy ste na niektoré poukazovali. Ktoré vykrivenie v tejto oblasti považujete za najzávažnejšie?

Retroaktívne zrušenie Mečiarových amnestií na podklade ústavného zákona na návrh vlády, ktorej predsedal Fico. Neústavná inaugurácia Čaputovej do prezidentského úradu predsedom parlamentu Dankom, bez toho, aby bol ukončený proces prezidentských volieb, keďže Ústavný súd nerozhodol ku dňu inaugurácie o volebnej sťažnosti neúspešného kandidáta.

Ako sa pozeráte na činnosť parlamentu pri schvaľovaní zákonov tejto koalície z právneho hľadiska?

Momentálna vládna garnitúra pokračuje iba v tom, čo tu naštartovali v procese deformácie Ústavy SR Fico, Danko a Bugár. Má príklady v ich konaní a opakuje len ich kroky v rozklade právneho štátu dokonca i za podpory terajšej opozície. Zoberte si napríklad situáciu v parlamente 1. 4. 2020, keď za návrh vlády v smere posilnenia právomoci polície ukladať za nenosenie rúška poriadkovú pokutu až 1000 EUR hlasovali i Mazurek, Blaha, Kotleba, Raši, Pellegrini a aj Taraba.

Fico sa akože zdržal, čiže nebol proti. Títo politici môžu hovoriť, že majú na srdci dobro slovenských občanov? Hypoteticky i keby Mikasove vyhlášky boli právne nenulitné, mysleli oni na ťažkú sociálnu situáciu ľudí. Zabudli na to, že z čoho zaplatí starenka s 300 EUR-ovým dôchodkom pokutu 1000 EUR, že nemala v tržnici rúško? Ani jeden z citovaných opozičných politikov nehlasoval proti mobilizačnému zákonu, cez aplikáciu ktorého komukoľvek môže vládnuca svojvôľa zhabať nehnuteľnosť, účet v banke, alebo vyčerpať mu zemiaky v pivnici. Je to náhoda?

Aký máte názor na verejnosťou sledované procesy vedené OČTK a niektoré ukončené súdne procesy väzobne stíhaných nominantov SMERu?

Okrem procesov založených na súdom akceptovaných uzavretých dohodách o vine a treste, nebol právoplatným spôsobom doposiaľ ukončený ani jeden z procesov v otázke uvedených. Trestné kauzy dozorované špeciálnou prokuratúrou na čele s neProkurátorom Lipšicom majú zjavne politickú pečiatku.

Lipšic je politik vyprodukovaný ultraliberálmi a Sorošom, používaný v slovenskom priestore už najmenej 20 rokov. Navyše Lipšic získal previerku NBÚ na základe trestnej činnosti organizovanej zločineckej skupiny v zostave, okrem Lipšica, Krajniaka, ministra práce a Konečného riaditeľa NBÚ, lebo zákonom o NBÚ predpokladané podmienky na získanie previerky Lipšic nesplnil. Tým Krajniak a Konečný spáchali zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a Lipšic účastníctvo na tomto zločine vo forme pomoci. Vzhľadom na monokratický princíp riadenia špeciálnej prokuratúry zločincom Lipšicom, trestné procesy dozorované touto inštitúciou sa nemôžu ani len javiť ako zákonné.

Ako vidíte postavenie kajúcnikov a ich slobodu?

Spravodlivosť nesmie byť uplatňovaná na kupčení s kriminálnikmi, či sú to korupčníci, vrahovia, resp. ostatní páchatelia trestnej činnosti. V takom prípade ide len o fiktívnu, virtuálnu a formálnu spravodlivosť. Procesný inštitút kajúcnika ostal v Trestnom poriadku iba vďaka enormnej snahe a vplyvu Kaliňáka, ktorý v roku 2007 presvedčil Fica, aby nepodporil návrhy noviel trestných kódexov, mnou (v tom čase v postavení ministra spravodlivosti) predložených do vlády, ktorými mali byť zrušené aj dohody o vine a treste. Za ministrovania Kaliňáka sa používal kajúcnik permanentne tiež i pri korupcii aj s negatívnymi nezákonnými dopadmi a vtedy ho SMER ani Kaliňák nekritizoval a ani nenapadal.

Čo si myslíte o dĺžke a využívaní opatrení väzby pre nominantov SMER-u?

Väzba má opodstatnenie pri existencii dôvodnosti podozrenia z trestnej činnosti iba za sprítomnenia konkrétnych skutočností odôvodňujúcich jednu z jej troch alternatív útekovej, kolúznej a preventívnej. Je smutné, že na základe vulgárneho tlaku politikov a mainstreamových médií, niektorí prokurátori navrhujú a dokonca aj sudcovia berú obvinených do väzby, alebo predlžujú im dobu väzby i napriek absencii konkrétnych skutočnosti odôvodňujúcich u nich potrebu väzby, resp. po pominutí takýchto skutočností. Toto sa však nedeje len teraz. Bolo to bežnou praxou aj za Kaliňáka, ktorý v tomto smere robil účelové tlačové konferencie, alebo dával v tejto súvislosti i presne cielené verejné vyjadrenia. Takýmto tlakom, žiaľ podliehajú prokurátori a sudcovia, ktorí sú na slabej odborno-profesionálnej úrovni, alebo sú vydieraní kompromitujúcimi materiálmi.

Pred pár dňami ste sa chceli zúčastniť na vyhlásení rozsudku s pánom Rostasom. Predtým stáli pred sudcami Daňo s Vaskym. Znamená to, že sa majú všetci novinári s inými názormi začať báť písať pravdu?

Nesporne áno. A všimnite si, že všetky tri procesy začali za vlády Smeru. Sloboda slova a prejavu, pokiaľ sprítomňuje pravdu, alebo opodstatnenú kritiku, zjavne prekáža momentálnym držiteľom moci.

Ale dokončuje ich justícia pod súčasnou vládou, ktorej to neprekáža.

Trestný proces má svoje štádia. Všetky ešte neskončili. Záleží už len na trestných sudcoch všetkých stupňov, či budú ľahostajní k porušovaniu slobody slova a prejavu.

Príde Vám adekvátne, ak za brutálne dokopanie na smrť Filipínca Akordu dostane páchateľ Hossu najskôr 5 a definitívne po protestoch 9 rokov najľahšieho väzenia a za iba zámer obrať Markízu o peniaze za zmenky, keď Kočner s Ruskom dostali 19 rokov v najťažšom režime medzi vrahmi a násilníkmi? Myslíte si, že náš trestný poriadok si váži život človeka? Mne to totiž tak nepripadá.

Každý prípad je prísne individuálny so svojimi osobitosťami. Nemám naštudované uvedené trestné veci, takže sa nemôžem vyjadriť so znalosťou veci. Ak vstupujú do rozhodovacieho procesu už vyššie spomínané politicko-mediálne tlaky a vyvolajú negatívne dopady v psychike sudcov v smere strachu, tak sa dožívame aj takých rozdielov v otázke ukladaných trestov.

Pán Harabin, pýtal som sa na pomer výšky trestu a zaradenie do najľahšej a najťažšej formy stráženia z hľadiska brutálnosti trestného činu a spôsobenej škody.

Nemôžem sa pustiť do hodnotenia výšky trestov ani zaradenia do výkonu trestov bez detailného poznania obsahu oboch trestných spisov.

V druhej časti rozhovoru sa dozviete, prečo sa Štefan Harabin niekedy nechce podriadiť a nasadiť si rúško, čo je podľa neho východiskom z vojny medzi NAKA a UIS a ako sa pozerá na škandál z poľovníckej chaty z právneho hľadiska.

Je náhoda, že pri každom úniku z trestných spisov figuruje Lipšic? Ako mohol dostať bezpečnostnú previerku?

Minulý týždeň sa do médií dostali nahrávky z poľovníckej chaty, kde Fico, Bödör a Kaliňák s advokátmi riešili obvinenia svojich nominantov. Nahrávky, na ktoré dal sudca súhlas zrejme iba preto, lebo ho oklamali, že ide o sledovanie pytliactva, neobsahujú takmer nič trestnoprávne a ich ďalšie použitie je nelegálne a mali byť zničené potom, čo sa ukázalo, že s pytliactvom nemajú súvis. Miesto toho boli zverejnené v mediach blízkych Lipšicovi a Lipšic stihol ešte pred ich zverejnením prednahrať rozhovor v HN k tejto téme.

Je to typická hra Lipšica. Rovnako postupoval v kauze Kočner, kde bola slabá dôkazná situácia a tak cez jeho mediálne stádo pravidelne unikali účelovo selektované prepisy, ktoré mali verejnosť presvedčiť o vine obvinených a tiež vytvoriť tlak na sudcov, aby sa náhodou neopovážili rozhodnúť inak ako sa píše v novinách, čiže v súlade s verejnou mienkou, ktorú spolu s prestitútmi vytvorili.

Lipšic toto robil už dávno v minulosti. Stačí si spomenúť na kauzu Sadiki, keď priniesol do parlamentu  falošne vyrobený prepis neexistujúceho rozhovoru medzi mnou a Sadikim, ktorého práve najvyšší súd pod mojim šéfovaním odsúdil na 22 rokov. Lipšic potom využil Kočnerovho kumpána Trnku, v tom čase na čele generálnej prokuratúry, ktorý mu „iba pre média“ potvrdil pravosť jeho kompilátu s prepisom, ku ktorému ale neexistuje odposluchový spis, nemal spisové číslo, dátum, či pečiatku a podpis vyšetrovateľa a sudcu ktorý odposluch schválil. Podal som žalobu proti generálnej prokuratúre a súd mi právoplatne dal za pravdu.  

Lipšicove médialne stádo klamstvo o telefonáte drzo opakuje dodnes, len tvrdenie obohatili o  slovíčko „údajný“.

V parlamente bol 2.9. 2008 predložený návrh uznesenia, ktorého prijatím sa malo podať trestné oznámenie na Lipšica za falšovanie listiny z trestných spisov. No bol to práve Kaliňák, ktorý vplýval na Fica, aby ho Smer nepodporil a Lipšica pred vydaním na trestné stíhanie tým zachránili. Kaliňák presvedčil Fica, aby ma podrazil aj pri mojej iniciatíve, keď som chcel zrušiť špeciálny súd a špeciálnu prokuratúru ako fašistické prvky v justícií. Kaliňák tiež inštruoval juristuta Klimenta, na vyrobenie nezákonného rozhodnutia o tom, že  policajná inšpekcia pod ministrom vnútra je zákonná. Na oplátku Kaliňák u Čižnára presadil Klimentovu manželku za prvého námestníka generálneho prokurátora.  

Keď som bol ministrom, zistili sme že predchodca Lipšic si dal za štátne peniaze urobiť prieskum o sebe za 2, 4 milióna korún. Vtedajší prokurátor Šamko vypracoval na Lipšica obžalobu, ktorú cez Čižnára a Trnku zastavil znovu Kaliňák. Šamko vtedy na protest odišiel z prokuratúry.

Dnes sa tieto veci obracajú proti nim samým. Fašistická špeciálna prokuratúra na čele s Lipšicom, ktorého toľkokrát zachránili, ich stíha aj nezákonnými spôsobmi a pomáha im v tom Kaliňákov  juristút Kliment. Majú šťastie, že inšpekcia už medzitým nie je pod ministrom vnútra, lebo ak by bola, tak by  organizovanú skupinu Čurillovcov nikdy neodhalila.

Bol to tiež Kaliňák, ktorý zachránil Lipšica po dopravnej nehode, keď ho čakal nepodmienečný trest odňatia slobody. Cez Čižnára totiž sa zrušil metodický pokyn pre prokurátorov, že pri smrteľných dopravných nehodách musia prokurátori povinne navrhovať nepodmienečne tresty. Tak sa stalo, že Lipšic unikol s podmienkou.

Kaliňák vždy riešil len sebecké záujmy a neinteresovali ho aké následky to bude mať do budúcna pre ľudí, spoločnosť a štát. Dnes to dobehlo nie len jeho, ale rozložilo právny štát, ktorému svojim konaním výraznou mierou dopomohol.

Hovorím to i v súvislosti so zverejnenými nahrávkami, kde dvaja advokáti konštatujú Kaliňákove predstieranie, že obvinený Gašpar mu je ako brat, no pritom sleduje len to, aby bol on v bezpečí. Vyjadrenia  Gašparovho syna na adresu Kaliňáka hovoria sami za seba. Spamätať by sa však už mal už aj samotný Fico a uvedomiť si, kto ho do tejto asistencie rozkladu právneho štátu priviedol.

Bol to opäť Kaliňák, ktorý ho nahovoril aby Smer navrhol retroaktívne zrušenie amnestií a Fico hoc docent trestného práva znovu uveril, že si tým kúpia pokoj od sorošovcov. Nekúpili si nič a prišli o všetko, len preto lebo Kaliňák rozmýšľal iba v horizonte prítomnosti, aby odklonil problémy, dnes s totálne negatívnymi následkami pre právny štát si ťažkú hlavu vtedy nerobil. 

V spojitosti s Lipšicom si ešte treba pripomenúť,  že dostal bezpečnostnú previerku v rekordne krátkom čase po podvodnom konaní ministra Krajniaka a Konečného (NBÚ), hoci bolo zjavné, že je hlavným podozrivým z únikov informácií zo spisov, nehovoriac, že je vo výkone podmienečného trestu odňatia slobody a trestu zákazu činnosti.

stefanharabin

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Alobal v kuchyni pomáha či škodí?

Lekári varujú pred používaním alobalu v kuchyni: Prestaňte alebo znášajte následky! Alobal je v našich domácnostiach pomerne bežnou súčasťou kuchýň. ...

Nasledujúci článok

NÁZOR

Bratovražedné vojny a nekončiace anglosaské intrigy proti národom Slavianov

Vyvolávanie vojen BRATA proti BRATOVI, ROD proti RODU, NÁRODA proti NÁRODU. Pozor anglosasská pasca vytvára vzájomnú nenávisť  pre vyvolanie nepokojov – ...
Aktualizované 27.5. 01:15
Spravodajstvo

X. VÝROČIE Z&V – Záznam z podujatia v plnej kvalite

24.mája 2023 sa v Bratislave uskutočnilo podujatie pri príležitosti X. výročia časopisu Zem&Vek Program moderovali Erika Vincoureková a Dušan Marušák, ...
Spravodajstvo

Rusko zaradilo prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana na medzinárodný zoznam hľadaných osôb

prokurátor ICC Karim Ahmad Khan Milí fanúšikovia, je iba otázkou krátkeho času, kedy Rusko zaradí na medzinárodný zoznam hľadaných osôb ...
Spravodajstvo

Čaputovej nevadí ochudobnený urán na Slovensku

V dôsledku odparovania horiaceho uránu a kondenzácie na Ukrajine vzniká oblak jedovatých rádioaktívnych mikročastíc o priemere 2-3 nanometre, ktoré na ...
Spravodajstvo

Ako sa dostať z krízy

Národná rada obnovy – konferencia profesionálov: Noveský, Štefan, Koller, Bohuš, Havel, Staněk, Jandejsek… 19.5. 2023 v Českom Juhomoravskom meste Vracov ...
Spravodajstvo

Zdravie a vzdelanie nesmie byť biznisom

Vážení priaznivci, v sociálne spravodlivej spoločnosti zdravie a školstvo nemôže byť predmetom zisku. Pokiaľ to tak nie je, ide zjavne ...
Spravodajstvo

Od zajtra kontroly na hraniciach, koná sa Globsec!

Vážení priatelia, Globsec je zločinecká sorošovsko-NATOvská mimovládka podporujúca zabíjanie Slovanov na Ukrajine. JUDr. Štefan Harabin Od stredy 24. mája pre ...
Spravodajstvo

USA dodajú Ukrajine „všetko, čo potrebujú“ pred ofenzívou, hovorí predstaviteľ Bieleho domu

WASHINGTON chce dať Ukrajine všetko, čo potrebuje na úspešnú ofenzívu pred územiami ovládanými Ruskom, uviedol v sobotu vysoký predstaviteľ Bieleho ...
Aktualizované 27.5. 00:47
Spravodajstvo

Dmitrij Medvedev nedávno vravel, prečo Ukrajina zmizne…

Medvedev: “Teraz je čas povedať, ako Ukrajina zmizne, ako aj aké je riziko obnovenia konfliktu v Európe a vo svete.” ...
Spravodajstvo

KINDŽAL ZNIČIL NADRADENOSŤ USA – Tibor Eliot Rostas

Pentagón oficiálne priznal, že v noci, 16. mája zničila ruská hypersonická raketa Kindžal protilietadlový raketový systém Patriot na predmestí Kyjeva. ...
Spravodajstvo

Výbuch ochudobneného uránu na Ukrajine: Európa na pokraji „environmentálnej katastrofy“

Tajomník Ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev v piatok varoval, že rádioaktívny mrak smeruje do západnej Európy po zničení ukrajinského skladu, ...