Veterán amerických spravodajských služieb: Ruská kampaň na Ukrajine bude zahrnutá do učebníc bojových manévrov

31. marca 2022

Scott Ritter na svojom twitterovom účte veterán americkej rozviedky, americký vojenský analytik vyjadril tento názor:

Pre všetkých, ktorí sa zmätene škriabu na hlave alebo si oprašujú uniformy na ukrajinskú víťaznú prehliadku v Kyjeve pri správach o ruskom „strategickom posune“, možno sa budete chcieť znovu zoznámiť so základnými vojenskými pojmami.

Pri špeciálnej operácii na Ukrajine ruská armáda obratne využívala taktiku falošných manévrov, vďaka ktorým sa jej podarilo získať prevahu nad presilou nepriateľov. 

1/ Vojna veľkých šípov – Úvod. Pre všetkých, ktorí sa zmätene škriabu na hlave alebo si oprašujú uniformy na ukrajinskú víťaznú prehliadku v Kyjeve kvôli správam o ruskom „strategickom posune“, sa môžete znovu zoznámiť so základnými vojenskými pojmami.

2/ Manévrová vojna je dobré miesto, kde začať. Pochopte, že Rusko začalo svoju „zvláštnu vojenskú operáciu“ s vážnym nedostatkom živej sily – 200 000 útočníkov na približne 600 000 obrancov (alebo viac). Klasický konflikt, ktorý počíta s vyčerpaním protivníka, nikdy neprichádzal do úvahy. Ruské víťazstvo vyžadovalo manéver.

3/ Manévrová vojna má viac psychologický ako fyzický charakter a zameriava sa viac na operačnú než na taktickú úroveň. Manéver je vzťahový pohyb – ako rozmiestnite a presuniete svoje sily vo vzťahu k vášmu protivníkovi. Ruský manéver v prvej fáze to podporuje.

4/ Rusi potrebovali formovať pole boja vo svoj prospech. Aby to dosiahli, potrebovali kontrolovať, ako Ukrajina využíva svoje sily, ktoré boli v presile a zároveň rozprestrieť svoju menšiu bojovú silu pre čo najlepšie dosiahnutie tohto cieľa.

5/ Strategicky, aby sa uľahčilo manévrovanie medzi južným, stredným a severným frontom, Rusko potrebovalo zabezpečiť pozemný most medzi Krymom a Ruskom. Kľúčové pre toto úsilie bolo obsadenie pobrežného mesta Mariupol. Rusko túto úlohu splnilo.

6/ Zatiaľ čo sa táto zložitá operácia rozvíjala, Rusko potrebovalo zabrániť Ukrajine, aby manévrovala svojimi početne nadradenými silami takým spôsobom, ktorý by narušil operáciu Mariupol. To obnášalo použitie niekoľkých strategických podporných operácií – finty, fixačné operácie a hlboký útok.

7/ Koncept manévrovacie finty – falošného manévru – je jednoduchý: vojenská sila je buď vnímaná ako pripravujúca sa na útok na dané miesto, alebo v skutočnosti vykonáva útok za účelom oklamania protivníka, aby nasadil zdroje v reakcii na vnímané alebo skutočné akcie.

8/ Použitie falošného manévru zohralo dôležitú úlohu v operácii „Púštna búrka“, keď vyloďovacie sily námornej pechoty ohrozovali kuvajtské pobrežie a nútili Irak brániť sa útoku, ktorý nikdy neprišiel a kde 1. jazdná divízia v skutočnosti zaútočila na Wadi al-Batin. Republikánsku gardu.

9/ Rusi finty na Ukrajine hojne využívali, obojživelné sily pri Odese tam zmrazili ukrajinské sily a trik s veľkým útokom na Kyjev prinútil Ukrajinu, aby tam posilnila svoje sily. Ukrajina nikdy nebola schopná posilniť svoje sily na východe.

10/ Zásadné boli aj opravné operácie. Ukrajina zhromaždila asi 60 000 až 100 000 vojakov na východe, oproti Donbasu. Rusko vykonalo rozsiahly fixačný útok, ktorého cieľom bolo udržať tieto sily v plnom nasadení a neschopné manévrovať s ohľadom na iné ruské operácie.

11/ Počas Púštnej búrky dostali dve divízie námornej pechoty rozkaz vykonať podobné fixačné útoky proti irackým silám rozmiestneným pozdĺž kuvajtsko-saudskej hranice, pričom zviazali značné množstvo mužov a materiálu, ktoré nemohli byť použité na odvrátenie hlavného amerického útoku na západ.

12/ Ruský fixačný útok zovrel hlavnú ukrajinskú koncentráciu síl na východe a zatlačil ich preč od Mariupolu, ktorý bol obkľúčený a redukovaný. Podpora operácií z Krymu proti Chersonu rozšírila ruský pozemný most. Táto fáza je teraz dokončená.

13/ Rusko sa tiež zapojilo do kampane strategického hlbokého útoku, ktorého cieľom bolo narušiť a zničiť ukrajinskú logistiku, velenie a riadenie, letectvo a palebnú podporu na dlhé vzdialenosti. Ukrajine dochádza palivo a munícia, nemôže koordinovať manévre a nemá žiadne zmysluplné letectvo.

14/ Rusko presúva niektoré zo svojich popredných jednotiek z miesta, kde boli zapojené do fingovaných operácií na severe Kyjeva, do miest, kde môžu podporiť ďalšiu fázu operácie, konkrétne oslobodenie Donbasu a zničenie hlavných ukrajinských síl na východe.

15/ Toto je klasická manévrová vojna. Rusko bude teraz držať Ukrajinu na severe a juhu, zatiaľ čo jeho hlavné sily, posilnené severnými jednotkami, námornou pechotou a silami uvoľnenými dobytím Mariupolu, sa budú snažiť obkľúčiť a zničiť 60 000 ukrajinských síl na východe.

16/ Toto je vojna Big Arrow v celej svojej kráse, niečo, čo Američania poznali, ale zabudli to v púšťach a horách Afganistanu a Iraku. Vysvetľuje tiež, ako 200 000 Rusov dokázalo poraziť 600 000 Ukrajincov. Tým končí výučba o manévrovom vojne v ruskom štýle.

Scott Ritter

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Plán globalistov NWO likvidácie národných štátov a federalizovanie EÚ sa napĺňa. Odmietame ich zničujúce plány!

OZ Pán Občan Všetko sa deje podľa plánu globalistov NWO, likvidácia národných štátov a federalizovanie EÚ. Nedovoľme im to a odmietajme ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

UTRPENIE „MOSKAĽOV“ A V ANGLICKOM JAZYKU KOMUNIKOVANÉ SLOVÁ PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY OBČANOM SLOVENSKA: „VŠETCI SME UKRAJINCI & SLÁVA UKRAJINE“… Zbohom Slovensko a Slováci!

ZUZANA ČAPUTOVÁ V ÚRADE PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY NEPOZNÁ ROZHODNUTIA SÚDOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY A PRODUKUJE LŽI A NEĽUDSKÉ VYJADRENIA. ZUZANA ČAPUTOVÁ ...
NÁZOR

Tretí pozdrav IVANOVI KORČOKOVI od Zoroslava Kollára

Téma: ŠPORT a POLITIKA IVAN KORČOK Zoroslav
NÁZOR

Exkluzívny rozhovor V. V. PUTIN a TUCKER CARLSON

Tucker pred debatou hovorí v úvode k divákom: Nasledujúci materiál je rozhovor s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom. Debata prebehla 6. ...
NÁZOR

Štefan Harabin - o zákonnosti a práve

Rozhovor s horúcim kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky JUDr. Štefanom Harabinom o práve a zákonnosti. Počas už dlhej doby covidovej ...
NÁZOR

Analýza rozhovoru Vladimira Putina s Tuckerom Carlsonom a jeho dopady na svet

Na úvod treba uviesť, že Tuckerovi Carlsonovi (TC) sa podarilo to, čo sa nepodarí nikdy mnohým svetovým lídrom a ani ...
NÁZOR

Zapríčinili smrť Navaľného vražedné komandá CIA alebo MI6?

Je to veľmi pravdepodobné. Ale poďme na to pekne po poriadku. Kto bol Alexej Navaľnyj? Jedni ho považovali za demokrata, ...
NÁZOR

Ondrej Zimka ml.: Za útokmi na Šimkovičovú je snaha o deštrukciu národa i satanizmus

Diskusia na palete s Ondrejom Zimkom ml., ktorý používa umelecký pseudonym Ondrej 4. Napriek tomu, že ide o špičkového slovenského ...
Aktualizované 23.2. 22:21
NÁZOR

Dokedy budú ohrozovať životy občanov podvodníci vo WHO?

Konferencia Geneva Health Forum 2024 Bývalý minister zdravotníctva Michal Palkovič za Ódorovej vlády udelil profesorovi Jozefovi Šuvadovi, ktorý aktuálne zastupuje ...
NÁZOR

Milióny eur pre Hegera? Kajúcnik Suchoba to tvrdí v tajomnom spise číslo 80

Pripravovali si kajúcnikov tak že “vypočúvali si svedkov na “nečisto” hovorí advokát Michal Mandzák Výsluchy vo vile pod lesom aj ...
Aktualizované 23.2. 22:34
NÁZOR

Pravé príčiny vojny na Ukrajine sú tabu

TERAZ TAKTO: „Pomenovať pravé príčiny vojny na Ukrajine je stále tabu,“ hovorí V. Palko Uplynuli dva roky od ruskej invázie ...
Aktualizované 23.2. 23:13
NÁZOR

Caesarisus superbohatých ľudí | Peter Robejšek

Rozhovor s ekonómom a politológom Dr. Petrom Robejškom o tom ako prebieha súboj svetových elít s občanmi a o povstaní ...