Veterán amerických spravodajských služieb: Ruská kampaň na Ukrajine bude zahrnutá do učebníc bojových manévrov

31. marca 2022

Scott Ritter na svojom twitterovom účte veterán americkej rozviedky, americký vojenský analytik vyjadril tento názor:

Pre všetkých, ktorí sa zmätene škriabu na hlave alebo si oprašujú uniformy na ukrajinskú víťaznú prehliadku v Kyjeve pri správach o ruskom „strategickom posune“, možno sa budete chcieť znovu zoznámiť so základnými vojenskými pojmami.

Pri špeciálnej operácii na Ukrajine ruská armáda obratne využívala taktiku falošných manévrov, vďaka ktorým sa jej podarilo získať prevahu nad presilou nepriateľov. 

1/ Vojna veľkých šípov – Úvod. Pre všetkých, ktorí sa zmätene škriabu na hlave alebo si oprašujú uniformy na ukrajinskú víťaznú prehliadku v Kyjeve kvôli správam o ruskom „strategickom posune“, sa môžete znovu zoznámiť so základnými vojenskými pojmami.

2/ Manévrová vojna je dobré miesto, kde začať. Pochopte, že Rusko začalo svoju „zvláštnu vojenskú operáciu“ s vážnym nedostatkom živej sily – 200 000 útočníkov na približne 600 000 obrancov (alebo viac). Klasický konflikt, ktorý počíta s vyčerpaním protivníka, nikdy neprichádzal do úvahy. Ruské víťazstvo vyžadovalo manéver.

3/ Manévrová vojna má viac psychologický ako fyzický charakter a zameriava sa viac na operačnú než na taktickú úroveň. Manéver je vzťahový pohyb – ako rozmiestnite a presuniete svoje sily vo vzťahu k vášmu protivníkovi. Ruský manéver v prvej fáze to podporuje.

4/ Rusi potrebovali formovať pole boja vo svoj prospech. Aby to dosiahli, potrebovali kontrolovať, ako Ukrajina využíva svoje sily, ktoré boli v presile a zároveň rozprestrieť svoju menšiu bojovú silu pre čo najlepšie dosiahnutie tohto cieľa.

5/ Strategicky, aby sa uľahčilo manévrovanie medzi južným, stredným a severným frontom, Rusko potrebovalo zabezpečiť pozemný most medzi Krymom a Ruskom. Kľúčové pre toto úsilie bolo obsadenie pobrežného mesta Mariupol. Rusko túto úlohu splnilo.

6/ Zatiaľ čo sa táto zložitá operácia rozvíjala, Rusko potrebovalo zabrániť Ukrajine, aby manévrovala svojimi početne nadradenými silami takým spôsobom, ktorý by narušil operáciu Mariupol. To obnášalo použitie niekoľkých strategických podporných operácií – finty, fixačné operácie a hlboký útok.

7/ Koncept manévrovacie finty – falošného manévru – je jednoduchý: vojenská sila je buď vnímaná ako pripravujúca sa na útok na dané miesto, alebo v skutočnosti vykonáva útok za účelom oklamania protivníka, aby nasadil zdroje v reakcii na vnímané alebo skutočné akcie.

8/ Použitie falošného manévru zohralo dôležitú úlohu v operácii „Púštna búrka“, keď vyloďovacie sily námornej pechoty ohrozovali kuvajtské pobrežie a nútili Irak brániť sa útoku, ktorý nikdy neprišiel a kde 1. jazdná divízia v skutočnosti zaútočila na Wadi al-Batin. Republikánsku gardu.

9/ Rusi finty na Ukrajine hojne využívali, obojživelné sily pri Odese tam zmrazili ukrajinské sily a trik s veľkým útokom na Kyjev prinútil Ukrajinu, aby tam posilnila svoje sily. Ukrajina nikdy nebola schopná posilniť svoje sily na východe.

10/ Zásadné boli aj opravné operácie. Ukrajina zhromaždila asi 60 000 až 100 000 vojakov na východe, oproti Donbasu. Rusko vykonalo rozsiahly fixačný útok, ktorého cieľom bolo udržať tieto sily v plnom nasadení a neschopné manévrovať s ohľadom na iné ruské operácie.

11/ Počas Púštnej búrky dostali dve divízie námornej pechoty rozkaz vykonať podobné fixačné útoky proti irackým silám rozmiestneným pozdĺž kuvajtsko-saudskej hranice, pričom zviazali značné množstvo mužov a materiálu, ktoré nemohli byť použité na odvrátenie hlavného amerického útoku na západ.

12/ Ruský fixačný útok zovrel hlavnú ukrajinskú koncentráciu síl na východe a zatlačil ich preč od Mariupolu, ktorý bol obkľúčený a redukovaný. Podpora operácií z Krymu proti Chersonu rozšírila ruský pozemný most. Táto fáza je teraz dokončená.

13/ Rusko sa tiež zapojilo do kampane strategického hlbokého útoku, ktorého cieľom bolo narušiť a zničiť ukrajinskú logistiku, velenie a riadenie, letectvo a palebnú podporu na dlhé vzdialenosti. Ukrajine dochádza palivo a munícia, nemôže koordinovať manévre a nemá žiadne zmysluplné letectvo.

14/ Rusko presúva niektoré zo svojich popredných jednotiek z miesta, kde boli zapojené do fingovaných operácií na severe Kyjeva, do miest, kde môžu podporiť ďalšiu fázu operácie, konkrétne oslobodenie Donbasu a zničenie hlavných ukrajinských síl na východe.

15/ Toto je klasická manévrová vojna. Rusko bude teraz držať Ukrajinu na severe a juhu, zatiaľ čo jeho hlavné sily, posilnené severnými jednotkami, námornou pechotou a silami uvoľnenými dobytím Mariupolu, sa budú snažiť obkľúčiť a zničiť 60 000 ukrajinských síl na východe.

16/ Toto je vojna Big Arrow v celej svojej kráse, niečo, čo Američania poznali, ale zabudli to v púšťach a horách Afganistanu a Iraku. Vysvetľuje tiež, ako 200 000 Rusov dokázalo poraziť 600 000 Ukrajincov. Tým končí výučba o manévrovom vojne v ruskom štýle.

Scott Ritter

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Plán globalistov NWO likvidácie národných štátov a federalizovanie EÚ sa napĺňa. Odmietame ich zničujúce plány!

OZ Pán Občan Všetko sa deje podľa plánu globalistov NWO, likvidácia národných štátov a federalizovanie EÚ. Nedovoľme im to a odmietajme ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

UTRPENIE „MOSKAĽOV“ A V ANGLICKOM JAZYKU KOMUNIKOVANÉ SLOVÁ PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY OBČANOM SLOVENSKA: „VŠETCI SME UKRAJINCI & SLÁVA UKRAJINE“… Zbohom Slovensko a Slováci!

ZUZANA ČAPUTOVÁ V ÚRADE PREZIDENTA SLOVENSKEJ REPUBLIKY NEPOZNÁ ROZHODNUTIA SÚDOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY A PRODUKUJE LŽI A NEĽUDSKÉ VYJADRENIA. ZUZANA ČAPUTOVÁ ...
Aktualizované 17.6. 01:27
NÁZOR

Radičová je jednou z falošných mediálnych akademických autorít

Nie tým, že by bola plagiátorka či kompilátorka, to nie(!) Ctím si a vážim usilovnosť a prácu osôb v akademickej ...
NÁZOR

Lex atentát a právo na pokojné verejné zhromaždenie

ilustračné foto FB Platí ochrana práva na pokojné verejné zhromaždenie aj pre dúhové prajdy v konflikte a rozpore s Ústavou SR, jej ...
NÁZOR

Za dohodu a proti dohode WHO

Zasadnutie 77. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve bolo ukončené  1. júna 2024. Pandemická dohoda prijatá nebola a rokovania k jej finálnemu ...
Aktualizované 17.6. 01:05
NÁZOR

Americkí náckovia, ich provokačná politika a ohrozenie bezpečnosti Slovenska

Američanmi vedená vojna proti Rusku na Ukrajine dospieva do poslednej fázy. Ich provokácie s umiestnením dodávaného vojenského šrotu vo forme ...
NÁZOR

Harabin: Dolinková rieši možnosť zmeny pohlavia?

Milí priatelia, pokiaľ je to pravda, voči tomuto svinstvu sa musíme rozhodným spôsobom zjednotene postaviť. Zuzana Dolinková (Hlas) o transsexuáloch: ...
Aktualizované 14.6. 11:36
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
NÁZOR

Nenávisť vytvárajú médiá | Danny Kollar

Kto je Danny Kollár? Množstvo nálepiek, ktoré sa mu ušli ako youtuber, influencer, informátor, dezinformátor, tvorca, extrémista… ale hlavne človek ...
NÁZOR

VZDELÁVAJME SA NEUSTÁLE PRE PROSPECH SLOVENSKA

Autor: Monika Sofiya Soročinová VZDELÁVAŤ SA JE POTREBNÉ NEUSTÁLE A TO NAJMÄ KEĎ TO MÁ BYŤ NA PROSPECH SLOVENSKA Minulý ...
Aktualizované 14.6. 23:41
NÁZOR

Voľby do Europarlamentu – Štefan Harabin

Štefan Harabin zhodnotí eurovoľby nie len na Slovensku, ale aj v celej Európe. Spomenie aj mierový summit vo Švajčiarsku. V ...
NÁZOR

Pronárodné sily „prehrali“ voľby do Európskeho parlamentu a prečo?

AUTOR: EUGEN RUSNÁK Priznám sa, ani som veľmi nechcel komentovať výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ale keďže mainstream znova robí z toho ...