So Štefanom Harabinom na TV Slovan

16. mája 2023

Milí priatelia,

v televízii Slovan som dnes, okrem iného hovoril,

ako americko-sorošovský agent ÓDOR (v preklade nepríjemný zápach) zasmradil slovenskú hymnu počas aktu menovania úradníckej vlády, keď mal skrížené ruky.

Zároveň dnešná relácia sa konala presne na prvé výročie (16. máj 2022), kedy mi NAKA nezákonne vtrhla do bytu za účelom domovej prehliadky v súvislosti s príspevkom o udalostiach na Ukrajine, na podklade politických aktivít vyšetrovateľa Kochlica, prokuratúra Honza, s následným nezákonným odobrením tohto aktu i špeciálnym prokurátorom Lipšicom a  generálnym prokurátorom Žilinkom.

Vážení priaznivci,

Nebenzya na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN k humanitárnej situácii na Ukrajine okrem iného na adresu Slovenska, povedal:

28. apríla ukrajinské formácie vykonali ďalšie monštruózne ostreľovanie Donecka, riadny autobus s ľuďmi sa dostal pod cielený delostrelecký útok.  Zhorela do tla a zahynulo deväť ľudí vrátane dieťaťa. Preskúmanie ukázalo, že ostreľovanie bolo uskutočnené pomocou vysokovýbušných trieštivých rakiet pre MLRS, vyrobených na Slovensku. Táto munícia bola použitá aj pri útoku na donecký chrám počas celonočnej veľkonočnej bohoslužby.

Zodpovednosť za tieto zločiny nenesie len kyjevský režim, ale aj tí, ktorí mu dodávajú zbrane.

Vyhlásenie stáleho predstaviteľa V.A.Nebenzyu na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN k humanitárnej situácii na Ukrajine

pani predsedníčka,

Na úvod nášho vystúpenia by sme chceli upozorniť na pokrytecké pozadie zvolania dnešného zasadnutia Bezpečnostnej rady o humanitárnej situácii na Ukrajine. V apríli sa na túto tému celý mesiac nekonalo žiadne stretnutie a delegácie Francúzska a Ekvádoru, ako aj ďalšie západné delegácie neprejavili o situáciu v tejto krajine záujem. Dnes však vidíme, ako sa členovia EÚ doslova zoradili do radu, aby pred kamerou „na ukážku“ predčítali svoje tézy z modrotlače. 

Je to ďalšia jasná ilustrácia toho, že za týmito činmi nie je úprimná obava o osud ľudí žijúcich na území Ukrajiny a ešte viac na oslobodených územiach Donbasu. Ako sa západné delegácie od roku 2014 nestarali o situáciu obyčajných ľudí.
Dnes nebudeme počuť ľútosť nad tým, že 28. apríla ukrajinské formácie vykonali ďalšie monštruózne ostreľovanie Donecka, pravidelný autobus s ľuďmi sa dostal pod cielený delostrelecký úder. Zhorela do tla a zahynulo deväť ľudí vrátane dieťaťa. Preskúmanie ukázalo, že ostreľovanie bolo uskutočnené pomocou vysokovýbušných trieštivých rakiet pre MLRS, vyrobených na Slovensku. Táto munícia bola použitá aj pri útoku na donecký chrám počas celonočnej veľkonočnej bohoslužby. V našom dnešnom briefe o tom nepadlo ani slovo. A čo váš záväzok chrániť civilistov? Alebo sú to nesprávni civilisti?

Zodpovednosť za tieto zločiny nenesie len kyjevský režim, ale aj tí, ktorí mu dodávajú zbrane. Navyše každý deň, keď sa zdá, že už nie je kam ísť ďalej, pokiaľ ide o pumpovanie zbraní na Ukrajinu, prichádzajú nové správy o dodávkach čoraz ťažších a sofistikovanejších západných zbraní: MLRS „HIMARS“, granáty s ochudobneným uránom, rakety dlhého doletu systémy, stovky nádrží a pod.

K tejto problematike sa vrátime počas stretnutia, ktoré sme k tejto téme vyžiadali 18. mája.

Všetky tieto zbrane dodané členmi Bezpečnostnej rady sediacimi hneď vedľa nás, ktorým tak veľmi záleží na humanitárnych dôsledkoch konfliktu na Ukrajine, denne zabíjajú civilistov, ženy a deti, ničia nemocnice a školy v DĽR, LĽR, Regióny Záporožie a Cherson. Na nich je zameraný celý vojenský potenciál NATO. Kyjevské úrady sa otvorene oháňajú tým, že na spomínaných územiach „majú zo zákona právo ničiť všetko, čo je“. Opätovne chceme povedať tým, ktorí hovorili alebo ešte dnes budú hovoriť: Ruské ozbrojené sily s civilistami nebojujú, nevystavujú ich, na rozdiel od ozbrojených síl Ukrajiny, cieleným úderom. 

Západné krajiny sú všeobecne známe svojou láskou k téme boja proti beztrestnosti, najmä ak sa netýka ich vlastných zločinov. Veria, že sa im vyhli milióny mŕtvych civilistov v Afganistane, Iraku, Líbyi a inde. Sme si istí, že jedného dňa ich prepadne zodpovednosť za to, čo urobili. A nepomôžu žiadne vyhrážky sankciami voči sudcom, ako to bolo v prípade amerického vyšetrovania vojnových zločinov v Afganistane, zastrašovanie svedkov a udavačov, zamlčovanie faktov. Už teraz vidíme odmietnutie rozvojových krajín, ktoré zaujímajú neutrálny postoj k Ukrajine, tlak, ktorý je na ne vyvíjaný. Sme si istí, že ich už nebaví ospravedlňovať každý svoj krok alebo slovo výzvami na mier. Analena Burbock nedávno povedala, že prípadné dodávky zbraní z tretích krajín do Ruska sú neprijateľné, keďže ich možno prirovnať k účasti na konflikte. A čo fakt, že teraz celá vojenská mašinéria Západu pracuje na udržaní vojny? Ide o ďalšie úprimné priznanie priamej účasti Západu v konflikte.

So súhlasom západných patrónov sa Kyjev nevyhýba otvorene teroristickým metódam. Medzi jeho zločiny patrí teroristický útok na Krymský most, vraždy novinárov Daria Dugina, Maxima Fomina a pokus o Zachara Prilepina, v dôsledku ktorého zomrel jeho súdruh Alexander Shubin. FSB Ruska 3. mája oznámila potlačenie prípravy atentátu na vodcov Krymskej republiky, ktorý vykonala rozviedka Ministerstva obrany Ukrajiny. Šéf spravodajskej služby Kirill Budanov bez okolkov vyhlásil, že je pripravený „zabíjať Rusov na celom svete“. A štátna tlačová agentúra Ukrajiny UNIAN po pokuse o atentát na Zachara Prilepina zverejnila prieskum, ktorý z ruských postáv by mal byť zničený ako ďalší. Čo je to, ak nie otvorené podnecovanie k terorizmu? Ako to môžu znášať obyvatelia Francúzska, USA a iných krajín? kto vie z prvej ruky o teroristických útokoch? Ako môže generálny tajomník a predstavitelia iných medzinárodných organizácií o tom mlčať? 

pani predsedníčka,

Dnes budeme veľa počuť o solidarite západného spoločenstva s Ukrajinou, o pripravenosti ju podporovať „až do konca“. Treba však pochopiť, že táto podpora vedie Ukrajinu práve k tomuto cieľu. Zahraničný dlh v roku 2022 vzrástol na rekordných 132 miliárd USD alebo 89 % HDP. Podľa prognóz na konci aktuálneho roka presiahne 100 %. Rozprávkové prostriedky pridelené Ukrajine prostredníctvom MMF, EÚ a Washingtonu privádzajú túto krajinu do dlhovej diery. Celá táto solidarita nie je v žiadnom prípade zadarmo. A obyčajní Ukrajinci budú musieť svoje dlhy splatiť.
Do krajiny medzitým prúdi kapitál, ako ho chápeme, bude ho distribuovať americká finančná spoločnosť Black Rock, s ktorou Kyjev len nedávno podpísal zmluvu o spustení Ukrajinského rozvojového fondu. Pod rúškom prilákania súkromných investícií pre veľké projekty v kľúčových oblastiach ekonomiky sa vlastne posúva presun štátnej suverenity pod externý korporátny manažment najväčšieho svetového investičného fondu s centrálou v New Yorku. Predtým sme v Bezpečnostnej rade hovorili aj o tom, že za posledných 10 rokov množstvo ukrajinskej ornej pôdy, ktorá sa dostala pod kontrolu predovšetkým amerických agropriemyselných nadnárodných korporácií, prekročilo 4 milióny hektárov. A potraviny, ktoré boli vyvezené z Ukrajiny v rámci „Iniciatívy Čierneho mora“, ako už vieme, nešli pre potreby hladujúcich krajín, Západ vždy kladie svoje záujmy na prvé miesto. Preto sme v skutočnosti svedkami ďalšieho „obehu amerických peňazí v prírode“. Väčšina z nich sa vráti na účty západných korporácií a niektoré skončia na offshore účtoch ukrajinských a amerických predstaviteľov. Niečo sa možno nezmestí ani do batožiny takzvaných „ukrajinských vodcov“, keď narýchlo opúšťajú krajinu – ako to bolo v prípade bývalého prezidenta Afganistanu A. Ghaního. 

Nezaostávajte z hľadiska cynizmu a európskych krajín. Pokiaľ ide o blaho farmárov z krajín EÚ, politické heslá ustúpili objektívnej analýze. V apríli tohto roku štáty, ktoré boli v dôsledku takzvaných „koridorov solidarity“ preplnené ukrajinskými poľnohospodárskymi produktmi, prijali extrémne opatrenia. Zaviedol sa jednostranný zákaz dovozu a v niektorých prípadoch aj jednoduchého tranzitu obilia a iných poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny cez ich územie.

Nesporný fakt, že značná časť ukrajinských potravín sa „usadila“ v rámci EÚ, pôvodne zdanlivo určených na odoslanie do krajín globálneho juhu, je živým príkladom skutočnej povahy významných bruselských humanitárnych iniciatív. Pripomeňme, že spustenie „koridorov solidarity“ sprevádzali dodatočné opatrenia na liberalizáciu ukrajinského vývozu do EÚ, čo značne uľahčilo vstup výrobkov z Ukrajiny na trh v rámci EÚ, a nie na trhy rozvojových krajín.

pani predsedníčka, 

Rusko pristupuje k potravinovej situácii vo svete s plnou zodpovednosťou. Napriek tomu, že globálne problémy v oblasti potravinovej bezpečnosti sa objavili dávno pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie, boli výsledkom nezodpovednej finančnej a úverovej politiky západných krajín a počas pandémie sa ešte zhoršili, 22. júla 2022 sme zareagovali pozitívne na iniciatívu generálneho tajomníka, ktorej hlavným cieľom bolo zmierniť situáciu v oblasti potravín a hnojív v rozvojových krajinách. Bola uzavretá balíková dohoda o vývoze potravín a čpavku z čiernomorských prístavov na Ukrajine a odblokovaní vývozu obilia a hnojív z Ruska. 
Veci však nešli podľa dohodnutého plánu. K 4. máju smerovalo 40 % všetkých produktov vyvezených pozdĺž morského koridoru do krajín EÚ. Podiel najchudobnejších krajín na takýchto nákupoch nedosahuje ani 3 %. Poľnohospodárske zásoby Ukrajiny už takmer rok vyčerpáva už aj tak dobre živený Západ.

Len od 18. marca, od začiatku tretej fázy Čiernomorskej iniciatívy, sa dodávky potravín do afrických krajín zvýšili o 54 % v porovnaní s druhou fázou. A to sa podarilo len vďaka vytrvalému úsiliu ruského tímu v Spoločnom koordinačnom centre (JCC) v Istanbule, jedinom, ktoré bojovalo aj s OSN o prednostné posúdenie žiadostí lodí smerujúcich na africký kontinent.

Vývoz čpavku sa mal spustiť súbežne s vývozom obilia. To sa však nestalo. Po celý ten čas ukrajinská strana v SCC odmietla čo i len diskutovať o otázke odblokovania čpavkového ropovodu Togliatti – Odesa, predpísaného v príslušnej tripartitnej dohode, a predložila nové podmienky, ktoré neboli predpísané v Čiernomorskej iniciatíve.
Už takmer rok sme nezaznamenali najmenší pokrok v druhej časti „balíkovej“ dohody A. Guterresa – memoranda medzi Ruskom a OSN. Hlavná ruská banka, Rosselchozbank, zameraná výlučne na finančné vyrovnanie pre exportné poľnohospodárske operácie, zostáva pod sankciami. Jednorazové transakcie, ktoré nám tak veľkoryso sľubujú vo Washingtone a Bruseli, sú jednoducho smiešne, keď sú prezentované ako uskutočniteľné riešenie problému. „Balík“ navrhnutý generálnym tajomníkom OSN funguje len v časti týkajúcej sa obsluhy ukrajinského komerčného exportu. Ruské poľnohospodárske dodávky sú naďalej účinne blokované západnými sankciami bez akejkoľvek vyhliadky na ich uvoľnenie za údajne nesankcionované hnojivá a potraviny. V skutočnosti Spojené štáty a ich satelity s ich charakteristickým mentorstvom šíria tézu, že ako viete, minulý týždeň sa v Istanbule uskutočnili štvorstranné rozhovory na vysokej úrovni s cieľom zvážiť budúcnosť Čiernomorskej iniciatívy. Kontakty na túto tému prebiehajú. Radi by sme vám pripomenuli, že ešte v marci, počas jeho ďalšieho predĺženia, sme hovorili o nedostatočnom pokroku v piatich „systémových“ problémoch blokujúcich ruské poľnohospodárske dodávky.
Ďakujem za pozornosť.

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Ukrajina - otrávená obilnica sveta!

Britská BBC odvysielala reportáž s názvom “Otrávená obilnica sveta!“ Podľa vedcov z UNEP (program OSN pre životné prostredie) sú plesne ...

Nasledujúci článok

Životný štýl

Návrat Tartarie

Počuli ste už niekedy o záhadnej Veľkej Tartárii? Rozľahlej a neznámej krajine, ktorá pokrývala značnú Ázie? Je to len starodávna legenda, výmysel ...
NÁZOR

Ľuboš Blaha k X. výročiu Zem&Vek

Luboš Blaha oslavoval 10. výročie časopis Zem a vek. Bolo mi cťou, že som mohol krátko vystúpiť a zablahoželať Tiborovi ...
NÁZOR

Posledný klinec do rakvy západnej hegemónie

Ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine spustila skutočné tektonické procesy po celom svete. Už teraz je zrejmé, že hovoríme nielen ...
NÁZOR

Odlíš sa alebo zomri | Ján Semaňák

Rozhovor s podnikateľom Jánom Semaňákom, zakladateľom vydavateľstva TORDEN a zakladateľa likérky a tvorca značky TATRA TEA. Ako zakladal nápoj Tatratea? ...
Aktualizované 5.6. 10:37
NÁZOR

Z médií sa stal nástroj na vymývanie mozgov. Nebojte sa!

MUDr. Soňa Peková: Mainstream vo vede je plný falše a informácií, ktoré nie sú pravda! Z médií sa stal nástroj na ...
NÁZOR

Žiadna pandémia tu nebola & chcú úplnú kontrolu - Dr. Michael Yeadon

Dr. Michael Yeadon, bývalý šéf výskumného oddelenia pre Pfizer nedávno prehovoril na demonštrácii v Londýne. Skvele zhŕňa všetko, čím sme si prešli ...
Aktualizované 5.6. 23:30
NÁZOR

Ideme nesprávnou cestou – Peter Vačok

Táto cesta nie je v súlade ani s Ústavou, ani s prezumpciou neviny Zavlečenie Kováča ml., útek z Leopoldova spojený ...
NÁZOR

Európska únia prináša extrémizmus | Peter Drulák

Prečo nie je možné, aby nadnárodná byrokracia diktovala, čo sa bude diať na úrovni národných štátov. Rozhovor s profesorom Ing. ...
NÁZOR

Stretnutie priaznivcov infovojny v Jure/Hronom

V Jure nad Hronom sa konalo opäť stretnutie priaznivcov infovojny: video 2. časť, v ktorej je zaznamenané vystúpenie JUDr. Štefana ...
NÁZOR

Harabin: Som hrdý na svoj výrok o ruskej špeciálnej vojenskej operácii a zopakujem ho ešte tisíckrát

„Štátne orgány zamlčujú konkrétne fakty,“ reaguje exminister Štefan Harabin na vyhlásenie Úradu verejného zdravotníctva o úrovni radiácie na Slovensku. V ...