So Štefanom Harabinom na TV Slovan

16. mája 2023

Milí priatelia,

v televízii Slovan som dnes, okrem iného hovoril,

ako americko-sorošovský agent ÓDOR (v preklade nepríjemný zápach) zasmradil slovenskú hymnu počas aktu menovania úradníckej vlády, keď mal skrížené ruky.

Zároveň dnešná relácia sa konala presne na prvé výročie (16. máj 2022), kedy mi NAKA nezákonne vtrhla do bytu za účelom domovej prehliadky v súvislosti s príspevkom o udalostiach na Ukrajine, na podklade politických aktivít vyšetrovateľa Kochlica, prokuratúra Honza, s následným nezákonným odobrením tohto aktu i špeciálnym prokurátorom Lipšicom a  generálnym prokurátorom Žilinkom.

Vážení priaznivci,

Nebenzya na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN k humanitárnej situácii na Ukrajine okrem iného na adresu Slovenska, povedal:

28. apríla ukrajinské formácie vykonali ďalšie monštruózne ostreľovanie Donecka, riadny autobus s ľuďmi sa dostal pod cielený delostrelecký útok.  Zhorela do tla a zahynulo deväť ľudí vrátane dieťaťa. Preskúmanie ukázalo, že ostreľovanie bolo uskutočnené pomocou vysokovýbušných trieštivých rakiet pre MLRS, vyrobených na Slovensku. Táto munícia bola použitá aj pri útoku na donecký chrám počas celonočnej veľkonočnej bohoslužby.

Zodpovednosť za tieto zločiny nenesie len kyjevský režim, ale aj tí, ktorí mu dodávajú zbrane.

Vyhlásenie stáleho predstaviteľa V.A.Nebenzyu na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN k humanitárnej situácii na Ukrajine

pani predsedníčka,

Na úvod nášho vystúpenia by sme chceli upozorniť na pokrytecké pozadie zvolania dnešného zasadnutia Bezpečnostnej rady o humanitárnej situácii na Ukrajine. V apríli sa na túto tému celý mesiac nekonalo žiadne stretnutie a delegácie Francúzska a Ekvádoru, ako aj ďalšie západné delegácie neprejavili o situáciu v tejto krajine záujem. Dnes však vidíme, ako sa členovia EÚ doslova zoradili do radu, aby pred kamerou „na ukážku“ predčítali svoje tézy z modrotlače. 

Je to ďalšia jasná ilustrácia toho, že za týmito činmi nie je úprimná obava o osud ľudí žijúcich na území Ukrajiny a ešte viac na oslobodených územiach Donbasu. Ako sa západné delegácie od roku 2014 nestarali o situáciu obyčajných ľudí.
Dnes nebudeme počuť ľútosť nad tým, že 28. apríla ukrajinské formácie vykonali ďalšie monštruózne ostreľovanie Donecka, pravidelný autobus s ľuďmi sa dostal pod cielený delostrelecký úder. Zhorela do tla a zahynulo deväť ľudí vrátane dieťaťa. Preskúmanie ukázalo, že ostreľovanie bolo uskutočnené pomocou vysokovýbušných trieštivých rakiet pre MLRS, vyrobených na Slovensku. Táto munícia bola použitá aj pri útoku na donecký chrám počas celonočnej veľkonočnej bohoslužby. V našom dnešnom briefe o tom nepadlo ani slovo. A čo váš záväzok chrániť civilistov? Alebo sú to nesprávni civilisti?

Zodpovednosť za tieto zločiny nenesie len kyjevský režim, ale aj tí, ktorí mu dodávajú zbrane. Navyše každý deň, keď sa zdá, že už nie je kam ísť ďalej, pokiaľ ide o pumpovanie zbraní na Ukrajinu, prichádzajú nové správy o dodávkach čoraz ťažších a sofistikovanejších západných zbraní: MLRS „HIMARS“, granáty s ochudobneným uránom, rakety dlhého doletu systémy, stovky nádrží a pod.

K tejto problematike sa vrátime počas stretnutia, ktoré sme k tejto téme vyžiadali 18. mája.

Všetky tieto zbrane dodané členmi Bezpečnostnej rady sediacimi hneď vedľa nás, ktorým tak veľmi záleží na humanitárnych dôsledkoch konfliktu na Ukrajine, denne zabíjajú civilistov, ženy a deti, ničia nemocnice a školy v DĽR, LĽR, Regióny Záporožie a Cherson. Na nich je zameraný celý vojenský potenciál NATO. Kyjevské úrady sa otvorene oháňajú tým, že na spomínaných územiach „majú zo zákona právo ničiť všetko, čo je“. Opätovne chceme povedať tým, ktorí hovorili alebo ešte dnes budú hovoriť: Ruské ozbrojené sily s civilistami nebojujú, nevystavujú ich, na rozdiel od ozbrojených síl Ukrajiny, cieleným úderom. 

Západné krajiny sú všeobecne známe svojou láskou k téme boja proti beztrestnosti, najmä ak sa netýka ich vlastných zločinov. Veria, že sa im vyhli milióny mŕtvych civilistov v Afganistane, Iraku, Líbyi a inde. Sme si istí, že jedného dňa ich prepadne zodpovednosť za to, čo urobili. A nepomôžu žiadne vyhrážky sankciami voči sudcom, ako to bolo v prípade amerického vyšetrovania vojnových zločinov v Afganistane, zastrašovanie svedkov a udavačov, zamlčovanie faktov. Už teraz vidíme odmietnutie rozvojových krajín, ktoré zaujímajú neutrálny postoj k Ukrajine, tlak, ktorý je na ne vyvíjaný. Sme si istí, že ich už nebaví ospravedlňovať každý svoj krok alebo slovo výzvami na mier. Analena Burbock nedávno povedala, že prípadné dodávky zbraní z tretích krajín do Ruska sú neprijateľné, keďže ich možno prirovnať k účasti na konflikte. A čo fakt, že teraz celá vojenská mašinéria Západu pracuje na udržaní vojny? Ide o ďalšie úprimné priznanie priamej účasti Západu v konflikte.

So súhlasom západných patrónov sa Kyjev nevyhýba otvorene teroristickým metódam. Medzi jeho zločiny patrí teroristický útok na Krymský most, vraždy novinárov Daria Dugina, Maxima Fomina a pokus o Zachara Prilepina, v dôsledku ktorého zomrel jeho súdruh Alexander Shubin. FSB Ruska 3. mája oznámila potlačenie prípravy atentátu na vodcov Krymskej republiky, ktorý vykonala rozviedka Ministerstva obrany Ukrajiny. Šéf spravodajskej služby Kirill Budanov bez okolkov vyhlásil, že je pripravený „zabíjať Rusov na celom svete“. A štátna tlačová agentúra Ukrajiny UNIAN po pokuse o atentát na Zachara Prilepina zverejnila prieskum, ktorý z ruských postáv by mal byť zničený ako ďalší. Čo je to, ak nie otvorené podnecovanie k terorizmu? Ako to môžu znášať obyvatelia Francúzska, USA a iných krajín? kto vie z prvej ruky o teroristických útokoch? Ako môže generálny tajomník a predstavitelia iných medzinárodných organizácií o tom mlčať? 

pani predsedníčka,

Dnes budeme veľa počuť o solidarite západného spoločenstva s Ukrajinou, o pripravenosti ju podporovať „až do konca“. Treba však pochopiť, že táto podpora vedie Ukrajinu práve k tomuto cieľu. Zahraničný dlh v roku 2022 vzrástol na rekordných 132 miliárd USD alebo 89 % HDP. Podľa prognóz na konci aktuálneho roka presiahne 100 %. Rozprávkové prostriedky pridelené Ukrajine prostredníctvom MMF, EÚ a Washingtonu privádzajú túto krajinu do dlhovej diery. Celá táto solidarita nie je v žiadnom prípade zadarmo. A obyčajní Ukrajinci budú musieť svoje dlhy splatiť.
Do krajiny medzitým prúdi kapitál, ako ho chápeme, bude ho distribuovať americká finančná spoločnosť Black Rock, s ktorou Kyjev len nedávno podpísal zmluvu o spustení Ukrajinského rozvojového fondu. Pod rúškom prilákania súkromných investícií pre veľké projekty v kľúčových oblastiach ekonomiky sa vlastne posúva presun štátnej suverenity pod externý korporátny manažment najväčšieho svetového investičného fondu s centrálou v New Yorku. Predtým sme v Bezpečnostnej rade hovorili aj o tom, že za posledných 10 rokov množstvo ukrajinskej ornej pôdy, ktorá sa dostala pod kontrolu predovšetkým amerických agropriemyselných nadnárodných korporácií, prekročilo 4 milióny hektárov. A potraviny, ktoré boli vyvezené z Ukrajiny v rámci „Iniciatívy Čierneho mora“, ako už vieme, nešli pre potreby hladujúcich krajín, Západ vždy kladie svoje záujmy na prvé miesto. Preto sme v skutočnosti svedkami ďalšieho „obehu amerických peňazí v prírode“. Väčšina z nich sa vráti na účty západných korporácií a niektoré skončia na offshore účtoch ukrajinských a amerických predstaviteľov. Niečo sa možno nezmestí ani do batožiny takzvaných „ukrajinských vodcov“, keď narýchlo opúšťajú krajinu – ako to bolo v prípade bývalého prezidenta Afganistanu A. Ghaního. 

Nezaostávajte z hľadiska cynizmu a európskych krajín. Pokiaľ ide o blaho farmárov z krajín EÚ, politické heslá ustúpili objektívnej analýze. V apríli tohto roku štáty, ktoré boli v dôsledku takzvaných „koridorov solidarity“ preplnené ukrajinskými poľnohospodárskymi produktmi, prijali extrémne opatrenia. Zaviedol sa jednostranný zákaz dovozu a v niektorých prípadoch aj jednoduchého tranzitu obilia a iných poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny cez ich územie.

Nesporný fakt, že značná časť ukrajinských potravín sa „usadila“ v rámci EÚ, pôvodne zdanlivo určených na odoslanie do krajín globálneho juhu, je živým príkladom skutočnej povahy významných bruselských humanitárnych iniciatív. Pripomeňme, že spustenie „koridorov solidarity“ sprevádzali dodatočné opatrenia na liberalizáciu ukrajinského vývozu do EÚ, čo značne uľahčilo vstup výrobkov z Ukrajiny na trh v rámci EÚ, a nie na trhy rozvojových krajín.

pani predsedníčka, 

Rusko pristupuje k potravinovej situácii vo svete s plnou zodpovednosťou. Napriek tomu, že globálne problémy v oblasti potravinovej bezpečnosti sa objavili dávno pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie, boli výsledkom nezodpovednej finančnej a úverovej politiky západných krajín a počas pandémie sa ešte zhoršili, 22. júla 2022 sme zareagovali pozitívne na iniciatívu generálneho tajomníka, ktorej hlavným cieľom bolo zmierniť situáciu v oblasti potravín a hnojív v rozvojových krajinách. Bola uzavretá balíková dohoda o vývoze potravín a čpavku z čiernomorských prístavov na Ukrajine a odblokovaní vývozu obilia a hnojív z Ruska. 
Veci však nešli podľa dohodnutého plánu. K 4. máju smerovalo 40 % všetkých produktov vyvezených pozdĺž morského koridoru do krajín EÚ. Podiel najchudobnejších krajín na takýchto nákupoch nedosahuje ani 3 %. Poľnohospodárske zásoby Ukrajiny už takmer rok vyčerpáva už aj tak dobre živený Západ.

Len od 18. marca, od začiatku tretej fázy Čiernomorskej iniciatívy, sa dodávky potravín do afrických krajín zvýšili o 54 % v porovnaní s druhou fázou. A to sa podarilo len vďaka vytrvalému úsiliu ruského tímu v Spoločnom koordinačnom centre (JCC) v Istanbule, jedinom, ktoré bojovalo aj s OSN o prednostné posúdenie žiadostí lodí smerujúcich na africký kontinent.

Vývoz čpavku sa mal spustiť súbežne s vývozom obilia. To sa však nestalo. Po celý ten čas ukrajinská strana v SCC odmietla čo i len diskutovať o otázke odblokovania čpavkového ropovodu Togliatti – Odesa, predpísaného v príslušnej tripartitnej dohode, a predložila nové podmienky, ktoré neboli predpísané v Čiernomorskej iniciatíve.
Už takmer rok sme nezaznamenali najmenší pokrok v druhej časti „balíkovej“ dohody A. Guterresa – memoranda medzi Ruskom a OSN. Hlavná ruská banka, Rosselchozbank, zameraná výlučne na finančné vyrovnanie pre exportné poľnohospodárske operácie, zostáva pod sankciami. Jednorazové transakcie, ktoré nám tak veľkoryso sľubujú vo Washingtone a Bruseli, sú jednoducho smiešne, keď sú prezentované ako uskutočniteľné riešenie problému. „Balík“ navrhnutý generálnym tajomníkom OSN funguje len v časti týkajúcej sa obsluhy ukrajinského komerčného exportu. Ruské poľnohospodárske dodávky sú naďalej účinne blokované západnými sankciami bez akejkoľvek vyhliadky na ich uvoľnenie za údajne nesankcionované hnojivá a potraviny. V skutočnosti Spojené štáty a ich satelity s ich charakteristickým mentorstvom šíria tézu, že ako viete, minulý týždeň sa v Istanbule uskutočnili štvorstranné rozhovory na vysokej úrovni s cieľom zvážiť budúcnosť Čiernomorskej iniciatívy. Kontakty na túto tému prebiehajú. Radi by sme vám pripomenuli, že ešte v marci, počas jeho ďalšieho predĺženia, sme hovorili o nedostatočnom pokroku v piatich „systémových“ problémoch blokujúcich ruské poľnohospodárske dodávky.
Ďakujem za pozornosť.

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Ukrajina - otrávená obilnica sveta!

Britská BBC odvysielala reportáž s názvom “Otrávená obilnica sveta!“ Podľa vedcov z UNEP (program OSN pre životné prostredie) sú plesne ...

Nasledujúci článok

KNIHYŽivotný štýl

Návrat Tartárie

Počuli ste už niekedy o záhadnej Veľkej Tartárii? Rozľahlej a neznámej krajine, ktorá pokrývala značnú Ázie? Je to len starodávna legenda, výmysel ...
NÁZOR

Ustupovať či neustupovať? Byť či nebyť? VÝZVA!

Ilustračný obrázok: neustupuj Ustupovať či neustupovať? Byť či nebyť? VÝZVA! V súvislostiach s dnešným dianím okolo atentátu na Roberta Fica ...
NÁZOR

CENA PRE TATU ŠIMEČKU? Napľutie do tváre Slovákov!

Perly Martina M. Šimečku, zdroj: FB/Napalete PRIEMERNOSŤ NEMÁ ZMYSEL. Udelenie osobitnej novinárskej ceny „Osobnosť slovenskej žurnalistiky“ Martinovi M. Šimečkovi považujem ...
NÁZOR

Chcete počuť aká je situácia na východnom fronte?

Poďme si s JUDr. Harabinom oprášiť dejiny a pozrieť sa na fakty, ktoré sú výslednicou správania sa nielen našej bývalej, ...
Aktualizované 30.5. 00:21
NÁZOR

Zoznam odhalení Deep State - Ivan Raiklin

Ivan Raiklin, bývalý zelený baret informuje o zozname cieľov Deep State Právnik a bývalý zelený baret Ivan Raiklin za covidu ...
NÁZOR

Štatút moderátora verejnoprávnej politickej debaty

OPAKOVANÝ PODNET RADE PRE MEDIÁLNE SLUŽBY Osoby bez verejného osobného názoru hoc aj v spore „zem je plochá či guľatá“. ...
NÁZOR

Ako ďalej financie v SR – Pavol Ľupták

Rozhovor na témy: Ako ďalej financie v SR? Siahne vláda na úspory občanov? Prečo všetci vysokopostavení poslanci SNS kandidujú aj ...
NÁZOR

Prečo došlo k atentátu na premiéra SR? – Štefan Harabin

Rozhovor na témy: Súdna rada – súčasný stav Vývoj v Ukrajinsko-Ruskom konflikte Vzťahy Rusko-Čína Prečo došlo k atentátu na premiéra ...
NÁZOR

Pohľad na Von der Leyenovú a digitálne euro – Milan Uhrík

Rozhovor s europoslancom Milanom Uhríkom na témy: Ako pomáha strana Republika kandidátom, ktorí sú na jej kandidátke do Europarlamentu s ...
NÁZOR

Fico žije, nech žije Fico!

Moja viera a nádej hraničí s presvedčením, že Róbert Fico prežije a uzdraví sa. Všetko zlé je na niečo dobré. Ako človák, ľudská osoba ...
Aktualizované 27.5. 21:35
NÁZOR

Vyhrážajú sa mi smrťou za to, že mám iný pohľad na svet - Dominik Mrvík

HOVORY ZE ZEMĚ hosťujú podnikateľa z Prahy Dominika Mrvíka v rozhovore o tom, ako musel preorganizovať celý svoj život počas rokov ...