Pri šálke čaju Popradský s Martinom Balogom, šéfom rady pre priestorové plánovanie mesta Poprad
V apríli tohto roku schválili poslanci mestského zastupiteľstva mesta Poprad začiatok procesu preskúmania územného plánu mesta. Občanov mohli do konca augusta svoje pripomienky, požiadavky a nápady, ktoré by podľa nich mali byť do tohto dokumentu zapracované doručiť oddeleniu územného rozvoja, dopravy, architektúry a výstavby.
Územný plán je záväzným dokumentom, ktorý určuje za akých podmienok a kde budú v meste umiestňované stavby. Mal by vychádzať najmä z dlhodobej celkovej vízie a koncepcie rozvoja mesta, ktorá podľa kritikov Popradu stále chýba. Ako celý proces tvorby územného plánu teda pokračuje, nám porozprával Ing. arch. Martin Baloga, PhD., architekt, územný plánovač a predseda rady pre priestorové plánovanie.
„Zber podnetov na zmenu územného plánu je ukončený. Na októbrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva budú poslanci schvaľovať, čo všetko má jeho aktualizácia obsahovať. Pripravovaná aktualizácia má predovšetkým zjednodušiť a spresniť reguláciu, aby bola jednoznačná. Jej súčasťou bude aj digitálne spracovanie územného plánu. Celkový zámer je mať efektívny moderný regulačný nástroj,“ vysvetlil M. Baloga.
Množstvo podnetov i energia, s ktorou sa Popradčania do procesu zapojili odborníkov i zástupcov mesta, príjemne prekvapili. Každý podnet bol svojim spôsobom užitočný, hoci boli naozaj rôzne. „Od jednoduchých požiadaviek ku komplexným podnetom riešenia mesta. Medzi najčastejšie patria konkrétne zámery na zahrnutie parciel na výstavbu a podnety na celkové zlepšenie kvality života v meste. Mnohé návrhy boli síce podnetné, ale nie sú predmetom riešenia územného plánu, preto budú posunuté vedeniu mesta Poprad na riešenie,“ upresnil architekt.
Popradská verejnosť podľa jeho slov do veľkej miery ocenila záujem mesta o názory ľudí a prajú Popradu, aby ďalej rozkvital. „Je potrebné sa poďakovať, pretože územný plán je našou spoločnou dohodou o tom, ako sa mesto bude rozvíjať a aké pravidlá v ňom budú platiť. Verím, že Popradčania budú aj ďalej sledovať, ako bude aktualizácia územného plánu vyzerať a opätovne ju budú pripomienkovať aj po jej zverejnení.“
Celková urbanistická koncepcia mesta sa principiálne meniť nebude. V celkovom riešení dopravy dôjde k zmene, pripravujú sa viaceré prepojenia a príprava radiálno-okružného systému. Z hľadiska územného plánu ostáva priestor námestia vymedzený ako verejné priestranstvo, pribudnú zásahy a regulatívy na zachovanie kultúrno-historického odkazu.
Pri prepojení aquaparku a Spišskej Soboty s centrom mesta sa bude rešpektovať riešenie, navrhnuté aj v súčasnom územnom pláne. Konkrétne riešenie malých okružných križovatiek v územnom pláne nebude, to sa bude riešiť podľa potreby.
Relevantnosť a priestorové nároky veľkých okružných križovatiek budú konzultované s dopravnými inžiniermi.
A aké aktuálne problémy rieši rada pre priestorové plánovanie a aké najmarkantnejšie zmeny Popradčanov čakajú v najbližšej budúcnosti? „Momentálne je hlavnou úlohou rady vyhodnotenie podnetov a príprava zadania pre aktualizáciu územného plánu. Pripravujú sa ďalšie súťaže a v budúcom roku pravdepodobne aj súťaž na riešenie námestia.“ Hoci vzniku neslávne známych „jám“ územný plán nezabráni, mesto ním získa nástroj ako potenciálnych developerov lepšie regulovať. „Regulácia bude spresnená – doplníme výklad pojmov, či priestorové limity, ktoré určia jasné princípy umiestňovania stavieb. Všetko v záujme nastavenia pravidiel pre vznik kvalitného a bezpečného urbánneho prostredia a riešenia krajiny s ohľadom na adaptáciu na zmeny klímy.“ (pvč)
Zanechajte nám komentár