Župné stredné školy majú pre druhé kolo prijímačiek voľných 737 miest
Pretrváva zvýšený záujem o štúdium na gymnáziách
Prešovský samosprávny kraj má pre druhé kolo prijímacích skúšok v prebiehajúci školský rok na školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti pre budúcich stredoškolákov ešte 737 voľných miest.
V prípade druhého kola prijímacích pohovorov pre školský rok 2021/2022má Prešovská župa na svojich stredných školách voľných 737 miest, z toho 67 miest na gymnáziách. Konkrétne je to 11 voľných miest pre 8-ročnú formu a 56 miest pre 4-ročnú formu štúdia.
Voľné miesta hlási Gymnázium L. Stöckela Bardejov, Spojená škola J. Henischa – org. zložka Gymnázium Bardejov, Gymnázium P.O. Hviezdoslava Kežmarok, Gymnázium J.F. Rimavského Levoča, Spojená škola T. Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským Prešov, Gymnázium Snina a Gymnázium duklianskych hrdinov Svidník.
Župné stredné odborné školy majú pre žiakov končiacich ročníkov základných škôl v druhom kole prijímačiek k dispozícii 670 voľných miest, to najmä v trojročných učebných odboroch. Napríklad pre oblasť strojárstva je to 156 miest, elektrotechniky a techniky 102 miest, potravinárstvo 55, drevárstvo 42 a odevníctvo 38 miest. Stredné školy zamerané na stavebníctvo majú 49 voľných miest, tie so zameraním na dopravu 25 a poľnohospodárstvo 35 miest. Najviac voľných miest pre druhé kolo prijímacieho konania hlásia školy ekonomického zamerania, obchodu a služieb, a to 132.
Záujemcovia o štúdium na školách s umeleckým zameraním, napríklad v odboroch reklamná tvorba či dizajn, sa môžu v druhom kole prijímacích skúšok prihlásiť na župné stredné umelecké školy v Kežmarku (7 voľných miest), Prešove (10 voľných miest) a Svidníku (2 voľné miesta) .
Ešte osem voľných miest je k dispozícii pre skupinou odborov zameraných na učiteľstvo a sociálne veci v SOŠ pedagogickej Prešov je to päť miest a v Spojenej škole v Bardejove tri miesta.
Z trinástich okresov Prešovského kraja majú najviac voľných miest pre druhé kolo prijímacích pohovorov okresy Poprad – 151 a Prešov – 148, ktoré majú zároveň v ponuke najviac stredných škôl, a ďalej školy v okresoch Kežmarok – 94 a Bardejov – 73 voľných miest.
Štandardne je aj v tomto školskom roku zo strany deviatakov najväčší záujem o štúdium na gymnáziách (najmä vo väčších mestách). A tiež na stredných školách, ponúkajúcich študijné a učebné odbory, ktoré sa vyučujú len na niekoľkých školách v kraji a sú teda lukratívnejšie.
Druhé kolo prijímacích skúšok na stredné školy je na programe v utorok 22. júna, prípadne je z organizačných dôvodov je možné ho realizovať aj v stredu 23. júna. Aktuálne informácie o počte voľných miest zverejňuje každá škola na svojom webovom sídle.
Kraj má do duálneho vzdelávania zapojených 809 žiakov
Záujem zamestnávateľov o spoluprácu vzrástol o vyše 39%
Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaznamenal v aktuálnom školskom roku vo svojich stredných školách napriek pandémie vyššie počty nových žiakov zapojených do systému duálneho vzdelávania. V súčasnosti je do duálu zapojených 809 žiakov župných škôl, čo je o 59 viac ako vlani.
„Z nich až 31 stredných škôl patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti nášho kraja, kde je v duáli zapojených 809 žiakov. Keď si uvedomíme, že v školskom roku 2017/2018, bolo v duáli len 84 žiakov a dnes ich máme na všetkých typoch škôl viac ako tisíc, je to neuveriteľný pokrok. Som rád, že žiaci sa chcú vzdelávať a učiť remeslo, a že im to vďaka lokálnym zamestnávateľom vieme umožniť,“ spresnil predseda PSK Milan Majerský.
Prešovská župa, v zriaďovateľskej pôsobnosti ktorej je 72 stredných škôl, má v systéme duálneho vzdelávania školy z jedenástich okresov, najviac z prešovského, a to osem župných škôl a z popradského okresu – šesť župných škôl. Sú to najčastejšie školy technického, elektrotechnického a polytechnického zamerania a tie, ktoré sa zameriavajú na obchod, služby, hotelierstvo či gastronómiu.
V súčasnosti má uzavretú zmluvu o duálnom vzdelávaní so strednými odbornými školami spolu 396 zamestnávateľov, kým v školskom roku 2019/2020 to bolo 284 zamestnávateľov. Nárast sa tak pohybuje na úrovni 39,4%.
„Praktické vyučovanie u zamestnávateľa prináša hneď niekoľko výhod. Okrem iných je to finančná motivácia pre žiakov a zároveň možnosť overiť si svoje zručnosti a vedomosti v testovacích centrách, ktoré majú firmy zabezpečené. V kraji si uvedomujeme potrebu prepojenia teoretického vzdelávania na stredných odborných školách s praktickou prípravou, preto neustále podporujeme duálne vzdelávanie. Je to jeden z hlavných faktorov udržania zamestnanosti v regióne a zároveň podpora samotných zamestnávateľov, ktorí si vychovávajú budúcu pracovnú silu,“ dodal M. Majerský.
V súvislosti s vývojom pandemickej situácie bolo v rámci duálneho vzdelávania od 15. novembra
umožnené zamestnávateľovi pokračovať v poskytovaní praktického vyučovania i žiakom, ktorí nie sú ubytovaní v školskom internáte. Možnosť takto vykonávať prax využilo 326 žiakov.
***
Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK
Zanechajte nám komentár