Tajomstvo výroby a výnimočnosti Ivan čaju
Elixír života našich predkov – Ivan čaj
Vrbovka úzkolistá (Kyprina úzkolistá) pomáha pri získavaní duševnej a fyzickej rovnováhy a navodzuje optimálne uvoľnenie, či relaxáciu. U žien uľahčuje priebeh menštruačného cyklu a zmiernenie menopauzálneho prejavu, u mužov pomáha udržiavať normálnu funkciu prostaty a pôsobí protizápalovo. Má účinky na vyrovnávanie hormonálnej činnosti s docielením pohody fyzickej aj psychickej. Podporuje zachovanie pružnosti a pohyblivosť kĺbov.
Tisíce rokov naši predkovia hojne užívali výnimočný nápoj, ktorý nazývali elixírom života. Tento nápoj z fermentovanej vrbovky úzkolistej je známy pod názvom Ivan čaj. Svojimi blahodarnými účinkami na zdravie človeka získal Ivan čaj aj označenie ako elixír života, elixír mladosti alebo univerzálna prírodná lekárnička. Vrbovka úzkolistá hojne rastie v našich krajoch a na severnej pologuli. Preto Ivan čaj výborne vyhovuje našej genetike, jeho komplex minerálov a vitamínov je dokonale asimilovaný nášmu organizmu.
V archívnych prameňoch z XII. storočia sa často spomínajú rôzne recepty jedál a nápojov z Ivan čaju. Ešte relatívne nedávno v XIX. storočí sa z Ruska dovážali stovky ton kvalitného Ivan čaju do Európy. Ivan čaj nesmel chýbať na žiadnom európskom a ruskom šľachtickom dvore. Na anglickom kráľovskom dvore sa Ivan čaj vyhotovený podľa starých ruských receptov podával ako prepychový čaj z Ruska. Názov Ivan čaj vznikol práve v Európe, kde ľudia popíjali obľúbený „čaj od Ivana“. Pre všetkých bol Ivan čaj zdrojom zdravia, energie a duševnej pohody.
Lahodná chuť a jemná aróma sú charakteristické pre správne spracovaný a pripravený Ivan čaj. So svojim počtom prospešných vlastností a účinkov pozitívnych pre organizmus nemá Ivan čaj medzi nápojmi obdobu. Jeho unikátne vlastnosti potvrdzujú mnohé výskumy renomovaných vedcov a inštitúcií. Práve tieto výnimočné vlastnosti Ivan čaju spôsobili koncom 19. storočia snahy určitých skupín o dehonestáciu a vytlačenie Ivan čaju z trhu s cieľom nahradiť ho dovozom menej kvalitného čaju z kolónií v Indii a v Číne. Ivan čaj neobsahuje kofeín, puríny ani kyselinu močovú a šťaveľovú, ktoré sa dostávajú do organizmu práve kávou a čajom.
V súčasnosti si začíname uvedomovať silu prírody a zaujímame sa o svoje zdravie. Prinášame vám tento zabudnutý výnimočný nápoj našich múdrych predkov, fermentovaný Ivan čaj z kopcov a stráni Tatier. Obsah biologicky aktívnych látok v Ivan čaji sa líši v závislosti na čase zberu, kvalite rastlín, mieste rastu a technológii spracovania. Naša technológia spracovania a fermentácie vylučuje používanie vysokých teplôt. Ivan čaj zo severu sa považuje za kvalitnejší, pretože studené leto prispieva k vyššej akumulácii užitočných látok v rastlinách.
Fermentácia mu dáva ďalšie spektrum užitočných vlastností, vytvára neopakovateľnú medovú arómu a jantárovú farbu nápoja.
Ako pripraviť Ivan čaj: postup TU
IVAN ČAJ
Príroda nám dáva všetko potrebné pre náš život a naše zdravie. Len my sme zabudli, ako tieto dary prírody používať. Ľudová múdrosť, odovzdávaná z generácie na generáciu, nám tu zanechala informácie o mimoriadnych vlastnostiach Ivan čaju.
Ivan čaj je už od pradávna unikátnym nástrojom prírody, ktorý umožňuje celenie tela hmotného aj tiel jemnohmotných.
Ľudské telo dostáva mnoho rán – ako fyzických, tak nefyzických (emocionálne, psychické, mentálne). A tak príroda – ako udržovateľka všetkého živého – nám ponúka bylinku, ktorá nám v mnohom dokáže život uľahčiť, uvoľniť naše fyzické i nefyzické bloky a tým nás dostať do nášho harmonického stredu a umožní nám ľahko žiť. Naším cieľom je vám túto múdrosť odovzdať v čo najpravdivejšej podobe.
Jedným aspektom je prirodzená bylinka, ktorá vyrástla zo zeme, vlahy a slnka podľa unikátnej informácie, ktorá sa prejavila v jej tvare, farbe a vôni. Druhým aspektom je doba, kedy je bylinka pripravená na to, aby nám poslúžila, a postup správnej prípravy tejto bylinky, aby mohla odovzdať svoje dary nám, živým bytostiam. Tu prišiel k slovu pradávny prirodzený proces fermentácie, ktorý spočíva v pozvoľnom sušení vopred navlhčenej a vo vlhku uskladnenej vrbovky. Tá počas sušenia uvoľňuje enzýmy, rôzne druhy silíc a látok, ktoré Ivan čaj tvorí. Tie sa dostávajú do prirodzenej formy, ľahko vstrebateľnej pre ľudský organizmus. Vznikne tak voňavý bylinkový nektár, ktorý po zaliatí čistou pramenitou horúcou vodou uvoľní tieto látky, a človek ich môže jednoduchým pitím vstrebať do svojho organizmu.
Ivan čaj má blahodárne účinky na telo fyzické, emocionálne, mentálne a psychické. Ak má niečo mať blahodárne účinky, treba tieto účinky pocítiť ihneď. Ak všetko urobíme správne. A to si môže každý overiť pri pití vrbovky úzkolistej, ktorá pre vás bola správnym spôsobom pripravená.
Po zaliatí čaju horúcou vodou (60 – 90 stupňov) môžete vidieť zmenu jeho farby od svetlej až po temne tmavú, pričom v každom okamihu je čaj vhodný pre iný druh celenia a harmonizácie. Preto si každý z vás môže vybrať, ktorá z farieb a vôní je pre vás najpríjemnejšia. Keď viete načúvať svojmu telu a sami sebe, potom vždy zvolíte ten pravý okamih, kedy čaj piť. Vedľajšími prejavmi sú ľahkosť pitia, príjemná vôňa, pocit uvoľnenia, pocit vracajúcej sa sily do tela a mnoho ďalších prejavov, ktoré pocítite.
História tohto čaju siaha do XII. storočia. Štúdiom blahodarných účinkov tejto rastliny sa zaoberal začiatkom dvadsiateho storočia aj lekár a výskumník Peter Alexandrovič Badmaev.
Pozitíva Ivan čaju
Obsahuje 70 stopových prvkov, vrátane významného množstva železa, horčíka, draslíka, sodíka a medi. Ďalej je zdrojom 18 aminokyselín, ktoré sú ľahko absorbované do tela a rýchlo dodajú energiu. Obsahuje tiež veľké množstvo vitamínu C (až 6-krát viac ako citrón).
- Okrem vitamínu C obsahuje čaj vitamíny B, obzvlášť veľa karoténu. V čaji sú tiež obsiahnuté bioflavonoidy, pektín a chlorofyl.
- Neobsahuje negatívne elementy, ako sú kyselina šťaveľová, kofeín a puríny. Najväčšou prednosťou je jeho bezkofeínovosť, pretože nenarúša metabolické procesy v našom tele.
- Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o účinkoch vŕbovky úzkolistej na zdravie človeka, odporúčame Vám vyhľadať si tieto informácie v odbornom herbári.
Flavonoidy v čaji
Ivan čaj obsahuje mnoho užitočných látok, ako je napríklad vitamín C, ktorého je v ňom trikrát viac ako v pomarančoch. Ďalej obsahuje triesloviny, minerálne látky, ale najdôležitejšie sú flavonoidy, ktorých je v Ivan čaji oveľa viac ako v bežnom čaji.
Najznámejším flavonoidom, ktorý má priaznivý vplyv na krvné cievy, je rutín, niekedy tiež označovaný ako vitamín P a C2. Tento flavonoid znižuje kapilárnu krehkosť. Je dokázané, že iné flavonoidy obsiahnuté v Ivan čaji majú antioxidačný účinok a eliminujú voľné radikály.
Voľné radikály sa tvoria v organizme človeka vplyvom nepriaznivých faktorov, ako sú ultrafialové žiarenie, elektromagnetické pole atď. Flavonoidy poskytujú zdravým bunkám ochrannú bariéru pred mutáciou. Chráni tkanivá organizmu pred poškodením spôsobeným nadmerným uvoľnením histamínu (látky, ktoré sa tvoria pri zápale a alergii). Ivan čaj poskytuje tiež ďalšie možnosti na liečenie astmy a alergických reakcií.
Uskutočnené testy vzorky fermentovaného Ivan čaju a čierneho čaju v Centre certifikácií a kontroly kvality ministerstva zdravotníctva v Moskve ukázali, že fermentovaný Ivan čaj obsahuje viac vitamínu C, beta karoténu a flavonoidov ako čierny čaj.
Tajomstvo výroby Ivan čaju v procese fermentácie
Zber a sušenie:
Používajú sa korene, listy a kvety rastliny, ktoré sa zbierajú v čase kvitnutia. Sušia sa pod strechou v dobre vetraných priestoroch tak, že sa rozložia v tenkej vrstve a pravidelne sa miešajú. Trvanlivosť v sušenom stave je 2 – 5 rokov, vo fermentovanom stave minimálne 5 rokov. Korene sa zbierajú na jeseň, očistia sa od pôdy a sušia sa v sušičkách, peciach, rúrach pri teplote 65 – 70 °C. Trvanlivosť koreňov je 3 roky
Fermentované listy a kvety Ivan čaju si zachovávajú svoje vlastnosti, zloženie, prirodzenú farbu a prírodnú arómu. Výraz „fermentácia“ sa prvýkrát začal používať v roku 1901 ako názov procesu kvasenia. Fermentácia je oxidácia zmesi čajových polyfenolov a čajových enzýmov, ktoré daný proces aktivujú.
Proces výroby čaju má niekoľko fáz. Po zbere, čiastočnom sušení a skrútení začína ďalšia fáza spracovania – fermentácia. Niektorí si myslia, že fermentácia je rovnaký proces ako kvasenie. Sú to podobné procesy, ale je medzi nimi rozdiel.
Oxidácia čaju je biochemický proces, pri ktorom pod vplyvom kyslíka dochádza k zmene látok nachádzajúcich sa v čajových listoch. Všetci vieme, že keď rozrežeme jablko a necháme ho na vzduchu, tak stmavne a zmení arómu na povrchu rozrezanej časti. Niečo podobné sa deje aj s čajovými listami impregnovanými vlastnou šťavou. Oxidácia môže prebiehať spontánne, alebo riadene. V niektorých prípadoch spontánna oxidácia začína už vo fáze vädnutia listov.
Spontánna oxidácia sa používa pri výrobe menej fermentovaných bielych čajov, ale aj čiernych čajov. Pri zelených a žltých čajoch sa oxidácii zamedzuje parením, sušením alebo pražením.
Proces riadenej oxidácie sa používa najmä pri výrobe čínskeho a čierneho čaju. V procese oxidácie sa z čajových lístkov uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý spôsobuje zahrievanie čajovej suroviny. Ak by sa umožnil vyšší nárast teploty suroviny, proces oxidácie by sa vymkol kontrole, a ak by sa surovina viac ochladila, tak sa proces zastaví. Preto je pri fermentácii dôležité sledovať teplotu a vlhkosť vzduchu a zaistiť aj stálu ventiláciu v miestnosti.
Na konci tohto procesu získavajú čajové listy množstvo očakávaných chuťových kvalít, sviežu nasýtenú arómu a požadovaný stupeň sily. Varianty chuti, arómy a sily môžu byť dosiahnuté regulovaním dĺžky procesu fermentácie, zmenou teploty a vlhkosti vzduchu. Keď odborník určí pripravenosť čajových listov, tak sa proces oxidácie zastaví a nasleduje záverečná fáza – sušenie.
Fermentácia čaju je proces oxidácie čajových listov za prítomnosti určitých baktérií. Ak ich čajové listy obsahujú zo svojej podstaty, tak sa fermentácia ničím nelíši od oxidácie. Pokiaľ ich čajové listy neobsahujú alebo ich obsahujú nedostatok, je nutné nimi čajové listy nasýtiť. Pri výrobe niektorých druhov čaju sa čajové listy naložia do vakov, ktoré sa nechajú v kope s odkrytým povrchom. Niekedy sa zakrývajú kvôli zvýšeniu teploty, pri ktorej prebiehajú potrebné biochemické procesy. Tieto kopy sa čas od času premiešajú, aby sa zrýchlil proces fermentácie a aby bol dostatok kyslíka na rozvoj potrebných baktérií.
Počas fermentácie sa farba čajových listov zvýrazní a stáva sa oveľa tmavšou. Skrútením uvoľnená miazga čajových listov mení kvetovú arómu na ovocnú, ďalej na orechovú a nakoniec na pikantnú. Je dôležité včas zastaviť proces fermentácie a oxidácie v potrebnej etape a následne čajové listy vysušiť. Práve dĺžka fázy fermentácie a oxidácie sú faktory, ktoré určujú druh a kvalitu čaju.
Zanechajte nám komentár