Zimou sfialovieme! Plán českej vlády, ktorý sa má schváliť v piatok, unikol v Bruseli! Komu do vrecka prúdili miliardy za plyn a elektrinu? Budete prekvapení!

6. septembra 2022

V Česku to vrie kvôli premršteným cenám elektriny aj plynu. Nikto pritom netuší, kam miznú miliardy, ktoré za tieto predražené energie Česi platili a platia. Pozreli sme sa, čo o tom vedia v Nemecku, a nestíhali sme sa čudovať!

Diel prvý – PLYN

Monopolným dodávateľom plynu do Česka je podľa samotných Nemcov firma UNIPER. Tá má podľa Nemcov monopolne predávať celé roky Čechom výlučne predražený plyn za tzv. spotové ceny. Firma na predaji tohto „predraženého spotového plynu pre Čechov“ za minulé roky neuveriteľne zbohatla, a vyplatila svojim vlastníkom miliardy EUR zisku. 

Väčšinovým vlastníkom firmy UNIPER (75%), kam celé roky miznú zisky z predaja predraženého spotového plynu Čechom je fínska firma FORTUM. Len v roku 2021 (v tom roku začalo zdražovanie plynu) vyplatila firma UNIPER vyše 600 miliónov EUR (15 miliárd CZK) zisku svojmu majiteľovi fínskej firme FORTUM! A fínska firma FORTUM zase vyplatila svoj zisk svojmu majiteľovi – a tým je FÍNSKO!  FORTUM je totiž fínska štátna firma, a UNIPER je jej najdôležitejší majetok!

Miliardy vydreté z predraženého plynu pre Čechov teda v minulých rokoch končili v Nemeckom štátnom rozpočte ( daň 30,5 % zo zisku UNIPER), a vo Fínskom štátnom rozpočte (majiteľ FORTUM). Podľa nedávneho priznania riaditeľa fínskej štátnej firmy FORTUM Markusa Rauramo, fínska štátna firma Fortum v minulých rokoch financovala výstavbu ruského plynovodu Nord Stream 2! Skupovala a zatvárala v Európe uhoľné elektrárne. Požadovala po Bruseli sprísnenie emisných noriem a zvýšenie obchodov s emisnými kvótami ETS. (poplatky za plyn!) A stavala namiesto nich plynové elektrárne! A to všetko preto, aby sa v Európe vyrábalo stále viac elektriny z ruského plynu, a fínski dôchodcovia na tom bohatli!

Jedným z hlavných podielnikov firmy FORTUM je Fínsky štátny dôchodkový fond! Vo Fínsku je priemerný dôchodok 1784 EUR, v Česku len 600 EUR. Súčasťou výplaty fínskeho dôchodku je tzv. podiel z fondu Kela. Ten tento rok predstavuje 129 EUR mesačne, a je vyplácaný zo ziskov Fínskeho štátneho dôchodkového fondu KELA. A fond KELA je ďalším vlastníkom firmy FORTUM!

30. júna 2022, BloombergNemecko rokuje o záchrane energetického gigantu Uniper SE, aby zastavilo širší dopad ruských krokov na zníženie dodávok zemného plynu.
Uniper, najväčší nákupca ruského plynu v Nemecku, uviedol, že diskutuje o možnom zvýšení štátom krytých úverov alebo dokonca kapitálových investícií na zabezpečenie likvidity. 
Kríza môže zasiahnuť aj Fínsko, ktoré ovláda materskú spoločnosť Uniper Fortum Oyj. Spoločnosť uviedla, že záchrana Uniperu si vyžaduje národné úsilie „v Nemecku“. 
Pokračujú rozhovory o poskytnutí „stabilizačných opatrení“ pre elektráreň, uviedlo nemecké ministerstvo hospodárstva. 

„Dôvodom je prudký nárast cien plynu a znížené objemy dodávok z Ruska,“ uviedol. 
Akcie Uniperu sa vo štvrtok prepadli až o 23 % na najnižšiu úroveň za viac ako päť rokov. 
Fortum kleslo o 10 %.

Nemecký minister hospodárstva Habeck varoval, že obmedzenie dodávok ruského plynu by mohlo spôsobiť hlbšie otrasy, pričom situáciu prirovnal k úlohe Lehman Brothers pri spúšťaní finančnej krízy. Dodávatelia energií hromadia straty tým, že sú nútení pokryť chýbajúce ruské objemy za vysoké ceny na spotovom trhu. Podľa odhadov analytikov RBC a Citigroup tento výpadok stojí Uniper približne 30 miliónov eur (31,3 milióna dolárov) denne. „Podnikový rozvoj sa výrazne zhoršil v dôsledku vojny na Ukrajine,“ uviedol generálny riaditeľ K.D.Maubach.
Stlačenie ponuky prinútilo spoločnosť stiahnuť svoj výhľad na tento rok. 
Ak energetické spoločnosti, ako je Uniper, nebudú schopné zabezpečiť dodávky, existuje nebezpečenstvo preliatia na miestne energetické spoločnosti a ich zákazníkov vrátane spotrebiteľov a podnikov, varoval Habeck a zvýšil úroveň rizika zemného plynu na druhú najvyššiu „poplachovú“ fázu.
Napriek zvýšenému varovaniu vláda nezaviedla legislatívu, ktorá by energetickým spoločnostiam umožnila preniesť zvýšené ceny na zákazníkov. 
Teraz by mohol byť väčší tlak, aby sa verejným službám poskytol priestor na oddych. 
Nemecké úrady uviedli, že spotrebiteľské účty za energiu by sa v dôsledku toho mohli zdvojnásobiť alebo strojnásobiť.
„Keďže Uniper ešte nemôže preniesť tieto dodatočné náklady, výsledkom je značné finančné zaťaženie,“ uviedla spoločnosť. 
Schopnosť preniesť vyššie náklady „by bola nevyhnutným a základným predpokladom na to, aby sme mohli s dostatočnou istotou vydať nový výhľad výnosov,“ uviedla spoločnosť.
Nemecko posilnilo svoje právomoci na stabilizáciu energetických trhov. 
Zákon prijatý v máji dal vláde možnosť zmocniť sa kritickej energetickej infraštruktúry v prípade núdze. 
Habeck povedal, že „dramatické“ sily sú potrebné na boj proti ruskému vyzbrojovaniu energetiky, keďže Kremeľ podniká odvetné opatrenia proti Európe za sankcie za vojnu na Ukrajine. Ruská spoločnosť Gazprom PJSC dodáva podľa Uniper od polovice júna len asi 40 % zazmluvnených objemov po znížení tokov cez kľúčový plynovod Nord Stream. 
Kríza postihuje aj krajiny vrátane Francúzska, Talianska a Rakúska. 
Futures na plyn vyskočili za posledné dva týždne o viac ako 40 %.
Je potrebné obnoviť toky ruského plynu alebo aktivovať cenové úpravy, aby sa „predišlo veľmi negatívnym dôsledkom pre celý trh s plynom a elektrinou v Európe“, uviedol v poznámke Piotr Dzieciolowski, analytik Citi. 
Odhaduje, že Uniper stratil 1,8 miliardy eur od zníženia tokov ruského plynu v polovici júna. 
Súvisiace: Najslabší článok v nemeckej energetickej bezpečnosti sa rozpadá
Ďalším veľkým testom pre nákupcov plynu v Európe je, keď sa toky cez Nord Stream úplne zastavia na približne 10 dní v júli z dôvodu plánovanej údržby. 
Nemecká vláda sa obáva, že Rusko by sa mohlo po výpadku rozhodnúť neobnoviť toky. 
Ak sa tak stane, krajina vážne riskuje, že nebude schopná zabezpečiť dostatočné zásoby plynu na to, aby prečkala zimu, a mohla by ju prinútiť prideľovať energiu. 

Habeck povedal, že to bude „tesný výpočet“.
„Dobrou správou je, že dostávame plyn,“ povedal Habeck vo štvrtok na konferencii organizovanej Sueddeutsche Zeitung v Mníchove. 
„Zlou správou je, že za to platíme najvyššie ceny.“

Uniper sa ukázal ako najslabší článok v energetickej sieti, ktorá poháňa najväčšiu európsku ekonomiku. 
Spoločnosť – vytvorená v roku 2016 z fosílnych palív spoločnosti EON SE – stelesňuje útulný vzťah Nemecka s Ruskom v oblasti energetiky, čo je problém, ktorý Berlín nedokázal vyriešiť, kým koncom februára neprišli tanky na Kyjev.
Fortum získalo 78% podiel v Uniper a môže byť požiadané o účasť na záchrannom balíku. 
Energetická spoločnosť uviedla, že chce, aby bol Uniper schopný splniť svoje záväzky, ak sa obmedzenie plynu pre Nemecko predĺži alebo bude eskalovať, ale nezaviazala sa poskytnúť viac peňazí. 
Záchrana jej nemeckej dcérskej spoločnosti „musí byť celoštátnym a celopriemyselným úsilím v Nemecku,“ uviedla fínska spoločnosť v e-mailovej odpovedi na otázky. 
Odmietla komentovať „veľkosť alebo možný formát podpory, ktorú by Uniper mohol potrebovať“.
Uniper čelil kríze likvidity už pred ruskou vojnou na Ukrajine, pričom divoké cenové výkyvy prinútili spoločnosť požičať si 10 miliárd eur na pokrytie maržových výziev. 
Financovanie zahŕňalo 2 miliardy eur od nemeckej štátnej rozvojovej banky KfW a 8 miliárd eur od Fortum, ktoré sa podľa fínskej spoločnosti čiastočne vyčerpali.
Minulý mesiac S&P Global Ratings znížila rating Uniperu na najnižšiu úroveň investičného stupňa a ďalší pokles jeho ratingu by financovanie ešte viac predražil. 
Energetická spoločnosť minulý týždeň uviedla, že môže čeliť ťažkostiam pri plnení zmlúv podpísaných so svojimi klientmi, ak Moskva predĺži alebo zvýši obmedzovanie dodávok. 
„Dôraz sa bude klásť aj na iné energetické spoločnosti, ktoré sú vystavené dodávke plynu, či už vnímané alebo skutočné,“ povedal John Musk, analytik RBC Europe Ltd., a dodal, že nemeckí rivali EON a RWE AG a talianska Enel SpA by mohli byť „negatívne“. ovplyvnené.“
(Aktualizácie s komentármi Fortum a Habeck začínajúce v druhom odseku)
Viac takýchto príbehov je dostupných na
bloomberg.com

 

Zhrnuté – chudobní českí dôchodcovia nielen že chodia do dôchodku o dva roky neskôr ako Fíni, ale ešte im svojimi faktúrami za predražený spotový plyn a predraženú elektrinu celé roky sponzorujú ich veľké fínske dôchodky! A celú tú dobu sa na to česká vláda nečinne pozerá ako jelimani, a hrozia Čechom, že už čoskoro nebude v Česku ani na dôchodky! A teraz, keď sa ľudia zišli na Václaváku, im vláda a spol. nadáva do ruských švábov a kolaborantov, a ďalej nečinne necháva do Česka monopolne dodávať predražený spotový plyn vlastne fínskou štátnou firmou, ktorá Putinovi sponzorovala stavbu jeho plynovodu Nord Stream 2. To čo predvádza Fiala a spol. je úplne bizarná politika.

Základný rozdiel medzi spotovou cenou plynu a cenou plynu na dlhodobý kontrakt sme vysvetlili na prípade Bangladéša v predchádzajúcej analýze. Dlhodobé kontrakty na dodávky plynu z Ruska používa v EÚ výlučne Maďarsko, a Rusko tento týždeň zvýšilo dodávky plynu do Maďarska na základe medzivládnej dohody

Cena, za ktorú Maďarsko plyn z Ruska nakupuje nie je verejná. Avšak garantovaná cena plynu pre obyčajných Maďarov je 102 HUF za m3 (6,2 CZK). Koncová cena m3 plynu pre priemerného Čecha je 29,14 CZK. (V Česku neexistuje garantovaná cena. Česi podľa doby fixácie teraz platia za m3 plynu v rozmedzí 6 až 47 CZK! Pričom všetky kontrakty za 6 korún čoskoro vypršia.)

Na prípade Česka – spotovej ceny, a Maďarska – dlhodobé kontraktné ceny je jasne vidieť, že čo sa oplatí. 

Podľa tvrdenia Putina z februára tohto roku má Maďarsko vyjednané pätinové ceny plynu. Výhradným partnerom Gazpromu pre dodávky plynu do Maďarska je firma MVM. To je 100% maďarská štátna firma, ktorá má v Maďarsku výhradný monopol na elektrinu a plyn. V Česku  napr. vlastní firmu innogy Energie, ktorá Čechom dodáva plyn za spotové ceny, rovnako ako UNIPER z Nemecka cez Krušné hory. Táto maďarská štátna firma MVM bola založená komunistami v roku 1948 a je stále 100% majetkom Maďarského štátu

Rozdiel je, že MVM dodáva Maďarom ruský plyn cez Turecký potok a to na dlhodobé kontrakty. Kde dcérska firma MVM innogy Energy dodáva Čechom ruský plyn, ktorý do Nemecka tečie Severným potokom 1, a v Nemecku sa prepredáva ďalším dopravcom ako MVM za tzv. spotové ceny. Preto majú Maďari lacný plyn a majú ho dosť, kým v Česku je to naopak!

Do Česka teda dodávajú plyn dve štátne firmy – Fínska a Maďarská! Českú štátnu firmu Transgas, ktorá vlastnila všetku plynárenskú infraštruktúru, predal Germánom už Miloš Predavač. Tí ju so ziskom predali Maďarskej štátnej firme MVM. Česi majú drahý plyn, pretože nemajú vlastnú štátnu firmu na jeho výhradnú distribúciu občanom a firmám. Fíni a Maďari bohatnú vďaka jelimanom, ktorí nám vládli, a všetko začachrovali. Teraz chcú vypredať posledný český štátny majetok, ktorý nám ešte zostal, len aby sa udržali pri korytách. Česi budú najchudobnejší národ Európy, pretože si nechávajú vládnuť jelimanmi. Naliehavo potrebujeme nájsť nášho českého moravského a sliezskeho Victora Orbána!

Potenciálne straty nemeckého HDP v dôsledku zníženia produkcie v prípade prideľovania zemného plynu a priameho zosilnenia šoku a následne šoku prostredníctvom dodávateľských reťazcov

Diel druhý – ZIMOU SFIALOVIETE!

Zatiaľ čo v sobotu 3. septembra demonštrovalo v Prahe 100-tisíc Čechov, ktorí sa boja, že nezvládnu platiť faktúry za energie, a požadovalo demisiu neschopnej českej vlády. Fiala a spol. sa im nielen vysmievali, ale aj poslali do Bruselu plán, ako okamžite zastaviť všetko zásobovanie Európy ruským plynom. 

Časti tohto Fialovho plánu zverejnilo včera vždy perfektne informované bruselské Politico, ktoré plán videlo

Fialov plán požaduje okrem iného okamžité zavedenie najvyššej prípustnej ceny plynu, za ktorú môže Rusko plyn do Európy dodávať! Tento plán sa má schvaľovať tento piatok.

Podľa plánu, nebude môcť žiadny Európan nakúpiť ruský plyn drahšie, než Fiala rozkáže!

Tento plán nie je žiadnou geniálnou invenciou profesora Fialy, ale len opísaným nariadením americkej ministerky financií Janet Yellenovej. Tá obdobný strop cien na ruskú ropu nadiktovala svetu na nedávnom zasadnutí krajín G7. A plán Yellenovej, ktorý mal zlacniť cenu ropy na svetových trhoch, priniesol presne opačný výsledok. 

Rusko a Saudská Arábia sa zišli, akonáhle G7 nariadenie Yellenovej vyhlásila, a spoločne oznámili, že OPEC znižuje dennú produkciu ropy, aby udržal jej ceny aj naďalej na požadovanej výške. Cenu ropy aj cenu plynu určuje dopyt. Vzhľadom k terajším čínskym uzáverám miliónových miest v dôsledku COVID-19, recesii a inflácii v USA aj EÚ, sa znížil celosvetový dopyt po rope, a jeho cena začala klesať.

Akcia G7 proti Rusku vyvolala včera opačný efekt. Arabi, Íránci, Rusi a ceký OPEC sa zomkli, pretože v jednote sú ich zisky a znížili produkciu – tým zvýšili ceny.  A Rusko k tomu vyhlásilo, že kto bude súhlasiť s cenami G-7 nedostane ani barel ropy! 

Podobne skončí aj Fialov plán – Rusko má tento rok zarobených o 140 miliárd dolárov viac ako vlani, a nemusí Európe dodať ani kubík plynu. Putinov hovorca Peskov už vyhlásil, že kto bude dodržiavať sankcie na Rusko, nedostane žiadny plyn, a ako povedal, tak Gazprom oznámil, že plyn prestane dodávať. Keďže zásoby plynu v Európe nestačia pre priemysel aj občanov – vďaka Fialovmu plánu Európania fialovejú zimou! Fialov plán je asociálna odpoveď šialeného profesora na požiadavku 100 tisíc demonštrantov, aby im zaistil slušný život, keď pre neho slušne pracujú. 

Súčasne s Fialom predložil Bruselu svoj plán na riešenie Európskej energetickej krízy aj Ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Podľa Rusov Šmyhal sľúbil Bruselu, že keď EÚ zavedie úplné okamžité embargo na všetok ruský plyn, Ukrajina zaistí Európe všetky dodávky plynu aj elektriny, ktoré EÚ bude potrebovať. 

Fiala a Šmyhal vlastne pozývajú Putina na partičku amerického pokru. Obaja sa chystajú blufovať, a dúfajú, že Putin vymäkne, a zložia karty na stôl, a oni zhrabnú bank. V banku sme my, a Putinové miliardy zo spotových cien plynu. Keď Putin nevymäkne, my sfialovieme zimou. Fiala musí byť zúfalý gambler, keď stavil všetkých Čechov na jedinú kartu. 

Snáď som Vás aspoň trošku v dnešnej smutnej dobe pobavil. Ďakujem Vám za dary aj za pomoc. Bez vás by to nešlo. Je 6. septembra 2022, 04:21 a ja Vám prajem dobré ráno, a idem venčiť psa.  

MAP

Ďakujeme vám za pomoc! Vaše dary nám umožňujú Vás informovať! Demokracia umiera v tme! Bez informácií sa nemôžeme správne rozhodnúť, koho voliť! Preto sa snažíme informovať o všetkých! Neslúžime žiadnej strane ani hnutiu. Pokiaľ niekoho podporujeme, ide iba o jednotlivé osoby, ktoré osobne poznáme. Ďakujeme, že naše programy sledujete a naše články čítajte. Našu činnosť môžete podporiť darom na účet 2601593605/2010, IBAN CZ7720100000002601593605, BIC FIOBCZPPXXX, Svoje platby prosím označte slovom DAR. Ďakujeme! Všetky preklady sú voľné a v kontexte.

Ján Baránek: Vyjdrenia k pražskému protestu v širšom kontexte

Ján Baránek na pražskom proteste rovnako poukazuje na podobné správanie sa vlády Slovenska s podobným scenárom, aký aplikuje česká vláda na Čechov.

….vďaka Vladimír Tino… HraJ

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Vučič dostal list od Scholza a Macrona. Ajhľa, obávajú sa o bezpečnosť Srbska v tieni ruskej agresie

Nemeckému a francúzskemu lídrovi leží na srdci európska perspektíva Srbska. Zrazu. Kde boli doteraz? Prezident Srbska Aleksandar Vučič dostal spoločný ...

Nasledujúci článok

Za zrkadlom

Kde a aké časy to žijeme?

Môj dobrý priateľ žijúci vo *Vinči* pri Belehrade v Srbsku sa ma nedávno opýtal… kde a aké časy to žijeme? ...
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Spravodajstvo

Čo je to pandémia?

Spochybňovanie pandémie Covid-19 je podľa ministerky zdravotníctva Dolinkovej neúctou k pozostalým obetí. „Najprv definujme, čo je to pandémia a potom ...
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Spravodajstvo

Peter Pellegrini je prezidentom Slovenskej republiky

Peter Pellegrini sa oficiálne stal novým prezidentom Slovenskej republiky. Vo svojom inauguračnom prejave vyzval Slovákov na zmierenie, pokoj, vzájomné porozumenie, ...
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Spravodajstvo

Porušovaním práv si ani Súdny dvor EÚ rešpekt nezíska

foto: archív Milí priatelia, v dole pripojenom článku SMERo-HLASu iba poukazujem na platný právny stav.Len a len preto, aby Pellegrini, ...
Aktualizované 24.6. 01:10
Spravodajstvo

Zoroslav Kollár: Mimoriadne ODHALENIE Jaroslava Naďa!

Zoroslav Kollár zrejme ODHALIL ďalšie tajomstvo Jaroslava Naďa! TENTOKRÁT ide o mimoriadne závažnú vec Zoroslav Kollár zrejme ODHALIL ďalšie tajomstvo ...
Aktualizované 24.6. 02:20
Spravodajstvo

Kotlár hovorí pravdu, pandémia nebola, bol to podvod!

Štefan Harabin: Kotlár hovorí pravdu, Sorošovci ho preto napádajú. Peter Kotlár nebol prvý, ktorý povedal, že pandémia nebola. Veď máme ...