ŠTEFAN HARABIN – OBRANNÁ DOHODA S USA
Smer chce mimoriadnu schôdzu a referendum o dohode s USA. Dohoda upravuje právny rámec pre posilnené partnerstvo a spoluprácu Slovenska s USA.
Masívny odpor slovenských občanov chvalabohu pretransformoval Fica na odporcu proamerickej zmluvy, ktorú sám pripravil. Musíme iba poctivo sledovať, či zase neklame a či to myslí úprimne.
Daniela Hajčáková, SITA
Redakcia, Tlačová agentúra
Opozičný Smer plánuje zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chce prijať uznesenie Národnej rady SR o vyhlásení referenda, či ľudia súhlasia s „umiestnením amerických základní na území Slovenskej republiky“
Ako na tlačovej konferencii informoval predseda Smeru Robert Fico, mimoriadna schôdza by sa mala uskutočniť ešte pred riadnou schôdzou, ktorá sa začína 1. februára.
Pod zvolanie schôdze sa okrem poslancov za stranu Smer podpíšu aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu.
Fico chce súhlas od ľudí
„Nemáme inú možnosť len ísť cestou Ústavy SR, pretože tak závažné rozhodnutie, ako je umiestnenie amerických základní na Slovensku, si vyžaduje súhlas ľudu,“ uviedol Fico.
Ak parlament neschváli program tejto mimoriadnej schôdze, tak Smer podľa jeho slov požiada predsedu parlamentu Borisa Kollár (Sme rodina), aby tento bod zaradil do programu februárovej schôdze. „Ak koalícia neschváli ani to, tak 1. februára spustíme petičnú akciu po celom Slovensku za účelom vyhlásenia referenda. Táto zmluva je totiž nad rámec akýchkoľvek povinností Slovenskej republiky,“ dodal šéf Smeru.
Sme rodina nebude hlasovať za opozičné návrhy
„Sme rodina nebude hlasovať za opozične návrhy. Pán Fico si mal dobre rozmyslieť, keď vládol a objednal americké F-16 tak musel vedieť, že s nimi príde aj americký personál. Teraz nech nemudruje. Mal zobrať švédske gripeny a mal by tu Švédov, alebo mal kúpiť migy a mal by tu Rusov ako sú tu aj teraz a starajú sa o našu terajšiu letku migov,“ reagoval pre SME Boris Kollár na otázku, či by podporil opozičný návrh na vyhlásene referenda.
Pripravovaná dohoda podľa predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť Juraju Krúpu (OĽaNO) napĺňa záujmy Slovenska.
„S debatou, ktorá tu prebieha posledné dni, sme počítali. Na Slovensku sú totiž politici, ktorí si prostredníctvom tejto témy chcú nahnať hlasy voličov, a preto predkladajú verejnosti obraz, že Američania sem prídu páchať zločiny,“ povedal Krúpa v relácii RTVS Sobotné dialógy.
Nezaradený poslanec a člen Hlasu Šutaj Eštok informoval, že ak vláda túto zmluvu schváli, tak vyzvú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa v tejto súvislosti obrátila na Ústavný súd.
Krúpa s uvedeným postupom problém nemá, aj keď je toho názoru, že pripravovaná dohoda spĺňa všetky náležitosti, ktoré má takáto zmluva spĺňať, a je v súlade s Ústavou SR.
Obranná spolupráca
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) na tlačovej besede v polovici decembra 2021 vysvetlili, že dohoda upravuje právny rámec pre posilnené partnerstvo a spoluprácu Slovenska s USA.
Poukázali na to, že podobnú dohodu má podpísanú 23 z 30 členských krajín NATO. Slovensko viedlo rokovania o obrannej spolupráci s USA od roku 2018.
V predošlej vláde ju však blokovala SNS. Ministri vtedy zdôraznili, že dohoda vytvára predpoklad pre čerpanie investícií na vojenskú infraštruktúru.
USA by malo na Slovensku investovať 100 miliónov amerických dolárov do infraštruktúry.
Naď konkretizoval, že tieto peniaze by mohli byť použité na rekonštrukciu vojenských letísk Sliač a Malacky, pričom by sa Slovensko nevzdalo vlastníctva týchto objektov.
Zanechajte nám komentár