Spoločná bezpečnosť, prehlbovanie spolupráce a jadrový „radikalizmus“

8. apríla 2023

Bielorusko a Rusko sa rozhodli predĺžiť niektoré dohody vo vojenskej oblasti

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zúčastnil v Kremli 5. a 6. apríla na dvojdňovom zasadnutí Najvyššej štátnej rady zväzového štátu. V prvý deň prebiehali dlhé a plodné rokovania medzi hlavou bieloruského štátu a Vladimirom Putinom v nočných hodinách až do skorých ranných hodín.

Bielorusko a Rusko sa rozhodli predĺžiť niektoré dohody vo vojenskej oblasti. Povedal to ruský prezident Vladimir Putin v Kremli na zasadnutí Najvyššej štátnej rady štátu Únie. Vladimir Putin zdôraznil, že Rusko a Bielorusko budú pokračovať v budovaní spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti a rozširovaní spolupráce vo vojensko-technickej oblasti.

„To, samozrejme, spĺňa základné záujmy našich krajín a národov,“ povedala hlava ruského štátu. „Alexander Grigorjevič nastolil otázku predĺženia niektorých našich predchádzajúcich dohôd. Plne to podporujem a zo svojej strany žiadam našu Bezpečnostnú radu, aby vypracovala všetko, čo dnes bieloruský prezident v tejto oblasti stanovil ako prioritnú úlohu“.

Prezident Ruska nespresnil, o akých dohodách hovorí.

Vladimir Putin hovoril aj o začiatku prípravy koncepcie bezpečnosti zväzového štátu. Tento dokument bude podľa neho formulovať hlavné úlohy spolupráce pri rastúcom napätí na vonkajších hraniciach a sankciách a informačných vojnách rozpútaných proti Bielorusku a Rusku.

„Samozrejme, mali by sme sa podrobne venovať strategickému plánovaniu. Budeme ďalej posilňovať bezpečnostné systémy štátu Únie, čím zaručíme podmienky pre jeho udržateľný, progresívny sociálno-ekonomický rozvoj,“ zhrnul ruský líder.

Podrobnosti o Lukašenkových vyhláseniach v Kremli

Lukašenko: „Ak chcete mier na Ukrajine, začnime od zajtra hovoriť o mieri! A zbrane prestanú strieľať!“ Ale vy toto nechcete!“, hovorí Západu, „skočíte do bodu, že armáda príde do Kyjeva a otočí hlavy politikom spolu so Zelenským! Ukrajinská armáda príde do Kyjeva a postaví každého na svoje miesto! Lebo sú tam v mlynčeku na mäso a vy“, …oslovuje ukrajinských úradníkov, „beháte po Európe a žiadate nejaké zbrane, stíhačky, čokoľvek a za potlesku!“

Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko 16. februára na stretnutí so zahraničnými a bieloruskými novinármi povedal, kto si neželá mier na Ukrajine a v akom prípade bude Bielorusko pripravené použiť armádu.

Hlava bieloruského štátu dorazila do Kremľa a podľa zavedenej tradície ho pri vchode čakali novinári – záujem o vyjadrenia bieloruského lídra je vždy stabilne vysoký. A často len tak – za pochodu – sa rodia veľmi hlasné vyhlásenia:

Alexander Lukašenko na protokolárnej časti rozhovorov otvorených pre médiá povedal: „Toto všetko prekonáme. A tí, ktorí dúfajú alebo predpovedajú, že skolabujeme, …my sme sa nezrútili. Áno, nebude to ľahké. A kedy to bolo ľahké? Vydržíme a urobíme všetko aj v mikroelektronike, kde sme sa pred rokom stretli a diskutovali o tom, čo by sme mali robiť. Ukazuje sa, že aj tu je príležitosť pracovať. Rakety lietajú aj vojenská technika sa pohybuje tu a tam. Takže všetko prekonáme, potrebujeme trochu času. A zajtra zhrnieme, čo sme urobili. Plat, ktorý dostávame, sme si určite zaslúžili.

Prezident poznamenal, že 80 % programov únie už bolo zrealizovaných. A časté stretnutia s Vladimírom Putinom súviseli práve so skutočnosťou, že pri ich realizácii neexistovala žiadna zábrana. Ruský líder tiež zdôraznil, že vďaka spoločnej práci sa urobilo veľa.

Ale začnime hneď s výsledkami a niekoľkými hlavnými otázkami. V centre pozornosti Najvyššej štátnej rady bola, samozrejme, implementácia Hlavných pokynov na implementáciu ustanovení Zmluvy o založení štátu Únie na roky 2021 – 2023 a predtým schválených 28 programov Únie. No jednou z kľúčových noviniek je vypracovanie Koncepcie bezpečnosti štátov Únie. Touto úlohou boli poverené Bezpečnostné rady oboch krajín. A už na zasadnutí Najvyššej štátnej rady v roku 2024 sa plánuje predložiť dokument na schválenie.

Najvyššia štátna rada sa zaoberala aj množstvom ďalších otázok, vrátane otázok humanitárneho charakteru, týkajúcich sa súčasnej činnosti integračného združenia.

Vo všeobecnosti, ako poznamenal štátny tajomník štátov únie Dmitrij Mezentsev, stretnutie potvrdilo osobitný tón, dôveru, spojenecký charakter interakcie, osobitný štýl spolupráce medzi národnými lídrami.

ZATVORENÉ OTÁZKY. Na čom sa zhodli Lukašenko a Putin?

„Vážení priatelia, viete, že sme včera mali s Vladimírom Vladimirovičom zásadné rokovania. Diskutovali sme o témach, ako hovoria novinári, uzavretého charakteru. Vždy existujú. Viac pozornosti sme venovali bezpečnostným otázkam, rozvoju vojensko-priemyselného komplexu a obrany zväzového štátu,“ povedal bieloruský líder. „Boli to produktívne rokovania. Vo všetkých otázkach, a bolo ich viac ako tucet, sme dosiahli dohodu. Tému, samozrejme, nijako zvlášť nezverejňujeme. Ale Myslím, že toto všetko budete počuť a ​​vidieť v blízkej budúcnosti.“

DOBRÝ ZVYK. Čo si ľudia niekedy v štáte Únie nevšimnú?

Ak vezmeme do úvahy súčasnú situáciu, význam štátov v únii – jedinečného medzištátneho združenia – možno len ťažko preceňovať. Z hľadiska súhrnu výsledkov dosiahnutých za také krátke obdobie patrí únia právom medzi lídrov medzi ostatnými integračnými združeniami. Preto nie je prekvapujúce, že v susedných integračných združeniach v priestore SNŠ sa v rámci únijného štátu rozvinuli mnohé.

„Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, je pre nás dôležité plne implementovať ustanovenia Zmluvy o vytvorení spoločenstva Bieloruska a Ruska, podpísanej práve v týchto aprílových dňoch pred 27 rokmi v roku 1996. Týmto základným dokumentom sa stal východiskový bod pre ďalšie prehlbovanie bilaterálnych vzťahov. A pamätáte si, Vladimir Vladimirovič a ja sme už podpísali dohodu o našej únii a vybudovaní zväzového štátu,“ povedal Alexander Lukašenko.

Poznamenal, že systematickým rozširovaním právneho základu interakcie strany otvorili širokopásmové diaľnice na oživenie podnikania, spoluprácu medzi vedeckými kruhmi a tvorivými tímami a partnerstvá medzi mládežníckymi združeniami. Sloboda pohybu občanov a kapitálu, rovnaké príležitosti na vzdelanie a zamestnanie – to všetko sú v očiach bežných Bielorusov a Rusov nepopierateľné výhody integrácie. „Hovorím to preto, lebo ľudia, ktorí na to už zabudli, sa často domnievajú, že je to prirodzené. Zabúdajú, že ani jedna krajina nemá vo vzťahoch to, čo Rusko a Bielorusko. My sa voľne pohybujeme, naši ľudia si môžu vybrať svoje pracovisko.“ a všetky otázky v tomto smere sú vyriešené,“ zdôraznil bieloruský líder.

Lukašenko: Význam štátu Únie nemožno preceňovať

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v Kremli na zasadnutí Najvyššej štátnej rady štátov únie: „Význam tohto unikátneho medzištátneho združenia možno vzhľadom na súčasnú situáciu len ťažko preceňovať. Z hľadiska výsledkov dosiahnutých za také krátke obdobie patrí náš zväz právom medzi lídrov medzi ostatnými integračnými združeniami,“ zdôraznil bieloruský líder.

„Pôsobivé, samozrejme!“ Putin je spokojný s výsledkami hospodárskej spolupráce s Bieloruskom

Ruský prezident Vladimir Putin je spokojný s výsledkami hospodárskej spolupráce s Bieloruskom. Hlava ruského štátu to uviedla na rokovaní s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom v Moskve.

Vladimir Putin poznamenal, že 6. apríla sa hlavy štátov a vlád stretnú na zasadnutí Najvyššej štátnej rady štátu Únie. Deň predtým sa však prezidenti rozhodli usporiadať samostatné stretnutie, aby opäť podrobne prediskutovali celý rad otázok.

„Výsledkom našej spoločnej práce sa urobilo veľa. Vo všetkých oblastiach. Zajtra o tom všetkom budeme diskutovať. Platí to aj o našej interakcii na medzinárodnej scéne a spoločnom riešení otázok na zaistenie bezpečnosti našich štátov. Ale, samozrejme, obzvlášť príjemné je sledovať výsledky našej práce v oblasti ekonomiky. Podľa našich štatistík sa nám medziročne zvýšil obchodný obrat, možno nie o také veľké čísla, aké zaznamenávame s inými krajinami (rástol o 12 %), ale v absolútnom vyjadrení je to, samozrejme, pôsobivé,“ povedal prezident Rusko.

Podľa ruskej strany objem obchodu medzi krajinami v roku 2022 predstavoval 45 miliárd dolárov a spolu so službami asi 50 miliárd dolárov. „Toto je vážny výsledok našej spoločnej práce,“ zdôraznil Vladimir Putin.

„S výstavbou odborov súvisí mnoho ďalších otázok. Ďakujeme, že ste prišli len deň predtým. To nám dá príležitosť v pokojnej a uvoľnenej atmosfére porozprávať sa o tom, čo budeme musieť zajtra rozhodnúť a prediskutovať už v oficiálnom prostredí spolu, s našimi kolegami,“ dodal Ruský líder.

„Veľa noviniek sa úspešne zavádza do výroby, vďaka čomu sa realizuje program substitúcie dovozu a znižovania závislosti od západných technológií,“ poznamenala hlava štátu.

Najmä Alexander Lukašenko pripomenul, že ešte skôr diskutoval s Vladimirom Putinom o zložitej otázke nahrádzania dovozu v oblasti mikroelektroniky. Vrátili sa k nej aj deň predtým počas rokovaní v Kremli. Prezident zdôraznil, že túto tému nedávno podrobne študoval počas návštevy závodu Planar v Minsku. Tam odborníci ubezpečili, že lietadlá a rakety lietali a budú lietať aj naďalej – Bielorusko má na to potrebné technológie a schopnosti.

Zdroj: belta.by

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

ŠOK! TZV. “DZURINDOVA MAPA” NOVEJ EURÓPY PO PORÁŽKE RUSKA! 

takzvaná „Durindova mapa“ TOMU NEUVERÍTE, ČO ZASE V BRUSELI VYMYSLELI! Poľské médiá v marci zverejnili túto prekvapivú mapu, s ktorou ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ursula von der Leyen čelila skutočnému diplomatickému poníženiu

Foto: AFP Milí priatelia, Európska Únia sa stáva múzeom novo sa formujúceho Euro-ázijského svetového poriadku. Uršula von der Leyen navštívila ...
Aktualizované 5.6. 10:21
Spravodajstvo

Plandémia 3: Veľké prebudenie 

Tento dokumentárny zážitok skladá zakázané kúsky skladačky, aby odhalil celkový obraz toho, čo sa skutočne deje vo svete. Veľké prebudenie má ...
Spravodajstvo

KINDŽAL ZNIČIL NADRADENOSŤ USA – Tibor Eliot Rostas

Pentagón oficiálne priznal, že v noci, 16. mája zničila ruská hypersonická raketa Kindžal protilietadlový raketový systém Patriot na predmestí Kyjeva. ...
Aktualizované 5.6. 09:38
Spravodajstvo

HROBÁRKA SLOVENSKEJ REPUBLIKY – AKTIVISTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ. Svojimi “žalmami” žiada zahraničie o intervenciu proti Slovákom

Bezpečnostnou hrozbou pre Slovensko je fanatická aktivistka Zuzana Čaputová Na portáli POLITICO.eu vyšiel dňa 3.6.2023 článok s názvom „Slovensku hrozí, že ...
Spravodajstvo

Najlepší v covide na svete | Jaroslav Turánek

Odrazu český Reflex píše: bola to pandémia rúšok, vakcín, lockdownov a nie covidu. Prečo náhle takto otočili? Rozhovor s farmakológom ...
Spravodajstvo

X. VÝROČIE Z&V – Záznam z podujatia v plnej kvalite

24.mája 2023 sa v Bratislave uskutočnilo podujatie pri príležitosti X. výročia časopisu Zem&Vek Program moderovali Erika Vincoureková a Dušan Marušák, ...
Spravodajstvo

PhDr. Marta Danielová, predsedníčka Rady pre mediálne služby, zneužíva právomoc verejného činiteľa na šikanovanie rádia SLOBODNÝ VYSIELAČ

Všetko, čo sa na Slovensku deje, má svoju previazanosť a kauzálnu „logickosť“. Po vypuknutí umelo vytvorenej pandémie Covid 19 (Cov je ...
Spravodajstvo

Mierová výzva od občanov sa na Globsec nedostala

Zistili sme, že na Globsecu 2023 sa zúčastňujú len osoby, ktoré veľmi pravdepodobne žiadnu mierovú zmluvu, či mierové návrhy neprednesú. ...
Spravodajstvo

Dmitrij Medvedev nedávno vravel, prečo Ukrajina zmizne…

Medvedev: “Teraz je čas povedať, ako Ukrajina zmizne, ako aj aké je riziko obnovenia konfliktu v Európe a vo svete.” ...
Spravodajstvo

Žiadame Slovenskú akadémiu vied o dištancovanie sa od perverznej a nekvalitnej učebnice

Žiadosť o dištancovanie sa od perverznej a nekvalitnej učebnice Asociácia za život a rodinu o.z. iniciovala túto petíciu predseda SAV ...
Spravodajstvo

Pozvánka na AntiGLOBSEC 2023

SHO pozýva na AntiGLOBSEC 2023: Vojnových štváčov nebudeme tolerovať na území nášho štátu Dámy a páni, v dňoch 29. až ...