Rusko, ak zastaví vojnu na Ukrajine a nevyhrá, roztrhajú ho na kusy, vyhlásil Dmitrij Medvedev

23. februára 2023
Dmitrij Medvedev Foto: Profimedia

Ak Rusko zastaví vojnu na Ukrajine pred dosiahnutím víťazstva, bude roztrhané na kusy, napísal v stredu podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev. Reagoval tak na utorňajší prejav amerického prezidenta Joea Bidena vo Varšave.

Biden vo svojom prejave vyhlásil: „Je to jednoduché. Ak Rusko zastaví inváziu na Ukrajinu, vojna sa skončí. Ak sa Ukrajina prestane brániť pred Ruskom, bude to koniec Ukrajiny.“

„Toto je rafinovaná lož. Pravda je úplne iná,“ napísal Medvedev na sociálnej sieti Telegram. „Ak Rusko zastaví špeciálnu vojenskú operáciu pred dosiahnutím víťazstva, prestane existovať, bude roztrhané na kusy. Ak Spojené štáty prestanú dodávať zbrane kyjevskému režimu, vojna sa skončí,“ zdôraznil.

Agentúra TASS k tejto polemike poznamenala, že obaja politici, Medvedev aj Biden, parafrázovali známy výrok izraelských politikov: „Ak Arabi nebudú bojovať, nebude vojna. Ak prestanú bojovať Židia, nebude Izrael.“

Biden predniesol svoje slová niekoľko hodín po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin vystúpil s prejavom pred členmi oboch komôr parlamentu, pričom konštatoval, že vojnu na Ukrajine rozpútal Západ a Rusko požíva silu, aby ju zastavilo.

(dod)

Západ sa netají tým, že chce strategicky poraziť Rusko. Pre nás to znamená, že s ním navždy končíme, vyhlásil Putin

Vojnu na Ukrajine rozpútal Západ a Rusko požíva silu, aby ju zastavilo, vyhlásil v utorok pred členmi oboch komôr parlamentu v Moskve šéf Kremľa Vladimir Putin. Okrem iného povedal, že Rusko pozastavuje plnenie záväzkov, ktoré vyplývajú z Dohody o znížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) so Spojenými štátmi. Na základe tejto dohody boli vykonávané vzájomné inšpekcie jadrových zbraní. V priebehu dňa predniesol prejav aj americký prezident Joe Biden, a to vo Varšave, kam zavítal po pondelňajšej prekvapivej návšteve Kyjeva.

„Začali vojnu. A použili sme silu a používame ju, aby sme ju zastavili. Chránime svoje životy. Chránime svoj domov. A cieľom Západu je neobmedzená moc,“ vyhlásil Putin.

Podľa neho žiadna krajina na svete nemá toľko základní v zahraničí ako Spojené štáty. „Sú ich stovky, stovky základní po celom svete, je nimi posiata celá planéta. Jednostranne rozbili základné dohody, ktoré udržujú svetový mier. Nakoniec sme v decembri 2021 oficiálne poslali do USA a NATO bezpečnostné zmluvy. Ale na všetky pre nás kľúčové pozície sme dostali priame odmietnutie. Potom sa ukázalo, že agresívne akcie dostali zelenú a oni sa nezastavili. Hrozba narastala,“ povedal šéf Kremľa.

Upozornil, že Kyjev pod patronátom Washingtonu plánoval útok na Donbas, pričom ďalším cieľom mal byť Krym. „My sme o takýchto plánoch vedeli,“ poznamenal Putin.

Ďalej uviedol, že špeciálnu vojenskú operáciu spustil s cieľom chrániť „ľudí na našich historických územiach, zaistiť bezpečnosť našej krajiny, eliminovať hrozbu, ktorá pramenila z neonacistického režimu, ktorý sa na Ukrajine rozvinul po prevrate po roku 2014“.

Podľa Putina Rusko robilo všetko pre to, aby vyriešilo situáciu v Donbase mierovou cestou. Zároveň obvinil Západ z hrania „špinavej hry“ s Ukrajinou.

Putin konštatoval, že Západ v roku 2014 podporil na Ukrajine „protištátny prevrat“. Ukrajinci sa tak stali „rukojemníkmi svojich západných pánov“, ktorí Ukrajinu okupujú politicky, ekonomicky a vojensky. „Tento režim neslúži národným záujmom. Slúži záujmom zahraničných mocností,“ povedal.

Ďalej vyhlásil, že „zodpovednosť za podnecovanie ukrajinského konfliktu, za eskaláciu a za nárast počtu obetí leží celá na pleciach Západu a, samozrejme, kyjevského režimu. Na súčasnom ukrajinskom režime, pre ktorý je ukrajinský národ cudzí“.

Podľa ruského prezidenta sa Západ snaží spraviť z miestneho konfliktu globálny. „Budeme reagovať náležitým spôsobom. Hovoríme o existencii našej krajiny,“ vyhlásil. Rusko bolo podľa neho otvorené k dialógu so Západom o rovnoprávnom systéme bezpečnosti, no dostávalo len „nepravdivé odpovede“.

Putina tvrdil, že Západ sa netají svojimi cieľmi, „chce strategicky poraziť Rusko. Pre nás to znamená, že s ním končíme raz a navždy“.

Ruskú agresiu na Ukrajine označil termínom vojna, hoci zväčša o nej hovorí ako o špeciálnej vojenskej operácii.

Vo svojom prejave poukázal aj na iné veci: „Pozrite sa, čo robia na Západe. Pedofília sa stáva normou, kňazi schvaľujú sobáše osôb rovnakého pohlavia.“

Pozerať sa a počúvať

Už skôr sa objavili v uliciach Moskvy bilbordy, ktoré lákali ľudí na dlho očakávaný Putinov prejav. Slogany ako „Pozerať sa a počúvať“ či „Hranica Ruska sa nikde nekončí“ upozorňovali, že Putin vystúpi s prejavom 21. februára 2023, presne rok po tom, čo uznal samozvanú Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku v Donbase, pričom o tri dni neskôr vtrhol na Ukrajinu.

Zakotvený v ústave

Putin predniesol prejav v konferenčnom centre Gostinyj dvor. Ako pripomína agentúra TASS, prezidentský prejav pred Federálnym zhromaždením Ruskej federácie o stave krajiny, o hlavnom smerovaní domácej a zahraničnej politiky štátu je základom pre stanovenie strategických cieľov, priorít sociálneho a ekonomického rozvoja a zabezpečenia národnej bezpečnosti Ruska. Formát podujatia je tradičný, zakotvený v ústave, „ale svojím spôsobom by sa dal nazvať dlho očakávaným“.

Vlani Putin nevystúpil s prejavom, čo bolo v rozpore s ruskou ústavou, upozornili pozorovatelia. Putin to vysvetlil tým, že „pre dynamiku vývoja bolo ťažké zaznamenať výsledky a konkrétne plány na blízku budúcnosť v konkrétnom okamihu“.

Kľúčové body Putinovho prejavu Kremeľ vopred nezverejnil. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však avizoval, že prezident bude klásť dôraz na takzvanú špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, ekonomické a sociálne problémy doma a zhodnotí aj medzinárodnú situáciu.

Hostia

Formát podujatia nepočítal s pozvaním zahraničných hostí, je zameraný na domáce publikum. Zvyčajne je pozvaných okolo tisíc hostí. Sú medzi nimi členovia oboch komôr parlamentu (Štátnej Dumy a Rady federácie), vládni predstavitelia, vysokopostavení zamestnanci prezidentskej administratívy, šéfovia generálnej prokuratúry, ústavných a najvyšších súdov, šéfovia regiónov, ako aj predstavitelia cirkví. Tento rok pozvali na podujatie aj účastníkov takzvanej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine.

Médiá

Federálne televízne stanice si vyčlenili jednu hodinu na odvysielanie prejavu. Nebolo však vylúčené, že Putin bude rečniť dlhšie, čo sa aj stalo – rečnil hodinu a 45 minút. V apríli 2021 trval jeho prejav hodinu a 19 minút. V roku 2018 mal najdlhší prejav – trval hodinu 55 minút. V rokoch 2004 a 2005 predniesol svoje najkratšie prejavy, trvali 48 minút.

Čo sa týka médií, Kremeľ sa rozhodol pozvať len novinárov z Ruska a spriatelených krajín. Peskov odkázal, že zahraniční novinári z nepriateľských štátov nie sú akreditovaní, ale „budú môcť pracovať tak, že budú sledovať živé vysielanie na televíznom kanáli podľa vlastného výberu“. Ruské vedenie považuje za nepriateľských viac ako 60 štátov sveta, a to za uvalenie alebo podporu sankcií v reakcii na inváziu ruskej armády na Ukrajinu.

(dod, tasr)

Protiruský projekt Ukrajiny spustilo Rakúsko-Uhorsko. Kyjev sa vysmieva z Putinovho prejavu

Neonacizmus, všetko a všetci sú protiruskí, Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) plánovala zaútočiť, protiruský projekt Ukrajiny spustilo Rakúsko-Uhorsko, Rusku sa darí výborne a sankcie nefungujú. Takto poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko na Twitteri zhrnul utorňajšie vystúpenie ruského vodcu Vladimira Putina pred tamojším parlamentom.

„Putin dnes zopakoval svoj štandardný prejav, v ktorom obvinil Západ, Ukrajinu a neonacistov. Jeho tvrdenia, že Západ, NATO a Ukrajina sa chystajú napadnúť Rusko, boli zjavné a do očí bijúce lži určené pre ruské obyvateľstvo,“ poznamenal Heraščenko.

Putinovo vystúpenie prišlo v čase, keď sa blíži prvé výročie ruskej invázie na Ukrajinu. Už po niekoľký raz prišiel Putin s vlastnou „alternatívnou“ verziou dejín a zdôraznil, že Rusko sa snažilo vyriešiť konflikt v Donbase mierovými prostriedkami. Postoj Západu bol podľa neho „podvod“ a „krutá lož“. Nezabudol na ďalšie zo svojich tradičných ospravedlnení vojny, keď podotkol, že Kyjev sa pokúšal získať biologické a jadrové zbrane.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan podľa spravodajského webu CNN uviedol, že „v predstave, že Rusko bolo pod nejakou formou vojenskej hrozby zo strany Ukrajiny alebo kohokoľvek iného, je určitý druh absurdity“.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg poznamenal, že Putin v prejave jasne ukázal, že nemieni ukončiť vojenskú agresiu. „Jeden rok od začiatku invázie nevidíme žiadne známky toho, že by sa prezident Putin pripravoval na mier. Naopak, ako dnes jasne povedal, pripravuje sa na ďalšiu vojnu,“ skonštatoval Stoltenberg.

Podľa poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajla Podoľaka ruský vodca počas vystúpenia demonštroval, že žije mimo reality a v zmätku. „A zdôraznil, že Ruská federácia je v bezpodmienečnej ‚slepej uličke v tajge‘ a nemá a nebude mať sľubné riešenia. Pretože ‚nacisti, Marťania a konšpiračné teórie‘ sú všade,“ vyhlásil Podoľak na Twitteri.

(sita)prebtaté: standard.sk

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Životný štýl

Drevený Lampášik

Lampášik a Miskáčik Lampášik sa narodil v jeden dlhý zimný večer, kedy vypli elektrinu a všetko zahalila hustá tma. Miskáčik ...

Nasledujúci článok

NÁZOR

Slobodná demokratická Ukrajina

Foto – archív autora: Heinrich Himmler a príslušníci zločineckej ukrajinskej divízie SS Galizien Zelenský má prieliehavú prezývku – Vova Kokainovič Nedávno ...
Aktualizované 26.3. 21:42
Spravodajstvo

SPUSŤTE OBLIEHANIE RTVS – Tibor Eliot Rostas

Manifestácie a spontánne protesty ľudí sú už od roku 1989 neúčinné. Prečo? Protagonisti nevytrvali pri dosiahnutí jedinej požiadavky: získať trvalý ...
Spravodajstvo

Na Slovensku máme dvoch chudákov, ktorí súťažia, kto bol s nemeckým "sraľom" vlastizradným, Scholzom, dlhšie na stretnutí

Štefan Harabin: V Moskve prebieha stretnutie medzi Putinom a Si Ťin-pchingom. Budúca podoba sveta s výnimkou enklávy Západu sa tvorí ...
Spravodajstvo

Kedy začne NAKA konať? 15. 3. 2023 – rozklad slovenskej štátnosti v priamom prenose v Dunajskej Strede.

Dnes je opäť vztýčená maďarská vlajka na pol žrde na dobovom podstavci v Dunajskej Strede. Napriek tomu, že NAKA vyšetruje toto konanie maďarských ...
Aktualizované 26.3. 00:21
Spravodajstvo

Trestné oznámenie na Hegera a spol

Štefan Harabin Trestné oznámenie na Hegera a spol za zneužívanie právomoci verejného činiteľa vo vzťahu k odovzdaniu Migov na Ukrajinu. ...
Spravodajstvo

KRACH BANKY Silicon Valley: JP Morgan, vyšetrovanie financovania pedofilnej siete Jeffreyho Epsteina & ďalšie súvislosti

Silicon Valley Bank je zaujímavejšia, než si myslíte. AmazingPolly hovorí o chápadlách – Epstein, Biden, Thiel, Čína a ďalšie. Veľmi kvalitné a ...
Spravodajstvo

Medzinárodný trestný súd, ktorý Rusko neuznáva, vydáva na Putina zatykač

Foto: Sputnik © Ramil Sitdikov V Haagu vydali zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a komisárku pre deti Mariu Ľvovú-Belovovú. ...
Spravodajstvo

Škandál na liberálnej scéne

TAKÝTO ŠKANDÁL TU EŠTE NEBOL! S čím prišiel včera Robert Fico, je BOMBA, ktorá by mala rozmetať celú slovenskú liberálnu ...
Spravodajstvo

Právne bezvedomie vlády a možné (NE)odovzdanie stíhačiek na Ukrajinu analyzuje JUDr. Harabin

Vážení priatelia, pripájam právnu analýzu možného (Ne)odovzdania stíhačiek na Ukrajinu a kto to (NE)môže urobiť. Počúvajte od 27:50 minúty, klikom ...
Spravodajstvo

ZVRAT vo vyšetrovaní smrti generála Lučanského! Policajti začali trestné stíhanie

Generál Lučanský sa podľa doterajšieho vyšetrovania mal obesiť v prešovskej väznici na teplákovej bunde na poschodovej posteli na konci decembra ...
NÁZORSpravodajstvo

Vláda kryje majiteľov skládok! – Zuzana Matejičková

O svojom boji za kvalitu životného prostredia narazila na skládku s vládnym krytím. Na rozdiel od našej prezidentky tak nedostala ...