Úplný prepis posolstva Vladimíra Putina Federálnemu zhromaždeniu 21. februára 2023

21. februára 2023

Ruský prezident Vladimir Putin sa 21. februára 2023 obracia na Federálne zhromaždenie s posolstvom. Zverejňujeme v reálnom čase úplný prepis hlavného prejavu lídra štátu.

Prepis odkazu Vladimíra Putina Federálnemu zhromaždeniu 21. februára 2023

Vážení poslanci Federálneho zhromaždenia – senátori, poslanci Štátnej dumy!

Vážení občania Ruska!

Dnešným príhovorom hovorím v ťažkej dobe – všetci to veľmi dobre vieme – míľnikovej dobe pre našu krajinu, v čase zásadných, nezvratných zmien na celom svete, najdôležitejších historických udalostí, ktoré určujú budúcnosť našej krajiny a našich ľudí, keď každý z nás má obrovskú zodpovednosť.

Prejav V.V. Putina s českým dabingom

O ŠPECIÁLNEJ OPERÁCII


Pred rokom, s cieľom chrániť ľudí na našich historických územiach, zaistiť bezpečnosť našej krajiny, eliminovať hrozbu neonacistického režimu, ktorý sa objavil na Ukrajine po prevrate v roku 2014, padlo rozhodnutie uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu. A krok za krokom, opatrne a dôsledne, budeme riešiť úlohy, ktoré sú pred nami.

Od roku 2014 Donbass bojoval, obhajoval právo žiť na vlastnej pôde, hovoril svojím rodným jazykom, bojoval a nevzdal sa v podmienkach blokády a neustáleho ostreľovania, neskrývanej nenávisti zo strany kyjevského režimu, veril a čakal, kým Rusko príde na pomoc.

Medzitým – a vy to dobre viete – sme urobili všetko možné, naozaj všetko možné, aby sme tento problém vyriešili mierovými prostriedkami, trpezlivo sme rokovali o mierovom východisku z tohto vážneho konfliktu.

Za našimi chrbtami sa ale pripravoval úplne iný scenár. Sľuby západných vládcov, ich ubezpečenia o túžbe po mieri na Donbase sa ukázali, ako teraz vidíme, falzifikátom, krutým klamstvom. Jednoducho hrali o čas, šikanovali, zatvárali oči pred politickými vraždami, pred represiami kyjevského režimu voči nevhodným ľuďom, posmievali sa veriacim a čoraz viac povzbudzovali ukrajinských neonacistov k teroristickým akciám v Donbase. V západných akadémiách a školách sa cvičili dôstojníci nacionalistických práporov a dodávali sa zbrane.

A chcem zdôrazniť, že ešte pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie Kyjev rokoval so Západom o dodávkach systémov protivzdušnej obrany, bojových lietadiel a ďalšej ťažkej techniky na Ukrajinu. Pamätáme si aj pokusy kyjevského režimu získať jadrové zbrane, pretože sme o tom verejne hovorili.

Spojené štáty a NATO rýchlo rozmiestnili svoje armádne základne a tajné biologické laboratóriá v blízkosti hraníc našej krajiny, v priebehu manévrov ovládli scénu budúcich vojenských operácií, pripravili im podriadený kyjevský režim, Ukrajinu, ktorú zotročili. Veľká vojna.

A dnes to priznávajú – priznávajú to verejne, otvorene, bez váhania. Zdá sa, že sú hrdí, vyžívajú sa vo svojej zrade, pričom minské dohody aj normandský formát označujú za diplomatický výkon, bluf. Ukazuje sa, že celý čas, keď bol Donbass v plameňoch, keď sa prelievala krv, keď sa Rusko úprimne – to chcem zdôrazniť – úprimne usilovalo o mierové riešenie, hrali ľuďom o život, hrali, v skutočnosti, ako sa hovorí v známych kruhoch, s označenými kartami.

Tento nechutný spôsob klamania už bol mnohokrát vyskúšaný. Správali sa rovnako nehanebne, duplicitne, ničili Juhosláviu, Irak, Líbyu, Sýriu. Z tejto hanby sa nikdy nezmyjú. Pojmy česť, dôvera, slušnosť nie sú pre nich.

Za dlhé stáročia kolonializmu, diktátu, hegemónie si zvykli, že im bolo všetko dovolené, zvykli si pľuvať na celý svet. Ukázalo sa, že rovnako pohŕdavo, ako páni, sa správajú k národom vlastných krajín – veď aj ich cynicky oklamali alebo ich oklamali bájkami o hľadaní mieru, o dodržiavaní rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN o Donbase. Západné elity sa totiž stali symbolom totálnych bezzásadových klamstiev.

Pevne obhajujeme nielen svoje záujmy, ale aj svoj postoj, že v modernom svete by nemalo dochádzať k deleniu na takzvané civilizované krajiny a všetky ostatné, že je potrebné čestné partnerstvo, ktoré v zásade popiera akúkoľvek exkluzivitu, najmä agresiu.

Boli sme otvorení, úprimne pripravení na konštruktívny dialóg so Západom, povedali sme a trvali sme na tom, že Európa aj celý svet potrebujú nedeliteľný bezpečnostný systém rovnaký pre všetky štáty a dlhé roky sme navrhovali, aby naši partneri o tejto myšlienke spoločne diskutovali a pracovali na realizácii. Ako odpoveď však dostali nezreteľnú alebo pokryteckú reakciu. Toto je o slovách. Boli tu však aj konkrétne akcie: rozšírenie NATO k našim hraniciam, vytvorenie nových pozičných oblastí pre protiraketovú obranu v Európe a Ázii – rozhodli sa schovať pod „dáždnik“ pred nami, ide o rozmiestnenie vojenských kontingentov a nielen pri hraniciach Ruska.

Chcem zdôrazniť, áno, v skutočnosti je to každému dobre známe: ani jedna krajina na svete nemá v zahraničí taký počet vojenských základní ako Spojené štáty americké. Sú ich stovky, to chcem zdôrazniť, stovky základní po celom svete, celá planéta je posiata, stačí sa pozrieť na mapu.

Celý svet videl, ako odstupujú od základných dohôd v oblasti zbraní, vrátane zmluvy o raketách stredného a kratšieho doletu, čím jednostranne porušujú základné dohody, ktoré udržujú svetový mier. Z nejakého dôvodu to urobili – nerobia nič len tak, ako viete.

Nakoniec sme v decembri 2021 oficiálne predložili návrh dohôd o zabezpečení bezpečnosti USA a NATO. Ale vo všetkých pre nás kľúčových, zásadných pozíciách dostali v podstate priame odmietnutie. Potom sa konečne ukázalo, že schválenie na realizáciu agresívnych plánov bolo dané a že sa nezastavia.

Hrozba rastie a každým dňom. Prichádzajúce informácie nenechali nikoho na pochybách, že do februára 2022 je všetko pripravené na ďalšiu krvavú trestnú akciu na Donbase, proti ktorej, pripomínam, kyjevský režim v roku 2014 hodil delostrelectvo, tanky a lietadlá.

Všetci si dobre pamätáme na obrázky, keď boli nálety na Doneck, nálety nielen naň, ale aj na iné mestá. V roku 2015 sa opäť pokúsili o priamy útok na Donbas, pričom pokračovali v blokáde, ostreľovaní a terore proti civilistom. Toto všetko, pripomínam, úplne odporovalo príslušným dokumentom a rezolúciám prijatým BR OSN, úplne – všetci sa tvárili, že sa nič nedeje.

Chcem to zopakovať: boli to oni, kto rozpútal vojnu a my sme použili silu a použili sme ju, aby sme ju zastavili.

Tí, ktorí plánovali nový útok na Doneck, Donbas a Luhansk, jasne pochopili, že ďalším cieľom bol útok na Krym a Sevastopoľ a my sme to vedeli a pochopili. A o takýchto ďalekosiahlych plánoch sa teraz otvorene hovorí aj v Kyjeve – odhalili, odhalili to, čo sme už tak dobre vedeli.

Chránime životy ľudí, svoj vlastný domov. A cieľom Západu je neobmedzená moc. Na pomoc a vyzbrojovanie kyjevského režimu už minul viac ako 150 miliárd dolárov. Pre porovnanie: podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj krajiny G7 vyčlenili v rokoch 2020-2021 približne 60 miliárd dolárov na pomoc najchudobnejším štátom sveta. Pochopiteľné, však? Na vojnu – 150 a na najchudobnejšie krajiny, o ktoré je údajne neustále postarané – 60 a aj za známych požiadaviek poslušnosti zo strany krajín – poberateľov týchto peňazí. A kde sú všetky reči o boji proti chudobe, o trvalo udržateľnom rozvoji, o životnom prostredí? Kam to všetko speje? Kam sa to všetko podelo? Zároveň sa neznižuje tok peňazí na vojnu. Tiež nešetria žiadne náklady na podporu nepokojov a otrasov v iných krajinách a opäť na celom svete.

Na nedávnej konferencii v Mníchove zazneli nekonečné obvinenia proti Rusku. Človek má dojem, že to bolo urobené len preto, aby všetci zabudli na to, čo v posledných desaťročiach urobil takzvaný Západ. A práve oni vypustili džina z fľaše a uvrhli celé regióny do chaosu.

Podľa samotných amerických expertov v dôsledku vojen – chcem na to upozorniť: na tieto čísla sme neprišli my, dávajú ich sami Američania – v dôsledku vojen, ktoré Spojené štáty rozpútali po roku 2001, takmer Zomrelo 900 tisíc ľudí, viac ako 38 miliónov sa stalo utečencami. Teraz chcú len toto všetko vymazať z pamäti ľudstva, tvária sa, že sa nič nestalo. Na toto však nikto na svete nezabudol a nezabudne.

Nikto z nich neberie do úvahy ľudské obete a tragédie, pretože v hre sú, samozrejme, bilióny a bilióny dolárov; schopnosť pokračovať v okrádaní všetkých; pod rúškom slov o demokracii a slobodách šíriť neoliberálne a vo svojej podstate totalitné hodnoty; vešať nálepky na celé krajiny a národy, verejne urážať ich vodcov; potláčať nesúhlas vo vlastných krajinách; vytváranie imidžu nepriateľa, odvádzanie pozornosti ľudí od korupčných škandálov – to všetko napokon neschádza z obrazoviek, to všetko vidíme – od narastajúcich vnútorných ekonomických, sociálnych, interetnických problémov a rozporov.

Pripomínam, že v 30. rokoch minulého storočia Západ vlastne otvoril cestu k moci nacistom v Nemecku. A v našej dobe začali z Ukrajiny robiť „anti-Rusko“. Projekt vlastne nie je nový. Ľudia, ktorí sú aspoň trochu ponorení do histórie, dobre vedia: tento projekt siaha až do 19. storočia, pestovali ho v Rakúsko-Uhorsku, v Poľsku a ďalších krajinách s jediným cieľom – odtrhnúť tieto historické územia, ktoré sa dnes volajú Ukrajina, z našej krajiny. To je tento cieľ. Nie je nič nové, žiadna novinka, všetko sa opakuje.

Západ dnes urýchlil realizáciu tohto projektu podporou prevratu v roku 2014. Veď ten prevrat je krvavý, protištátny, protiústavný – akoby sa nič nestalo, akoby to bolo potrebné, dokonca hlásili, koľko peňazí na to minuli. V ideologickom základe bola položená rusofóbia, mimoriadne agresívny nacionalizmus.

Nedávno jedna z brigád ozbrojených síl Ukrajiny, škoda povedať – hanba nám, nie sú, – dostala názov „Edelweiss“, keďže nacistická divízia, ktorá sa podieľala na deportácii Židov, popravy vojnových zajatcov, v represívnych operáciách proti partizánom z Juhoslávie, Talianska, Československa a Grécka. Ozbrojené sily Ukrajiny a Národná garda Ukrajiny sú obzvlášť obľúbené so šípkami Das Reich, „Mŕtva hlava“, „Galicia“ a ďalšími jednotkami SS, ktoré majú tiež krv na rukách po lakte. Na ukrajinských obrnených vozidlách sú aplikované identifikačné znaky Wehrmachtu nacistického Nemecka.

Neonacisti sa netaja, za koho dedičov sa považujú. Je prekvapujúce, že na Západe si to žiadna z mocností nevšíma. Prečo? Pretože im, prepáčte za zlé spôsoby, je to jedno. Je úplne jedno, na koho staviť v boji proti nám, v boji proti Rusku. Hlavné je, že bojujú proti nám, proti našej krajine, to znamená, že každého možno využiť. A videli sme to a stalo sa: teroristi aj neonacisti, aj keď je diabol holohlavý, môžete to použiť, Boh mi odpusť, ak by splnili svoju vôľu, poslúžili ako zbraň proti Rusku.

„Protiruský“ projekt je v skutočnosti súčasťou revanšistickej politiky voči našej krajine, vytvárať ohniská nestability a konfliktov priamo na našich hraniciach. A potom, v 30. rokoch minulého storočia a teraz je plán rovnaký – nasmerovať agresiu na východ, rozpútať vojnu v Európe, eliminovať konkurentov v zastúpení.

Nie sme vo vojne s obyvateľmi Ukrajiny, už som o tom veľakrát hovoril. Samotní obyvatelia Ukrajiny sa stali rukojemníkmi kyjevského režimu a jeho západných pánov, ktorí skutočne okupovali túto krajinu v politickom, vojenskom, ekonomickom zmysle, ničili ukrajinský priemysel na desaťročia a drancovali prírodné zdroje. Prirodzeným výsledkom bola sociálna degradácia, kolosálny nárast chudoby a nerovnosti. A v takýchto podmienkach je samozrejme ľahké nazbierať materiál na vojenské operácie. Nikto nemyslel na ľudí, boli pripravení na porážku a nakoniec sa zmenili na spotrebný materiál. Je to smutné, len je strašidelné o tom hovoriť, ale je to fakt.

Zodpovednosť za rozpútanie ukrajinského konfliktu, za eskaláciu, za nárast počtu jeho obetí nesú výlučne západné elity a, samozrejme, súčasný kyjevský režim, pre ktorý je ukrajinský ľud v podstate cudzí. Súčasný ukrajinský režim neslúži národným záujmom, ale záujmom tretích krajín.

Západ využíva Ukrajinu ako baranidlo proti Rusku aj ako cvičisko. Nebudem sa teraz venovať pokusom Západu zvrátiť priebeh nepriateľských akcií, ich plánom na zvýšenie vojenských zásob – všetci si to už dobre uvedomujú. Ale jedna okolnosť by mala byť každému jasná: čím viac ďalekonosných západných systémov príde na Ukrajinu, tým ďalej budeme nútení presunúť hrozbu preč od našich hraníc. Je to prirodzene.

Elity Západu sa netaja svojim cieľom: spôsobiť – ako sa hovorí, ide o priamu reč – „strategickú porážku Ruska“. Čo to znamená? Čo je to pre nás? To znamená skončiť s nami raz a navždy, to znamená, že chcú preniesť lokálny konflikt do fázy globálnej konfrontácie. Presne tak to všetko chápeme a podľa toho zareagujeme, pretože v tomto prípade hovoríme o existencii našej krajiny.

Nemôžu si však uvedomiť, že poraziť Rusko na bojisku je nemožné, preto proti nám vedú čoraz agresívnejšie informačné útoky. V prvom rade sa samozrejme za cieľ vyberajú mladí ľudia, mladé generácie. A tu opäť neustále klamú, prekrúcajú historické fakty, neprestávajú s útokmi na našu kultúru, na ruskú pravoslávnu cirkev a iné tradičné náboženské organizácie našej krajiny.

O POKLADE ZÁPADU


Pozrite sa, čo robia s vlastnými národmi: ničenie rodiny, kultúrnej a národnej identity, zvrátenosť, zneužívanie detí až po pedofíliu sú vyhlásené za normu, za normu svojho života a klerici, kňazi sú nútení požehnať manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Boh ich žehnaj, nech si robia, čo chcú. Čo tu chceš povedať? Dospelí majú právo žiť, ako chcú, v Rusku sme sa k tomu správali a vždy sa k tomu budeme správať takto: nikto nezasahuje do súkromného života a ani to nebudeme robiť.

Chcem im však povedať: ale pozri, ospravedlňte ma, sväté písmo, hlavné knihy všetkých ostatných svetových náboženstiev. Hovorí sa tam všetko, vrátane toho, že rodina je zväzok muža a ženy, no tieto posvätné texty sa teraz spochybňujú. Napríklad o anglikánskej cirkvi sa uvádza, že plánuje – plánuje, aj keď ešte len – preskúmať myšlienku rodovo neutrálneho boha. Čo povedať? Bože odpusť, nevedia čo činia.

Milióny ľudí na Západe chápu, že sú vedení k skutočnej duchovnej katastrofe. Elity, úprimne povedané, len šalejú a zdá sa, že neexistuje žiadny liek. Ale toto sú ich problémy, ako som povedal, a my sme povinní chrániť naše deti a urobíme to: ochránime naše deti pred degradáciou a degeneráciou.

Je zrejmé, že Západ sa bude snažiť podkopať a rozdeliť našu spoločnosť, spoliehať sa na národných zradcov, ktorí vždy – to chcem zdôrazniť – majú rovnaký jed pohŕdania vlastnou otčinou a túžbu zarobiť peniaze predajom tohto jedu pre tých, ktorí sú pripravení zaplatiť za to. Vždy to tak bolo.

Kto sa dal na cestu priamej zrady, páchania teroristických a iných trestných činov proti bezpečnosti našej spoločnosti, územnej celistvosti krajiny, bude sa zo zákona zodpovedať. Ale nikdy nebudeme ako kyjevský režim a západné elity, ktoré sa angažujú a angažovali v „hone na čarodejnice“, nebudeme si vyrovnávať účty s tými, ktorí urobili krok vedľa, stiahli sa zo svojej vlasti. Nech to zostane na ich svedomí, nech s tým žijú – musia s tým žiť. Hlavná vec je, že ľudia, občania Ruska im dali morálne hodnotenie.

Som hrdý – myslím si, že sme všetci hrdí – na to, že naši mnohonárodnostní ľudia, prevažná väčšina občanov, zaujali zásadný postoj k špeciálnej vojenskej operácii, pochopili zmysel akcií, ktoré robíme, podporili naše kroky na ochranu Donbasu. V tejto podpore sa v prvom rade prejavil skutočný patriotizmus – pocit, ktorý je našim ľuďom historicky vlastný. Ohromuje svojou dôstojnosťou, hlbokým vedomím každého, zdôrazňujem, každého, vlastného neodmysliteľného osudu s osudom vlasti.

ĎAKUJEME BOJOVNÍKOM A OBYVATEĽOM RUSKA


Vážení priatelia, chcem poďakovať všetkým, všetkým ľuďom v Rusku za ich odvahu a odhodlanie, poďakovať sa našim hrdinom, vojakom a dôstojníkom armády a námorníctva, Národnej garde, príslušníkom špeciálnych služieb a všetkým orgánom činným v trestnom konaní, agentúry, vojaci doneckého a luhanského zboru, dobrovoľníci, vlastenci, ktorí bojujú v radoch bojových armádnych záloh BARS.

Chcem sa ospravedlniť: Je mi ľúto, že počas dnešného vystúpenia nemôžem vymenovať všetkých. Viete, keď som pripravoval tento prejav, napísal som dlhý, dlhý zoznam týchto hrdinských jednotiek, potom som to z dnešného prejavu vyškrtol, pretože, ako som povedal, nie je možné vymenovať všetkých a jednoducho som sa bál uraziť tých, ktorých by som nemenoval.

Poklona rodičom, manželkám, rodinám našich obrancov, lekárom a záchranárom, inštruktorom medicíny, zdravotným sestrám, ktoré zachraňujú ranených, železničiarom a vodičom, ktorí zásobujú front, staviteľom, ktorí stavajú opevnenia a obnovujú domy, cesty, civilné zariadenia, robotníkov a inžinierov obranných závodov, ktorí dnes pracujú takmer 24 hodín denne, vo viacerých zmenách, až po vidieckych robotníkov, ktorí spoľahlivo zabezpečujú potravinovú bezpečnosť krajiny.

Ďakujem učiteľom, ktorí sa úprimne starajú o mladé generácie Ruska, najmä tým učiteľom, ktorí pracujú v najťažších, v skutočnosti frontových podmienkach; kultúrne osobnosti, ktoré prichádzajú do vojnovej zóny, do nemocníc, aby podporili vojakov a dôstojníkov; dobrovoľníci, ktorí pomáhajú frontu a civilistom; novinári, predovšetkým, samozrejme, vojnoví korešpondenti, ktorí riskujú v prvej línii, aby celému svetu povedali pravdu; pastori ruských tradičných náboženstiev, vojenskí kňazi, ktorých múdre slovo ľudí podporuje a inšpiruje; štátni zamestnanci a podnikatelia – všetci tí, ktorí si plnia svoju profesionálnu, občiansku a jednoducho ľudskú povinnosť.

Špeciálne slová pre obyvateľov Doneckej a Luganskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti. Vy sami, milí priatelia, sami ste si v referendách určovali svoju budúcnosť, pevne ste sa rozhodli, napriek hrozbám a teroru neonacistov, v podmienkach, keď vojenské operácie boli veľmi blízko, ale nebolo a nie je nič silnejšie ako vaše odhodlanie byť s Ruskom, s vašou vlasťou.

(Potlesk.)

Chcem zdôrazniť, že ide o reakciu publika na obyvateľov Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, Záporožia a Chersonu. Ešte raz: poklona všetkým z nich.

O PODPORE NOVÝCH REGIÓNOV


Už sme začali a budeme pokračovať v budovaní rozsiahleho programu sociálno-ekonomickej obnovy a rozvoja týchto nových subjektov federácie. To zahŕňa oživenie podnikov a pracovných miest, prístavy Azovského mora, ktoré sa opäť stalo vnútrozemským morom Ruska, a vybudovanie nových moderných ciest, ako sme to urobili na Kryme, ktorý má teraz spoľahlivé pozemné spojenie s Ruskom. Celé Rusko. Všetky tieto plány určite spoločne zrealizujeme.

Dnes regióny krajiny poskytujú priamu podporu mestám, okresom a obciam Doneckej a Luganskej ľudovej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti, robia to úprimne, ako skutoční bratia a sestry. Teraz sme opäť spolu, čo znamená, že sme sa ešte viac posilnili a urobíme všetko preto, aby sa do našej krajiny vrátil dlho očakávaný mier, aby bola zabezpečená bezpečnosť ľudí. Za toto, za svojich predkov, za budúcnosť detí a vnúčat, za obnovenie historickej spravodlivosti, za znovuzjednotenie našich ľudí, bojovníkov, dnes naši hrdinovia bojujú.

Drahí priatelia, žiadam vás, aby ste si uctili pamiatku našich spolubojovníkov, ktorí položili svoje životy za Rusko, civilistov, starých ľudí, ženy a deti, ktorí zomreli pri ostreľovaní rukami neonacistov a trestateľov.

(Okamih ticha.)

Ďakujem.

O POMOCI RODINÁM VOJENSKÝCH A VETERÁNOV


Všetci rozumieme a chápem, aké je to teraz neznesiteľne ťažké pre manželky, synov, dcéry padlých vojakov, ich rodičov, ktorí vychovali dôstojných obrancov vlasti – rovnako ako mladí strážcovia Krasnodonu, ako chlapci a dievčatá, ktorí počas Veľkej vlasteneckej vojny bojovali proti nacizmu, bránili Donbas. Celé Rusko si dnes pamätá ich odvahu, nezlomnosť, najväčšiu statočnosť, obetavosť.

Našou povinnosťou je podporovať rodiny, ktoré prišli o svojich príbuzných, blízkych, pomáhať im pri výchove, výchove ich detí, dať im vzdelanie a povolanie. Rodina každého účastníka špeciálnej vojenskej operácie by mala byť v zóne neustálej pozornosti, obklopená starostlivosťou a cťou. Na ich potreby treba reagovať okamžite, bez byrokracie.

Navrhujem vytvorenie osobitného štátneho fondu. Jeho úlohou bude cielená osobná asistencia rodinám padlých vojakov a veteránov špeciálnej vojenskej operácie. Bude koordinovať poskytovanie sociálnej, zdravotnej, psychologickej podpory, riešiť otázky sanatória a rehabilitácie, pomáhať pri vzdelávaní, športe, zamestnaní, podnikaní, zdokonaľovaní a pri získavaní nového povolania. Samostatnou najdôležitejšou úlohou nadácie je organizácia dlhodobej starostlivosti doma, high-tech protetika pre každého, kto to potrebuje.

Žiadam vládu spolu s komisiou štátnej rady pre sociálnu politiku, krajmi, aby čo najskôr vyriešili všetky organizačné záležitosti.

Práca štátneho fondu by mala byť otvorená a postup poskytovania pomoci jednoduchý, na princípe „jedného okna“, bez pokladnice a byrokracie. Pre každú rodinu, zdôrazňujem, pre každú rodinu zosnulého, pre každého veterána by mal byť pridelený osobný sociálny pracovník, koordinátor, ktorý v rámci osobnej komunikácie v reálnom čase bude riešiť vznikajúce problémy. Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že už v tomto roku by mali byť štruktúry fondu rozmiestnené vo všetkých regiónoch Ruskej federácie.

Už máme opatrenia na podporu veteránov Veľkej vlasteneckej vojny, bojových veteránov a účastníkov miestnych konfliktov. Myslím si, že v budúcnosti sa týmito dôležitými témami môže zaoberať aj štátny fond, ktorý som spomínal. Musíme to vyriešiť a žiadam vládu, aby to urobila.

Dovoľte mi zdôrazniť, že vytvorenie osobitného fondu nezbavuje zodpovednosť iných štruktúr a úrovní moci. Očakávam, že všetky federálne rezorty, regióny a samosprávy budú naďalej venovať veľkú pozornosť veteránom, vojenskému personálu a ich rodinám. A v tejto súvislosti chcem poďakovať vedúcim subjektov federácie, primátorom miest, predsedom regiónov, ktorí sa neustále stretávajú s ľuďmi, kontaktujú a podporujú svojich krajanov.

Čo by ste chceli konkrétne vyzdvihnúť? Profesionáli, mobilizovaní a dobrovoľníci dnes spoločne znášajú útrapy frontu – hovoríme o zásobách a výstroji, o peňažných príspevkoch a poistných platbách v súvislosti s následkami zranenia, o lekárskej starostlivosti. Odvolania, ktoré prichádzajú ku mne a guvernérom – aj mi o tom podávajú správy – na vojenskú prokuratúru, na komisára pre ľudské práva, však naznačujú, že zďaleka nie všetky tieto otázky sú ešte vyriešené. Je potrebné pochopiť v každom konkrétnom prípade.

A ešte niečo: služba v zóne špeciálnej vojenskej operácie – každý tomu veľmi dobre rozumie – je spojená s kolosálnym fyzickým a psychickým stresom, s každodennými rizikami pre zdravie a život. Preto považujem za potrebné ustanoviť pre mobilizovaných, vo všeobecnosti pre všetok vojenský personál, pre všetkých účastníkov špeciálnej vojenskej operácie, vrátane dobrovoľníkov, riadnu dovolenku v trvaní najmenej 14 dní a najmenej raz za šesť mesiacov, okrem času na cestu, aby každý vojak mal možnosť navštevovať rodiny, byť nablízku príbuzným a priateľom.

O VÝVOJI OZBROJENÝCH SÍL


Drahí kolegovia!

Ako viete, prezidentským dekrétom sme schválili plán výstavby a rozvoja ozbrojených síl na roky 2021-2025. Práce na jeho realizácii prebiehajú, robia sa potrebné úpravy. A rád by som zdôraznil, že naše ďalšie kroky k posilneniu armády a námorníctva a súčasného a perspektívneho rozvoja ozbrojených síl musia, samozrejme, vychádzať z reálnych bojových skúseností získaných počas špeciálnej vojenskej operácie. Je to pre nás nesmierne dôležité, dalo by sa dokonca povedať, že úplne na nezaplatenie.

Teraz je napríklad úroveň vybavenia ruských síl jadrového odstrašovania najnovšími systémami viac ako 91 percent, 91,3 percenta. A teraz opakujem, s prihliadnutím na získané skúsenosti musíme dosiahnuť rovnako vysokú kvalitatívnu úroveň vo všetkých zložkách ozbrojených síl.

Dôstojníci a seržanti, ktorí sa ukázali ako kompetentní, moderní a rozhodní velitelia – je ich veľa – budú prednostne povýšení do vyšších funkcií, vyslaní na vojenské univerzity a akadémie a budú slúžiť ako silná personálna záloha ozbrojených síl. A, samozrejme, mali by byť žiadaní v civilnom obyvateľstve, vo vláde na všetkých úrovniach. Chcem na to kolegov upozorniť. Je to veľmi dôležité. Ľudia musia pochopiť, že vlasť oceňuje ich prínos k obrane vlasti.

Aktívne budeme zavádzať najmodernejšie technológie, ktoré zabezpečia zvýšenie kvalitatívneho potenciálu armády a námorníctva. Máme taký vývoj, vzorky zbraní a vybavenia v každom smere. Mnohé z nich svojimi vlastnosťami výrazne prevyšujú svojich zahraničných kolegov. Úlohou, ktorá je pred nami, je nasadiť ich masovú, sériovú výrobu. A takáto práca pokračuje, pokračuje, jej tempo sa neustále zvyšuje, a to chcem zdôrazniť na vlastnej, ruskej vedeckej a priemyselnej základni, vďaka aktívnemu zapojeniu malých a stredných high-tech podnikov pri plnení obranného poriadku štátu.

Dnes naše továrne, dizajnérske kancelárie a výskumné tímy zamestnávajú skúsených odborníkov a stále viac mladých ľudí, talentovaných, kvalifikovaných, odhodlaných prelomiť, verných tradíciám ruských zbrojárov – urobiť všetko pre víťazstvo.

O VÝHODNOM PRENÁJME BYTOV PRE ZAMESTNANCOV OPK


Určite posilníme záruky pre pracovné kolektívy. Týka sa to aj platov a sociálneho zabezpečenia. Navrhujem spustiť špeciálny program zvýhodneného nájomného bývania pre zamestnancov podnikov obranného priemyslu. Nájomné za nich bude výrazne nižšie ako trhové, keďže značnú časť platby za bývanie bude hradiť štát.

Určite sme o tejto otázke rokovali s vládou. Nariaďujem vám, aby ste vypracovali všetky detaily tohto programu a bezodkladne začali stavať takéto nájomné bývanie, samozrejme, predovšetkým v mestách – našich významných obranných, priemyselných a výskumných centrách.

O SANKCIÁCH


Drahí kolegovia!

Ako som už povedal, Západ proti nám nasadil nielen vojenský, informačný, ale aj ekonomický front. Nikde však nič nedosiahol a ani nedosiahne. Navyše iniciátori sankcií sa trestajú sami: vyvolali zvýšenie cien, stratu pracovných miest, zatváranie závodov, energetickú krízu vo svojich krajinách a svojim občanom hovoria – počujeme to – hovoria, že za to môžu Rusi. Za všetko.

Aké prostriedky boli proti nám použité v tejto sankčnej agresii? Pokúsili sa prerušiť ekonomické väzby s ruskými spoločnosťami, odpojiť finančný systém od komunikačných kanálov s cieľom rozdrviť našu ekonomiku, pripraviť nás o prístup na exportné trhy, aby sme dosiahli príjmy. Toto je krádež – nedá sa to inak povedať – našich devízových rezerv, pokusy zrútiť rubeľ a vyvolať deštruktívnu infláciu.

Opakujem, protiruské sankcie sú len prostriedkom. A cieľom, ako vyhlasujú sami západní lídri – priama citácia – je „utrápiť“ našich občanov. „Nechajte trpieť“ – takí humanisti. Chcú prinútiť ľudí trpieť, čím destabilizujú našu spoločnosť zvnútra.

O EKONOMIKE A PODNIKANÍ


Ale ich výpočet sa neuskutočnil – ruská ekonomika a systém riadenia sa ukázali byť oveľa silnejšie, ako Západ veril. Vďaka spoločnej práci vlády, parlamentu, Bank of Russia, ústavných subjektov federácie a, samozrejme, podnikateľskej sféry, pracovných kolektívov, sme zabezpečili stabilitu ekonomickej situácie, ochránili občanov, zachránili pracovné miesta, zabránili nedostatku na trhu, vrátane nevyhnutného tovaru, podporili finančný systém, podnikateľov, ktorí investujú do rozvoja svojho podnikania, a tým aj do rozvoja krajiny.

Takže už v marci minulého roka bol spustený balík opatrení na podporu podnikania a ekonomiky v celkovej sume asi bilióna rubľov. Chcel by som upozorniť na skutočnosť, že nejde o emisnú politiku, nie, nie, všetko sa robí na pevnom trhovom základe.

Koncom roka 2022 sa hrubý domáci produkt znížil. Michail Vladimirovič zavolal a povedal: Bol by som rád, keby ste mi o tom povedali. Včera podľa mňa táto informácia vyšla a právom, načas, podľa očakávania, všetko podľa plánu.

Predpovedali nám, pamätajte, ekonomickú recesiu o 20-25 percent, desať. Nedávno sme povedali: 2,9 – povedal som. O niečo neskôr – 2,5. Hrubý domáci produkt klesol v roku 2022 o 2,1 percenta, čo sú najnovšie údaje. Zároveň mi dovoľte pripomenúť, že ešte vo februári až marci minulého roka, ako som povedal, predpovedali, že jednoducho skolabuje naše hospodárstvo.

Ruský biznis prebudoval logistiku, posilnil vzťahy so zodpovednými, predvídateľnými partnermi – a je ich veľa, väčšina z nich na svete.

Rád by som poznamenal, že podiel ruského rubľa v našich medzinárodných výpočtoch sa v porovnaní s decembrom 2021 zdvojnásobil a dosiahol tretinu a spolu s menami spriatelených krajín je to už viac ako polovica.

Spolu s našimi partnermi budeme pokračovať v práci na vytvorení stabilného, ​​bezpečného systému medzinárodných zúčtovaní, nezávislých od dolára a iných západných rezervných mien, ktorý pri takejto politike západných elít a západných vládcov nevyhnutne stratí svoj univerzálny charakter. Všetko robia vlastnými rukami. Nie my znižujeme platby v dolároch alebo v iných takzvaných univerzálnych menách – všetko robia vlastnými rukami.

Viete, existuje taký stabilný výraz: zbrane namiesto oleja. Obrana krajiny je, samozrejme, najdôležitejšou prioritou, ale pri riešení strategických úloh v tejto oblasti nesmieme opakovať chyby minulosti, nesmieme si ničiť vlastnú ekonomiku. Máme všetko na to, aby sme zaistili bezpečnosť a vytvorili podmienky pre sebavedomý rozvoj krajiny. V tejto logike konáme a budeme konať aj naďalej.

Napríklad mnohé základné, rád by som zdôraznil, že práve civilné sektory domácej ekonomiky nielenže neznížili, ale výrazne zvýšili produkciu za posledný rok. Prvýkrát v novodobej histórii našej krajiny prekročili objemy uvádzania bytov do prevádzky 100 miliónov metrov štvorcových.

Čo sa týka našej poľnohospodárskej produkcie, vlani vykázala dvojciferné tempá rastu. Ďakujem pekne, poklona poľnohospodárskym výrobcom. Ruskí farmári zožali rekordnú úrodu: viac ako 150 miliónov ton obilia, vrátane viac ako 100 miliónov ton pšenice. Do konca poľnohospodárskeho roka, teda do 30. júna 2023, sa nám podarí dostať celkový objem exportu obilia na 5 560 miliónov ton.

Ešte pred 10-15 rokmi to vyzeralo len ako rozprávka, absolútne nereálny plán. Ak si pamätáte – a určite si tu niektorí pamätajú, je tu bývalý podpredseda vlády a minister pôdohospodárstva – nie je to tak dávno, čo sme celkovo vyzbierali 60 miliónov – za rok a teraz ich bude 55 – 60 len na exportný potenciál. Som presvedčený, že máme všetky príležitosti na podobný prelom aj v iných oblastiach.

Nedovolili sme čerpanie na trhu práce, naopak, v moderných podmienkach sme dosiahli zníženie nezamestnanosti. Dnes, tvárou v tvár takým veľkým ťažkostiam na všetkých stranách, je pre nás pracovný trh pohodlnejší ako predtým. Pamätajte, že pred pandémiou bola nezamestnanosť 4,7 percenta a teraz je podľa mňa 3,7 percenta. Michail Vladimirovič, koľko je 3,7? 3,7 je historické minimum.

Opakujem, ruská ekonomika prekonala riziká, ktoré vznikli – prekonala ich. Áno, mnohé z týchto rizík sa nedali vopred vypočítať, museli sme reagovať doslova za pochodu, keďže nastali problémy. Na štátnej úrovni aj v biznise sa rozhodovalo čo najrýchlejšie. Chcel by som poznamenať, že veľkú úlohu tu zohrali súkromné ​​iniciatívy, malé a stredné podniky – na to by sa nemalo zabúdať. Vyhli sme sa prílišnej administratívnej regulácii, zaujatosti ekonomiky voči štátu.

Čo je ešte dôležité? Ekonomický pokles bol vlani zaznamenaný až v druhom štvrťroku – už v treťom a štvrtom štvrťroku bol zaznamenaný rast a oživenie. Vstúpili sme vlastne do nového cyklu ekonomického rastu. Jeho model a štruktúra nadobúda podľa odborníkov kvalitatívne odlišný charakter. Do popredia sa dostávajú nové a perspektívne globálne trhy, medzi ktoré patrí Ázijsko-pacifický [Ázijsko-pacifický región], náš vlastný domáci trh, vedecké, technologické, ľudské zdroje: nie dodávky surovín do zahraničia, ale výroba tovarov s vysokou pridanou hodnotou. To umožňuje uvoľniť obrovský potenciál Ruska vo všetkých sférach a oblastiach.

Už tento rok sa predpovedá solídny nárast domáceho dopytu. Som si istý, že naše spoločnosti využijú túto príležitosť na zvýšenie produkcie, produkciu najžiadanejších produktov a chýbajúcich komodít na trhu, ktoré sa uvoľnili alebo uvoľňujú po odchode západných spoločností.

Dnes vidíme celý obraz, rozumieme štrukturálnym problémom, ktoré musíme riešiť v logistike, technológii, financiách a personále. V posledných rokoch sme veľa a neustále hovorili o potrebe zmeniť štruktúru našej ekonomiky a teraz sú tieto zmeny životnou nevyhnutnosťou, a to mení situáciu a v tomto prípade k lepšiemu. Vieme, čo je potrebné urobiť pre stabilný progresívny rozvoj Ruska, a to konkrétne suverénny, nezávislý rozvoj napriek akýmkoľvek vonkajším tlakom a hrozbám so spoľahlivou zárukou bezpečnosti a záujmov štátu.

Upozorňujem a chcem zdôrazniť najmä toto: zmyslom našej práce nie je prispôsobovať sa súčasným podmienkam. Strategickou úlohou je posunúť našu ekonomiku na nové hranice. Teraz sa všetko mení a mení sa veľmi, veľmi rýchlo. Je to čas nielen výziev, ale aj príležitostí – dnes to platí a náš budúci život závisí od toho, ako ich zrealizujeme. Je potrebné odstrániť – to chcem zdôrazniť – odstrániť akékoľvek medzirezortné rozpory, formality, urážky, opomenutia, iné nezmysly. Všetko pre vec, všetko pre výsledok – všetko by malo smerovať k tomu.

Úspešný štart ruských firiem, malých rodinných podnikov je už víťazstvom. Otvorenie moderných tovární a kilometrov nových ciest je víťazstvom. Nová škola alebo škôlka je víťazstvo. Víťazstvom sú, samozrejme, aj vedecké objavy a technológie. Dôležitý je podiel každého na celkovom úspechu.

Do akých oblastí by sa mala zamerať partnerská práca štátu, regiónov, domáceho biznisu?

Najprv. Rozšírime perspektívne zahraničné ekonomické vzťahy a vybudujeme nové logistické koridory. Už padlo rozhodnutie o predĺžení rýchlostnej cesty Moskva – Kazaň do Jekaterinburgu, Čeľabinska a Ťumenu a v budúcnosti do Irkutska a Vladivostoku s prístupom do Kazachstanu, Mongolska a Číny, čo okrem iného výrazne rozšíri naše ekonomické väzby s trhmi juhovýchodnej Ázie.

Budeme rozvíjať prístavy Čierneho a Azovského mora. Špeciálnu pozornosť budeme venovať – už to platíme, tí, ktorí to robia dennodenne, vedia – budeme venovať osobitnú pozornosť medzinárodnému koridoru Sever – Juh. Už tento rok budú môcť cez Volžsko-kaspický prieplav preplávať plavidlá s ponorom minimálne 4,5 metra. Otvoria sa tak nové cesty obchodnej spolupráci s Indiou, Iránom, Pakistanom a krajinami Blízkeho východu. Tento koridor budeme naďalej rozvíjať.

Naše plány zahŕňajú urýchlenú modernizáciu východného smeru železníc, Transsibírskej magistrály a BAM a rozšírenie kapacít Severnej námornej cesty. Nie je to len dodatočná nákladná doprava, ale aj základ pre riešenie národných problémov pre rozvoj Sibíri, Arktídy a Ďalekého východu.

Infraštruktúra regiónov, rozvoj infraštruktúry vrátane komunikácií, telekomunikácií a cestnej siete dostane silný impulz. Už budúci rok, v roku 2024, sa do štandardného stavu dostane minimálne 85 percent ciest v najväčších aglomeráciách krajiny, ako aj viac ako polovica ciest regionálneho a medzimestského významu. Som si istý, že to zvládneme.

Budeme pokračovať v programe bezplatnej plynofikácie. Už padlo rozhodnutie o jeho rozšírení aj na sociálne zariadenia: škôlky a školy, polikliniky, nemocnice, pôrodnícke stanice a ozdravovne. A pre občanov bude teraz takýto program fungovať nepretržite: vždy budú môcť požiadať o pripojenie k plynárenským sieťam.

Tento rok sa začína veľký program výstavby a opráv bytov a komunálnych služieb. Do desiatich rokov sa plánuje investovať do tejto oblasti minimálne 4,5 bilióna rubľov. Vieme, aké je to dôležité pre občanov, aká je táto oblasť zanedbaná – musíme pracovať a budeme to robiť. Je dôležité, aby sa program okamžite spustil, preto žiadam vládu, aby zabezpečila jeho stabilné financovanie.

Po druhé. Budeme musieť výrazne rozšíriť technologické možnosti ruskej ekonomiky a zabezpečiť rast kapacít domáceho priemyslu.

Spustil sa nástroj priemyselných hypoték a po novom si bude možné zobrať zvýhodnený úver nielen na kúpu výrobných priestorov, ale aj na ich výstavbu či modernizáciu. O výške takejto pôžičky sa veľakrát diskutovalo a chceli ju navýšiť, slušnou sumou, ako prvý krok – veľmi dobré: výška takejto pôžičky je až 500 miliónov rubľov. Je k dispozícii za sadzbu tri alebo päť percent až na sedem rokov. Zdá sa mi to veľmi dobrý program a mal by sa používať.

Od tohto roka je v platnosti aj nový spôsob fungovania priemyselných klastrov, v ktorom sa znížila fiškálna a administratívna záťaž domácich firiem a podporil sa dopyt po ich inovatívnych produktoch, ktoré práve vstupujú na trh, dlhodobé zákazky a dotácie od štátu.

Podľa odhadov by tieto opatrenia mali do roku 2030 zabezpečiť realizáciu dopytovaných projektov v objeme viac ako desať biliónov rubľov a už v tomto roku môže byť predpokladaná výška investícií zhruba dva bilióny. Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na skutočnosť, že nejde len o prognózy, ale o jasne stanovené kritériá.

Žiadam preto vládu, aby čo najviac urýchlila spustenie týchto projektov, podporila podnikanie a ponúkla systémové podporné opatrenia vrátane daňových stimulov. Viem, ako finančný blok nerád poskytuje výhody, a čiastočne zdieľam nasledujúci postoj: daňový systém by mal byť integrálny, bez akýchkoľvek výklenkov, výnimiek, ale kreatívny prístup je v tomto prípade žiadaný.

Od tohto roka si teda ruské spoločnosti môžu znížiť platby dane z príjmu, ak si zakúpia pokročilé domáce IT riešenia a produkty využívajúce umelú inteligenciu. Okrem toho sa tieto náklady zohľadňujú zvýšeným koeficientom, jeden a pol krát vyšším ako skutočné náklady. To znamená, že za každý rubeľ, ktorý spoločnosť investuje do nákupu takýchto výrobkov, ktoré som práve spomenul, existuje daňový odpočet jeden a pol rubľa.

Navrhujem rozšíriť toto daňové zvýhodnenie na nákup ruských high-tech zariadení vo všeobecnosti. Žiadam vládu, aby predložila návrhy na zoznam takýchto zariadení podľa odvetví, v ktorých sa používajú, a na postup pri poskytovaní výhod. Je to dobré rozhodnutie, ktoré oživí ekonomiku.

Po tretie. Najdôležitejšou témou agendy pre rozvoj ekonomického rastu sú nové zdroje financovania investícií, aj o tom veľa hovoríme.

Vďaka silnej platobnej bilancii si Rusko nepotrebuje požičiavať v zahraničí, klaňať sa, žobrať o peniaze a potom viesť dlhý dialóg o tom, čo, koľko a za akých podmienok dať. Domáce banky fungujú stabilne a stabilne, majú solídne bezpečnostné rozpätie.

V roku 2022 rástol objem bankových úverov podnikovej sfére, viete, rástol. Bolo z toho veľa obáv, ale bol zaznamenaný rast, a to o 14 percent, čo je viac ako v roku 2021, bez akejkoľvek vojenskej operácie. V roku 2021 bol rast 11,7 percenta, teraz je to 14 percent, portfólio hypoték tiež pridalo 20,4 percenta. Vývoj prebieha.

Bankový sektor ako celok pracoval v minulom roku so ziskom. Áno, nie je taký veľký ako v predchádzajúcich rokoch, ale slušný: zisk – 203 miliárd rubľov. Aj to je ukazovateľ stability ruského finančného sektora.

Podľa odhadov sa už v druhom štvrťroku tohto roka inflácia v Rusku priblíži k cieľovej úrovni štyroch percent. Pripomínam, že v niektorých krajinách EÚ je to už 12, 17, 20 percent, máme štyri, no, päť – centrálna banka, ministerstvo financií si to medzi sebou triedia, ale bude to bližšie k cieľovému ukazovateľu. Vzhľadom na pozitívnu dynamiku tohto a ďalších makroekonomických parametrov sa vytvárajú objektívne podmienky na znižovanie dlhodobých úrokových sadzieb úverov v ekonomike, čo znamená, že úvery pre reálny sektor by sa mali stať dostupnejšími.

Všade na svete sú dlhodobé úspory občanov dôležitým zdrojom investičných zdrojov a musíme stimulovať aj ich tok do investičného sektora. Žiadam vládu, aby urýchlila predloženie návrhov zákonov Štátnej dume na spustenie príslušného štátneho programu od apríla tohto roku.

Je dôležité vytvoriť dodatočné podmienky pre občanov, aby mohli investovať a zarábať doma, v rámci krajiny. Zároveň je potrebné zaručiť bezpečnosť investícií občanov do dobrovoľného dôchodkového sporenia. Mal by existovať rovnaký mechanizmus ako v systéme poistenia bankových vkladov. Pripomínam, že takéto vklady občanov vo výške do jedného milióna 400 tisíc rubľov sú poistené štátom a ich návratnosť je garantovaná. Pre dobrovoľné dôchodkové sporenie navrhujem zaviesť dvojnásobnú sumu – až dva milióny 800 tisíc rubľov. Rovnako je potrebné chrániť investície občanov do iných dlhodobých investičných nástrojov, a to aj pred možným bankrotom finančných sprostredkovateľov.

Na prilákanie kapitálu do rýchlo rastúcich a technologicky vyspelých podnikov sú potrebné samostatné riešenia. Poskytne sa im podpora pri umiestňovaní akcií na domácom akciovom trhu vrátane daňových stimulov pre spoločnosti aj pre kupujúcich takýchto akcií.

Najdôležitejším prvkom ekonomickej suverenity je sloboda podnikania. Opakujem: na pozadí vonkajších pokusov obmedziť Rusko v súkromnom ​​podnikaní dokázalo, že sa dokáže prispôsobiť rýchlo sa meniacemu prostrediu a zabezpečiť hospodársky rast v ťažkých podmienkach. Preto by každá podnikateľská iniciatíva zameraná na prospech krajiny mala dostať podporu.

V tejto súvislosti považujem za správne vrátiť sa k problematike revízie viacerých noriem trestného práva z hľadiska takzvaných hospodárskych deliktov. Samozrejme, že štát musí kontrolovať, čo sa v tejto oblasti deje, tu nesmie byť povolená povoľnosť, ale ani netreba zachádzať priďaleko. Je potrebné aktívnejšie pristúpiť k tejto dekriminalizácii, o ktorej som hovoril. Dúfam, že vláda spolu s parlamentom, orgánmi činnými v trestnom konaní a podnikateľskými združeniami budú túto prácu vykonávať dôsledne a dôkladne.

Zároveň žiadam vládu, aby v úzkom kontakte s parlamentom navrhla ďalšie opatrenia, ktoré urýchlia proces deoffshorizácie ekonomiky. Podnikanie, predovšetkým v kľúčových sektoroch a odvetviach, musí fungovať v ruskej jurisdikcii – to je základný princíp.

A v tomto smere, milí kolegovia, malá filozofická odbočka. Čo by som chcel osobitne zdôrazniť.

Pamätáme si problémy a nerovnováhy, ktorým čelila neskorá sovietska ekonomika. Preto po rozpade Sovietskeho zväzu, jeho plánovaného systému, v chaose 90. rokov začala krajina vytvárať ekonomiku založenú na trhových vzťahoch, súkromnom vlastníctve – vo všeobecnosti je všetko správne. V mnohých ohľadoch tu slúžili ako príklad západné krajiny – poradcov, ako viete, ich tu bolo desať – a zdalo sa, že stačí kopírovať ich modely. Pravdaže, stále sa medzi sebou hádali, pamätám si toto: Európania sa hádali s Američanmi o tom, ako sa má vyvíjať ruská ekonomika.

A čo sa v dôsledku toho stalo? Naše národné hospodárstvo sa vo veľkej miere orientovalo špecificky na Západ, predovšetkým ako zdroj surovín. Nuansy, samozrejme, boli rôzne, ale vo všeobecnosti ako zdroj surovín. Dôvody sú tiež pochopiteľné: nový, vznikajúci ruský obchod bol, samozrejme, zameraný, ako všetky ostatné podniky vo všetkých ostatných krajinách, predovšetkým na vytváranie zisku, a to rýchlo a jednoducho. Čo ju priviedlo? Ide o predaj surovín: ropa, plyn, kovy, drevo.

Málokto si myslel a možno taká možnosť investovať dlho nebola, a tak sa iné, zložitejšie odvetvia ekonomiky vyvíjali slabo. A zlomiť tento negatívny trend – všetci to dokonale videli, vo všetkých vládach – nám trvalo roky, úprava daňového systému a veľké verejné investície.

Dosiahli sme tu skutočnú, viditeľnú zmenu. Áno, existuje výsledok, ale opakujem, musíme vziať do úvahy situáciu, v ktorej sa vyvíjal náš, predovšetkým veľký, obchod. Technológie – na Západe lacnejšie finančné zdroje a ziskové trhy – na Západ samozrejme začal prúdiť aj kapitál. Žiaľ, namiesto toho, aby išli rozširovať výrobu, nakupovať zariadenia a technológie, vytvárať nové pracovné miesta tu, v Rusku, míňali sa aj na zahraničné statky, jachty a elitné nehnuteľnosti.

Áno, potom začali investovať, samozrejme, do rozvoja, samozrejme, ale v prvej etape tam išlo všetko v širokom prúde vo veľkej miere na tieto účely – na spotrebu. A kde je bohatstvo, tam sú, samozrejme, deti, ich vzdelanie, ich život, ich budúcnosť. A pre štát bolo veľmi ťažké sledovať a zabrániť takému vývoju situácie, takmer nemožné – žili sme v paradigme voľného trhu.

Nedávne udalosti presvedčivo ukázali, že obraz Západu ako bezpečného prístavu a útočiska pre kapitál sa ukázal ako prízrak, falošný. A tí, ktorí to včas nepochopili, považovali Rusko len za zdroj príjmu a plánovali žiť hlavne v zahraničí, prišli o veľa: jednoducho ich tam okradli, zobrali aj legálne zarobené peniaze.

Akosi zo žartu – mnohí si zrejme pamätajú – na adresu predstaviteľov ruského biznisu som povedal: mučí vás hltanie prachu, behanie po súdoch a kanceláriách západných predstaviteľov, aby ste ušetrili peniaze. Presne tak to celé bolo.

Viete, teraz pridám veľmi dôležitú – jednoduchú, ale veľmi dôležitú – vec: verte mi, nikto z bežných občanov krajiny sa nezľutoval nad tými, ktorí prišli o svoj kapitál v zahraničných bankách, neľutoval tých, ktorí stratili svoje jachty, paláce v zahraničí a tak ďalej a podobne a pri rozhovoroch v kuchyni si ľudia zrejme spomenuli aj na privatizáciu 90-tych rokov, kedy podniky vytvorené celou krajinou išli za nič, aj na okázalý, demonštratívny luxus tzv. nazývaným novým elitám.

Čo má ešte zásadný význam? Celé roky po rozpade Sovietskeho zväzu sa Západ neprestal snažiť podpáliť postsovietske štáty a hlavne konečne dorobiť Rusko ako najväčšiu prežívajúcu časť nášho historického štátneho priestoru. Povzbudzovali a podnecovali proti nám medzinárodných teroristov, vyvolávali regionálne konflikty pozdĺž obvodu našich hraníc, ignorovali naše záujmy a používali prostriedky ekonomického odstrašovania a potláčania.

A veľký ruský biznis – prečo to všetko hovorím – je zodpovedný za chod strategických podnikov, za tisíce pracovných kolektívov, určuje sociálno-ekonomickú situáciu v mnohých regiónoch, čo znamená stav vecí: keď lídri a majitelia takéhoto Podnikania sú závislí od vlád, ktoré presadzujú nepriateľskú politiku voči Rusku, predstavujú pre nás veľkú hrozbu, nebezpečenstvo – nebezpečenstvo pre našu krajinu. Takúto situáciu nemožno tolerovať.

Áno, každý má na výber: niekto chce dožiť svoj život v zatknutom kaštieli so zablokovanými účtami, snaží sa nájsť miesto, zdá sa, v atraktívnom západnom hlavnom meste alebo v letovisku, na inom teplom mieste v zahraničí – to je právo každého človeka, my do toho nezasahujeme. Ale je načase pochopiť, že pre Západ takíto ľudia boli a ostanú druhoradými cudzincami, s ktorými si môžete robiť, čo chcete, a peniaze, konexie a kúpené tituly grófov, rovesníkov, starostov tu absolútne nepomôžu. Musia pochopiť: sú tam – druhá trieda.

Existuje však aj iná možnosť: byť so svojou vlasťou, pracovať pre krajanov, nielen otvárať nové podniky, ale aj meniť život okolo vás – v mestách, obciach, vo svojej vlastnej krajine. A máme veľa takýchto podnikateľov, takých skutočných bojovníkov v biznise – práve pre nich je budúcnosť domáceho biznisu za nimi. Každý by mal pochopiť, že zdroje blahobytu a budúcnosti by mali byť len tu, v ich rodnej krajine, v Rusku.

A potom naozaj vytvoríme solídnu sebestačnú ekonomiku, ktorá sa neuzatvára pred svetom, ale využíva všetky svoje konkurenčné výhody. Ruský kapitál, peniaze tu prijaté by mali pracovať pre krajinu, pre jej národný rozvoj. Dnes máme veľkú perspektívu v rozvoji infraštruktúry, výroby, domáceho cestovného ruchu a mnohých ďalších odvetví.

Chcem, aby ma počuli tí, ktorí sa stretli s vlčími zvykmi Západu: pokúšať sa utekať s vystretými rukami, ponižovať sa, žobrať o svoje peniaze, je zbytočné a hlavne nepotrebné, najmä teraz, keď už dobre chápete, kto ste, vysporiadať sa s tým. Teraz by ste sa nemali držať minulosti, snažiť sa niečo žalovať, prosiť. Potrebujeme prebudovať naše životy a našu prácu, najmä preto, že ste silní ľudia – hovorím s predstaviteľmi nášho podnikania, mnohých poznám osobne a dlhé roky – ktorí prešli ťažkou školou života.

Spustite nové projekty, zarábajte peniaze, investujte v Rusku, investujte do podnikov a pracovných miest, pomôžte školám a univerzitám, vede a zdravotníctvu, kultúre a športu. Takto navyšujete svoj kapitál, získavate uznanie, vďaku od ľudí na ďalšiu generáciu a štát a spoločnosť vás určite podporia.

Budeme uvažovať, že toto je rozlúčka s naším podnikaním – budovať prácu správnym smerom.

O SPOLUPRÁCI S INÝMI KRAJINAMI


Drahí kolegovia!

Rusko je otvorená krajina a zároveň osobitá civilizácia. V tomto vyhlásení nie je nárok na exkluzivitu a nadradenosť, ale táto civilizácia je naša – to je hlavné. Dostali sme ho od našich predkov a my ho musíme zachovať pre našich potomkov a odovzdať ďalej.

Budeme rozvíjať spoluprácu s priateľmi, s každým, kto je pripravený spolupracovať, osvojíme si všetko najlepšie, ale spoliehame sa predovšetkým na náš potenciál, na tvorivú energiu ruskej spoločnosti, na naše tradície a hodnoty.

A tu chcem povedať o charaktere našich ľudí: vždy sa vyznačovali štedrosťou, šírkou duše, milosrdenstvom a súcitom a Rusko ako krajina plne odráža tieto vlastnosti. Vieme byť priateľmi, dodržať slovo, nikoho nesklameme a vždy podporíme v ťažkej situácii, bez váhania prídeme na pomoc tým, ktorí sú v problémoch.

Každý si pamätá, ako sme počas pandémie poskytli – v skutočnosti prvú – podporu niektorým európskym krajinám vrátane Talianska a iným štátom v najťažších týždňoch prepuknutia covidu. Nezabúdajme, ako prichádzame na pomoc v prípade zemetrasenia v Sýrii, v Turecku.

Práve obyvatelia Ruska sú základom suverenity krajiny, zdrojom moci. Práva a slobody našich občanov sú nedotknuteľné, garantuje ich Ústava a napriek vonkajším výzvam a hrozbám od nich neustúpime.

O VOĽBÁCH


V tejto súvislosti chcem zdôrazniť, že tak voľby do VÚC v septembri tohto roku, ako aj prezidentské voľby v roku 2024 budú prebiehať striktne v súlade so zákonom, pri dodržaní všetkých demokratických, ústavných postupov.

Voľby sú vždy odlišným prístupom k riešeniu sociálnych a ekonomických problémov. Vedúce politické sily sú zároveň konsolidované a zjednotené v tom hlavnom, a čo je najdôležitejšie, pre nás všetkých je zásadná bezpečnosť a blahobyt ľudí, suverenita a národné záujmy.

Chcem sa vám poďakovať za taký zodpovedný, pevný postoj a pripomenúť slová vlastenca a štátnika Piotra Arkaďjeviča Stolypina – zazneli v Štátnej dume pred viac ako sto rokmi, ale sú plne v súlade s našou dobou. Povedal: „Vo veci obrany Ruska sa musíme všetci zjednotiť, koordinovať svoje úsilie, svoje povinnosti a naše práva, aby sme zachovali jedno historické najvyššie právo – právo Ruska byť silné.“

Medzi dobrovoľníkmi, ktorí sú teraz v popredí, sú poslanci Štátnej dumy a regionálnych parlamentov, predstavitelia výkonnej moci na rôznych úrovniach, obcí, miest, okresov, vidieckych sídiel. Všetky parlamentné strany, popredné verejné združenia sa podieľajú na zbere humanitárnych zásob a pomáhajú frontu.

Ešte raz ďakujem – ďakujem za taký vlastenecký postoj.

Obrovskú úlohu pri posilňovaní občianskej spoločnosti, pri riešení každodenných problémov zohráva miestna samospráva – úroveň verejnej moci, ktorá je ľuďom najbližšia. Od jeho práce do značnej miery závisí dôvera v štát ako celok, sociálny blahobyt občanov, ich dôvera v úspešný rozvoj celej krajiny.

Žiadam administratívu prezidenta, aby spolu s vládou predložila návrhy na vytvorenie nástrojov na priamu podporu najlepších manažérskych tímov, praxe vo veľkých, stredných a malých obciach.

Slobodný rozvoj spoločnosti je pripravenosť prevziať zodpovednosť za seba a za blízkych, za svoju krajinu. Takéto vlastnosti sa kladú od detstva, v rodine. A samozrejme, vzdelávací systém a národná kultúra sú mimoriadne dôležité pre posilnenie našich spoločných hodnôt a národnej identity.

Z prostriedkov Prezidentského grantového fondu, Fondu kultúrnych iniciatív, Inštitútu rozvoja internetu a ďalších nástrojov štát podporí všetky formy kreatívneho výskumu – moderné a tradičné umenie, realizmus a avantgardu, klasiku a inovácie. Nie je to o žánroch a smeroch. Kultúra je povolaná slúžiť dobru, kráse, harmónii, zamýšľať sa nad niekedy veľmi zložitými, kontroverznými otázkami života, a čo je najdôležitejšie, neničiť spoločnosť, ale prebúdzať tie najlepšie ľudské vlastnosti.

Rozvoj kultúrnej sféry sa stane jednou z priorít pre oživenie pokojného života v Donbase a Novorossku. Tu bude potrebné obnoviť, opraviť a vybaviť stovky kultúrnych inštitúcií vrátane múzejných fondov a budov, niečo, čo dáva ľuďom možnosť pocítiť vzťah medzi minulosťou a súčasnosťou, spojiť ho s budúcnosťou, pocítiť spolupatričnosť k jednému, kultúrny, historický, vzdelávací priestor storočia starého veľkého Ruska.

Za účasti učiteľov, vedcov, odborníkov musíme vážne zlepšiť kvalitu školských a univerzitných kurzov predovšetkým humanitných vied – história, spoločenské vedy, literatúra, geografia – aby sa mladí ľudia čo najviac dozvedeli o Rusku, jeho veľkej minulosti, o našej kultúre a tradíciách.

Máme veľmi bystrú, talentovanú mladú generáciu, ktorá je pripravená pracovať pre dobro krajiny vo vede, kultúre, sociálnej sfére, biznise a verejnej správe. Práve takýmto ľuďom otvára súťaž Leaders of Russia, ako aj súťaž Leaders of Revival, ktorá v súčasnosti prebieha v nových regiónoch federácie, nové obzory pre profesionálny rast.

Rád by som poznamenal, že množstvo víťazov a finalistov týchto projektov sa dobrovoľne prihlásilo do bojových jednotiek, mnohí z nich dnes pôsobia na oslobodených územiach, pomáhajú budovať hospodársky a spoločenský život, pričom konajú profesionálne, rozhodne a odvážne.

Vo všeobecnosti sa škola vojenských operácií nedá ničím nahradiť. Ľudia odtiaľ vychádzajú rôzni a sú pripravení položiť život za vlasť, nech už pracujú kdekoľvek.

Chcem zdôrazniť, že práve tí, ktorí sa narodili a vyrástli v Donbase a Novorossii, ktorí za nich bojovali, budú hlavnou oporou, hlavnou oporou v spoločnej práci na rozvoji týchto regiónov. Chcem ich osloviť a povedať: Rusko s vami počíta.

O VEDE A VZDELÁVANÍ


Vzhľadom na rozsiahle úlohy, ktorým krajina čelí, musíme vážne aktualizovať naše prístupy k systému prípravy personálu, k vedecko-technickej politike.

Na nedávnom zasadnutí Rady pre vedu a vzdelávanie sme hovorili o potrebe jasne stanoviť priority, sústrediť zdroje na získanie konkrétnych, zásadne významných vedeckých výsledkov, predovšetkým v tých oblastiach, v ktorých máme dobré základy a ktoré majú zásadný význam pre život krajiny vrátane dopravy, energetiky, rovnakého systému bývania a komunálnych služieb, medicíny, poľnohospodárstva, priemyslu.

Nové technológie sú takmer vždy založené na základnom výskume, základnom výskume uskutočnenom v minulosti, a v tejto oblasti, ako aj v kultúre, to chcem zdôrazniť, musíme vedcom a výskumníkom poskytnúť väčšiu slobodu pre kreativitu. Nie je možné všetkých zahnať do prokrustovskej postele výsledkov zajtrajška. Fundamentálna veda žije podľa svojich vlastných zákonov.

A dodám, že stanovovanie a riešenie ambicióznych úloh je pre mladých ľudí silným podnetom, aby šli do vedy, príležitosťou dokázať, že ste lídrom, že ste najlepší na svete. A naše vedecké tímy majú byť na čo hrdé.

Minulý rok v decembri som sa stretol s mladými výskumníkmi. Jednou z otázok, ktoré nastolili, bolo bývanie. Próza je taká, ale dôležitá. Pre mladých vedcov už certifikáty bývania máme. Minulý rok bola na tieto účely vyčlenená ďalšia miliarda rubľov. Nariaďujem vláde, aby určila rezervy na rozšírenie tohto programu.

V posledných rokoch výrazne vzrástla prestíž a autorita stredného odborného školstva. Dopyt po absolventoch technických škôl a vysokých škôl je jednoducho obrovský, kolosálny. Vidíte, ak naša nezamestnanosť klesla na historické minimum 3,7 percenta, znamená to, že ľudia pracujú a je potrebný nový personál.

Myslím si, že by sme mali výrazne rozšíriť projekt „Profesionalita“, v rámci ktorého vznikajú vzdelávacie a priemyselné klastre, aktualizuje sa vzdelávacia základňa a podniky a zamestnávatelia v úzkom kontakte s vysokými školami a odbornými školami vytvárajú vzdelávacie programy založené na potreby ekonomiky. A samozrejme je veľmi dôležité, aby do tejto oblasti prichádzali mentori so skúsenosťami s reálnou, komplexnou výrobou.

Špecifickou úlohou je vyškoliť asi milión robotníkov pre elektroniku, robotiku, strojárstvo, hutníctvo, farmáciu, poľnohospodárstvo a obranný priemysel, stavebníctvo, dopravu, jadrové a ďalšie odvetvia, ktoré sú kľúčové pre zaistenie bezpečnosti, suverenity a konkurencieschopnosti Ruska, počas nasledujúcich piatich rokov.

Nakoniec, veľmi dôležitá otázka sa týka nášho vysokoškolského vzdelávania. Aj tu nás čakajú výrazné zmeny, zohľadňujúce nové požiadavky na odborníkov v ekonomike, sociálnej sfére a vo všetkých sférach nášho života. Je potrebná syntéza všetkého najlepšieho, čo bolo v sovietskom vzdelávacom systéme, a skúseností posledných desaťročí.

V tejto súvislosti sa navrhuje nasledovné.

Prvým je návrat k pre našu krajinu tradičnej základnej príprave špecialistov s vyšším vzdelaním. Dĺžka štúdia môže byť od štyroch do šiestich rokov. Zároveň aj v rámci tej istej špecializácie a jednej univerzity môžu byť ponúkané programy, ktoré sa líšia z hľadiska odbornej prípravy v závislosti od konkrétnej profesie, odvetvia a dopytu na trhu práce.

Po druhé, ak si povolanie vyžaduje dodatočnú odbornú prípravu, úzku špecializáciu, potom v tomto prípade bude môcť mladý človek pokračovať vo vzdelávaní na magistráte alebo v rezidencii.

Po tretie, postgraduálne štúdium bude vyčlenené ako samostatný stupeň odborného vzdelávania, ktorého úlohou je príprava personálu pre vedeckú a pedagogickú činnosť.

Chcem zdôrazniť, že prechod na nový systém by mal byť hladký. Vláda spolu s poslancami bude musieť urobiť množstvo zmien v legislatíve o vzdelávaní, o trhu práce a pod. Tu musíte všetko premyslieť, vypracovať do najmenších detailov. Mladí ľudia, naši občania by mali mať nové možnosti kvalitného vzdelávania, zamestnania a profesionálneho rastu. Opakujem: príležitosti, nie problémy.

A rád by som zdôraznil, že tí študenti, ktorí teraz študujú, budú môcť pokračovať vo vzdelávaní podľa existujúcich programov. Revízii nepodliehajú ani úroveň vzdelania a diplomy o vysokoškolskom vzdelaní občanov, ktorí už absolvovali odbornú prípravu v súčasných bakalárskych, špecializačných alebo magisterských programoch. Nesmú prísť o svoje práva. Žiadam Všeruský ľudový front, aby vzal všetky otázky súvisiace so zmenami v oblasti vysokoškolského vzdelávania pod osobitnú kontrolu.

Tento rok bol v Rusku vyhlásený za Rok učiteľa a mentora. Učiteľ, učiteľ sa priamo podieľa na budovaní budúcnosti krajiny a je dôležité zvýšiť spoločenský význam učiteľskej práce, aby rodičia svojim deťom hovorili viac o vďake učiteľovi a učitelia o úcte a láske k rodičom. Toto si vždy pamätajme.

O DETSTVE A PODPORE RODÍN


Samostatne sa budem venovať podpore detí a ruských rodín.

Rád by som poznamenal, že takzvaný detský rozpočet, alebo objem rozpočtových výdavkov na podporu rodín, narástol v Rusku za posledné roky nie o nejaké percento, ale niekoľkonásobne. Je to najrýchlejšie rastúca časť hlavného finančného dokumentu krajiny – rozpočet, zákon o rozpočte. Chcel by som poďakovať poslancom parlamentu a vláde za také jednotné, konsolidované chápanie našich národných priorít.

Od 1. februára je materský kapitál v Rusku opäť indexovaný, ako sme povedali, podľa výšky skutočnej inflácie za posledný rok, teda o 11,9 percenta. Občania Ruska, obyvatelia nových subjektov federácie, majú teraz právo na takúto mieru podpory. Navrhujem poskytnúť materský kapitál v Doneckej a Luganskej ľudovej republike, Záporožskej a Chersonskej oblasti rodinám, v ktorých sa narodili deti od roku 2007, teda od okamihu, keď tento program začal fungovať v celom Rusku. Pripomínam, že raz sme sa rovnako rozhodli aj pre obyvateľov Krymu a Sevastopolu.

Budeme pokračovať v realizácii rozsiahlych programov zameraných na zlepšenie blahobytu ruských rodín.

Dovoľte mi zdôrazniť, že vláda a zakladajúce subjekty federácie dostali objektívnu úlohu zabezpečiť citeľný a hmatateľný rast reálnych miezd v Rusku.

Dôležitým ukazovateľom, východiskovým bodom je tu minimálna mzda, ako dobre rozumieme. Minulý rok sa zvýšil dvakrát, celkovo o takmer 20 percent.

Budeme pokračovať vo zvyšovaní minimálnej mzdy, a to tempom nad infláciu a rast miezd. Od začiatku tohto roka je minimálna mzda indexovaná o 6,3 percenta.

Navrhujem, aby sa od 1. januára budúceho roka okrem plánovaného navýšenia uskutočnilo ešte jedno navýšenie – o desať percent navyše. Minimálna mzda sa tak zvýši o 18,5 percenta na 19 242 rubľov.

Teraz k úprave daňového systému v záujme ruských rodín: od minulého roku sú rodiny s dvomi a viacerými deťmi oslobodené od platenia dane z predaja bývania, ak sa rozhodnú kúpiť si nový, priestrannejší byt alebo dom.

Musíme aktívnejšie využívať takéto nástroje – ukázali sa ako žiadané –, aby rodinné rozpočty mali viac finančných prostriedkov a rodiny mohli riešiť najdôležitejšie, naliehavé problémy.

Navrhujem zvýšiť výšku odpočtu sociálnej dane: na náklady na vzdelávanie detí – zo súčasných 50 tisíc na 110 tisíc rubľov ročne a na náklady na vlastné vzdelanie, ako aj na liečbu a nákup liekov – od 120 do 150 tisíc rubľov. Z týchto zvýšených súm štát občanom vráti 13 percent z dane z príjmu, ktorú zaplatili.

A samozrejme je potrebné nielen zvýšiť výšku odpočtu, ale aj zvýšiť jeho náročnosť, aby bol odpočet poskytovaný v proaktívnom režime, rýchlo a na diaľku a nezaťažoval občanov.

Ďalej: blahobyt a kvalita života ruských rodín, a teda aj demografická situácia, priamo závisia od stavu vecí v sociálnej oblasti.

Viem, že mnohé subjekty federácie sú pripravené výrazne urýchliť obnovu sociálnej infraštruktúry, kultúrnych a športových zariadení, presídľovanie núdzových bytov, integrovaný rozvoj vidieka. Tento postoj bude určite podporovaný.

Využívame tu nasledovný mechanizmus: prostriedky na národné projekty, ktoré sú rezervované vo federálnom rozpočte na rok 2024, budú môcť regióny získať a použiť práve teraz prostredníctvom bezúročných štátnych pôžičiek – budú automaticky splatené v apríli budúceho roka. Dobrý nástroj.

Túto otázku budeme mať pod stálou operatívnou kontrolou a žiadam Komisiu Štátnej rady pre ekonomiku a financie, aby sa k tejto práci pridala.

Zároveň nepotrebujeme búrky a honbu za objemami, najmä na úkor kvality budovaných objektov. Dodatočné finančné zdroje by mali fungovať s vysokou návratnosťou a efektívnosťou.

Je to dôležité najmä pre modernizáciu primárnej zdravotnej starostlivosti – takýto rozsiahly program bol u nás spustený v roku 2021. Žiadam vládu a regionálnych lídrov, aby nezabudli, že hlavným kritériom, ako som už veľakrát povedal, nie sú čísla v správach, ale konkrétne, viditeľné, hmatateľné zmeny v dostupnosti a kvalite zdravotnej starostlivosti.

Nariaďujem tiež vláde, aby upravila regulačný rámec pre organizáciu obstarávania sanitiek so súborom diagnostických zariadení. Umožňujú vykonávať lekárske prehliadky a preventívne prehliadky priamo v podnikoch, školách, inštitúciách a vzdialených osadách.

Spustili sme veľký program rekonštrukcie školy. Do konca tohto roka sa dá do poriadku celkovo takmer 3 500 školských budov. Upozorňujem na skutočnosť, že väčšina z nich je vo vidieckych oblastiach, urobili sme to zámerne. Tento rok sa takáto práca rozvíja aj v Doneckej a Luganskej ľudovej republike, v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Je to zmysluplné a viditeľné, ľudia naozaj vidia, čo sa deje. Toto je veľmi dobré.

Od roku 2025 sa budú federálne prostriedky na opravu a obnovu škôlok, škôl, technických škôl a vysokých škôl prideľovať regiónom pravidelne, systematicky, aby sa v podstate predišlo situáciám, keď sú budovy v havarijnom stave.

Ďalej sme si stanovili zmysluplný cieľ vybudovať v rokoch 2019 až 2024 viac ako 1 300 nových škôl. Otvorených je už 850 z nich. V tomto roku sa plánuje odovzdať ďalších 400. Žiadam kraje, aby tieto plány dodržiavali, prísne ich dodržiavali. Výška financovania tohto programu z federálneho rozpočtu od roku 2019 do roku 2024 je takmer 490 miliárd rubľov. Tieto náklady neznižujeme, všetko si ponecháme.

V tomto roku sme zvýšili objem úverov z rozpočtu infraštruktúry. Posielame dodatočné prostriedky – rád by som to zdôraznil: nie tak, ako sa pôvodne plánovalo, ale dodatočne – 250 miliárd rubľov na rozvoj dopravy, služieb a inej infraštruktúry v regiónoch.

Nariaďujem vláde, aby okrem týchto prostriedkov vyčlenila ďalších 50 miliárd rubľov, ktoré budú tento rok účelovo použité na modernizáciu verejnej dopravy v jednotlivých subjektoch federácie, navyše na základe moderných technológií. Zároveň vás žiadam, aby ste tu venovali osobitnú pozornosť malým mestám a vidieckym oblastiam.

O EKOLÓGII A CESTOVNOM RUCHU


Už teraz sme sa rozhodli predĺžiť projekt Clean Air do roku 2030, ktorého cieľom je zlepšiť environmentálnu situáciu v najväčších priemyselných centrách. Upozorňujem priemyselné spoločnosti, ako aj regionálne a miestne orgány: úloha výrazne znížiť škodlivé emisie nie je vyradená z programu rokovania.

Dovoľte mi dodať, že sme dosiahli značný pokrok v reforme odvetvia odpadového hospodárstva. Zvýšenie kapacity recyklácie a triedenia s cieľom prejsť na obehové hospodárstvo. Prioritou je ďalšia likvidácia starých skládok odpadu a nebezpečných predmetov nahromadenej škodlivosti. Žiadam vládu spolu s krajmi, aby už teraz pripravila zoznam tých predmetov nahromadených škôd, ktoré budú po ukončení súčasného programu odstránené.

Budeme pokračovať v obnove unikátnych vodných plôch vrátane jazera Bajkal a Volgy a v strednodobom horizonte túto prácu rozšírime aj na naše rieky ako Don, Kama, Irtyš, Ural, Terek, Volchov a Neva, jazero Ilmen. Netreba zabúdať ani na naše stredné a malé rieky. Upozorňujem na to všetky úrovne štátnej správy.

Na základe už skôr uvedených pokynov je pripravený aj návrh zákona o rozvoji cestovného ruchu v osobitne chránených prírodných územiach. Nedávno sme o tom diskutovali s kolegami z vlády. Musí sa jasne definovať, čo a kde sa môže a nemôže stavať, a vo všeobecnosti zásady odvetvia ekoturizmu. Veľmi dôležitá téma pre našu krajinu. Žiadam Štátnu dumu, aby urýchlila posúdenie tohto zákona.

O JADROVÝCH ZBRANIACH


Teraz ešte pár slov k tomu, čo sa deje okolo nás.

Vážení kolegovia, zastavím sa ešte pri jednej téme.

Začiatkom februára tohto roku Severoatlantická aliancia urobila vyhlásenie s faktickou požiadavkou, aby sa Rusko, ako sa hovorí, vrátilo k implementácii zmluvy o strategických útočných zbraniach, vrátane pripustenia inšpekcií v našich zariadeniach jadrovej obrany. Ale ani neviem ako to nazvať. Toto je absurdné divadlo.

Vieme, že Západ je priamo zapojený do pokusov kyjevského režimu zaútočiť na základne nášho strategického letectva. Drony na to použité boli vybavené a modernizované za asistencie špecialistov NATO. A teraz chcú kontrolovať aj naše obranné zariadenia? V moderných podmienkach dnešnej konfrontácie to znie ako nejaký nezmysel.

Zároveň – a na to by som chcel osobitne upozorniť – v rámci tejto dohody nesmieme vykonávať plnohodnotné kontroly. Naše opakované žiadosti o obhliadku určitých objektov zostávajú nezodpovedané alebo sú zamietnuté z formálnych dôvodov a na druhej strane nemôžeme skutočne nič preveriť.

Chcem zdôrazniť, že USA a NATO otvorene hovoria, že ich cieľom je spôsobiť Rusku strategickú porážku. A čo potom budú jazdiť po našich obranných zariadeniach, vrátane najnovších, akoby sa nič nestalo? Pred týždňom som napríklad podpísal dekrét o uvedení nových pozemných strategických systémov do bojovej služby. Aj tam budú strkať nos? A oni si myslia, že je to také jednoduché – pustíme ich dnu len tak?

Svojím kolektívnym vyhlásením NATO v skutočnosti predložilo ponuku stať sa zmluvnou stranou Zmluvy o strategických útočných zbraniach. S týmto súhlasíme, prosím. Navyše sa domnievame, že takáto formulácia problému je už dávno prekonaná, pretože, dovoľte mi pripomenúť, NATO nie je len jedna jadrová veľmoc – Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Francúzsko majú tiež jadrové arzenály, ktoré sa zdokonaľujú, vyvíjajú a namierené aj proti nám – sú namierené aj proti Rusku. Najnovšie vyjadrenia ich lídrov to len potvrdzujú – počúvajte.

Toto jednoducho nemôžeme ignorovať, nemáme na to právo, najmä dnes, ako aj skutočnosť, že prvú zmluvu o strategickej útočnej zbrani pôvodne uzavrel Sovietsky zväz a Spojené štáty americké v roku 1991 v zásadne odlišnej situácii: v podmienkach znižovania napätia a posilňovania vzájomnej dôvery. V budúcnosti naše vzťahy dosiahli úroveň, keď Rusko a Spojené štáty vyhlásili, že sa už navzájom nepovažujú za protivníkov. Skvelé, všetko bolo veľmi dobré.

Súčasná zmluva z roku 2010 obsahuje najdôležitejšie ustanovenia o nedeliteľnosti bezpečnosti, o priamom vzťahu medzi otázkami strategických útočných a obranných zbraní. Na toto všetko sa už dávno zabudlo, Spojené štáty americké odstúpili od zmluvy ABM, ako viete, všetko je minulosťou. Naše vzťahy, čo je veľmi dôležité, sa zhoršili a je to výlučne „zásluha“ Spojených štátov.

Boli to oni, boli to oni, ktorí po rozpade Sovietskeho zväzu začali revidovať výsledky druhej svetovej vojny, budovať svet v americkom štýle, v ktorom je len jeden vlastník, jeden pán. Aby to urobili, začali hrubo ničiť všetky základy svetového poriadku, položené po druhej svetovej vojne, aby preškrtli dedičstvo Jalty aj Postupimu. Krok za krokom začali revidovať existujúci svetový poriadok, demontovať bezpečnostné a kontrolné systémy zbrojenia, naplánovali a uskutočnili celý rad vojen po celom svete.

A to všetko, opakujem, s jediným cieľom – rozbiť architektúru medzinárodných vzťahov vytvorenú po druhej svetovej vojne. Toto nie je figúrka – takto sa všetko deje v praxi, v živote: po páde ZSSR sa navždy snažia upevniť svoju globálnu dominanciu, bez ohľadu na záujmy moderného Ruska a tiež na záujmy iných krajín.

Samozrejme, situácia vo svete sa po roku 1945 zmenila. Vznikli a rýchlo sa rozvíjajú nové centrá rozvoja a vplyvu. Ide o prirodzený, objektívny proces, ktorý nemožno ignorovať. Ale je neprijateľné, aby Spojené štáty začali pretvárať svetový poriadok len pre seba, výlučne vo svojich vlastných, sebeckých záujmoch.

Teraz prostredníctvom predstaviteľov NATO dávajú signály a vlastne dávajú ultimátum: vy, Rusko, nespochybniteľne plňte všetko, na čom ste sa dohodli, vrátane zmluvy START, a my sa budeme správať, ako sa nám zachce. Ako, medzi témou START a povedzme konfliktom na Ukrajine, inými nepriateľskými akciami Západu voči našej krajine nie je žiadna súvislosť, rovnako ako neexistujú hlasné vyhlásenia, že nám chcú uštedriť strategickú porážku. Toto je buď vrchol pokrytectva a cynizmu, alebo vrchol hlúposti, ale nemôžete ich nazývať idiotmi – stále to nie sú hlúpi ľudia. Chcú nám spôsobiť strategickú porážku a vyšplhať sa na naše jadrové zariadenia.

V tejto súvislosti som nútený dnes oznámiť, že Rusko pozastavuje svoju účasť na Zmluve o strategických útočných zbraniach. Opakujem, neodstupuje od zmluvy, nie, pozastavuje svoju účasť. Ale skôr, než sa vrátime k diskusii o tejto otázke, musíme sami pochopiť, čo si stále nárokujú také krajiny Severoatlantickej aliancie ako Francúzsko a Veľká Británia a ako budeme brať do úvahy ich strategické arzenály, teda kombinovaný úderný potenciál aliancie.

Teraz podali svoje vyhlásenie, vlastne žiadosť o účasť v tomto procese. No, chvalabohu, no tak, nevadí nám to. Nie je potrebné, aby ste sa znova pokúšali klamať všetkým, vybudujte sa ako šampióni mieru a uvoľnenia. Vieme o všetkých detailoch: vieme, že záručné doby platnosti pre bojové použitie určitých typov jadrových zbraní Spojených štátov amerických vypršia. A v tejto súvislosti, ako s istotou vieme, niektorí politici vo Washingtone už uvažujú o možnosti prirodzených testov svojich jadrových zbraní, a to aj s prihliadnutím na skutočnosť, že Spojené štáty americké vyvíjajú nové typy jadrových zbraní. Existujú také informácie.

V tejto situácii musia ruské ministerstvo obrany a Rosatom zabezpečiť pripravenosť na testovanie ruských jadrových zbraní. Samozrejme, nebudeme prví, kto to urobí, ale ak Spojené štáty vykonajú testy, vykonáme ich. Nikto by nemal mať nebezpečnú ilúziu, že globálnu strategickú paritu možno zničiť.

ZÁVER


Drahí kolegovia! Vážení občania Ruska!

Dnes spolu prechádzame náročnou, náročnou cestou a spoločne prekonávame všetky ťažkosti. Nemohlo to byť inak, pretože sme boli vychovaní po vzore našich veľkých predkov a sme povinní byť hodní ich prikázaní, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Napredujeme len vďaka oddanosti vlasti, vôli a našej jednote.

Táto solidarita sa prejavila doslova od prvých dní špeciálnej vojenskej operácie: stovky dobrovoľníkov, zástupcov všetkých národov našej krajiny, prišli do vojenských registračných a náborových úradov, rozhodli sa postaviť vedľa obrancov Donbasu, bojovať za svoju rodnú zem, za vlasť, za pravdu a spravodlivosť. Teraz bojovníci zo všetkých regiónov našej mnohonárodnej vlasti bojujú bok po boku v prvej línii. Ich modlitby znejú v rôznych jazykoch, ale všetky sú za víťazstvo, za spolubojovníkov, za vlasť. (Potlesk.)

Ich tvrdá, vojenská práca, ich výkon nachádza silnú odozvu v celom Rusku. Ľudia podporujú našich bojovníkov, nechcú, nevedia stáť bokom. Front teraz prechádza cez srdcia miliónov našich ľudí, posielajú do prvej línie lieky, komunikačné prostriedky, vybavenie, dopravu, teplé oblečenie, maskovacie siete a tak ďalej – všetko, čo pomáha zachraňovať životy našich chlapov.

Viem, ako listy od detí a školákov zohrievajú frontových vojakov. Berú ich so sebou do boja ako to najcennejšie, pretože úprimnosť a čistota detských prianí dojímajú až k slzám, bojovníci silnejšie chápu, za čo bojujú, koho chránia.

Je to veľmi dôležité pre vojakov a ich rodiny, pre civilistov a starostlivosť, ktorou ich dobrovoľníci obklopujú. Od samého začiatku špeciálnej operácie konali odvážne a rozhodne: pod paľbou, ostreľovaním vynášali z pivníc deti, starých ľudí, všetkých, ktorí boli v problémoch, dodávali jedlo, vodu, oblečenie na horúce miesta a stále to robia. Takto rozmiestňujú centrá humanitárnej pomoci pre utečencov, pomáhajú v poľných nemocniciach a na kontaktnej línii, na vlastné riziko, zachraňujú a naďalej zachraňujú ostatných.

Iba Ľudový front v rámci „Všetko pre víťazstvo!“ vyzbieral viac ako päť miliárd rubľov. Tento tok darov pokračuje. Tu je rovnako dôležitý príspevok všetkých: veľkej firmy aj podnikateľov, no obzvlášť dojímavé a inšpirujúce sú situácie, keď ľudia so skromnými príjmami presúvajú časť svojich úspor, platov a dôchodkov. Takáto jednota na pomoc našim vojakom, civilistom vo vojnovej zóne, utečencom stojí za veľa.

Ďakujeme za túto úprimnú podporu, solidaritu a vzájomnú pomoc. Nemožno ich preceňovať.

Rusko bude reagovať na akékoľvek výzvy, pretože všetci sme jedna krajina, jeden veľký a jednotný ľud. Sme si istí sami sebou, veríme vo svoje schopnosti. Pravda je za nami. (Potlesk.)

Ďakujem.

kp.ru

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Odkaz prezidenta Putina Federálnemu zhromaždeniu a celému svetu

Vladimir V. Putin predniesol prejav pred Federálnym zhromaždením. Slávnostné vyhlásenie sa konalo v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin predniesol posolstvo Federálnemu ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo


VOLANIE PO MIERI NEUMLČÍTE – Tibor Eliot Rostas

V súčasnosti sa konajú pochody za mier, uskutočnila sa celoslovenská konferencia v Banskej Bystrici a dvíha sa masové hnutie proti ...
Aktualizované 18.6. 00:49
NÁZOR

Médiá bunkou tajných služieb | Danny Kollar

Sťahujú vakcíny a klamú Cenzúra pred EÚ voľbami? Kto klamal počas covidu? Reflexia covidu? Aký je vplyv produkcie Dannyho Kollara? ...
NÁZOR

Americkí náckovia, ich provokačná politika a ohrozenie bezpečnosti Slovenska

Američanmi vedená vojna proti Rusku na Ukrajine dospieva do poslednej fázy. Ich provokácie s umiestnením dodávaného vojenského šrotu vo forme ...
NÁZOR

VZDELÁVAJME SA NEUSTÁLE PRE PROSPECH SLOVENSKA

Autor: Monika Sofiya Soročinová VZDELÁVAŤ SA JE POTREBNÉ NEUSTÁLE A TO NAJMÄ KEĎ TO MÁ BYŤ NA PROSPECH SLOVENSKA Minulý ...
NÁZOR

Za dohodu a proti dohode WHO

Zasadnutie 77. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve bolo ukončené  1. júna 2024. Pandemická dohoda prijatá nebola a rokovania k jej finálnemu ...
NÁZOR

Pronárodné sily „prehrali“ voľby do Európskeho parlamentu a prečo?

AUTOR: EUGEN RUSNÁK Priznám sa, ani som veľmi nechcel komentovať výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ale keďže mainstream znova robí z toho ...
Aktualizované 18.6. 23:33
NÁZOR

Erika Vincoureková: Redaktori Markízy sa po vyškolení v USA vracali ako vymenení

Moderátorka Erika Vincoureková o profesionalite novinárov v minulosti a dnes, zákulisí fungovania Markízy v jej začiatkoch, amerikanizácii televízneho spravodajstva, úrovni ...
NÁZOR

Voľby do Europarlamentu – Štefan Harabin

Štefan Harabin zhodnotí eurovoľby nie len na Slovensku, ale aj v celej Európe. Spomenie aj mierový summit vo Švajčiarsku. V ...
NÁZOR

Radičová je jednou z falošných mediálnych akademických autorít

Nie tým, že by bola plagiátorka či kompilátorka, to nie(!) Ctím si a vážim usilovnosť a prácu osôb v akademickej ...
NÁZOR

Lex atentát a právo na pokojné verejné zhromaždenie

ilustračné foto FB Platí ochrana práva na pokojné verejné zhromaždenie aj pre dúhové prajdy v konflikte a rozpore s Ústavou SR, jej ...
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...