PRÍPRAVA NA BLACKOUT! ČO SA STANE, AK V CELEJ EURÓPE NASTANE VÝPADOK ELEKTRICKÉHO PRÚDU A INFRAŠTRUKTÚRY?
Verejná doprava stojí, vlaky, metro, či v tuneloch alebo po zemi. Doprava, najmä vo väčších mestách sa zastaví, zlyhajú semafory a závory. Výťahy sa zastavia. Rýchla pomoc ako zvyčajne nebude už možná. Najneskôr po dvoch hodinách nefunguje ani jeden stožiar mobilnej siete, v metropolitných oblastiach po niekoľkých minútach. Pokrytie pevnej linky bude fungovať len obmedzene. Po 24. hodinách začne hlavne v mestských oblastiach veľmi rýchlo páchnuť kanalizačný systém. Potraviny v chladničkách a mrazničkách sa rýchlo začnú kaziť.
Po výpadku prúdu platí nasledujúce pre mrazničku: Surová strava ako ryby a mäso by nemali byť po 5 hodinách už konzumované. Varené a spracované potraviny po 12 hodinách.
V chladnejších mesiacoch je vonku tma bez osvetlenia, veľmi rýchlo sa ochladí. Len niekoľko zariadení vrátane niekoľkých nemocníc, môžu využívať benzín alebo naftu a tak zostať v prevádzke pár dní. Pri trvalom výpadku prúdu budú mať problém či už vodné elektrárne alebo atómové elektrárne, ktoré sú permanentne ochladzované. Nebude dostupná pitná voda, či už na varenie alebo umytie sa. Toalety nebude možné používať bez tečúcej vody.
Komunikácia, či už telefóny, rádio, televízia bude odstrihnutá. V prípade blackoutu nebudú fungovať bankové prevody a bankomaty. Psychická záťaž na obyvateľstvo sa odzrkadlí už v priebehu krátkeho času. Pretože takáto situácia je pre nás nepredstaviteľná, je ťažké ju predvídať a ako budeme vôbec v takom prípade reagovať. Predovšetkým osobná neistota, či sú ostatní členovia rodiny v poriadku, môže vyvolať vysokú hladinu stresu.
Spolupráca a samoorganizácia na miestnej úrovni je veľmi dôležitá. Keď sa týmto scenárom budete zaoberať, tým lepšie budete pripravení a o to ľahšie to pre vás bude, zdolať túto situáciu. Armáda je v takýchto nezvyčajných situáciách v plnom nasadení, čo má psychický dopad či už na vojakov v službe, ako aj na ich rodinných príslušníkov.
Nasledujúce opatrenia a odporúčania majú slúžiť na uľahčenie a zredukovanie stresu vyplývajúceho z tejto výnimočnej situácie. Cieľom je zaobstarať si minimálne na 14 dní zásoby a pripraviť sa na takú situáciu tak, aby sme to bezproblémovo zvládli.
ČO BY STE MALI VO SVOJOM OSOBNOM PROSTREDÍ V KAŽDOM PRÍPADE MAŤ:
1. PITNÁ VODA: V najhoršom prípade dokáže dospelý človek prežiť 3 dni bez vody. Zásadne sa odporúča mať doma na osobu a deň 3 litre vody. To by znamenalo na 14 dní 42 litrov vody na osobu a deň.
2. POTRAVINY: Ak je to nutné dokáže dospelý človek bez potravy prežiť do 30 dní. Dôležité je zaobstarať si trvanlivé potraviny, suché potraviny, ktoré nepotrebujú chladničku alebo mrazničku.
3. LIEKY, VITAMÍNY: Ľudia, ktorí pravidelne užívajú určité lieky potrebujú tieto do zásoby na minimálne 14 dní. Takisto potrebné vitamíny ako je vitamín D a C a ďalšie.
4. ZDROJ TEPLA: Ak je to možné, zaobstarajte si zdroj tepla, ktorým môžete aspoň jednu miestnosť udržiavať v teple.
5. MOŽNOSŤ UVARIŤ SI JEDLO: Ako núdzová možnosť sa naskytuje kempingový varič a k tomu prislúchajúce kartuše.
6. POHONNÉ HMOTY: Majte natankované autá a najmenej jednu bandasku naplnenú v zálohe.
7. PENIAZE: Majte pripravenú hotovosť najlepšie vo forme 5-Euro a 10-Euro bankoviek ako aj drobné mince.
8. DOKUMENTY: Majte pripravené pre každý prípad tie najdôležitejšie dokumenty a kópie na jednom mieste.
9. ZOZNAM KONTAKTOV: Napíšte si zoznam najdôležitejších kontaktov na papier.
10. KĽÚČ: Moderné dvere do domov alebo aj bytov majú často otvárací mechanizmus na báze odtlačku prsta alebo diaľkového ovládania. Tieto nebudú fungovať. Zabezpečte si alternatívny prístup.
11. SVETLO: Baterky, sviečky, zápalky, zapaľovače.
12. POŽIARNA OCHRANA: V prípade požiaru by ste mali mať doma hasiaci prístroj alebo iné možnosti na uhasenie ohňa.
13. NÚDZOVÝ RUKSAK: Tento by mal byť v prípade evakuácie pripravený a po ruke. Odporúča sa zbaliť: – veľký plastový nepremokavý sáčok, ktorý dáte na dno ruksaku -1,5 litra vody a poprípade tablety na čistenie vody, -10 kusov raw tyčiniek -lieky podľa potreby – vode odolne zabalené dokumenty a ich kópie – prádlo na výmenu, šál, čiapka – pršiplášť – hygienické potreby – balíček prvej pomoci – dezinfekčný prostriedok – nabíjačka (telefón, laptop) – mapa – príbor a nožík – píšťalka – baterka – hotovosť – kľúč od domu alebo bytu – spací vak alebo deka – karimatka
Zdržiavajte sa ak je to možné doma a držte sa pokynov armády. Držte si doma potraviny a vodu na minimálne 14 dní až tri mesiace! Pocity ako sú strach, hnev, pocit nedostatku, prázdnoty môžu prísť rýchlo a meniť sa. To sú normálne reakcie na zvláštne udalosti.
Nenechajte sa zviesť emóciami, zvýšte pozornosť voči iným a sebe, ponúknite pomoc, ale aj prijmite pomoc. Nikto v takej chvíli nie je sám. Snažte sa napriek všetkému zachovať každodenný rytmus a spánok. Čaká nás zrejme turbulentné prechodné obdobie, ale s nutnými prípravami a so správnym prístupom toto obdobie zvládneme a budeme môcť prežiť novú budúcnosť zo zaujímavou perspektívou.
OZ Pán Občan
Zanechajte nám komentár