Prejav Sergeja Lavrova na plenárnom zasadnutí Štátnej dumy 3. októbra 2022

4. októbra 2022

Vystúpenie oficiálneho zástupcu prezidenta Ruskej federácie ministra zahraničných vecí Ruskej federácie S. V. Lavrova na plenárnom zasadnutí Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie o ratifikácii dohôd medzi Ruskou federáciou a DĽR, LĽR, Záporožským a Chersonským regiónom a vznik nových subjektov v rámci Ruskej federácie, Moskva, 3. októbra 2022, Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie na VK (ruská verzia – prepis pod videom)

Vážený Vyacheslav Viktorovič, Vážení poslanci Štátnej dumy, kolegovia,

Predkladám vám na zváženie návrhy zákonov o ratifikácii zmlúv medzi Ruskou federáciou a Doneckou ľudovou republikou, Luhanskou ľudovou republikou, Záporožskou oblasťou a Chersonskou oblasťou o ich prijatí do Ruskej federácie a vytvorení nových subjektov v rámci Ruskej federácie. federácie.

Tento proces sa stal logickým pokračovaním znovuzjednotenia ruských krajín, ktoré sa začalo návratom Krymskej republiky a mesta Sevastopol Rusku v roku 2014. Potom sme zachránili obyvateľstvo polostrova pred smrtiacimi hrozbami, ktoré priniesla ukrajinská vláda „majdanu“ po ozbrojenom štátnom prevrate v Kyjeve vo februári 2014. Týchto osem rokov nič nenaučilo ukrajinský režim, ktorý so súhlasom a priamou podporou svojich západných kurátorov pošliapal medzinárodné dohody vrátane dohôd z Minska, ktoré jednomyseľne schválila Bezpečnostná rada OSN.

Ozbrojené sily Ukrajiny a militanti nacionalistických formácií beztrestne zabíjali a stále vraždia obyvateľov Donbasu a susedných regiónov len preto, že odmietli zdieľať neonacistické ašpirácie nového vedenia krajiny a rozhodli sa brániť svoje garantované práva. Ústavou Ukrajiny vrátane práva slobodne používať svoj rodný ruský jazyk. Kyjev už dlhých osem rokov cieľavedome ničí civilnú infraštruktúru Doneckej a Luhanskej republiky. Zaviedol finančnú, dopravnú a energetickú blokádu proti Donbasu. Odrezať obyvateľov týchto regiónov od sociálnych dávok, dôchodkov, platov, bankových služieb, komunikácií, školstva a zdravotníctva. Zbavené základných občianskych práv zaručených, vrátane medzinárodných paktov o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach z roku 1966, ako aj občianske a politické práva.

Na jar 2014 vytvoril Donbas nezávislé ľudové republiky, aby si zachoval vlastnú civilizačnú identitu a samotný život. Vzhľadom na odmietnutie kyjevského režimu im udeliť osobitný štatút, ako to vyžadujú Minské dohody, a vzhľadom na prípravu ozbrojených síl Ukrajiny na zabratie ich územia, nám nezostávalo nič iné, len uznať ich nezávislosť 21. februára 2022 v rámci hraníc, ktoré sú stanovené v ústavách týchto republík. Taktiež na žiadosť DĽR a LĽR bola vyhlásená špeciálna vojenská operácia na ochranu obyvateľstva republík v súlade s právom na sebaobranu, zakotveným v Charte OSN.

Ukrajinskí národnostní radikáli pokračujú vo vytváraní bezprávia voči rusky a rusky hovoriacemu obyvateľstvu iných regiónov Ukrajiny. Rastú skutočné hrozby pre životy a bezpečnosť ľudí, hrubé a masívne porušovanie ľudských práv vrátane diskriminácie a prenasledovania na základe národnosti, jazyka, náboženstva a politických názorov. Kyjevský režim v posledných rokoch vedie totálnu ofenzívu proti ruskému jazyku, uskutočňuje rozsiahle zrušenie ruskej kultúry, prenasleduje kánonickú pravoslávnu cirkev, falšuje spoločnú históriu Ruska a Ukrajiny. Ničí knihy, ničí pamätníky tým, ktorí oslobodili Ukrajinu spod nemeckej okupácie a ukovali slávu Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky v rámci ZSSR. Zároveň boli prijaté zákony na podporu teórie a praxe nacizmu.

Spojené štáty obviňujú Rusko z nevyprovokovanej agresie voči Ukrajine a dnes pokrytecky vyhlasujú, že vymyslenou hrozbou údajne kryjeme náš útok na susednú krajinu, ktorá sa podľa nich dala na cestu demokracie. Washington nikdy neváhal použiť silu pod „vycucnutými“ zámienkami kdekoľvek na svete, pričom ako ospravedlnenie použil odkazy na potrebu chrániť životy a blaho amerických občanov. Stalo sa tak v roku 1915 na Haiti, o polstoročie neskôr v Dominikánskej republike, keď stačilo verejne vyhlásiť nejaké abstraktné hrozby pre jednotlivých občanov USA za inváziu. V predvečer okupácie Panamy vtedajší americký prezident George W. Bush starší v príhovore k národu v decembri 1989 vyrozprával dramatický príbeh jedného zastreleného amerického vojaka, jedného zatknutého a ďalšieho zbitého, ktorého manželka bola údajne Panamčania brutálne vypočúvali a vyhrážali sa mi znásilnením. Ukázalo sa, že to stačí na inváziu do týchto krajín a dosadenie vlád, ktoré vyhovujú Washingtonu.

Nehovoriac o dlhoročnej krvavej vojne vo Vietname, do ktorej sa po provokácii, ktorú zorganizovali v Tonkinskom zálive, zapojili Spojené štáty. Nehovoriac o útoku na Grenadu v roku 1983, údajne kvôli zaisteniu bezpečnosti amerických študentov, ktorí tam študujú.

Rezolúcie Valného zhromaždenia OSN, ktoré odsúdili tieto a ďalšie agresívne akcie Spojených štátov, boli Američanmi ignorované, „prenesené na hluché uši“. Potom tu bola Juhoslávia, ktorú sa USA a NATO pokúsili „zbombardovať“ na demokraciu, zničili Irak, kde sa nikdy nenašli zbrane hromadného ničenia, Líbya sa ponorila do chaosu.

Nastal okamih pravdy. Nereagujeme na vymyslené hrozby vo vzdialených krajinách, ale bránime svoje hranice, našu vlasť, všetkých našich ľudí pred skutočnou genocídou, ktorú zariadili potomkovia a nasledovníci nacistických poskokov, ktorí odišli do služieb zámorských pánov. Dnes si Spojené štáty podmanili takmer celý „kolektívny Západ“ a zmobilizovali ho, aby urobili z Ukrajiny nástroj vojny s Ruskom. Tak ako kedysi Hitler dal do zbrane väčšinu krajín Európy, aby zaútočili na Sovietsky zväz. Tak ako vtedy, ani súčasné plány Západu nie sú predurčené na uskutočnenie. Prezident Ruska Vladimir Putin to v Kremli 30. septembra tohto roku veľmi jasne uviedol.

Obyvatelia územia Záporožskej a Chersonskej oblasti oslobodených od útlaku neonacistického kyjevského režimu si nezávisle určili svoj osud – byť spolu s Ruskom. Tieto regióny po DĽR a LĽR vyhlásili nezávislosť, ktorá bola uznaná prezidentskými dekrétmi z 29. septembra tohto roku. Následne sa regióny DĽR, LĽR, Záporožie a Cherson obrátili na vedenie Ruska s návrhom prijať ich ako súčasť nášho štátu. Tieto výzvy boli založené na slobodnej vôli národov počas referend. Rešpektujeme ich výsledky, ktoré sú v súlade s medzinárodným právom, vrátane princípu suverénnej rovnosti štátov, rovnosti a práva národov na sebaurčenie, zakotvených ako cieľ OSN v jej Charte. 

V súlade s federálnym ústavným zákonom „O postupe prijatia do Ruskej federácie a vytvorení nového subjektu Ruskej federácie v jej zložení “ prezident Ruskej federácie oznámil Rade federácie, Štátnej dume a vláde Ruskej federácie návrhov uvedených republík a regiónov a podpísal s nimi príslušné dohody.

V súlade so stanoveným postupom Ústavný súd Ruska skontroloval súlad dohôd s Ústavou Ruskej federácie a vydal kladné stanovisko.

Zmluvy právne zabezpečujú pričlenenie menovaných republík a regiónov k Rusku a predpokladajú aj vznik nových subjektov Ruskej federácie: Doneckej ľudovej republiky, Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej oblasti a Chersonskej oblasti. Zmluvy dávajú osobám s trvalým pobytom na týchto územiach právo získať občianstvo Ruskej federácie so všetkými predpokladanými právami.

V mene prezidenta Ruskej federácie sa obraciam na Štátnu dumu s návrhom na prijatie vyššie uvedených zákonov.

Som si istý, že ich prijatie poslúži v prospech celého mnohonárodnostného ľudu našej krajiny, ktorého súčasťou sa teraz právom stanú občania Doneckej a Luhanskej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v rámci Ruskej federácie.

***

Minister zahraničných vecí Lavrov: Chcel by som zablahoželať predstaviteľom štyroch nových subjektov Ruskej federácie. Som si istý, že ďalší súbor ústavných zákonov bude schválený.

Vladimir Volodin: Presne toto od vás každý očakával. Ste diplomat a diplomati sú vždy „medzi čiarami“. Všetko si „prečítajte“, čo treba.

Minister zahraničných vecí Lavrov: Toto nie je medzi riadkami. Je to tu úplne správne. Ešte raz gratulujem, kolegovia.

Video Mier Rusku / VK

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Pán Baránek pekne hovoríte, ale niekedy aj tárate

foto: eurorešpekt, zem&vek Miroslav Jureňa: Pozrel som si “Ne – liberálnu kaviareň” Romana Michelka, s hosťom  Jánom Baránkom.    V krátkosti ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Masoví vrahovia – vakcinačná mafia platená Big Pharmou ide po krku lekárom Liptákovi a Jancovi pre upozornenie ľudí na podvodnú plandémiu a odhalenie vražedného Covid „očkovania“

foto: Lekár Peter Lipták v roku 2020 na jednom z občianskych protestov proti pandemickým opatreniam vlády. (Foto: Pavol Kel) Štátne orgány ...
Spravodajstvo

Dmitrij Medvedev nedávno vravel, prečo Ukrajina zmizne…

Medvedev: “Teraz je čas povedať, ako Ukrajina zmizne, ako aj aké je riziko obnovenia konfliktu v Európe a vo svete.” ...
Spravodajstvo

KINDŽAL ZNIČIL NADRADENOSŤ USA – Tibor Eliot Rostas

Pentagón oficiálne priznal, že v noci, 16. mája zničila ruská hypersonická raketa Kindžal protilietadlový raketový systém Patriot na predmestí Kyjeva. ...
Aktualizované 1.6. 14:54
Spravodajstvo

Mierová výzva od občanov sa na Globsec nedostala

Zistili sme, že na Globsecu 2023 sa zúčastňujú len osoby, ktoré veľmi pravdepodobne žiadnu mierovú zmluvu, či mierové návrhy neprednesú. ...
Spravodajstvo

Od zajtra kontroly na hraniciach, koná sa Globsec!

Vážení priatelia, Globsec je zločinecká sorošovsko-NATOvská mimovládka podporujúca zabíjanie Slovanov na Ukrajine. JUDr. Štefan Harabin Od stredy 24. mája pre ...
Aktualizované 1.6. 00:56
Spravodajstvo

Najlepší v covide na svete | Jaroslav Turánek

Odrazu český Reflex píše: bola to pandémia rúšok, vakcín, lockdownov a nie covidu. Prečo náhle takto otočili? Rozhovor s farmakológom ...
Spravodajstvo

X. VÝROČIE Z&V – Záznam z podujatia v plnej kvalite

24.mája 2023 sa v Bratislave uskutočnilo podujatie pri príležitosti X. výročia časopisu Zem&Vek Program moderovali Erika Vincoureková a Dušan Marušák, ...
Spravodajstvo

Pozvánka na AntiGLOBSEC 2023

SHO pozýva na AntiGLOBSEC 2023: Vojnových štváčov nebudeme tolerovať na území nášho štátu Dámy a páni, v dňoch 29. až ...
Spravodajstvo

Ako sa dostať z krízy

Národná rada obnovy – konferencia profesionálov: Noveský, Štefan, Koller, Bohuš, Havel, Staněk, Jandejsek… 19.5. 2023 v Českom Juhomoravskom meste Vracov ...
Spravodajstvo

Žiadame Slovenskú akadémiu vied o dištancovanie sa od perverznej a nekvalitnej učebnice

Žiadosť o dištancovanie sa od perverznej a nekvalitnej učebnice Asociácia za život a rodinu o.z. iniciovala túto petíciu predseda SAV ...
Spravodajstvo

USA dodajú Ukrajine „všetko, čo potrebujú“ pred ofenzívou, hovorí predstaviteľ Bieleho domu

WASHINGTON chce dať Ukrajine všetko, čo potrebuje na úspešnú ofenzívu pred územiami ovládanými Ruskom, uviedol v sobotu vysoký predstaviteľ Bieleho ...