Prejav Sergeja Lavrova na plenárnom zasadnutí Štátnej dumy 3. októbra 2022

4. októbra 2022

Vystúpenie oficiálneho zástupcu prezidenta Ruskej federácie ministra zahraničných vecí Ruskej federácie S. V. Lavrova na plenárnom zasadnutí Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie o ratifikácii dohôd medzi Ruskou federáciou a DĽR, LĽR, Záporožským a Chersonským regiónom a vznik nových subjektov v rámci Ruskej federácie, Moskva, 3. októbra 2022, Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie na VK (ruská verzia – prepis pod videom)

Vážený Vyacheslav Viktorovič, Vážení poslanci Štátnej dumy, kolegovia,

Predkladám vám na zváženie návrhy zákonov o ratifikácii zmlúv medzi Ruskou federáciou a Doneckou ľudovou republikou, Luhanskou ľudovou republikou, Záporožskou oblasťou a Chersonskou oblasťou o ich prijatí do Ruskej federácie a vytvorení nových subjektov v rámci Ruskej federácie. federácie.

Tento proces sa stal logickým pokračovaním znovuzjednotenia ruských krajín, ktoré sa začalo návratom Krymskej republiky a mesta Sevastopol Rusku v roku 2014. Potom sme zachránili obyvateľstvo polostrova pred smrtiacimi hrozbami, ktoré priniesla ukrajinská vláda „majdanu“ po ozbrojenom štátnom prevrate v Kyjeve vo februári 2014. Týchto osem rokov nič nenaučilo ukrajinský režim, ktorý so súhlasom a priamou podporou svojich západných kurátorov pošliapal medzinárodné dohody vrátane dohôd z Minska, ktoré jednomyseľne schválila Bezpečnostná rada OSN.

Ozbrojené sily Ukrajiny a militanti nacionalistických formácií beztrestne zabíjali a stále vraždia obyvateľov Donbasu a susedných regiónov len preto, že odmietli zdieľať neonacistické ašpirácie nového vedenia krajiny a rozhodli sa brániť svoje garantované práva. Ústavou Ukrajiny vrátane práva slobodne používať svoj rodný ruský jazyk. Kyjev už dlhých osem rokov cieľavedome ničí civilnú infraštruktúru Doneckej a Luhanskej republiky. Zaviedol finančnú, dopravnú a energetickú blokádu proti Donbasu. Odrezať obyvateľov týchto regiónov od sociálnych dávok, dôchodkov, platov, bankových služieb, komunikácií, školstva a zdravotníctva. Zbavené základných občianskych práv zaručených, vrátane medzinárodných paktov o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach z roku 1966, ako aj občianske a politické práva.

Na jar 2014 vytvoril Donbas nezávislé ľudové republiky, aby si zachoval vlastnú civilizačnú identitu a samotný život. Vzhľadom na odmietnutie kyjevského režimu im udeliť osobitný štatút, ako to vyžadujú Minské dohody, a vzhľadom na prípravu ozbrojených síl Ukrajiny na zabratie ich územia, nám nezostávalo nič iné, len uznať ich nezávislosť 21. februára 2022 v rámci hraníc, ktoré sú stanovené v ústavách týchto republík. Taktiež na žiadosť DĽR a LĽR bola vyhlásená špeciálna vojenská operácia na ochranu obyvateľstva republík v súlade s právom na sebaobranu, zakotveným v Charte OSN.

Ukrajinskí národnostní radikáli pokračujú vo vytváraní bezprávia voči rusky a rusky hovoriacemu obyvateľstvu iných regiónov Ukrajiny. Rastú skutočné hrozby pre životy a bezpečnosť ľudí, hrubé a masívne porušovanie ľudských práv vrátane diskriminácie a prenasledovania na základe národnosti, jazyka, náboženstva a politických názorov. Kyjevský režim v posledných rokoch vedie totálnu ofenzívu proti ruskému jazyku, uskutočňuje rozsiahle zrušenie ruskej kultúry, prenasleduje kánonickú pravoslávnu cirkev, falšuje spoločnú históriu Ruska a Ukrajiny. Ničí knihy, ničí pamätníky tým, ktorí oslobodili Ukrajinu spod nemeckej okupácie a ukovali slávu Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky v rámci ZSSR. Zároveň boli prijaté zákony na podporu teórie a praxe nacizmu.

Spojené štáty obviňujú Rusko z nevyprovokovanej agresie voči Ukrajine a dnes pokrytecky vyhlasujú, že vymyslenou hrozbou údajne kryjeme náš útok na susednú krajinu, ktorá sa podľa nich dala na cestu demokracie. Washington nikdy neváhal použiť silu pod „vycucnutými“ zámienkami kdekoľvek na svete, pričom ako ospravedlnenie použil odkazy na potrebu chrániť životy a blaho amerických občanov. Stalo sa tak v roku 1915 na Haiti, o polstoročie neskôr v Dominikánskej republike, keď stačilo verejne vyhlásiť nejaké abstraktné hrozby pre jednotlivých občanov USA za inváziu. V predvečer okupácie Panamy vtedajší americký prezident George W. Bush starší v príhovore k národu v decembri 1989 vyrozprával dramatický príbeh jedného zastreleného amerického vojaka, jedného zatknutého a ďalšieho zbitého, ktorého manželka bola údajne Panamčania brutálne vypočúvali a vyhrážali sa mi znásilnením. Ukázalo sa, že to stačí na inváziu do týchto krajín a dosadenie vlád, ktoré vyhovujú Washingtonu.

Nehovoriac o dlhoročnej krvavej vojne vo Vietname, do ktorej sa po provokácii, ktorú zorganizovali v Tonkinskom zálive, zapojili Spojené štáty. Nehovoriac o útoku na Grenadu v roku 1983, údajne kvôli zaisteniu bezpečnosti amerických študentov, ktorí tam študujú.

Rezolúcie Valného zhromaždenia OSN, ktoré odsúdili tieto a ďalšie agresívne akcie Spojených štátov, boli Američanmi ignorované, „prenesené na hluché uši“. Potom tu bola Juhoslávia, ktorú sa USA a NATO pokúsili „zbombardovať“ na demokraciu, zničili Irak, kde sa nikdy nenašli zbrane hromadného ničenia, Líbya sa ponorila do chaosu.

Nastal okamih pravdy. Nereagujeme na vymyslené hrozby vo vzdialených krajinách, ale bránime svoje hranice, našu vlasť, všetkých našich ľudí pred skutočnou genocídou, ktorú zariadili potomkovia a nasledovníci nacistických poskokov, ktorí odišli do služieb zámorských pánov. Dnes si Spojené štáty podmanili takmer celý „kolektívny Západ“ a zmobilizovali ho, aby urobili z Ukrajiny nástroj vojny s Ruskom. Tak ako kedysi Hitler dal do zbrane väčšinu krajín Európy, aby zaútočili na Sovietsky zväz. Tak ako vtedy, ani súčasné plány Západu nie sú predurčené na uskutočnenie. Prezident Ruska Vladimir Putin to v Kremli 30. septembra tohto roku veľmi jasne uviedol.

Obyvatelia územia Záporožskej a Chersonskej oblasti oslobodených od útlaku neonacistického kyjevského režimu si nezávisle určili svoj osud – byť spolu s Ruskom. Tieto regióny po DĽR a LĽR vyhlásili nezávislosť, ktorá bola uznaná prezidentskými dekrétmi z 29. septembra tohto roku. Následne sa regióny DĽR, LĽR, Záporožie a Cherson obrátili na vedenie Ruska s návrhom prijať ich ako súčasť nášho štátu. Tieto výzvy boli založené na slobodnej vôli národov počas referend. Rešpektujeme ich výsledky, ktoré sú v súlade s medzinárodným právom, vrátane princípu suverénnej rovnosti štátov, rovnosti a práva národov na sebaurčenie, zakotvených ako cieľ OSN v jej Charte. 

V súlade s federálnym ústavným zákonom „O postupe prijatia do Ruskej federácie a vytvorení nového subjektu Ruskej federácie v jej zložení “ prezident Ruskej federácie oznámil Rade federácie, Štátnej dume a vláde Ruskej federácie návrhov uvedených republík a regiónov a podpísal s nimi príslušné dohody.

V súlade so stanoveným postupom Ústavný súd Ruska skontroloval súlad dohôd s Ústavou Ruskej federácie a vydal kladné stanovisko.

Zmluvy právne zabezpečujú pričlenenie menovaných republík a regiónov k Rusku a predpokladajú aj vznik nových subjektov Ruskej federácie: Doneckej ľudovej republiky, Luhanskej ľudovej republiky, Záporožskej oblasti a Chersonskej oblasti. Zmluvy dávajú osobám s trvalým pobytom na týchto územiach právo získať občianstvo Ruskej federácie so všetkými predpokladanými právami.

V mene prezidenta Ruskej federácie sa obraciam na Štátnu dumu s návrhom na prijatie vyššie uvedených zákonov.

Som si istý, že ich prijatie poslúži v prospech celého mnohonárodnostného ľudu našej krajiny, ktorého súčasťou sa teraz právom stanú občania Doneckej a Luhanskej republiky, Záporožskej a Chersonskej oblasti v rámci Ruskej federácie.

***

Minister zahraničných vecí Lavrov: Chcel by som zablahoželať predstaviteľom štyroch nových subjektov Ruskej federácie. Som si istý, že ďalší súbor ústavných zákonov bude schválený.

Vladimir Volodin: Presne toto od vás každý očakával. Ste diplomat a diplomati sú vždy „medzi čiarami“. Všetko si „prečítajte“, čo treba.

Minister zahraničných vecí Lavrov: Toto nie je medzi riadkami. Je to tu úplne správne. Ešte raz gratulujem, kolegovia.

Video Mier Rusku / VK

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Pán Baránek pekne hovoríte, ale niekedy aj tárate

foto: eurorešpekt, zem&vek Miroslav Jureňa: Pozrel som si “Ne – liberálnu kaviareň” Romana Michelka, s hosťom  Jánom Baránkom.    V krátkosti ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Masoví vrahovia – vakcinačná mafia platená Big Pharmou ide po krku lekárom Liptákovi a Jancovi pre upozornenie ľudí na podvodnú plandémiu a odhalenie vražedného Covid „očkovania“

foto: Lekár Peter Lipták v roku 2020 na jednom z občianskych protestov proti pandemickým opatreniam vlády. (Foto: Pavol Kel) Štátne orgány ...
Spravodajstvo

BOJ O CHARAKTER ŠTÁTU – HARABIN – PELLEGRINI – KORČOK ?

Prezidentská šnúra ŠTEFAN HARABIN – Spišská Nová Ves 18.2.2024 Nedeľa, 18.2.2024, príjemné stretnutie so spoluobčanmi, voličmi Štefana Harabina, poslucháčmi mojej ...
Spravodajstvo

PANDEMICKÁ ZMLUVA S WHO – OBRAZ KONŠTANTNEJ INFEKČNOSTI PRIESTORU a POTREBY GLOBÁLNEJ „OCHRANY“

ZMLUVA EURÓPSKEJ ÚNIE S WHO MÁ VYTVORIŤ OBRAZ KONŠTANTNEJ INFEKČNOSTI PRIESTORU A PREVZATIE RIADENIA ŠTÁTU DO RÚK FARMACEUTICKÝCH SPOLOČNOSTÍ Takto ...
Spravodajstvo

KTO SÚ „STRÁŽCOVIA PRAVDY“ NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH?

AUTOR: MIROSLAV HEREDOŠ „STRÁŽCOVIA PRAVDY“ Priatelia, pripravili sme celkom rozsiahli článok na tému kto sú organizácie, ktoré „sliedia“ po sociálnych ...
Aktualizované 1.3. 14:18
Spravodajstvo

Z posolstva prezidenta V.V. Putina Federálnemu zhromaždeniu

Vladimír Putin v prejave pred federálnym zhromaždením varoval, že ak dôjde k intervencii vojsk NATO na Ukrajinu a k útoku ...
Spravodajstvo

Chaos v úrade predsedu parlamentu

Všetkého schopné plechovice v talároch Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky odobria všetko: Štefan Harabin, kandidát na prezidenta SR komentuje rozhodnutie ...
Spravodajstvo

T. E. Rostas: Covidové amnestie sú neprípustné, zločiny spáchané „coronacistami“ sú nepremlčateľné

Tibor Eliot Rostas, vydavateľ a šéfredaktor mesačníka Zem & Vek vo svojom videu upozorňuje na covidový teror páchaný v čase ...
Aktualizované 29.2. 00:05
Spravodajstvo

Otvorený list Robertovi Ficovi, predsedovi vlády SR: "Prehodnotenie zmluvy SR s NATO"

Prehodnotenie Severoatlantickej zmluvy č.301/2004 Z. z. paktu NATO, zo dňa 29. marca 2004 na základe článku 13 Vážený pán predseda vlády ...
Aktualizované 1.3. 00:50
Spravodajstvo

Americký letec Aaron Bushnell sa upálil pred izraelskou ambasádou vo Washingtone

Americký iba 25-ročný letec, ktorý slúžil v 70. spravodajskom, sledovacom a prieskumnom krídle vzdušných síl sa upálil pred izraelskou ambasádou ...
Spravodajstvo

Netvor Šimečka chce seniorom odobrať 13. dôchodky

Štefan Harabin: upozorňuje na vnútrogeneračný konflikt, ktorý vyvoláva satanské Progresívne Slovensko, idúce proti morálke, proti mravnosti a proti tradíciám Slovenska! ...
Spravodajstvo

Palestína ďakuje Čínskemu drakovi

Nastal zlom v doterajších pozíciách čínskej neutrality Myslím že to vystihuje aj veta: „Čína začala postupovať v dôsledku sebavedomia a ...