NA CELOSVETOVOM FÓRE NOVEJ HODVÁBNEJ CESTY V ČÍNE UPOZORNIL T.E.ROSTAS NA HROZBY UMELEJ INTELIGENCIE
Foto: Matúš Plecho
AUTOR: Zem&Vek
V čínskej metropole Chongqing (18 miliónov obyvateľov) sa v dňoch 30. a 31. augusta 2024 uskutočnilo celosvetové žurnalistické fórum Novej hodvábnej cesty známej ako iniciatíva Belt and Road, kde bola aj konferencia ohľadne aspektov pôsobenia umelej inteligencie v dnešnom svete. Fóra rozdeleného do niekoľkých sekcií sa zúčastnilo viac ako 100 žurnalistov, vydavateľov a členov novinárskych asociácií z celého sveta. Slovensko reprezentoval vydavateľ a šéfredaktor Zem&Vek a Asociácie nezávislých médií, Tibor Eliot Rostas, ktorého pozval čínsky výbor spolu s fotografom redakcie Zem&Vek, Matúšom Plechom.
Rostas veľmi dôrazne upozornil na hroziace riziká v súvislosti so zavádzaním technológií umelej inteligencie. Na konferencii o umelej inteligencii a jej dopadoch na našu spoločnosť v Chongqing – metropole na Žltej rieke, Rostas upozornil, že približne pred storočím vkročil svet do nukleárneho veku, keď veda a vedci rozštiepili urán a prenikli v poznaní ďalej.
„Dávam to do súvislosti s dnešnou epochou dynamického rozvoja a kolosálnych zmien. Dovolím si tvrdiť, že sme v skutočnosti nepreskúmali naše vlastné vedomie, nemáme odpovede na to, čo je to vedomie, ale pohybujeme sa na veľmi tenkom ľade a snažíme sa vytvoriť niečo ako umelú inteligenciu.
V rámci problematiky AI sa nám nepochybne otvárajú obrovské a doposiaľ netušené možnosti, ktoré majú potenciál významne zlepšiť kvalitu ľudského života v obrovskom spektre oblastí.
V tejto súvislosti je však na nás, filozofoch, novinároch a mysliacich ľuďoch, aby sme včas upozornili na všetky potenciálne hrozby, ktoré by mohli zvrátiť dobré úmysly smerom k výsledkom priamo ohrozujúcim ľudstvo.
Práve na túto dôležitú tému píšem spolu s jedným z najuznávanejších profesorov v Česku a na Slovensku, profesorom Petrom Staněkom ďalšiu z našich kníh a články o umelej inteligencii uverejňujeme už dlhý čas aj v našom časopise.
Práve našou úlohou je zabezpečiť, aby sa to, čo bolo projektované pre vylepšenie nášho života, nikdy nezneužilo proti samotnému človeku, čo by mohlo viesť k fatálnej špirále, ktorá by sa mohla vymknúť spod našej kontroly.
V tejto súvislosti si pripomeňme list géniov Alberta Einsteina a Thea Szilarda, v ktorom vyzývali prezidenta Roosevelta, aby vyvinul atómovú zbraň – údajne z dôvodu, že nacisti aj Heisenberg už mali atómovú bombu.
Spomeňte si, prosím, na Oppenheimera a jeho Tisíc Božích sĺnk Krišna, ktorými spálil Hirošimu, Nagasaki a život v mieri.
Zdá sa, že globálnych hrozieb skôr pribúda, ako ubúda, a preto by inteligencia a médiá mali byť poučené o zneužití vedy proti samotnému človeku: nikto iný ako renesanční ľudia, ktorí vnímajú totalitu existencie, nemôžu odvrátiť hrozby prameniace z nezodpovedných rozhodnutí politikov z celého sveta. Som rád, že tieto slová môžem povedať v Číne, ktorá je jedným z lídrov vo vývoji umelej inteligencie.
Nikto iný ako mysliaci ľudia, novinári a médiá by mali byť prví, ktorí budú strážiť zachovanie pôvodne dobrých úmyslov v mene našej budúcnosti a budúcnosti našich potomkov,“ uviedol v Číne T.E.Rostas.
Pred najvyššími čínskymi predstaviteľmi iniciatívy Belt and Road zároveň uviedol neočakávané súvislosti, ktoré si získali veľkú pozornosť publika.
Rostas vo svojom ďalšom prejave ponúkol auditóriu intelektuálov z celého sveta takéto myšlienky:
„Milí kolegovia a priatelia,
musíme si uvedomiť, že to, čo nás spája, je naša odlišnosť. Ak toto pochopíme, potom môžeme ostať navždy priateľmi.
Rozvíjajme svoje jedinečnosti tak, aby sme našu drahocennú energiu nikdy neinvestovali do konfliktov, nenávisti a vojen.
Žijeme v jednom jedinom svete, ktorému antické Grécko hovorilo Kosmos oinos. Zvykli sme si, že svet sa nám musí ukazovať len vo svojej sile, cez vôľu k moci, ako hovoril nemecký filozof Nietzsche – wille zur macht.
Ale tieto nekonečné preteky o to, kto má viac, kto je lepší, kto má vyšší výkon, kto má viac peňazí, kto viac zbrojí, kto má viac vojakov, kto lepšie kontroluje svet, nás nemôžu nikdy priviesť k pokoju, pokore a harmónii.
Milí priatelia a kolegovia, verte mi, sme to my, ľudia zo strednej a východnej Európy, ktorí máme historickú skúsenosť s tým, ako sme chceli nadšenie našich národov premeniť do spoločného osudu, no napokon sme podľahli v zápase skrytých síl.
Čo prišlo od roku 1989? Štátne prevraty, farebné revolúcie, násilím vnucované pravidlá a humanitárne bombardovanie nevinných obetí v Juhoslávii a nevinné obete v Iraku, v Afganistane, Líbyi, v Sýrii a to len preto, že tam všade mali inú predstavu o spravodlivom rozdelení moci.
Práve preto z tohto miesta pred vami všetkými vyzývam dobrých a múdrych ľudí: my nepotrebujeme stále viac a viac, pretože mať viac a viac niekde zákonite musí katastrofálne naraziť, to predsa nejde donekonečna. My potrebujeme skôr menej a menej pľundrovania, menej chamtivosti, menej zápasenia a naopak viac pochopenia, že my všetci sme súčasťou jediného stvorenia. Na tento svet nás priviedol záblesk, ako hovoria starovekí Gréci, pánta oiakidzéi kérainós, čo znamená všetko riadi blesk.
Na tento svet nás nestvorila umelá inteligencia ani satanistický transhumanizmus. Všetci sme bytosťami pochádzajúcimi z muža a ženy, nie sme pomýlené transrodové mutácie ani deti z laboratórií. Sme ľudské bytosti, a áno, omylné ľudské bytosti, pretože omyly a nedokonalosti nás robia ľuďmi. My sa nesmieme báť robiť aj chyby. Bez chýb by sme tento svet a tento kozmos a bytie v ňom nikdy nepochopili. Nesmieme byť pyšní a nahovárať si, že sme pánmi tvorstva, pretože to nie je pravda. A pravda, tá sa ukazuje vo svojej jednoduchosti“, uviedol okrem iného Tibor Eliot Rostas za potlesku šéfredaktorov novín a predsedov žurnalistických asociácií a intelektuálov z celého sveta.
FOTOGALÉRIA
Zanechajte nám komentár