Konal sa telefonický rozhovor o ktorý požiadal Joseph Biden Vladimíra Putina

13. februára 2022

Brífing asistenta prezidenta Ruska Jurija Ušakova po telefonickom rozhovore medzi Vladimírom Putinom a Josephom Bidenom

Jurij Ušakov po telefonickom rozhovore medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a americkým prezidentom Josephom Bidenom usporiadal brífing pre zástupcov médií 12.2.2022.

* * *

Jurij Ušakov: Dobrý večer!

Telefonický rozhovor medzi prezidentom Ruskej federácie a prezidentom Spojených štátov amerických sa práve skončil. Rozhovor trval niečo vyše hodiny. Tento rozhovor sa stal akýmsi pokračovaním rusko-amerických rokovaní uskutočnených 7. decembra prostredníctvom videokonferencie, ako aj telefonického kontaktu 30. decembra. Práve vtedy začali lídri diskutovať o najdôležitejšej téme súčasnosti, a to o otázkach zabezpečenia dlhodobých, zákonom stanovených záruk bezpečnosti Ruskej federácie.

Dnešný rozhovor sa niesol v atmosfére bezprecedentnej hystérie amerických predstaviteľov o údajne hroziacej ruskej invázii na Ukrajinu, každý to vie. Mimochodom, s odvolaním sa na pravdepodobnosť takéhoto katastrofického scenára si americká strana vyžiadala dnešný telefonický kontakt prezidentov, hoci tento rozhovor bol plánovaný začiatkom budúceho týždňa – v pondelok, mali sme takéto plány.

Iní členovia administratívy predložili podobné žiadosti o naliehavé telefonáty, keď včera a dnes hovorili s mnohými ruskými kolegami. To znamená, že eskalácia okolo témy „invázia“ prebiehala koordinovane a hystéria dosiahla svoj vrchol.

Ak sa však vrátime k rozhovoru prezidentov Ruska a Spojených štátov, môžeme konštatovať, že charakter rozhovoru bol stále dosť vyrovnaný a obchodný, pričom prezident Biden sa dokonca odvolal na skúsenosti svojich predchodcov, ktorí počas rokov studenej vojny robili všetko možné, aby sa vyhli katastrofe, aby sa vyhli vážnemu konfliktu medzi našimi krajinami.

Povedal, že naše dve veľmoci sú stále konkurentmi, ale musia urobiť všetko pre udržanie stability a bezpečnosti na celom svete. Zároveň zdôraznil, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa v kontexte súčasnej situácie okolo Ukrajiny vyhlo najhoršiemu scenáru. Ako povedal, je prívržencom diplomatickej cesty a v tejto súvislosti načrtol viacero úvah, ktoré podľa neho zohľadňujú mnohé z ruských obáv a iniciatív, ktoré sme načrtli a odovzdali Američanom a NATO, návrh dokumentov o bezpečnostných zárukách.

Okamžite poznamenám, že ruský prezident reagoval v duchu, že ruská strana, samozrejme, dôkladne analyzuje úvahy vyjadrené Bidenom a nepochybne ich vezmeme do úvahy. Ale, žiaľ, a to už bolo povedané, tieto úvahy v skutočnosti neovplyvňujú ústredné, kľúčové prvky ruských iniciatív – ani nerozširovanie NATO, ani nerozmiestnenie úderných síl na ukrajinskom území, ani návrat konfigurácie síl Aliancie do stavu z roku 1997, kedy bol podpísaný zakladajúci akt Rusko-NATO. Nedostali sme skutočnú odpoveď.

Mnohé z krokov oznámených v telefonickom rozhovore sú už vo všeobecnosti obsiahnuté v odpovediach, ktoré sme dostali 26. januára z Washingtonu a centrály NATO na ruské návrhy.

Joseph Biden očakávane v kontexte napätej situácie okolo Ukrajiny spomenul možné tvrdé protiruské sankcie, no zároveň to nebola téma, ktorá bola zdôraznená v úvode pomerne dlhého rozhovoru s ruským lídrom.

Náš prezident za seba podrobne načrtol prístupy, principiálne prístupy ruskej strany a vysvetlil, prečo práve teraz nastal čas riešiť otázky, od ktorých ruská národná bezpečnosť skutočne závisí.

Vladimír Vladimirovič prešiel aj históriou vzťahov medzi USA, NATO a Ruskom, čo v konečnom dôsledku viedlo ku krízovej situácii. Najmä prezident Ruska poznamenal, že v rokoch studenej vojny boli Sovietsky zväz a Spojené štáty, samozrejme, stopercentnými protivníkmi a napríklad v 90. rokoch sme sa zdali byť priateľmi, ale už vtedy boli Spojené štáty a NATO ďaleko od konštruktívnosti vo vzťahu k Rusku. Veď práve vtedy sa začalo s praktickým rozširovaním pôsobnosti NATO, vtedy sa prijímali noví členovia a Aliancia sa priblížila k hraniciam Ruska. Potom už v roku 2000 došlo k prudkej degradácii bezpečnostných podmienok v euroatlantickom priestore a táto degradácia súvisela práve s bezpečnosťou našej krajiny.

Na čo by som ešte rád upozornil? Nemenej podrobne vyzdvihol ruský prezident deštruktívnu líniu ukrajinských úradov k sabotáži minských dohôd, ktorá trvá posledných osem rokov. Zároveň poznamenal, že zo strany západných štátov nie je vyvíjaný náležitý tlak, aby Kyjev plnil svoje záväzky. Náš prezident upozornil aj na nebezpečenstvo militarizácie Ukrajiny, jej pumpovania modernými zbraňami, ktoré západné krajiny cielene robia, čím podnecujú možné provokácie ukrajinských bezpečnostných zložiek tak vo vzťahu k Donbasu, ako aj vo vzťahu ku Krymu.

Ak vezmeme do úvahy doktrinálne smernice Ukrajiny, ktoré priamo hlásajú cieľ násilného návratu Krymu, jej hypotetický vstup do NATO je, samozrejme, spojený s tými najnebezpečnejšími dôsledkami, vrátane priamej vojenskej konfrontácie medzi Ruskom a Alianciou, pretože samotné Spojené štáty považujú za posvätný piaty článok Washingtonskej zmluvy. Náš prezident o tom dostatočne podrobne hovoril počas dnešného rozhovoru.

Celkovo sa prezidenti zhodli na tom, že názory vyjadrené Bidenom budú v Moskve dôkladne zvážené a ak to bude možné, zohľadnia sa v našej reakcii na pozičné dokumenty od USA a NATO. Túto reakciu dáme do pozornosti partnerov a verejnosti v blízkej dobe.

Vzhľadom na skutočnosť, že, ako povedal Joseph Biden, chce, aby medzištátne vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi boli budované na základe vzájomného rešpektu, prezidenti súhlasili s pokračovaním kontaktov na rôznych úrovniach o všetkých otázkach, o ktorých sa dnes v telefóne hovorilo. Vo všeobecnosti bol rozhovor obchodného charakteru, rád by som ešte raz zdôraznil.

Ďakujem.

Otázka: Mohli by ste nám, prosím, povedať z dnešného rozhovoru, aká bola logika americkej strany? Ak pán Biden vie, že bude mať telefonický rozhovor s Vladimirom Putinom, prečo potom 16. februára oznámil ruskú „inváziu“ na Ukrajinu, po ktorej bude mať celý svet „horúčku“?

Neukáže sa, že dnes sa oni, hlavy štátov, rozprávali a zajtra alebo pozajtra pán Biden určí nový dátum [„invázie“]? Po takomto vyhlásení bude celý svet opäť znepokojený. Ako tomu rozumieť?

Jurij Ušakov: Veľmi dobre viete, že napätie okolo pohybu našich jednotiek po našom území, aj keď neďaleko ukrajinských hraníc, už viac ako mesiac eskaluje a v posledných dňoch sa situácia jednoducho uskutočnila do bodky. Absurdné, s týmto úplne súhlasím. Faktom však je, že Američania umelo nafukujú hystériu okolo takzvanej plánovanej ruskej invázie, dokonca vymenúvajú dátumy tejto „invázie“ a paralelne so spojencami napínajú „vojenské svaly“ Ukrajina. Na modernizáciu ukrajinskej armády sa vyčleňujú značné finančné prostriedky a zvyšuje sa počet vyslaných armádnych inštruktorov. Teda za sprievodu obvinení z „invázie“ sa vytvárajú predpoklady na prípadné provokačné akcie ukrajinských ozbrojených síl.

Takto vnímame túto situáciu.

Otázka: Môže to takto pokračovať na americkej strane?

Jurij Ušakov: Neviem, sú to Američania, ktorí si vyberajú túto cestu. Svoje úvahy sme načrtli a niekoľkokrát zdôraznili, že nerozumieme, prečo by sme mali masmédiám dávať zámerne nepravdivé informácie o našich ruských zámeroch.

Otázka: Hovorilo sa počas tohto telefonického rozhovoru o incidente s americkou ponorkou v našich výsostných vodách?

Jurij Ušakov: Nie, sme si toho vedomí a ministerstvo obrany robí príslušné demarše, ale táto téma sa v rozhovore medzi prezidentmi nedotkla.

Otázka: Povedzte mi, prosím, počas telefonického rozhovoru, načrtla ruská strana nejakým spôsobom svoje plány pre prípad, že by kyjevské úrady podnikli provokáciu proti Donbasu? Čo urobí Rusko v tejto situácii?

Yury Ushakov : Predovšetkým sme zdôraznili, že zvážime úvahy, ktoré dnes predložil Biden, hoci sa do značnej miery zhodujú s obsahom odpovedí NATO a USA, ktoré nám boli zaslané. Bolo povedané, že máme takmer hotovú medzirezortnú štúdiu našich možných akcií. Toto bude čoskoro oznámené.

Otázka: Americká strana zareagovala a už sa podelila o svoje dojmy z výzvy. Najmä naďalej tvrdia, že stále nerozumejú tomu, či dôjde k nejakej akcii, [nie je jasné] o plánoch prezidenta Putina na to, čo považujú za údajný „útok“ na Ukrajinu.

Jurij Ušakov: Úprimne povedané, ešte som nevidel, takpovediac, americkú interpretáciu telefonického rozhovoru, ale načrtol som, čo sme chceli v tejto súvislosti povedať.

Otázka: Plánujú sa v najbližších týždňoch nejaké ďalšie kontakty?

Yury Ushakov: Už som povedal, že prezidenti sa zhodli, že tieto kontakty budú pokračovať v rôznych oblastiach. Budeme diskutovať najmä o problémoch, ktoré dnes nastolil Joseph Biden. A samozrejme, v prvom rade budeme diskutovať o našich obavách, ktoré boli veľmi jasne a verejne vyjadrené v dvoch návrhoch dokumentov.

Ďakujem.

Kremeľ prezradil detaily rozhovoru medzi Putinom a Macronom

Ruský prezident Vladimír Putin a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Kremeľ: Putin a Macron diskutovali o špekuláciách o údajne plánovanej ruskej invázii na Ukrajinu

MOSKVA 12. februára – RIA Novosti. Francúzsky prezident Emmanuel Macron telefonoval Vladimírovi Putinovi, hlavnými témami ich rozhovoru bola situácia na Ukrajine a otázky poskytnutia právnej záruky bezpečnosti Rusku, informovala tlačová služba Kremľa. Vladimir Putin a Emmanuel Macron diskutovali aj o situácii spojenej s provokatívnymi špekuláciami o údajne pripravovanej ruskej „invázii“ na Ukrajinu, sprevádzanej rozsiahlym napumpovaním tejto krajiny modernými zbraňami a vytvárajú sa predpoklady pre prípadné agresívne akcie Ukrajinské bezpečnostné sily na Donbase,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ruský líder tiež poukázal na neochotu západných krajín tlačiť na kyjevské úrady k implementácii minských dohôd, čo ukázalo na nedostatok výsledkov na konzultáciách politických poradcov hláv štátov normandského formátu 10. februára v Berlíne.

Ukrajina dáva Zelenskému ultimátum

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj počas telefonického rozhovoru - RIA Novosti, 1920, 2.12.2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas telefonického rozhovoru

Zelenskyj musí dodržiavať Minské dohody alebo odstúpiť

Ukrajinská opozičná strana Platforma – pre život (OPZZH) vyzvala prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho tím, aby dodržiavali minské dohody alebo odstúpili. Text odvolania je zverejnený na webovom sídle strany. „OPLJ požaduje od ukrajinských úradov skutočné kroky na obnovenie mieru v krajine. <…> Ze-government sa zaviazal vrátiť Ukrajine mier. Neurobil to a musí odstúpiť,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Politici predovšetkým požadujú, aby súčasná vláda organizovala produktívnu prácu Trilaterálnej kontaktnej skupiny v Minsku a dohodla sa na pozíciách v normandskom formáte. A tiež žiadajú prijať zákony o osobitostiach volieb v Donecku a Luhansku , o osobitnom postupe pre miestnu samosprávu a ústavné ustanovenia o osobitnom postavení Donbasu. Podľa ich názoru bude Ukrajina schopná ukončiť vnútorný konflikt a prekonať energetickú krízu iba implementáciou minských dohôd.

V sobotu si pripomíname výročie podpísania Súboru opatrení na implementáciu Minských dohôd, ku ktorému došlo 12. februára 2015 v Minsku. V ten deň sa uskutočnili mnohohodinové rokovania medzi lídrami krajín „Normanskej štvorky“ ( Nemecko , Rusko , Francúzsko , Ukrajina). Zároveň sa uskutočnilo stretnutie kontaktnej skupiny na riešenie situácie na Ukrajine. Na základe stretnutí bol prijatý súbor opatrení. Dokument pozostávajúci z 13 bodov predpokladá najmä prímerie na Donbase, stiahnutie ťažkých zbraní z demarkačnej línie medzi kyjevskými bezpečnostnými silami a milíciou, ako aj ďalšie opatrenia na dlhodobé politické urovnanie o situácii na Donbase. Moskva opakovane poznamenala, že Kyjev nedodržiava minské dohody a naťahuje rokovania o vyriešení konfliktu. Ruské ministerstvo zahraničia poznamenalo, že Kyjev poslal polovicu celého personálu Ozbrojených síl Ukrajiny na Donbas. Moskva vyjadrila znepokojenie nad presunom vojenskej techniky z krajín NATO k ruským hraniciam a nárastom počtu západných inštruktorov na Donbase. Západné krajiny naďalej poskytujú Ukrajine vojenskú podporu, a to aj dodávkami zbraní, ktoré sa používajú na Donbase.

7. februára navštívil Moskvu vyjednávač západu Emanuel Makron

Ústrednou témou päťhodinových rozhovorov s Putinom boli bezpečnostné otázky v Európe. Nasledujúci deň sa Macron stretol so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Západní politici a novinári v poslednom čase pravidelne deklarujú vymyslené plány Moskvy na vyhrotenie situácie okolo Ukrajiny. Denník Politico tak s odvolaním sa na „informované zdroje“ napísal, že americký prezident Joe Biden na videokonferencii s lídrami západných krajín, Európskej únie a NATO, ktorá sa konala v noci predtým, nazval dátum ruskej „invázie Ukrajina 16. februára. Na pozadí takýchto vyhlásení NATO posilňuje svoju prítomnosť na ruských hraniciach. Zistilo sa teda, že Spojené štáty dodatočne presúvajú 3 000 vojakov do Poľska a do Európy poslali štyri torpédoborce.

zdroj

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359     

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Zomrel spoluobjaviteľ vírusu HIV a držiteľ Nobelovej ceny Luc Montagnier

10. február 2022  Spoluobjaviteľ vírusu HIV a nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu Luc Montagnier zomrel v utorok 8. ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ruská loď zahnala americkú ponorku. Dôvodom bolo ignorovanie ich rozkazu na vynorenie

Zdroj: ric.acaademic.ru Ruský torpédoborec Maršal Šapošnikov v sobotu12. 2. 2022 vytlačil americkú ponorku, ktorá sa dostala do blízkosti Kurilských ostrovov, ...
Aktualizované 12.6. 13:10
Spravodajstvo

George Soros otvorene rozpráva o realizácii jeho plánu likvidácie Ruska a ďalších krajín

ilustračné fototo: europeanconservative.com Kto je George Soros? Zopár faktov a zhodnotenie jeho investícií a impéria Maďarský podnikateľ Georg Soros, o ...
Aktualizované 12.6. 13:22
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Aktualizované 12.6. 00:22
Spravodajstvo

Nasadenie pri pobreží Floridy: Aká silná je ruská útočná ponorka triedy Yasen-M

Ruská ponorka pri kubánskom pobreží môže predstavovať pre Spojené štáty vážnu hrozbu uvádza Americká publikácia „Military Watch Magazine“, kde sa ...
Aktualizované 13.6. 23:40
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Aktualizované 11.6. 23:47
Spravodajstvo

PREFERENČNÉ HLASY VYNIESLI T.E.ROSTASA PRED DVOCH PREMIÉROV, MINISTROV, PREDSEDU KOALIČNEJ STRANY AJ MNOŽSTVO POSLANCOV PARLAMENTU

Foto: Matúš Plecho AUTOR: ZEM&VEK Nezávislý kandidát Tibor Eliot Rostas bez bilbordovej kampane, ktorú na rozdiel od iných vôbec nevyužil a ...
Spravodajstvo

Voľby do Európskeho parlamentu dosiahli 34,38 percentnú účasť

Oficiálne výsledky eurovolieb oznámil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Burda. Volebná účasť v sobotňajších (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu ...
Aktualizované 12.6. 00:56
Spravodajstvo

OSN, WHO a WEF boli vyhlásené za teroristické organizácie Republikánskym krajským zhromaždením na Floride

Republikánske zhromaždenie okresu Lee, čo je ľudová konzervatívna republikánska organizácia, schválilo rezolúciu, ktorú predstavil Joseph Samsone a vyhlásil OSN, WHO a WEF ...
Aktualizované 13.6. 22:37
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Aktualizované 12.6. 14:07
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Spravodajstvo

Rostas: Stanovisko k neoficiálnym výsledkom volieb do EP

09.06.2024 · AUTOR: TIBOR ELIOT ROSTAS “Nech budú finálne čísla akékoľvek, obrovské množstvo ľudí mi písalo, že mi vo voľbách prejavili dôveru, ...