BYE, BYE DOLLAR! RUSKO PRÁVE UKONČUJE AMERICKÝ DOLÁR AKO REZERVNÚ MENU A ČÍNA KRÁČA K ZLATÉMU JUANU

7. marca 2022

Akt hospodárskej vojny Západu proti devízovým aktívam Centrálnej banky Ruska ohrozuje status dolára ako svetovej rezervnej meny.

Akt ekonomickej vojny Západu proti devízovým aktívam ruskej centrálnej banky ohrozuje status dolára ako svetovej rezervnej meny, varujú zahraniční analytici. Píše o tom najmä Mike Dolan, šéfredaktor Reuters pre financie a trhy.
Vlády krajín G7 a Európskej únie sa v sobotu rozhodli zablokovať určitým ruským bankám prístup k medzinárodnému platobnému systému SWIFT – ale išli ešte o krok ďalej, než mnohí očakávali, a paralyzovali zhruba polovicu devízových a zlatých rezerv ruskej centrálnej banky v hodnote 630 miliárd dolárov.

Takýto krok Západu podľa jeho slov vyvolal otázku centrálnych bánk po celom svete: prečo krajiny vôbec budujú devízové ​​rezervy, prečo vôbec skladovať cudziu menu, či vám ju tak ľahko odoberú?

Takýto krok môže vyvolať prehodnotenie správcov rezerv na celom svete – v neposlednom rade v krajinách, ktoré môžu byť v sporoch alebo čeliť potenciálnemu konfliktu s vládami USA alebo EÚ – budú uvažovať o tom, kam uložiť svoje národné zásoby.
Je to potenciálne obrovský problém pre svetové trhy vzhľadom na to, že devízové ​​rezervy dosiahli koncom minulého roka rekordných 12,83 bilióna dolárov – čo je nárast o 11 biliónov dolárov za posledných 20 rokov. Tieto peniaze sú väčšinou držané v amerických a európskych vládnych zmenkách a dlhopisoch – pričom americký dolár z toho stále tvorí takmer 60 % a euro približne 20 %.
Jednou zo zrejmých alternatív k doláru by mohol byť čínsky jüan (predstavuje 2,7% svetových rezerv), povedal Dolan. Pritom samotná ČĽR už nazhromaždila zhruba 3,22 bilióna dolárov, ktoré nemá za čo utrácať, vzhľadom na gigantický obchodný prebytok jej obchodnej bilancie so Spojenými štátmi.

Profesor Barry Eichengreen z Berkeley sa tiež domnieva, že najdôležitejšia z dvoch funkcií devízových rezerv po celom svete – slúžiť ako poistka proti kataklyzmám – už teraz nefunguje.
Bývalý globálny ekonóm Goldman Sachs Jim O’Neill tiež súhlasí s tým, že všetko smeruje k veľkej reforme globálneho finančného systému a odklonu od orientácie na USA.
„Túto kartu [s ruskými rezervami] je možné zahrať iba raz,“ povedal Dylan Grice, šéf Calderwood Capital.

„Teraz Čína, pred zabránim Taiwanu, odmietne vsádzať na dolár. Toto je bod obratu v menovej histórii.“

Najvýraznejší názor však pochádza od analytika Credit Suisse Zoltana Pozsara. Rusko je podľa jeho slov schopné spustiť sled udalostí, ktoré povedú k úplnému zániku dolára ako rezervnej meny.
V rozhovore pre Bloomberg Pozsar povedal, že je teraz zbytočné hromadiť rezervy v dolároch, pretože vám ich možno vziať presne vo chvíli, keď ich najviac potrebujete. A Rusko tu nie je jediným príkladom: naposledy administratíva Bidena zabavila majetok Afganistanu úplne rovnakým spôsobom.

To všetko, podľa Pozsara, povedie nielen k opusteniu dolára, ale k novému menovému poriadku, kedy budú krajiny oveľa menej zviazané medzinárodnými bankovými účtami a rezervami.
V prípade Ruska sa jedná o zlatý rubeľ, ktorý bude krytý jeho vlastným zlatom.
A Čína môže ísť rovnakou cestou – smerom k zlatému juanu.
Analytici sa zhodujú, že na planéte je samozrejme príliš málo fyzického zlata na to, aby sme naň previedli všetky devízové ​​rezervy pri súčasných cenách. To ale tlačí planétu k jedinému a nevyhnutnému východisku – prudkému nárastu ceny „kráľovského kovu“.

AUTOR: Elena Panina
Zdroj: Telegramový kanál Eleny Paniny / Pokec24

Zmrazenie devízových rezerv v Rusku môže zosadiť americký dolár z trónu a ukončiť tak jeho hegemóniu, upozorňuje stratég švajčiarskej banky Credit Suisse

v Ekonóm & Byz, Hlavné, Komentáre, Politika & Ľud. práva, Svet A A

Zoltán Pozsar

„Môžete vidieť (vo svete) nové finančné centra tým, že fakturujete množstvo obchodov v inej dominantnej mene, a na to sú v súčasnosti rôzne dôvody,“ vysvetlil Zoltán Pozsar.
Odrezanie Ruska od prístupu k jeho devízovým rezervám môže podľa stratéga pre krátkodobé úrokové sadzby banky Credit Suisse Zoltána Pozsara ukončiť hegemóniu amerického dolára.
Predstavte si reakciu na túto skutočnosť, keď sa veľa vývozcov akýchkoľvek komodít a widgetov rozhodne fakturovať veci v inej mene,“ povedal Pozsar v podcaste agentúry Bloomberg Odd Lots.
„Pretože všetky tieto doláre, ktoré vyrábate, a všetky tieto peniaze, ktoré držíte na Západe, sú ohrozené,“ povedal expert a dodal, že krajiny, ktoré sa pripojili k Čínou vedenej iniciatíve Novej hodvábnej cesty známej ako stratégia Jeden pás, jedna cesta ( BRI), môžu fakturovať tovar v čínskych jüanoch.
„Môžete vidieť nové finančné centra tým, že fakturujete množstvo obchodov v inej dominantnej mene, a na to sú v súčasnosti rôzne dôvody,“ povedal Pozsar.

ZÁPAD PÁCHA EKONOMICKÚ SAMOVRAŽDU: TVRDÉ SANKCIE PROTI RUSKU ZNIČIA ZÁPAD AJ NÁS! AMERIKA A S ŇOU CELÝ ZÁPAD PADLI DO PUTINOVEJ PASCE. ČO NASTANE PO KOLAPSE DOLÁRA

Mike Adams:

RUSKO: V dnešnom článku sa pokúsime pospájať bodky a ukázať, prečo tvrdé sankcie proti Rusku v skutočnosti dali do pohybu sériu udalostí, ktoré budú v konečnom dôsledku znamenať kolaps dolára, Ameriky a zrejme aj celého Západu tak, ako ich poznáme.

Aby sme porozumeli tomu, prečo je dolár odsúdený na zánik, tak si musíme najprv uvedomiť funkciu amerického dolára ako „svetovej rezervnej meny“, ktorá dominovala svetovému obchodu za posledných vyše 75 rokov.

Status amerického dolára ako rezervnej meny umožňovala USA tlačiť množstvo ničím nekrytých peňazí a premieňať ich na fyzické tovary alebo suroviny od iných štátov bez poskytnutia inej protihodnoty než samotných „zelených papierikov“.

V podstate to umožňovalo Američanom užívať si prosperity, materiálneho dostatku a dostupnosti tovarov. To všetko bolo ale po celý čas umelé. Keď dokážete falšovať (neobmedzene tlačiť) peniaze a potom ich globálne míňať, tak je to pre vás extrémne výhodné.

Kým pre USA a Američanov to bolo extra výhodné, pre druhú stranu producentov a dodávateľov surovín ako sú Čina, Ukrajina, Mexiko, India či Kórea to bolo extra nevýhodné.

Celú situáciu ešte zhoršovalo vytváranie finančných derivátov a bilióny novovytlačených peňazí počas pandémie koronavírusu. Toto všetko vytvorilo globálnu bombu dlhov, ktorá je na pokraji implózie (výbuchu dovnútra, teda vymazanie z existencie).

Teraz už len treba jednu krízovú udalosť takzvanej „čiernej labute“ (významná udalosť s ďalekosiahlymi následkami), ktorá tú implóziu spustí a následné domino všetko zničí.

Putinova vojna je návnada pre Západ na celý kŕdeľ „čiernych labutí“

Nalákaním na drsné ekonomické sankcie a odstrihávanie ruských bánk, Amerika a s ňou celý Západ padli do Putinovej pasce. Tým spustili sériu udalostí, ktoré nevyhnutne povedú k úpadku doláru, Ameriky a zrejme aj zvyšku Európy.

Tu je dôvod prečo:

Po prvé, odstrihnutie ruských bánk od SWIFT-u poškodí západné banky a inštitúcie omnoho viac než Rusko. Západné banky dostávajú splátky úverov od ruských dlžníkov a teraz títo dlžníci nemajú ako splácať svoje úvery.

Po druhé, mnohé firmy v Európe dovážajú množstvo tovarov z Ruska, vrátane pšenice, surovín a technológií. Teraz, keď nebude možné poslať platby ruským dodávateľom, budú exporty zastavené, čo spôsobí náramné ekonomické škody firmám vo Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku či na Slovensku.

Vzniknuté nedostatky v dodávateľských reťazcoch sa budú časom zhoršovať. Len si pozrite na ruské exporty umelých hnojív, ropy alebo plynu, ak chcete vedieť, ako zlé to bude v Európe.

Tieto firmy majú úvery a dlžia peniaze európskym bankám. Keď tieto firmy začnú krachovať, čo sa už aj deje, potom banky, ktoré im požičali peniaze, začnú mať ťažkosti s množstvom nesplácaných úverov. To môže byť jednou z povestných „čiernych labutí“.

Systém SWIFT práve varoval celý svet, aby prestal používať SWIFT

Toto odpájanie však nie je najväčší faktor, o ktorý tu ide. Keď SWIFT odpojí ruské banky od svojej siete, zároveň do sveta vysiela mocný, históriu meniaci odkaz:

Ak chcete robiť globálny biznis bezpečne, nepoužívajte SWIFT ani dolár! Inak vaša krajina (banka, firma) môže byť kedykoľvek odstrihnutá len preto, že máte iný názor ako režimy západných štátov.“

Momentálne vo svete prebieha masový exodus a snaha zbaviť sa závislosti na systéme SWIFT. Štáty sa tiež snažia zbavovať samotného dolára. Medzinárodné firmy neustále rozširujú držbu čínskeho Yuanu ako stabilnejšej meny, ktorá sa stále dá používať pre biznis s Ruskom.

Informovaní ľudia rapídne prechádzajú na krypromeny. Tento prípad perfektne ukazuje, na čo sú dobré krypomeny – na rýchle decentralizované medzinárodné prevody peňazí, ktoré skorumpované vlády nedokážu zastaviť.

Zrazu kryptomeny ako XRP, Bitcoin, Litecoin či Ethereum vyzerajú omnoho praktickejšie.

Dnes vidíme, že do tejto sféry prenikajú aj bežní ľudia, ktorí nie sú nejakí špekulanti, ale praktickí podnikatelia v medzinárodnom obchode. Jednoducho potrebujú systém, ktorý funguje.

Z týchto dôvodov (a mnohých ďalších) práve prebieha globálny útek od amerického dolára a dolárom kontrolovaných systémov ako je SWIFT.

Dokonca to vyzerá, ako by sami predstavitelia západných štátov sa snažili detonovať dolár a priviesť ho na kolená, ukončujúc tak jeho 75 ročnú dominanciu v grandióznom samovražednom skoku z útesu.

Čo sa stane po kolapse dolára?

Keď dolár a s ním ďalšie západné meny skolabujú, Západ bude uvrhnutý do stavu bezprávia, chaosu a deštrukcie.

Väčšina obchodných transakcií nebude fungovať, čo povedie k takmer okamžitému zastaveniu dodávok všetkého – potravín, palív, náhradných dielov, vozidiel, traktorov atď.

Človek nemusí byť génius, aby pochopil, že americké (a možno aj európske) mestá začnú horieť a na uliciach vzplanú vojny gangov, hlavne v tých mestách, kde Demokrati znížili financovanie polície.

Celé tie dekády bezbrehého tlačenia ničím nekrytých peňazí a bailoutov bánk splynú do jedného bodu a nastane deň zúčtovania, kedy sa Západ prepadne do chaosu. Globalistické kreatúry okupujúce vlády západných štátov sa zrazu ocitnú na dvoch frontoch ekonomickej a klasickej vojny tak na domácom, ako aj zahraničnom fronte.

Všetok ten chaos môže trvať celé roky, počas ktorých budú obyvatelia západných krajín neúmerne trpieť nedostatkom tovarov, cenovou infláciou, výpadkami prúdu a možno aj hladomorom. (Zistite si, odkiaľ pochádza väčšina svetových hnojív – áno, z Ruska).

Podľa odhadov čoskoro môže dolár strácať každý mesiac 20% svojej kúpnej sily. Ostatné západné meny by na tom boli zrejme podobne. Hyperinflácia sa stane hroznou realitou. Masové tlačenie nekrytých peňazí idiotickými vládami sa zrejme ešte zosilní.

Dá sa to celé zastaviť?

Všetko tu popísané už bolo dané do pohybu. Ak s tým nič nespravíme, tak to aj nastane. Existuje však spôsob neskorého zásahu, ktorý by to mohol celé zastaviť.

Vyžadovalo by si to však kompletnú zmenu vo vedení USA a ostatných západných štátov, za čím by nasledovalo uväznenie zradcov a zločincov v parlamentoch, vládach, médiách hlavného prúdu, technologických gigantoch, farmaceutickom priemysle a v ďalších inštitúciách.

Ľudstvo by sa malo čo najskôr prebudiť a prevziať vládu nad sebou do vlastných rúk z rúk tyranov a šialencov, ktorí namiesto Ruska potrestajú sami seba a popritom zbedačia obyvateľov vlastných krajín.

Celý najnovší podcast Mika Adamsa si môžete vypočuť TU.

Sledujte nás na Telegrame: t.me/cz24news

Jeff Currie - jeden z nejsledovanějších analytiků na světě a hlavní  komoditní stratég přední banky Goldman Sachs dnes řekl toto : -
Jeff Currie – jeden z najsledovanejších analytikov na svete a hlavný komoditný stratég poprednej banky Goldman Sachs povedal toto: „Robím túto prácu už 30 rokov a nikdy som nevidel trh taký, aký je teraz. Jedná sa o krízu „molekul“. (pozn.: kríza najzákladnejších komodít). Došlo nám všetko. Nech už tomu hovoríte akokoľvek – ropa, plyn, uhlie, meď, hliník, jednoducho čokoľvek. Všetko nám došlo!“ Chápete? Západ už nemá nič. Iba katastrofálne dlhy a nadchádzajúce hyperinflácie. A Rusko má takmer všetko. Navyše môže svoje relatívne malé dlhy splácať zo svojho ľavého zadného vrecka, a to aj zlatom. K tomu Západ potrebuje dobyť Rusko. A za týmto účelom Západ pretvoril Ukrajinu do dnešnej podoby. Rusko sa však na súčasné udalosti počas dvoch desaťročí Putinovej perestrojky dokonale pripravilo. Finančne, ekonomicky a vojensky. Záver: ak má civilizácia prežiť, Západ sa bude musieť zmieriť s porážkou a následne podstúpiť niekoľkodekádový pokles životnej úrovne, aby mohol splatiť gigantické dlhy, ktoré nazhromaždili „jeho“ parazitom dosadení politici. 
Zdroj: naturalnews.com

Spracoval: Badatel.net

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Závažne dôvody špeciálnej operácie RF na Ukrajine

foto: «News-front» Špeciálne operácie OS RF na Ukrajine bežia viac ako týždeň a z propagandisticky líčenej ukážky ruského „banditizmu“ začínajú ...

Nasledujúci článok

FILOZOFIA BYTIA

Totalitarizmus, ktorý sa blíži, má oveľa horšie karty, než mali komunisti a fašisti

Tiež ste si všimli javu, ktorý nás pozvoľna a nenápadne opradol sieťami? Len náhodne prečítam niekoľko titulkov z poslednej doby: Nová ...
Spravodajstvo

Ochranár: Nórsky losos je jedna z najjedovatejších potravín na svete

Foto: archív / naplete Francúzski novinári Nicolas Daniel a Louis de Barbeyrac sa rozhodli lepšie spoznať rybolovný priemysel. A tak sa vydali ...
Aktualizované 26.1. 12:20
Spravodajstvo

Mobilizácia - HOAX alebo realita?

Mobilizácia. Hoax alebo realita? Vyhlasujem akciu: Katarína Boková vyzýva na sociálnej sieti Facebook všetkých, ktorým záleží na svojich synoch, bratoch, manželoch, ...
Spravodajstvo

Tibor Eliot Rostas - Poďakovanie

REFERENDUM NÁS VYZVALO K REVOLÚCII Takmer jedna tretina oprávnených voličov na Slovensku dnes zásadne nesúhlasí s tým, aby mohli vlády ...
Spravodajstvo

Čaputová nesporný rezident USA. Preto Vás úprimne prosím zúčastnite sa referenda a zakrúžkujte ÁNO

Čaputová, či sa jej to páči, alebo nie, jednoducho musí, plniť zadania „našich amerických spojencov“, ktorí ju do prezidentského úradu ...
Spravodajstvo

Pfizer je mafiánska organizácia

Foto:  Global Look Press/Cfoto/Keystone Press Agency Pfizer je mafiánska organizácia podľa amerického práva. Pfizer hrá kľúčovú úlohu pri realizácii projektu na ...
Spravodajstvo

Vznik severojužnej osi - Únia Ruska, Indie a Iránu medzi dvoma hegemónmi – Čínou a USA

Štefan Harabin: Formuje sa nové ekonomické spoločenstvo Sever – Juh, resp. Zväz Troch: Rusko, India a Irán (ARKAIM 21). Vznik severojužnej ...
Spravodajstvo

Európska únia naďalej vyvíja tlak na Srbsko

smotrim Šéf európskej diplomacie Josep Borrell na rokovaní v Bruseli s prvým podpredsedom vlády, srbským ministrom zahraničných vecí Ivicom Dačičom, ...
Aktualizované 27.1. 22:29
Spravodajstvo

„Veľký potravinový reset“: Kto stojí za plánom prebudovania globálnej ponuky potravín?

Autor: Suzanne Burdick, Ph.D. Novinár James Corbett identifikuje obsadenie postáv, ktoré riadia Great Food Reset, plán na prerobenie globálnych dodávok potravín ...
Spravodajstvo

Rozpočet armád sa zvýši na 400 miliárd eur, avizuje Emmanuel Macron

Modernizácia jadrového odstrašovania, príprava na riziká konfliktu „vysokej intenzity“, posilnenie v oblasti dronov… Emmanuel Macron predstavil v piatok na leteckej ...
Spravodajstvo

Ukrajinské panoptikum sa valí do priepasti

Ulice ukrajinských miest sú zaplavené zamestnancami vojenských registračných a náborových úradov, ktorí sa všemožne maskujú, aby chytili občanov na mobilizáciu. A ...