Delegáti strčili hlavu do piesku. A Peti Vlhovej hrozí megaprúser
Moto Slovenska dnešných dní: „O šport im teda vôbec nejde, no možno im vrátia moc i peniaze“.
Slovenka z Liptova Petra Vlhová je najlepšia lyžiarka na svete! Priniesla domov na Slovensko veľký krištáľový glóbus, keďže zvíťazila vo Svetovom pohári FIS v alpskom lyžovaní. Áno, zanechala za sebou celú konkurenciu svetových lyžiarskych veľmocí. Keď sa na to pozrie človek zo zahraničia pravdaže neznalý pomerov, môže si povedať, že na tom Slovensku to robia výborne.
Ale nie je to tak. Podobné ako aj v množstve iných prípadov, napríklad vo vodnom slalome, kde slovenské vodáctvo dominovalo, ale aj v iných športových disciplínach a takisto aj ďalších nešportových oblastiach, Peťa Vlhová rovnako ako aj jej predchodkyňa Veronika Zuzulová je produktom svojej rodiny. Nie systému, a tobôž nie Slovenskej lyžiarskej asociácie. Tá jej dlhodobo hádže polená pod nohy.
A nielen jej. Aj iným športovcom, trénerom či funkcionárom, ktorí nesúhlasia so stratégiou SLA postavenou na polopravdách, zákulisných hrách a rôznych formách zastrašovania.
Spomeňme si ako Peti Vlhovej a predtým v televízii uplakanej Veronike Zuzulovej robili nezmyselné obštrukcie, budujúc si chamtivo svoje pozície. Teda presne tak, ako fungovala, funguje i chystá sa fungovať chobotnica v SLA. Hora nehoráznosti a egoizmu. Ako si vysvetliť, že 41 hlasov, teda (skoro polovica) pri hlasovaní pléna SOŠV (Slovenský olympijský a športový výbor) sa ždržali hlasovania. Je tu otázka načo sú tam?
Aj preto pred piatimi rokmi vznikla alternatíva – Zväz slovenského lyžovania (ZSL). Prešli doň viacerí nespokojní športovci, vrátane Petry Vlhovej. V tom istom čase sa z pôvodného SLA odhlásilo množstvo členov, ako znak nesúhlasu s politikou tejto asociácie. Naopak
podporu novému zväzu ZSL vyjadril štát aj vedenie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Už sa čakalo len na odsúhlasenie pléna SOŠV, v ktorom majú zastúpenie jednotlivé športové zväzy spadajúce pod SOŠV. Predstaviteľom ZSL len mali odsúhlasiť, že sa môžu uchádzať o členstvo v Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS). Neznamenalo to, že ZSL automaticky získa štatút národného športového zväzu. Ten bol v decembri 2020 SLA odobratý. Nuž a ako dopadlo toto hlasovanie pléna SOŠV? Za bolo 40 hlasov, proti 18 a zdržalo sa 41. Pozoruhodné čísla. Zarážajúce je však masa, ktorá sa absolútne alibisticky zdržala vyjadriť svoj pohľad a názor. Interrupcia etiky i spravodlivosti. Výsledok však o niečom hovorí.
Zástupcovia jednotlivých členských zväzov či aliancií v tomto športovom hnutí túto „lyžiarsku zmenu“ očividne nechcú. Potichu a alibisticky odobrili zvrátenosti, ktoré sa roky dejú v SLA a na ktoré poukazovali už Zuzulovci, Žampovci, Vlhovci aj iní.
Prečo tak delegáti urobili? Možno o tejto kauze nemajú dostatok informácií, čo ich však neospravedlňuje. Možno sa len zľakli. Delegáti týmto vyslali stanovisko, že aj vďaka nim sa možno štatút národného športového zväzu vráti SLA. A moc do rúk sa vráti opäť tým, ktoré tu dlhé roky páchali rôzne podvody, amorálnosti a svinstvá. A možno sa obávali precedensu. Istotne. Keď sa niekto postavil lyžiarskej asociácii, čo ak sa to stane aj im? Prísť o teplé miestečká, to v žiadnom prípade! Je taktickejšie nesúhlasiť. Radšej alibisticky strčiť hlavu do piesku. Pštrosia taktika? Nie pštrosy to nerobia. Je to mýtus. Toho sú schopní len ľudia. Dobré známe: nehas, čo ťa nepáli.
Nech si to tí lyžiari vyriešia sami. Veď predsa nejde o nás. Také slovenské.
Delegáti rozhodli, že aj vďaka nim sa možno štatút národného športového zväzu vráti SLA. Moc aj štátne peniaze by opäť získali tí, ktorí dlhé roky ukazujú, že o šport im vôbec nejde. Čo bude s deťmi, ktoré chcú lyžovať, im je šumafuk.
A čo bude s Petrou Vlhovou, ktorá je členkou ZSL? Vráti sa do SLA, ktoré jej sústavne robí prieky? Takmer vylúčené.
A ak aj áno, pokojne sa môže stať, že jej zástupcovia ju nemusia prihlásiť na preteky. A až potom z toho bude megaprúser. Pravda, je tu možnosť, že naša Peťa by išla cez iný zväz, pod inou zástavou. To chceme?
A ešte niečo k tomu. Dajme si spoločne otázku prečo Slovensko nenavštevuje pravidelne seriál ako sa mu hovorí – kolotoč svetového lyžovania FIS? Tak ako v seniorských tak aj juniorských, mužských či ženských kategóriách. A to na úrovni Európskeho tak aj Svetového pohára. A čo organizovanie Majstrovstiev sveta. Viem, že to je problematika nie jednoduchá. A rovnako viem, že isto to musí zastrešovať inštitúcia vrcholová a postavená na čestných princípoch. Inštitúcia s veľkou mierou diplomacie a zodpovednosti. Akí sme boli pyšní, keď celý svet videl, akým spôsobom sme sa zhostili prípravy organizácie pretekov Svetového pohára žien v jasnej 2021. Akí sme boli hrdí, keď všetci gratulovali Slovensku za ojedinelú a výnimočnú prípravu ako súťažnej, tak aj tréningovej trate. Vďaka organizátorom a armáde obetavých dobrovoľníkov. Svet nám závidel i fanúšikov, všade kde prišli. Koho je to zásluha? A naopak koho je zásluha, že ďalšia výnimočná lyžiarka Maťka Dubovská neprezentuje Slovensko? Veľa otázok a žiadna zmysluplná odpoveď.
Chýba tu akosi tá zväzová či aliančná previazanosť. Súčinnosť štátu a jednotlivých činností. V tomto prípade prepojenie lyžovania so štátom. Žeby tradícia? Známy príklad ľadového hokeja a následnej štátnej podpory. Kde bol a je dnes slovenský hokej? Podobné aj vodný slalom a štátny záujem o neho….atď. Kolom-dokola. Dokedy?
A kto za to bude zodpovedný, páni delegáti? Skúste ráz rozhodovať aj v zmysle prečo ste tam a za čie prostriedky?
Ladislav Hraško
Zanechajte nám komentár