Zelenskyj spreneveril 400 miliónov dolárov z amerických vojnových fondov

19. apríla 2023

Ukrajinský prezident Zelenskyj spreneveril 400 miliónov dolárov z amerických vojnových fondov, píše novinár Seymour Hersch. A tiež píše, že Ukrajina naďalej nakupuje naftu od Ruska. 

Viac vo ↓ videu so slovenským dabingom ↓

↓ Video v origináli s českými titulkami ↓

Originál videa publikovaný TU : 15. apríla 2023

Prepis:

Toto vám možno vyrazí dych, mne nie, hovorím to odjakživa, pretože Ukrajina je najskorumpovanejší národ v Európe. Predtým to v západnej tlači hovorili stále, a toto je z februára 2015: „Ukrajina je najskorumpovanejší národ v Európe.“ Je skorumpovaná, ale snaží sa. 

K: To počúvam stále dookola. Zatiaľ čo sa na východe rozhorieva konflikt a Ruskom, život väčšiny Ukrajincov je poznačený korupciou tak endemickou, že sa zdalo, že nemocnice sú zamorené. Môže niekto krajinu vyčistiť?

Toto je z roku 2022: „Najskorumpovanejší národ v Európe zarába každý deň milióny kvôli vojne na Ukrajine.“ Čože? Aha, no tak, povedz niečo zlé o Rusku. Toto je od Seymoura Hersha, 12. apríla 2023. Obchodovanie s nepriateľom. Uprostred korupcie v Kyjeve a ako sa americké jednotky zhromažďujú v ukrajinskom pohraničí, má Bidenova vláda nejaký plán na ukončenie konfliktu?

Ukrajinská vláda na čele so Zelenskym draho platí z prostriedkov amerických daňových poplatníkov za životne dôležitú naftu, ktorá udržuje ukrajinskú armádu v pohybe v jej vojne s Ruskom. Dobre. Nie je známe, koľko Zelenského vláda platí za galón paliva, ale Pentagon platil 400 dolárov za galón za prepravu benzínu z prístavu v Pakistane.

K: Mali prejsť na elektriku, pretože to je veľa.

J: Robili to nákladiakom alebo padákom a robili to do Afganistanu počas tamojšej desaťročnej americkej vojny. Keď sme boli v Afganistane, utratili sme niekoľko biliónov za to, čo vtedy bolo 400 dolárov za galón paliva. Tiež sa nevie, že Zelenskyj nakupuje palivo z Ruska.

K: To ma fakt dostalo. Nechápem to…

J: Krajina, s ktorou je s Washingtonom vo vojnovom stave. A ukrajinský prezident a mnohí z jeho okolia si odčerpávali nevýslovné milióny z amerických dolárov vyčlenených na platby za naftu.

K: To som si myslel, že robia. Ale to, že ju kupujú od Ruska, ma prekvapilo.

J: Putin dal Ukrajine zľavu? To je super.

K: To je od neho pekné, keď sú vo vojne.

J: Počkať, robí to, aby nás mohol poslať niekam.

K: To je ono?

J: To mi povedz…

K: Alebo si hovorí: bojujem vlastne proti Amerike a nie proti Ukrajine. Tak ja v tom budem pokračovať, pretože ma to nebolí a vás to bolí? Ja tomu nerozumiem.

J: Ja tiež nie. Prečo by Rusko chcelo predávať Ukrajine? Jeden z odhadov analytikov Ústrednej spravodajskej služby odhaduje spreneverené prostriedky na 400 miliónov dolárov v minulom roku.

K: Z tých 100 miliárd to je asi lepšie ako to, čo sme spreneverili tu u nás.

J: Máš pravdu. Iný expert prirovnal mieru korupcie v Kyjeve ako blížiacej sa miere vojny v Afganistane, hoci z Ukrajiny žiadne profesionálne auditné správy nevychádzajú. Stavím sa, že Zelenskij predal aj Oscara Seana Penna. Stavím sa… „Zelenskyj kupoval od Rusov zľavnenú naftu,“ jeden znalý americký úradník mi povedal,… A kto platí za plyn a naftu? My v Amerike. Putin a jeho oligarchovia na tom zarábajú milióny.“ Vážne? Bolo mi povedané, že mnohé ministerstvá v Kyjeve sa doslova predbiehajú v tom, že zakladajú nastrčené firmy pre vývozné kontrakty na zbrane a muníciu so súkromnými obchodníkmi so zbraňami po celom svete, z ktorých všetci poskytujú výpalné.

K: Tak preto sa tam dostane len 30%?

J: Áno, len 30 % zbraní, ktoré sme poslali na Ukrajinu, sa dostane na bojisko. Zvyšok putuje po zvyšku sveta k teroristom a ktoviečo ešte. Otázka korupcie bola nastolená priamo pri Zelenskom pri stretnutí vlani v januári v Kyjeve s riaditeľom CIA Williamom Burnsom.

Posolstvo CIA ukrajinskému prezidentovi bolo, ako mi povedal jeden spravodajský dôstojník, ako z mafiánskeho filmu z päťdesiatych rokov. Vysokí generáli a vládni činitelia v Kyjeve boli nahnevaní tým, čo videli ako chamtivosť Zelenského. Riaditeľ CIA to teda Zelenskému povedal, pretože Zelenskyj si bral väčšiu časť svojich odčerpaných peňazí ako časť, ktorá išla generálom.

K: Musíš sa trochu podeliť, Volodomyr. Burns tiež Zelenskému predložil zoznam 35 generálov a vysokých úradníkov, o ktorých korupcii vedela CIA a ďalší členovia americkej vlády. Burns teda Zelenskému hovorí, že všetci spreneverujú peniaze. A čo Zelenskyj urobí? Na americký nátlak reagoval o 10 dní neskôr tým, že verejne odvolal 10 najostentatívnejších úradníkov zo zoznamu a nič viac neurobil. Tých 10, ktorých sa zbavil, sa nehanebne chválili peniazmi.

Jazdili po Kyjeve vo svojom novom Mercedese. To je ako z filmu Mafiáni, keď sa objaví chlap s Cadillacom a hovorí: To je darček pre mamu. 

K: Vieš si predstaviť vojnu… napríklad druhú svetovú vojnu, kde všetci generáli jazdia vo svojich luxusných autách?

J: Zelinskyj na americký nátlak reagoval o desať dní neskôr tým, že verejne prepustil desať najostentatívnejších úradníkov zo zoznamu a nič viac neurobil. Tých 10, ktorých sa zbavil, sa nehanebne chválilo peniazmi. Jazdili si vo svojich Mercedesoch. To vôbec neznie ako mafiánsky film z 50. rokov. To znie skôr ako film Mafiáni z deväťdesiatok.

K: Podľa mňa sa to odohrávalo v 60. rokoch.

J: Hej, asi máš pravdu, ale mafiánske filmy sa natáčali v 80. a 90. rokoch. Takže tu je váš Zelenskyj, skorumpovaný až po uši. Všetci jeho generáli jazdia v Kyjeve v Mercedesoch.

K: Takže vojna nie je…

J: Vojna je skutočná, ľudia sú zabíjaní.

K: Chcem povedať, či Putin si hovorí: tu máš naftu, pretože na tom zarábame peniaze. Prečo by si predával naftu Zelenskému?

J: Ja neviem. Na túto otázku by som musel zohnať niekoho ako Scotta Rittera. Prečo by Putin predával naftu Zelenskému?

K: Je to teda v ich záujme udržať… Snažíme sa, aby to pokračovalo, aby ich to údajne ochromilo? Snaží sa to urobiť nám Amerike?

J: Neviem… toto mi vŕta hlavou. Ale čo vieme určite, je, že táto vojna je podvod a veľký kšeft. Kto to povedal? Presne tak. Všetky vojny sú iba kšeftom a vieme to už asi 100 rokov. Smedley Butler to napísal v 30. rokoch s knihou Vojna je kšeft. Skutočné príčiny a dôvody vojny sú známe len hŕstke ľudí. A tým, ktorí na tom zarábajú. O tom to je. Zelenskyj pozná skutočný dôvod tejto vojny.

K: Keď sa zamyslíš nad Afganistanom, teraz sa vie, koľko peňazí sa vyhodilo… Myslíš, že sa odvtedy poučili? Sú to zase tí rovnakí šmejdi.

Preklad: David Formánek

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Aký význam má pre náš život voda – Ján Hubinský

Voda a jej blahodarne účinky a ozdravný proces, ktorý vie poskytnúť na prečistenie krvi. Po období temna – teda po ...

Nasledujúci článok

NÁZOR

POTREBUJE SLOVENSKO ALFASAMCA?

Môj názor je, že potrebuje. A bodaj by nám ho Boh už zoslal! Lebo včera bolo neskoro… A čo si o ...
NÁZOR

TRUMP bude VŽDY PROAMERICKÝ - JUDr. Štefan Harabin

JUDr. Štefan Harabin o atentáte na Donalda Trumpa: JUDr. Štefan Harabin: „TRUMP bude VŽDY PROAMERICKÝ, na to netreba zabúdať“ Bývalý ...
NÁZOR

Teším sa na vzácnu chvíľu, kedy sa zo škaredých lariev vykľujú „krásne“ motýle

ilustračné foto: Pixabay Plán využitia Ukrajiny, ktorý zákerne pripravili USA a Veľká Británia bol naozaj zlovestný. Chceli vojensky napadnúť Rusko práve ...
NÁZORSpravodajstvo

ŠKANDÁL: Prezident a minister obrany ďakovali cudzím vojakom za to, že okupujú náš štát 

Siedmy slovenský prezident Pellegrini a minister obrany Kaliňák ďakujú cudzím vojakom na slovenskom území za to, že údajne posilnili našu ...
NÁZOR

Vatikán je obchodná organizácia - Pavol Peter Kysucký

Ing. Pavol Peter Kysucký, technológ, filozof a spisovateľ napísal niekoľko filozofických kníh v ktorých pojednáva napríklad o teórii synchronicity, ktorej ...
Aktualizované 21.7. 20:58
NÁZOR

Svetoznámy americký profesor odhalil, prečo vypukla rusko-ukrajinská vojna?

V relácii Tuckera Carlsona svetoznámy profesor Jeffrey Sachs podrobne opísal, ako Spojené štáty vyprovokovali Rusko k invázii na Ukrajinu. „Nie ...
NÁZOR

Corbettov report: Prečo sa svet rúca a čo s tým môžeme urobiť?

Máte niekedy pocit, že sa všetko zrazu rúca? Vedeli ste však, že pre tento jav existuje názov? A že je ...
NÁZOR

Európska únia a Nato hynú ako organizácie

Ak sa dnes spomenie Európska únia, tak skoro každého napadne len vojna proti Ruskej federácii a sankcie. To je jej ...
NÁZOR

Čo tu smrdí?- prof. Jaroslav Turánek

Profesor Jaroslav Turánek vysvetľuje čo to tu SMRDÍ v štáte dánskom… prečo musel končiť? Jedná sa o likvidáciu vedcov na ...
NÁZOR

NAPĽULA NÁM DO OČÍ...

ZA VÍŤAZSTVO VO VOĽBÁCH DO NR SR, VO VOĽBÁCH PREZIDENTA AJ VO VOĽBÁCH DO EP NÁM VLÁDNA KOALÍCIA POĎAKOVALA NAOZAJ ...
NÁZOR

Sorosovskí presstitúti o atentáte na Fica a na Trumpa informujú v úplnej zhode

Milí priaznivci, všimli ste si tu zhodu sorosovských presstitútov pri informovaní o atentáte na Fica a na Trumpa? Po atentáte ...