Zelenskyj spreneveril 400 miliónov dolárov z amerických vojnových fondov

19. apríla 2023

Ukrajinský prezident Zelenskyj spreneveril 400 miliónov dolárov z amerických vojnových fondov, píše novinár Seymour Hersch. A tiež píše, že Ukrajina naďalej nakupuje naftu od Ruska. 

Viac vo ↓ videu so slovenským dabingom ↓

↓ Video v origináli s českými titulkami ↓

Originál videa publikovaný TU : 15. apríla 2023

Prepis:

Toto vám možno vyrazí dych, mne nie, hovorím to odjakživa, pretože Ukrajina je najskorumpovanejší národ v Európe. Predtým to v západnej tlači hovorili stále, a toto je z februára 2015: „Ukrajina je najskorumpovanejší národ v Európe.“ Je skorumpovaná, ale snaží sa. 

K: To počúvam stále dookola. Zatiaľ čo sa na východe rozhorieva konflikt a Ruskom, život väčšiny Ukrajincov je poznačený korupciou tak endemickou, že sa zdalo, že nemocnice sú zamorené. Môže niekto krajinu vyčistiť?

Toto je z roku 2022: „Najskorumpovanejší národ v Európe zarába každý deň milióny kvôli vojne na Ukrajine.“ Čože? Aha, no tak, povedz niečo zlé o Rusku. Toto je od Seymoura Hersha, 12. apríla 2023. Obchodovanie s nepriateľom. Uprostred korupcie v Kyjeve a ako sa americké jednotky zhromažďujú v ukrajinskom pohraničí, má Bidenova vláda nejaký plán na ukončenie konfliktu?

Ukrajinská vláda na čele so Zelenskym draho platí z prostriedkov amerických daňových poplatníkov za životne dôležitú naftu, ktorá udržuje ukrajinskú armádu v pohybe v jej vojne s Ruskom. Dobre. Nie je známe, koľko Zelenského vláda platí za galón paliva, ale Pentagon platil 400 dolárov za galón za prepravu benzínu z prístavu v Pakistane.

K: Mali prejsť na elektriku, pretože to je veľa.

J: Robili to nákladiakom alebo padákom a robili to do Afganistanu počas tamojšej desaťročnej americkej vojny. Keď sme boli v Afganistane, utratili sme niekoľko biliónov za to, čo vtedy bolo 400 dolárov za galón paliva. Tiež sa nevie, že Zelenskyj nakupuje palivo z Ruska.

K: To ma fakt dostalo. Nechápem to…

J: Krajina, s ktorou je s Washingtonom vo vojnovom stave. A ukrajinský prezident a mnohí z jeho okolia si odčerpávali nevýslovné milióny z amerických dolárov vyčlenených na platby za naftu.

K: To som si myslel, že robia. Ale to, že ju kupujú od Ruska, ma prekvapilo.

J: Putin dal Ukrajine zľavu? To je super.

K: To je od neho pekné, keď sú vo vojne.

J: Počkať, robí to, aby nás mohol poslať niekam.

K: To je ono?

J: To mi povedz…

K: Alebo si hovorí: bojujem vlastne proti Amerike a nie proti Ukrajine. Tak ja v tom budem pokračovať, pretože ma to nebolí a vás to bolí? Ja tomu nerozumiem.

J: Ja tiež nie. Prečo by Rusko chcelo predávať Ukrajine? Jeden z odhadov analytikov Ústrednej spravodajskej služby odhaduje spreneverené prostriedky na 400 miliónov dolárov v minulom roku.

K: Z tých 100 miliárd to je asi lepšie ako to, čo sme spreneverili tu u nás.

J: Máš pravdu. Iný expert prirovnal mieru korupcie v Kyjeve ako blížiacej sa miere vojny v Afganistane, hoci z Ukrajiny žiadne profesionálne auditné správy nevychádzajú. Stavím sa, že Zelenskij predal aj Oscara Seana Penna. Stavím sa… „Zelenskyj kupoval od Rusov zľavnenú naftu,“ jeden znalý americký úradník mi povedal,… A kto platí za plyn a naftu? My v Amerike. Putin a jeho oligarchovia na tom zarábajú milióny.“ Vážne? Bolo mi povedané, že mnohé ministerstvá v Kyjeve sa doslova predbiehajú v tom, že zakladajú nastrčené firmy pre vývozné kontrakty na zbrane a muníciu so súkromnými obchodníkmi so zbraňami po celom svete, z ktorých všetci poskytujú výpalné.

K: Tak preto sa tam dostane len 30%?

J: Áno, len 30 % zbraní, ktoré sme poslali na Ukrajinu, sa dostane na bojisko. Zvyšok putuje po zvyšku sveta k teroristom a ktoviečo ešte. Otázka korupcie bola nastolená priamo pri Zelenskom pri stretnutí vlani v januári v Kyjeve s riaditeľom CIA Williamom Burnsom.

Posolstvo CIA ukrajinskému prezidentovi bolo, ako mi povedal jeden spravodajský dôstojník, ako z mafiánskeho filmu z päťdesiatych rokov. Vysokí generáli a vládni činitelia v Kyjeve boli nahnevaní tým, čo videli ako chamtivosť Zelenského. Riaditeľ CIA to teda Zelenskému povedal, pretože Zelenskyj si bral väčšiu časť svojich odčerpaných peňazí ako časť, ktorá išla generálom.

K: Musíš sa trochu podeliť, Volodomyr. Burns tiež Zelenskému predložil zoznam 35 generálov a vysokých úradníkov, o ktorých korupcii vedela CIA a ďalší členovia americkej vlády. Burns teda Zelenskému hovorí, že všetci spreneverujú peniaze. A čo Zelenskyj urobí? Na americký nátlak reagoval o 10 dní neskôr tým, že verejne odvolal 10 najostentatívnejších úradníkov zo zoznamu a nič viac neurobil. Tých 10, ktorých sa zbavil, sa nehanebne chválili peniazmi.

Jazdili po Kyjeve vo svojom novom Mercedese. To je ako z filmu Mafiáni, keď sa objaví chlap s Cadillacom a hovorí: To je darček pre mamu. 

K: Vieš si predstaviť vojnu… napríklad druhú svetovú vojnu, kde všetci generáli jazdia vo svojich luxusných autách?

J: Zelinskyj na americký nátlak reagoval o desať dní neskôr tým, že verejne prepustil desať najostentatívnejších úradníkov zo zoznamu a nič viac neurobil. Tých 10, ktorých sa zbavil, sa nehanebne chválilo peniazmi. Jazdili si vo svojich Mercedesoch. To vôbec neznie ako mafiánsky film z 50. rokov. To znie skôr ako film Mafiáni z deväťdesiatok.

K: Podľa mňa sa to odohrávalo v 60. rokoch.

J: Hej, asi máš pravdu, ale mafiánske filmy sa natáčali v 80. a 90. rokoch. Takže tu je váš Zelenskyj, skorumpovaný až po uši. Všetci jeho generáli jazdia v Kyjeve v Mercedesoch.

K: Takže vojna nie je…

J: Vojna je skutočná, ľudia sú zabíjaní.

K: Chcem povedať, či Putin si hovorí: tu máš naftu, pretože na tom zarábame peniaze. Prečo by si predával naftu Zelenskému?

J: Ja neviem. Na túto otázku by som musel zohnať niekoho ako Scotta Rittera. Prečo by Putin predával naftu Zelenskému?

K: Je to teda v ich záujme udržať… Snažíme sa, aby to pokračovalo, aby ich to údajne ochromilo? Snaží sa to urobiť nám Amerike?

J: Neviem… toto mi vŕta hlavou. Ale čo vieme určite, je, že táto vojna je podvod a veľký kšeft. Kto to povedal? Presne tak. Všetky vojny sú iba kšeftom a vieme to už asi 100 rokov. Smedley Butler to napísal v 30. rokoch s knihou Vojna je kšeft. Skutočné príčiny a dôvody vojny sú známe len hŕstke ľudí. A tým, ktorí na tom zarábajú. O tom to je. Zelenskyj pozná skutočný dôvod tejto vojny.

K: Keď sa zamyslíš nad Afganistanom, teraz sa vie, koľko peňazí sa vyhodilo… Myslíš, že sa odvtedy poučili? Sú to zase tí rovnakí šmejdi.

Preklad: David Formánek

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Aký význam má pre náš život voda – Ján Hubinský

Voda a jej blahodarne účinky a ozdravný proces, ktorý vie poskytnúť na prečistenie krvi. Po období temna – teda po ...

Nasledujúci článok

NÁZOR

POTREBUJE SLOVENSKO ALFASAMCA?

Môj názor je, že potrebuje. A bodaj by nám ho Boh už zoslal! Lebo včera bolo neskoro… A čo si o ...
NÁZOR

Harabin: Som hrdý na svoj výrok o ruskej špeciálnej vojenskej operácii a zopakujem ho ešte tisíckrát

„Štátne orgány zamlčujú konkrétne fakty,“ reaguje exminister Štefan Harabin na vyhlásenie Úradu verejného zdravotníctva o úrovni radiácie na Slovensku. V ...
Aktualizované 5.6. 23:30
NÁZOR

Ideme nesprávnou cestou – Peter Vačok

Táto cesta nie je v súlade ani s Ústavou, ani s prezumpciou neviny Zavlečenie Kováča ml., útek z Leopoldova spojený ...
NÁZOR

Odlíš sa alebo zomri | Ján Semaňák

Rozhovor s podnikateľom Jánom Semaňákom, zakladateľom vydavateľstva TORDEN a zakladateľa likérky a tvorca značky TATRA TEA. Ako zakladal nápoj Tatratea? ...
NÁZOR

Stretnutie priaznivcov infovojny v Jure/Hronom

V Jure nad Hronom sa konalo opäť stretnutie priaznivcov infovojny: video 2. časť, v ktorej je zaznamenané vystúpenie JUDr. Štefana ...
NÁZOR

Ľuboš Blaha k X. výročiu Zem&Vek

Luboš Blaha oslavoval 10. výročie časopis Zem a vek. Bolo mi cťou, že som mohol krátko vystúpiť a zablahoželať Tiborovi ...
NÁZOR

Žiadna pandémia tu nebola & chcú úplnú kontrolu - Dr. Michael Yeadon

Dr. Michael Yeadon, bývalý šéf výskumného oddelenia pre Pfizer nedávno prehovoril na demonštrácii v Londýne. Skvele zhŕňa všetko, čím sme si prešli ...
NÁZOR

So Štefanom Harabinom na TV Slovan

Milí priatelia, v televízii Slovan som dnes, okrem iného hovoril, ako americko-sorošovský agent ÓDOR (v preklade nepríjemný zápach) zasmradil slovenskú ...
Aktualizované 5.6. 10:37
NÁZOR

Z médií sa stal nástroj na vymývanie mozgov. Nebojte sa!

MUDr. Soňa Peková: Mainstream vo vede je plný falše a informácií, ktoré nie sú pravda! Z médií sa stal nástroj na ...
NÁZOR

Európska únia prináša extrémizmus | Peter Drulák

Prečo nie je možné, aby nadnárodná byrokracia diktovala, čo sa bude diať na úrovni národných štátov. Rozhovor s profesorom Ing. ...
NÁZOR

Posledný klinec do rakvy západnej hegemónie

Ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine spustila skutočné tektonické procesy po celom svete. Už teraz je zrejmé, že hovoríme nielen ...