Imperialistická spravodlivosť sa blíži ku koncu

1. mája 2023

V čase mieru aj vo vojne sa nadvláda Západu nad zvyškom sveta, ako aj USA nad svojimi spojencami, dosahuje na základe zákonov. Preto sa medzinárodné tribunály nesnažia vykonávať spravodlivosť, ale nastoliť svetový poriadok a potrestať tých, ktorí ho spochybňujú. Legislatíva USA a Európy tiež slúži na to, aby prinútila zvyšok sveta prispôsobiť sa politike Washingtonu a Bruselu. Tento systém sa však začína rúcať.

Po páde Sovietskeho zväzu Západ využil medzinárodné súdy a americký justičný systém na presadenie vlastnej legislatívy. Odsudzuje tých, s ktorými bojuje, a jeho zločincov tam nesúdia. Tento koncept spravodlivosti bol výsledkom dvojitého metra. Na tento systém však začína mať vplyv oslabenie západnej dominancie po ruskom víťazstve v Sýrii a ešte viac po vojne na Ukrajine.

KONIEC DOMINANCIE ZÁPADU SA ZAČAL V ROKU 2016

Prezident Vladimir Putin 5. mája 2016 vyhlásil víťazstvo civilizácie nad barbarstvom, teda Sýrie a Ruska nad džihádistami, ktorí sú vyzbrojení a podporovaní Západom. Zorganizoval prenos koncertu symfonického orchestra na ruinách Palmýry, starovekého mesta, kde kráľovná Zenobia vyzvala všetky náboženstvá, aby žili spolu a v harmónii. Je symbolické, že tento koncert orchestra Mariinského divadla v Petrohrade bol nazvaný „modlitba za Palmýru“. Pán Putin potom vystúpil prostredníctvom videokonferencie.

Ľudia na Západe nechápali, čo sa deje, pretože nevedeli, že džihádisti sú len bábkami ich spravodajských agentúr. V ich očiach a najmä po útokoch z 11. septembra sa stali ich nepriateľmi. Neuvedomili si, že škody, ktoré džihádisti páchajú u nich doma, sú neporovnateľné so škodami vo zvyšku sveta. Napríklad útoky z 11. septembra 2011, ktoré popierajú akúkoľvek logiku, boli pripísané džihádistom, zabili 2 977 ľudí, zatiaľ čo Daeš zabil státisíce Arabov a Afričanov.

KONIEC VYUŽÍVANIA MEDZINÁRODNEJ SPRAVODLIVOSTI AKO POLITICKÉHO NÁSTROJA

Proces s africkým vodcom zosadeným Západom, ktorý sa začal v Haagu v roku 2011, zmenil po koncerte v Palmýre atmosféru vo svete. Pripomeňme si fakty: v roku 2000 bol Laurent Gbagbo zvolený za prezidenta Pobrežia Slonoviny. Bol chránencom Spojených štátov. Po prvé, nastolil autoritársky režim, ktorý uprednostňoval určité etnické skupiny na úkor iných. Potom si uvedomil, že len vďaka svojmu spojencovi sa stáva bohatším a rozhodol sa slúžiť svojej krajine. Okamžite sa proti nemu vzbúrili Spojené štáty a Francúzsko, ktoré ho obvinili zo spáchania chýb, ktorých sa dopustili sami. Nakoniec po zásahu OSN francúzska armáda v roku 2011 zvrhla prezidenta Gbagba a dosadila prezidenta Alassana Ouattaru, osobného priateľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Zvrhnutý Gbagbo bol zatknutý a postavený pred Medzinárodný trestný súd za „genocídu“. Súd však vzhľadom na to, že medzinárodná situácia sa mení, nemohol zistiť skutkový stav. Laurenta Gbagba oslobodí spod obžaloby v roku 2019 a potom na základe odvolania v roku 2020. Odvtedy sme zaznamenali neustály pokles francúzskej prítomnosti v Afrike.

Medzinárodný trestný súd sa v rozpore s projektom svojich zakladateľov stal nástrojom nadvlády, ktorý odsudzuje iba afrických nacionalistov. Nikdy nevyšetroval zločiny amerických prezidentov, britských premiérov ani francúzskych prezidentov. Jeho zaujatosť a služba imperializmu sa prejavili, keď prokurátor Luis Moreno Ocampo nepravdivo tvrdil, že Sajf al-Islam Kaddáfí bol uväznený, aby odradil Líbyjčanov od odporu proti nezákonnej vojne NATO.

ZAČIATOK ROVNAKEJ MEDZINÁRODNEJ SPRAVODLIVOSTI PRE VŠETKÝCH

Podobne 30. decembra 2022 Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu požadujúcu, aby Medzinárodný súdny dvor, jeden zo šiestich hlavných orgánov OSN, odsúdil izraelskú okupáciu Palestíny. Išlo o pôsobivú zmenu svetovej verejnej mienky, keďže okupácia trvá už… 75 rokov. Niet pochýb o tom, že Súd odsúdi Izrael a prinúti 195 členských štátov OSN vyvodiť potrebné závery.

Západné krajiny sa dnes snažia vytvoriť nový tribunál, pretože existujúce tribunály to nezvládajú. Jeho organizátori majú v úmysle „odsúdiť Vladimíra Putina za ruské zločiny na Ukrajine“. Ide o to, aby ľudia zabudli na zodpovednosť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, ktorí podpísali dohody z Minska bez toho, aby ich chceli implementovať, a tak viedli k smrti 20 000 Ukrajincov. Je tiež nepopierateľné, že na základe „zodpovednosti chrániť“ ruský prezident Vladimir Putin vykonal ozbrojený zásah s cieľom presadiť dohody potvrdené rezolúciou Bezpečnostnej rady 2202.

Akákoľvek vojenská operácia má za následok straty. Často nespravodlivé. Je to povaha vojen, ktorá ich odlišuje od polície. Problémom nie je súdiť tých, ktorí vedú vojny, ale zabrániť vojne.
Medzinárodná trestná justícia by nemala trestať tých, ktorí sú nútení zabíjať, aby bránili svoju vlasť, ale tých, ktorí umelo vytvárajú konflikty a tých, ktorí zabíjajú bezdôvodne. Nie je to to isté.

KONIEC POUŽÍVANIA ZÁPADNEJ SPRAVODLIVOSTI AKO POLITICKÉHO NÁSTROJA

Spojené štáty americké a Európska únia zaviedli pre svoje miestne zákony zásadu extrateritoriality. V úplnom rozpore s Chartou OSN porušujú suverenitu iných štátov, ktoré sa riadia ich vnútroštátnym právom.

Spojené štáty od roku 1942 prijali mnoho extrateritoriálnych zákonov: zákon o obchodovaní s nepriateľom (1942), zákon o zahraničných korupčných praktikách (1977), zákon o kubánskej slobode a demokratickej solidarite (známy ako Helms-Burtonov zákon) (1996), zákon o sankciách týkajúci sa Irán a Líbya (známy ako zákon Amato-Kennedy) (1996), zákon USA PATRIOT (2001), zákon o reforme účtovníctva verejných spoločností a zákon o ochrane investorov (známy ako Sarbanes-Oxley alebo SarbOx) zákon (2002), zákon o dodržiavaní daňových predpisov pre zahraničné účty zákon (FACTA) (2010), zákon CLOUD (2018).

Tento systém spája americkú justíciu s americkými tajnými službami. Podľa DGSI (francúzska kontrarozviedka) „extrateritorialita je vyjadrená v širokej škále zákonov a právnych mechanizmov, ktoré dávajú americkým orgánom možnosť podriadiť zahraničné spoločnosti ich štandardom, ako aj využiť ich know-how, čo bráni rozvojovým snahám konkurenti amerických spoločností, kontrolujú alebo monitorujú problematické alebo žiadané zahraničné spoločnosti a zároveň získavajú značné finančné príjmy“  [ 1 ] .

Tento systém bráni zahraničným spoločnostiam pôsobiacim v USA alebo používajúcim americké doláre kdekoľvek na svete ísť proti politike Washingtonu. Tiež legalizuje ekonomickú vojnu, falošne nazývanú „sankcie“, hoci tieto ustanovenia porušujú Chartu OSN, pretože nie sú schválené Bezpečnostnou radou. Je dostatočne silná na to, aby napríklad úplne izolovala štát a vyhladovala jeho obyvateľstvo na smrť, ako to bolo v Iraku za Billa Clintona a teraz sa to deje v Sýrii za Joea Bidena.

Európska únia podľa vzoru USA postupne implementuje vlastné extrateritoriálne zákony. V roku 2014 Súdny dvor Európskej únie (známy ako Luxemburský súd) uznal zámorskú spoločnosť, ktorá vyvinula španielsky vyhľadávač, za vinnú z porušovania európskych zákonov prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti.

Západný model sa tiež chystá rozbiť na kusy. Ekonomická vojna vedená Západom proti Iránu po agresii proti Sýrii za pomoci bábkových džihádistov a proti Rusku po implementácii rezolúcie 2202 Moskvou sa môže rozvinúť do svetovej vojny, a preto nemôže trvať donekonečna.

Teraz na šírom mori niektoré ropné tankery bezpečne prepravujú iránsku alebo ruskú ropu do iných. Všetci to vedia, no tvária sa, že si to nevšímajú. Ak Pentagon neváha potápať lode pri pobreží Sýrie, netrúfne si urobiť to isté pri pobreží Európskej únie po vyhodení ropovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 do vzduchu? V tomto prípade porušovatelia nie sú nepriatelia, ale spojenci. Takéto ekonomické vojny sa na Západe stanú nepopulárnymi až vtedy, keď za ne ľudia na Západe začnú platiť premrštené ceny.

Thierry Meyssan

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Zástupná vojna Ameriky proti Rusku na Ukrajine je globálnou vojnou kultúr

Freepik Ivan Štubňa Po skončení studenej vojny si mnohí mysleli, že nastane obdobie všeobecnej globálnej prosperity. Súperenie jadrových mocností prestalo ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ukrajinské obilie dovezené do SR obsahuje škodlivý pesticíd!

ilustr. obr. infovojna Arbitrážna vzorka potvrdila zakázaný pesticíd v ukrajinskom obilí, oznámil minister pôdohospodárstva Vlčan. S obilím dovezeným z Ukrajiny ...
NÁZOR

Liberálno progresívny pokrstený katolík Šimečka - sa prepadol do politickej žumpy

Pred pár dňami som si v Rádiu Expres vypočul rozhovor Braňa Závodského (BZ) aMichala Šimečku (MŠ). BZ sa na rozhovor ...
Aktualizované 1.10. 23:47
NÁZOR

Ruské špeciálne služby odtajnili časť špeciálnej operácie

Ruské špeciálne služby odtajnili časť špeciálnej operácie ruského ministerstva obrany Vo svojej odpovedi na jeden diskusný príspevok som uviedol „schematicky ...
NÁZOR

Pindy OĽANO na predvolebných billboardoch

foto: FB, Pindací automobil Igora Matoviča, aby ho bolo dobre počuť pindať…kupujeme staré kožky, perie… Po progresívcoch budeme grilovať billboardy ...
NÁZOR

Konflikty medzi prezidentkou Čaputovou a generálnym prokurátorom Žilinkom – Štefan Harabin

JUDr. Štefan Harabin komentuje konflikty medzi prezidentkou Čaputovou a generálnym prokurátorom Žilinkom, medzi Čaputovou a predsedom strany Smer SSD Ficom. ...
NÁZOR

Zodpovednosť pred ostatnými Slovanmi nezradíme!!! – Pavol Peter Kysucký

P.P. Kysucký je autorom 11 kníh, sústreďujúcich sa na filozofiu a psychológiu Slovanov a tiež pochopenie aký je nekonečný rozdiel ...
NÁZOR

Je Rusko skutočne alternatíva Západu? – Pavel Kamas

Je Rusko skutočne alternatíva Západu? Čo je vlastne Západ, je až tak rozdielny? Nie je Rusko len druhá páka tých ...
NÁZOR

Aktuálne medzinárodné bezpečnostné témy – Jozef Viktorín

Aktuálne medzinárodné bezpečnostné témy: Rokovanie najvyšších predstaviteľov RF a Turecka, príprava rokovaní najvyšších predstaviteľov RF a Severnej Kórey, Moskva presúva ...
NÁZOR

SaS – opotrebovaná a vyhorená strana

Pôvodne som si myslel, že sa SaS (Sulík a spol.) nebudem venovať, čo sa týka ich billboardov. Ale ako čas ...
NÁZOR

Billboardy SME RODINA nie sú len zavádzajúce, ale aj hlúpe

Pokračujeme v grilovaní obsahu billboardov vybraných strán. Po progresívcoch a OĽANO to bude tentoraz SME RODINA (S-R).  Kým SaS na svojich ...
NÁZOR

Kryptobillboardy Progresívneho Slovenska – výstrely do vlastného kolena Sorosovho kindermanažmentu…

V tento predvolebný čas si všímam tiež stranícke billboardy  hlásajúce heslá, ktoré by mali pomôcť získať pre ne prípadných voličov. ...