Imperialistická spravodlivosť sa blíži ku koncu

1. mája 2023

V čase mieru aj vo vojne sa nadvláda Západu nad zvyškom sveta, ako aj USA nad svojimi spojencami, dosahuje na základe zákonov. Preto sa medzinárodné tribunály nesnažia vykonávať spravodlivosť, ale nastoliť svetový poriadok a potrestať tých, ktorí ho spochybňujú. Legislatíva USA a Európy tiež slúži na to, aby prinútila zvyšok sveta prispôsobiť sa politike Washingtonu a Bruselu. Tento systém sa však začína rúcať.

Po páde Sovietskeho zväzu Západ využil medzinárodné súdy a americký justičný systém na presadenie vlastnej legislatívy. Odsudzuje tých, s ktorými bojuje, a jeho zločincov tam nesúdia. Tento koncept spravodlivosti bol výsledkom dvojitého metra. Na tento systém však začína mať vplyv oslabenie západnej dominancie po ruskom víťazstve v Sýrii a ešte viac po vojne na Ukrajine.

KONIEC DOMINANCIE ZÁPADU SA ZAČAL V ROKU 2016

Prezident Vladimir Putin 5. mája 2016 vyhlásil víťazstvo civilizácie nad barbarstvom, teda Sýrie a Ruska nad džihádistami, ktorí sú vyzbrojení a podporovaní Západom. Zorganizoval prenos koncertu symfonického orchestra na ruinách Palmýry, starovekého mesta, kde kráľovná Zenobia vyzvala všetky náboženstvá, aby žili spolu a v harmónii. Je symbolické, že tento koncert orchestra Mariinského divadla v Petrohrade bol nazvaný „modlitba za Palmýru“. Pán Putin potom vystúpil prostredníctvom videokonferencie.

Ľudia na Západe nechápali, čo sa deje, pretože nevedeli, že džihádisti sú len bábkami ich spravodajských agentúr. V ich očiach a najmä po útokoch z 11. septembra sa stali ich nepriateľmi. Neuvedomili si, že škody, ktoré džihádisti páchajú u nich doma, sú neporovnateľné so škodami vo zvyšku sveta. Napríklad útoky z 11. septembra 2011, ktoré popierajú akúkoľvek logiku, boli pripísané džihádistom, zabili 2 977 ľudí, zatiaľ čo Daeš zabil státisíce Arabov a Afričanov.

KONIEC VYUŽÍVANIA MEDZINÁRODNEJ SPRAVODLIVOSTI AKO POLITICKÉHO NÁSTROJA

Proces s africkým vodcom zosadeným Západom, ktorý sa začal v Haagu v roku 2011, zmenil po koncerte v Palmýre atmosféru vo svete. Pripomeňme si fakty: v roku 2000 bol Laurent Gbagbo zvolený za prezidenta Pobrežia Slonoviny. Bol chránencom Spojených štátov. Po prvé, nastolil autoritársky režim, ktorý uprednostňoval určité etnické skupiny na úkor iných. Potom si uvedomil, že len vďaka svojmu spojencovi sa stáva bohatším a rozhodol sa slúžiť svojej krajine. Okamžite sa proti nemu vzbúrili Spojené štáty a Francúzsko, ktoré ho obvinili zo spáchania chýb, ktorých sa dopustili sami. Nakoniec po zásahu OSN francúzska armáda v roku 2011 zvrhla prezidenta Gbagba a dosadila prezidenta Alassana Ouattaru, osobného priateľa francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Zvrhnutý Gbagbo bol zatknutý a postavený pred Medzinárodný trestný súd za „genocídu“. Súd však vzhľadom na to, že medzinárodná situácia sa mení, nemohol zistiť skutkový stav. Laurenta Gbagba oslobodí spod obžaloby v roku 2019 a potom na základe odvolania v roku 2020. Odvtedy sme zaznamenali neustály pokles francúzskej prítomnosti v Afrike.

Medzinárodný trestný súd sa v rozpore s projektom svojich zakladateľov stal nástrojom nadvlády, ktorý odsudzuje iba afrických nacionalistov. Nikdy nevyšetroval zločiny amerických prezidentov, britských premiérov ani francúzskych prezidentov. Jeho zaujatosť a služba imperializmu sa prejavili, keď prokurátor Luis Moreno Ocampo nepravdivo tvrdil, že Sajf al-Islam Kaddáfí bol uväznený, aby odradil Líbyjčanov od odporu proti nezákonnej vojne NATO.

ZAČIATOK ROVNAKEJ MEDZINÁRODNEJ SPRAVODLIVOSTI PRE VŠETKÝCH

Podobne 30. decembra 2022 Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu požadujúcu, aby Medzinárodný súdny dvor, jeden zo šiestich hlavných orgánov OSN, odsúdil izraelskú okupáciu Palestíny. Išlo o pôsobivú zmenu svetovej verejnej mienky, keďže okupácia trvá už… 75 rokov. Niet pochýb o tom, že Súd odsúdi Izrael a prinúti 195 členských štátov OSN vyvodiť potrebné závery.

Západné krajiny sa dnes snažia vytvoriť nový tribunál, pretože existujúce tribunály to nezvládajú. Jeho organizátori majú v úmysle „odsúdiť Vladimíra Putina za ruské zločiny na Ukrajine“. Ide o to, aby ľudia zabudli na zodpovednosť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, ktorí podpísali dohody z Minska bez toho, aby ich chceli implementovať, a tak viedli k smrti 20 000 Ukrajincov. Je tiež nepopierateľné, že na základe „zodpovednosti chrániť“ ruský prezident Vladimir Putin vykonal ozbrojený zásah s cieľom presadiť dohody potvrdené rezolúciou Bezpečnostnej rady 2202.

Akákoľvek vojenská operácia má za následok straty. Často nespravodlivé. Je to povaha vojen, ktorá ich odlišuje od polície. Problémom nie je súdiť tých, ktorí vedú vojny, ale zabrániť vojne.
Medzinárodná trestná justícia by nemala trestať tých, ktorí sú nútení zabíjať, aby bránili svoju vlasť, ale tých, ktorí umelo vytvárajú konflikty a tých, ktorí zabíjajú bezdôvodne. Nie je to to isté.

KONIEC POUŽÍVANIA ZÁPADNEJ SPRAVODLIVOSTI AKO POLITICKÉHO NÁSTROJA

Spojené štáty americké a Európska únia zaviedli pre svoje miestne zákony zásadu extrateritoriality. V úplnom rozpore s Chartou OSN porušujú suverenitu iných štátov, ktoré sa riadia ich vnútroštátnym právom.

Spojené štáty od roku 1942 prijali mnoho extrateritoriálnych zákonov: zákon o obchodovaní s nepriateľom (1942), zákon o zahraničných korupčných praktikách (1977), zákon o kubánskej slobode a demokratickej solidarite (známy ako Helms-Burtonov zákon) (1996), zákon o sankciách týkajúci sa Irán a Líbya (známy ako zákon Amato-Kennedy) (1996), zákon USA PATRIOT (2001), zákon o reforme účtovníctva verejných spoločností a zákon o ochrane investorov (známy ako Sarbanes-Oxley alebo SarbOx) zákon (2002), zákon o dodržiavaní daňových predpisov pre zahraničné účty zákon (FACTA) (2010), zákon CLOUD (2018).

Tento systém spája americkú justíciu s americkými tajnými službami. Podľa DGSI (francúzska kontrarozviedka) „extrateritorialita je vyjadrená v širokej škále zákonov a právnych mechanizmov, ktoré dávajú americkým orgánom možnosť podriadiť zahraničné spoločnosti ich štandardom, ako aj využiť ich know-how, čo bráni rozvojovým snahám konkurenti amerických spoločností, kontrolujú alebo monitorujú problematické alebo žiadané zahraničné spoločnosti a zároveň získavajú značné finančné príjmy“  [ 1 ] .

Tento systém bráni zahraničným spoločnostiam pôsobiacim v USA alebo používajúcim americké doláre kdekoľvek na svete ísť proti politike Washingtonu. Tiež legalizuje ekonomickú vojnu, falošne nazývanú „sankcie“, hoci tieto ustanovenia porušujú Chartu OSN, pretože nie sú schválené Bezpečnostnou radou. Je dostatočne silná na to, aby napríklad úplne izolovala štát a vyhladovala jeho obyvateľstvo na smrť, ako to bolo v Iraku za Billa Clintona a teraz sa to deje v Sýrii za Joea Bidena.

Európska únia podľa vzoru USA postupne implementuje vlastné extrateritoriálne zákony. V roku 2014 Súdny dvor Európskej únie (známy ako Luxemburský súd) uznal zámorskú spoločnosť, ktorá vyvinula španielsky vyhľadávač, za vinnú z porušovania európskych zákonov prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti.

Západný model sa tiež chystá rozbiť na kusy. Ekonomická vojna vedená Západom proti Iránu po agresii proti Sýrii za pomoci bábkových džihádistov a proti Rusku po implementácii rezolúcie 2202 Moskvou sa môže rozvinúť do svetovej vojny, a preto nemôže trvať donekonečna.

Teraz na šírom mori niektoré ropné tankery bezpečne prepravujú iránsku alebo ruskú ropu do iných. Všetci to vedia, no tvária sa, že si to nevšímajú. Ak Pentagon neváha potápať lode pri pobreží Sýrie, netrúfne si urobiť to isté pri pobreží Európskej únie po vyhodení ropovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 do vzduchu? V tomto prípade porušovatelia nie sú nepriatelia, ale spojenci. Takéto ekonomické vojny sa na Západe stanú nepopulárnymi až vtedy, keď za ne ľudia na Západe začnú platiť premrštené ceny.

Thierry Meyssan

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Zástupná vojna Ameriky proti Rusku na Ukrajine je globálnou vojnou kultúr

Freepik Ivan Štubňa Po skončení studenej vojny si mnohí mysleli, že nastane obdobie všeobecnej globálnej prosperity. Súperenie jadrových mocností prestalo ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Ukrajinské obilie dovezené do SR obsahuje škodlivý pesticíd!

ilustr. obr. infovojna Arbitrážna vzorka potvrdila zakázaný pesticíd v ukrajinskom obilí, oznámil minister pôdohospodárstva Vlčan. S obilím dovezeným z Ukrajiny ...
NÁZOR

Atentát na premiéra Fica v slovenskom, európskom a svetovom konceptuálnom rozmere

Ak nešlo Fica zastaviť šeligovským (Kuciak 2018) alebo Šimečkovským prevratom v uliciach, ani pri parlamentných či prezidentských voľbách, prišla na rad ...
NÁZOR

Reakcia k streľbe na Roberta Fica

Reakcia k streľbe na Roberta Fica Korporácie, média a politici? Kto stupňuje napijete? Čo ohrozuje demokraciu? Násilie, rozdeľovanie a šikana. ...
NÁZOR

Prečo došlo k atentátu na premiéra SR? – Štefan Harabin

Rozhovor na témy: Súdna rada – súčasný stav Vývoj v Ukrajinsko-Ruskom konflikte Vzťahy Rusko-Čína Prečo došlo k atentátu na premiéra ...
NÁZOR

Kríž slúži na skryté účely | Hana Blochová

Hana Sar Blochová autorka najnovšej jej poslednej knihy „Strážkyně pamětí“ a Robin Čumpelík Je to poníženie národa – samozrejme sa ...
NÁZOR

ATENTÁT NA R.FICA JE ATENTÁTOM NA SLOVENSKÚ REPUBLIKU, JEJ OBČANOV AJ SLOBODU

AUTOR: TIBOR ELIOT ROSTAS Foto: zvtv Od samého začiatku sledujeme situáciu ohľadne atentátu na premiéra Róberta Fica. Táto skutočnosť je dôsledkom ...
Aktualizované 22.5. 01:45
NÁZOR

Ustupovať či neustupovať? Byť či nebyť? VÝZVA!

Ilustračný obrázok: neustupuj Ustupovať či neustupovať? Byť či nebyť? VÝZVA! V súvislostiach s dnešným dianím okolo atentátu na Roberta Fica ...
NÁZOR

24 hodín po – Ľuboš Blaha

Foto: screen video zvtv Podpredseda Národnej rady SR Ľuboš Blaha v špeciálnom vydaní relácie Dialógy na ZVTV hovorí o atentáte ...
NÁZOR

Fico žije, nech žije Fico!

Moja viera a nádej hraničí s presvedčením, že Róbert Fico prežije a uzdraví sa. Všetko zlé je na niečo dobré. Ako človák, ľudská osoba ...
Aktualizované 23.5. 11:51
NÁZOR

Pohľad na Von der Leyenovú a digitálne euro – Milan Uhrík

Rozhovor s europoslancom Milanom Uhríkom na témy: Ako pomáha strana Republika kandidátom, ktorí sú na jej kandidátke do Europarlamentu s ...
Aktualizované 23.5. 11:41
NÁZOR

Chcete počuť aká je situácia na východnom fronte?

Poďme si s JUDr. Harabinom oprášiť dejiny a pozrieť sa na fakty, ktoré sú výslednicou správania sa nielen našej bývalej, ...