„Havanský syndróm“ a záhada mikrovĺn

5. júla 2022

Korešpondent Gordon Corera pre bezpečnosť, BBC News uverejnený 9. septembra 2021

Lekári, vedci, spravodajskí agenti a vládni úradníci sa všetci pokúšali zistiť, čo spôsobuje „Havana syndróm“ – záhadnú chorobu, ktorá zasiahla amerických diplomatov a špiónov. Niektorí to nazývajú vojnovým aktom, iní sa pýtajú, či nejde o nejakú novú a tajnú formu sledovania – a niektorí ľudia veria, že by to všetko mohlo byť v mysli. Kto alebo čo je teda zodpovedné?

Často to začalo zvukom, ktorý sa ľudia snažili opísať. „Bzučanie“, „brúsenie kovu“, „prenikavé vŕzganie“ bolo to najlepšie, čo mohli zvládnuť.  

Jedna žena opísala slabé bzučanie a intenzívny tlak v lebke; ďalší pocítil pulz bolesti. Tí, ktorí nepočuli zvuk, cítili teplo alebo tlak. Ale pre tých, ktorí ten zvuk počuli, zakrývanie si uší nerobilo žiadny rozdiel. Niektorým ľuďom, ktorí tento syndróm zažili, zostali celé mesiace závraty a únava. 

Havanský syndróm sa prvýkrát objavil na Kube v roku 2016. Prvými prípadmi boli dôstojníci CIA, čo znamenalo, že zostali utajené. Nakoniec však slovo dalo slovo a úzkosť sa rozšírila. Dvadsaťšesť zamestnancov a rodinných príslušníkov by hlásilo širokú škálu symptómov. Pošuškávalo sa, že niektorí kolegovia si myslia, že trpiaci sú blázni a bolo to „všetko v mysli“. 

Po piatich rokoch sa správy počítajú na stovky a podľa BBC pokrývajú každý kontinent, čo má skutočný vplyv na schopnosť USA pôsobiť v zámorí. 

Odhalenie pravdy sa teraz stalo najvyššou prioritou národnej bezpečnosti USA – takou, ktorú úradník označil za najťažšiu spravodajskú výzvu, ktorej kedy čelili.  

Krátka prezentačná sivá linka

Tvrdé dôkazy boli nepolapiteľné, vďaka čomu sa syndróm stal bojiskom pre konkurenčné teórie. Niektorí to považujú za psychickú chorobu, iní za tajnú zbraň. Rastúca stopa dôkazov sa však zamerala na mikrovlny ako najpravdepodobnejšieho vinníka.  

V roku 2015 boli po desaťročiach nepriateľstva obnovené diplomatické vzťahy medzi USA a Kubou. Ale do dvoch rokov Havanský syndróm takmer zatvoril veľvyslanectvo, pretože zamestnanci boli stiahnutí z dôvodu obáv o ich blaho.

Pôvodne sa špekulovalo, že za to môže kubánska vláda – alebo frakcia tvrdej línie, ktorá je proti zlepšovaniu vzťahov –, ktorá nasadila nejaký druh zvukovej zbrane. Kubánske bezpečnostné služby boli napokon z prílevu amerického personálu nervózne a hlavné mesto pevne držali v rukách.

Táto teória by vybledla, keď by sa prípady rozšírili po celom svete. 

Krátka prezentačná sivá linka

Nedávno sa však do záberu dostala iná možnosť – tá, ktorej korene ležali v temnejších zákutiach studenej vojny a miesto, kde sa stretáva veda, medicína, špionáž a geopolitika.  

Keď James Lin, profesor z University of Illinois, čítal prvé správy o záhadných zvukoch v Havane, okamžite ho napadlo, že sú zodpovedné mikrovlny. Jeho presvedčenie nebolo založené len na teoretickom výskume, ale aj na skúsenostiach z prvej ruky. Pred niekoľkými desaťročiami sám počul zvuky. 

Od jeho vzniku okolo druhej svetovej vojny sa objavili správy o tom, že ľudia mohli niečo počuť, keď sa zapol blízky radar a začal vysielať mikrovlny na oblohu. Bolo to aj napriek tomu, že nebol počuť žiadny vonkajší hluk. V roku 1961 dokument Dr Allena Freya tvrdil, že zvuky boli spôsobené interakciou mikrovĺn s nervovým systémom, čo viedlo k termínu „Freyov efekt“. Ale presné príčiny – a dôsledky – zostali nejasné.

riadok
Jeep jazdí po Kube

Rádio 4 – prechod cez kontinenty

Záhada havanského syndrómu

riadok

V sedemdesiatych rokoch sa profesor Lin pustil do vykonávania svojich experimentov na Washingtonskej univerzite. Sedel na drevenej stoličke v malej miestnosti vystlanej savými materiálmi, anténu mal namierenú na zátylok. V ruke držal vypínač. Vonku kolega vysielal impulzy mikrovĺn cez anténu v náhodných intervaloch. Ak profesor Lin počul zvuk, stlačil vypínač.  

Jediný pulz znel ako zips alebo kliknutie prstom. Séria pulzov ako štebot vtáka. Boli produkované v jeho hlave a nie ako zvukové vlny prichádzajúce zvonku. Profesor Lin veril, že energia bola absorbovaná mäkkým mozgovým tkanivom a premenená na tlakovú vlnu pohybujúcu sa vo vnútri hlavy, ktorú mozog interpretoval ako zvuk. K tomu došlo, keď boli vysokovýkonné mikrovlny dodávané ako impulzy a nie v kontinuálnej forme s nízkym výkonom, ktorú získate z modernej mikrovlnnej rúry alebo iných zariadení.

Ilustrácia muža, ktorý podstupuje experiment na svojom mozgu

Profesor Lin si spomína, že si dával pozor, aby ho nevytočil príliš vysoko. „Nechcel som mať poškodený mozog,“ povedal pre BBC. 

V roku 1978 zistil, že vo svojom záujme nie je sám, a dostal nezvyčajné pozvanie na diskusiu o svojom najnovšom článku od skupiny vedcov, ktorí vykonávali svoje vlastné experimenty. 

Krátka prezentačná sivá linka

Počas studenej vojny bola veda stredobodom intenzívneho súperenia o superveľmoci. Skúmali sa dokonca aj oblasti, ako je ovládanie mysle, uprostred strachu, že druhá strana získa výhodu – a to zahŕňalo mikrovlny. 

Profesorovi Linovi ukázali sovietsky prístup v centre vedeckého výskumu v meste Pushchino neďaleko Moskvy. „Mali veľmi prepracované a veľmi dobre vybavené laboratórium,“ spomína profesor Lin. Ale ich experiment bol surovejší ako jeho. Subjekt by sedel v bubne so slanou morskou vodou s vystrčenou hlavou. Potom by na ich mozog vystrelili mikrovlny. Vedci si mysleli, že mikrovlny interagujú s nervovým systémom a chceli sa opýtať profesora Lina na jeho alternatívny názor. 

Zvedavosť prerušila obe strany a americkí špióni pozorne sledovali sovietsky výskum. Správa americkej Defence Intelligence Agency z roku 1976, ktorú objavila BBC, hovorí, že nenašla žiadny dôkaz o mikrovlnných zbraniach komunistického bloku, ale hovorí, že sa dozvedela o experimentoch, kde mikrovlny pulzovali v hrdle žiab, až sa im zastavilo srdce. 

Správa tiež odhaľuje, že USA sa obávali, že sovietske mikrovlny by mohli byť použité na poškodenie funkcie mozgu alebo na vyvolanie zvukov pre psychologický efekt. „Ich výskum vnútorného vnímania zvuku má veľký potenciál na rozvoj systému na dezorientáciu alebo narušenie vzorcov správania vojenského alebo diplomatického personálu.“ 

Americký záujem bol viac než len defenzívny. James Lin občas zazrel odkazy na tajnú prácu USA na zbraniach v tej istej oblasti.

Krátka prezentačná sivá linka

A zatiaľ čo bol profesor Lin v Pushchino, ďalšia skupina Američanov neďaleko sa obávala, že ich zabíjajú mikrovlny – a že ich vlastná vláda to zakryla. 

Takmer štvrťstoročie bolo 10-poschodové veľvyslanectvo USA v Moskve zaplavené širokým, neviditeľným lúčom mikrovĺn nízkej úrovne. Stal sa známym ako „moskovský signál“. Ale mnoho rokov väčšina z tých, ktorí pracovali vo vnútri, nič nevedela. 

Lúč vychádzal z antény na balkóne neďalekého sovietskeho bytu a zasiahol horné poschodia veľvyslanectva, kde sa vykonávala kancelária veľvyslanca a citlivejšie práce. Prvýkrát ho spozorovali v 50. rokoch minulého storočia a neskôr ho monitorovali z miestnosti na 10. poschodí. Ale jeho existencia bola prísne utajovaná pred všetkými okrem niekoľkých pracujúcich vo vnútri. „Snažili sme sa prísť na to, čo by mohlo byť jeho účelom,“ vysvetľuje Jack Matlock, číslo dva na veľvyslanectve v polovici 70. rokov.  

Veľvyslanectvo USA na Novinskom bulvári v Moskve, približne 1964
popis obrázku,Veľvyslanectvo USA na Novinskom bulvári v Moskve, približne 1964

V roku 1974 však prišiel nový veľvyslanec Walter Stoessel a pohrozil rezignáciou, pokiaľ to všetkým nepovedia. „To vyvolalo niečo ako paniku,“ spomína si pán Matlock. Znepokojení mali najmä zamestnanci ambasády, ktorých deti boli v pivničných jasliach. Ministerstvo zahraničia však bagatelizovalo akékoľvek riziko.  

Potom sám veľvyslanec Stoessel ochorel – jedným z príznakov bolo krvácanie z očí. V teraz odtajnenom telefonáte z roku 1975 sovietskemu veľvyslancovi vo Washingtone americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger spojil Stoesselovu chorobu s mikrovlnami a priznal, že „sa snažíme túto vec umlčať“. Stoessel zomrel na leukémiu vo veku 66 rokov. „Rozhodol sa hrať na dobrého vojaka“ a nie robiť rozruch, povedala jeho dcéra pre BBC.  

Od roku 1976 boli inštalované obrazovky na ochranu ľudí. Ale mnohí diplomati boli nahnevaní, pretože verili, že ministerstvo zahraničia najprv mlčalo a potom sa bránilo priznať akýkoľvek možný vplyv na zdravie. Toto bolo tvrdenie, ktoré sa o desaťročia neskôr zopakovalo v súvislosti s Havanským syndrómom. 

Na čo slúžil moskovský signál? „Som si celkom istý, že Sovieti mali iné úmysly ako nás poškodiť,“ hovorí Matlock. Boli pred USA v sledovacej technológii a jedna teória bola, že odrážali mikrovlny od okien, aby nadviazali konverzácie, iná, že aktivovali svoje vlastné odpočúvacie zariadenia skryté vo vnútri budovy alebo zachytávali informácie prostredníctvom mikrovĺn zasahujúcich americké elektronické zariadenia (známe ako „ nahliadnuť a popozerať“). Sovieti v istom momente povedali Matlockovi, že účelom bolo v skutočnosti zablokovať americké vybavenie na streche veľvyslanectva, ktoré slúžilo na zachytenie sovietskej komunikácie v Moskve.  

Toto je svet sledovania a kontrasledovania, taký tajný, že dokonca aj v rámci veľvyslanectiev a vlád len pár ľudí pozná úplný obraz.   

Jedna teória hovorí, že Havana zahŕňala oveľa cielenejšiu metódu na vykonávanie určitého druhu sledovania pomocou riadených mikrovĺn s vyšším výkonom. Jeden bývalý predstaviteľ spravodajskej služby Spojeného kráľovstva pre BBC povedal, že mikrovlny by sa dali použiť na „osvetlenie“ elektronických zariadení na extrakciu signálov alebo ich identifikáciu a sledovanie. Iní špekulujú, že zariadenie (dokonca možno aj americké) mohlo byť zle skonštruované alebo nefunkčné a mohlo u niektorých ľudí spôsobiť fyzickú reakciu. Americkí predstavitelia však BBC oznámili, že žiadne zariadenie nebolo identifikované ani nájdené. 

Krátka prezentačná sivá linka

Po útlme sa prípady začali šíriť aj mimo Kubu. 

V decembri 2017 sa Marc Polymeropolous náhle prebudil v moskovskej hotelovej izbe. Vysoký dôstojník CIA bol v meste, aby sa stretol s ruskými kolegami. „Hučalo mi v ušiach, točila sa mi hlava. Mal som pocit, že budem vracať. Nemohol som sa postaviť,“ povedal pre BBC. „Bolo to strašné.“ Bolo to rok po prvých prípadoch v Havane, ale lekárska kancelária CIA mu povedala, že jeho symptómy nezodpovedajú kubánskym prípadom. Začal sa dlhý boj o lekárske ošetrenie. Silné bolesti hlavy nikdy nezmizli a v lete 2019 bol nútený odísť do dôchodku.  

Pán Polymreopolous si pôvodne myslel, že bol zasiahnutý nejakým druhom technického sledovacieho nástroja, ktorý bol „príliš rozšírený“. Ale keď sa v CIA objavili ďalšie prípady, ktoré boli podľa neho všetky spojené s ľuďmi pracujúcimi v Rusku, dospel k presvedčeniu, že bol terčom zbrane. 

Potom však prišla Čína, a to aj na konzuláte v Guangzhou začiatkom roka 2018. 

Niektorí z postihnutých v Číne kontaktovali Beatrice Golombovú, profesorku z Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorá dlho skúmala zdravotné účinky mikrovĺn, ako aj iné nevysvetliteľné choroby. Pre BBC povedala, že v januári 2018 napísala lekárskemu tímu ministerstva zahraničia s podrobným popisom, prečo si myslí, že sú za to zodpovedné mikrovlny. „To je zaujímavé čítanie,“ znela nezáväzná odpoveď.  

Profesorka Golomb hovorí, že vysokú úroveň radiácie zaznamenali rodinní príslušníci personálu v Guangzhou pomocou komerčne dostupného vybavenia. „Ihla vypadla z hornej časti dostupných hodnôt.“ Ale hovorí, že ministerstvo zahraničia povedalo svojim vlastným zamestnancom, že merania, ktoré vykonali na ich vlastnom chrbte, boli tajné.  

Skoré vyšetrovanie spôsobovalo množstvo problémov. Nepodarilo sa zhromaždiť konzistentné údaje. Ministerstvo zahraničia a CIA nedokázali navzájom komunikovať a skepsa ich interných lekárskych tímov spôsobila napätie.  

Ilustrácia piatich tajných agentov v miestnosti

Iba jeden z deviatich prípadov z Číny pôvodne určilo ministerstvo zahraničia, aby zodpovedal kritériám syndrómu založeným na prípadoch Havany. To spôsobilo, že ostatní, ktorí zažili symptómy, boli nahnevaní a mali pocit, akoby ich obviňovali, že si to vymysleli. Začali boj za rovnaké zaobchádzanie, ktorý trvá dodnes. 

Keď frustrácia rástla, niektorí z postihnutých sa obrátili na Marka Zaida, právnika, ktorý sa špecializuje na prípady národnej bezpečnosti. Teraz zastupuje približne dva tucty vládnych zamestnancov, polovicu z nich tvoria spravodajské služby. 

„Toto nie je Havanský syndróm. Je to nesprávne pomenovanie,“ argumentuje pán Zaid, ktorého klienti boli postihnutí na mnohých miestach. „Čo sa deje, vie vláda Spojených štátov pravdepodobne na základe dôkazov, ktoré som videl, od konca 60. rokov.“  

Od roku 2013 zastupuje pán Zaid jedného zamestnanca Národnej bezpečnostnej agentúry USA, ktorý sa domnieval, že boli poškodené v roku 1996 na mieste, ktoré zostáva utajené.  

Pán Zaid sa pýta, prečo vláda USA nebola taká ochotná uznať dlhšiu históriu. Jednou z možností, ako hovorí, je, že by to mohlo otvoriť Pandorinu skrinku incidentov, ktoré boli roky ignorované. Ďalším dôvodom je, že aj Spojené štáty americké vyvinuli a možno aj nasadili mikrovlny samy a chcú to udržať v tajnosti.  

Záujem krajiny o zbrojenie mikrovĺn presiahol koniec studenej vojny. Správy z 90. rokov hovoria, že americké letectvo malo projekt s kódovým názvom „Ahoj“, aby zistilo, či mikrovlny dokážu vytvárať rušivé zvuky v hlavách ľudí, jeden sa nazýval „Zbohom“ na testovanie ich použitia na kontrolu davu a jeden s kódovým názvom „Dobrú noc“, aby videli ak by sa dali použiť na zabíjanie ľudí. Správy z pred desiatich rokov naznačovali, že sa neukázali ako úspešné. 

Štúdium mysle a toho, čo sa s tým dá urobiť, sa však vo vojenskom a bezpečnostnom svete viac zameriava. 

„Mozog je vnímaný ako bojová scéna 21. storočia,“ tvrdí James Giordano, poradca Pentagonu a profesor neurológie a biochémie na Georgetownskej univerzite, ktorý bol požiadaný, aby sa pozrel na prvé prípady v Havane. „Vedy o mozgu sú globálne. Nie je to len oblasť toho, čo bývalo známe ako Západ.“ Na spôsoboch, ako zvýšiť aj poškodiť funkciu mozgu, sa pracuje, povedal pre BBC. Je to však oblasť s malou transparentnosťou alebo pravidlami. 

Hovorí, že Čína a Rusko sa podieľajú na výskume mikrovĺn a vyvoláva možnosť, že nástroje vyvinuté na priemyselné a komerčné použitie – napríklad na testovanie vplyvu mikrovĺn na materiály – by mohli byť prepracované. Zaujíma ho však aj to, či cieľom bolo aj vyrušovanie a šírenie strachu.

Tento druh technológie mohol existovať už nejaký čas – a dokonca sa používal selektívne. To by však stále znamenalo, že sa na Kube niečo zmenilo, aby si to všimli. 

Keď sa prípady v Havane objavili, Bill Evanina bol vysokým spravodajským úradníkom a tento rok odstúpil z funkcie šéfa Národného centra kontrarozviedky a bezpečnosti. Málo pochybuje o tom, čo sa stalo v Havane. „Bola to útočná zbraň? Verím, že áno,“ povedal pre BBC. 

Verí, že mikrovlny mohli byť nasadené v nedávnych vojenských konfliktoch, ale poukazuje na konkrétne okolnosti, ktoré tento posun vysvetľujú. 

Kuba, 90 míľ od pobrežia Floridy, je už dlho ideálnym miestom na zhromažďovanie „spravodajských informácií zo signálov“ zachytávaním komunikácie. Počas studenej vojny tu sídlila významná sovietska odpočúvacia stanica. Keď v roku 2014 navštívil Vladimir Putin, správy naznačovali, že sa znovu otvára. Čína v posledných rokoch podľa jedného zdroja otvorila aj dve miesta, pričom Rusi vyslali ďalších 30 spravodajských dôstojníkov.  

Ale od roku 2015 boli USA späť v meste. So svojím novootvoreným veľvyslanectvom a posilnenou prítomnosťou si USA práve začínali budovať základy, zhromažďovali spravodajské informácie a zatláčali sa proti ruským a čínskym špiónom. „Boli sme v boji na zemi,“ spomína si jedna osoba. 

Potom začali zvuky. 

„Kto mal najväčší úžitok zo zatvorenia veľvyslanectva v Havane?“ pýta sa pán Evanina. „Ak ruská vláda zvyšovala a rozširovala svoje spravodajské informácie na Kube, pravdepodobne by nebolo dobré, keby mala USA na Kube.“  

Rusko opakovane odmietlo obvinenia, že je do toho zapojené, alebo „nariadilo mikrovlnné zbrane“. „Takéto provokatívne, nepodložené špekulácie a vymyslené hypotézy nemožno skutočne považovať za vážnu vec na komentár,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

A objavili sa aj skeptici o samotnej existencii havanského syndrómu. Tvrdia, že jedinečná situácia na Kube podporuje ich tvrdenie. 

„Nákazlivý“ stres

Robert W Baloh, profesor neurológie na UCLA, dlho študoval nevysvetliteľné zdravotné symptómy. Keď videl správy o Havanskom syndróme, usúdil, že ide o masový psychogénny stav. Prirovnáva to k tomu, ako sa ľudia cítia chorí, keď im povedia, že zjedli pokazené jedlo, aj keď na tom nebolo nič zlé – opak placebo efektu. „Keď vidíte masové psychogénne ochorenie, zvyčajne existuje nejaká stresujúca základná situácia,“ hovorí. „V prípade Kuby a množstva zamestnancov veľvyslanectva – najmä agentov CIA, ktorí boli postihnutí ako prví – boli určite v stresovej situácii.“  

Podľa jeho názoru sú každodenné symptómy, ako je mozgová hmla a závraty – postihnutými, médiami a zdravotníkmi – preformulované ako syndróm. „Príznaky sú také skutočné ako akékoľvek iné symptómy,“ hovorí a tvrdí, že jednotlivci sa stali hyper-vedomými a vystrašenými, keď sa správy šírili, najmä v rámci uzavretej komunity. Verí, že sa to potom stalo nákazlivým medzi ďalšími americkými úradníkmi slúžiacimi v zahraničí. 

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Havane, máj 2021
popis obrázku: Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Havane, máj 2021

Zostáva veľa nevysvetlených prvkov. Prečo kanadskí diplomati hlásili príznaky v Havane? Boli to vedľajšie škody zo zamerania sa na blízkych Američanov? A prečo žiadni predstavitelia Spojeného kráľovstva nehlásili príznaky? „Rusi sa v posledných rokoch doslova pokúsili zabiť ľudí na britskej pôde rádioaktívnymi materiálmi, ale prečo nie sú hlásené žiadne prípady?“ pýta sa Mark Zaid. „Pravdepodobne by som pozastavil tvrdenie, že nikto v Spojenom kráľovstve nezažil žiadne príznaky,“ reaguje Bill Evanina, podľa ktorého USA teraz zdieľajú podrobnosti so spojencami, aby odhalili prípady.  

Niektoré prípady spolu nemusia súvisieť. „Na Blízkom východe sme mali skupinu vojakov, ktorí tvrdili, že mali tento útok – ukázalo sa, že mali otravu jedlom,“ hovorí jeden bývalý úradník. „Musíme oddeliť zrno od pliev,“ počíta Mark Zaid, ktorý hovorí, že verejnosť, niektorí s problémami duševného zdravia, sa k nemu obracajú a tvrdia, že trpia útokmi z mikrovlniek. Jeden bývalý úradník odhaduje, že približne polovica prípadov nahlásených americkými úradníkmi je pravdepodobne spojená s útokmi protivníka. Iní hovoria, že skutočné číslo môže byť ešte menšie.

Správa Národných akadémií vied USA z decembra 2020 bola kľúčovým momentom. Odborníci prevzali dôkazy od vedcov a lekárov, ako aj od ôsmich obetí. „Bolo to dosť dramatické,“ spomína profesor David Relman zo Stanfordu, ktorý predsedal panelu. „Niektorí z týchto ľudí sa doslova skrývali zo strachu, že by proti nim ktokoľvek mohol ďalej konať. V skutočnosti sme museli prijať opatrenia, aby sme zaistili ich bezpečnosť.“ Panel skúmal psychologické a iné príčiny, ale dospel k záveru, že za niektoré prípady boli s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedne riadené, vysokoenergetické pulzné mikrovlny, podobne ako názor Jamesa Lina, ktorý poskytol dôkazy.  

Krátka prezentačná sivá linka

Ale aj keď ministerstvo zahraničia sponzorovalo štúdiu, stále považuje záver len za prijateľnú hypotézu a úradníci tvrdia, že nenašli ďalšie dôkazy, ktoré by to podporili.  

Bidenova administratíva naznačila, že túto záležitosť berie vážne. Predstavitelia CIA a ministerstva zahraničia dostávajú rady, ako reagovať na incidenty (vrátane „vystúpenia z X“ – čo znamená, že sa fyzicky presunú z miesta, ak majú pocit, že sú zasiahnutí). Ministerstvo zahraničných vecí zriadilo pracovnú skupinu na podporu zamestnancov v súvislosti s tým, čo sa dnes nazýva „nevysvetliteľné zdravotné incidenty“. Predchádzajúce pokusy o kategorizáciu prípadov podľa toho, či spĺňali konkrétne kritériá, boli opustené. Ale bez definície je to ťažšie spočítať. 

Tento rok prišla nová vlna prípadov – vrátane Berlína a väčšej skupiny vo Viedni. V auguste sa cesta americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej do Vietnamu oneskorila o tri hodiny kvôli nahlásenému prípadu na veľvyslanectve v Hanoji. Znepokojení diplomati sa teraz pýtajú otázky predtým, ako sa so svojimi rodinami vezmú do zahraničia. 

„Je to pre nás veľké rozptýlenie, ak si myslíme, že Rusi robia veci našim cestujúcim spravodajským dôstojníkom,“ hovorí bývalý dôstojník CIA Polymreopolous, ktorému sa tento rok konečne dostalo lekárskeho ošetrenia, ktoré chcel. „To ovplyvní našu operačnú stopu.“  

CIA prevzala pátranie po príčine a poverila ho veteránom z pátrania po Usámovi bin Ládinovi.  

Markery v krvi

Obvinenie, že iný štát poškodzuje amerických úradníkov, je následkom. „To je vojnový akt,“ hovorí pán Polymeropolous. To z neho robí vysokú latku na dosiahnutie. Politici budú požadovať pevné dôkazy, ktoré zatiaľ podľa predstaviteľov stále chýbajú.

Po piatich rokoch niektorí americkí predstavitelia tvrdia, že je známe len málo viac, ako keď sa začal Havanský syndróm. Iní však nesúhlasia. Hovoria, že dôkazy o mikrovlnách sú teraz oveľa silnejšie, ak ešte nie sú presvedčivejšie. BBC sa dozvedela, že prichádzajú nové dôkazy, keď sa údaje po prvýkrát zbierajú a analyzujú systematickejšie. Niektoré z prípadov v tomto roku ukázali špecifické markery v krvi, čo naznačuje poškodenie mozgu. Tieto markery po niekoľkých dňoch odpadnú a predtým uplynulo príliš veľa času na ich rozpoznanie. Ale teraz, keď sú ľudia testovaní oveľa rýchlejšie po hlásení príznakov, boli videné prvýkrát.  

Debata zostáva rozdeľujúca a je možné, že odpoveď je zložitá. Môže existovať jadro skutočných prípadov, zatiaľ čo iné boli zložené do syndrómu. Úradníci poukazujú na možnosť, že technológia a zámer sa mohli časom zmeniť, možno sa zmenili, aby sa pokúsili zneistiť USA. Niektorí sa dokonca obávajú, že jeden štát môže podporovať aktivity iného štátu. „Máme radi jednoduchú diagnostiku,“ argumentuje profesor Relman. „Niekedy je to však ťažké dosiahnuť. A keď sa nám to nedarí, musíme si dávať veľký pozor, aby sme jednoducho nemávli rukou a neodišli.“

Jeho skutočnou silou by mohla byť záhada havanského syndrómu. Nejednoznačnosť a strach, ktorý šíri, pôsobia ako multiplikátor, čím sa čoraz viac ľudí pýta, či trpia, a špiónom a diplomatom sťažuje pôsobenie v zámorí. Aj keď to začalo ako presne definovaná udalosť, Havanský syndróm si mohol vyvinúť vlastný život.

Ilustrácie Gerry Fletcher

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Sú mikrovlny využívané ako zbraň – a proti komu?

V súvislosti so zavádzaním novej siete 5G vyvoláva príchod týchto mikrovlnných vysielačov s vysokým výkonom nové obavy o bezpečnosť a ...

Nasledujúci článok

NÁZOR

Sme jediná krajina, ktorá nepomáha svojim občanom

Richard Takáč: Chceme povaliť vládu, ale je to potrebné spoločne Nebola náhoda, že počas vládnej krízy sa prechádzala americká veľvyslankyňa ...
NÁZOR

T.E.Rostas bude bojovať za neutralitu Slovenska, keď ho zvolíte do Európskeho parlamentu  

Tibor Eliot Rostas – chce zabojovať za neutralitu Slovenska, vyviesť ho z temného liberalizmu pretransformovaného na totalitarizmus a nájsť cestu úniku ...
NÁZOR

Asociácia nezávislých médií odsudzuje parazitov diskreditujúcich tzv. “alternatívu”

Vážení priaznivci, v poslednom období sme svedkami prebiehajúceho kolonizovania dlhoročne budovaného priestoru slobody slova a názorov v nezávislých médiách ambíciami ...
NÁZOR

Dokedy chce Fico kryť zločincov v talári?

Cisárik je ešte vždy sudcom Špeciálneho súdu?! Milí priaznivci právneho štátu, sudca Cisárik zo Špeciálneho súdu nariadil v kauze Kotrády ...
NÁZOR

Českí politici, ktorí rozoštvávate národy Slovákov a Čechov odstúpte

Foto: Místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová a europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil, CNN Prima News Bratský český národ v ...
NÁZOR

TERAZ TAKTO: “Ja by som si v Kongu netrúfol podnikať,” hovorí Zoroslav Kollár o zadržaní B. Beňu

Bývalý námestník SIS Boris Beňa bol zadržaný v Kongu údajne pre špionáž, doma bol kľúčovým svedkom (kajúcnikom) vo veľkých kauzách ...
NÁZORSpravodajstvo

SHO VYZÝVA: Pomôžme civilnému obyvateľstvu Ruskej federácie, ktoré je terčom útokov

Dámy a páni, Slovenky a Slováci, pomáhať ľuďom, ktorí sa ocitnú v núdzi je veľmi dôležité a potrebné. Ale sú ...
NÁZOR

Prečo by sme mali byť vďační Julianovi Assangeovi

Julian Assange sa stal najznámejším priekopníkom zverejňovania citlivých a často utajovaných informácii v novom digitálnom veku. Nikto pred ním v ...
NÁZOR

Opozícia vedie proti Slovensku vojnu, je čas prijať zákon o zahraničných agentoch

Ako nezávislý publicista, ktorý sa riadi princípom objektivity, si môžem dovoliť pomenovať pravdivo deje a slovnú produkciu politikov: Mnohokrát nám ...
NÁZOR

Štefan Harabin: „Pevné ukotvenie v EÚ a NATO znamená rusofóbnu agendu"

Bývalý sudca Štefan Harabin v rozhovore s Ľubicou Blaškovou kritizuje súčasnú vládu vo vzťahu k Rusku: „Fico a Pellegrini sú ...
NÁZOR

Ohrozuje 5G zdravie a prírodu?

Ako poskytovateľ internetových služieb a bývalý odborný pracovník výskumného Ústavu Spojov predkladám dôležité upozornenia pre širokú verejnosť týkajúce sa rizík a ...