Alexandr Dugin: Elity doteraz nepochopili, že „TO“ je navždy

29. augusta 2022

Pred vysielaním sa ma priateľ spýtal, keď sa dozvedel, že sa budem rozprávať s Duginom: o čom sa budeš rozprávať? Aká je agenda? Budem hovoriť s ruským filozofom. Hovorme o večnosti. Nejako som sa zľakol. A potom si pomyslím: ale v skutočnosti je filozofia rozhovorom o večnosti. Alebo o nekonečnosti. Možno máte nápad, ktorý by ste chceli vyjadriť?

prepis rozhovoru z 24.6.2022

A. Dugin: Myslím si, že často nerozumieme, čo je filozofia. Myslíme si, že je to niečo zvláštne, veda medzi vedami, navyše najabstraktnejšia, ktorá nemá s ničím skutočne nič spoločné. Keď hovoríme o večnosti, znie to skôr ironicky. O niečom nedôležitom, nie zásadnom, o niečom, čo neexistuje, na čom sa zabávajú dospelí ľudia, ktorí sa budú snažiť oslobodiť svoj život od všelijakých skutočných, vážnych problémov, záväzkov a pod. V skutočnosti to tak nie je.

Aj názov titulu „kandidát vedy“ sa v angličtine nazýva filozofický doktor, skrátene PhD. Teda ani fyzik, ani chemik, ani ekonóm, ani matematik, ani odborník na ropu a plyn. A v prvom rade, ak je kandidátom vied, PhD. Filozofia je v skutočnosti oveľa dôležitejšia a potrebnejšia vec. Pretože všetko ostatné spočíva na nej. A táto večnosť, na ktorú často zabúdame alebo ju berieme s iróniou, je podstatou nášho bytia, našej prítomnosti vo svete. A nakoniec my sami žijeme pre večnosť, tvárou v tvár večnosti. Je veľmi dobré, že ste kolegovi takto odpovedali.

S. Mardan: Podvedome som premýšľal o tom istom smere. Dovoľte mi vysvetliť, prečo si to myslím. Moderní ľudia sú zvyknutí ponáhľať sa. Aj veľké korporácie píšu svoje najvzdialenejšie plány maximálne na päť rokov. A nikto ich neberie vážne. A to, čo sa práve teraz deje s našou krajinou a nám všetkým, má plánovací horizont minimálne 50 rokov. Alebo možno navždy. A ľudia, ktorí teraz často vyzerajú smiešne alebo trápne, to kategoricky nechcú akceptovať, nechcú myslieť nielen na 50 rokov, ale dokonca aj na 5 rokov. Hovoria: Teraz som. Idem do Chorvátska a musím sa obrátiť naruby, prejsť posratým Fínskom. Čo je to za šikanovanie? Zdalo by sa, že dobrý, vzdelaný, chytrý, čestný, správny človek sa zblázni. Čo s tým robiť?

A. Dugin: Odbočme trochu od každodenných problémov a pozrime sa, ako sa tento objem stále viac zmenšuje. Ľudia hovorili „teraz“ a mysleli päť rokov. Potom začali hovoriť „teraz“ a znamenalo to rok alebo dva. Postupne sa v ére TikToku, sociálnych sietí, všetkého, čomu hovoríme „teraz“, zmenšuje aj rozsah „teraz“. Čo bolo včera a bude zajtra, už patrí večnosti. Toto sa nás netýka. Pred cestou do Chorvátska, po ceste – to neexistuje. A je tu už len samotný moment a postup prípravy, kúpa lístkov.

Ak nás rozptyľuje vzdialenosť, uvidíme, že dochádza k zrýchleniu času, zrýchleniu. Dochádza k fragmentácii našej pozornosti. A u mladých ľudí je to ešte výraznejšie, čo je v sociálnych sieťach. Pamätajú si dnešný trend v TikToku a ten včerajší – ak sa spýtate, kto je Morgenstern, teraz si už nikto nespomenie. Alebo si spomeňte na tých najzaostalejších, konzervatívnejších.

S. Mardan: Ako ty a ja.

https://youtube.com/watch?v=_iNp20bxGF4

A. Dugin: Alebo to zostáva v našich mysliach, myslíme si, že je to niekto. A už mládež, ak nie teraz, teraz nie je v trende, ale v trende je taká úžasná Maga Kaif, Magomed Magomedov, spevák z Dagestanu. Je to proste úplný idiot. Pravdepodobne ešte hlúpejší ako Morgenstern. Ale je to už trend. Pretože má túto hlúpu pieseň, ktorá je taká hlúpa, že si každý myslí, že je múdrejší ako táto pieseň. A práve preto je veľmi obľúbený. Pretože každý už úplne hotový idiot si pri pohľade na tohto Magu Kaifa vie predstaviť: Ešte stále nie som taký, samozrejme, som blázon, ale sú ľudia hlúpejší ako ja. A táto rýchla zmena trendu v trende vlastne ruší nielen večnosť, dokonca ruší aj samotný čas, historickosť, konzistentnosť. Ak budeme postupovať podľa tohto procesu.

Preto to, čo sa deje v NWO, čo sa začalo pred štyrmi mesiacmi, je zmenou v zásadnej histórii. A to v strednodobom aj dlhodobom horizonte a v takej zásadnej perspektíve. Nedávno som diskutoval s veľmi vážnymi ľuďmi, ktorí založili NWO. Nie je to taká jednoznačná otázka. Niektorí hovorili, že to nanútili Američania, iní, že to vyvolali Ukrajinci. Niekto – že sme to začali. A myslím si, že kto to začal, dostal som takú odpoveď, možno nie očividnú, že sa to začalo samo.

S. Mardan: Skvelá odpoveď. Páči sa mi.

A. Dugin: Tam to začalo. A teraz je jedno, kto to začal. Tu je a určite nie je možné to stiahnuť späť. A teraz sa treba len zamyslieť, čo to znamená, k čomu to vedie, keď vyhráme, čo bude ďalej. Ak pripustíme, že sa to začalo, a len sa nad tým zamyslíme, že sa to začalo, a čo z toho vyplýva? To už stačí na dôležitý a zaujímavý rozhovor.

S. Mardan: Politici v tomto kontexte rýchlo plynúceho času žijú a pracujú. A robia rozhodnutia. Môžeme o tom pokojne a bez zhonu diskutovať. Vžite sa do role Putina. Zdalo by sa, že z pohľadu ani nie filozofie, ba ani večnosti, ale jednoducho z pohľadu nie veľmi hlbokých ruských dejín nie sú štyri mesiace vojenského ťaženia ani začiatkom, pravda, začali boje v predvoji. Takéto trenie o seba. Zároveň predpokladám, že všetky prieskumy verejnej mienky, ktoré sa dávajú na stôl najvyššiemu vrchnému veliteľovi, sú o tom, že už je tam nejaká emočná únava, vyhorenie. Teraz vaše hodnotenie, Vladimír Vladimirovič, dosiahlo vrchol 81 %, no po Novom roku vstupujeme do rizikovej zóny.

Podľa času bežiacom na TikToku, je to myslené, že tí druhí, ktorí sú za čiarou, ako sa hovorí na Donbase, v Nemecku, vo Francúzsku a v Štátoch, to majú ešte ťažšie. Čo sú štyri mesiace? Myslia akoby dva týždne.

A. Dugin: Kto rozmýšľa inak, tí, čo nás nezaujímajú, tí, čo sú za čiarou. Čím jemnejšie premýšľajú a čím kratšie segmenty, fragmenty, tým sú pre nás výnosnejšie. V strednodobom horizonte urobia dokonca hlúpe kroky. A v tomto smere ma viac znepokojuje, keď začneme takto rozmýšľať.

Čo robí Putin? Kto je Putin? Putin je pochopiteľný. Akékoľvek jeho činy, jeho vzhľad, všetko je jasné, ak celé dejiny ruštiny od Vladimíra Krasno Solnyshko po Vladimíra Vladimiroviča Putina, vrátane mytológie, sme mali takú zaujímavú postavu Volotomona Volotomonoviča, ktorý bol kráľ kráľov. Bol opísaný ako obor. A jeho ďalšie meno je Volodimer Volodimerovich. Putin je zaznamenaný niekde v ruskej mytológii. Ak si prečítame Holubiu knihu, tak medzi Volotomonom Volotomonovičom a cárom Davydom Evseevičom nájdeme Volodimera Volodimeroviča ako veľkého ruského cára, cára cárov.

A v skutočnosti v tomto kontexte Putin vedie veľkú krajinu, ktorá má obrovskú históriu, ktorá má svoj význam, ktorá má svoje pohyby, svoje porážky, svoje vzostupy a pády. A, samozrejme, na úrovni NWO je to absolútne pochopiteľné. Katarína II. – prvé rozdelenie Poľska, druhé rozdelenie Poľska. Aleksey Michajlovič – vykúpenie ľavobrežnej Ukrajiny od Litovského veľkovojvodstva. Vladimir Vladimirovič Putin – začiatok NWO. Všetko je jasné, s kým sme, kto sme, aký je pomer síl, kto je odhodlaný kráľ, aký dobrý kráľ, kto je zlý, kto začal vojnu, kto skončil, kto začal špeciálnu operáciu. Z dlhodobého hľadiska je všetko, čo sa deje, veľmi jasné.

S. Mardan: A vyzerá to úplne normálne a nie je to prekvapujúce.

A. Dugin: Celkom správne. Čas problémov je analógom Gorbačova-Jeľcina. Výstup z Času problémov je analógom Vladimíra Vladimiroviča Putina. Je ťažké dostať sa z Času problémov? Ťažké. Poliaci obsadili Moskvu, sedeli v Kremli. Založenej práve na Malej Rusi.

S. Mardan: Akýkoľvek retrospektívny pohľad do hlbín ruskej histórie dáva dôveru v dnešok a zajtrajšok a vnútorný pokoj. Že je všetko pod kontrolou, nie je sa čoho obávať. V zásade ide všetko tak, ako vždy. Chcel by som zintenzívniť náš rozhovor a rád by som prediskutoval niekoľko aktuálnych otázok.

Konal sa koncil Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorý sme tu obhajovali, ako sa len dalo. Doslova sme ju bránili. A teraz konajú svoj schizmatický koncil a inak to nemôžem nazvať, kde vyhlásili odlúčenie od Moskvy, od Jeho Svätosti patriarchu. Teraz sú oddelení. Keďže naše mediálne prostredie je v drvivej väčšine sekulárne, nikto si túto správu nevšimol. Zdá sa mi, že táto správa je jednou z tých, ktoré rezonujú vo večnosti. Alebo sa aspoň ozývajú v storočiach. Čo si o tom myslíš?

A. Dugin: Toto je veľmi dôležitá otázka. Nie je nová. Pretože pokusy o usporiadanie západoruskej metropoly boli v našej histórii mnohokrát. A to je to, s čím máme do činenia, toto sa stále opakuje. Ale v tomto prípade by som nebol dramatický. Pretože špeciálna operácia je na samom začiatku. Samozrejme, otázka kánonického územia Cirkvi sa v tomto prípade rozhoduje, žiaľ, podľa zásady cujus regio, ejus religio,  t.z. „kto vládne, taká je viera“. Takže počas protestantskej reformy nemeckí voliči určili, čo má byť – katolicizmus alebo protestantizmus v tej či onej oblasti, v tom či onom kniežatstve. Je princ protestantskej viery? Takže existuje protestantizmus. Knieža je nemecký katolík, to znamená, že bude katolícky štát. Keď dokončíme špeciálnu vojenskú operáciu, potom sa budeme baviť o tom, kto je tu autokefálny a kto nie.

S. Mardan: Nemali by sa Ukrajinci s obriezkou ešte ponáhľať?

A. Dugin: Myslím si, že áno. Po prvé, musíme pochopiť, že títo ľudia sú jednoducho zajatí ako rukojemníci. Je to tiež Štokholmský syndróm. Keď sú ľudia zajatí ako rukojemníci, mnohí z hrôzy prejdú na stranu teroristov. Teraz je na Ukrajine skutočný nacizmus, nie je tam žiadna sloboda. Preto boli títo ľudia zajatí ako rukojemníci, nútení vydať ultimátum, odísť. Za nimi sú ľudia so samopalmi. Preto to, čo hovoria, netreba brať vážne. Niekto má Štokholmský syndróm a niekto len takto utečie, aby ho nezabili.

Nemyslím si, že to musíme príliš dramatizovať. Špeciálnu vojenskú operáciu je potrebné viesť metodicky, v takom rytme, v akom je to potrebné. A po oslobodení Ukrajiny na túto otázku zabudneme. Niekedy sa kresťania zídu na koncile a hovoria: na predchádzajúcich konciloch sa niečo pokazilo, že teraz nezistíme, kto mal pravdu a kto sa mýli, ale my „nie, akoby tí prví“. Všetko, čo sa teraz hovorí, kým prebieha vojenská operácia zo strany ukrajinskej časti našej zjednotenej cirkvi, nie „akoby bývalej“, pretože im musíme rozumieť. Ľudia sú braní ako rukojemníci. A na tomto sa môžete zastaviť a ďalej pokojne viesť NWO. Všetko zapadne na svoje miesto.

S. Mardan: A kde sú askéti, kde sú mučeníci za vieru? Chápem, že každý je rukojemníkom. Ale z celej tejto rady biskupov by sa našiel niekto, kto by im napľul do tváre?

A. Dugin: Nemôžeme žiadať, aby ľudia boli svätí. Akí sú, takí sú…

S. Mardan: Svätý pápež Marcellinus sa tam neukázal?

A. Dugin: Samozrejme, bolo veľa kresťanských mučeníkov a nových mučeníkov. Tiež im bolo povedané: pokloňte sa bezbožným boľševickým úradom. Povedali: nie, pôjdem na mučeníctvo. Takých bolo. A celkom nedávno boli. Ale žiadni nie sú. Opravujeme to. Dokonca som na rozpakoch, či by napríklad v našom Moskovskom patriarcháte mali takýchto ľudí. Zmeňte silu. Teraz je sila taká správna a ak sa obráti, príde kráľ Antikrist. Čo, nebolo to tak? A tak to aj bolo. A on povie: poď, pľuj na svoje svätyne. Teraz vyleziem na kríž, máme takého speváka…

S. Mardan: Existuje taký, áno.

A. Dugin: A pripúšťate, že robí správnu vec. A niekto to predsa jasne rozpozná. Aspoň nie je nahnevaný. A niekto sa postaví za vieru a nie za život, ale za smrť. Tým sa všetko preveruje. To je viera. Ak je pre teba Kristus menej dôležitý ako tvoj vlastný život, tak si kresťan, toto ti nikto neberie, ale ty áno. Všetci sme hriešnici, slabí, musíme činiť pokánie.

Rozumiem vám, toto naznačuje určitý stav viery. Tu je však dôležité aj to, že neboli jediní, ktorí sa báli násilia. V skutočnosti bola ukrajinská identita, vrátane pravoslávnych ľudí a pravoslávnych kňazov, hypnotizovaná pravidelne, od rána do večera. Ste nezávislý národ, ste nezávislý národ, Rusi sú nepriatelia. A tak, ak zostanete pravoslávnym človekom, Ukrajincom, nakoniec jednoducho začnete šalieť. To je určitý vplyv na biologickú úroveň. Je to ako otrava. Samozrejme, že človeka možno násilím omámiť LSD a požadovať, aby hovoril správne, odpovedal na otázky a zložil skúšku. Ale je nepravdepodobné, že uspeje.

Počas týchto tridsiatich rokov rusofóbna, Západom podporovaná, rasistická, neonacistická propaganda skutočne začína korumpovať ľudí na chemickej úrovni. Preto musíte byť zhovievaví. Aj keď v skutočnosti sovietska propaganda nebola o nič menej intenzívna. Vtedy však v kostoloch neboli žiadni ľudia, náš kostol zachránili len staré ženy. Aj preto si napokon môžete zaspomínať na veľmi nedávnu minulosť. Pamätáme si, že existoval Sovietsky zväz, nebolo v ňom kresťanstvo. A ty by si nemohol byť kresťan. A smiali sa na tom. A ak niekto začal chodiť do kostola, prinajmenšom sa naňho pozreli úkosom. A potom nasledovali vážnejšie metódy prevýchovy. Niektorí ľudia to zniesli, niektorí nie.

Zdá sa mi, že človek musí byť na jednej strane pevný vo svojej viere. Naučte sa z toho pre seba: čo by som robil, keby som bol biskupom alebo kňazom? Vieme, že mnohí k nám jednoducho utiekli, keď sa táto nočná mora začala. Úžasní kazatelia, ako otec Andrej Tkačev, geniálny muž, skutočný malý ruský pravoslávny kňaz. Ale presťahoval sa k nám, utekal pred týmto satanizmom, ktorý bol nastolený po Majdane. A teraz pokračuje v živej, ohnivej kázni, ktorá je živšia ako mnohí naši tradiční ruskí veľkoruskí kňazi. Cítil toto zlo, čelil mu. A to, o čom rozpráva, je pre neho jednoducho otázka života a smrti.

S. Mardan: Otestujme vašu toleranciu na ďalšom príklade. Čo sa týka viery, cirkevných záležitostí, vtedy som pochopil. A čo by sme mali robiť s toleranciou voči politickej nelojálnosti v rámci krajiny? Nebudem menovať mená, vzdelávaciu inštitúciu, kde vznikol takýto veľmi lokálny škandál. Istá stredná škola, veľmi módna, stavovská, kreatívna, jeden z učiteľov 25. februára píše na Facebooku príspevok s obrázkom: Putin je darebák, rozpútal zločineckú vojnu. So všetkými príkrasami. Zostať učiteľom na federálnej univerzite, v skutočnosti štátnym zamestnancom? Pravdepodobne mu na druhý deň jeho druhovia povedali, že spí a bude znášať hriech. Zmazal. Ale internet si pamätá všetko. Teraz tento príbeh vyplával na povrch. Otázky sa nekladú ani tejto osobe, ale skôr rektorovi ústavu: vážený súdruh, čo s tým? A tak hovorí: ľudia boli bezradní, treba to pochopiť a odpustiť. Čas uplynie a oni si určite uvedomí našu správnosť. Netreba to preháňať.

Otázka znie: funguje tento druh tolerancie alebo nie? Dokedy to funguje? Koľko času by ste dali? Ľudia pracujú so študentmi, s ľuďmi, ktorých vedomie, nápady, názory sú na najzodpovednejšej úrovni, v štádiu formácie. A jedno slovo, jeden úsmev môže zmeniť všetko. Dá sa tu byť trpezlivý?

A. Dugin: Všetko závisí od kontextu. Podľa mňa je situácia oveľa hroznejšia ako tá, čo si popísal. Ak by ktorýkoľvek učiteľ, a dokonca aj v domnení, že sa nič nestalo, 25. februára, keď si drvivá väčšina ľudí bola istá, že ide buď o nedorozumenie, alebo sa to chystajú zastaviť, alebo to jednoducho nemôže byť zotrvačnosťou, počúvaním „ Echo Moscow“, čítajúc autorizovanú Novú Gazetu, vydanú laureátom Nobelovej ceny, si zvykol na tohto ducha, na tento úplne nový zvyk, preklínal svoju krajinu, zosmiešňoval svoj ľud, žil tak celý život …

S. Mardan: Presne tak.

A. Dugin: Všade ho za to chvália, dávajú mu granty, ponáhľajú sa. Študenti prikyvujú, majú vziať príklad. Je učiteľom, je v pozícii autoritatívnej osobnosti. A ani sen, ani duch netušil, že v jeden deň 24. februára sa toto všetko, teda celý jeho život, skončil. A teraz musíme oslavovať špeciálnu vojenskú operáciu. Len si myslím, že naši nie sú presvedčení liberáli. Toto sú len tie isté obete zombíkov, len akurát tie naše. Veď aj u nás je už desaťročia taká hypnóza, že Rusko je nedorozumenie, že len Západ, že sa treba orientovať na liberálne hodnoty. Stále máme celé ministerstvá, celé odvetvia, celé segmenty vlády, nielen tohto nešťastného učiteľa, ktorý si jednoducho neuvedomil, a bolo ťažké cez noc zistiť, že sa všetko zmenilo. Ty a ja si možno rozumieme pretože vidíme historické míľniky. Pretože hľadáme bez toho, aby sme sa zapojili do tohto momentálneho okamihu. A tak ste desať rokov počúvali „Echo of Moscow“ a uverili ste tomu, o čom hovorili. A svet bude taký. A potvrdenia všade naokolo. Pôjdete od jedného „Jean-Jacquesa“ k druhému, alebo kamkoľvek teraz idú, a stretnete presne tých istých poslucháčov „Echo of Moscow“. Rozbaľte alebo otvorte Novaya Gazeta v iPhone.

To je masová hypnóza, že Západ je cieľom, Rusko je jeho perifériou. Toto je nejaký druh rozvíjajúcej sa demokracie, ktorá sa tiež snaží stať sa Západom. A tak musíme učiť, v tomto musíme žiť, na tomto je postavené celé naše školstvo. Nielen tento nešťastný profesor. Celé naše vzdelanie. Pomerne veľa som sa zúčastňoval vysokoškolského vzdelávania, viedol som katedru na Moskovskej štátnej univerzite. Môžem povedať, že paradigma nášho školstva je rovnaká.

S. Mardan: Preto som sa pýtal, čo s tým robiť. Dáš mi recept?

A. Dugin: Tu je otázka vážnejšia. Ak je celá naša paradigma západná, ak máme všetky disciplíny – sociológiu, antropológiu, históriu, psychológiu, kognitívne štúdie, politológiu – vo všeobecnosti celý humanitný komplex na všetkých univerzitách je kompletne vytvorený na kopírovaní západných zdrojov, že chceme, aby učiteľ, aby zrazu jedného dňa pochopil, že všetko sa zmenilo a prišla slavjanofilská paradigma. Áno, prišla. Ale ešte na to neprišli. To je dôležité.

A tiež verím, opäť vyzývam k tolerancii, že teraz títo ľudia, zombifikovaní, v skutočnosti sú v istom zmysle infikovaní, naša vedecká komunita, naša učiteľská komunita sú nositeľmi liberálneho vírusu. Podobne ako obrancovia práporu Azov, zakázaní v Ruskej federácii. Tam sa spája liberalizmus s nacizmom a rusofóbiou. A máme tu liberalizmus spojený jednoducho s rusofóbiou, bez ukrajinského nacizmu. Táto ideológia je však veľmi podobná. Na tejto ideológii je od 90. rokov postavené naše školstvo.

My sa teraz klepeme zo špár, z pivníc nešťastných ukrajinských extrémistov, ale v skutočnosti v našej spoločnosti práca Západu na … kolektívnom vedomí, tu pokračovala tridsať rokov na plné obrátky. A žneme z toho plody. To, čo sa stalo 24. februára, si teraz nikto neuvedomuje. Preto hovorím, že samotná operácia začala. Pretože aj tí, ktorí tomu formálne dali súhlas, zjavne nemohli jednoducho pochopiť, čo robia. Aby sme pochopili, čo robia, je potrebné raz a navždy zahodiť prieskumy verejnej mienky, hodnotenia, predstavy o voľbách, o kvótach. Keď prídu dejiny, toto všetko sa jednoducho roztrhá a vyhodí do koša so všetkými plánovanými aktivitami pre prácu s mládežou, so všetkými plánmi, so straníckymi kvótami. V skutočnosti neexistuje nič iné.

Žirinovskij, keď si uvedomil, že prišiel koniec, urobil správne gesto – zomrel. Pretože éra skončila. A táto nová éra si vyžaduje úplne iný prístup. Kde je všetko, čo bolo predtým, v paradigmatickej sfére vied, aspoň v humanitnom chápaní, v politológii, vo filozofickom chápaní Ruska a jeho úlohy vo svete, jeho vzťahov so Západom, podstaty jeho spoločnosti, jeho histórie? – toto všetko je nevyhnutná zmena. Ale na toto nie je naozaj nikto pripravený. A tak mi takých povýšencov, ktorí povedali niečo zlé v nesprávny čas alebo zle odhadli, bolo by mi ich ľúto. Pretože to nebolo seriózne.

Stále nás riadia ľudia, ktorí sa rozhodli a nerozumejú tomu, čo nasleduje. Povedali A a po tomto nasleduje B. No B je pre nich vo všeobecnosti jednoduché, o tomto B nesnívajú ani nemyslia, čo je ono, je to vlastne B, už bývame v B a všetci sú v A. Vyrovnávanie účtov s takouto osobou je teda spor o A alebo nie o A. Nie, A už bolo povedané. A už skončilo. Teraz je B. Ale spoločnosť nie je na B vôbec pripravená.

S. Mardan: Vybavujte si účty s konkrétnym človekom, s konkrétnym individuálnym hlupákom – to nie je niečo hlúpe, kruté, je to jednoducho neproduktívne. Je to strata času. A čo si myslíte o tej tisícročiami overenej technológii, ktorú, mimochodom, všetkým názorne predviedol Vladimír Vladimirovič, ktorý všetkých členov Bezpečnostnej rady priviedol pod kamery, každého jedného a prinútil všetkých, aby vyslovili nahlas práve tento symbol viery v budúce víťazstvo v špeciálnych vojenských operáciách. Potom sme sa čudovali, prečo sa to všetko deje. A bola škoda pozrieť sa na týchto najvyšších hodnostárov ríše. Niektorí z nich vyzerali jednoducho monštruózne, na rozdiel od jedného veselého Dmitrija Anatoljeviča. A všetci ostatní – nie, nejako sa boja.

Možno by vo vzdelávacom systéme malo zmysel robiť jeden inštitút za inštitútom, akadémiu za akadémiou: podpisujeme listy, prichádzame na mítingy, skandujeme, hovoríme a hovoríme, že s fašistickým bastardom niet zľutovania a bude bez zľutovania. Overené storočiami.

A. Dugin: Myslím si, že je to skvelá téma. Ale všetko bolo o A. Bola to hádka. V skutočnosti náš prezident, vrchný veliteľ, vzal za rukojemníka svoj vlastný sprievod a prinútil ich, aby sa podpísali pod A. Či to chceli alebo nie, podpísali sa pod A. Teda pod začiatok vojenskej operácie. A ďalej im bolo všetko jasné. Potom pozval podnikateľov, požiadal ich, aby sa podpísali pod A. Potom pozval médiá, niekto sa prihlásil, niekto odišiel. A toto, v zásade, s ohľadom na A, prvý akord, prvé dejstvo, prvé dejstvo tejto obrovskej NWO drámy, ktorá má jednoducho kolosálny objem, všetko sa stalo presne tak, ako popisujete. Náš vrchný veliteľ bol súčasťou elity, spojenej predovšetkým s bezpečnostnými zložkami a biznisom, s politikou, s informáciami. A on povedal: Ja som vrchný veliteľ. Všetci súhlasili. Takže tu som, ako hlavný veliteľ, na základe môjho hlavného príkazu vám rozkazujem a vy sa tu podpíšte. A to je všetko.

Ukázalo sa to na Západe. Všetky ich aktíva, všetky ich sklony – všetko okamžite zmení svojho majiteľa. Nemajú kam utiecť. A poď, začni odznova. Pravdepodobne ste si tu zariadili svoju pozíciu, svoje bohatstvo ste odložili nie tu, ale niekde tam. Teraz znova. Zresetujeme vaše západné podiely, ak sa prihlásite na odber, ušetríme vaše miestne. A cela operacia A prebehla bezchybne, presne ako si popisal.

Ale keď prídeme do B, takéto metódy tu už nefungujú. Nefungujú vôbec. Pretože ide o veľmi rýchlu prípravu na mimoriadnu, mimoriadnu situáciu, ktorá je okamžitá. Prvým je prijatie rozhodnutia o NWO. Všetci sa prihlásili, super, prijali. Ďalej – správanie v NWO, v nových podmienkach. Toto je možné, toto nie je možné. S plagátom na Channel One, ktorý beží počas programu, aby ukázal, čo chcete alebo čo nechcete, nikoho nezaujíma, je to nemožné. Nie je možné oslavovať nacizmus alebo Bidena, nášho nepriateľa, ako na Echo Moskvy alebo Novej Gazete. Na „Striebornom daždi“ sa v budúcom roku nedá zabávať a polievať prezidenta a ľudí, to je zakázané. A všetko ostatné je možné. O to išlo. A začalo to u nás a povedali: toto je dôležité a všetko ostatné ide ďalej – ako chcete, a vyriešte to. Prihlásiť sa na odber.

A tak sa dostávame k B. Ale toto je iné. Toto je prvé písmeno. Bolo A a teraz je B. A tu musíme použiť oveľa zložitejšie a hlbšie mechanizmy.

S. Mardan: Zaoberali sme sa vládnucou vrstvou. Všetko tam bolo jasné. Aj keď v skutočnosti je oveľa širšia. Všetci títo ľudia, a ešte viac stredná trieda, zostali vo všeobecnosti mimo politického rámca prijímaných rozhodnutí, a teda aj mimo rámca celého tohto príbehu vo všeobecnosti. B je čo?

A. Dugin: A – bolo začať alebo nezačať. Keď ste začínali, ako sa správať v extrémnych situáciách. Pozrite sa, ako Lavrov a Zakharova hovorili na začiatku. Tí, ktorí súhlasili s A, urobili všetko bezchybne. Dali sa dokopy, prestavali modely, vyhlásili smútok v prvých dňoch, keď ešte neboli skutočné obete. Všetky zábavné programy boli zrušené. Ale všetci sa prihlásili do A, ako na krátkodobé plávanie, 50 metrov. Práve teraz, rýchlo, ako chcete, pod guľkami, pod údermi, s obrovskou vlnou, ktorá ide pred nami, preplávame týchto 50 metrov, vystúpime na breh a všetko sa viac-menej vráti. Už nové podmienky, ale bude to rovnaký koniec tejto núdzovej situácie. Takže A, bola to núdzová situácia.

A keďže prešli štyri mesiace a hovoríme o tom, že dnes sme, chvalabohu, získali späť 300 metrov na pôde Donbassu a ešte tam zostáva nevymerané množstvo a zvyšuje sa aj rozsah ostreľovania, naše regióny sú už všetky susediace s Ukrajinou, od Belgorodu po Rostov, vrátane Voronežskej a Kurskej, Brjanskej oblasti, sú teraz ostreľované. Tým to vlastne nekončí. A ľudia si začínajú uvedomovať, že to nikdy neskončí. Prejde hurikán a potom budeme stavať. Neprejde to. To znamená, že teraz je náš spôsob života hurikán. Tomuto sa hovorí B. Ako si znovu vybudovať vedomie, že konflikt so Západom nie je prepuknutím, ale je navždy. Že sme jednoducho vystrihnutí z tohto globálneho systému, nie dočasne, nie kým nerozhodneme o našich cieľoch na Ukrajine, ale všeobecne. V skutočnosti teraz musíme dať serióznejšiu odpoveď, čo robíme na Ukrajine, prečo sme tu. Na to máme odpoveď, v prvom priblížení sme ju dali. Všetkých tam denacifikujeme a demilitarizujeme. Skvelá posledná možnosť, na začiatok.

Ale teraz to jednoducho nestačí. A ukazuje sa, že musíme dať odpoveď na to, ako žiť mimo Západu, z ekonomického hľadiska, z ideologického hľadiska, z technologického hľadiska, z finančného hľadiska, zo vzdelávacieho hľadiska. uhol pohľadu. Pretože nemôžeme vziať ich modely a aplikovať ich doma, pretože podľa tohto modelu sme zločinci, nepriatelia, spodina a tak ďalej. Jednoducho už nemôžeme používať učebnice napísané moderným liberálnym západným feministicko-postmoderným jazykom. Pretože sa budeme musieť trénovať, aby sme sa nenávideli.

A tak – všetko. V ekonomike, v plánovaní, vo vzdelávaní, v kultúre. Pretože celá naša kultúra, vy a ja vieme, sa pokúša urobiť niečo v tomto smere, ako sa dusiť, normálnym smerom. A ako je naša kultúra úplne presiaknutá jedom liberálnej postmoderny. V skutočnosti rasizmus a neonacizmus. Iba liberálne, bez oslavovania nejakého konkrétneho národa. Ale rusofóbia je vstupenkou do našej kultúry. Ak nie ste rusofób, nemôžete robiť nič. A ak stále milujete svojich ľudí, dobre, to je všetko, skončili ste.

S. Mardan: Takže ste fašista a chátra, treba vás zrušiť. O tom, či sa vráti alebo nie. Táto myšlienka neopúšťa vládnucu triedu. Je jasné, že nádej umiera posledná. Mimochodom, moji priatelia opísali minulé Petrohradské ekonomické fórum ako stretnutie ľudí, ktorí dúfajú v to najlepšie. Teraz je už aj tak po všetkom. Všetko so stratami, s bolesťou, ale aj tak sa to vráti.

A tu vzniká otázka, aj taká filozofická, ideologická. Predpokladajme, že v zime Putin položí Nemecko a spolu s Nemeckom a celú Európou na kolená, odstaví im plyn, napríklad im prestane dodávať inertné plyny, kovy vzácnych zemín. Pšenicu a všetko. Pochopia, kto ich drží pod krkom. Ale sú to racionálni ľudia, Západ je vo všeobecnosti racionálne miesto. Prídu, urobia pokánie, povedia, že vstúpili do vašej pozície, áno, naozaj, rozdeľme si Ukrajinu a začnime spolu nejako žiť.

Ale mám otázku ako? Sú vnútorne, hodnotovo, svetonázorovo, pripravení ďalej hrať s Ruskom a Putinom podľa aktualizovaných pravidiel? Preto do určitej miery opäť dôverujte Putinovi. Alebo nie?

A. Dugin: Po prvé, pokiaľ ide o Nemecko, úprimne povedané, nemyslím si, že zrazíme Európu na kolená. Ale ak sú pripravení s nami hovoriť o Ukrajine, že Ukrajina je pre nás a napríklad plyn je pre nich, je to dobré, a potom im musíme dať plyn a vziať to, čo nám patrí.

Ale čo sa týka fóra, bola tam moja dcéra Dáša, hovorí, že v skutočnosti bola táto podívaná úplne úžasná. Ruská elita prišla na toto fórum ako vždy a posledné desaťročia tam prichádzala na fórum ako pobočka Davosu, uzatvárať obchody, rozprávať sa so západnými investormi, vlastne sa pred niekým predvádzať. A tu najdôležitejším, najuznávanejším VIP, okolo ktorého bolo všetko postavené, bol veľvyslanec alebo premiér Stredoafrickej republiky. A všetci ho už nedočkavo prijali, pretože bol sám a všetky ostatné delegácie boli na nižšej úrovni ako Stredoafrická republika. Číňania tam neboli z iných dôvodov, pretože bojujú s koronavírusom.

A vlastne, keď sa naša elita ocitla tvárou v tvár predsedovi vlády Stredoafrickej republiky, sama na tomto fóre, namiesto obrovského množstva globalistickej elity, s pokazenými kartami, s odrezanými účtami, teda v úplne novom rozpoložení, čelili realite, nikto z nich, okrem vlastencov, ktorí boli na to pripravení, boli vynikajúce oddiely, vlastenecké, boli tam rozumní ľudia a boli tam rozumní ľudia i z elity, ale väčšina bola v stave halucinácií. Tu sú veci, ktoré sa zdajú byť rozpoznateľné, steny Petrohradského fóra, sekcie, všetko je tiež zorganizované, geniálne, nejaké večierky, zábava. Všetko je ako bolo. Chýba však len jedno – chýba to najdôležitejšie. Teda na mieste globálneho, mocného Západu, ktorému sa treba rovnať, veľvyslanec, premiéra Stredoafrickej republiky. Bol to vrchol.

To znamená, že ľudia naďalej zúria, naša elita. Už v Stredoafrickej republike a stále sa správajú ako predtým. Aj keď v skutočnosti (Dasha bola na uzavretej recepcii vo VTB) kedy sa ľudia úprimne už na uzavretej recepcii už uvoľnili, sňali kravaty, popíjali koktaily, počúvali avantgardnú hudbu, to všetko zrazu úprimne vyhlasujú za Z, za NWO. Veľmi sa mi to páčilo. Že niekto odišiel, pozrel sa na tohto premiéra, zamyslel sa, napil sa, pochopil a povedal: no, to je všetko, nech žije Donbas! A toto je veľmi dobré. V skutočnosti je to také dobré znamenie, že niekto je naďalej v halucinácii a táto halucinácia už od niekoho ustúpila, vrátil sa do reality. Toto je teraz realita. Na budove Gazpromu je namaľované Z, večer svieti. Niekto si osvojil tento nový model. Oni to, samozrejme, nepochopili, nikto na to nie je pripravený. Ale páčilo sa mi to.

S. Mardan: Tápajú v tme.

A. Dugin: Myslia si: teraz poďme inak, alebo… Rusi sa dokonale prispôsobia situácii. Keď sa prispôsobia zlej situácii, patriotov to rozzúri. A keď sa prispôsobia dobrej situácii, naopak, pomyslíte si: aké dobré, aká úžasná kvalita! NWO začalo a všetci: dobre, dobre, teraz poďme na to. A ak áno, je to tak. Mimochodom, niekto po návrate z tohto fóra ešte nestratil svoje kritické pocity, niekto si zbalí kufre a pokúsi sa niekde zmiznúť z dohľadu. Lebo len tak to pôjde. Aj keď ich zrazíme na kolená, celý Západ vyhladujeme, to neznamená, že sa všetko skončí. Situácia bude eskalovať.

Môžeme povedať, že NWO nie je núdzová udalosť, je to spôsob života. Vstúpili sme do NWO, je to ako taká rieka. Vstúpili sme tam – a prúdime s ňou. Tentoraz je to naša história. Tu je – príbeh, ktorým sme začali dnešný rozhovor. Zdá sa mi, že čím skôr si uvedomíme, tým skôr pochopíme, že už sme v B. Čo sa týka A-B nie je potrebné prijať takéto rozhodnutie. Nie je potrebné volať vedúcich univerzít k Vladimírovi Vladimirovičovi. Navyše potrebujeme hovoriť filozofickým jazykom, a to je úplne iné.

S. Mardan: Náš rozhovor končí. Bolo to jednoducho skvelé, ako vždy. Alexander Dugin, ruský filozof.

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Múka z mletých cvrčkov je už v stále viac európskych krajinách aj v USA pridávaná do potravín, ktoré možno nájsť v supermarketoch

Na sociálnych sieťach WEF sa už nejaký čas objavuje vyhlásenie „Budete jesť výrobky z chrobákov“. WEF toto vyhlásenie opakovane vypúšťa do ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Nová doba: Slovenská vláda nevpustila občanov na oficiálnu časť osláv 78. výročia SNP v Banskej Bystrici, podľa informácií panovali obavy z vypuknutia protivládnych nepokojov! O niekoľko kilometrov ďalej vo Zvolene zožal ruský veľvyslanec búrlivý potlesk a na záver vyhlásil, že pravda zvíťazí! 

Celá oficiálna časť pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici sa niesla v duchu protiruskej agitácie predstaviteľov slovenskej vlády a nikto ...
NÁZOR

Eurovoľby - prečo podporovať národných kandidátov? - Štefan Harabin

Témy: Zlučiteľnosť funkcie predsedu parlamentu a prezidentského kandidáta. „Ak si chceme úrad prezidenta vážiť, tak tam musia byť také osobnosti, ...
Aktualizované 16.4. 23:39
NÁZOR

Kto dosadzuje úradníkov do EÚ – ten vládne EÚ! Kto to však je - prekvapivé odhalenie! A hlavne, čo tým sleduje!

Motto: Josif V. Stalin – Kadry rešajut vsjo! – Politicky správne vybraný a ideologicky zocelený káder znamená vyriešenie 90% všetkých našich úloh! (Zdroj ...
Aktualizované 19.4. 23:46
NÁZOR

Pripamätúvanie osudov Slovákov v Poľsku

V júli 2024 bude 104 rokov od historického momentu, keď sa na základe rozhodnutia Najvyššej rady veľvyslancov v belgickom meste Spaa ...
NÁZOR

KORČOK PREHRAL – NA PRÍSĽUBY PELLEGRINIHO TREBA DOHLIADAŤ – Tibor Eliot Rostas

Dodrží Peter Pellegrini svoje sľuby a predsavzatia? Dohľad nad nimi budeme vykonávať… Nezávislé médiá a občania Slovenska musia veľmi pozorne ...
NÁZOR

Venované politickej mŕtvole Lucii Ďuriš Nicholsonovej

Monika Sofia Soročinová na svojom FB statuse včera venovala otvorený odkaz bezvýznamnej persóne, ktorá zasmradila našu politickú scénu, zbalila kufre ...
NÁZOR

Viete správne držať tašku?

33 hriechov kandidáta Korčoka Z desiatky kandidátov boli v prvom kole voľby prezidenta SR ako kohúti na „smetisku SR“ prví dvaja. Jeden ...
NÁZORSpravodajstvo

EUROVOĽBY BUDÚ EXISTENČNOU OTÁZKOU

 AUTOR: ZEM&VEK My a ani ja konkrétne sme nevstúpili do politiky. Naopak. My sme jej súčasťou od májových dní 2012 – ...
NÁZOR

Systém kolabuje - Prof. Peter Staněk

Prof. Peter Staněk, filozof, ekonóm, analytik a vizionár Prof. Peter Staněk sa v rozhovore s historikom Dr. Josefom Skálom a ...
NÁZOR

Niekoľko pozdravov IVANOVI KORČOKOVI od Zoroslava Kollára

Dobrý večer pán Korčok! Niekoľko pozdravov venovaných od Zoroslava Kollára a rozhovor na ZVTV – Kto je Korčok? – História ...
Aktualizované 17.4. 00:48
NÁZOR

Štefan Harabin: "Fico je nekonzistentný"

Štefan Harabin reaguje na aktuálne témy: ⚠️Irán, Izrael ⚠️Balkán ⚠️Ukrajina a Slovensko ⚠️Róbert Fico a jeho nekonzistentnosť ⚠️Peter Pelegrini falšoval ...