AKO SKRYTÉ BRITSKÉ INFORMAČNÉ VOJNY CIELIA NA RUSKO, ŽE OHROZUJE CIVILOV A NOVINÁROV

28. septembra 2022

Kit Klarenberg

Koncom júla začal internetom kolovať šokujúci rozhovor so zajatým bojovníkom práporu Azov.

V klipe vojnový zajatec tvrdil, že Oleksij Arestovyč, kedysi kľúčový poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, pred vojnou nariadil svojmu neonacistickému pluku (okrem iných vojenských jednotiek), aby vykonal a nakrútil „brutálne vraždy“ zajatých ruských vojakov v službách „informačnej kampane“.

Účelom tohto úsilia, tvrdil bojovník Azov, bolo preniesť hrozné zábery do Ruska s cieľom podnietiť medzi obyvateľstvom protivojnové nálady, a tým aj protesty a rozruch.

K zápalným priznaniam a obvineniam zo strany vojnových zajatcov by sa malo vždy pristupovať s veľkou skepsou. Pravdepodobnosť, že budú vyrobené pod značným nátlakom a/alebo výsledkom rozsiahleho koučingu, je vždy vysoká. Napriek tomu existujú pádne dôvody, prečo reflexívne neznevažovať svedectvo bezmenného bojovníka.

Aj keď by ste to sotva vedeli zo správ západných médií,  nespočetné množstvo ruských vojakov  bolo mučených a zabitých tými  najsurovejšími  spôsobmi, aké si možno po zajatí predstaviť, pričom každý jeden strašný incident predstavuje  vážny vojnový zločin. Existuje mnoho správ o väzňoch, ktorí boli pred popravou popálení horákmi a/alebo im boli  vylúpnuté oči, a dokonca aj tí, ktorí boli držaní nažive, sú často zastrelení do podkolienok, aby ich ochromili na celý život. Sprievodné klipy sú objemné a veľmi sa rozšírili.

Preto sa môžu len množiť otázky, či ide skôr o záležitosť vyhradenej stratégie pre Kyjev, než o izolované, pomstychtivé činy jednotlivých vojakov alebo jednotiek, najmä vzhľadom na to, že mnohí predstavitelia verejne hrozivo vyhrážajú osud, ktorý čaká Rusov, ak sa zúčastnia vo vojne. Napríklad vedúci bojový lekár povedal koncom marca ukrajinským štátnym médiám, že nariadil svojim zamestnancom kastrovať zajatcov, keďže to boli „šváby“.

Arestovyč tiež v priebehu rokov vyjadril množstvo hlbokých komentárov podporujúcich ISIS, najmä „krutosť teroristickej skupiny na parádu“, ktorú považuje za „múdru stratégiu“.

„Konajú veľmi správne… Tieto metódy svet potrebuje, aj keď to znamená terorizmus, stredovekú úroveň krutosti, upaľovanie ľudí zaživa, strieľanie alebo odrezávanie hláv. Toto je absolútna cesta budúcnosti,“ povedal v jednom televíznom rozhovore.

Ešte presvedčivejšie je, že uniknuté dokumenty, ktoré preskúmala  MintPress, ukazujú skryté plány na „dosiahnutie vplyvu“ na Rusov a ich otočenie proti vojne a ich vláde, ktoré vypracoval tieňový britský spravodajský kontraktor, vedený jednotlivcom úzko spätým s predchádzajúcim tajným úsilím, zameraným na dosiahnutie rovnakého cieľa pomocou krutej propagandy zo sýrskej krízy, v ktorej ústredným prvkom bola aj Ukrajina.

Ako uvidíme, nie je dôvod domnievať sa, že toto úsilie bude niečo iné ako kontraproduktívne a v tomto procese značne ohrozí slobodu, ak nie životy Rusov, pričom výrazne povzbudí Kremeľ a podporuje jeho informačné ciele.

PRÚD NARATÍVNYCH PRÍLEŽITOSTÍ

Návrhy vytvorila spoločnosť Valent Projects, ktorú  MintPress  v júli odhalila  ako prevádzkovanie zlovestnej operácie cenzúry sociálnych médií v mene americkej spravodajskej služby USAID v spojení s Chemonics International, o ktorej zakladateľ priznal, že bola vytvorená, aby mohol „mať svoj vlastný CIA.” Dodávateľ bol primárnym kanálom, cez ktorý sa americké prostriedky a vybavenie dostali k falošnej sýrskej humanitárnej skupine Biele prilby.

Dvojica, ktorá bola predložená do Partnerského fondu pre odolnú Ukrajinu, podporného mechanizmu vytvoreného vládami Británie, Kanady, Švédska, Švajčiarska a USA, sa zaviazala „zmapovať publikum, ktoré je dôležité pre úsilie Kremľa, a identifikovať príležitosti, ako ovplyvniť ich príbehy, s cieľom podporiť „strategické komunikačné úsilie Kyjeva“.

Kľúčovým osobám s rozhodovacou právomocou v rámci ministerstiev obrany a zahraničných vecí a kancelárie prezidenta by to poskytlo „prúd príležitostí na rozprávanie“, ktorými by „ovplyvnili“ a „zaujali“ publikum nielen v Rusku, ale aj „iné kľúčové vrátane Indie a Turecka prostredníctvom spravodajských kanálov a sociálnych médií.

Valent sa zaviazal nielen identifikovať potenciálne cieľové demografické skupiny, ale aj „ich prevládajúce svetonázory, ako pristupujú k informáciám a aké príbehy ich pravdepodobne ovplyvnia“ a monitorovať ich online interakcie v reálnom čase, najmä identifikovať, kedy „kľúčové publikum vyjadruje potenciálne napätie“. s oficiálnymi pozíciami“, čo by mohol Kyjev zneužiť.

Tieto údaje by mohli byť segmentované podľa rôznych vládnych rezortov, ak by povedzme, že šéfovia obrany mali „záujem o iné publikum“ ako ich kolegovia zo zahraničia. Celkovo by celá ukrajinská administratíva, ako sa zaviazalo, dokázala s Valentovou pomocou „ovplyvniť merateľné zmeny postojov a správania u kľúčového ruského publika“.

Hoci v dokumente nie je žiadna zmienka o tom, že by sa toto nastavenie použilo na ďalšie Arestovyčove strašidelné plány, určite by to poskytlo účinný prostriedok na ich dosiahnutie. A čo viac, v návrhu operácie britského spravodajského dodávateľa InCoStrat počas sýrskej krízy, ktorú viedol Valentov zakladateľ a šéf Amil Khan, sa ozývajú zlovestné ozveny.

Pod názvom „Projekt Aurelius“ sa  snažil  „zvýšiť náklady ruského vedenia na trvalú alebo zvýšenú intervenciu v sýrskom konflikte tým, že senzibilizuje ruskú verejnú mienku na náklady obetovanej príležitosti na ich intervenciu v konflikte“ – v procese nielen ukončenia rozhodujúca vojenská účasť krajiny v špinavej vojne Západu, ale destabilizácia vlády narušením jej „domáceho balancovania“. Dokument súvisiaci so súhlasom vysvetľuje „základný mechanizmus na dosiahnutie“ jeho vznešených cieľov. Stručne povedané, znamenalo to „využiť realitu ruskej intervencie v Sýrii, ako ju zobrazujú sýrske opozičné médiá, a predstaviť ju kľúčovému ruskému publiku vrátane spotrebiteľov hlavného prúdu správ“.

InCoStrat  otvorene disponoval  „množstvom aktív, ktoré už boli k dispozícii na vybudovanie tohto mechanizmu“, vrátane „prístupu k mediálnym produktom vyrobeným opozíciou“, ktoré produkujú obsah vyvracajúci „ruské tvrdenia“, „možnosti poveriť sýrskych opozičných mediálnych aktivistov, aby získali suroviny“ a „špecialisti na medzinárodnú komunikáciu“ so sídlom v Jordánsku so „schopnosťou vytvoriť a riadiť úsilie“ – hlavným z nich je Khan.

EMBEDDED S TERORISTAMI

Takéto pýchy výrazne podčiarkujú ohromujúci rozsah machinácií InCoStrat s maskovaním a dýkou v Damasku. Dodávateľ zohral kľúčovú úlohu v dlhotrvajúcich londýnskych propagandistických snahách počas špinavej vojny, ktorá sa snažila narušiť a vysídliť vládu Bašára al-Asada, presvedčiť občanov a medzinárodné orgány, že besnia západné a militantné skupiny podporované Perzským zálivom. V celej krajine boli dôveryhodnou, „umiernenou“ alternatívou a potom by zaplavili médiá na medzinárodnej úrovni pro-opozičnou agitkou.

V službách tohto úsilia InCoStrat vyškolil stovky „stringerov“ po celej krajine, ktorí dodávali obsah do troch samostatných kancelárií mediálnej produkcie, ktoré spravoval, a založil 10 samostatných FM rozhlasových staníc, ako aj množstvo tlačených časopisov. Okrem rozsiahlej domácej spotreby v okupovaných aj vládou kontrolovaných oblastiach Sýrie spoločnosť dodávala túto produkciu do siete „viac ako 1 600 novinárov a ľudí s vplyvom“ na celom svete.

InCoStrat okrem toho vykonal rôzne prepracované „partizánske“ operácie, ktoré opísal ako „[použitie] médií na vytvorenie [udalosti]“ a „[iniciovanie] udalosti na vytvorenie mediálneho efektu“. Jedným z príkladov týchto aktivít bolo „[využívanie] sústredenej prítomnosti novinárov“ počas konferencie Ženeva II v januári 2014 „na vyvíjanie tlaku na režim“.

Spoločnosť vyrábala „pohľadnice, plagáty a správy“, aby „vykreslila paralely správania“ medzi vládou Asada a ISIS a nečestne podporila fikciu, že „medzi týmito dvoma existuje latentný vzťah“. Spoločnosť vo vyjadreniach ministerstva zahraničia tvrdila, že tieto produkcie boli následne znovu publikované „veľkými spravodajskými médiami“ vrátane Al-Džazíry financovanej Katarom.

V inom InCoStrat prepašoval materiály zdôrazňujúce údajné vládne zverstvá – ako napríklad obrázky „znázorňujúce následky útoku barelovou bombou alebo obete mučenia“ – do „režimom ovládaných“ oblastí Sýrie vrátane Damasku. Spoločnosť sa snažila „udržiavať režimové páchanie vojnových zločinov v centre pozornosti v kľúčovom čase, keď sa pozornosť médií presunula takmer výlučne na ISIS a niektoré vplyvné hlasy volajú po spolupráci so sýrskym režimom v boji proti ISIS“.

Táto práca umiestnila spoločnosť a jej zamestnancov do mimoriadne úzkych priestorov s početnými ozbrojenými milíciami vinnými z obludného zneužívania, ktoré boli dôveryhodne obvinené z organizovania udalostí pod falošnou vlajkou s cieľom urýchliť západnú intervenciu, vrátane útokov chemickými zbraňami, ktoré si mohli vyžiadať choreografické masakry. Jednotlivci a skupiny, ktoré ich inscenujú.

Napríklad InCoStrat sa chválil, že má kontakty s násilnými gangmi v „niektorých z najnepreniknuteľnejších oblastí v krajine“, ako je sýrsky „východný front“, ktorý v čase písania tohto článku ovládal ISIS. Jeho členovia mali „prístup k rôznym skupinám“ vrátane odnože Al-Káidy Jabhat al-Nusra, „s ktorou viedli rozhovory“. Amil Khan mohol byť základom kultivácie týchto spojení.

V jednom uniknutom súbore je InCoStrat požiadaný, aby poskytol dôkazy o svojich „osvedčených záznamoch o nadväzovaní a rozvíjaní kontaktov v arabsky hovoriacich štátoch postihnutých konfliktom“. Khanova údajná história „nadviazania vzťahov a začlenenia sa do teroristických organizácií v Spojenom kráľovstve a na Strednom východe“, skúsenosti, ktoré mu poskytli „jedinečný pohľad na ich príbehy, komunikačné metódy, náborové procesy a riadenie sietí“, sa uvádza ako príklad zdatnosti spoločnosti v tejto oblasti.

Podkopať RUSKÚ POZÍCIU

InCoStrat mal prinajmenšom k dispozícii „množstvo prostriedkov“ na efektívne vykonávanie projektu Aurelius.

„Jediným“ prvkom operácie zameraným na verejnosť  bol „ruský antikremeľský aktivistický kolektív“ so sídlom na Ukrajine, „s prístupom k zahraničným novinárom a mienkotvorcom s mediálnymi profilmi“, ktorí boli schopní „založiť a prevádzkovať ruské sociálne médiá a stránky“ a infiltrovať ruské opozičné siete online v mene InCoStrat.

Financovanie tohto úsilia bolo výrazne neprehľadné, posielané z Ammánu sýrskej „skupine mediálnych aktivistov“ registrovanej v Nemecku, ktorá potom posielala pravidelné platby paralelnej organizácii vytvorenej v Kyjeve, pokrývajúc jej personálne a prevádzkové náklady a výdavky. Verejne sa zdalo, že peniaze pochádzajú od „sýrskeho partnera“, ktorý organizuje crowdfunding a „získa dary od bohatých Sýrčanov“.

Výstup z rôznych sýrskych mediálnych aktív InCoStrat – a iných opozičných komunikačných platforiem – monitoroval tím pod vedením Khana v Jordánsku, aby „[identifikoval] produkty, ktoré podkopávajú postavenie Ruska“, ktoré boli potom zostavené podľa „distribučného plánu, ktorý má za cieľ maximalizovať negatívny vplyv na ruské príbehy o intervencii v Sýrii“ s osobitným zameraním na „zraniteľné body“.

Tento materiál bol potom rozoslaný ukrajinským aktivistom, preložený a šírený cez sociálne médiá prostredníctvom súkromných chatov a skupín sociálnych médií. Dúfalo sa, že celá šírka  ruských médií, od opozičných médií ako  Meduza  a  Novaja Gazeta, etablovaných liberálnych novín vrátane  Kommersantu a dokonca aj „priamo kontrolovaných provládnych médií“, si tieto príbehy preberie, čo povedie k širšej občianskej spoločnosti. Diskusia o sýrskej intervencii a korózii postavenia vlády doma aj v zahraničí.

Nie je isté, či sa Aureliovi podarilo zaplaviť ruské opozičné kanály škodlivými dezinformáciami, alebo koľko novinárov a publikácií recyklovalo tento cielený obsah v domnení, že ide o organický a ľudový obsah, ale nezdá sa, že by to sýrsku misiu Moskvy odradilo.

Dnes, napriek pokračujúcim  izraelským náletom,  ochromujúcim sankciám Západu  a  americkej okupácii  oblastí produkujúcich ropu, sa krajina neustále obnovuje a je v drvivej väčšine pod vládnou kontrolou, v nemalej miere kvôli ruskej intervencii.

Zdá sa pravdepodobné, že návrh Valenta a Chemonicsa bude podobne bezmocný, v neposlednom rade preto, že brutalita vyhradená pre zajatých ruských vojakov, ako ju očividne obhajoval Arestovyč, určite znížila na nulu príležitosť pre Kyjev uskutočniť včasné zásahy a využiť „potenciálne napätie s oficiálnymi pozíciami“ s cieľovým publikom v Rusku. Ako priznali vo svojom svedectve bezmenní zajatci práporu Azov, takéto správanie „spôsobilo negativitu svetovej verejnej mienky“, najmenej v samotnom Rusku.

Iný bezcitný vývoj, vrátane rozšíreného rozhadzovania okvetných mín v civilných oblastiach na Donbase, nevyberaných útokov na väčšinový ruský Krym a ukrajinských vojakov, ktorí pomocou  mobilov zabitých Rusov volali a smiechom sa vysmievali matkám svojich obetí doma, boli nevyhnutné. Kremeľ využil na ďalšie a legitimizáciu svojich naratívov o Kyjeve ako o besnom, vražednom fašistickom režime, ktorý naliehavo potrebuje „denacifikáciu“ a „demilitarizáciu“.

Niekto by mohol namietať, že ako krajina zapletená do bitky Dávida a Goliáša je pre Ukrajinu nielen morálne nevyhnutné, ale aj mimoriadne rozumné, aby preskúmala všetky možné spôsoby vyrovnania ihriska. Napriek tomu projekt Aurelius dostatočne zdôrazňuje významné nebezpečenstvá a inherentne kontraproduktívny charakter tajných iniciatív západnej informačnej vojny.

Niekoľko médií identifikovaných ako plodné ciele pre produkt Aurelius sa odvtedy stalo obeťou moskovských drakonických, oslabujúcich zákonov o „zahraničných agentoch“, alebo boli jednoducho zatvorené na  základe súdneho príkazu. V posledných rokoch bolo prenasledovanie a zatváranie opozičných mimovládnych organizácií a poskytovateľov informácií v Rusku často vyvolané  odhalením  nezákonného – alebo nedostatočne jasného – západného financovania a sponzorstva.

Začiatok konfliktu na Ukrajine znamená  ešte menej  bezpečný priestor pre nesúhlas v Rusku. Tisíce ľudí  údajne dostali  pokuty alebo tresty odňatia slobody za odpor proti vojne, zatiaľ čo  reportér Kommersant  Ivan Safronov  bol uväznený  na 22 rokov za pochybné obvinenia z vlastizrady. Aký osud by postihol novinára, ktorý napísal obsah, ktorý im tajne odvysielal Kyjev s láskavým dovolením Valenta a Chemonics, alebo súkromného občana, ktorý ho zdieľal?

Ušľachtilé klamstvo?

Ak túto vojnu vyhrá Ukrajina, určite to nebude cez skryté psyops kampane. Napriek tomu majú Kyjev aj jeho západní podporovatelia výrazný záujem na propagande verejnosti v Severnej Amerike a Európe. Pravdivé alebo nepravdivé príbehy o obetiach, hrdinstve a úspechu na bojisku sú kľúčom k zabezpečeniu nekonečného toku zbraní a finančnej pomoci do krajiny, ktorú prekonal a prekonal jej oveľa väčší sused, ktorého ekonomika a priemysel už boli  úplne ochromené.

Počas sýrskej krízy USA vynaložili potenciálne viac ako jeden bilión na úsilie o zmenu režimu, ktorého hlavnou zložkou bola neúspešná  tajná špinavá vojna v hodnote 1 miliardy dolárov  pod vedením CIA. Británia napumpovala  najmenej  400 miliónov dolárov na dosiahnutie rovnakého cieľa, čo je číslo, ktoré neberie do úvahy čierne operácie vykonávané spravodajskými agentúrami alebo tajnými vojenskými jednotkami. Sumy zapojené do ukrajinského konfliktu pravdepodobne prevýšia tieto súčty.

Medzinárodný sledovač pomoci DevEx koncom augusta vypočítal, že za prvých šesť mesiacov vojny západné krajiny venovali Kyjevu viac ako 100 miliárd dolárov, z ktorých len nepatrná časť bola „zameraná na humanitárnu pomoc“. Zdanlivo každý mesiac, ak nie častejšie, Washington prideľuje Kyjevu ďalšie miliardy , čo znamená, že krajina je na ceste stať sa najväčším príjemcom  vojenskej pomoci USA od druhej svetovej vojny. Európa tiež vyčlenila obrovské zdroje.

Veľkí výrobcovia zbraní pritom doslova zabíjajú v každom zmysle. Napriek všeobecnému poklesu akciových trhov na celom svete zostali ceny akcií spoločností vrátane BAE Systems, Lockheed Martin, Northrop Grumman a Thales  silné. V obzvlášť odvážnom prejave vojenského priemyselného komplexu v skutočnosti mal Zelenskyj  predniesť hlavný prejav na hlavnej konferencii amerického obranného priemyslu 21. septembra.

Existujú legitímne a rozumné argumenty pre a proti pravidelným dodávkam zbraní do Kyjeva, hoci úvahy o druhej perspektíve takmer úplne chýbali v mainstreamovom diskurze. Preto sa nemožno ubrániť otázke, či konečným zamýšľaným cieľovým publikom druhu informačného súhlasu, ktorý navrhli Valent a Chemonics, je, ako v prípade Sýrie, západná verejnosť.

Koniec koncov, je to ich podpora a súhlas, čo udržuje vojnovú mašinériu v neustálom vírení – a zisky stúpajú. A ak občania nepriateľského štátu, novinári a aktivisti občianskej spoločnosti skončia ako vedľajšie škody, koho to zaujíma?

Zdroj

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Krok Nemecka stať sa vojenskou veľmocou bude samovražednou pilulkou pre Berlín aj EÚ

Scholz a jeho kolegovia sa obávajú, že Putin nevyhrá. Majú obavy z nemysliteľného. Putin prehral. Otázka úlohy Nemecka v militarizovanej Európe nezmizne. Stále ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Kto ťaží z útoku na Nord Stream

Krízové ​​stretnutie na švédskom ministerstve zahraničia – nórski seizmológovia hovoria o „sto kilogramoch TNT“. Dánsko rozhadzuje rukami a naznačuje sabotáž. Bezprecedentné, podľa ...
NÁZOR

Liberálno progresívny pokrstený katolík Šimečka - sa prepadol do politickej žumpy

Pred pár dňami som si v Rádiu Expres vypočul rozhovor Braňa Závodského (BZ) aMichala Šimečku (MŠ). BZ sa na rozhovor ...
NÁZOR

Kryptobillboardy Progresívneho Slovenska – výstrely do vlastného kolena Sorosovho kindermanažmentu…

V tento predvolebný čas si všímam tiež stranícke billboardy  hlásajúce heslá, ktoré by mali pomôcť získať pre ne prípadných voličov. ...
NÁZOR

Interview Tuckera Carlsona s Viktorom Orbánom

(stručný výťah z rozhovoru) Svetoznámy bývalý moderátor americkej televíznej stanice Fox News a momentálne najväčšia hviezda Twitteru s požehnaním priamo ...
NÁZOR

Zodpovednosť pred ostatnými Slovanmi nezradíme!!! – Pavol Peter Kysucký

P.P. Kysucký je autorom 11 kníh, sústreďujúcich sa na filozofiu a psychológiu Slovanov a tiež pochopenie aký je nekonečný rozdiel ...
NÁZOR

Konflikty medzi prezidentkou Čaputovou a generálnym prokurátorom Žilinkom – Štefan Harabin

JUDr. Štefan Harabin komentuje konflikty medzi prezidentkou Čaputovou a generálnym prokurátorom Žilinkom, medzi Čaputovou a predsedom strany Smer SSD Ficom. ...
NÁZOR

Pindy OĽANO na predvolebných billboardoch

foto: FB, Pindací automobil Igora Matoviča, aby ho bolo dobre počuť pindať…kupujeme staré kožky, perie… Po progresívcoch budeme grilovať billboardy ...
NÁZOR

Aktuálne medzinárodné bezpečnostné témy – Jozef Viktorín

Aktuálne medzinárodné bezpečnostné témy: Rokovanie najvyšších predstaviteľov RF a Turecka, príprava rokovaní najvyšších predstaviteľov RF a Severnej Kórey, Moskva presúva ...
NÁZOR

Je Rusko skutočne alternatíva Západu? – Pavel Kamas

Je Rusko skutočne alternatíva Západu? Čo je vlastne Západ, je až tak rozdielny? Nie je Rusko len druhá páka tých ...
NÁZOR

SaS – opotrebovaná a vyhorená strana

Pôvodne som si myslel, že sa SaS (Sulík a spol.) nebudem venovať, čo sa týka ich billboardov. Ale ako čas ...
NÁZOR

Billboardy SME RODINA nie sú len zavádzajúce, ale aj hlúpe

Pokračujeme v grilovaní obsahu billboardov vybraných strán. Po progresívcoch a OĽANO to bude tentoraz SME RODINA (S-R).  Kým SaS na svojich ...