Nie je fórum ako Forum
Otvorením nového obchodného centra Forum v Poprade sa okrem nákupnej horúčky, ktorou začali trpieť mnohí naši spoluobčania, objavil i ďalší fenomén, súvisiaci so slovenčinou. Skloňovanie jeho názvu. Preto sme sa na správne skloňovanie opýtali PaedDr. Zdenka Suchého, slovenčinára z Gymnázia Kukučínová v Poprade.
„Podstatné mená zakončené na -um, -us (múzeum, centrum, fórum, modus, organizmus…) sa skloňujú tak, že koncovka vypadáva a pripája sa pádová prípona – (od) múzea, centra, fóra, modu, organizmu… V tomto prípade ide však o VLASTNÉ MENO, názov inštitúcie. V takom prípade neplatí pravidlo platné pre všeobecné podstatné meno. Takže ak sa hotel, obchod, hudobná skupina a pod. volá Centrum, Forum, Modus, skloňuje sa bez oddeľovania prípony, teda (od) Centrumu, Forumu, Modusu…“
Pre úplnosť uvedieme, že podobný problém riešil aj Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV už pred troma rokami. Slovo senzus ako všeobecné pods-tatné meno vo význame „1. pocit; 2. zmysel, vnem vnímanie; zmýšľanie; 3. rozum“ sa skloňuje s vypadávaním koncového -us – zo senzu – k senzu – senzus – o senze – so senzom. Názov slovenskej skupiny Senzus (o ktorý tu pravdepodobne ide) sa skloňuje so zachovaním koncového -us – Senzus – zo Senzusu – k Senzusu – poznám Senzus – o Senzuse – so Senzusom. Takéto dvojaké skloňovanie je pri dvojiciach všeobecných a vlastných podstatných mien v slovenčine bežné, napr. slovo modus v pôvodnom význame „spôsob spolunažívania“ sa skloňuje s vypadávaním -us – modus – modu,ale názov slovenskej hudobnej skupiny Modus sa skloňuje so zachovaním -us: Modus – Modusu. Podobne je to napríklad aj pri dvojiciach slov centrum („stred“) a Centrum (názov obchodného domu): centrum – z centra, Centrum – z Centrumu, alebo fórum (v rozličných významoch, napr. „spoločenstvo, verejnosť, zasadnutie“) a Forum (názov hotela alebo časopisu): fórum – z fóra, Forum – z Forumu.
Zanechajte nám komentár