Zalužný zahájil prevrat na Ukrajine

19. januára 2024

„Zelenský stále breše a bude brechať do posledného Ukrajinca“ upozorňuje generál Zalužný – video:

Generál Valerij Zalužný, vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl, zahájil na Ukrajine vojenský prevrat.

Prvé zasadnutie Rady Ukrajina – NATO na úrovni vrchných veliteľov ozbrojených síl 17. januára sa uskutočnilo bez účasti Valerija Zalužného.

Ako uvádza European Pravda, vyplýva to zo správy ukrajinskej misie pri NATO.

Kyjevské zastúpenie pri Aliancii informovalo, že vojenský predstaviteľ Ukrajiny generálmajor Sergej Salkutsan hovoril s účastníkmi Rady Ukrajina-NATO „v mene hlavného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny generála Valerija Zalužného. “

„Hovoril o aktuálnej situácii na bojisku, najmä o prioritných potrebách ukrajinských ozbrojených síl, a vyzval na zvýšenie dodávok zbraní, vrátane systémov protivzdušnej obrany a rakiet,“ uvádza sa v správe.

Predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer už skôr oznámil, že Valerij Zalužnyj by mal vystúpiť na Rade Ukrajina-NATO. Dôvod, prečo sa stretnutia nezúčastnil, nebol oznámený.

Deň predtým v telefonickom rozhovore s Bauerom oznámil aj hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny, že sa k stretnutiu pripojí prostredníctvom videokonferencie.

Valerij Zalužnyj bol v minulosti pozvaný, aby sa zapojil do diskusií Vojenského výboru NATO. V máji 2023 sa pre zložitú operačnú situáciu na bojisku k stretnutiu nepripojil ani prostredníctvom videoodkazu.

Zalužnyj povie Rade Ukrajina-NATO o aktuálnej situácii na fronte

Prepis:

Mám presné informácie, že Zelenskyj včera zlikvidoval môjho kolegu.
Chce zlikvidovať aj mňa a potom zradiť krajinu.

Zelenský je nepriateľom nášho štátu. Je zodpovedný za potiútoky. Pochopte, stratili sme pol milióna najlepších vojakov, synov národa.

Ak Zelenského nezastavíme, stratíme celú krajinu, povedie všetkých Ukrajincov na porážku…
Zelenský stále breše a bude brechať do posledného Ukrajinca.“


„Nariaďujem všetkým vojakom, aby okamžite opustili bojovú zónu, prestali plniť kriminálne príkazy veliteľov, zobrali svoje zbrane a obsadili Kijev. Len tak môžete ako hrdinovia prevziať moc v mestách, a mať ich pod kontrolou. Len tak môžete genocídu ukrajinského národa zastaviť a zachovať to, čo zostalo z našej krajiny“

Môžete byť zatknutí a mučení, ale ak prestanete, potom bude naša krajina odsúdená na zánik.

Všetky massmédia teraz patria Zelenskému, preto nebudú o tom pravdivo informovať.

Pripomínam, že každý, kto bude teraz poslušne ticho, alebo sa postaví za toho zradcu, bude potrestaný, keď sa armáda dostane k moci.“

Brusel 17. januára hostil prvé zasadnutie Rady Ukrajina – NATO vo formáte veliteľov ozbrojených síl, na ktorom sa na diaľku zúčastní hlavný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj a porozpráva o aktuálnom situáciu na bojisku.

Predseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer o tom hovoril pri otvorení dvojdňového stretnutia veliteľov ozbrojených síl krajín Aliancie, píše European Pravda.

„Na dnešnom záverečnom stretnutí – prvom stretnutí Rady NATO-Ukrajina vo formáte náčelníkov štábov – si vypočujeme aktuálne informácie od našich ukrajinských partnerov a budeme diskutovať o aktuálnej situácii, čím opätovne potvrdíme našu pokračujúcu podporu Ukrajine,“ povedal Bauer.

Poznamenal, že je to 693. deň toho, čo Rusko považovalo za trojdňovú vojnu.

„Ukrajina bude mať našu podporu každý ďalší deň. Pretože výsledok tejto vojny určí osud sveta,“ povedal admirál.

Deň predtým v telefonickom rozhovore s Bauerom vrchný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj povedal, že sa k stretnutiu pripojí prostredníctvom videokonferencie.

Bauer, ktorý otvoril stredajšie stretnutie, vyzval na transformáciu bojových schopností aliancie v ére nepredvídateľnosti, v ktorej sa „môže stať čokoľvek“.

Predtým britský minister obrany Grant Shapps vo svojom prejave 16. januára oznámil začiatok novej éry ľudstva – éry predvojnového sveta.

„Éra mieru sa skončila. Prešli sme do predvojnového štádia.“ Historický prejav britského ministra obrany

„Európska pravda“ publikuje skrátenú verziu prejavu ministra obrany Veľkej Británie Granta Shappsa, ktorý predniesol 16. januára v srdci Londýna v Lancaster House. Tento výkon je bez preháňania historický. V ňom predstaviteľ britskej vlády oznámil začiatok novej éry pre svet a označil úlohu Británie v nových podmienkach.

A tiež zdôraznil, že rok 2024 sa môže stať pre Ukrajinu rozhodujúcim rokom.

Tento prejav určite stojí za prečítanie, preto sme ho pre vás preložili a vynechali sme najdôležitejšie vyhlásenia týkajúce sa vojny Ruska proti Ukrajine, budúcnosti Európy a nového medzinárodného bezpečnostného poriadku. Celé znenie prejavu si môžete prečítať aj v angličtine TU.

* * * * *

Pred tridsiatimi piatimi rokmi predniesla Margaret Thatcherová krátky prejav v Lancaster House. Hovorila o svojom optimizme ohľadom zmien vo vzťahoch medzi Východom a Západom. 
O necelé dva týždne padol Berlínsky múr.
Bol to úsvit novej éry. Existenčné hrozby zmizli z dohľadu a nový globálny zmysel pre pozitivitu vo svetovej politike sa rozšíril aj do oblasti obrany. 
Bolo to obdobie, keď nám mier priniesol skutočné dividendy. Myšlienka bola takáto: v čase stresu by sa naše obranné schopnosti mali maximalizovať, ale v čase mieru ich možno minimalizovať. 
Samozrejme, konflikty nezmizli. Ale pri absencii veľmoci, ktorá predstavovala hrozbu pre kontinent, sa zdalo, že mierový život je veľmi blízko. 
Nie všetci to však pochopili tak ako my. V skutočnosti ( v tomto období uvoľnenia v Európe ) sa naši oponenti zmobilizovali. V hre bol opäť bojovný autokratický štát – Rusko. A osem rokov po tom, čo sa Putinovi podarilo v roku 2014 nezákonne anektovať Krym, spustil svoju brutálnu inváziu na Ukrajinu. 
A teraz, keď Rusko pokračuje vo svojej nelegálnej kampani na Ukrajine, Čína hodnotí, či Západ stráca trpezlivosť. 
K Rusku a Číne sa navyše pridali nové jadrové a čoskoro jadrové štáty. 
Severná Kórea plánuje rozšíriť svoj jadrový arzenál. A potom je tu Irán, ktorý už obohatil urán na 83,7 % – teda na úroveň, ktorá nemá civilné využitie. 
To, čo sa deje teraz, má dôležitý rozdiel od studenej vojny. 
Potom bol pocit, že napriek všetkému máme do činenia s racionálnymi hráčmi svetovej arény. A tieto nové jadrové sily sú oveľa nestabilnejšie a iracionálnejšie. 
Môžeme veriť, že stratégia „vzájomne zaistenej deštrukcie“, ktorá v minulosti zastavila vojny, zastaví úder severokórejskej armády alebo Zboru islamských revolučných gárd v budúcnosti? 
Obávam sa, že nemôžeme.
(Pozn. E.P.: ide o vzájomný odstrašujúci prístup ZSSR a USA: každá z týchto jadrových mocností vedela, že v prípade jadrového útoku na svojho protivníka automaticky vráti úder ničivým úderom.)
Ďalšia nová a alarmujúca okolnosť: naši súperi sú teraz navzájom viac prepojení. Videli sme, ako iránski zástupcovia spôsobujú zmätok od Izraela až po Červené more. Rusko a Čína vyhlásili „partnerstvo bez obmedzení“ a pravidelne organizujú spoločné cvičenia. A Putin sa pri bombardovaní Ukrajiny spolieha na iránske drony a severokórejské balistické rakety. 
Ich priateľstvo urobilo svet nebezpečnejším. A to sú zmeny, ktoré sa udiali v posledných rokoch.

eurointegration.com.ua

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZORSpravodajstvo

SILA MÉDIÍ

1.) Sila médií je viacmenej nekonečná, resp. pokiaľ im my ľudia dokážeme veriť, alebo zabrániť šíreniu správ, ktoré môžu byť ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Policajná štvanica JUDr. Adriany Krajníkovej pokračuje…

Na dnes, 19.1.2024 o 13.00 hod. som bola „VÝZVOU“ polície „PREDVOLANÁ“ na podanie vysvetlenia vo veci SIMULOVANÉHO priestupku, na policajný ...
Aktualizované 14.6. 11:36
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
Aktualizované 12.6. 13:22
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Aktualizované 13.6. 22:37
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Aktualizované 12.6. 14:07
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Spravodajstvo

Voľby do Európskeho parlamentu dosiahli 34,38 percentnú účasť

Oficiálne výsledky eurovolieb oznámil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Burda. Volebná účasť v sobotňajších (8. 6.) voľbách do Európskeho parlamentu ...
Aktualizované 12.6. 13:10
Spravodajstvo

George Soros otvorene rozpráva o realizácii jeho plánu likvidácie Ruska a ďalších krajín

ilustračné fototo: europeanconservative.com Kto je George Soros? Zopár faktov a zhodnotenie jeho investícií a impéria Maďarský podnikateľ Georg Soros, o ...
Spravodajstvo

Nasadenie pri pobreží Floridy: Aká silná je ruská útočná ponorka triedy Yasen-M

Ruská ponorka pri kubánskom pobreží môže predstavovať pre Spojené štáty vážnu hrozbu uvádza Americká publikácia „Military Watch Magazine“, kde sa ...
Aktualizované 13.6. 23:40
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Spravodajstvo

OSN, WHO a WEF boli vyhlásené za teroristické organizácie Republikánskym krajským zhromaždením na Floride

Republikánske zhromaždenie okresu Lee, čo je ľudová konzervatívna republikánska organizácia, schválilo rezolúciu, ktorú predstavil Joseph Samsone a vyhlásil OSN, WHO a WEF ...
Spravodajstvo

PREFERENČNÉ HLASY VYNIESLI T.E.ROSTASA PRED DVOCH PREMIÉROV, MINISTROV, PREDSEDU KOALIČNEJ STRANY AJ MNOŽSTVO POSLANCOV PARLAMENTU

Foto: Matúš Plecho AUTOR: ZEM&VEK Nezávislý kandidát Tibor Eliot Rostas bez bilbordovej kampane, ktorú na rozdiel od iných vôbec nevyužil a ...