Výbuch ochudobneného uránu na Ukrajine: Európa na pokraji „environmentálnej katastrofy“

21. mája 2023

Tajomník Ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev v piatok varoval, že rádioaktívny mrak smeruje do západnej Európy po zničení ukrajinského skladu, v ktorom sa skladuje britská munícia s ochudobneným uránom.

Sputnik News hovoril s Dr. Chrisom Busbym, fyzikálnym chemikom a vedeckým tajomníkom Európskeho výboru pre radiačné riziko, o tom, ako rozhodnutie Západu poskytnúť Ukrajine muníciu s ochudobneným uránom (DU) potenciálne spôsobilo ekologickú katastrofu na celom kontinente. Nižšie je jeho odpoveď v plnom znení.Nedávno niekoľko webových médií poskytlo videá z obrovskej explózie v meste Chmelnicki, ktoré sa nachádza západne od Kyjeva a asi 200 km od hraníc s Poľskom. Došlo k dvom veľkým explóziám, ktoré vytvorili mohutnú víriacu ohnivú guľu, ktorá sa ako atómová bomba rozvinula nahor a vytvorila hríbový mrak, ktorý bol čierny. Zastupoval som veteránov jadrových testov atmosféry na Kráľovskom súdnom dvore v Londýne a videl som veľa filmov o jadrových výbuchoch: toto nebol jeden. Jadrový výbuch je charakterizovaný okamžitým intenzívnym bielym svetlom, ktoré zničí film kamery alebo detektor.

Takže, čo to bolo? Viacerí komentátori navrhli, že zasiahnutý sklad zbraní obsahoval zbrane s ochudobneným uránom (DU), ktoré Spojené kráľovstvo poslalo na Ukrajinu na použitie v britských tankoch Challenger ako protitankové penetrátory. Že pri výbuchu došlo k spáleniu DU v ohnivej guli. Keďže som vedecký odborník na urán a jeho účinky na zdravie, ale skúmal som aj jeho šírenie a správanie v životnom prostredí, vyjadrím sa k tomu, čo sa podľa mňa stalo a prečo je to dôležité. V rokoch 2000-2005 som bol členom vládneho výboru ministerstva obrany pre dohľad nad ochudobneným uránom (DUOB) a tiež vládneho výboru Spojeného kráľovstva pre skúmanie radiačného rizika z vnútorných žiaričov (CERRIE) 2000-2004. Mojím hlavným výskumným záujmom v tejto oblasti je urán a zdravie, najmä častice DU, ktoré sú také malé, že pôsobia ako plyn a pohybujú sa na veľmi veľké vzdialenosti, keď sa vytvoria spaľovaním DU. Našiel som ich v Anglicku v roku 2003, keď prišli z Iraku. Našiel som ich v roku 2023 v Anglicku po tom, čo prišli z ukrajinskej vojny. Takže to je prvá vec: materiál je schopný cestovať na veľké vzdialenosti.

Preto, ak by výbuch Khmelnitsky bol DU, materiál by sa pohyboval v smere vetra a mal by byť detekovateľný na monitorovacích miestach po vetre. Po prvé, musíme povedať, že DU má gama podpis, uvoľňuje gama lúče. Vlády Spojeného kráľovstva a USA o tom klamú. Poukazujú na skutočnosť, že U-238, ktorý zostane po odstránení štiepneho U-235 v centrifúgach (a odošle sa do jadrových zbraní a reaktorov), je slabým alfa žiaričom. Hovorí sa, že alfa žiarenie nemôže preniknúť kožou, a tak samotný DU je neškodný. Že to nemôže byť detekované Geigerovým počítadlom a alfa častice sa cez okno nedostanú. Ak sú častice po náraze vdýchnuté a prechádzajú do tela cez pľúca do lymfatického systému alebo priamo do tráviaceho systému, existuje samozrejme zdravotný problém, ale v podstate je DU neškodný.

Spojené kráľovstvo dalo Ukrajine tisíce mušlí vrátane nábojov s ochudobneným uránom

Čo potrebujete vedieť, je, že urán 238, keď sa rozpadne s emisiou alfa, sa zmení na tórium-234 a protoaktinium-234m, ktoré sa potom zmení na urán 234. Tórium 234 je beta a gama žiarič, ktorý dodáva 6 % svojej rozpadovej energie gama lúčom. Takže veľké oblaky aerosólu častíc DU budú detekovateľné gama detektormi. Keď som v roku 2000 navštívil Irak s Al-Džazírou, išiel som na juh a preskúmal som mŕtvoly tankov, ktoré boli zasiahnuté DU v prvej vojne v Perzskom zálive. Niektoré z penetrátorov A-10 DU stále ležali. Vydávali intenzívny signál gama žiarenia a otvory v nádržiach boli vysoko aktívne pre gama žiarenie. Toľko len k alfa žiariču.

Som jachtár: preskúmanie meteorologických máp tlaku v Spojenom kráľovstve nám hovorí, že v tom čase a niekoľko dní po výbuchu bola severne od miesta výbuchu tlaková níž a vetry boli slabé, ale z juhovýchodu fúkalo severozápadne okolo oblasti vysokého tlaku vzduchu. Takže oblak by sa presunul smerom k Poľsku. Ak by vietor dosahoval rýchlosť okolo 5 km/h, 15. dňa by dosiahli akékoľvek detektory v Poľsku vo vzdialenosti 250 km. Po Černobyle Európska únia zriadila celoeurópsky systém detektorov gama žiarenia, ktorý kedysi poskytoval hodnoty gama žiarenia v reálnom čase. Išiel som sa pozrieť. Ale prekvapivo boli všetky údaje zablokované. Webový systém spravovaný z Nemecka (EURDEP) by neposkytoval bežne dostupné mapy detektorov. Našťastie na webe boli nejaké mapy polohy a niektoré, ktoré už moji kolegovia stiahli predtým, ako systém prestal fungovať. Mapy som získal z Poľska. Jeden z nich uvádzam nižšie.

Úrovne radiácie v Poľsku v máji - Sputnik International, 1920, 19.05.2023

Úrovne radiácie v Poľsku v máji© Foto : Skupina pre monitorovanie rádioaktivity (REM) Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie. Uvidíte, že na tomto detektore, severozápadne od miesta výbuchu, došlo k veľmi vysoko významnému zvýšeniu gama žiarenia takmer presne vtedy, keď by sa dalo očakávať na základe vzdialenosti 250 km a strednej rýchlosti vetra 5 km/h. Nárast zo 60 nSv/h na 90 nSv/h bol vysoko štatisticky významný, približne 50 %. Ostatné detektory v celom Poľsku vykazovali nárast*, keď cez ne prechádzal oblak, pričom nárast bol čím ďalej tým slabší (v dôsledku rozptylu oblaku). Neskôr Poliaci zmerali nárast v Inštitúte Marie Curie v Lubline, ale ich mapa bola sofistikovanejšia a potrebovala nejaký odborný výklad. Poľská mapa poskytla zvýšenie gama rozdelené do dvoch prírodných izotopov, bizmutu a tália, tiež celkové gama a kozmické žiarenie gama.

Z mapy máme predpokladať (a toto bola implicitná správa), že vrchol gama bol spôsobený bizmutom. Vstúpi Sherlock Holmes. Bizmut 214 je dcérou Radónu. Prírodný rádioaktívny plyn na pozadí Radón (Rn-222) je vždy prítomný, pretože sa vyrába z uránu a rádia v zemi. Ak dôjde k náhlej zmene atmosférického tlaku alebo keď prší, existuje gama vrchol z Radónu, ktorý sa prejavuje ako vrchol Bi-214. Zdá sa teda, že Poliaci naznačujú, že nárast gama žiarenia je normálny a nie je sa čoho báť. Mnohí zachytili bizmutové spektrum. Ale spôsob, akým sú prezentované poľské grafy, je zavádzajúci. Problém s radónovým argumentom je po prvé v tom, že prírastky gama stúpajú v celom Poľsku v časovom meradle, ktoré identifikuje oblak z Chmelnického, a po druhé, že tu bol stabilný anticyklónový poveternostný systém a žiadne zmeny atmosférického tlaku, ktoré by mohli vytiahnuť radón zo zeme. . Skontroloval som to všetko. Nad Lublinom len mierne pršalo.

Existuje však ďalšia možnosť. Veľmi jemné častice priťahujú radón: vďaka radónu v blízkosti továrenských komínov, ktoré vyžarujú jemné častice, získate mierne zvýšenie gama. Webová mapa európskeho systému detektorov žiarenia bola opäť online 18. mája. Typ mapy bol zmenený a všetko, čo sme videli v stiahnutých súboroch, zmizlo alebo bolo rozmazané priemerovaním analýzy údajov. prečo? Toto a skoré zablokovanie prístupu na stránku naznačujú paniku a krytie. Celkovo teda vidíme masívnu explóziu, ktorá je považovaná za DU, a správy o prudkom náraste gama žiarenia v blízkosti miesta. Oxid uránu je čierny a čierny oblak sa pomaly pohybuje na severozápad, počasie je stabilné a vietor fúka do Poľska. Všetky poľské detektory EÚ ukazujú zvýšenie gama žiarenia v očakávanom čase príchodu oblaku. Detektorový systém EÚ sa rýchlo vypne, ale až potom získame údaje z niekoľkých lokalít. Poliaci poskytujú výsledok detektora, ktorý identifikoval bizmut ako príčinu nárastu, ale nezašli tak ďaleko, aby formálne tvrdili, že je (v prípade neskoršieho spätného rázu). Jeden posledný dôkaz. Na internete vidíme videá, ako Ukrajinci odstraňujú miesto výbuchu pomocou robotických vozidiel, nie obyčajných hasičov. Prečo potrebujú robotické vozidlá? Robotické vozidlá sme naposledy videli čistiť sa v ruinách Černobyľu a Fukušimy.

Ak mám pravdu povedať, došlo k environmentálnej katastrofe a častice DU poputujú cez Poľsko, Nemecko a Maďarsko a skončia v Pobaltí, pravdepodobne neskôr v celej Európe vrátane Spojeného kráľovstva (napokon častice uránu z Černobyľu prišli do Spojeného kráľovstva). Spôsobia genetické poškodenie a smrť, aké sa vyskytujú na Balkáne a v Iraku. Rakovina, vrodené chyby, potrat, neplodnosť, poškodenie pľúc, psychické problémy (syndróm vojny v Perzskom zálive) a tak ďalej. Vedecké a epidemiologické dôkazy o tom sú jasné už od vojny v Perzskom zálive. Je to všetko vo vedeckej literatúre – ale vlády na Západe a armáda to ignorujú, popierajú a zakrývajú to. V prípade nálezu britského koronerského súdu pre Stuarta Dysona porota zistila, že DU mu spôsobila smrteľnú rakovinu hrubého čreva. Keď však koroner napísal ministrovi zdravotníctva (ako to musel urobiť podľa zákona Spojeného kráľovstva, pravidlo 43), odpoveď znela: nesúhlasíme. Tieto veci sa dajú merať, ale nikto to nezmeria, alebo ak áno, budú napadnutí a ich argumenty budú zamietnuté.

Aj keď sa mýlim a existuje nejaké iné vysvetlenie pre gama vrcholy, DU musí byť zakázaný. Je to zbraň s nerozlišujúcim účinkom a zabíja civilistov, nepriateľa a vaše vlastné jednotky (no, ukrajinské jednotky). Je to oveľa horšie ako vojnový plyn, ako je Sarin, alebo fosgén, horčičný plyn alebo všetky ostatné chemické látky zakázané civilizáciou. Tieto veci ničia genetický základ samotného života. A nikto nič nerobí. Tí, ktorí ho používajú, zakladajú svoju činnosť na zastaranej vede podporovanej nečestnou epidemiológiou vykonávanou nečestnými vedcami a zastaranými a fantastickými modelmi rizík. Tí, ktorí poskytujú zbrane, v tomto prípade vláda Spojeného kráľovstva, sú morálne skrachovaní. Pokiaľ nie je ich zámerom zničiť ukrajinský ľud. Kto už vie? Svet sa zbláznil.

*Poľská národná agentúra pre atómovú energiu tvrdí, že nedochádza k zvýšeniu úrovne radiácie

zdroj: SPUTNIK

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Rusko zaradilo prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana na medzinárodný zoznam hľadaných osôb

prokurátor ICC Karim Ahmad Khan Milí fanúšikovia, je iba otázkou krátkeho času, kedy Rusko zaradí na medzinárodný zoznam hľadaných osôb ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

USA dodajú Ukrajine „všetko, čo potrebujú“ pred ofenzívou, hovorí predstaviteľ Bieleho domu

WASHINGTON chce dať Ukrajine všetko, čo potrebuje na úspešnú ofenzívu pred územiami ovládanými Ruskom, uviedol v sobotu vysoký predstaviteľ Bieleho ...
Spravodajstvo

Výzva vláde Slovenskej republiky a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

Národná rada Slovenskej republiky (© insider, web: imhd.sk) V posledných rokoch, minimálne od roku 2014, sme boli svedkami boja proti ...
Aktualizované 25.5. 09:59
Spravodajstvo

Kvalifikácia skutku streľby na Roberta Fica

mája 23, 2024 Pozor (postreh)! Generál Žilinka vyhlásil na kamery, že trestný skutok proti Robertovi Ficovi má byť kvalifikovaný ako pokus ...
Aktualizované 25.5. 12:08
Spravodajstvo

T.E.ROSTAS DNES V ČÍNE NA ZASADNUTÍ OBCHODNEJ RADY ČÍNA – STREDNÁ A VÝCHODNÁ EURÓPA

Foto: Matúš Plecho V čínskom meste Ningbo v provincii Zhejiang, sa konalo 8. zasadnutie obchodnej rady Čína-CEEC. V rámci svojej ...
Spravodajstvo

Modlitba za Fica

Modlitba za Roberta Fica Vážení spoluobčania, pán Fico je vo vážnom zdravotnom stave. Navrhujem, aby sme mu pomohli získať „silu“ ...
Spravodajstvo

TIBOR ELIOT ROSTAS: IBA VÍZIA NÁS SPOJÍ

Foto: screen video zvtv Tibor Eliot Rostas je na pokračujúcej návšteve Číny, kam ho pozvala jej vláda. Je presvedčený o ...
Spravodajstvo

PETÍCIA za zrušenie strany PROGRESÍVNE SLOVENSKO 

PETÍCIA ZA ZRUŠENIE STRANY PROGRESÍVNE SLOVENSKO TU Vážení občania, S hlbokým znepokojením sledujeme činnosti a vyjadrenia politickej strany Progresívne Slovensko. ...
Spravodajstvo

"Dráčik" ostro kritizuje a stránka "Hoaxy a podvody" ministerstva vnútra reaguje

Bratislava 22. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot FB) Po atentáte na premiéra Roberta Fica začali pribúdať príspevky a články hodnotiace udalosť ako ...
Spravodajstvo

Konšpiračné médiá a predsedníčka Rady sudcov Kosová

Všetkým ústavným činiteľom, ústavným orgánom prokuratúre, justícii, parlamentným a mimo parlamentným politickým subjektom, tretiemu sektoru a občianskej verejnosti:  Naleteli ste na habaďúru nálepky ...
Aktualizované 25.5. 11:51
Spravodajstvo

Prezidentský mandát alebo "svojvôľa" Zelenského

„Všetci sme tu,“ hovorí Zelenskyj, Ukrajinec z Kyjeva Volebný mandát prezidenta Volodymyra Zelenského vypršal 20. mája. V médiách sa začínajú ...
Spravodajstvo

AKO A EKO ĎALEJ SLOVENSKO?

Ako a eko ďalej Slovensko po atentáte na premiéra? Atentát zatiaľ nateraz úspešne (ako pre koho?) preživšieho premiéra slovenskej vlády ...