Ukrajina ho nezaujíma: Prezident Brazílie prišiel do Moskvy

17. februára 2022

Za túto návštevu Moskvy je Bolsonaro teraz kritizovaný brazílskou opozičnou tlačou. 

Píšu: keďže sa po ceste nezastavil v Kyjeve, znamená to, že podporuje Rusko. Washington sa tiež snažil prezidenta od cesty odradiť, odkaz odovzdal minister zahraničia Anthony Blinken. Bolsonaro je však stále v Kremli.

16. februára Moskva prijala prezidenta, ktorý bol pred príchodom nútený celému svetu oznámiť, že ho Ukrajina nezaujíma. Stalo sa tak, keď americký minister zahraničných vecí povedal brazílskemu prezidentovi, aby buď nešiel do Moskvy, alebo aby povedal niečo na obranu Kyjeva. Bolsanaro povedal, že on a Putin sa majú o čom rozprávať mimo odporúčaní Washingtonu.

Žiadne vzdialenosti a dlhé stoly. Na rozdiel od západoeurópskych politikov brazílsky prezident Jair Bolsonaro – mimochodom zarytý odporca očkovania – zrejme súhlasil s testom PCR pred stretnutím s ruským prezidentom v Kremli. A teraz, po podaní ruky, sa s ním Vladimír Putin rozpráva pri krbe vo výkonnej kancelárii.

„Toto je vaša prvá návšteva v našej krajine. Dúfam, že bude úspešná a príjemná. Obnovujeme vzťahy, ktoré boli tak či onak prerušené pandémiou koronavírusu,“ udal tón rozhovorov Vladimir Putin.

„Je to pre mňa veľká česť – vaše pozvanie. Cítime solidaritu s Ruskom. Máme dobré vyhliadky na spoluprácu v rôznych oblastiach, najmä v oblasti obrany, v oblasti ropy a zemného plynu, v oblasti poľnohospodárstva,“ vymenoval Jair brazílske záujmy Bolsonaro.

Krátko predtým, ako prezidenti diskutovali o koordinácii úsilia v oblasti obrany a zahraničnej politiky so svojimi brazílskymi kolegami, Sergej Lavrov a Sergej Šojgu. Hlavnými témami sú dnes interakcia vo vesmíre a boj proti terorizmu. Z Brazílie pricestovala do Moskvy pôsobivá delegácia. Sám Bolsonaro deň predtým pristál na letisku Vnukovo. Z lietadla vystúpil zrejme v teplej brazílskej bunde, no na ruské pomery ľahkej na zimu. Na letisku ho čakala čestná stráž.

A potom zaznela hymna, tak známa mnohým futbalovým fanúšikom.

Bolsonaro sa dnes zúčastnil na ďalšom významnom ceremoniáli. Položil veniec k hrobu neznámeho vojaka v Alexandrovej záhrade.

Pred hosťom z Brazílie napochodovala čestná stráž.

Rusko a Brazília sú spojené strategickými partnerskými vzťahmi. Obe krajiny aktívne spolupracujú tak vo formáte BRICS, ako aj v rámci G20.

„Dúfam, že stretnutie bude užitočné, najmä preto, že Brazília je jedným z popredných, možno dokonca povedať, že naším popredným obchodným a ekonomickým partnerom v Latinskej Amerike,“ povedal Vladimir Putin.

„Som si istý, že táto moja návšteva Moskvy je signálom pre celý svet, že naše bilaterálne vzťahy majú dobré vyhliadky na rast,“ dodáva Jair Bolsonaro.

Brazílski novinári medzitým obdivovali Kremeľ: každý reportér má teraz fotku s Trinity Tower. A všetko sa natáčalo na telefóny v kremeľských chodbách. Obzvlášť sa mi páčil obrázok Putina, ktorý sa hrá so psom. Bolsonaro zriedkavo poteší svoju tlač takýmito príbehmi. V krajine mu veľa vyčítajú: za popieranie koronavírusu a za zahraničnú politiku. K moci sa dostal pod heslom priateľstva so Spojenými štátmi. Teraz dorazil do Ruska.

Za túto návštevu Moskvy je Bolsonaro teraz kritizovaný brazílskou opozičnou tlačou. Píšu: keďže sa po ceste nezastavil v Kyjeve, znamená to, že podporuje Rusko. Washington sa tiež snažil prezidenta od cesty odradiť, odkaz odovzdal minister zahraničia Anthony Blinken. Bolsonaro je však stále v Kremli. Pre jeho krajinu sú väzby s Ruskom dôležitejšie ako abstraktná geopolitika.

Hlavy štátov vychádzajú spoločne do Catherine Hall. Vladimir Putin vyjadruje sústrasť nad tragédiou v Brazílii, kde v dôsledku rozsiahlej prírodnej katastrofy zahynuli desiatky ľudí, zosuvy pôdy a rieky sa vyliali z brehov.

„Chcem vyjadriť sústrasť vám, celému brazílskemu ľudu v súvislosti s touto tragédiou,“ obracia sa Putin na Bolsonara, „a prajem uzdravenie všetkým obetiam.“

„Ďakujem za slová sústrasti,“ okamžite ďakuje prezident Brazílie.

Prezidenti dnes diskutovali o spoločných ekonomických projektoch .

Rusko dodáva Brazílii hnojivá pre poľnohospodárstvo, titán pre lietadlá a Rosatom predáva urán pre miestne jadrové elektrárne .

„Naša korporácia je pripravená podieľať sa na výstavbe nových energetických blokov v Brazílii, vrátane nízkokapacitných jadrových elektrární, na súši aj v plávajúcich verziách, kde nazbierala unikátne skúsenosti a disponuje technológiami, ktoré nemajú vo svete obdobu , “ dodal. “ Inzeroval Rosatom na tlačovej konferencii Vladimíra Putina v Kremli.

Posilňujú sa aj kultúrne väzby medzi oboma krajinami. Rusko sa zúčastní osláv 200. výročia nezávislosti Brazílie. A v meste Jonville už 20 rokov funguje Škola veľkého divadla, ktorá trénuje baletky pre hlavné scény Ria a Sao Paula.

Brazílsky prezident v odpovedi pokrčil každý list, ktorý prečítal, so skutočnou latinskoamerickou vášňou. Z jeho posledných slov vysvitlo, že lídri hovoria o svetovej politike aj dnes.

Svet je náš domov. A Boh je nad nami. Stojíme za mier. A sme pripravení podporiť všetkých, ktorí oň tiež stoja,“ uistil hosť z Brazílie.

Prezidenti spoločne odišli aj z Katarínskej sály Kremľa . Pre Bolsonara návšteva Moskvy pokračuje. Naplánoval si stretnutie s ruskými podnikateľmi.

zdroj

Vyriešiť otázku vstupu Ukrajiny do NATO. 60 minút /večerná epizóda o 1…

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

FILOZOFIA BYTIA

Ako meniť spoločnosť odspodu | Petr Robejšek | 1.- 3. DIEL

Ide o zásadnú civilizačnú zmenu 1. DIEL „Sme skutočne v situácii boja o ďalšie smerovanie západnej civilizácie. Je potrebné, aby ...

Nasledujúci článok

Poprad

Nedbalá vodička odišla z miesta nehody

Dnes 16.2.2022 o 15:53 hod na sídlisku Západ v Poprade zrazila mladá žena maloleté dievčatko. (Pravdepodobne na bielom Forde Siesta.) ...
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Aktualizované 19.6. 01:03
Spravodajstvo

Porušovaním práv si ani Súdny dvor EÚ rešpekt nezíska

foto: archív Milí priatelia, v dole pripojenom článku SMERo-HLASu iba poukazujem na platný právny stav.Len a len preto, aby Pellegrini, ...
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Spravodajstvo

George Soros otvorene rozpráva o realizácii jeho plánu likvidácie Ruska a ďalších krajín

ilustračné fototo: europeanconservative.com Kto je George Soros? Zopár faktov a zhodnotenie jeho investícií a impéria Maďarský podnikateľ Georg Soros, o ...
Spravodajstvo

OSN, WHO a WEF boli vyhlásené za teroristické organizácie Republikánskym krajským zhromaždením na Floride

Republikánske zhromaždenie okresu Lee, čo je ľudová konzervatívna republikánska organizácia, schválilo rezolúciu, ktorú predstavil Joseph Samsone a vyhlásil OSN, WHO a WEF ...
Spravodajstvo

Peter Pellegrini je prezidentom Slovenskej republiky

Peter Pellegrini sa oficiálne stal novým prezidentom Slovenskej republiky. Vo svojom inauguračnom prejave vyzval Slovákov na zmierenie, pokoj, vzájomné porozumenie, ...
Aktualizované 20.6. 23:49
Spravodajstvo

Čo je to pandémia?

Spochybňovanie pandémie Covid-19 je podľa ministerky zdravotníctva Dolinkovej neúctou k pozostalým obetí. „Najprv definujme, čo je to pandémia a potom ...