Ukrajina ho nezaujíma: Prezident Brazílie prišiel do Moskvy

17. februára 2022

Za túto návštevu Moskvy je Bolsonaro teraz kritizovaný brazílskou opozičnou tlačou. 

Píšu: keďže sa po ceste nezastavil v Kyjeve, znamená to, že podporuje Rusko. Washington sa tiež snažil prezidenta od cesty odradiť, odkaz odovzdal minister zahraničia Anthony Blinken. Bolsonaro je však stále v Kremli.

16. februára Moskva prijala prezidenta, ktorý bol pred príchodom nútený celému svetu oznámiť, že ho Ukrajina nezaujíma. Stalo sa tak, keď americký minister zahraničných vecí povedal brazílskemu prezidentovi, aby buď nešiel do Moskvy, alebo aby povedal niečo na obranu Kyjeva. Bolsanaro povedal, že on a Putin sa majú o čom rozprávať mimo odporúčaní Washingtonu.

Žiadne vzdialenosti a dlhé stoly. Na rozdiel od západoeurópskych politikov brazílsky prezident Jair Bolsonaro – mimochodom zarytý odporca očkovania – zrejme súhlasil s testom PCR pred stretnutím s ruským prezidentom v Kremli. A teraz, po podaní ruky, sa s ním Vladimír Putin rozpráva pri krbe vo výkonnej kancelárii.

„Toto je vaša prvá návšteva v našej krajine. Dúfam, že bude úspešná a príjemná. Obnovujeme vzťahy, ktoré boli tak či onak prerušené pandémiou koronavírusu,“ udal tón rozhovorov Vladimir Putin.

„Je to pre mňa veľká česť – vaše pozvanie. Cítime solidaritu s Ruskom. Máme dobré vyhliadky na spoluprácu v rôznych oblastiach, najmä v oblasti obrany, v oblasti ropy a zemného plynu, v oblasti poľnohospodárstva,“ vymenoval Jair brazílske záujmy Bolsonaro.

Krátko predtým, ako prezidenti diskutovali o koordinácii úsilia v oblasti obrany a zahraničnej politiky so svojimi brazílskymi kolegami, Sergej Lavrov a Sergej Šojgu. Hlavnými témami sú dnes interakcia vo vesmíre a boj proti terorizmu. Z Brazílie pricestovala do Moskvy pôsobivá delegácia. Sám Bolsonaro deň predtým pristál na letisku Vnukovo. Z lietadla vystúpil zrejme v teplej brazílskej bunde, no na ruské pomery ľahkej na zimu. Na letisku ho čakala čestná stráž.

A potom zaznela hymna, tak známa mnohým futbalovým fanúšikom.

Bolsonaro sa dnes zúčastnil na ďalšom významnom ceremoniáli. Položil veniec k hrobu neznámeho vojaka v Alexandrovej záhrade.

Pred hosťom z Brazílie napochodovala čestná stráž.

Rusko a Brazília sú spojené strategickými partnerskými vzťahmi. Obe krajiny aktívne spolupracujú tak vo formáte BRICS, ako aj v rámci G20.

„Dúfam, že stretnutie bude užitočné, najmä preto, že Brazília je jedným z popredných, možno dokonca povedať, že naším popredným obchodným a ekonomickým partnerom v Latinskej Amerike,“ povedal Vladimir Putin.

„Som si istý, že táto moja návšteva Moskvy je signálom pre celý svet, že naše bilaterálne vzťahy majú dobré vyhliadky na rast,“ dodáva Jair Bolsonaro.

Brazílski novinári medzitým obdivovali Kremeľ: každý reportér má teraz fotku s Trinity Tower. A všetko sa natáčalo na telefóny v kremeľských chodbách. Obzvlášť sa mi páčil obrázok Putina, ktorý sa hrá so psom. Bolsonaro zriedkavo poteší svoju tlač takýmito príbehmi. V krajine mu veľa vyčítajú: za popieranie koronavírusu a za zahraničnú politiku. K moci sa dostal pod heslom priateľstva so Spojenými štátmi. Teraz dorazil do Ruska.

Za túto návštevu Moskvy je Bolsonaro teraz kritizovaný brazílskou opozičnou tlačou. Píšu: keďže sa po ceste nezastavil v Kyjeve, znamená to, že podporuje Rusko. Washington sa tiež snažil prezidenta od cesty odradiť, odkaz odovzdal minister zahraničia Anthony Blinken. Bolsonaro je však stále v Kremli. Pre jeho krajinu sú väzby s Ruskom dôležitejšie ako abstraktná geopolitika.

Hlavy štátov vychádzajú spoločne do Catherine Hall. Vladimir Putin vyjadruje sústrasť nad tragédiou v Brazílii, kde v dôsledku rozsiahlej prírodnej katastrofy zahynuli desiatky ľudí, zosuvy pôdy a rieky sa vyliali z brehov.

„Chcem vyjadriť sústrasť vám, celému brazílskemu ľudu v súvislosti s touto tragédiou,“ obracia sa Putin na Bolsonara, „a prajem uzdravenie všetkým obetiam.“

„Ďakujem za slová sústrasti,“ okamžite ďakuje prezident Brazílie.

Prezidenti dnes diskutovali o spoločných ekonomických projektoch .

Rusko dodáva Brazílii hnojivá pre poľnohospodárstvo, titán pre lietadlá a Rosatom predáva urán pre miestne jadrové elektrárne .

„Naša korporácia je pripravená podieľať sa na výstavbe nových energetických blokov v Brazílii, vrátane nízkokapacitných jadrových elektrární, na súši aj v plávajúcich verziách, kde nazbierala unikátne skúsenosti a disponuje technológiami, ktoré nemajú vo svete obdobu , “ dodal. “ Inzeroval Rosatom na tlačovej konferencii Vladimíra Putina v Kremli.

Posilňujú sa aj kultúrne väzby medzi oboma krajinami. Rusko sa zúčastní osláv 200. výročia nezávislosti Brazílie. A v meste Jonville už 20 rokov funguje Škola veľkého divadla, ktorá trénuje baletky pre hlavné scény Ria a Sao Paula.

Brazílsky prezident v odpovedi pokrčil každý list, ktorý prečítal, so skutočnou latinskoamerickou vášňou. Z jeho posledných slov vysvitlo, že lídri hovoria o svetovej politike aj dnes.

Svet je náš domov. A Boh je nad nami. Stojíme za mier. A sme pripravení podporiť všetkých, ktorí oň tiež stoja,“ uistil hosť z Brazílie.

Prezidenti spoločne odišli aj z Katarínskej sály Kremľa . Pre Bolsonara návšteva Moskvy pokračuje. Naplánoval si stretnutie s ruskými podnikateľmi.

zdroj

Vyriešiť otázku vstupu Ukrajiny do NATO. 60 minút /večerná epizóda o 1…

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

FILOZOFIA BYTIA

Ako meniť spoločnosť odspodu | Petr Robejšek | 1.- 3. DIEL

Ide o zásadnú civilizačnú zmenu 1. DIEL „Sme skutočne v situácii boja o ďalšie smerovanie západnej civilizácie. Je potrebné, aby ...

Nasledujúci článok

Poprad

Nedbalá vodička odišla z miesta nehody

Dnes 16.2.2022 o 15:53 hod na sídlisku Západ v Poprade zrazila mladá žena maloleté dievčatko. (Pravdepodobne na bielom Forde Siesta.) ...
Aktualizované 27.9. 01:47
Spravodajstvo

A je to tu! Zavedenie digitálnej meny centrálnej banky a úplne „bezhotovostná“ spoločnosť už v decembri?

Ďalšia „konšpirácia“ mediálnej alternatívy by sa podľa článku z webu sheeple.news (ovce) mohla už tento december, konkrétne je spomenutý dátum ...
Aktualizované 27.9. 21:50
Spravodajstvo

Krok Nemecka stať sa vojenskou veľmocou bude samovražednou pilulkou pre Berlín aj EÚ

Scholz a jeho kolegovia sa obávajú, že Putin nevyhrá. Majú obavy z nemysliteľného. Putin prehral. Otázka úlohy Nemecka v militarizovanej Európe nezmizne. Stále ...
Aktualizované 27.9. 00:43
Spravodajstvo

Revolúcia vedomia

To, čo sa deje momentálne na planéte Zemi, je viac ako neúnosné. Všetci si to uvedomujú, ale nikto nevie, ako ...
Spravodajstvo

Vodkový biznis spája bratislavského župana Drobu s Hegerom a Sulíkom! Ľudia protestujú proti takejto vláde!

V utorok 20. septembra sa konal protivládny protest za účasti niekoľko desiatok tisíc nespokojných občanov Slovenska a debatu na pódiu ...
Aktualizované 28.9. 00:48
Spravodajstvo

Kto ťaží z útoku na Nord Stream

Krízové ​​stretnutie na švédskom ministerstve zahraničia – nórski seizmológovia hovoria o „sto kilogramoch TNT“. Dánsko rozhadzuje rukami a naznačuje sabotáž. Bezprecedentné, podľa ...
Spravodajstvo

Harabin vyzýva podvodnú advokátku v úrade prezidenta zverejniť pozvánku Ricmanovi do Británie!

Čaputo-súložníkovi, Ricmanovi, platili náklady spojené s pohrebom Alžbety II. slovenskí občania? Iba na podklade budúcej normalizácie vzťahov s Ruskou federáciou, ...
Aktualizované 27.9. 00:09
Spravodajstvo

Hrdý Slovák, René Balák: výnimočne vzácna osobnosť, odvážny, nebojácny a mimoriadne umný

Spomienka na Reného Bláka, výnimočného a vzácneho človeka, národovca, vlastenca, Slováka, ktorý nám ukázal cestu svojou odvahou k zdravej ľudskej ...
Aktualizované 28.9. 20:34
Spravodajstvo

Politická špehýrka-okno do sveta ЯHR

Európa na križovatke? Tak trochu mimo nás sa udiali a stále aj dejú „veci“, ktoré predsa s nami na Slovensku ...
Aktualizované 27.9. 18:51
Spravodajstvo

Whistleblowerovi USA Edwardovi Snowdenovi Putin udelil ruské občianstvo a zároveň pripomenul svetu špinavosti USA

Prezident Putin v pondelok 26. septembra podpísal dekrét, na základe ktorého bolo Edwardovi Snowdenovi, niekdajšiemu spolupracovníkovi tajných služieb USA, udelené ...
Aktualizované 27.9. 19:42
Spravodajstvo

Všetko, čo si myslíte a snívate, bude zaznamenané

„Viem, že niekde je zaznamenané všetko, čo robím, myslím a snívam“ Cieľom jedného svetového superštátu je úplná totalitná kontrola, kde ...