Scott Ritter: Výhľad pre Ukrajinu na rok 2023

16. januára 2023

Vzhľadom na históriu Minských dohôd je nepravdepodobné, že by sa podarilo Rusko diplomaticky odradiť od vojenskej ofenzívy. Zdá sa teda, že rok 2023 bude rokom pokračujúcej násilnej konfrontácie.

Po takmer roku dramatických udalostí, keď sa počiatočný ruský postup stretával s ukrajinskými protiútokmi, sa frontové línie v prebiehajúcom rusko-ukrajinskom konflikte stabilizovali a obe strany vedú krvavú pozičnú vojnu, v ktorej sa navzájom drvia v brutálnom súboji a čakajú na ďalšiu významnú iniciatívu strán.

S blížiacim sa ročným výročím ruskej invázie sa Ukrajina skutočne dostala v konflikte dosť ďaleko morálne a v menšej miere dosiahla aj vojenské víťazstvo.

Od predsedu zboru náčelníkov štábov USA až po riaditeľa CIA veľká väčšina vysokých vojenských a spravodajských činiteľov na Západe začiatkom roku 2022 odhadovala, že ruská vojenská ofenzíva proti Ukrajine povedie k rýchlemu a rozhodujúcemu ruskému víťazstvu.

Odolnosť a húževnatosť ukrajinskej armády prekvapila všetkých, vrátane Rusov, ktorých pôvodný akčný plán vrátane vyčlenených síl sa ukázal ako neadekvátny zadaným úlohám. Toto vnímanie ukrajinského víťazstva je však zavádzajúce.

Smrť diplomacie

Screen-Shot-2023-01-11-at-10.57.25-AM
12. februára 2015: Ruský prezident Vladimír Putin, francúzsky prezident Francois Hollande, nemecká kancelárka Angela Merkeová a ukrajinský prezident Petro Porošenko na rokovaniach normandského formátu v bieloruskom Minsku. (Kremeľ)

Ako sa usadzuje prach na bojovom poli, objavuje sa vzorec týkajúci sa strategickej vízie, ktorá stojí za rozhodnutím Ruska napadnúť Ukrajinu. Zatiaľ čo západné rozprávanie naďalej vykresľuje ruskú akciu ako unáhlený akt nevyprovokovanej agresie, objavil sa vzorec faktov, ktorý naznačuje, že ruské argumenty pre preventívnu kolektívnu sebaobranu podľa článku 51 Charty OSN môžu mať opodstatnenie.

Nedávne priznania predstaviteľov zodpovedných za prijatie minských dohôd z rokov 2014 aj 2015 ( bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, bývalý francúzsky prezident Francois Hollande a bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová) ukazujú, že cieľ minských dohôd o podpore mierového riešenia- vládou a proruskými separatistami bol lživý.

Namiesto toho boli minské dohody podľa tejto trojice jednoduchým prostriedkom, ako získať Ukrajine čas, aby mohla s pomocou NATO vybudovať armádu schopnú dostať Donbas na kolená a vyhnať Rusko z Krymu.

V tomto svetle získava zriadenie stáleho výcvikového strediska USA a NATO na západnej Ukrajine – ktoré v rokoch 2015 až 2022 vycvičilo približne 30 000 ukrajinských vojakov podľa štandardov NATO s jediným cieľom čeliť Rusku na východnej Ukrajine – úplne novú podobu.

Priznaná dvojkoľajnosť Ukrajiny, Francúzska a Nemecka je v kontraste s opakovaným naliehaním Ruska pred jeho rozhodnutím o invázii na Ukrajinu z 24. februára 2022, aby boli minské dohody plne realizované.

V roku 2008 bývalý veľvyslanec USA v Rusku William Burns, súčasný riaditeľ CIA, varoval, že akákoľvek snaha NATO o začlenenie Ukrajiny do jeho radov bude Ruskom vnímaná ako hrozba pre jeho národnú bezpečnosť a v prípade pokračovania vyvolá ruskú vojenskú intervenciu. Toto Burnsovo memorandum poskytuje veľmi potrebný kontext k iniciatívam Ruska zo 17. decembra 2021, ktorých cieľom je vytvoriť nový európsky bezpečnostný rámec, ktorý by Ukrajinu udržal mimo NATO.

Jednoducho povedané, trajektóriou ruskej diplomacie bolo vyhýbanie sa konfliktom. To isté nemožno povedať o Ukrajine ani o jej západných partneroch, ktorí sledovali politiku rozširovania NATO spojenú s riešením krízy na Donbase/Kryme vojenskými prostriedkami.

Zmena hry a nie víťaza

Reakcia ruskej vlády na neúspech ruskej armády poraziť Ukrajinu v úvodných fázach konfliktu poskytuje dôležitý pohľad na myslenie ruského vedenia, pokiaľ ide o jeho ciele a zámery.

Rusi, ktorým bolo odoprené rozhodujúce víťazstvo, sa zdali byť pripravení prijať výsledok, ktorý obmedzuje ruské územné zisky na Donbas a Krym a dohodu Ukrajiny o nevstupovaní do NATO. Rusko a Ukrajina boli skutočne na pokraji formalizácie dohody v tomto zmysle pri rokovaniach, ktoré sa mali uskutočniť v Istanbule na začiatku apríla 2022.

Tieto rokovania však boli zmarené po zásahu vtedajšieho britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý spojil ďalšie poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine s ochotou Ukrajiny vynútiť si ukončenie konfliktu na bojisku, na rozdiel od rokovaní. Johnsonov zásah bol motivovaný hodnotením zo strany NATO, že počiatočné ruské vojenské neúspechy svedčia o ruskej slabosti.

51995147383_940c79c78e_k-1536x1024
9. apríla 2022: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj berie britského premiéra na prechádzku po Kyjeve. (Prezident Ukrajiny, Public domain)

Nálada v NATO, ktorá sa odráža vo verejných vyhláseniach generálneho tajomníka NATO Jense Stoltenberga („ Ak zvíťazí ruský prezident Vladimír Putin, bude to nielen veľká porážka pre Ukrajincov, ale bude to porážka, a to nebezpečná, pre nás všetkých “) USA ministra obrany Lloyda Austina („Chceme vidieť Rusko oslabené do tej miery, aby nemohlo robiť také veci, aké robilo pri invázii na Ukrajinu“) bolo využiť rusko-ukrajinský konflikt ako zástupnú vojnu, ktorej cieľom je oslabiť Rusko do tej miery, aby sa už nikdy nesnažilo podniknúť vojenské dobrodružstvo podobné tomu na Ukrajine. V kombinácii s nešťastnou ekonomickou vojnou mal tiež za cieľ zvrhnúť ruskú vládu, ako vlani na jar priznal prezident Joe Biden.

Táto politika poslúžila ako podnet na poskytnutie pomoci Ukrajine v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov, vrátane desiatok miliárd dolárov na moderné vojenské vybavenie.

Tento masívny prílev pomoci zmenil pravidlá hry a umožnil Ukrajine prejsť z prevažne obranného postoja k obnove ukrajinskej armády, vycvičenej, vybavenej a organizovanej podľa štandardov NATO, ktorá začala rozsiahle protiútoky a úspešne vytlačila ruské sily z veľkých častí Ukrajiny. Nebola to však víťazná stratégia – zďaleka nie.

Vojenská matematika

Predsedníčka Európskej komisie pre teplú vodu na Ukrajine Ursula von der Leyenová odhaduje vojnové straty. Foto: Eric Vidal, © Európska únia 2022 – Zdroj: EP

Impozantné ukrajinské vojenské úspechy, ktoré boli umožnené vďaka vojenskej pomoci NATO, prišli na obrovskú cenu v podobe životov a materiálu. Hoci je ťažké presne vyčísliť straty, ktoré utrpela ktorákoľvek zo strán, je všeobecne uznávané, a to aj ukrajinskou vládou, že ukrajinské straty boli obrovské.

Vzhľadom na to, že bojové línie sú v súčasnej dobe stabilizované, otázka, kam sa vojna bude uberať, sa zužuje na základnú vojenskú matematiku – stručne povedané, na príčinný vzťah medzi dvoma základnými rovnicami, ktoré sa točia okolo rýchlosti vyhorenia (ako rýchlo sú straty udržiavané) verzus rýchlosti doplňovania (ako rýchlo je možné tieto straty nahradiť).

Zdá sa, že NATO ani Spojené štáty nie sú schopné udržať množstvo zbraní, ktoré boli dodané na Ukrajinu a ktoré umožnili úspešné jesenné protiútoky proti Rusom.

Toto vybavenie bolo z veľkej časti zničené a hoci Ukrajina neustále trvá na tom, že potrebuje viac tankov, obrnených bojových vozidiel, delostrelectva a protivzdušnej obrany, a hoci sa zdá, že nová vojenská pomoc príde, bude do bitky prichádzať neskoro a v nedostatočnom množstve, aby mala na bojisku víťazný dopad.

Rovnako počet strát, ktoré Ukrajina utrpela a ktoré niekedy dosahujú viac ako 1 000 mužov denne, ďaleko presahuje jej schopnosť mobilizovať a vycvičiť náhradníkov.

52144156789_3a411ee659_b
Prezident Joe Biden predniesol 3. mája 2022 v závode Lockheed Martin v Troy v Alabame poznámku „stoj s Ukrajinou“. (Biely dom, Adam Schultz)

Na druhej strane Rusko práve dokončuje mobilizáciu viac ako 300 000 mužov, ktorí sú podľa všetkého vybavení najmodernejšími zbraňovými systémami z ruského arzenálu.

Až tieto sily dorazia v plnom počte na bojisko, niekedy koncom januára, nebude mať Ukrajina žiadnu odpoveď. Táto krutá realita v spojení s ruskou annexou viac ako 20 % ukrajinského územia a škodami na infraštruktúre blížiacimi sa 1 bilióna dolárov neveští pre budúcnosť Ukrajiny nič dobré.

Staré ruské príslovie hovorí: Rus zapriaha pomaly, ale jazdí rýchlo.“ Zdá sa, že práve to sa deje v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom.

Ukrajina aj jej západní partneri sa snažia udržať konflikt, ktorý sami iniciovali, keď v apríli 2022 odmietli možné mierové urovnanie. Rusko sa po začiatku na zadných nohách do značnej miery preskupilo a je pripravené obnoviť rozsiahle útočné operácie, na ktoré Ukrajina ani jej západní partneri nemajú adekvátnu odpoveď.

Vzhľadom na históriu minských dohôd je navyše nepravdepodobné, že by sa podarilo Rusko odradiť od vojenskej ofenzívy prostredníctvom diplomacie. Zdá sa teda, že rok 2023 sa rysuje ako rok pokračujúcej násilnej konfrontácie vedúcej k rozhodujúcemu ruskému vojenskému víťazstvu.

Ako Rusko potom toto vojenské víťazstvo premení na udržateľné politické riešenie, ktoré sa prejaví v mieri a bezpečnosti v regióne, sa ešte len ukáže.

****

Scott Ritter je bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty, ktorý slúžil v bývalom Sovietskom zväze pri vykonávaní zmlúv o kontrole zbraní, v Perzskom zálive počas operácie Púštnej búrky a v Iraku pri dohľade nad odzbrojovaním zbraní hromadného ničenia. Jeho poslednou knihou je Odzbrojenie v dobe perestrojky, ktorú vydalo vydavateľstvo Clarity Press. Disarmament in the Time of Perestroika, published by Clarity Press.

Autor: Scott Ritter, Consortium News

HraJ

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

...mám už toho plné zuby!

Prof. Dr. Knut Löschke, Člen univerzitnej rady na univerzite v Lipsku, Člen správnej rady Inštitútu Maxa Plancka pre matematiku v ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Česi s Banderom a dronmi v jednej línii chcú zaútočiť na Rusko

Jurij Yentsov Praha, ktorá zostala bez objednávok električiek je na vojnovej nohe a pomáha Ukrajine Štátny koncern „Ukroboronprom“ oznámil úspešné ...
Spravodajstvo

Ako banky rušia účty ľuďom a firmám za „zlé názory” alebo „debanking” v praxi

Marc Andreessen: Pojem „debanking” je v posledných rokoch stále viac používaným termínom. V podstate to znamená, že ste vykopnutí z ...
Spravodajstvo

Petícia za vyhlásenie referenda: Už čoskoro bude mať SHO k dispozícii polovicu potrebných podpisov

Slovenské Hnutie Obrody rozbehlo 29. júla 2024 petičnú iniciatívu, ktorej cieľom je čo v najkratšom čase vyzbierať minimálne 350-tisíc podpisov ...
Spravodajstvo

Geniálny ťah šachmajstra: Orešnik

Orešnik – jasný signál Západu Štefan Harabin hovorí i geniálnom ťahu šachového veľmajstra Vladimira V. Putina a popisuje panickú situáciu, ...
Aktualizované 7.12. 01:55
Spravodajstvo

Moskva nechce vojnu s USA, ale použije všetky prostriedky na svoju obranu

„USA a ich spojenci musia pochopiť, že sme pripravení použiť akékoľvek prostriedky, aby sme im nedovolili uspieť v tom, čo ...
Spravodajstvo

„Totálne šialenstvo“: britský profesor kritizuje austrálsku „totalitnú, orwellovskú“ reakciu na Covid

Popredný onkológ profesor Angus Dalgleish. Obrázok: GB News Britský expert kritizoval austrálsku reakciu na Covid, keď označil blokády za „totálne ...
Spravodajstvo

Róbert Švec: Už aj občianska iniciatíva OZ VOĽNÁ ZÓNA podporuje našu petíciu za vyhlásenie referenda

Róbert Švec Slovenské Hnutie Obrody rozbehlo 29. júla 2024 petičnú iniciatívu, ktorej cieľom je čo v najkratšom čase vyzbierať minimálne ...
Spravodajstvo

Pokus o štátny prevrat v Južnej Kórei, stanné právo, kolaps americkej moci Pax Americana v celom svete!

Pokus o palácový prevrat v Južnej Kórei a päťhodinové stanné právo vyhlásené a potom zrušené prezidentom potvrdzuje kolaps americkej moci ...
Aktualizované 5.12. 15:33
Spravodajstvo

„Nastupujúca Trumpova administratíva sa už plní vojnovými sukami“ – druhá časť

Novozvolený prezident D. Trump, ktorý sa v januári 2025 ujme svojej staronovej funkcie plánuje kreslo generálneho prokurátora USA obsadiť Pam ...
Spravodajstvo

Žilinka očividne zachránil sudcu Klimenta pred zvlečením z talára

[1. 12. 2024 10:53] Článok 8/2024 Keď výkvet justície znižuje jej kredit alebo ako generálny prokurátor Maroš Žilinka pomohol Jurajovi ...
Spravodajstvo

Trumpov sľub ukončiť vojnu by mohol ponechať Ukrajine len málo možností

Jednou z otázok je, či nová administratíva a Európa poskytnú bezpečnostné záruky, aby zabránili Rusku zabrať ďalšie územia? Pred dvoma ...