Puč v Rusku sa podaril alebo je to úder Piatej kolóne?

27. júna 2023

Pribúdajú informácie aj dohady. Pokus o puč? Spravodajská hra Západu? Alebo naopak Moskvy? Tisíce vojakov potichu presunutých do Záporožia. Prevrat sa podaril. Ale iný, než chcel Západ. Teraz príde úder Piatej kolóne

JAROSLAV ŠTEFEC prináša svoje úvahy nad víkendovými „hrami“ v Rusku, ktoré dopĺňame o zasvätené informácie ruského insidera Andreja Senčukova, podľa ktorého má teraz Putin voľné ruky na likvidáciu západných agentov predovšetkým v štátnom aparáte.

V Rusku už je vyriešené. Ostatne dalo sa to čakať. Čo bolo skutočným „hýbateľom“ pokusu o vojenský puč, ako o vystúpení Prigožinových wagnerovcov a „pochode na Moskvu“ referovali západné médiá vrátane českých, o tom sa zatiaľ môžeme len dohadovať. Mohlo to byť prebujnené Prigožinovo ego, ale aj provokácia západných tajných služieb, majúca za cieľ podporu skomierajúcej ukrajinskej „protiofenzívy“ a tiež posilnenie slabnúcej ochoty Západu podporovať „svojho šerifa“ v zelenej mikine.

Putinov test bojom?

Stále pravdepodobnejšie sa mi ale zdá, že išlo o operáciu, starostlivo naplánovanú pod taktovkou ruských tajných služieb, Putina, Lukašenka a Prigožina. Prečo si to myslím? Pretože po sčítaní ziskov a strát (vrátane dvanástich mŕtvych pilotov a osádok lietadiel, zostrelených zo zatiaľ neznámych dôvodov Wagnerovcami) je Ruská federácia v zisku ako technicky, tak ideologicky a propagandisticky. Čo je na strane ruských ziskov?

Vďaka Prigožinovi dostal Vladimír Putin to, čo potreboval – tvrdú páku na armádne velenie. Ukázal svojim generálom, že ich síce podporí aj v zložitej situácii, ale na druhú stranu im teraz môže ukázať aj tvrdosť a nekompromisnosť, pretože Prigožinove argumenty o nízkej úrovni dynamiky a schopností časti velenia ruskej armády sa zrejme zakladajú na realite.

Preukázala sa vysoká miera lojality a podpory „ich“ prezidentovi zo strany prevažnej väčšiny bežných obyvateľov Ruska, ruskej politickej sféry, a čo je dôležité, aj ruských oligarchov. Možno s výnimkou niekoľkých málo tých, ktorí v očakávaní takzvaného puča odleteli v uplynulých dvoch dňoch súkromnými lietadlami s rodinami do zahraničia.

Čítajte TU: Putinov skvostný gambit: Prigožin vstúpil do pasce. Celý Západ s ním. Piata kolóna v Rusku môže urýchlene emigrovať. Tvrdá odpoveď Kremľa pred summitom NATO. Černoška nesklamala. Ofenzíva práve začína. Kto zvíťazí?

Piata kolóna je teraz nahá

Ruská rozviedka počas veľmi krátkej doby získala cenné informácie o tom, čo môže Rusko čakať zo strany západných krajín, NATO, Poľska alebo Ukrajiny v prípade interných problémov. Podarilo sa jej tiež efektívne zmapovať (a zdiskreditovať) ako rad doteraz len náznakovo proukrajinských kanálov na sociálnych sieťach, tak veľa v zahraničí žijúcich Rusov, priživujúcich sa na protiruskej rétorike západnej tlače. Tí v podstate okamžite začali prorokovať skorý koniec ako Vladimíra Putina, tak súčasného Ruska.

Na zahraničnej scéne si prezident Lukašenko upevnil povesť mierotvorcu a verného spojenca Ruska. Politické reprezentácie Číny, Brazílie, Arménska, Turecka a ďalších krajín otvorene vyjadrili podporu režimu Vladimíra Putina aj v prípade pokusu o vojenský prevrat a občianskej vojny v Rusku.

Ruské velenie dokázalo počas dvoch dní presunúť do Záporožia bez väčšej pozornosti západných médií a najskôr aj rozviedok tisíce nových vojakov a stovky kusov techniky pod zámienkou „potlačenia vzbury“.

Našlo by sa toho samozrejme podstatne viac. Vrátane krachu mnohých „rýchlených“ prognóz o nadchádzajúcom konci ruského režimu, vojenskom puči a blížiacom sa páde Vladimíra Putina v (nielen) českých a slovenských médiách a blogoch, ukazujúcich neschopnosť ich (veľakrát „renomovaných“) autorov skutočne analyzovať situáciu a predvídať ďalší vývoj.

Wagnerovci pod ruské velenie

Samotný Prigožin z toho tiež nevyšiel zle. Podobné extempore si mohol napokon pokojne dovoliť. On a jeho wagnerovci sú príliš silná zahranično-politická karta na to, aby ho Putin nechal padnúť. Hrdina od Bachmutu, ktorý pomohol dostať západné vojenské jednotky (vrátane českých) z mnohých krajín Sahelu, pôsobí v Južnej Amerike, v Sýrii, chystá sa do Mexika, je významným členom protipirátskej ligy, podieľa sa na obmedzovaní moslimského extrémizmu… Možno nakoniec dostal presne to, čo chcel, a teraz spokojne odíde do Bieloruska a odtiaľ najskôr do Afriky, kde ho má polovica štátov Sahelu za vtelenie božie.

Čítajte TU: Vzbura Wagnerovcov nahráva nacistom a Západu: Konflikt medzi Prigožinom a ministrom obrany Šojgom sa blíži ku koncu. Armáda stojí za prezidentom. Putin tvrdo odsúdil vzburu. Skončí Prigožin vo väzení alebo v Afrike?

Prigožin sa týmto krokom okrem iného „elegantne“ zbavil prebytočných vojakov a previedol ich pod velenie ruskej armády. Až 20 000 perfektne vycvičených bojovníkov s vojnovými skúsenosťami, ktoré môže ruské velenie obratom nasadiť na ktoromkoľvek úseku frontu, sa mu v súčasnej situácii určite hodí.

Tých niekoľko mŕtvych pilotov a vojakov, ktorých je mi rovnako ako všetkých mŕtvych tejto zbytočnej vojny úprimne ľúto, za to určite stálo. Ich rodiny rozhodne škodné nebudú.

Andrej Senčukov: Prevrat, ktorý Západ nechcel?

Udalosti wagnerovskej vzbury budú istú časť ruskej spoločnosti ešte dlho budiť zo spánku. Ale už dnes je všeličo vidieť a existujú dobré zvesti do budúcna:

Predovšetkým sa otvorilo toľko „konzerv“, že za iných podmienok by ich odhalenie kontrarozviedky trvalo niekoľko rokov. Ako vtipne poznamenal jeden kolega: Uvidíme, kto v pondelok nepríde do práce.

Do Gruzínska hneď v prvej chvíli utieklo viac ako sto úradníkov, vrátane agentov zahraničného vplyvu. Ďalší úradníci vycestovali do Turecka, a pomohli tak zlepšiť rozpočet tureckým aerolinkám: Letenky vraj stáli až 200-tisíc rubľov za miesto.

V USA znervóznel Kongres, kongresmani sa obávajú „potenciálne znepokojujúcich“ presunov PMC Wagner, Rosgvardija, Ahmata a ďalších jednotiek. Američania, ako sa ukazuje, nie sú takí idioti ako ich ukrajinskí zastupujúci protektori. USA si totiž všimli veľký zhluk vojsk a techniky pri hraniciach nových ruských krajín a boja sa ho. Nechápu, čo sa to deje, ale chápu, že táto všetka sila môže skončiť „protiofenzívou“ s veľmi negatívnym výsledkom pre nacistov a NATO.

Ukrajinskí nacisti obrovské presuny ruských vojsk a techniky zaspali. Čo to pre nich znamená, uvidíme v najbližšom čase. Upozorňujem na to, že presuny sa týkali jednotiek, ktoré často dostávajú rozkazy priamo od Najvyššieho veliteľa, nie od generálneho štábu. Povedzme, že Wagner je teraz o pol dňa jazdy bližšie k Ukrajine, než tomu bolo predtým. Ahmat je bližšie o deň.

Fámy a realita: Úder Piatej kolóne

Fámy: ministrom obrany vraj bude Ďumin – veľmi známy medzi vojenskými generálmi. Navyše je rešpektovaný aj bojovníkmi a nemá rád parkety. Bol to práve Ďumin, kto napriek Šojguovým snahám zastaviť výsadkové lode priviedol na jar 2014 na Krym námorné výsadky. Predpokladá sa, že celú operáciu riadil práve on, za priamej účasti Putina.

Na miesto Náčelníka Generálneho štábu by vraj mohol byť menovaný Surovikin (generál Armageddon). Pripomínam však, že pokiaľ nie je podpísaný rozkaz, sú to len fámy. 

Zaujímavejšia je realita: Počas včerajšieho dňa bolo v hlavnom meste odhalených niekoľko DRG (diverzne výzvedných skupín). Zadržané boli tiež vo Voronežskej a Tulskej oblasti. A ako hovoria známi ľudia z mocenských štruktúr: Toto je len začiatok. Pretože zjavne sú pripravení na ďalšiu „serióznu prácu“ v tomto smere. Kým majú úradníci voľno a na chalupách ochutnávajú kebab, budú siloví pracovať v pote tváre.

Nepochybne nás teraz čaká množstvo veľmi zaujímavých rezignácií, odchodov zo zdravotných dôvodov a trestných konaní. Čo z toho vyjde? Ťažko odhadnúť. Ešte včera padali rekordy v sebaudavačských výkrikoch niektorých médií a blogerov. Možno teda konštatovať, že k prevratu skutočne došlo. Teraz už nasleduje len vyšetrovanie.

Došlo totiž k prevratu, ktorý Západ nečakal – a veľmi sa ho bála hlavne jeho Piata kolóna vo vnútri zeme.

Zdroj  /  Zdroj

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

Je po Kačinej svadbe

foto ilustračné samozrejme :o), zdroj: m.joyreactor.cc          Fejtón:  Hovorieval to môj otec:          „Už ...

Nasledujúci článok

Filozofia P.P. Kysuckého Obroda Slovenov

Obroda kresťanstva Slovenov

Vatikánske kresťanstvo a Biblia sú sfalšované. Prví kresťania boli Ariánisti a boli Sloveni. Cesta „Duchovného bojovníka“ Slovena. Najdôležitejšia kniha Predslov ...
Spravodajstvo

JUDr. Štefan Harabin hosťom v TV Slovan

Štefan Harabin o nových pozitívnych aktuálnych rozhodnutiach na súde voči antirúškarom, ktorí nepodľahli koviddiktatúre a správali sa podľa toho ako ...
Spravodajstvo

Tragédia Slovenska = vláda Progresívneho Slovenska

Poslanec NR SR Milan Vetrák ma vo svojom článku upútal otázkou: „Ak nominanti Progresívneho Slovenska (PS) tunelujú peniaze v státisícoch eur v samospráve, ...
Spravodajstvo

Príhovor k národu

ilustračný obrázok: newscientist Milé Slovenky a Slováci/Sloveni, Podľa výsledkov výskumu genealógie sme etnicky najstarším národom Európy, no z dôvodu nepriazne dejinného vývoja ...
Aktualizované 26.9. 00:03
Spravodajstvo

Robert Fico posiela odkaz prezidentovi ČR Petrovi Pavlovi: Prečo, pre Boha, a to sa pýtam s plnou vážnosťou!

Na snímke predseda Smeru-SSD Robert Fico Prinášame vám vyjadrenie Roberta Fica (Smer SSD) „Vážený pán prezident Českej republiky, zaznamenal som, ...
Aktualizované 25.9. 23:22
Spravodajstvo

159. VÝROČIE NARODENIA ANDREJA HLINKU

Michael Ochs Archives/Getty Images Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal ...
Spravodajstvo

Čaputová a Ódor chcú na Slovensku Islamský kalifát?

JUDr. Štefan Harabin Podľa Hamrana nemá polícia SR potenciál na ustráženie našich hraníc… nemal by sa zamyslieť nad svojou kompetenciou? ...
Spravodajstvo

Okupanti v uliciach, kto ich zavolal? Budú vyzbrojovať utečencov k terorizmu?

VAROVANIE! Čo toto má znamenať? Americký vojaci včera večer v uliciach Bratislavy?!? Ak áno, aký bol dôvod ich pochodu Bratislavou? Veľká ...
Spravodajstvo

Dozvieme sa niekedy celú pravdu o Majdane 2013-14?

Ilustračný obrázok: flickr Milí priatelia, je potrebné si stále pripomínať, kto stál za neústavným teroristickým pučom v Kyjeve v roku 2014, ...
Spravodajstvo

Comirnaty Omicron XBB.1.5? To čo je? Nové šialenstvo predo dvermi?

Milí priatelia, chcem veriť tomu, že snáď už iba samovrah sa dá očkovať! Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa očkovanie novou adaptovanou ...
Spravodajstvo

Nelegálny papierik - Judita Laššáková

O nelegálnom papieriku, o ktorý sa opiera Igor Matovič a zriadil si aj kričiace auto na to, aby ho bolo ...