Päťstý deň ozbrojeného konfliktu na Ukrajine

9. júla 2023
Foto: Strana.ua

AUTOR: EUGEN RUSNÁK

Je to takmer neuveriteľné, ale na Ukrajine dnes začína už 500. deň ozbrojeného konfliktu… Podľa správ Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, ruská armáda podniká aktívne ofenzívne operácie v troch smeroch – v okolí Karmazinovky /Limanský smer/, v okolí Pervomajského, Novokalinového a Avdejevky /Avdejevský smer/ a v okolí Marjinky a Krasnogorovky /Marjinský smer/. Vojenský rezort informoval o čiastočnom úspechu ukrajinských vojsk v okolí Kleščejevky, južne od Bachmutu.

Ukrajinské média včera ráno informovali, že USA môžu už ten istý deň oznámiť dodávky Ukrajine kazetovej munície, určenej pre 155-milimetrové delá Howitzer. „Agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie dvoch amerických predstaviteľov pod podmienkou anonymity informovala, že Ukrajina tiež v rámci balíka pomoci, ktorého náklady by mali presiahnuť 500 miliónov dolárov, dostane muníciu pre HIMARS, bojové vozidlá Bradley a obrnené transportéry Stryker. Zdá sa, že otázka dodávok kazetovej munície na Ukrajinu bola prakticky vyriešená. Pentagón uviedol, že v prípade odoslania takýchto granátov do Kyjeva budú USA počas testovania brať do úvahy koeficient ich prevádzky. Je potrebné poznamenať, že zvyčajne 10 až 40 percent mini nábojov nefunguje v klastrových nábojoch, čo potom robí územia nepoužiteľnými po skončení bojových akcií,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici.

Niektorí z nich oznámili, že ruským vojakom sa podarilo zajať vychvaľovanú raketu Storm Shadow britskej výroby. Okrídlený projektil získali ruskí vojaci takmer v úplnej celostnosti.  „Vo veľmi blízkej budúcnosti ho budú podrobne študovať ruskí inžinieri, ktorí ho už dostali do svojich rúk. Oznámil to vedúci Vojensko-technického centra „Cárove vlci“ Dmitrij Rogozin. Povedal, že cenná korisť bola odmenou za koordinované akcie vojakov  dobrovoľníckeho oddelenia BARS-11 a „Cárových vlkov“. Takmer neporušený projektil  bola vytiahnutý priamo z prednej línie. Štúdium projektilu určí jeho silné a slabé stránky, po ktorých ruské systémy protivzdušnej obrany tieto rakety ľahko zostrelia a postupne sa stanú zbytočnými,“ konštatovali ukrajinskí vojenskí analytici.

Informovali aj o ďalšej „zrade“: ukrajinskí vojaci doposiaľ nemôžu pochopiť, ako fungujú ruské plachtiace letecké bomby. Prefíkane skonštruované projektily ľahko prekonávajú  obranu Ozbrojených síl Ukrajiny. Kyjevskí odborníci nemôžu pochopiť, ako funguje táto ruská výzbroj. „Západní špecialisti im tiež nedokážu pomôcť. Takúto nepríjemnú pravdu odhalili americkí novinári, prízvukujú, že na Ukrajine sú v rozpakoch, ako fungujú ruské bomby. Miestni odborníci naznačujú, že do projektilu je zapojené vedenie GPS, ale Ukrajinci nemôžu vyvodiť žiadne konkrétne závery. Americkí novinári dodali, že plachtiace bomby ruských ozbrojených síl sa pre ukrajinských vojakov stali skutočnou bolesťou hlavy. Bomby  pokojne prenikajú do obrany, zatiaľ čo ruské stíhačky ostreľujú ciele z bezpečnej pre seba vzdialenosti,“ citovali amerických kolegov ukrajinskí vojenskí analytici.

No a fakt, včera poukázali na viacerí „zrady“. Napríklad, prízvukovali, že medzi Spojenými štátmi a Ruskom prebiehajú dôverné rokovania o Ukrajine. Citovali správy NBC News. „Rokovania vedie skupina bývalých vysokých predstaviteľov z oblasti národnej bezpečnosti USA, ako aj bývalí diplomati a vplyvní odborníci. Napríklad, z americkej strany bývalá asistentka šéfa Pentagónu Mary Beth Longová, bývalý diplomat a predseda Rady pre zahraničné vzťahy Richard Haas, expert na Európu Charles Kupchan a expert na Rusko Thomas Graham, ako aj niektorí bývalí predstavitelia Bieleho domu a ministerstva zahraničia,“ uviedli ukrajinské média.

Dodali, že na ruskej strane sa na tajných rokovaniach zúčastňujú vedci, vedúci významných analytických centier a výskumných ústavov, ako aj ďalší predstavitelia ruskej zahraničnej politiky, o ktorých sa predpokladá, že sú na strane prezidenta Vladimíra Putina alebo sú v neustálom kontakte s osobami s rozhodovacou právomocou v Kremli. „Na jednom zo stretnutí sa zúčastnil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Bolo to v apríli, keď Lavrov odletel do New Yorku, aby sa zúčastnil zasadnutia OSN. Rokovania prebiehali neformálne, účastníci však informovali o svojom pokroku v Bielom dome, takže administratíva Joea Bidena si je tejto problematiky vedomá, píšu noviny. V rámci týchto snáh navštívil Rusko najmenej jeden bývalý americký predstaviteľ, aby diskutoval o vojne na Ukrajine,“ uvádza sa v článku NBC News. Účelom týchto konzultácií je položiť základy pre možné rokovania o ukončení vojny na Ukrajine,“ vysvetlili ukrajinskí vojenskí analytici.

Informovali tiež, že členovia Snemovne reprezentantov USA Matt Gaetz a Tony Gonzalez predložili Kongresu návrhy na zrušenie povinného testovania užívania marihuany počas registrácie a pridelenia k jednotlivým jednotkám armády, ako aj na povolenie na jej skladovanie a používanie. „Kongres zvažuje aj pozmeňujúci a doplňujúci návrh Gonzaleza, podľa ktorého „minister obrany nesmie zakázať zamestnancom ozbrojených síl skladovať, používať alebo konzumovať výrobok obsahujúci marihuanu alebo akúkoľvek zložku získanú z marihuany.“ Medzitým v apríli New York Times informovali, že počet regrútov do americkej armády, ktorí neprešli testovaním na drogy, sa zvýšil o 33% v roku 2022 v porovnaní s rokom 2020 a dosiahol 4 710 ľudí,“ zdôraznili ukrajinskí analytici.

Predpoludním „potešili“ verejnosť správou, že Rada EÚ dosiahla predbežnú dohodu s Európskym parlamentom o ustanovení na podporu výroby munície, ktorá najmä stanovuje výrobu až jedného milióna munície ročne. Informuje o tom webová stránka Európskej rady. „Dohodnuté ustanovenie umožní urýchlene zmobilizovať 500 miliónov eur z rozpočtu EÚ (v bežných cenách) na podporu rozšírenia kapacít na výrobu munície a rakiet. Bude sa teda realizovať tretie smerovanie plánu, dohodnutého Radou EÚ v marci 2023,  zamerané na zabezpečenie dlhodobého zvýšenia výroby európskej munície v záujme Ukrajiny a krajín EÚ. Predbežnú dohodu teraz musí schváliť Rada EÚ a Európsky parlament. Po právnej a jazykovej úprave budú oboma inštitúciami oficiálne akceptované. Očakáva sa, že podpis a nadobudnutie platnosti sa uskutoční do konca júla,“ podotkli ukrajinskí analytici.

Komentovať toto rozhodnutie je úplne zbytočné. Ale… ohodnotíme ho starým, bradatým sovietskym vtipom – a všetko bude jasné… „Koncom roku 1917 stará grófka, keďže vidí, že v uliciach behajú ľudia, kričia, mávajú rukami, posiela slúžku, aby zistila, čo sa deje. Slúžka sa vrátila, hovorí: „Pani moja, revolúcia, ľudia sa búria, žiadajú zmeny.“ – „A čo vlastne chcú?“ pýta sa stará grófka. – „Chcú, aby neboli bohatí,“ odpovedá slúžka. Stará grófka si smutne povzdychne: „Jaj, myslela som si, že budú žiadať, aby neboli chudobní…“ Bruselský močiar, namiesto toho, aby podnikal iniciatívy na uzatvorenie mieru, chce vyrábať viac zbraní, aby rozdúchaval vojny. Nuž, určite vieme, čo by na to povedala stará grófka…

Určite y spochybnila mentálne a morálne vlastnosti dvoch vojnových štváčov – českého prezidenta a premiéra, s ktorými sa včera v Prahe stretol Zelenský. Ani v tomto prípade niet čo komentovať… „Český premiér Petr Fiala na spoločnej tlačovej konferencii v Prahe s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským oznámil dodávky vrtuľníkov a výcvik pilotov na F-16. „Česká Republika dodá Ukrajine viac útočných helikoptér a státisíce munície veľkého kalibru,“ povedal premiér Petr Fiala po rozhovoroch s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na Strakovej Akadémii,“ citovali spoločné česko-ukrajinské vyhlásenie novinári.

O druhej popoludní sa Zelenský nečakane ozval z… Bratislavy. Z Prahy mal letieť do Turecka, ale asi nemohol nenavštíviť vrelo milovaných kolegov na Slovensku, ktorých s láskou vymenoval vo svojej správe na telegramovom kanále: „Slovensko je na rade. Dôležité stretnutia v Bratislave s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, premiérom Ľudovítom Ódorom, predsedom Národnej rady Borisom Kollárom,“ informoval Volodymyr Zelenský.

Večer ukrajinské média zverejnili správy, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že Slovensko odovzdá Ukrajine 12 samohybných delostreleckých jednotiek kalibru 155 mm s… rovnomenným názvom „Zuzana“, teda Zuzana-2. Takže naša Zuzana darovala Zelenskému 12 „Zuzán“. Bol by to smiešny kalambúr, keby nebol taký smutný… „Slovensko má tiež v úmysle založiť výrobu húfnic spolu s Ukrajinou. Čaputová tiež dodala, že Slovensko a Ukrajina spolupracujú na vývoji nového typu húfnice. Krajiny sa tiež zapoja do spoločnej výroby munície,“ informovali ukrajinskí vojenskí analytici.

Neskoršie večer ukrajinské média oznámili, že Rakúsko sa po Nemecku postavilo proti dodávkam kazetovej munície na Ukrajinu, ale Spojené štáty ju mienia dodávať, Volodymyr Zelenský, ako uviedol Stoltenberg, sa zúčastní na prvom  zasadnutí Rady Ukrajina-NATO, Nemecko oznámilo zaslanie ďalšieho balíka vojenskej pomoci, nemecké spravodajské služby odpočúvali rozhovory Prigožina a Lukašenka počas pokusu o vzburu…

Je to takmer neuveriteľné, ale na Ukrajine dnes začína už 500. deň ozbrojeného konfliktu…

Zdroje:

 1. 499-й день войны в Украине. Главные новости 7 июля. Обновляется, Страна, 7.7.2023
 2. В США хотят разрешить военным хранить марихуану и не проверять на ее употребление, Страна, 7.7.2023
 3. ВСУ достигли частичного успеха в районе Клещеевки южнее Бахмута. Утренняя сводка Генштаба, Страна, 7.7.2023
 4. ЗСУ за добу просунулися під Бахмутом більш ніж на кілометр, UNIAN, 7.7.2023
 5. Захід досі не визначився, що запропонувати Києву на саміті НАТО – WP, UNIAN, 7.7.2023
 6. Рада ЄС та Європарламент досягли згоди щодо проекту збільшення виробництва боєприпасів, ZN.UA, 7.7.2023
 7. Павел пояснив свої слова про єдиний шанс для контрнаступу ЗСУ. Каже, що мав на увазі 2023 рік, ZN.UA, 7.7.2023
 8. МОЗ підтримує легалізацію медичного каннабісу в Україні – Кузін, Vesti.UA, 7.7.2023
 9. Зеленський зустрівся із прем’єр-міністром Чехії, Vesti.UA, 7.7.2023
 10. ПОЯСНЕННЯ: Як винищувачі F-16 можуть зупинити жахіття війни, Kyiv Post, 7.7.2023
 11. Хроніка літнього наступу. 7 липня: «Ми йдемо вперед, а не рухаємося назад, як росіяни», Kyiv Post, 7.7.2023
 12. Румунія планує відкрити центр із навчання пілотів F-16, Ukrinform, 7.7.2023
 13. Снаряди та військова техніка: Зеленський розповів про можливі проєкти України та Чехії, Ukrinform, 7.7.2023
 14. Чехія передасть Україні ударні вертольоти й великокаліберні боєприпаси, Espreso.TV, 7.7.2023
 15. Байден погодив надання касетних боєприпасів Україні, Зеленський говоритиме про зернову угоду з Ердоганом. Акценти світових ЗМІ 7 липня, Espreso.TV, 7.7.2023
 16. ЗСУ провели контрнаступальні операції на трьох ділянках фронту: в ISW розповіли, де йдуть головні бої. Карта, Obozrevatel, 7.7.2023
 17. ЗСУ відбили усі ворожі атаки в районі Мар’їнки, знищено склад БК окупантів і три станції РЕБ – Генштаб, Obozrevatel, 7.7.2023
 18. Ердоган після переговорів із Зеленським може зустрітися з Путіним — ЗМІ, New voice.ua, 7.7.2023
 19. Чехія передасть Україні ударні гелікоптери та допоможе з підготовкою пілотів для F-16 — прем’єр-міністр, New voice.ua, 7.7.2023
 20. Вартість нового пакету допомоги від США з касетними боєприпасами становитиме до 800 млн – AP, Слово і Діло, 7.7.2023
 21. Союзники по НАТО ще не домовилися, що запропонувати Україні на саміті – WP, Слово і Діло, 7.7.2023
 22. ЗСУ в районі Бахмута захопили території. Сирський показав роботу NLAW і Javelin , РБК-Україна, 7.7.2023
 23. Глава МЗС Німеччини виступила проти передачі Україні касетних боєприпасів, РБК-Україна, 7.7.2023
 24. Яку військову допомогу Чехія вже давала Україні, і що ще може дати по зброї, Діфенс Експрес, 7.7.2023
 25. У РФ остаточно визнали, що не можуть створити сучасний “стелс-корвет”: “аналоговнєтний” проєкт 20386 “Дерзкий” закрили, Діфенс Експрес, 7.7.2023
 26. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 7.7.2023
 27. Буданов порівняв контрнаступ із Бахмутом, Корреспондент.net, 7.7.2023
 28. У Братиславі відбулася церемонія зустрічі Зеленського з президентом Словаччини, Інтерфакс-Україна, 7.7.2023
 29. Зеленський розпочав візит до Словаччини, Інтерфакс-Україна, 7.7.2023
 30. Столтенберг пояснив, чим буде займатися новостворена Рада Україна-НАТО, Європейська правда, 7.7.2023
 31. Генсек НАТО про поставки касетних боєприпасів: Україна захищає себе, Європейська правда, 7.7.2023
 32. Зеленський візьме участь у саміті НАТО у Вільнюсі – Столтенберг, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.7.2023
 33. Столтенберг озвучив рішення, які саміт НАТО ухвалить щодо України, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 7.7.2023
 34. Зеленський обговорить із Варфоломієм передачу Фанару київської Лаври, – ЗМІ, Союз православних журналістів, 7.7.2023
 35. Нинішні гонителі підуть так само, як зникли більшовики, – намісник Лаври, Союз православних журналістів, 7.7.2023
 36. Окупанти вдарили по Запоріжжю: снаряди С-300 влучили в об’єкт інфраструктури, UNN, 7.7.2023
 37. В Міноборони закликали Telegram-канали не розголошувати оперативну інформацію з фронту, UNN, 7.7.2023
 38. “Як рівний партнер”: Зеленський поїде на саміт НАТО у Вільнюсі, — Столтенберг, Focus, 7.7.2023
 39. “Перейде на новий рівень”: президент Чехії розповів, чого чекати Україні від саміту НАТО (відео), Focus, 7.7.2023
 40. Украина получит 12 самоходных гаубиц Zuzana 2 от Словакии, Українські Новини, 7.7.2023

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

NÁZOR

ĽSŤOU A KLAMOM – Tibor Eliot Rostas

Už od čias Chazarskej ríše (územie časti dnešnej Ukrajiny) prepadávali obchodné karavány chazarskí hrdlorezi, ktorí keď olúpili a povraždili svoje ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

ČAPUTOVEJ TRAPAS ROKA 😂

Tlačovka Zuzany Čaputovej a Volodymyra Zelenského Priatelia, priznám sa, keď som toto video videl, hovorím si – to musí byť ...
Spravodajstvo

Vojenská operácia na Ukrajine, deň 866 sa priamo dotýka aj nás

Alexander Polegenko/TASS Ruské ozbrojené sily včera začali skupinový úder na vojenské priemyselné objekty a letecké základne na Ukrajine, nešetrili ani ...
Spravodajstvo

Liberálny progresivizmus je ako rakovina

Liberalizmus a liberálny progresivizmus sú ideológie pretavené do politík liberálnej demokracie, ktorá v materiálnom jadre ústavy nemá miesto. S odkazom na Čl. ...
Spravodajstvo

Pellegrini pri návšteve Poľska ďakuje z pozície  predsedu, už nie je prezident?

Štefan Harabin: VLASTIZRADA! Prezident nepozná právo, nerešpektuje rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z 2. 2. 2024 a porušuje medzinárodné ...
Spravodajstvo

Čo je známe o pokuse o atentát na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa

NEW YORK, 14. júla. /TASS/. Výstrely zazneli počas verejného prejavu pred prívržencami bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pensylvánii. Počas Trumpovho ...
Spravodajstvo

Krajina, na území ktorej vojna prebieha, už prehráva.

Katastrofálna situácia na Ukrajine pohľadom ukrajinského novinára Vasyla Aleksandroviča Muravytského „Za dva roky Ukrajina utrpela také škody na infraštruktúre, priemysle, ...
MOR HO!Spravodajstvo

Zaháji rezort zdravotníctva PROGRAMY PREVENCIE PRE OČKOVANÝCH VAKCÍNAMI mRNA? Existuje riešenie...

MINISTERSTVO ZDRAVOTNÍCTVA BY MALO ZAHÁJIŤPROGRAMY PREVENCIE PRE OČKOVANÝCH VAKCÍNAMI mRNA S Dušanom Lukášikom vediem rozhovory na rôzne témy. Len nedávno sa ...
Aktualizované 17.7. 00:51
Spravodajstvo

Smutná tvár Putina – je rozhodnuté

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a maďarský premiér Viktor Orbán počas stretnutia v Moskve Podľa Viktora Orbána smeruje ...
Aktualizované 17.7. 00:06
Spravodajstvo

Ostreľovači čakali až atentátnik začne strieľať

Na mieste streľby boli totiž svedkovia a jeden z nich poskytol autentický a necenzurovaný rozhovor pre britskú BBC, že spolu ...
Spravodajstvo

Tuší vôbec Pellegrini čo sa deje na Ukrajine?

Pellegrini na samite NATO opakuje floskuly západnej propagandy o ničím nevyprovokovanej ruskej agresii na Ukrajine a vojenskú pomoc neodmieta, ak ...
NÁZORSpravodajstvo

ŠKANDÁL: Prezident a minister obrany ďakovali cudzím vojakom za to, že okupujú náš štát 

Siedmy slovenský prezident Pellegrini a minister obrany Kaliňák ďakujú cudzím vojakom na slovenskom území za to, že údajne posilnili našu ...